SME
Nedeľa, 4. december, 2022 | Meniny má Barbora, Barbara

Ukrajinci získajú strategické mesto, Rusi utekajú z Lymanu (SME Minúta)

Vojna na Ukrajine pokračuje.

Kľúčové udalosti:

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Najnovšie správy o vojne na Ukrajine minúta po minúte:

Minútu po minúte sme uzavreli, ďakujeme za pozornosť.

SkryťVypnúť reklamu
1. 10. 2022
|
22:52
|
Svet

Na Donbase vztýčime do týždňa ďalšie ukrajinské vlajky, povedal ukrajinský prezident. V Lymane, v ktorom už veje vlajka, sa podľa Zelenského ešte bojuje, ale nie sú ani stopy po ruskom pseudoreferende.

 "Rusko zorganizovalo na Donbase frašku, ktorú chcelo vydávať za referendum... A teraz tam je ukrajinská vlajka," povedal.

Rusko doteraz využívalo Lyman ako zásobovací a dopravný uzol pre operácie na severe Doneckej oblasti. Námestníčka ukrajinského ministra obrany Hanna Maljarová vyzvala Ukrajincov, aby o postupe bojov zatiaľ nepísali na sociálnych sieťach a počkali na oficiálne oznámenie generálneho štábu. (ČTK)

1. 10. 2022
|
22:35
|
Svet

Nemecká ministerka obrany Christine Lambrechtová navštívila ukrajinské prístavné mesto Odesa. Kyjevu prisľúbila do niekoľkých dní dodávku prvého moderného protivzdušného systému Iris-T. Berlín sľúbil dodávku až štyroch komplexov.

Ministerka sa pri návšteve musela uchýliť do krytu pre protiletecký poplach. Ruské jednotky vypálili na mesto raketu Kalibr. Pre bezpečnostnú situáciu zrušila cestu do oblasti blízko bojového frontu. Návšteva bola prísne utajená. Pôvodný plán počítal aj s návštevou v Mykolajive, čo nakoniec neumožnili obavy z ruského ostreľovania.

Lambrechtová si v prístavnom meste pozrela aj jeden protivzdušný systém Gepard, ktorý Nemecko darovalo Ukrajine. Tieto systémy sú vhodné na ničenie nízkoletiacich cieľov na krátke vzdialenosti. Lambrechtová sa spoločne s ukrajinským ministrom obrany Oleksijom Reznikovom schovala v kryte, kde ukrajinský činiteľ u svojej nemeckej kolegyne loboval za dodávky protilodných zbraní.

Systém IRIS-T SL je schopný ničiť na stredné vzdialenosti vzdušné ciele, ako lietadlá, vrtuľníky či rakety s nízkou dráhou letu. Každý komplex stojí približne 140 miliónov eur. Lambrechtová tiež zopakovala skorší postoj Berlína, že nemieni Kyjevu dodať tanky Leopard, ktoré by chcela ukrajinská armáda. (ČTK)

1. 10. 2022
|
22:22
|
Svet

Na rusko-fínskej pozemnej hranici sa pre prísnejšie kontroly tvoria až 18-hodinové rady, Fínsko tento týždeň zakázalo vstup Rusom s turistickými vízami. Výrazne sa tak spomalilo odbavenie tých, pre ktorých zostáva Fínsko otvorené.

Počet ruských občanov, ktorí prekračujú hranicu do Fínska, ale klesol, uviedla podľa agentúry AFP pohraničná služba. "Prišli sme o deviatej večer do radu pri ruskej colnici a odišli druhý deň o tretej popoludní. Mám študentské vízum vydané Talianskom, "opísala jedna Ruska.

Iný muž povedal, že autobus, ktorým ráno pricestoval na hranicu, čakal pri fínskej kontrole až do večera. Každého človeka podľa neho fínski pohraničníci kontrolovali asi desať alebo pätnásť minút. Ďalší zdroj oznámil, že ľudí, ktorí chcú prekonať hranicu, fínski pohraničníci preverujú na sociálnych sieťach aj po telefóne.

Mnohí Rusi v brannom veku sa snažia odísť z vlasti pre obavy, že by mohli byť povolaní do bojov na Ukrajine. (ČTK)

1. 10. 2022
|
21:15
|
Svet
Dôležité

Z plynovodu Nord Stream 2 už zrejme neuniká plyn. Znamená to, že je plynovod úplne prázdny, alebo tlak plynu a vody mimo potrubia sa vyrovnal, vysvetlil hovorca prevádzkovateľa Ulrich Lissek.

Plynovody Nord Stream 1 a 2 poškodili tento týždeň v okolí dánskeho ostrova Bornholm podmorské výbuchy, ktoré viedli k obrovským únikom metánu. Severskí vyšetrovatelia uviedli, že výbuchy zahŕňali niekoľko stoviek libier výbušnín.

(SME)
1. 10. 2022
|
20:55
|
Svet

Boje v kľúčovom meste Lyman pokračujú, povedal prezident Zelenskyj. "Ukrajinská vlajka je už v Lymane v Doneckej oblasti. Boje stále prebiehajú," povedal. Rusko v sobotu oznámilo, že nariadilo stiahnutie vojakov z mesta.

(The Guardian)
1. 10. 2022
|
19:06
|
Svet

Útok na konvoj civilistov na ceste medzi východoukrajinskými mestami Kupiansk a Svatove si vyžiadal životy 24 ľudí vrátane 13 detí. Zodpovednosť za tento útok Ukrajina pripisuje ruským jednotkám.

Krajská prokuratúra súčasne informovala, že k útoku došlo 25. septembra pri obci Kurylivka v kupianskom okrese Charkovskej oblasti. Kolónu rozstrieľaných a zhorených áut tam objavili 30. septembra.

Podľa Vasyla Maľuka, povereného vedením ukrajinskej tajnej služby SBU, sa civilisti zrejme chceli evakuovať a prejsť pritom cez "šedú zónu" medzi Rusmi okupovaným mesto Svatove v Luhanskej oblasti a v tom čase už oslobodeným mestom Kupiansk.

"Brutálny útok na civilistov vykonala sabotážna a prieskumná skupina útočníkov, ktorí z ručných zbraní takmer bezhlavo rozstrieľali šesť starých áut a jednu dodávku (typu) GAZeľ," dodal Maľuk.

BBC vo svojej správe upozornila, že ukrajinskými úradmi zverejnené podrobnosti nateraz nie je možné overiť z nezávislých zdrojov. (TASR)

1. 10. 2022
|
18:58
|
Domov

Správy pre ľudí z Ukrajiny: Як всередині виглядає найновіша лікарня Братислави? Журналісти відкидають нападки Ігоря Матовича на свою адресу. Іноземці можуть голосувати на місцевих виборах – і повинні.

Сьогоднішній випуск «Актуальні новини» готовий. Anglickú verziu si môžete prečítať tu. (SME)

1. 10. 2022
|
18:12
|
Svet

Čečenský vodca Ramzan Kadyrov vyzval Moskvu aby zvážila použitie nízkovýkonnej jadrovej zbrane na Ukrajine po veľkej porážke na bojisku. (The Guardian)

1. 10. 2022
|
18:03
|
Svet
Dôležité

Čečenský líder Kadyrov vyzval po ruskom ústupe z Lymanu na použitie taktickej jadrovej zbrane s nižšou účinnosťou v ukrajinskom regióne, ktorý Rusko anektovalo. Z neúspechu v Lymane obvinil veliteľa Centrálneho vojenského okruhu Alexandra Lapina.

Kadyrov vo svojom statuse na platforme Telegram napísal, že Lapin velil obrane tohto úseku frontu v Doneckej oblasti na východe Ukrajiny. Podľa Kadyrova je to "ten istý Lapin, ktorý dostal hviezdu Hrdina Ruska za dobytie Lysyčanska, hoci tam de facto nebol a nebol ani nablízku". Lapinovi podľa Kadyrova zverili jednotky Západného vojenského okruhu.

Kadyrov tvrdí, že o rizikách na lymanskom fronte hovoril so šéfom ruského generálneho štábu Valerijom Gerasimovom, ten ho však údajne presviedčal, že Lapin je skúsený veliteľ a že k ústupu ruských jednotiek z Lymanu nedôjde.

Kadyrov vo svojom statuse konštatuje, že kvôli "nedostatku základnej vojenskej logistiky" sa ruské jednotky stiahli z "niekoľkých obcí" a prišli o kontrolu nad "veľkou oblasťou". Podľa Kadyrova nie je mrzuté to, že Lapin zlyhal, ale to, že ho "kryjú ľudia v generálnom štábe".

Začiatkom mája BBC informovala, že generál Lapin vyznamenal vlastného syna, podplukovníka Denisa Lapina, ktorý velí 1. gardovému tankovému pluku a viedol neúspešnú ofenzívu proti ukrajinským mestám Sumy a Černihiv. (ČTK, TASR)

1. 10. 2022
|
17:46
|
Svet
Dôležité

Na vojenskom letisku Belbek v Sevastopoli na anektovanom Kryme horí a ozývajú sa silné výbuchy. Rusmi dosadený guvernér Mikhail Razvozžajev tvrdí, že ide o nehodu. Vojenské lietadlo pri pristávaní minulo dráhu a začalo horieť.

Razvozžajev uviedol, že na letisku Beľbek došlo k "mimoriadnej situácii" a vyzval obyvateľstvo, aby zachovalo pokoj.

Reakcie na túto udalosť na sociálnych sieťach sa rôznia: kým časť diskutérov sa prikláňa k Razvozžajevovej verzii, iní ju spájajú s dianím na bojiskách Ukrajiny, kde v sobotu odišlo k ústupu ruských jednotiek z mesta Lyman v Doneckej oblasti.

Krymský polostrov Rusko anektovalo v roku 2014 po kontroverznom referende o jeho pripojení k subjektom Ruskej federácie. Ukrajina ho považuje za svoje dočasne okupované územie a má v pláne získať nad ním plnú kontrolu. (SME, TASR)

Požiar na letisku Belbek.
Zdroj Twitter/Nexta
1. 10. 2022
|
16:43
|
Svet

Anexiou ďalších ukrajinských území prezident Putin takmer znemožnil koniec vojny, povedal šéf únijnej diplomacie Josep Borrell. Vyzval na ďalšie sankcie, na dodávky zbraní Ukrajine a na väčšiu izoláciu Ruska na medzinárodnej scéne.

Podľa Borrella však vstup Ukrajiny do NATO teraz nepredstavuje "zásadnú otázku".

"Touto anexiou Putin veľmi sťažil a skoro znemožnil koniec vojny," povedal Borrell. Podľa neho pripojenie štyroch ukrajinských oblastí k Rusku na medzinárodnej scéne nikto neuzná. (ČTK)

1. 10. 2022
|
16:28
|
Svet

Ukrajina vyzvala na okamžité prepustenie riaditeľa ukrajinskej Záporožskej atómovej elektrárne, ktorého zadržala ruská vojenská hliadka. Kyjev rozhodne odsúdil "nezákonné zadržiavanie" riaditeľa elektrárne Ihora Murašova.

Medzinárodná agentúra pre atómovú energiu uviedla, že Rusko informovalo, že "generálny riaditeľ jadrovej elektrárne v Záporoží bol dočasne zadržaný, aby odpovedal na otázky".

Agentúra bezprostredne neposkytla bližšie informácie, dodala AP.

Ukrajinský štátny podnik Enerhoatom, ktorý najväčšiu jadrovú elektráreň v Európe prevádzkuje uviedol, že Murašova zadržali okolo 16.00 miestneho času, keď sa vracal z elektrárne do mesta Enerhodar.

"Zastavili auto a so zaviazanými očami ho odviezli neznámym smerom. V súčasnosti nemáme nijaké informácie o mieste pobytu Ihora Murašova a jeho osude," píše sa vo vyhlásení agentúry. (TASR)

1. 10. 2022
|
16:10
|
Svet

Ukrajinské úrady začali so zisťovaním totožnosti civilistov, ktorých telá sa našli v rozstrieľanom konvoji áut objavenom pri meste Kupiansk v Charkovskej oblasti. O život prišlo najmenej 20 ľudí vrátane desiatich detí.

Šéf ukrajinskej tajnej služby SBU Vasyl Maľuk informoval, že k útoku na kolónu siedmich áut došlo koncom septembra. Dodal, že útok na civilistov vykonala sabotážna a prieskumná skupina útočníkov, ktorí "z ručných zbraní takmer bezhlavo rozstrieľali šesť starých áut a jednu dodávku (typu) GAZelle".

Maľuk deklaroval, že páchatelia tohto činu "neuniknú trestu - nájdeme každého a prinútime ho zodpovedať sa za spáchané zverstvá."

Ukrajinské zdroje dodali, že niekoľkým ľuďom sa z konvoja podarilo utiecť a teraz poskytujú výpovede vyšetrovateľom. (TASR)

1. 10. 2022
|
16:08
|
Svet
Dôležité

Rusko stiahlo vojakov z mesta Lyman v Doneckej oblasti. Odchod vojakov zo strategicky dôležitého mesta si podľa ministerstva vynútila hrozba, že sa ruské jednotky ocitnú v obkľúčení. (TASR)

1. 10. 2022
|
15:16
|
Svet
Dôležité

Ukrajinskí vojaci vstúpili do strategicky dôležitého mesta Lyman, píše spravodajský server Meduza. V uliciach prebiehajú boje, potvrdila ukrajinská armáda. Pri vjazde do mesta vztýčili vojaci ukrajinskú vlajku. (ČTK)

Ukrajinskí vojaci pri vstupe do mesta Lyman.
Zdroj Twitter
1. 10. 2022
|
14:10
|
Svet

Rusko na Ukrajine zabíja ľudí, o ktorých najnovšie tvrdí, že sú jeho vlastní občania, uviedlo britské ministerstvo obrany. Pokračovalo, že Rusko vynakladá "strategicky cenné vojenské prostriedky" v snahe získať taktickú výhodu.

 Ako ministerstvo dodalo, Moskva v piatok "takmer určite" zasiahla civilný humanitárny konvoj pri meste Záporožie, čo si podľa miestnych médií vyžiadalo najmenej 25 mŕtvych a viac než 50 zranených civilistov. (TASR)

1. 10. 2022
|
14:06
|
Ekonomika

Rusko znížilo dodávky plynu do Moldavska o 30 percent, povedal šéf firmy Moldovagaz Vadim Ceban s tým, že v sobotu uhradili Gazpromu chýbajúcu časť platby za dodávky plynu v septembri. Rusi ako dôvod redukcie uviedli technické problémy.

Moldavsko je od ruského plynu veľmi závislé a patrí medzi najchudobnejšie krajiny v Európe. Prudký nárast cien plynu po začiatku ruskej invázie na Ukrajinu v krajine vyvolal politické napätie.

Prozápadne orientovaná prezidentka Maia Sanduová opakovane odsúdila vojnu Moskvy proti Ukrajine a usiluje sa o členstvo svojej krajiny v Európskej únii. Jej kritici jej vyčítajú, že mala vyjednať lepšiu dohodu o dodávkach plynu s Ruskom. V nedeľu v moldavskom hlavnom meste Kišiňove niekoľko tisíc ľudí demonštrovalo za demisiu prozápadnej vlády.

Moldavské ministerstvo zahraničia v sobotu uviedlo, že Moldavsko neuzná ruské "snahy o nezákonnú anexiu" štyroch ukrajinských oblastí, ktoré Moskva čiastočne okupuje. "Naša krajina potvrdzuje svoju silnú podporu nezávislosti, zvrchovanosti a územnej celistvosti Ukrajiny v rámci jej medzinárodne uznávaných hraníc," dodalo. (ČTK)

1. 10. 2022
|
13:53
|
Svet

Kľúčový poradca ukrajinského prezidenta Zelenského Mychajlo Podoljak povedal, že „rokovania sú možné“, ale „s novým ruským prezidentom“. Podoljak uviedol, že nemá zmysel vyjednávať s tými, ktorí „tancujú na kostiach“. (The Guardian)

1. 10. 2022
|
13:36
|
Svet
Dôležité

Ruské ostreľovanie okolia oslobodeného Kupjanska zabilo najmenej 20 ľudí, strely zasiahli evakuačný konvoj, informoval gubernátor Charkovskej oblasti Oleh Sinehubov. "Je to krutosť, ktorá nemá ospravedlnenie," uviedol. (TASR, ČTK)

Zničený konvoj civilistov v Charkovskej oblasti.
Zdroj Twitter / СБ України
1. 10. 2022
|
13:12
|
Svet

Podľa ukrajinského ministerstva obrany počas uplynulého dňa na Ukrajine padlo ďalších 530 príslušníkov ruských ozbrojených síl. Celkový počet ruských obetí na životoch od začiatku vojny tak podľa Kyjeva stúpol na 59 610.

Ukrajinský rezort obrany ďalej na mikroblogovacej sieti Twitter uviedol, že zničených bolo ďalších šestnásť ruských tankov, šesť delostreleckých systémov, jeden vrtuľník, šesť dronov a osemnásť vozidiel.

Informuje o tom portál news.sky.com, ktorý však dodáva, že tieto informácie nedokáže nezávisle overiť. (SITA)

1. 10. 2022
|
12:27
|
Svet

Ruský raper Ivan Petunin spáchal samovraždu, aby sa vyhol povolaniu do bojov na Ukrajine. V rozlúčkovom videu to nazval aktom "posledného protestu" proti vojne, ktorú vedie ruský prezident Vladimir Putin.

K samovražde 27-ročného Petunina došlo v čase exodu, ktorý v Rusku vyvolalo vyhlásenie čiastočnej mobilizácie.

Petunin, ktorý svoj život ukončil v juhoruskom Krasnodare, bol v Rusku známy pod umeleckým menom Walkie. Jeho telo našli blízko výškovej budovy. Na platforme Telegram predtým zverejnil video, v ktorom uviedol, že za žiadne ideály nie je ochotný zabíjať, píše Daily Mail.

Raper, ktorý predtým slúžil v ruskej armáde a liečil sa v psychiatrickej liečebni, svojim fanúšikom odkázal: "Ak pozeráte toto video, už nie som nažive. Nedokážem a nechcem svoju dušu zaťažiť hriechom vraždy. Nie som pripravený zabíjať za žiadne ideály."

(TASR)
1. 10. 2022
|
11:37
|
Domov

Pred ruskou ambasádou v Bratislave sa v piatok protestovalo proti ruskej anexii ukrajinských území. Organizátori protestu z iniciatívy Mier Ukrajine vyzvali krajiny demokratického sveta, aby zrýchlili pomoc Ukrajine.

"Pokus o krádež častí územia Ukrajiny je brutálnym útokom na medzinárodné právo, na elementárne princípy, na ktorých je založená OSN," uviedol vo vyhlásení zakladajúci člen iniciatívy Mier Ukrajine Marek Kapusta.

Zdôraznil, že krajina, ktorá sa dopúšťa takéhoto konania, nesmie byť členom bezpečnostnej rady OSN. "Takáto krajina si zaslúži označenie krajina podporujúca terorizmus," doplnil.

(TASR)
1. 10. 2022
|
11:15
|
Svet

Južná Kórea neuznáva výsledky Moskvou organizovaných pseudoreferend v okupovaných oblastiach Ukrajiny a ich následnú anexiu Ruskom. Vyhlásil to hovorca juhokórejského ministerstva zahraničia.

"Ukrajinská suverenita, územná celistvosť a nezávislosť musia byť chránené. Ruskú inváziu na Ukrajinu silno odsudzujeme ako porušenie Charty Spojených národov, "uviedol hovorca juhokórejskej diplomacie.

Ruskú anexiu ukrajinského územia odmietlo uznať aj Turecko, ktorého diplomacia označila ruské rozhodnutie za vážne porušenie medzinárodného práva.

"Turecko neuznalo ruskú anexiu Krymu na základe nelegitímneho referenda, konaného v roku 2014, a zakaždým zdôrazňovalo svoju pevnú podporu územnej celistvosti, nezávislosti a zvrchovanosti Ukrajiny. V súlade s týmto postojom, ktorý sme zaujali v roku 2014, odmietame ruské rozhodnutie anektovať Doneckú, Luhanskú, Chersonskú a Záporožskú oblasť Ukrajiny. Turecko nemôže akceptovať toto rozhodnutie, ktoré je vážnym porušením platných zásad medzinárodného práva, "uviedla turecká diplomacia. (ČTK)

1. 10. 2022
|
10:49
|
Svet

Svetová banka poskytne Ukrajine ďalšiu pomoc v objeme 530 miliónov dolárov. Celková pomoc Kyjevu zo strany banky tak stúpne na 13 miliárd dolárov.

Podľa najnovšej analýzy Svetovej banky budú celkové náklady rekonštrukcie Ukrajiny v najbližších troch rokoch v sume podstatne nad 100 miliárd dolárov, uviedol regionálny riaditeľ Svetovej banky pre východnú Európu Arup Banerji. (SITA)

1. 10. 2022
|
10:47
|
Svet

Ukrajinskí vojaci obkľúčili mesto Lyman, odhadujú, že v obkľúčení je asi päťtisíc okupantov, uviedol hovorca východného zoskupenia Serhij Čerevatyj. Pripustil, že počet Rusov môže byť nižší kvôli ich stratám a pokusom preraziť z obkľúčenia.

Obkľúčenie "viac ako 5000 ruských vojakov" v Lymene ohlásil tiež gubernátor Luhanskej oblasti Serhij Hajdaj. "Ruskí vojaci s posádkou v Lymane prosili svoje velenie, aby im dovolilo stiahnuť sa, ale odmietli ich. V obkľúčení je viac ako 5000 ruských vojakov, "vyhlásil Hajdaj podľa serveru RBK Ukrajina. Rusi majú podľa neho teraz len tri možnosti: Pokúsiť sa predrať z obkľúčenia, vzdať sa do zajatia, alebo zahynúť. Ústupové a zásobovacie cesty im totiž ukrajinské sily už odrezali.

"Niektorí sa vzdávajú, majú veľa zabitých a zranených, ale operácia ešte neskončila," upozornil hovorca Čerevatyj.

Poradca šéfa kancelárie ukrajinského prezidenta Oleksij Arestovyč tvrdí, že v obkľúčení sa podľa rôznych zdrojov mohlo ocitnúť od 2500 do 5000 vojakov. Pripustil, že situácia sa neustále mení a presné informácie ohľadom Lymanu chýbajú. Ani sa nevie, či je mesto úplne obkľúčené či Rusi ešte majú možnosť ústupu, uviedol Arestovyč podľa ruskej redakcie BBC. (ČTK)

1. 10. 2022
|
09:52
|
Svet
Dôležité

Ruská vojenská hliadka násilím zadržala riaditeľa Záporožskej jadrovej elektrárne Ihora Murašova. Ukrajinský štátny podnik Enerhoatom uviedol, že Murašova zadržali, keď sa vracal z okupovanej elektrárne do mesta Enerhodar. (TASR)

1. 10. 2022
|
08:12
|
Svet
Dôležité

Ukrajinské vojská zrejme plne obkľúčia či oslobodia strategicky dôležité mesto Lyman do 72 hodín, tvrdia analytici z Inštitútu pre štúdium vojny. Prezident Zelenskyj poďakoval armáde za úspechy na fronte a ohlásil oslobodenie obce Jampol pri Lymane.

Ukrajina podľa Zelenského prevzala iniciatívu vo vojne proti Rusku. Ukrajinskí vojaci odrazili ruské útoky v Doneckej oblasti, uviedol ukrajinský generálny štáb, podľa ktorého sa Rusko pre nedostatok dôstojníkov chystá nasadiť do bojov poslucháčov vojenských škôl. Tvrdenia znepriatelených strán nemožno vo vojnových podmienkach potvrdiť z nezávislých zdrojov.

"Dosiahli sme významné výsledky na východe našej krajiny. O tom je už dosť zverejnených informácií. Všetci sme počuli, čo sa deje v Lymane. Sú to kroky, ktoré znamenajú veľa. Ďakujem všetkým našim bojovníkom za splnenie tejto časti nášho obranného plánu. Je to veľmi dôležité, "uviedol Zelenskyj v nočnom vystúpení podľa denníka Ukrajinska pravda.

Ruské vojská ešte držia Lyman, ale ustúpili z pozícií v obciach Drobyševe a Jampol, uviedol Inštitút pre štúdium vojny s odvolaním sa na predstaviteľov proruských separatistov a ruských vojnových spravodajcov. Podľa hovorcu východného zoskupenia ukrajinských vojsk Serhija Čerevatého je obkľúčenie ruských síl v Lymane "v záverečnom štádiu", pripomenula Ukrajinska pravda na svojom webe. Rusko označuje situáciu v Lymane za "mimoriadne zložitú".

(ČTK)
1. 10. 2022
|
07:25
|
Svet

Vojna na Ukrajine tak vstupuje do novej fázy – keďže referendá a anexia okupovaných území Ukrajinu v protiofenzíve nezastavia, Rusko môže ďalšie boje označiť za útok na svoje územie. Aké sú scenáre vývoja? (SME)

1. 10. 2022
|
06:45
|
Svet

Ukrajina môže mať v zime pre vojnu problémy so zásobovaním energiou, varuje riaditeľ sekretariátu Energetického spoločenstva Artur Lorkowski. Dopyt po energiách porastie, zatiaľ čo výroba elektriny môže byť narušená vojnou.

Pre pokles priemyselnej aktivity o 30 percent sa ale podľa Lorkowského súčasná výroba elektriny na Ukrajine zdá byť dostatočná na pokrytie jej potrieb. "Očakávam ale, že sa situácia môže dramaticky zmeniť, pretože akonáhle začne vykurovacia sezóna, spotreba porastie," povedal Lorkowski pre Reuters.

Záporožská jadrová elektráreň, ktorá je najväčšou jadrovou elektrárňou v Európe a ktorú kontroluje Rusko, je odrezaná od siete. V bojových oblastiach sa nachádzajú aj niektoré tepelné elektrárne. Ukrajina stále vyváža elektrinu do Únie a do Moldavska. Situácia sa môže obrátiť a Ukrajina bude možno musieť dovážať elektrinu z Únie, tvrdí šéf sekretariátu Energetického spoločenstva.

"Čo sa týka plynu, veríme, že situácia je stabilná," povedal Lorkowski. Spresnil, že doteraz je 90 percent produkcie plynu pod kontrolou ukrajinskej vlády a že zásoby na zimu by mali byť dostatočné. Skoro 1,4 milióna Ukrajincov nemá pre vojnu prístup k elektrine ani plynu. (ČTK)

1. 10. 2022
|
06:32
|
Svet

Estónsko, Lotyšsko a Litva podporujú prijatie Ukrajiny do NATO. "Pobaltskí priatelia Ukrajiny plne podporujú čo najskoršie prijatie Ukrajiny do NATO. Inšpirujúca odvaha Ukrajiny môže Alianciu iba posilniť," uviedli ministri zahraničia pobaltských krajín.

Ukrajinský premiér Denys Šmyhaľ v piatok potvrdil, že spoločne s prezidentom Volodymyrom Zelenským a predsedom parlamentu Ruslanom Stefančukom podpísali žiadosť o "zrýchlený" vstup do Severoatlantickej aliancie.

Zelenskyj pri podpise žiadosti uviedol, že proces "zrýchleného" vstupu do NATO je možný. Ako príklad uviedol Fínsko a Švédsko, ktoré tento rok začali proces vstupu do Aliancie bez akčného plánu členstva.

(TASR)
30. 9. 2022
|
22:49
|
Svet

USA doposiaľ nezaznamenali, že by Rusko podniklo kroky, ktoré by naznačovali použitie jadrových zbraní. Uviedol to Antony Blinken. "Môžem vám len povedať, že robíme plány proti každému možnému scenáru, vrátane tohto," dodal (TASR)

30. 9. 2022
|
21:55
|
Svet
Dôležité

Počet obetí ruského útoku na humanitárny konvoj pri Záporoží stúpol na 30. "Tridsať mŕtvych a 88 zranených. Medzi obeťami sú dve deti, 11-ročné dievča a 14-ročný chlapec," napísal šéf polície Klymenko.

Medzi zranenými je aj trojročné dievča a 36-ročný policajt. Podľa Klymanka útok zranil 27 policajtov, z nich štyria sú vo vážnom stave.

Gubernátor Záporožskej oblasti Olexandr Staruch uviedol, že nepriateľ vypálil rakety na civilný konvoj, ktorý odchádzal z centra mesta.

Proruský predstaviteľ oblasti Vladimir Rogov však zodpovednosť za útok pripísal ukrajinským vojakom. Podľa hovorcu gubernátora Záporožskej oblasti Volodymyra Marčuka sa útok odohral o 07.15 h miestneho času. (TASR)

30. 9. 2022
|
21:38
|
Svet

Rusko v Bezpečnostnej rade OSN vetovalo rezolúciu odsudzujúcu jeho anektovanie ukrajinských území. Čína aj India sa hlasovania zdržali. (ČT24)

30. 9. 2022
|
21:36
|
Svet

Prezident Biden sa vo svojom vystúpení obrátil priamo na ruského prezidenta. "Amerika je so svojimi spojencami v NATO pripravená brániť každý jediný centimeter územia NATO. Pán Putin, nepochopte nesprávne to, čo hovorím: každý centimeter," zdôraznil.

Dodal, že Spojené štáty a Severoatlantická aliancia sa nenechajú zastrašiť.

Šéf Bieleho domu tiež povedal, že výbuchy, ktoré poškodili plynovody Nord Stream v Baltskom mori, boli sabotážou. Na miesto podľa neho vyšlú potápačov s cieľom zistiť, čo presne sa stalo, a medzičasom sa už podnikajú kroky na ochranu kritickej infraštruktúry.

Biden okrem toho obvinil Rusko zo šírenia "dezinformácií a lží" a dodal, že nebude počúvať, čo hovorí Putin. "Vieme, že to, čo hovorí, nie je pravda," vyhlásil podľa televízie CNN. (TASR)

30. 9. 2022
|
21:30
|
Svet

Ruský Gazprom zníži Moldavsku dodávky plynu o 30 percent. Krajina, ktorá je od ruského plynu silno závislá, patrí medzi najchudobnejšie v Európe. Prudký nárast cien plynu po začiatku invázie na Ukrajinu vyvolal politické napätie.

Moldavská prezidentka Maia Sanduová už začiatkom týždňa varovala, že Gazprom by mohol od začiatku októbra dodávky plynu do Moldavska znížiť, alebo dokonca úplne zastaviť. Upozornila tiež, že podľa zmluvy by Moldavsko malo od začiatku októbra dostávať ruský plyn za výrazne nižšie ceny.

Šéf moldavskej plynárenskej spoločnosti Moldovagaz Vadim Ceban dnes uviedol, že firma uhradila Gazpromu chýbajúcu časť platby za septembrové dodávky plynu.

Prozápadne orientovaná prezidentka Sanduová opakovane odsúdila vojnu Moskvy proti Ukrajine a usiluje sa o členstvo svojej krajiny v Európskej únii.

Jej kritici jej vyčítajú, že mala vyjednať lepšiu dohodu o dodávkach plynu s Ruskom, ktoré je hlavným dodávateľom tejto suroviny do Moldavska. V nedeľu v moldavskom hlavnom meste Kišiňove niekoľko tisíc ľudí demonštrovalo za demisiu prozápadnej vlády. (ČTK)

Súvisiaci článok Ukrajina Rusko Online: Putin podpísal dekrét o anexii ukrajinských regiónov, Ukrajina chce do NATO Čítajte 

Vojna na Ukrajine

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Svet

Inzercia - Tlačové správy

 1. Polovicu dovolenky zaplatíme od pondelka za Vás
 2. V Danteho pekle sa našlo miesto pre každého
 3. Gizka Oňová: Pre mnohých som ideálna babka a lichotí mi to
 4. Strážia ho divé opice. Gibraltár vás prenesie do Británie
 5. Deti potrebujú rodinu na optimálny vývoj
 6. Konečne moderná životná poisťovňa bez nepríjemných prekvapení
 7. Mikuláš prinesie plné vrece prekvapení aj v novej rodinnej telke
 8. Ako sa dostať k darčeku výhodnejšie? Skúste túto možnosť.
 1. Polovicu dovolenky zaplatíme od pondelka za Vás
 2. V Danteho pekle sa našlo miesto pre každého
 3. V dôsledku nadmerného užívania alkoholu umiera čoraz viac ľudí
 4. Ikonický projekt Metropolis vyhral CIJ Awards
 5. Gizka Oňová: Pre mnohých som ideálna babka a lichotí mi to
 6. Strážia ho divé opice. Gibraltár vás prenesie do Británie
 7. dm a jej zákazníci podporili inštaláciu fotovoltických panelov
 8. Zimná ríša divov Maďarska
 1. Polovicu dovolenky zaplatíme od pondelka za Vás 11 607
 2. Po pohlavnom styku by sa ženy mali čo najskôr vymočiť. Muži nie 9 863
 3. Strážia ho divé opice. Gibraltár vás prenesie do Británie 6 067
 4. Gizka Oňová: Pre mnohých som ideálna babka a lichotí mi to 2 729
 5. Niektorí ľudia nemajú pracovné návyky. Ako dlho trvá zmeniť to? 2 600
 6. Zarábame milióny, no jachtu na Malorke nemám 1 983
 7. V Danteho pekle sa našlo miesto pre každého 1 877
 8. Hotely, strava, pláže, služby. Aká je dovolenka v Punta Cana? 1 757
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Psychologička na klinike Psyon a neurovedkyňa Eva Kozáková.

Psychedeliká môžu pomôcť liečiť závislosť od alkoholu.


1. dec
Ana Montesová.

Montesová dodávala informácie Kube takmer sedemnásť rokov.


a 2 ďalší 1. dec
Holandská radosť po góle Denzela Dumfriesa.

Do štvrťfinále postúpili Holandsko a Argentína.


4 h
Ilustračné foto.

Prečo sme uviazli v pasci stredného príjmu?


23. nov

Neprehliadnite tiež

Raketové systémy Himars vyrába americká zbrojovka Lockheed Martin.

Kontrakt má hodnotu viac ako dvesto miliónov dolárov.


TASR 11 h
Zničené divadlo v Mariupole.

Mesto vážne poškodilo ostreľovanie a bombardovanie ruských okupantov.


ČTK 12 h
Predstavenie bombardéra B-21 Raider.

Lietadlo bude schopné niesť konvenčné aj jadrové zbrane.


ČTK 18 h
Ruská základňa v Mariupole.

Vojna na Ukrajine pokračuje.


a 4 ďalší 22 h
SkryťZatvoriť reklamu