SME
Sobota, 26. november, 2022 | Meniny má Kornel

Ukrajinská armáda hlási oslobodenie niektorých obcí v Chersonskej oblasti (SME Minúta)

Vojna na Ukrajine pokračuje.

Kľúčové udalosti:

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Najnovšie správy o vojne na Ukrajine minúta po minúte

Minútu po minúte sme ukončili, ďakujeme za pozornosť.

3. 10. 2022
|
23:40
|
Svet

Taliansko zmrazilo niekoľko nehnuteľností vo vlastníctve dvoch ruských oligarchov v luxusnom prímorskom rezorte Portofino, v meste Sirmione pri jazere Garda a v Ríme.

Finančná polícia zhabala sídlo Villa Altachiara s priľahlým parkom v Portofine pri Ligúrskom mori a tiež nehnuteľnosť a auto v Ríme, ktoré patria Eduardovi Chudajnatovi, bývalému šéfovi ruskej štátom kontrolovanej ropnej a plynárenskej spoločnosti Rosnefť. (TASR)

3. 10. 2022
|
23:05
|
Svet

Prví ruskí záložníci povolaní v rámci mobilizácie sú už na okupovaných územiach v Luhanskej a Doneckej oblasti. "Mobilizovaní vojaci absolvujú svoj bojový výcvik v Doneckej ľudovej republike," oznámilo ministerstvo obrany. (SME)

3. 10. 2022
|
22:51
|
Svet

Piatim veliteľom ukrajinského pluku Azov, ktorí bránili Azovstaľ a len nedávno sa dostali z ruského zajatia, udelil prezident Zelenskyj rad Zlatej hviezdy a titul Hrdina Ukrajiny. Vyznamenania im v Turecku odovzdal Andrij Jermak.

(TASR)
3. 10. 2022
|
21:39
|
Svet

Ukrajina požiadala Spojené štáty o balistické rakety ATACMS s dosahom tristo kilometrov. Kyjev zároveň navrhuje, že s Washingtonom bude koordinovať použitie týchto rakiet voči konkrétnym cieľom.

Uviedla to americká televízna spoločnosť CNN, ktorá sa odvolala na viaceré informované zdroje.

CNN konštatuje, že USA by takto dostali faktické "právo veta" nad raketovými útokmi ukrajinskej armády proti Rusku. Ukrajina tak chce presvedčiť administratívu prezidenta Joea Bidena, že poskytnutie tohto typu zbraní nepovedie k úderom na ruské územie.

USA sa totiž obávajú, že dodávky zbraní schopných zasiahnuť ruské územie by mohli viesť k eskalácii vojny a k priamemu zatiahnutiu Spojených štátov do konfliktu.

Kyjev podľa nemenovaného ukrajinského predstaviteľa vymenoval konkrétne ciele, ktoré chce na svojom území zasiahnuť a na ktoré nemá so súčasnou vojenskou technikou dosah. Patria medzi ne zásobovacie trasy, letiská, letecké základne a sklady zbraní na južnej a východnej Ukrajine vrátane anektovaného Krymu.

Predstavitelia americkej administratívy sú však presvedčení, že v súčasnosti dodávané rakety do salvových raketometov HIMARS s dosahom 70 kilometrov na plnenie vojenských úloh Ukrajine postačujú.

Rakety ATACMS je možné odpaľovať z platforiem MLRS alebo HIMARS. Vizuálne je odpaľovací systém ATACMS podobný salvovému odpaľovaciemu systému HIMARS, avšak neobsahuje šesť rakiet ako HIMARS, ale iba jednu – s približne štvornásobným dosahom. (TASR)

3. 10. 2022
|
21:09
|
Svet

Z Nord Streamu uniklo toľko metánu, čo Dánsko vyprodukuje za rok. Vyplýva to zo  štúdie Integrovaného systému sledovania emisií uhlíka. Účinok metánu ako skleníkového plynu je až 30-násobne vyšší než v prípade oxidu uhličitého.

ICOS vypočítal dráhu masy uniknutého plynu, ktorú družice z dôvodu oblačnosti zaznamenali iba čiastočne. Podľa simulácie sa plyn dostal nad Škandináviu a následne nad Britániu.

Dánska agentúra pre energetiku predtým odhadla, že únik sa v najhoršom možnom prípade rovná približne 32 percentám ročných emisií metánu v Dánsku.

Podmorskými plynovodmi Nord Stream 1 a Nord Stream 2 mal prúdiť zemný plyn z Ruska do Nemecka, avšak pred incidentom neboli v prevádzke, Nord Stream 1 odstavilo Rusko na konci augusta a druhý nebol pre vojnu na Ukrajine ani spustený do prevádzky.

V priebehu minulého týždňa zaznamenali na plynovodoch úniky na štyroch miestach potrubí, ktoré sú položené na dne Baltského mora v hĺbke asi 80 metrov.

Plynovody síce nefungovali, ale bol v nich natlakovaný plyn. Rusko aj západné krajiny sú presvedčené, že na plynovodoch došlo k sabotáži. (TASR)

Schematický nákres unikajúceho plynu z podmorského potrubia.
Zdroj Nord Stream 2 Enivornmental Impact Assessment, Denmark, South-Eastern Route
3. 10. 2022
|
20:53
|
Svet

Na príspevok Elona Muska o riešení vojny reagoval aj ukrajinský prezident Zelenskyj. Na Twitteri dal hlasovať o tom, ktorého Muska majú ľudia radšej. Či toho, ktorý podporuje Ukrajinu, alebo toho, ktorý podporuje Rusko. 

(SME)
3. 10. 2022
|
20:41
|
Svet

Prepustení obrancovia Mariupoľa sa v Turecku prvý raz od prepustenia stretli s príbuznými. V krajine musia, v súlade s dohodou, zostať až do konca vojny na Ukrajine. Výmenu vojnových zajatcov pomohli sprostredkovať Turecko a Saudská Arábia.

Rusko v rámci dohody prepustilo vyše dvesto Ukrajincov, ktorí niekoľko mesiacov bránili prístav Mariupoľ, kým sa na rozkaz Kyjeva vzdali presile ruských okupantov.

Z ruského zajatia sa podarilo dostať aj desať cudzincov, ktorí sa rozhodli ako dobrovoľníci vydať do napadnutej krajiny a spolu s ukrajinskými vojakmi čeliť ruskej invázii.

Výmenou za svojich oslobodených bojovníkov Kyjev vydal Moskve 55 Rusov, ale aj prokremeľsky orientovaných Ukrajincov vrátane politika Viktora Medvedčuka. Ten je neraz označovaný ako Putinov kmotor, keďže ruský prezident je krstným otcom Medvedčukovej dcéry.

Na Ukrajine bol Medvedčuk obvinený z vlastizrady. V minulosti viedol stranu s názvom Opozičná platforma – Za život, ktorá mala priame väzby na Kremeľ. Ukrajinské úrady ju zakázali.

(TASR)
3. 10. 2022
|
20:17
|
Svet

Elon Musk na Twitteri navrhol, aby Kyjev prijal anektovanie Krymu a Ukrajina zostala neutrálna. Poradca ukrajinského prezidenta Podoľak mu na to odpísal, že Ukrajina má lepší plán, a to oslobodiť všetky svoje územia, vrátane Krymu.

Musk okrem toho navrhol zopakovanie referend v okupovaných oblastiach Ukrajiny, tento raz s medzinárodným dohľadom. Pod príspevok pridal hlasovanie, v ktorom majú ľudia vyjadriť svoj názor.

Podoľak okrem toho navrhol demilitarizáciu Ruska a povinnú denuklearizáciu. Pod svoj príspevok tiež pridal možnosť hlasovania. 

(The Guardian)
3. 10. 2022
|
20:02
|
Svet

Členstvo Ukrajiny v NATO podporuje rekordných 83 percent Ukrajincov, vyplýva to z najnovších prieskumov verejnej mienky. Ide o najvyššiu podporu, aká bola kedy zaznamenaná v rámci prieskumu na Ukrajine.

Prieskum, ktorý uskutočnila kyjevská agentúra pre prieskum verejnej mienky Rating Group, sa uskutočnil na vzorke dvetisíc Ukrajincov po oznámení prezidenta Zelenského, že Ukrajina podáva žiadosť o prijatie do NATO, a to v rámci zrýchlenej procedúry.

Proti vstupu Ukrajiny do NATO by hlasovali iba štyri percentá opýtaných a deväť percent respondentov uviedlo, že by nehlasovali.

Kancelária ukrajinského prezidenta v nedeľu uviedla, že podporu vstupu Ukrajiny do Severoatlantickej aliancie vyjadrilo už desať krajín tohto obranného bloku: Česko, Čierna Hora, Estónsko, Kanada, Lotyšsko, Litva, Poľsko, Rumunsko, Severné Macedónsko a Slovensko. (TASR)

3. 10. 2022
|
19:09
|
Svet

Moskva odvolala veliteľa ruského Západného vojenského okruhu. Informuje o tom portál Sky News s odvolaním sa na médium RBC. Podľa neho generálplukovníka Alexandra Žuravľova nahradí generálporučík Roman Berdnikov. (SITA)

3. 10. 2022
|
19:02
|
Svet

Na základni pri Moskve došlo k hromadnej bitke medzi novými a dlhšie slúžiacimi vojakmi. "Nových tam neprivítali chlebom a soľou, ale práve naopak: Vojaci, ktorí tam slúžia, žiadali od tých nových ich oblečenie a mobily," napísal ruský portál Baza.

Konflikt podľa tohto zdroja eskaloval do hromadnej bitky, pričom prevahu získali noví vojaci. Incident sa skončil tým, že asi 20 dlhšie slúžiacich vojakov, ktorí sa pôvodne pokúšali novopríchodzích šikanovať, sa muselo zamknúť v jednej z budov a privolať na pomoc políciu.

Situáciu sa podarilo urovnať až po príchode policajtov a obe strany sa rozhodli nepodať trestné oznámenie. (TASR)

3. 10. 2022
|
18:45
|
Svet

Použitím jadrových zbraní by ruský prezident Putin získal len málo, stratil by však priveľa. Experti sa zhodujú, že ak by Rusko po jadrových zbraniach siahlo, išlo by skôr o taktické ako strategické. (SME)

3. 10. 2022
|
18:28
|
Svet

Európska únia si po anektovaní ukrajinských regiónov predvolala ruských veľvyslancov. Cieľom je odsúdiť tieto činy a požadovať okamžité zastavenie krokov, ktoré podkopávajú územnú celistvosť Ukrajiny a porušujú medzinárodné právo. (SITA)

3. 10. 2022
|
18:00
|
Svet

Septembrový prieskum ruskej verejnej mienky zaznamenal značné zmeny v záujme o dianie na Ukrajine, ako aj výrazný nárast obáv. V podpore vojny a podpore Putina síce k zmene došlo, ale zatiaľ len čiastočnej. Píše Ivan Mikloš. (SME)

3. 10. 2022
|
17:38
|
Svet

Riaditeľa Záporožskej jadrovej elektrárne Ihora Murašova prepustili po tom, ako ho v piatok zadržala ruská vojenská hliadka. Uviedol to šéf Medzinárodnej agentúry pre atómovú agentúru Grossi.

"Bolo mi potvrdené, že Murašov sa bezpečne vrátil k svojej rodine," uviedol Grossi na sociálnej sieti Twitter.

Ako uviedla MAAE v sobotu, Rusko ju informovalo, že Murašov bol "dočasne zadržaný, aby zodpovedal nejaké otázky". Ukrajinský štátny podnik Enerhoatom, ktorý najväčšiu jadrovú elektráreň v Európe prevádzkuje, vyhlásil, že Murašova zadržali okolo 16.00 h miestneho času, keď sa vracal z elektrárne do priľahlého mesta Enerhodar.

"Zastavili auto a so zaviazanými očami ho odviezli neznámym smerom. V súčasnosti nemáme nijaké informácie o mieste pobytu Ihora Murašova a jeho osude," uvádzala agentúra vo vyhlásení.

Záporožskú jadrovú elektráreň okupujú od marca ruské invázne sily, pracuje tam však ukrajinský personál. Kyjev tvrdí, že Rusi v jej areáli sústredili ťažkú vojenskú techniku. Elektráreň sa viackrát stala terčom ostreľovania, z ktorého sa navzájom obviňovali Rusko a Ukrajina.

Záporožská oblasť je jedným zo štyroch ukrajinských regiónov, ktoré Rusko v piatok anektovalo. Kyjev a Západ označili tento krok za nelegitímny a protirečiaci medzinárodnému právu. Neuznali ani nelegálne referendá na okupovaných územiach Ukrajiny, ktoré anexii predchádzali.

(TASR)
3. 10. 2022
|
17:34
|
Svet

Ukrajinské úrady požiadali obyvateľov Kyjeva, aby opäť začali nosiť rúška. V meste zaznamenali nárast prípadov nákazy a zdravotníctvo v krajine je značne zdevastované ruskou inváziou.

Len za minulý týždeň pribudlo v Kyjeve 2 515 prípadov nákazy koronavírusom, pričom hospitalizovaných bolo s covidom 242 ľudí a ďalších 22 osôb tomuto ochoreniu podľahlo. 

Od 19. do 25. septembra zaznamenali v celej Ukrajine 44 137 nových prípadov , spomedzi ktorých skončilo v nemocnici 6 667 ľudí a 161 zomrelo, informuje tamojšie ministerstvo zdravotníctva.

Námestník ministra zdravotníctva Igor Kuzin hovoril minulý týždeň o "náraste" prípadov infekcie, pričom tiež dodal, že ukrajinské zdravotníctvo zažíva pre vojnu "každodenné straty".

"Od začiatku invázie bolo zničených 18 zdravotných zariadení, ktoré prijímali covidových pacientov, ďalších 15 bolo čiastočne zničených a vyše 100 ďalších je násilne okupovaných," povedal.

Dodal pritom, že zavádzanie covidových opatrení bude pomerne ťažké, nakoľko krajina sa teraz "sústredí na iného nepriateľa". Najvyššie počty nakazených a obetí covidu sa podľa Kuzina očakávajú práve v týchto dňoch.

Epidemiologické reštrikcie boli na Ukrajine zrušené v deň vypuknutia ruskej invázie, keď tam bolo zavedené stanné právo, pripomína AFP.

Svetová zdravotnícka organizácia koncom augusta informovala, že ukrajinské zdravotníctvo vojna síce ťažko zasiahla, no stále ešte v rámci daných možností funguje. S prichádzajúcou zimou a počas nej však bude podľa WHO "skúšané ako nikdy predtým". (TASR)

3. 10. 2022
|
17:28
|
Svet

Európska únia podpísala balík finančnej pomoci Ukrajine vo výške päť miliárd eur. Informoval o tom ukrajinský premiér Šmyhaľa a dodal, že je vďačný za takéto rozhodnutie. (SITA)

3. 10. 2022
|
17:03
|
Svet

Hrozba, že Putin použije jadrovú bombu, sa do nedele iba racionalizovala. Najfrekventovanejší argument, že predsa nie je blázon či samovrah (a chce si užiť nakradnuté miliardy), vyrástol v analytické klišé. Komentuje Peter Schutz. (SME)

3. 10. 2022
|
17:03
|
Svet

Ruské úrady priznali smrť dvoch mužov povolaných do armády v rámci mobilizácie. Jeden spáchal samovraždu, druhý zomrel na následky infarktu, oznámila komisárka pre ľudské práva pre Sverdlovskú oblasť Tatiana Merzľakovová.

K úmrtiam došlo vo Sverdlovskej oblasti na Urale, na pomedzí európskej a ázijskej časti Ruskej federácie, informovala rozhlasová stanica Rádio Sloboda.

Web Eanews.ru píše aj o treťom mŕtvom mužovi, ktorý mal údajne cirhózu pečene, na základe toho bol demobilizovaný a poslaný do miesta bydliska, kde zakrátko zomrel.

K prvým dvom spomínaným úmrtiam došlo v armádnom školiacom stredisku v obci Porošino. Rádio Sloboda o stredisku informovala už minulý štvrtok, keď priniesla príspevok o tom, ako tam presunuli mužov mobilizovaných v Permskom kraji.

Po 600-kilometrovej jazde autobusom týchto mužov následne vysadili na zasnežené pole bez poskytnutia stanov alebo piecok.

Rádio Sloboda informovalo aj o prípade, keď mobilizovaných mužov z Noriľska previezli do Omska, tam ich zhromaždili na poli, kde nocovali pri mínusových teplotách bez stanov.

Tento prípad sa týka výcvikového strediska vzdušných síl, v ktorom v roku 2015 pri zrútení sa kasárenského baraku zomrelo 24 brancov.

Nadácia ruského opozičného politika Alexeja Navaľného neskôr v rámci vlastného vyšetrovania zistila, že k tragédii došlo v dôsledku korupcie: boli ukradnuté peniaze na generálnu opravu budovy. (TASR)

3. 10. 2022
|
17:02
|
Domov
Dôležité

Slovenské ministerstvo zahraničných vecí si predvolalo predstaviteľa ruského veľvyslanectva. Tlmočilo mu ostrý protest v súvislosti s anexiou ďalších ukrajinských území. (TASR)

3. 10. 2022
|
16:58
|
Svet

Švédska pobrežná služba s podporou vojenského námorníctva vyslala k zničeným plynovodom Nord Stream 1 a 2 ponorku. Tá má pozbierať viac informácií o incidentoch, ktoré narušili potrubie a zapríčinili únik plynu.

"Za misiu zodpovedá pobrežná stráž, my ich ale podporujeme. Menovať budem ale iba HMS Belos, čo je záchranné podmorské plavidlo," povedal hovorca švédskeho námorníctva Jammie Adamsson. (ČTK)

3. 10. 2022
|
16:31
|
Svet

Štáty EÚ sa dohodli na výcviku pre 15-tisíc ukrajinských vojakov. Plán by mali prerokovať na budúci týždeň. Výcviková centrála by mala pomocou zdrojov EÚ vzniknúť v Poľsku a výcvik by mal prebiehať aj v ďalších krajinách.

Nemecko poskytne Ukrajincom bojový výcvik v simulačnom stredisku. Cvičiť bude aj ženistov, zdravotníkov a ďalších špecialistov. (TASR)

3. 10. 2022
|
16:23
|
Svet

 

Ruského veľvyslanca si predvolá aj český minister zahraničia. Dôvodom je porušovanie medzinárodného práva a ilegálna anexia území Ukrajiny. "Zločinnú agresiu a nehanebnú krádež území nebudeme tolerovať," oznámil minister Ján Lipavský.

(TASR)
3. 10. 2022
|
16:08
|
Svet

Ukrajinskej armáde sa podarilo prekročiť administratívnu hranicu takzvanej Luhanskej ľudovej republiky. Vytvára si pozície v smere na Lysyčansk, uviedol vojenský predstaviteľ samozvanej Luhanskej ľudovej republiky Andrej Maročko.

Maročko dodal, že okupačné jednotky Ukrajincov aktívne ničia.

Vojenský bloger a analytik Jurij Podoľaka oznámil, že ukrajinské sily pokračujú v ofenzíve smerom k Rusom okupovaným mestám Svatove a Kreminna v Luhanskej oblasti. (SITA)

3. 10. 2022
|
15:49
|
Svet

Známa ruská novinárka Marina Ovsjannikovová utiekla z domáceho väzenia, oznámil jej exmanžel s tým, že odišla aj s ich 11-ročnou dcérou. V nedeľu bola zaradená na federálny zoznam hľadaných osôb.

Ovsjannikovú, ktorá v marci protestovala v živom vysielaní štátnej televízie Prvý kanál proti ruskej invázii na Ukrajinu, úrady obvinili z diskreditácie armády. Na obrazovkách sa objavila s transparentom, ktorý vyzýval na zastavenie vojny a upozornil na klamstvá a propagandu vo vysielaní. (NEXTA)

3. 10. 2022
|
15:26
|
Svet

Viacerí Ukrajinci, ktorí sa dostali do finančných problémov, sa uchyľujú k darovaniu vlastnej obličky. Transplantácie, ktoré pacienti podstupujú v zahraničí, sprostredkováva nezisková organizácia so sídlom v Tokiu. (SME)

3. 10. 2022
|
15:06
|
Svet

V ruskom provládnom denníku sa ruský vojak sťažoval na rozhodovanie nadriadených. Príčiny ústupu z Lymanu treba hľadať v nedostatku personálu, zlej komunikácii a chybách velenia, oznámila Komsomoľská pravda.

„Riziko obkľúčenia a vyhliadky na ponižujúce zajatie boli príliš veľké a velitelia sa rozhodli ustúpiť,“ napísal denníku nemenovaný ruský vojak, ktorý bol nasadený pri meste Lyman na východe Ukrajiny.

„Žiadna slušná komunikácia medzi rôznymi jednotkami. Nikto nevie, čo sa deje na susedných pozíciách. Keď požiadate o delostreleckú podporu prostredníctvom spletitého systému hlásení, trvá to čas a naše ciele sú dávno preč,“ cituje denník ruského vojaka po ústupe z Lymanu.

„Zmluvní vojaci odmietajú bojovať a opúšťajú bojisko. Svoju úlohu zohral aj neskorý príchod záloh, ako aj nedostatočná koordinácia medzi jednotkami na zemi a nedostatok moderného vybavenia, čo sa týka spravodajstva,“ píše Komsomoľská pravda. (SITA)

3. 10. 2022
|
14:58
|
Svet

Ukrajinským jednotkám sa podarilo oslobodiť obec Chreščenivka v Chersonskej oblasti a zrejme prelomili ruské línie, naznačili zahraniční pozorovatelia.

Rusmi dosadený predstaviteľ v Chersonskej oblasti Kirill Stremousov priznal, že ukrajinské sily „prerazili trochu hlbšie“. Trval však na tom, že „všetko je pod kontrolou“ a že ruský „obranný systém funguje“.

Ukrajinský prezident Zelenskyj predtým v nočnom videopríhovore oznámil, že armáda oslobodila obce Archanhelske a Myroľubivka v Chersonskej oblasti.

(SITA)
3. 10. 2022
|
14:47
|
Svet

Českí občania dostali výzvu, aby opustili Rusko. Dôvodom je zhoršenie bezpečnostnej situácie. Rezort zahraničia varoval ľudí pred cestou do Ruska.

Tým, ktorí sa v krajine rozhodnú aj napriek varovaniu zostať, ministerstvo zahraničia odporúča dbať na maximálnu opatrnosť, sledovať dôveryhodné médiá a mať pripravený plán opustenia krajiny v prípade núdze. Radí tiež vyhýbať sa miestam, kde sa konajú demonštrácie.

"Na uliciach možno častejšie stretnúť policajné hliadky, ktoré môžu kontrolovať vašu totožnosť, majte svoje doklady vždy so sebou," radí český rezort diplomacie.

Ministerstvo tiež apelovalo, aby sa ľudia zaregistrovali do systému Dobrovoľnej registrácie občanov Českej republiky pri cestách do zahraničia. (TASR)

3. 10. 2022
|
14:32
|
Svet

Ruské bombardovanie za uplynulých 24 hodín zabilo dvoch civilistov a 14 zranilo, informoval úrad ukrajinského prezidenta. Záporožie a dve blízke obce čelili ostreľovaniu zhruba desiatkou rakiet protivzdušného systému S-300.

Úder zničil rehabilitačné centrum pre deti so špeciálnymi potrebami, pričom jedna osoba utrpela zranenia.

Terčom bombardovania boli aj mestá na západnom brehu rieky Dnipro neďaleko Záporožskej jadrovej elektrárne. V meste Nikopoľ útok poškodil elektrické vedenie a desiatky obytných budov a rodinných domov.

V meste Časiv Jar v Doneckej oblasti záchranári hľadajú preživších v zničených budovách vyššej odbornej školy a internátu, ktoré zasiahlo bombardovanie. Raketový útok zasiahol aj mesto Kramatorsk. (SITA)

3. 10. 2022
|
14:17
|
Svet

V príjmovej chudobe žije viac ako 35 percent ukrajinských utečencov v Česku. Medzi českými občanmi je to deväť až desať percent. Väčšinu utečencov chráni pred totálnym prepadom do chudoby humanitárna dávka a bývanie poskytnuté zdarma.

Ak by tieto dva druhy pomoci neboli, v príjmovej chudobe by žilo 84 percent ukrajinských utečencov v Česku, zistila to spoločnosť PAQ Research v spolupráci s českou akadémiou vied. (SITA)

3. 10. 2022
|
14:13
|
Svet

Česko sa stalo prvou krajinou, kde sa ľudia zložili na tank pre Ukrajinu. Zbierku organizovala iniciatíva Dárek pro Putina. Na výslednú sumu 33 miliónov korún prispelo 11 288 ľudí. Iniciatíve sa poďakovala aj ministerka obrany Černochová.

(SME)
3. 10. 2022
|
13:56
|
Svet

Dolná komora ruského parlamentu schválila zmluvy o pripojení štyroch okupovaných ukrajinských území k Rusku. Kyjev a Západ anexie odmietli ako nelegálne a odsúdili ich. (ČTK)

3. 10. 2022
|
13:37
|
Svet

Litva vyhlásila za nežiaducu osobu ruského chargé d’affaires Sergeja Riabokoňa, ktorý bol dočasne poverený vedením ruského veľvyslanectva v pobaltskej krajine.

Na litovské ministerstvo zahraničných vecí si predvolali zástupcu ruského veľvyslanectva. Odovzdali mu nótu, v ktorej bol chargé d’affaires Sergej Riabokoň vyhlásený za nežiaducu osobu, píše sa na stránke ministerstva. Riabokoň má podľa litovského rezortu diplomacie päť dní na to, aby opustil krajinu.

"Litva prijala toho rozhodnutie s prihliadnutím na informácie poskytnuté príslušnými orgánmi, že nedávne kroky a vyhlásenia Riabokoňa sú nezlučiteľné s jeho diplomatickým štatútom," uviedlo ministerstvo.

Dodalo, že ruský diplomat svojimi činmi "zasahoval do vnútorných záležitostí hostiteľského štátu, a preto porušil Viedenský dohovor o diplomatických stykoch".

(TASR)
3. 10. 2022
|
13:25
|
Svet

Čečenský vodca Ramzan Kadyrov údajne posiela na Ukrajinu svojich troch synov vo veku 14, 15 a 16 rokov. "Čoskoro pôjdu do prvej línie a budú na najťažších úsekoch kontaktnej línie," oznámil.

(TASR)
3. 10. 2022
|
13:15
|
Svet

Ukrajinská armáda dobýva údajne späť mestá ležiace na západnom brehu rieky Dneper na juhu Ukrajiny a núti Rusko vzdať sa územia pozdĺž dôležitej frontovej línie. Moskva pritom oznámila anexiu týchto území.

Úplný rozsah postupu ukrajinských jednotiek nie je známy, pretože Kyjev o situácii na juhu krajiny mlčí. Ruskí vojnoví blogeri však píšu, že ukrajinské tanky dokázali postúpiť cez desiatky kilometrov územia popri brehu Dnepra.

Jeden zo zriedkavých komentárov Kyjeva, ktorý sa týka ukrajinskej protiofenzívy, poskytol poradca ukrajinského ministerstva vnútra Anton Heraščenko. Ten zverejnil video, ktoré zachytáva, ako ukrajinský vojak máva vlajkou v obci Zolota Balka, ktorá leží na západnom brehu Dnepra.

Rob Lee z amerického Výskumného inštitútu pre zahraničnú politiku citoval ruských blogerov, ktorí hlásia ústup ruských jednotiek až po obec Dudčany, ktorá leží na západnom brehu Dnepra približne 40 kilometrov od miesta, kde sa v nedeľu postavila ruská armáda proti ukrajinským jednotkám.

"Keď bije na poplach také množstvo ruských kanálov, zvyčajne to znamená, že majú problémy," uviedol Lee na Twitteri.

Postup ukrajinskej armády popri Dnepri na juhu Ukrajiny môže spôsobiť, že tisíce ruských vojakov uviaznu na vzdialenej strane rieky a budú odrezaní od zásobovania. Koryto Dnepra je totiž mimoriadne široké a Ukrajinci už zničili väčšie mosty a trasy používané na prekročenie tejto rieky. (TASR)

3. 10. 2022
|
13:02
|
Svet

Švédsko vyslalo plavidlo schopné „pokročilejších potápačských misií“ do oblasti Baltského mora, kde z podmorských plynovodov Nord Stream niekoľko dní unikal zemný plyn. Vyslaným plavidlom je záchranná ponorka.

Putin v piatok obvinil Západ zo sabotáže Ruskom vybudovaných plynovodov popod Baltské more do Nemecka, čo Spojené štáty a ich spojenci vehementne popierajú.

Podmorské výbuchy minulý týždeň poškodili potrubia neďaleko južnej časti Švédska a Dánska. Vyvolali obrovský únik zemného plynu, pričom dánska a švédska vláda uviedli, že explózie boli spôsobené náložami s hmotnosťou niekoľkých stoviek kilogramov.

Cez víkend úrady v Dánsku uviedli, že z plynovodov Nord Stream 1 a 2 prestal unikať plyn. Švédska prokuratúra a tamojšie bezpečnostné služby vedú vyšetrovanie, zatiaľ čo kodanská polícia mala na starosti vyšetrovanie v Dánsku. Mal by tiež vzniknúť spoločný medzinárodný vyšetrovací tím pozostávajúci z príslušných orgánov, okrem iného z Dánska, Nemecka a Švédska. (SITA)

3. 10. 2022
|
12:54
|
Svet

Rusko má v pláne konzultovať s obyvateľmi Chersonskej a Záporožskej oblasti vymedzenie hraníc týchto ukrajinských regiónov, ktoré Rusko okupuje a ktoré nelegálne anektovalo na základe výsledkov nelegitímnych referend.

Rusko v piatok podpisom zmlúv začalo proces anexie celkovo štyroch ukrajinských regiónov, ani jeden z nich však nie je plne pod kontrolou ruských inváznych síl, poznamenala agentúra Reuters.

Okrem Záporožskej a Chersonskej oblasti ide aj o medzinárodne neuznané proruské separatistické útvary Doneckú ľudovú republiku a Luhanskú ľudovú republiku.

"Pri Luhansku a Donecku to budú hranice z roku 2014. Cherson a Záporožie - ohľadom hraníc budeme pokračovať v konzultáciách s obyvateľmi týchto regiónov," odpovedal podľa agentúr hovorca Kremľa Dmitrij Peskov na otázku, či Rusko anektuje tieto regióny celé, alebo len ich časti. (ČTK)

3. 10. 2022
|
12:27
|
Svet

Bez slobodnej Ukrajiny nebude v Európe mier a stabilita, "Agresor a obeť agresie sú jasní. Víťazstvo Ukrajiny je pre nás kľúčové," povedal minister zahraničných vecí Rastislav Káčer po stretnutí s českým ministrom Janom Lipavským.

Ministri sa zhodli na nutnosti pokračujúcej podpory Ukrajiny. "Česko aj Slovensko patria k jedným z najvýraznejších podporovateľov nielen politicky, ale aj prakticky," povedal šéf slovenskej diplomacie.

"Žijeme dobu, ktorá je veľmi zložitá," povedal Káčer. Aktuálna situácia v súvislosti s vojnou na Ukrajine je podľa neho výzvou nielen pre Česko a Slovensko či pre Európsku úniu, ale ide o globálnu výzvu.

Kľúčový bezpečnostný príspevok Česka v rámci spolupráce z dôvodu ruskej agresie na Ukrajine je to, že zaštiťuje bezpečnostnú misiu na Slovensku, povedal Lipavský. Káčer mu za to poďakoval.

"Veľmi chcem oceniť pomoc spojencov a najmä Českej republiky, lebo kontingent NATO, ktorý je teraz na Slovensku, je pod vedením českého dôstojníka," povedal Káčer s tým, že nás tento kontingent robí bezpečnejším.

Lipavský zagratuloval Slovensku k uzavretiu zbrojnej zákazky na výrobu húfnic Zuzana, ktoré budú smerovať na Ukrajinu a budú financované zo zdrojov západoeurópskych štátov. "Česká republika to maximálne podporuje," povedal český minister a poznamenal, že s Káčerom sa zhodli na potrebe pokračovania v opatreniach proti Rusku.

"Pre Slovensko, ktoré susedí s Ukrajinou, je to, samozrejme, ešte o krok významnejšie," poznamenal Lipavský. (TASR)

Zľava slovenský minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Rastislav Káčer a český minister zahraničných vecí Jan Lipavský počas stretnutia v Prahe.
Zdroj TASR/Barbora Vizváryová
3. 10. 2022
|
12:08
|
Svet

Ruskí okupanti, ktorí sa stiahli z Lymanu pred ukrajinskou armádou, odišli do mesta Ščastia, tvrdí Serhyj Hajdaj, šéf luhanskej vojenskej a civilnej správy. Ščastia leží len niekoľko kilometrov od Luhanska, okupovanej metropoly oblasti. (NEXTA)

3. 10. 2022
|
11:19
|
Svet

Rusko pašuje ukradnuté obilie z Ukrajiny, aby mohlo financovať vojnu, vyplýva z vyšetrovania agentúry AP a investigatívneho dokumentárneho programu Frontline. Podrobnosti o pašovaní zverejnia v pripravovanom dokumente.

Keď nákladná loď Laodicea v lete zakotvila v Libanone, ukrajinskí diplomati uviedli, že plavidlo prevážalo obilie ukradnuté Ruskom a vyzvali libanonských predstaviteľov, aby loď skonfiškovali. Moskva označila obvinenie za „nepravdivé a nepodložené“.

Libanonský generálny prokurátor sa vtedy postavil na stranu Kremľa a vyhlásil, že 10-tisíc ton jačmennej a pšeničnej múky nebolo ukradnutých, a umožnil vyloženie nákladu.

Spomenuté vyšetrovanie však zistilo, že sýrska loď Laodicea je súčasťou sofistikovanej pašeráckej operácie riadenej Ruskom, ktorá využívala sfalšované záznamy a podvody na mori na ukradnutie ukrajinského obilia v hodnote najmenej 530 miliónov dolárov.

„Tieto financie pomohli nakŕmiť vojnovú mašinériu prezidenta Vladimira Putina,“ uvádza sa v správe.

AP použila satelitné snímky a údaje z námorných rádiových transpondérov na sledovanie troch desiatok lodí, ktoré podnikli viac ako 50 plavieb prepravujúcich obilie z oblastí Ukrajiny okupovaných Ruskom do prístavov v Turecku, Sýrii, Libanone a ďalších krajinách.

Reportéri preskúmali lodné záznamy, prehľadali príspevky na sociálnych sieťach a viedli rozhovory s farmármi, prepravcami a predstaviteľmi spoločností, aby odhalili podrobnosti o masívnej pašeráckej operácii.

Podrobnosti o pašovaní zverejnia v pripravovanom dokumente. „Putinov útok na Ukrajinu: Dokumentovanie vojnových zločinov“, ktorý bude mať premiéru 25. októbra. (SITA)

Nákladná loď laodicea, ktorá viezla ukradnuté poľnohospodárske komodity, kotví v libanonskom prístave Tripoli.
Zdroj SITA/AP
3. 10. 2022
|
11:12
|
Svet

Poľsko neuzná ruskú anexiu ukrajinského územia ani výsledky referend, vypočul si rezortom zahraničia predvolaný ruský veľvyslanec vo Varšave Sergej Andrejev. Ruských veľvyslancov si predvoláva aj niekoľko ďalších členských krajín EÚ. (TASR)

3. 10. 2022
|
11:01
|
Domov

Hraničnými priechodmi prešlo v nedeľu z Ukrajiny na Slovensko 2 986 ľudí. O dočasné útočisko požiadalo 15 žiadateľov. Zo Slovenska na Ukrajinu prešlo 3 278 osôb.

Celkový počet osôb, ktoré vstúpili na územie Slovenska od februárového vypuknutia vojny na Ukrajine, je 852 990. Dočasné útočisko udelili 95 805 žiadateľom. Zo Slovenska na Ukrajinu prešlo od 24. februára 622 928 ľudí, oznámila hovorkyňa ministerstva vnútra Zuzana Eliášová. (TASR)

3. 10. 2022
|
10:58
|
Svet

Mobilizácia, strata mesta Lyman a kritika velenia narušili vojnovú propagandu v Rusku. Informačný priestor ovplyvnili čečenský líder Kadyrov a Prigožin, majiteľ žoldnierskej skupiny Wagnerovci, všíma si Inštitút pre štúdium vojny.

Ramzan Kadyrov a Jevgenij Prigožin vyhlásili, že ruská armáda robí zásadné chyby a kritizovali stratu dôležitého mesta Lyman v Doneckej oblasti, čím rozbili naratív Kremľa, ktorý sa snažil zmierniť porážku a ústup, píše sa v analýze amerického inštitútu.

Kadyrov sa konkrétne zameral na veliteľa Centrálneho vojenského okruhu, generálplukovníka Alexandra Lapina. Putin však verejne vyjadril dôveru Lapinovi.

 

„Putin si je pravdepodobne vedomý nebezpečenstva, ktoré vyplýva z vyhlásení Kadyrova a Prigožina, pretože na neschopnosť velenia poukázali aj Kremľom kontrolovaní blogeri. "Federálne televízne kanály označili Kadyrovove poznámky na adresu Lapina za dosť tvrdé a blogeri tvrdili, že zodpovednosť za porážku je do značnej miery na ministerstve obrany," uvádza sa vo vyhlásení Inštitútu pre štúdium vojny.

(SME)
3. 10. 2022
|
10:26
|
Svet

Ruská armáda má problém s výcvikom odvedencov a chýbajú jej dôstojníci. Dôkazom toho je aj pomerne rýchle Putinovo priznanie chýb pri mobilizácii, oznámilo britské ministerstvo obrany v správe o vývoji na Ukrajine.

"Takmer s istotou boli povolaní aj ľudia, ktorí nespĺňajú definíciu stanovenú Putinom a ministerstvom obrany," uvádza britské ministerstvo.

Dodáva, že ruskí regionálni predstavitelia zrejme nie sú dostatočne informovaní o rozsahu a právnom zdôvodnení mobilizácie.

"Ruskí predstavitelia majú zrejme problémy pri poskytovaní výcviku a hľadaní dôstojníkov, ktorí by viedli nové jednotky, keďže povolaní ruskí záložníci sa zhromažďujú v stanových tranzitných táboroch," uzatvára britský rezort obrany.

(TASR)
3. 10. 2022
|
10:20
|
Svet

Ukrajinské vojenské námorníctvo má novú korvetu. Plavidlo s menom  Hetman Ivan Mazepa vyrobili v Turecku. Je vybavené bojovým  systémom, navigáciou, sonarom a hangárom pre helikoptéru. Dokáže sa brániť pred protilodnými raketami. 

(NEXTA)
3. 10. 2022
|
10:10
|
Svet

Na okupovaných územiach prebieha nábor do armády. „Pokračujú tam mobilizačné opatrenia, počas ktorých okupačné sily chodia od dverí k dverám a robia zoznamy mužov v odvodovom veku,“ oznámilo ukrajinské operačné vedenie Juh.

Ruské sily tiež sprísnili kontroly dokumentov na kontrolných stanovištiach, aby čo najviac skomplikovali odchod z okupovaných oblastí.

Ukrajinskí predstavitelia už dlhšie upozorňovali, že Rusko plánuje využiť anexiu, aby mohli odviesť Ukrajincov z okupovaných území do svojej armády a použiť ich ako takzvanú „potravu pre kanóny“. (SITA)

3. 10. 2022
|
09:56
|
Svet

Zničenie okupantov na území Ukrajiny a Čiernomorskej flotily by nasledovalo ako odveta za použitie jadrových zbraní, vyhlásil exriaditeľ CIA David Petraeus. Prípadné zamorenie krajín NATO by sa podľa článku 5 mohlo vykladať ako útok.

"Len hypoteticky - odpovedali by sme tým, že by sme viedli kolektívne úsilie NATO, ktoré by zlikvidovalo všetky ruské konvenčné sily, ktoré môžeme vidieť a identifikovať na bojiskách na Ukrajine, na Kryme, ako aj všetky plavidlá v Čiernom mori," povedal švorhviezdičkový armádny generál vo výslužbe.

Doplnil, že o tom ešte nehovoril s poradcom pre národnú bezpečnosť Jakeom Sullivanom. O pravdepodobnej reakcii USA na jadrovú eskaláciu zo strany Ruska však bola Moskva už opakovane informovaná.

Na otázku, či použitie ruských jadrových zbraní na Ukrajine vtiahne USA a NATO do vojny, Petreaus odpovedal, že to nespustí článok 5 Severoatalantickej zmluvy vyzývajúci na kolektívnu obranu. "Reakcia USA a NATO" by však bola náležitá napriek tomu, že Ukrajina nie je súčasťou NATO, povedal Petreaus. (TASR)

3. 10. 2022
|
09:44
|
Svet

Personálne straty ruskej armády narástli za deň o 320 osôb na celkových 60 430, tvrdí ukrajinské velenie, ktoré oznámilo aj zničenie troch tankov, 16 obrnených vozidiel, jedného raketového systému, lietadla a vrtuľníka.

(SME)
3. 10. 2022
|
09:15
|
Svet

Pre nevydarenú mobilizáciu odvolali vojenského komisára ruskej Chabarovskej oblasti Jurija Lajka, oznámil tamojší gubernátor Degťariov, ktorý dodal, že odvolanie Lajka nijako neovplyvní plnenie úloh, ktoré zadal ruský prezident.

"Za desať dní dostalo niekoľko tisíc našich krajanov predvolanie a dostavili sa na vojenské komisariáty. Približne polovicu z nich sme poslali domov, pretože nespĺňali odvodové kritériá na to, aby mohli byť prijatí na vojenskú službu," uviedol Degťariov na sociálnej sieti Telegram. (TASR)

3. 10. 2022
|
07:03
|
Svet

Ukrajinská armáda oslobodila obce Archaneľske a Myroľubivka v Chersonskej oblasti, oznámil Zelenskyj vo večernom príhovore, keď ďakoval konkrétnym jednotkám ukrajinských síl za to, že sa vyznamenali na fronte a spomenul práve tieto obce.

Zelenskyj vo svojom prejave povedal, že úspech ukrajinskej armády nie je obmedzený len na mesto Lyman v Doneckej oblasti. Informuje o tom portál news.sky.com.

Prezident Ukrajiny zároveň vyhlásil, že únos generálneho riaditeľa okupovanej Zaporižžskej jadrovej elektrárne bol aktom ruského teroru. „Je to ďalší príklad jasného činu ruského teroru, za ktorý musí teroristický štát niesť čoraz viac väčší trest," dodal.

(SITA)
3. 10. 2022
|
06:20
|
Svet

Ukrajinský prezident Zelenskyj sa poďakoval deviatim krajinám strednej a východnej Európy za podporu Ukrajiny v jej úsilí stať sa členskou krajinou NATO. Zelenskyj v piatok oznámil podanie žiadosti o zrýchlený vstup Ukrajiny do NATO.

"Som vďačný našim susedom - krajinám strednej a východnej Európy - za podporu členstva Ukrajiny v NATO a odsúdenie pokusu Ruska o anexiu Ukrajinských území," napísal Zelenskyj a v príspevku na Twitteri označil prezidentku SR Zuzanu Čaputovú, prezidenta ČR Miloša Zemana i hlavy štátov Estónska, Lotyšska, Litvy, Severného Macedónsky, Čiernej Hory, Poľska a Rumunska.

(TASR)
3. 10. 2022
|
05:30
|
Domov
2. 10. 2022
|
22:56
|
Svet

Do ukrajinskej armády vstúpilo od začiatku ruskej invázie už približne 900 učiteľov, povedal premiér Denys Šmyhaľ na udeľovaní cien pre najlepších pedagógov. Ich rozhodnutie označil za skvelý príklad "služby ľudu".

Od začiatku invázie bolo už podľa jeho slov na Ukrajine zničených či poškodených približne 3000 škôl, zatiaľ čo ďalších 1200 sa nachádza v oblastiach okupovaných Ruskom.

Šmyhaľ však zdôraznil, že vzdelávací aj napriek tomu pokračuje, a to práve vďaka učiteľom, ktorí si uvedomujú dôležitosť svojho poslania. Učiteľom vyslovil vďaku a dodal, že ukrajinské úrady robia všetko pre to, aby zaistili pokračovanie i bezpečnosť výučby. (TASR)

2. 10. 2022
|
22:26
|
Svet

Výcvik ukrajinských vojakov v Nemecku niekto špehoval pomocou dronov. Vo vojenskom priestore Wildflecken sa učia vojaci manipulovať s obrnenými vozidlami Dingo, ktorých dodanie Nemecko sľúbilo Ukrajine.

Výcvik v areáli na hranici Bavorska a Hesenska sledovalo asi 12 dronov. Po ich objavení v priestore zasahovala polícia, ktorá tiež začala vyšetrovanie. Ministerstvo obrany neoznámilo, kto sa pokúšal výcvik sledovať. Podľa portálu ale panuje podozrenie, že za incidentom stojí Rusko. (ČTK)

Súvisiaci článok SME Minúta: Slovensko má vyrobiť pre Ukrajinu 16 húfnic, zaplatia ich spojenci Čítajte 

Vojna na Ukrajine

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Svet

Inzercia - Tlačové správy

 1. Blíži sa najväčšia investičná konferencia roku 2022
 2. Hotely, strava, pláže, služby. Aká je dovolenka v Punta Cana?
 3. Niektorí ľudia nemajú pracovné návyky. Ako dlho trvá zmeniť to?
 4. Pre úsmevy všetkých detí: Mikuláš prinesie prekvapenia aj online
 5. Vedeli ste, čo všetko kryje poistenie nehnuteľnosti?
 6. Zarábame milióny, no jachtu na Malorke nemám
 7. Po pohlavnom styku by sa ženy mali čo najskôr vymočiť. Muži nie
 8. Novinka: Počúvajte podcasty úplne bez reklamy v apke SME
 1. Tesco pokračuje v raste, otvára dve nové predajne
 2. Adios, smetiaky! Tento domáci kompostér mení odpad na substrát
 3. TESCO pokračuje v raste.Otvorilo predajňu v Kysuckom Novom Meste
 4. Štátne rezervy uvedú nový systém pomoci v krízových situáciách
 5. 7 prekvapení, ktoré prináša bývanie v Helenkách
 6. Hotely, strava, pláže, služby. Aká je dovolenka v Punta Cana?
 7. eTabletka - 6 dôvodov pre nákup liekov z pohodlia domova
 8. Wüstenrot predstavuje novinku v poistení majetku W dobrom domov
 1. Po pohlavnom styku by sa ženy mali čo najskôr vymočiť. Muži nie 23 231
 2. Zarábame milióny, no jachtu na Malorke nemám 6 412
 3. Vo Zvolene otvorili prvé zelené obchodné centrum na Slovensku 4 736
 4. Hotely, strava, pláže, služby. Aká je dovolenka v Punta Cana? 4 621
 5. Plavky namiesto bielych plášťov. To sú doktori budúcnosti 2 923
 6. Niektorí ľudia nemajú pracovné návyky. Ako dlho trvá zmeniť to? 2 776
 7. Novinka: Počúvajte podcasty úplne bez reklamy v apke SME 2 537
 8. First moment dovolenka: letný oddych so zľavou do 35 percent 2 171
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Jody Willamsová (v strede) na Ukrajine s ďalšími držiteľkami ceny Tawwakúl Karmanovou a Leymah Gboweeovou.

Rozhovor s Jody Willamsovou.


Sára Činčurová 20 h
Petra Vlhová.

Priebežnou líderkou obrovského slalomu v Killingtone je Hectorová. Druhé kolo je na programe o 19.00 h.


Sportnet 33m
Majka Pataková za volantom kamióna. Jazdila po cudzine, aby si splnila svoj sen.

Peniaze na vodičák si požičala od otca.


24. nov
Vojna na Ukrajine.

Vojna na Ukrajine pokračuje.


a 4 ďalší 17 h

Neprehliadnite tiež

Trosky áut v Petropolise.

Piantedosi tak poprel predchádzajúce vyjadrenia ministra pre dopravu a infraštruktúru Mattea Salviniho.


TASR 5 h
Elon Musk.

Pozorovatelia označujú guvernéra Floridy za stúpajúcu hviezdu Republikánskej strany.


TASR 6 h
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj.

Úrad starostu hlavného mesta Ukrajiny zatiaľ nereagoval.


TASR 8 h
Vojna na Ukrajine.

Vojna na Ukrajine pokračuje.


a 4 ďalší 17 h
SkryťZatvoriť reklamu