SME
Piatok, 3. február, 2023 | Meniny má Blažej

Ukrajina Rusko Online: Ukrajina hlási oslobodenie päťdesiatich obcí pri postupe na juhu

Vojna na Ukrajine pokračuje.

Kľúčové udalosti:

Načítavam... Ukrajinský spravodaj: Ruský južný front kolabuje. Moskva nevie, čo anektovala"
Počúvajte v aplikácii SME alebo cez Apple, Google, Spotify a RSS. Iné podcasty SME.
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Najnovšie správy o vojne na Ukrajine minúta po minúte:

Minútu po minúte sme ukončili, ďakujeme za pozornosť. Vojnu na Ukrajine budeme podrobnejšie sledovať opäť od rána.

SkryťVypnúť reklamu
4. 10. 2022
|
23:00
|
Svet

Ukrajinské sily podľa prezidenta Zelenského na juhu aj východe krajiny rýchlo postupujú. V pravidelnom večernom prejave povedal, že po nelegálnych referendách v okupovaných oblastiach oslobodila ukrajinská armáda desiatky obcí.

"V kontexte terajšej obrannej operácie ukrajinská armáda pomerne rýchlo postupuje na juhu krajiny," vyhlásil Zelenskyj. "Len tento týždeň boli oslobodené desiatky obcí v Chersonskej, Charkovskej, Luhanskej aj Doneckej oblasti," dodal.

(ČTK)
4. 10. 2022
|
22:23
|
Svet

Šéf Medzinárodnej agentúry pre atómovú energiu navštívi ešte tento týždeň Kyjev a Moskvu. Grossi bude "pokračovať v konzultáciách" vo veci zaistenia jadrovej bezpečnosti a vytvorenia ochrannej zóny okolo Záporožskej atómovej elektrárne.

V súvislosti s návrhom na zriadenie bezpečnej zóny v okolí elektrárne Grossi v septembri uviedol, že cieľom je dosiahnuť záväzok, že "žiadna vojenská akcia" nebude ohrozovať normálny chod elektrárne.

Záporožskú elektráreň a jej okolie vrátane neďalekého mesta Enerhodar okupujú od marca ruské invázne sily, pracuje tam však ukrajinský personál. Počas vojny sa opakovane dostala pod delostreleckú paľbu, z ktorej sa Rusko a Ukrajina navzájom obviňovali. Tieto udalosti vyvolali obavy z možnej jadrovej katastrofy. (TASR)

4. 10. 2022
|
21:20
|
Svet

Európska únia by mala poskytovať Ukrajine rovnakú finančnú pomoc ako Spojené štáty, ktoré jej dávajú až 1,5 miliardy dolárov mesačne. Navrhuje to poľský premiér Morawiecki.

Morawiecki je podľa svojho príspevku na sociálnej sieti Facebook presvedčený, že cieľom Ruska je bankrot Ukrajiny. Rusko kalkuluje, že ak nebude Ukrajina schopná vyplácať štátnych zamestnancov a dôchodcov, poklesne aj jej bojová morálka, vysvetlil Morawiecki.

"Spojené štáty prisľúbili Ukrajine od jednej až do jeden a pol miliardy dolárov mesačne. Európska únia by mala Ukrajine poskytnúť takú istú sumu," vyzval Morawiecki.

Európska únia sa v pondelok v memorande o porozumení zaviazala poskytnúť Ukrajine ďalšiu finančnú pomoc vo výške päť miliárd eur vo forme pôžičiek s niekoľkoročnou splatnosťou.

Podpredseda Európskej komisie Valdis Dombrovskis vysvetlil, že tieto peniaze by mali ísť na bezprostredné zabezpečenie likvidity ukrajinského štátu a vyplácanie miezd a dôchodkov. Prvá tranža má prísť na Ukrajinu v polovici októbra, ďalšie dve ešte do konca tohto roka. (TASR)

4. 10. 2022
|
21:15
|
Svet

Šéf Záporožskej atómovej elektrárne Ihor Murašov nebude po prepustení z ruského zajatia pokračovať vo svojej funkcii, oznámila Medzinárodná agentúra pre atómovú energiu. Nateraz nie je známe, kto ho na tomto poste vystrieda.

Murašova zadržala minulý piatok ruská hliadka, uviedol v sobotu šéf ukrajinskej štátnej jadrovej spoločnosti Enerhoatom Petro Kotin. Spresnil, že Murašov bol vo svojom vozidle na ceste z elektrárne, keď ho zastavili, vyviedli z auta a so zaviazanými očami ho odviezli neznámym smerom.

MAAE v pondelok uviedla, že dostala potvrdenie, že Murašov sa bezpečne vrátil k svojej rodine. Podľa jej informácií je Murašov teraz so svojou rodinou na území kontrolovanom Ukrajinou a "nebude pokračovať vo výkone svojich povinností" v ZAES.

MAAE, ktorá je jadrovým dozorným orgánom OSN, spresnila, že Murašovova vynútená "neprítomnosť v službe mala okamžitý a vážny vplyv na rozhodovanie pri zaisťovaní bezpečnosti a ochrany elektrárne". (TASR)

4. 10. 2022
|
20:33
|
Svet

Na budúci pondelok sa uskutoční mimoriadne zasadnutie Valného zhromaždenia OSN k ruskej anexii štyroch čiastočne okupovaných oblastí na Ukrajine, uviedol hovorca OSN.

Celkovo 193 krajín sa bude môcť vyjadriť k rezolúcii, ktorá sa v súčasnosti pripravuje po tom, čo Rusko minulý týždeň vetovalo na pôde Bezpečnostnej rady uznesenie odsudzujúce túto anexiu. (TASR)

4. 10. 2022
|
20:08
|
Svet

Korešpondent proruského denníka Komsomoľská pravda obhajuje svoje články o výkone ruskej armády. Alexander Koc napísal, že sa ruské jednotky stiahli z Lymanu pre nedostatok personálu, zlej komunikácii a „chybám“ veliacich dôstojníkov.

„Povedali mi, že svojimi správami vyvolávam u ľudí depresiu. Ľudia údajne potrebujú niečo pozitívne,“ napísal Koc na Telegrame a dodal: „Čoskoro nebudú žiadne dobré správy, načasovanie je zlé. Nebudú žiadne z Chersonskej frontovej línie, žiadne z Luhanskej... Už sa to vlastne deje.“

Koc zároveň poznamenal, že Ukrajina „zavádza dobre pripravené zálohy, pričom si uvedomuje svoju výhodu v personálnych aj spravodajských údajoch,“ povedal a doplnil, že takzvaná „špeciálna vojenská operácia“ Ruska prechádza „operačnou krízou“. (CNN, SITA)

4. 10. 2022
|
19:35
|
Svet

Prvý a druhý blok Záporožskej jadrovej elektrárne sú zaminované, povedal bývalý šéf ukrajinskej Štátnej inšpekcie pre jadrovú reguláciu Hryhorij Plačkov. Rusov obvinil zo šikanovania ukrajinských pracovníkov elektrárne.

Ruské sily sa podľa neho naďalej snažia pripojiť túto atómovú elektráreň k energetickej sieti, aby mohli dodávať elektrinu na anektovaný Krym alebo do ruskej energetickej sústavy.

V súčasnosti závisí bezpečnosť Záporožskej jadrovej elektrárne od nepredvídateľného konania okupantov, uviedol Plačkov a dodal, že jediný spôsob, ako ochrániť Ukrajinu a svet pred jadrovou katastrofou, je koniec okupácie a demilitarizácie zariadenia.

Ukrajinské úrady tiež obvinili ruské sily z toho, že využívajú atómovú elektráreň ako základňu na odpaľovanie rakiet do okolitých oblastí Ukrajiny.

Minulý týždeň podľa ukrajinských úradov zadržala generálneho riaditeľa elektrárne Ihora Murašova na niekoľko dní ruská hliadka. Podľa šéfa ukrajinskej štátnej spoločnosti Enerhoatom Murašov neskôr uviedol, že ho nebili ani mučili, ale pred svojím prepustením bol nútený urobiť nepravdivé vyhlásenie na kameru. (ČTK)

4. 10. 2022
|
19:30
|
Svet

Ruské vojská prišli o kontrolu nad jedným z kľúčových logistických centier na Donbase, mestom Lyman. Následne ukrajinská armáda urobila prielom v Chersonskej oblasti, kde niektorí pozorovatelia hovoria o kolapse ruskej obrany.

Vypočujte si Ukrajinský spravodaj, súhrn toho najdôležitejšieho z diania na Ukrajine za posledných sedem dní.

Načítavam... Ukrajinský spravodaj: Ruský južný front kolabuje. Moskva nevie, čo anektovala"
Počúvajte v aplikácii SME alebo cez Apple, Google, Spotify a RSS. Iné podcasty SME.
(SME)
4. 10. 2022
|
19:14
|
Svet
Dôležité

Spojené štáty poskytnú Ukrajine ďalší balík vojenskej pomoci v hodnote 625 miliónov dolárov, jeho súčasťou budú ďalšie zbrane a vojenská technika, vrátane salvových raketometov HIMARS.

Podľa vyhlásenia Bieleho domu to americký prezident Biden povedal v telefonáte so svojím ukrajinským náprotivkom Zelenským.

V rozhovore, na ktorom sa zúčastnila aj viceprezidentka Kamala Harrisová, Biden tiež zdôraznil, že Washington nikdy neuzná ruskú anexiu ukrajinských území. (ČTK)

4. 10. 2022
|
19:11
|
Svet

Za necelé dva týždne po vyhlásení „čiastočnej mobilizácie“ odišlo z Ruska asi 700-tisíc obyvateľov, z toho až 200-tisíc do Kazachstanu. Referuje o tom web ruskej verzie magazínu Forbes.

Podľa jedného zo zdrojov, ktorý je oboznámený s odhadmi Kremľa, opustilo Rusko od začiatku mobilizácie takmer milión ľudí. Ďalší zdroj z administratívy ruského prezidenta zasa pre Forbes uviedol, že z krajiny odišlo 600 až 700-tisíc Rusov.

Oba zdroje poznamenali, že momentálne sa nedá určiť, koľko ľudí odišlo z Ruska za účelom cestovného ruchu.

Začiatkom septembra, ešte pred vyhlásením mobilizácie, ruský štatistický úrad uviedol, že od začiatku roka opustilo Ruskú federáciu 419-tisíc ľudí, čo bolo dvakrát viac ako za rovnaké obdobie minulého roka. (SITA)

4. 10. 2022
|
18:55
|
Svet

Japonsko nariadilo ruskému konzulovi v meste Sapporo, aby do šiestich dní opustil krajinu. Spravili tak v reakcii na to, že Moskva minulý mesiac vypovedala japonského diplomata, ktorého obvinila zo špionáže.

Japonský minister zahraničných vecí Jošimasa Hajaši oznámil, že jeho rezort vyhlásil konzula za personu non grata, teda nežiaducu osobu, a nariadil mu, aby do budúceho pondelka odišiel.

Ministerstvo nezverejnilo meno diplomata, no uviedlo, že krok vykonalo ako zodpovedajúce opatrenie v reakcii na kroky Ruska. O rozhodnutí informovali ruského veľvyslanca v Japonsku Michaila Galuzina, ktorého si preto predvolali.

Rusko minulý mesiac zadržalo japonského konzula vo Vladivostoku v súvislosti s obvineniami zo špionáže a následne ho vypovedalo z krajiny. Tacunori Motoki sa do Japonska vrátil minulý týždeň.

Podľa japonských predstaviteľov mu Rusi vo väzbe zaviazali oči, spútali ho a vypočúvali ho o údajnej špionáži. Následne mu dali 48 hodín na opustenie krajiny. Japonsko obvinenia odmieta a Hajaši označil ruské zaobchádzanie s Motokim za jasné porušenie medzinárodného práva. (SITA)

4. 10. 2022
|
18:40
|
Regióny

O ruských znásilneniach, alkohole, bombách i konzervách hovoria Ukrajinci v Poľane a Mukačeve, kam vozia pomoc prešovskí dobrovoľníci. Domáci však majú aj vtipné vojenské historky, ale najnovšie už i obavy z jadrovej hrozby. (Korzár)

4. 10. 2022
|
18:27
|
Svet

Súd na okupovanom Kryme rozhodol, že spev piesne Červená kalina je trestný čin. Dve obyvateľky Krymu boli uznané za vinné z "diskreditácie ruskej armády a verejného propagovania nacistických symbolov" tým, že pieseň vo videu spievali.

Oľga Valejevová, ktorá vyhrala súťaž krásy Missis Krym 2022, a jej nemenovaná priateľka spievali túto pieseň na balkóne, a pritom sa nahrávali. Video bolo zverejnené na platforme Instagram v sekcii stories, kde sa príspevky po 24 hodinách automaticky vymazávajú.

Príslušný súd na Kryme dospel k záveru, že mladé ženy sa dopustili diskreditácie ruskej armády a propagovali nacistické symboly. Valejevová za to dostala pokutu 40-tisíc rubľov (680 eur), jej priateľka musí ísť na desať dní do väzenia. V prípade Valejevovej súd pri rozhodovaní o treste zohľadnil, že sa stará o dve maloleté deti.

Rusko tvrdí, že ukrajinské národné symboly sú extrémistické a často pripomínajú i nacistické. Aj na základe toho proruské vedenie Krymu v polovici septembra oznámilo zámer zakázať proukrajinské slogany a spievanie piesní "s kritickým obsahom voči Rusku".

Šéf proruskej krymskej administratívy Sergej Axionov vtedy varoval, že úrady vyvodia zodpovednosť voči každému, kto sa na takýchto aktoch podieľa alebo ich organizuje. Takéto správanie je "zradou vlastnej krajiny" a tí, ktorí podporujú Ukrajinu, by mali z Krymu odísť, napísal Axionov na sociálnej sieti Telegram.

Valejevová tvrdí, že nepoznala kontext piesne Červená kalina. Uviedla, že ako Ukrajinka narodená v meste Bilohirsk na Kryme sa túto pieseň naučila ako dieťa.

Za jej interpretáciu a zverejnenie začala dostávať urážky a vyhrážky na sociálnych sieťach, ktorej používatelia ju nabádali, aby odišla "z ruského Krymu na Ukrajinu alebo do Európy".

Pieseň Červená kalina získala osobitnú popularitu na Ukrajine i vo svete po ruskej invázii. Vychádza z nej aj skladba Hey Hey, Rise Up!, ktorú nahrala skupina Pink Floyd so spevákom ukrajinskej skupiny Boombox Andrijom Chlyvňukom.

(TASR)
4. 10. 2022
|
18:00
|
Svet

Na obrazovke sa zjaví pracovník Gazpromu v parádnom úbore, pevných nových topánkach a s prilbou na hlave. Za zvukov popevku „zima bude veľkááá…“ ide ráznym krokom k prístrojovej doske a otáča gombík. Píše Petra Procházková. (SME)

4. 10. 2022
|
17:51
|
Svet

Ukrajinská armáda oslobodila v Chersonskej oblasti na juhu krajiny už päťdesiat obcí, uviedol námestník ukrajinského ministra vnútra Jevhen Jenin. Ukrajinci teraz vedú súbežne dve ofenzívy, na juhu a na východe.

"Pokiaľ ide o Chersonskú oblasť, tam bolo v súčasnosti oslobodených viac ako 50 okupovaných obcí," povedal Jenin podľa agentúry Interfax-Ukrajina. Kriminalisti a vyšetrovatelia v nich zatiaľ podľa námestníka zdokumentovali 105 vojnových zločinov a v tejto práci pokračujú.

Ukrajinská 35. brigáda námornej pechoty oslobodila od ruských vojakov dedinu Davydiv Brid v Chersonskej oblasti, napísala agentúra Ukrinform s odvolaním sa na video vojakov námornej pechoty vztyčujúcich v obci ukrajinskú vlajku. Video zverejnilo na svojom učte ukrajinské ministerstvo obrany.

"Nad dedinou Davydiv Brid v Chersonskej oblasti znovu veje ukrajinská vlajka. Ukrajinská námorná pechota presvedčivo postupuje k Čiernemu moru," uviedlo ministerstvo v popise k záberom.

Obec leží asi 75 kilometrov severovýchodne od oblastného centra Chersonu, ktoré bolo prvým väčším ukrajinským mestom dobytým na začiatku ruskej invázie. Leží asi 380 kilometrov od Kyjeva.

Ukrajinské vedenie predtým potvrdilo oslobodenie obcí Archangelske a Myroľjubivka v Chersonskej oblasti, pripomenula agentúra Unian a citovala hovorcu južného veliteľstva ukrajinských síl, že situácia na tomto úseku frontu "naberá na obrátkach". (ČTK)

4. 10. 2022
|
17:21
|
Svet

Ukrajina zvažuje opätovné spustenie Záporožskej elektrárne okupovanej ruskými jednotkami, aby zaistila jej bezpečnosť. Len pred niekoľkými týždňami ju odstavili pre obavy z jadrovej katastrofy. 

Záporožská jadrová elektráreň bola v doterajšom priebehu vojny na niektorých miestach poškodená, čo vyvolalo medzinárodný poplach.

Počas uplynulého víkendu Rusi dokonca zajali riaditeľa elektrárne Ihora Murašova, no v pondelok ho prepustili.

Enerhoatom odstavil posledný zo šiestich reaktorov elektrárne 11. septembra, pretože ruské vojenské operácie prerušili spoľahlivé externé napájanie chladiacich a iných bezpečnostných systémov, čo hrozilo potenciálne katastrofickým roztavením.

Teraz však spoločnosť čelí inému problému. Šéf Enerhoatomu Petro Kotin uviedol, že Enerhoatom by mohol reštartovať dva reaktory v priebehu niekoľkých dní, aby ochránil bezpečnostné zariadenia v čase, keď sa blíži zima a teploty klesajú.

„Ak máte nízku teplotu, všetko vo vnútri len zmrazíte. Poškodia sa bezpečnostné zariadenia. Takže potrebujete vykurovanie a jediné vykurovanie bude pochádzať z funkčného reaktora,“ povedal Kotin. „Momentálne vyhodnocujeme všetky riziká. A to závisí od počasia. A vlastne na to nemáme veľa času,“ dodal. (SITA)

4. 10. 2022
|
17:00
|
Svet

Gazprom pohrozil zastavením dodávok plynu do Moldavska, ak do 20. októbra nesplní svoje platobné záväzky. 

Ruská spoločnosť už predtým oznámila, že Moldavsku v októbri zníži dodávky o zhruba 30 percent.

Gazprom dnes uviedol, že bol tento mesiac nútený znížiť dodávky zhruba o tretinu na 5,7 milióna kubických metrov denne, pretože mu ukrajinská firma Naftogaz odmietla poskytnúť dostatočnú tranzitnú kapacitu.

Moldavsko, ktoré je od ruského plynu silno závislé, patrí medzi najchudobnejšie krajiny v Európe. Prudký nárast cien plynu po začiatku ruskej invázie na Ukrajinu v krajine vyvolal politické napätie. (ČTK)

4. 10. 2022
|
16:55
|
Svet

Prezident Zelenskyj podpísal výnos, ktorý označil anektovanie ukrajinských území za neplatné. Rovnako tak aj všetky právne akty porušujúce zvrchovanosť a územnú celistvosť Ukrajiny, vrátane dekrétov o uznaní nezávislosti Krymu.

"Územie Ukrajiny je celistvé a nedotknuteľné v rámci medzinárodne uznaných štátnych hraníc a zvrchovanosť Ukrajiny sa vzťahuje na jej celé územie," stojí v dekréte ukrajinského prezidenta.

Toto rozhodnutie potvrdzuje nevymožiteľné zvrchované právo Ukrajiny obnoviť a zachovať územnú celistvosť. (ČTK)

4. 10. 2022
|
16:48
|
Ekonomika

Ukrajinská ekonomika sa tento rok prepadne o 35 percent, skonštatovala Svetová banka. Opätovné vybudovanie krajiny by malo podľa odhadovstáť najmenej 349 miliárd dolárov, teda 1,5-násobok veľkosti predvojnovej ekonomiky.

V porovnaní s prepadom o 45,1 percenta, ktorý ukrajinskej ekonomike Svetová banka prognózovala v júni, sa však jej hodnotenie zlepšilo.

Očakáva dokonca, že v roku 2023 sa ukrajinské hospodárstvo vráti k rastu a zväčší sa o 3,3 percenta, i keď tento výhľad je veľmi neistý a bude závisieť od vývoja vojny.

Ruská ekonomika zasiahnutá západnými sankciami by sa mala podľa prognózy počas oboch rokov zmenšiť, o 4,5 percenta v roku 2022 a 3,6 percenta v tom nasledujúcom.

V júni však banka predpovedala ruskej ekonomike v tomto roku ešte väčšie zmenšenie, o 8,9 percenta, no pomohlo jej zvýšenie cien ropy a zemného plynu. (SITA)

4. 10. 2022
|
16:42
|
Svet

Fínsko odstránilo poslednú verejne vystavenú sochu Lenina. Skupina stavebných robotníkov v prístavnom meste Kotka naložila sochu na nákladné auto a odviezla ju do skladu miestneho múzea. Sochu odstránili po tlaku verejnosti. 

Riaditeľka múzea Kirsi Niku pre fínsku verejnoprávnu televíziu YLE povedala, že bronzovú bustu navrhol a vyhotovil estónsky sochár Matti Varik koncom 70. rokov na objednávku z Moskvy.

Mestu Kotka ho darovali v roku 1979 ako dar od partnerského mesta Tallinn, hlavného mesta vtedajšej Estónskej sovietskej socialistickej republiky a teraz hlavného mesta pobaltského štátu Estónsko.

Prezentovanie takýchto sôch bolo bežnou praxou Moskvy, najmä v 70. a 80. rokoch, aby zdôraznila fínsko-sovietske priateľstvo v období po druhej svetovej vojne. (SITA)

Posledná socha Lenina vo Fínsku bola odstránená.
Zdroj TASR/AP
4. 10. 2022
|
16:32
|
Svet

Bieloruský prezident Lukašenko obvinil Ukrajinu, že do pohraničnej oblasti poslala 15-tisíc vojakov. Ukrajinská jednotka podľa neho zablokovala cesty a začala zriaďovať kontrolné stanovištia a palebné pozície.

Ukrajinskí predstavitelia sa k obvineniam bezprostredne nevyjadrili.

Bieloruský prezident je blízkym spojencom ruského prezidenta Putina. Rusko, ktoré koncom februára zaútočilo na Ukrajinu, využíva vojenské základne v Bielorusku. Na tamojší režim preto Západ uvalil množstvo sankcií. (TASR)

4. 10. 2022
|
16:13
|
Svet

Ruský ideológ Dugin podáva trestné oznámenie na českú ministerku obrany Černochovú pre jej údajnú podporu a propagáciu terorizmu. Dugin kritizuje reakciu Černochovej na smrť jeho dcéry.

"Potláčam prirodzenú ľudskú reakciu na tragickú smrť. Ale toto sú skutoční vrahovia a vojnoví štváči," napísala vtedy Černochová s tým, že jej nie je ľúto ani zabitej Duginovej, ani smútiaceho otca.

"Je mi ľúto tisícov ľudí zavraždených v dôsledku ich propagandy a odpornej ideológie," uviedla šéfka rezortu obrany.

Dugin českej političke vyčíta, že sa za svoje slová neospravedlnila, ale "naopak ich hrôzu a škodlivosť ešte zostrovala".

Keďže Černochová je členkou vlády, je podľa Dugina možné vyvodiť, že Česko v medzinárodnom meradle podporuje terorizmus. Premiéra Fialu zároveň obvinil z prehlbovania protiruskej xenofóbie. (TASR)

4. 10. 2022
|
16:09
|
Svet

Príbuzní zmobilizovaných obyvateľov ostrova Sachalin dostanú od Ruska ako podporu päť kilogramov rýb na osobu. Informuje o tom web Ukrajinská pravda s odvolaním sa na vyhlásenia miestnych predstaviteľov.

„Vláda regiónu Sachalin sa dohodla s chovateľmi rýb a pre región bolo pridelených asi deväť ton čerstvo zmrazených rýb. V blízkej budúcnosti naši dobrovoľníci prinesú rodinám mobilizovaných obyvateľov približne päť až šesť kilogramov na osobu,“ povedal šéf regionálnej kancelárie vládnej strany Jednotné Rusko Michail Šuvalov.

Poznamenal, že je to jedno z podporných opatrení pre rodiny ľudí zmobilizovaných pre potreby vojny na Ukrajine. Avizoval ďalšie, no bližšie ich nešpecifikoval. (SITA)

4. 10. 2022
|
16:07
|
Svet

Británia uvalila sankcie na Ruskom dosadeného šéfa Chersonskej oblasti. 51-ročný Vladimirovič Jelisejev sa podľa Británie podieľa na destabilizácii Ukrajiny.

Jelisejev je tiež podpredsedom ruskej exklávy Kaliningrad. (CNN)

4. 10. 2022
|
14:51
|
Svet

Kremeľ pochválil Elona Muska za návrh mierovej dohody na ukončenie vojny na Ukrajine. Povedal to hovorca Peskov. Musk dal o svojom návrhu hlasovať na Twitteri.

Podnikateľ navrhuje natrvalo postúpiť polostrov Krym Rusku, usporiadanie nových referend v štyroch okupovaných oblastiach na východe Ukrajiny pod záštitou OSN a súhlas Ukrajiny s neutralitou.

V utorok o 14.00 h SELČ bolo v ankete na Muskovom profile zaznamenaných viac ako 2,5 milióna hlasov, pričom takmer 60 percent respondentov bolo proti navrhovanému plánu.

Peskov tvrdí, že hlasovanie ovplyvňujú falošné twitterové účty, ale neposkytol o tom žiaden dôkaz. (TASR)

4. 10. 2022
|
14:47
|
Ekonomika

Europarlament odobril finančnú pomoc na zmiernenie vplyvu vojny na Ukrajine. Členské krajiny a regióny dostanú v rokoch 2022 a 2023 dodatočnú podporu vo výške 3,5 miliardy eur.

Za tento právny predpis sa vyslovilo 592 europoslancov, 12 bolo proti a 10 sa zdržalo hlasovania. (TASR)

4. 10. 2022
|
14:42
|
Svet

Prvé zábery z oslobodeného Lymanu ukazujú padlých ruských vojakov na cestách. Ich telá zabezpečujú predstavitelia humanitárnej misie Gruz 200, ktorej názov odkazuje na kódové označenie ruskej armády pre prepravu tiel padlých.

Ukrajinskí vojaci po tvrdých bojoch o mesto odniesli telá svojich kamarátov, padlých ruských vojakov tam však nechali. 

Pracovníci skúmajú, či pod telami Rusov nie sú míny, a až potom ich pripravujú na prevoz. Popri cestách je totiž podľa reportáže ešte množstvo protitankových aj protipechotných mín.

Obyvatelia Lymanu už opustili pivnice, kde sa schovávali počas bitiek. Od mája nie je v meste tečúca voda, elektrina ani plyn. (ČTK)

Ukrajinskí vojaci v meste Lyman.
Zdroj TASR/AP
4. 10. 2022
|
13:41
|
Svet

Rusko pokutovalo TikTok za "propagandu LGBT" a Twitch za rozhovor s ukrajinským predstaviteľom. Diskusia podľa Moskvy obsahovala nepravdivé informácie. 

TikTok dostal od moskovského súdu pokutu tri milióny rubľov (približne 52-tisíc eur). Podľa ruských médií bol prípad vedený proti TikToku založený na obvineniach, že táto aplikácia "propaguje hodnoty, ktoré nie sú tradičné, LGBT, feminizmus a skreslenú reprezentáciu tradičných sexuálnych hodnôt".

Twitch, ktorý vlastní spoločnosť Amazon, dostal od súdu v Moskve pokutu štyri milióny rubľov (69.500 eur). Podľa ruských agentúr bol prípad proti Twitchu začatý v reakcii na videorozhovor s poradcom ukrajinského prezidenta Arestovyčom. (TASR)

4. 10. 2022
|
13:13
|
Svet

Z okolia jadrového arzenálu Ruska nehlásia žiadne náznaky nezvyčajnej aktivity, pod zámienkou anonymity to povedal novinárom západný predstaviteľ. 

"Nevideli sme žiadne ukazovatele alebo aktivity, o ktorých by sme si mysleli, že sú mimo normy. Nevideli sme ani aktivitu, ktorá by presahovala zvyčajné aktivity ruských strategických síl," povedal. (The Guardian)

4. 10. 2022
|
12:23
|
Svet

Viac ako 200-tisíc ľudí bolo povolaných do vojenskej služby od vyhlásenia čiastočnej mobilizácie v Rusku. Informoval o tom minister obrany Sergej Šojgu.

Tlačová agentúra RIA Novosti uviedla, že Šojgu povedal, že Rusko sa snaží naverbovať ďalších 300-tisíc vojakov. (The Guardian)

4. 10. 2022
|
12:13
|
Svet

Kyjev zásobuje evakuačné centrá jódovými tabletkami v rámci prípravy na možný jadrový útok zo strany Ruska. Tabletky pomáhajú chrániť štítnu žľazu pred účinkom rádioaktívneho jódu, ak sa užijú krátko pred alebo hneď po ožiarení.

Ruský prezident Putin nedávno vyhlásil, že na ochranu ruského územia, kam zarátal aj štyri anektované ukrajinské oblasti, je odhodlaný použiť "všetky dostupné prostriedky".

Podpredseda Rady bezpečnosti Ruskej federácie Dmitrij Medvedev v nadväznosti na tieto vyjadrenia otvorene hovoril o možnom použití strategických jadrových zbraní. (TASR)

4. 10. 2022
|
12:06
|
Svet

Švédska pobrežná stráž uzavrela oblasť v okolí únikov na plynovode Nord Stream v Baltskom mori. Urobila tak na príkaz prokuratúry kvôli vyšetrovaniu. (TASR)

4. 10. 2022
|
11:58
|
Svet

Štáty Únie sa zhodli na rozdelení 20 miliárd eur na podporu nezávislosti od Ruska. Krajiny budú môcť využiť peniaze z fondov či predaja emisných kvót pri prechode k novým zdrojom energií.

Štáty sa na definitívnej podobe finančnej podpory ešte budú musieť zhodnúť s Európskym parlamentom. (ČTK)

4. 10. 2022
|
11:53
|
Svet

Prezident Zelenskyj podpísal dekrét, ktorým vylučuje rokovania s prezidentom Putinom. Sformalizoval tak svoje vyhlásenie z piatka, keď Rusko vyhlásilo anektovanie ukrajinských území.

"On (Putin) nevie, čo je dôstojnosť a čestnosť. Preto sme pripravení na dialóg s Ruskom, ale s iným prezidentom,“ povedal Zelenskyj.

Prvá klauzula dekrétu znie „Ukrajina sa rozhodla vyhlásiť nemožnosť viesť rokovania s prezidentom Ruskej federácie Vladimirom Putinom“. (The Guardian)

4. 10. 2022
|
11:27
|
Svet

Pri ruskom ostreľovaní Ukrajiny zahynulo najmenej päť civilistov, ďalších desať ľudí utrpelo zranenia. Informovala o tom kancelária prezidenta.

Pri ostreľovaní druhého najväčšieho ukrajinského mesta Charkov zahynula jedna osoba, útok zasiahol tiež nemocnicu v Charkovskej oblasti, pri ktorom zahynul lekár a dve zdravotné sestry utrpeli zranenia.

Intenzívne ostreľovanie zasiahlo mesto Nikopol v Dnepropetrovskej oblasti neďaleko Záporožskej atómovej elektrárne.

Tamojšie úrady hlásili, že bolo poškodených viac ako 30 domov, škola a niekoľko obchodov. Dodali, že ostreľovanie prerušilo dodávky vody a viedlo k čiastočným výpadkom prúdu. (TASR)

4. 10. 2022
|
10:33
|
Svet

Rusko nie je schopné poskytnúť novým vojakom dostatočnú výzbroj a výcvik, uviedlo britské ministerstvo obrany. Nedostatky v oblasti administratívy a logistiky môžu úsilie Ruska naďalej oslabovať.

Putin podpísal dekrét o jesennom odvode do armády, ktorý sa týka 120-tisíc mužov, a aj mobilizáciu 300-tisíc rezervistov.

Jesenný odvod sa začne 1. novembra, čo je o mesiac neskôr než zvyčajne. Tento posun je podľa britského ministerstva potvrdením zvýšenej záťaže, ktorá ovplyvňuje schopnosť Ruska vycvičiť a vyzbrojiť vysoký počet povolaného personálu.

Úlohy spojené s poskytnutím ubytovania, výcvikom, výzbrojou a nasadením mobilizovaného a povolaného personálu predstavujú "značnú" výzvu," uviedlo britské ministerstvo obrany.

(TASR)
4. 10. 2022
|
09:59
|
Domov

Ruský parlament formálne schválil začlenenie okupovaných ukrajinských regiónov do Ruska. Už v pondelok zmluvy o pripojení Záporožskej, Chersonskej, Doneckej a Luhanskej oblasti podporila Štátna duma.

Kyjev a Západ ruskú anexiu ukrajinských území odmietli ako nelegálnu a odsúdili ju. (ČTK)

4. 10. 2022
|
09:48
|
Ekonomika

Rusko z Ukrajiny prepašovalo obilie za pol miliardy dolárov, zistila agentúra AP pri spoločnom vyšetrovaní s investigatívnym projektom Frontline. (ČTK)

Zdroj TASR/AP
4. 10. 2022
|
09:32
|
Svet

USA plánujú poslať Ukrajine ďalší balík pomoci vrátane raketometov HIMARS. Balík má byť v hodnote 625 miliónov dolárov. Ide o prvý balík pomoci od anexie štyroch ukrajinských oblastí Ruskom.

Súčasťou balíka, ktorý by americká vláda mala oficiálne oznámiť v utorok, bude aj munícia, míny a obrnené vozidlá odolné voči explóziám mín. Biely dom sa k balíku odmietol vyjadriť, píše Reuters. (TASR)

4. 10. 2022
|
08:44
|
Ekonomika
Dôležité

Sabotáž na plynovode Nord Stream opäť zdvihla cenu plynu napriek tomu, že plyn už do Európy prostredníctvom neho vôbec netečie. V skutočnosti sa Európa od ruského plynu do veľkej miery odstrihla a platí to aj pre Slovensko. (Index)

 Najmenej na štyroch miestach v Baltskom mori uniká plyn.
Zdroj TASR/AP
4. 10. 2022
|
08:38
|
Domov

Správy pre ľudí z Ukrajiny: На відео трагедія на автобусній зупинці в Братиславі. Стартує Бієнале анімації в Братиславі, Словаччина викликає тимчасового повіреного у справах Росії.

Сьогоднішній випуск «Актуальні новини» готовий. Anglickú verziu si môžete prečítať tu. (SME)

4. 10. 2022
|
08:16
|
Svet

Americký miliardár Elon Musk vyvolal vlnu pobúrenia po tom, ako na Twitteri nechal ľudí hlasovať o svojej predstave riešenia vojny na Ukrajine. Ukrajinský prezident Zelenskyj zareagoval vlastnou anketou. (ČTK)

4. 10. 2022
|
07:00
|
Svet

Nielen Vladimír Putin, ale aj Dmitrij Medvedev či Ramzan Kadyrov spomínajú jadrový útok. Už skôr zaznievali hlasy, že vyhrážky treba brať vážne, no použitie jadrových zbraní by malo pre Rusko katastrofálne dôsledky.

Načítavam... Jadrové zbrane by spôsobili katastrofu, ale pre Rusko (4. 10. 2022)"
Počúvajte v aplikácii SME alebo cez Apple, Google, Spotify a RSS. Iné podcasty SME.
(SME)
4. 10. 2022
|
06:41
|
Svet

Ukrajinskí vojaci postupujú na juhu krajiny. Ich armáda tam dosiahla najväčší pokrok od začiatku vojny po tom, čo sa im podarilo preraziť ruskú obranu.

Ruskom dosadený regionálny predstaviteľ uviedol, že ukrajinským vojakom sa pri postupe pozdĺž rieky Dnipro podarilo dostať pod kontrolu niekoľko obcí.

Ukrajinci tiež znovu získali mestečko Dudčany, ktoré sa nachádza zhruba 30 kilometrov južne od predošlej frontovej línie. To naznačuje dosiaľ najrýchlejší postup vojny na juhu Ukrajiny.

Svoju rýchlu ofenzívu rozšírila Ukrajina aj na východe, pričom jej sily získali späť ďalšie územia v oblastiach anektovaných Ruskom a ohrozujú zásobovanie pre jeho jednotky.

Prezident Zelenskyj uviedol, že ukrajinská armáda získala späť mestá vo viacerých oblastiach, ale ďalšie podrobnosti neposkytol.

(Sky News, TASR)
4. 10. 2022
|
06:31
|
Svet

Putin je zástancom teroru a neslobody , tvrdí Baerbocková. Nemecká ministerka zahraničných vecí nevidí v súčasnosti žiadnu šancu na rokovania o ukončení ruskej inváznej vojny proti Ukrajine

Rokovací návrh Putina je podľa nej v znení: "My vám ukradneme krajinu, podmaníme si vašich občanov a vy to potom môžete podpísať". "To je presný opak mieru. To je teror a nesloboda," vyhlásila Baerbocková.

Ako dodala, napriek všetkému ona i vláda v Berlíne neustále hľadajú diplomatické riešenie krízy.  "Jedinou odpoveďou ruského prezidenta sú ďalšie zverstvá," dodala Baerbocková.

V súvislosti s kritikou Ukrajiny, že je Nemecko pri dodávkach zbraní príliš zdržanlivé, ministerka tvrdí, že v uplynulých mesiacoch "neustále sebakriticky reflektovala", či Berlín dodáva zbrane na Ukrajinu dostatočne rýchlo.

Ako však podotkla, vojenské prostriedky, ktorými Nemecko disponuje, sú takisto obmedzené. "A bolo by trúfalé sa domnievať, že Nemecko by mohlo samovoľne zmeniť priebeh vojny. To dokážeme jedine spolu s našimi medzinárodnými partnermi," dodala šéfka nemeckej diplomacie. (TASR)

4. 10. 2022
|
06:24
|
Svet

Severná Kórea podporila anexiu ukrajinských oblastí Ruskom. Krajina tiež obvinila Spojené štáty zo "zneužívania" Bezpečnostnej rady OSN a zasahovania do vnútorných záležitostí štátov.

Rusko v piatok vetovalo rezolúciu Bezpečnostnej rady  OSN, odsudzujúcu anexiu štyroch ukrajinských oblastí - Doneckej, Luhanskej, Záporožskej a Chersonskej - Moskvou po septembrových referendách.

Spojené štáty i ďalšie západné krajiny označili toto hlasovanie za falošné a vyhlásili, že anexiu nikdy neuznajú.

Severokórejský minister zahraničných vecí Jo Čol-su však obraňoval tieto referendá ako "dokonale legitímne" a "uskutočnené v súlade s Chartou OSN na základe princípu rovnosti národov", citovala severokórejská štátna tlačová agentúra KCNA. (TASR)

4. 10. 2022
|
06:17
|
Svet

Ukrajinský prezident Zelenskyj sa usiluje o dôveru obyvateľstva v okupovaných oblastiach. Zdôraznil, že kto neslúžil Rusom, nemá sa čoho obávať.

"Ruskí propagandisti v oblastiach zatiaľ ovládaných okupantmi presviedčajú ľudí, že Ukrajina bude takmer každého, kto zostane na obsadenom území, považovať za kolaboranta. To je šialené," povedal Zelenskyj v pondelok večer v pravidelnom videopríhovore.

Podpora, ktorú obyvateľstvo preukazuje okupantom, je podľa neho len "ojedinelá", a to napriek tomu, že sa pod okupačnou správou zatiaľ nachádzajú "státisíce" ľudí.

Tieto vyjadrenia ukrajinského prezidenta protirečia ruským naratívom, podľa ktorých sa obyvatelia v štyroch čiastočne obsadených ukrajinských oblastiach - Doneckej, Luhanskej, Záporožskej a Chersonskej - väčšinovo vyslovili za pričlenenie k Rusku. S týmto odôvodnením ruský prezident Putin tieto oblasti po falošných referendách anektoval.

Zelenskyj vo videopríhovore ďalej informoval o ďalších územných ziskoch ukrajinskej armády a ohlásil aj vyplácanie dôchodkov a sociálnych dávok na opätovne dobytom území.

(TASR)
3. 10. 2022
|
23:40
|
Svet

Taliansko zmrazilo niekoľko nehnuteľností vo vlastníctve dvoch ruských oligarchov v luxusnom prímorskom rezorte Portofino, v meste Sirmione pri jazere Garda a v Ríme.

Finančná polícia zhabala sídlo Villa Altachiara s priľahlým parkom v Portofine pri Ligúrskom mori a tiež nehnuteľnosť a auto v Ríme, ktoré patria Eduardovi Chudajnatovi, bývalému šéfovi ruskej štátom kontrolovanej ropnej a plynárenskej spoločnosti Rosnefť. (TASR)

3. 10. 2022
|
23:05
|
Svet

Prví ruskí záložníci povolaní v rámci mobilizácie sú už na okupovaných územiach v Luhanskej a Doneckej oblasti. "Mobilizovaní vojaci absolvujú svoj bojový výcvik v Doneckej ľudovej republike," oznámilo ministerstvo obrany. (SME)

3. 10. 2022
|
22:51
|
Svet

Piatim veliteľom ukrajinského pluku Azov, ktorí bránili Azovstaľ a len nedávno sa dostali z ruského zajatia, udelil prezident Zelenskyj rad Zlatej hviezdy a titul Hrdina Ukrajiny. Vyznamenania im v Turecku odovzdal Andrij Jermak.

(TASR)

Súvisiaci článok Ukrajina Rusko Online: Rusko ešte nevie, ktoré časti Chersonskej a Záporožskej oblasti nakoniec anektuje Čítajte 

Vojna na Ukrajine

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Svet

Inzercia - Tlačové správy

 1. Vyšlo februárové Doma v záhrade
 2. Dom postavený z konope? Nápad, ktorý si zaslúžil envirocenu
 3. Turisti ešte v Egypte neobjavili veľa miest, hovorí delegátka
 4. Wüstenrot aktívne čelí výzvam trhu a mení svoj obchodný model
 5. Vica Kerekes: Som väčší introvert, ako sa zdá
 6. Dodajte vašej pokožke šťavu
 7. McDonald's opäť medzi lídrami v ankete Najzamestnávateľ roka
 8. Ktorá banka dvíha úroky na termiňáku? A čo pre to treba spraviť?
 1. Vyšlo februárové Doma v záhrade
 2. Tím súťažného kvízu Riskuj! vyráža za fanúšikmi do Košíc
 3. Viete, kto je Najzamestnávateľ vo finančných službách?
 4. Dom postavený z konope? Nápad, ktorý si zaslúžil envirocenu
 5. Turisti ešte v Egypte neobjavili veľa miest, hovorí delegátka
 6. Wüstenrot aktívne čelí výzvam trhu a mení svoj obchodný model
 7. McDonald's opäť medzi lídrami v ankete Najzamestnávateľ roka
 8. Vica Kerekes: Som väčší introvert, ako sa zdá
 1. Ktorá banka dvíha úroky na termiňáku? A čo pre to treba spraviť? 11 969
 2. Klinčeky Zanzibaru zarobili viac, než neslávny obchod s otrokmi 8 080
 3. Dodajte vašej pokožke šťavu 2 904
 4. Zdravie bez liekov. Lekár namiesto nich predpisuje studenú vodu 2 212
 5. 10 eur za 10 rokov. Mimoriadna ponuka od mimoriadneho časopisu 1 984
 6. Šetriť energiu sa oplatí. Špecialisti poradili, ako na to 1 765
 7. Dom postavený z konope? Nápad, ktorý si zaslúžil envirocenu 1 140
 8. Ako skĺbiť remeslo a moderné technológie? Inšpirujte sa Bajkery 1 040
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Šéf Sberbank German Gref na stretnutí s prezidentom Vladimirom Putinom.

Morálny obrat Germana Grefa má pozadie v jeho fondoch v daňových rajoch.


6 h
Šéf wagnerovcov Jevgenij Prigožin na pohrebe jedného z bojovníkov jeho skupiny.

Na Ukrajinu naverbovali vyše 40-tisíc trestancov.


4 h
Peter Schutz

Na cirkusoch a chaosoch po páde vlády už nesú s Matovičom rovnakú zodpovednosť.


5 h
Tibor Mičinec v roku 1987 zdvíha nad hlavu Československý pohár.

V Bohemke mali funkcionári čierne fondy a pre vyšetrovanie nám zhabali pasy, spomína.


2. feb
SkryťZatvoriť reklamu