SME
Nedeľa, 4. december, 2022 | Meniny má Barbora, Barbara

Ukrajina Rusko Online: Putin podpísal dekrét o anexii ukrajinských regiónov, Ukrajina chce do NATO

Vojna na Ukrajine pokračuje.

Kľúčové udalosti:

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Najnovšie správy o vojne na Ukrajine minúta po minúte

Minútu po minúte sme ukončili, ďakujeme za pozornosť.

SkryťVypnúť reklamu
30. 9. 2022
|
22:49
|
Svet

USA doposiaľ nezaznamenali, že by Rusko podniklo kroky, ktoré by naznačovali použitie jadrových zbraní. Uviedol to Antony Blinken. "Môžem vám len povedať, že robíme plány proti každému možnému scenáru, vrátane tohto," dodal (TASR)

30. 9. 2022
|
21:55
|
Svet
Dôležité

Počet obetí ruského útoku na humanitárny konvoj pri Záporoží stúpol na 30. "Tridsať mŕtvych a 88 zranených. Medzi obeťami sú dve deti, 11-ročné dievča a 14-ročný chlapec," napísal šéf polície Klymenko.

Medzi zranenými je aj trojročné dievča a 36-ročný policajt. Podľa Klymanka útok zranil 27 policajtov, z nich štyria sú vo vážnom stave.

Gubernátor Záporožskej oblasti Olexandr Staruch uviedol, že nepriateľ vypálil rakety na civilný konvoj, ktorý odchádzal z centra mesta.

Proruský predstaviteľ oblasti Vladimir Rogov však zodpovednosť za útok pripísal ukrajinským vojakom. Podľa hovorcu gubernátora Záporožskej oblasti Volodymyra Marčuka sa útok odohral o 07.15 h miestneho času. (TASR)

30. 9. 2022
|
21:38
|
Svet

Rusko v Bezpečnostnej rade OSN vetovalo rezolúciu odsudzujúcu jeho anektovanie ukrajinských území. Čína aj India sa hlasovania zdržali. (ČT24)

30. 9. 2022
|
21:36
|
Svet

Prezident Biden sa vo svojom vystúpení obrátil priamo na ruského prezidenta. "Amerika je so svojimi spojencami v NATO pripravená brániť každý jediný centimeter územia NATO. Pán Putin, nepochopte nesprávne to, čo hovorím: každý centimeter," zdôraznil.

Dodal, že Spojené štáty a Severoatlantická aliancia sa nenechajú zastrašiť.

Šéf Bieleho domu tiež povedal, že výbuchy, ktoré poškodili plynovody Nord Stream v Baltskom mori, boli sabotážou. Na miesto podľa neho vyšlú potápačov s cieľom zistiť, čo presne sa stalo, a medzičasom sa už podnikajú kroky na ochranu kritickej infraštruktúry.

Biden okrem toho obvinil Rusko zo šírenia "dezinformácií a lží" a dodal, že nebude počúvať, čo hovorí Putin. "Vieme, že to, čo hovorí, nie je pravda," vyhlásil podľa televízie CNN. (TASR)

30. 9. 2022
|
21:30
|
Svet

Ruský Gazprom zníži Moldavsku dodávky plynu o 30 percent. Krajina, ktorá je od ruského plynu silno závislá, patrí medzi najchudobnejšie v Európe. Prudký nárast cien plynu po začiatku invázie na Ukrajinu vyvolal politické napätie.

Moldavská prezidentka Maia Sanduová už začiatkom týždňa varovala, že Gazprom by mohol od začiatku októbra dodávky plynu do Moldavska znížiť, alebo dokonca úplne zastaviť. Upozornila tiež, že podľa zmluvy by Moldavsko malo od začiatku októbra dostávať ruský plyn za výrazne nižšie ceny.

Šéf moldavskej plynárenskej spoločnosti Moldovagaz Vadim Ceban dnes uviedol, že firma uhradila Gazpromu chýbajúcu časť platby za septembrové dodávky plynu.

Prozápadne orientovaná prezidentka Sanduová opakovane odsúdila vojnu Moskvy proti Ukrajine a usiluje sa o členstvo svojej krajiny v Európskej únii.

Jej kritici jej vyčítajú, že mala vyjednať lepšiu dohodu o dodávkach plynu s Ruskom, ktoré je hlavným dodávateľom tejto suroviny do Moldavska. V nedeľu v moldavskom hlavnom meste Kišiňove niekoľko tisíc ľudí demonštrovalo za demisiu prozápadnej vlády. (ČTK)

30. 9. 2022
|
20:54
|
Svet

Prezident Putin podpísal dekrét, ktorí uľahčí zisk občianstva cudzincom v ruskej armáde. Nárok na zjednodušené udelenie budú mať ľudia, ktorí s ruskou armádou podpíšu najmenej ročný kontrakt a najmenej šesť mesiacov sa budú zapájať do vojenských operácií.

Ak sa pre zranenie nemôžu vrátiť na bojisku, stačí im aj menej ako šesť mesačná vojenská služba.

Zverejnenie dekrétu prichádza po minulotýždňovom vyhlásení čiastočnej mobilizácie pre státisíce ruských mužov. Zjavne je cielený na občanov postsovietskych stredoázijských krajín, ktorí sa do Ruska presťahovali za lepšie platenou prácou.

Štyri z nich (Uzbekistan, Tadžikistan, Kirgizsko a Kazachstan) nedávno vyzvali svojich občanov, aby nevstupovali do zahraničných armád.

Podľa schváleného dekrétu majú nárok na zjednodušené získanie občianstva aj manželky, deti, či rodičia cudzincov slúžiacich v ruskej armáde. (TASR)

30. 9. 2022
|
20:37
|
Svet

Ukrajinské sily získali kontrolu na dedinou Drobysheve, ktorá sa nachádza asi päť kilometrov od okupovaného Lymanu. Na videu, ktoré zverejnilo ministerstvo obrany, je vidieť vojakov s ukrajinskou vlajkou v centre mesta.

"O budúcnosti sveta sa už nerozhoduje v Kremli," napísalo ministerstvo na Twitteri.

(CNN)
30. 9. 2022
|
20:28
|
Svet

Krajiny skupiny G7 neuznajú ruskú anexiu ukrajinských území a prisľúbili ďalšie sankcie voči Moskve. Ruská anexia je podľa nich prejavom "najhlbšieho" opovrhovania medzinárodným právom. (TASR)

30. 9. 2022
|
20:01
|
Svet

Česko neuznáva ruskú anexiu okupovaných regiónov Ukrajiny. Oznámil to premiér Fiala, prezident Zeman označil anexiu za krádež. "Putin môže mať príhovorov, koľko chce, krádež územia Ukrajiny mu neuznáme," poznamenal minister Lipavský. (TASR)

30. 9. 2022
|
19:56
|
Svet

Nórsko posilňuje kontroly na svojej hranici s Ruskom, nasadený bude aj policajný vrtuľník so senzormi na detekciu nelegálnych príchodov cez hranicu. Spoločná hranica krajín je dlhá 198 kilometrov.

Oslo je tiež podľa vyhlásenia pripravené nasledovať Fínsko a zakázať vstup do krajiny Rusom s turistickými vízami, ale čaká, ako sa bude vyvíjať implementácia zákazu v susednej krajine.

Fínska pohraničná stráž uviedla, že od vyhlásenia mobilizácie prišlo do krajiny viac ako 50-tisíc Rusov. „Hranicu rýchlo uzavrieme, ak to bude potrebné, a zmeny sa môžu uskutočniť v krátkom čase. Do Nórska prišlo v porovnaní s Fínskom málo ľudí a situácia je tu iná,“ skonštatovala nórska ministerka spravodlivosti a verejnej bezpečnosti Emilie Enger Mehl. (SITA)

Nápis označujúci hraničný priechod Storskog medzi Ruskom a Nórskom.
Zdroj TASR/AP
30. 9. 2022
|
19:53
|
Svet

Ruský prezident Putin podpísal dekrét o jesennom odvode do armády. Do vojenskej služby má nastúpiť 120-tisíc mužov vo veku medzi 18 a 27 rokmi. Šéf Kremľa okrem toho minulý týždeň vyhlásil čiastočnú mobilizáciu.

Podľa dekrétu musia byť od začiatku novembra do konca decembra povolaní branci, ktorí nie sú v zálohe a na ktorých sa vzťahuje povinná vojenská služba.

Tí, ktorým ročná služba skončila, musia byť z armády k 1. októbru prepustení, uvádzajú sa tiež vo vyhláške. (ČTK)

30. 9. 2022
|
19:10
|
Svet

Šéf NATO Stoltenberg označil ruskú anexiu ukrajinských oblastí za protizákonnú a protiprávnu. Povedal, že ide o "najväčší pokus o anexiu na európskom území od druhej svetovej vojny".

"Fingované referendá" boli podľa jeho slov "zosnované Moskvou" za porušenia medzinárodného práva.

"Spojenci NATO žiadnu z týchto oblastí neuznávajú ako časť Ruska a ani tak neurobia v budúcnosti," povedal Stoltenberg. Členské krajiny vyzval, aby odmietli všetky pokusy Ruska o pripojenie si území. (TASR)

30. 9. 2022
|
18:59
|
Domov

Podľa šéfa Smeru Fica je vstup Ukrajiny do NATO krokom k tretej svetovej vojne. Dodal, že ak by bola  strana vo vláde, rozhodnutie o vstupe by medzinárodne vetovali. (TASR)

30. 9. 2022
|
18:54
|
Svet

Švédsko a Dánsko uviedli, že úniky z plynovodov Nord Stream spôsobili výbuchy. Explózie dosiahli magnitúdy 2,3 a 2,1, čo zodpovedá náložiam s hmotnosťou niekoľko stoviek kilogramov.

"Všetky dostupné informácie naznačujú, že tie výbuchy boli výsledkom úmyselného činu," uviedli Dánsko a Švédsko. Zdroj explózií nie je známy, Washington a Moskva však zodpovednosť odmietajú, píše AFP.

"Nie je možné vylúčiť, že ide o bezohľadný útok na energetickú infraštruktúru Európy a pokus destabilizovať už aj tak napätú bezpečnostnú situáciu," uviedli v spoločnom vyhlásení ministerstvá obrany Dánska, Fínska, Nórska, Švédska a Islandu.

Kodaň a Štokholm vo svojej správe uviedli, že znepokojujúci je aj možný vplyv explózii na živé organizmy v Baltskom mori a rozsiahly bude aj vplyv na klímu. (TASR)

30. 9. 2022
|
18:32
|
Svet

Prezident Putin vystupuje na koncerte na Červenom námestí v Moskve. V príhovore po anektovaní ukrajinských území  hovorí, že urobí všetko pre to, aby podporil ľud Donecka, Luhanska, Chersonu a Záporožia.

(The Guardian)
30. 9. 2022
|
18:21
|
Svet

Ukrajina bude na východe pokračovať v protiofenzíve aj napriek pokusu Moskvy o anexiu, napísal minister zahraničia Kuleba. "Pokračujeme v oslobodzovaní našej krajiny a našich ľudí, obnovovaní našej územnej celistvosti," dodal.

"Pokusom o anexiu ukrajinskej Doneckej, Luhanskej, Záporožskej a Chersonskej oblasti sa Putin snaží zabrať územia, ktoré ani fyzicky nekontroluje," uviedol šéf ukrajinskej diplomacie.

(TASR)
30. 9. 2022
|
17:44
|
Ekonomika

Slovensko, Bulharsko, Rumunsko a Maďarsko ponúkli pomoc s dopravou plynu z Azerbajdžanu. Prevádzkovatelia plynovodov uvedených štyroch krajín navrhli, že dopravia dodatočný plyn, uviedol bulharský prezident Radev.

Radev na stretnutí s azerbajdžanským prezidentom Alievom povedal, že Bulharsko, Rumunsko, Maďarsko a Slovensko ponúkli svoje plynovodné siete, aby umožnili rýchlejší a lacnejší transport azerbajdžanského plynu do Európy.

Európska komisia v júli podpísala memorandum o porozumení s Azerbajdžanom, ktoré sa týkalo zdvojnásobenia dovozu zemného plynu z krajiny na minimálne 20 miliárd kubických metrov ročne do roku 2027.

"V najbližších rokoch minimálne zdvojnásobíme produkciu a export do Európy. Máme na to zdroje," uviedol Aliev a poukázal na to, že Azerbajdžan je dlhodobým spoľahlivým partnerom a dodávateľom. Transjadranský plynovod vlani dopravil viac než 8 miliárd m3 azerbajdžanského plynu do európskych krajín. Azerbajdžan chce v tomto roku zvýšiť tento import o 40 % na 11,2 miliardy m3. (TASR)

30. 9. 2022
|
17:39
|
Svet

Budúca talianska premiérka Meloniová odsúdila Rusko za anexiu ukrajinských oblastí. Nemá podľa nej nijaký právny ani politický základ. Meloniová varovala, že "neoimperializmus" Moskvy ohrozuje celú Európu.

"Vyhlásenie o pripojení štyroch ukrajinských regiónov k Ruskej federácii po fingovaných referendách v rámci násilnej vojenskej okupácie nemá nijakú právnu ani politickú hodnotu," uviedla Meloniová. Ruský prezident tak "opäť dokazuje svoju neoimperialistickú víziu v sovietskom štýle, ktorá ohrozuje bezpečnosť celého európskeho kontinentu".

"Toto ďalšie porušenie pravidiel spolužitia medzi národmi zo strany Ruska potvrdzuje potrebu jednoty západných demokracií," dodala šéfka krajne pravicovej strany Bratia Talianska. (TASR)

30. 9. 2022
|
17:28
|
Svet
Dôležité

Británia oznámila nové sankcie voči Rusku. Opatrenia obmedzia prístup Ruska ku kľúčovým britským komerčným a transakčným službám a zakážu export takmer 700 tovarov, ktoré sú rozhodujúce pre priemysel

Britský minister zahraničných vecí Cleverly odsúdil ruskú anexiu ukrajinských okupovaných území.

"Nikdy neuznáme výsledky týchto fingovaných referend ani žiadnu anexiu ukrajinského územia. Ruský režim musí prebrať zodpovednosť za toto ohavné porušenie medzinárodného práva," vyhlásil Cleverly.

(The Guardian)
30. 9. 2022
|
17:23
|
Svet
Dôležité

Ukrajina nebude rokovať s Ruskom, kým je pri moci Putin, vyhlásil ukrajinský prezident. "Sme pripravení na dialóg s Ruskom, ale... s iným ruským prezidentom," povedal Zelenskyj. (TASR)

30. 9. 2022
|
17:15
|
Svet

Americký prezident Biden odsúdil ruskú anexiu suverénneho ukrajinského územia. "Tieto činy nemajú žiadnu legitimitu. Spojené štáty budú vždy rešpektovať medzinárodne uznávané hranice Ukrajiny," tvrdí Biden.

Americký prezident tiež vyzval na celosvetové odmietnutie ruskej anexie a aby krajiny stáli pri Ukrajincoch tak dlho, ako to bude potrebné.

Nové sankcie spôsobia náklady jednotlivcom a subjektom, „ktoré poskytujú politickú alebo ekonomickú podporu nezákonným pokusom o zmenu štatútu ukrajinského územia“, povedal Biden. (The Guardian)

30. 9. 2022
|
17:10
|
Svet

Akých bolo posledných pätnásť rokov dodávok plynu z Ruska do Európy? Počas týchto pätnástich rokov zažívame tretiu plynovú krízu. Putin vyhlásil vojnu celej demokratickej Európe ešte skôr ako Ukrajine. Píše europoslanec Martin Hojsík. (SME)

30. 9. 2022
|
17:04
|
Šport

Vlády Kanady a USA vyzývajú športovcov, aby sa vrátili z Ruska. Hrozí totiž, že aj legionári by mohli dostať povolávací rozkaz v rámci čiastočnej mobilizácie. Ruský minister športu priznal, že športovci nebudú mať žiadne privilégiá. (Sportnet)

30. 9. 2022
|
17:00
|
Svet
Dôležité

USA uvalili na Rusko nové sankcie za anexiu ukrajinských oblastí. Do nového balíka je zahrnutých viac ako tisíc ruských ľudí a firiem, vrátane guvernéra centrálnej banky a rodín členov Rady národnej bezpečnosti.

"Nebudeme stáť bokom, keď sa Putin podvodne pokúša anektovať časti Ukrajiny," vyhlásila americká ministerka financií USA Yellenová.

(The Guardian)
30. 9. 2022
|
16:54
|
Svet
30. 9. 2022
|
16:37
|
Svet

Poľské ministerstvo zahraničných vecí odsúdilo oficiálnu anexiu štyroch ukrajinských regiónov. Poľsko vyzvalo na zvýšenie vojenskej podpory pre Kyjev a ďalšie sankcie. (The Guardian)

30. 9. 2022
|
16:25
|
Svet
Dôležité

Ukrajina podáva žiadosť o zrýchlený vstup do NATO, oznámil ukrajinský prezident Zelenskyj. Krajina týmto krokom reaguje na ruskú anexiu ukrajinských okupovaných území.

"Už sme dokázali našu kompatibilitu so štandardmi Aliancie. Robíme rozhodujúci krok podpísaním žiadosti o urýchlené vstup do NATO,“ vyhlásil ukrajinský prezident. "Dôverujeme si, pomáhame si a chránime sa. Toto je aliancia," dodal.

Čo presne znamená "zrýchlená" žiadosť, zatiaľ nie je známe, keďže prijatie nového člena musia jednomyseľne schváliť ostatné členské štáty NATO.

Ukrajinský prezident zopakoval prísľub vyhnať okupantov z obsadených území. "Celé územie našej krajiny bude oslobodené od tohto nepriateľa – nepriateľa nielen Ukrajiny, ale aj samotného života, ľudskosti, práva a pravdy," uviedol. Dodal, že Rusko o tomto zámere vie a cíti ukrajinskú silu. "Vidí, že práve tu, na Ukrajine, dokazujeme silu našich hodnôt," pokračoval.

(The Guardian, TASR)
30. 9. 2022
|
15:36
|
Svet
Dôležité

Európska únia rázne odsúdila anexiu ukrajinských území Ruskom a odmietla ju ako nezákonnú. Pripojenie ukrajinských území ako nezákonné kritizovali členské krajiny aj vrcholní predstavitelia EÚ.

Predseda Európskej rady Michel na Twitteri napísal, že lídri 27 členských krajín anexiu odsudzujú. "Neuznávame a nikdy neuznáme fingované referendá," dodal.

"Nezákonná anexia vyhlásená (ruským prezidentom) Putinom nič nezmení. Všetky územia nezákonne okupované ruskými votrelcami sú ukrajinským územím a vždy budú súčasťou tejto zvrchovanej krajiny," napísala na Twitteri predsedníčka Európskej komisie von der Leyenová.

"Oznámená anexia ukrajinských území Ruskom je vážnym porušením medzinárodného práva a porušením Charty OSN," napísal na sociálnej sieti šéf európskej diplomacie Borrell. Dodal, že táto anexia sa nedá odôvodniť žiadnym fingovaným referendom.

"Územná celistvosť a zvrchovanosť Ukrajiny je nezmeniteľná," napísal. Zároveň podpora Ukrajiny zo strany EÚ zostáva neochvejná.

(TASR, SME)
30. 9. 2022
|
15:27
|
Svet

Bieloruský prezident odmieta zapojenie bieloruských síl vo vojne na Ukrajine. Lukašenko tvrdí, že Bielorusi nikdy vo svojej histórii nikoho nenapadli ani nepredstavovali pre nikoho hrozbu a „tak to zostane aj naďalej“.

Bielorusko je podľa neho „vždy zaviazané mierovému riešeniu akýchkoľvek medzinárodných problémov“ a „robí všetko, aby zastavilo krviprelievanie“.

Bielorusko ponúklo svoje územie svojmu spojencovi Rusku, aby napadlo Ukrajinu zo severu, ale bieloruská armáda sa do konfliktu zatiaľ nezapojila. Vojenskí analytici sa obávajú, že Kremeľ by mohol prinútiť Bielorusko, aby sa zapojilo do vojny a rozmiestnilo svoje jednotky na Ukrajine. To Lukašenko opakovane a ostro odmieta.

Minulý týždeň sa Lukašenko stretol s ruským prezidentom ruským prezidentom Putinom. (TASR)

30. 9. 2022
|
15:01
|
Svet
Dôležité

Prezident Putin podpísal zmluvy o pričlenení štyroch okupovaných regiónov Ukrajiny k Rusku. Zmluvy týkajúce sa Doneckej a Luhanskej oblasti a častí Chersonskej a Záporožskej oblasti boli podpísané počas ceremónie v Kremli.

Začal sa tým proces ich anektovania v rozpore s medzinárodným právom. (SME)

30. 9. 2022
|
14:28
|
Ekonomika

Nepodporíme nijaké iniciatívy, ktoré ohrozia dodávky energie, vyhlásil maďarský minister pre technológie. Úplná nezávislosť od ruského plynu v súčasnosti je neprijateľná," povedal Palkovics.

Minister podotkol, že vláda pripravila plán energetickej transformácie, ktorý má znížiť podiel zemného plynu v energetickom mixe. "Cieľom programu v hodnote 16 miliárd eur je znížiť do roku 2050 podiel plynu v energetickom mixe konečných spotrebiteľov v Maďarsku zo súčasných 45 percent na menej než desať percent," dodal Palkovics.

Európska komisia v stredu predložila návrh ďalšieho súboru sankcií voči Rusku v reakcii na jeho inváziu na Ukrajinu. (TASR)

30. 9. 2022
|
14:27
|
Svet
Dôležité

Prezident Putin vedeniu Ukrajiny a Západu odkázal, že obyvatelia Luhanskej, Doneckej, Záporožskej a Chersonskej oblasti sa stávajú občanmi Ruska. "Vyzývame vládu v Kyjeve, aby okamžite zastavila paľbu," vyhlásil.

Putin varoval, že "svoju zem" budú obraňovať všetkými dostupnými prostriedkami.

Výsledky nelegálnych referend neuznáva Kyjev ani Západ. V súvislosti s pripojením ďalších ukrajinských území k Rusku jeho invázia na Ukrajinu vstúpi do novej fázy, zhodovali sa predtým analytici. (SME)

Zdroj TASR/AP
30. 9. 2022
|
14:22
|
Svet

Ruský prezident Putin začal svoj prejav k anexii štyroch ukrajinských regiónov. "Ľudia rozhodli," povedal Putin s tým, že rozhodli jednoznačne. Západný demokratický svet však výsledky nelegálnych referend neuznáva a považuje ich za nelegitímne. USA tvrdia, že boli vymyslené v Moskve. (SME)

30. 9. 2022
|
14:07
|
Svet

Ruský patriarcha Kirill má covid, nezúčastní sa na anekčnej ceremónii. Patriarcha údajne potrebuje pokoj na lôžku a zostane v izolácii. Kirill je dôležitým Putinovým spojencom aj v súvislosti s vojnou na Ukrajine.

Keď Kremeľ vyhlásil v Rusku čiastočnú mobilizáciu obyvateľstva, Kirill počas nedeľnej služby prisľúbil vojakom, že ak obetujú svoj život vo vojne, budú im odpustené všetky hriechy. (TASR)

30. 9. 2022
|
13:51
|
Svet

Kremeľ zatiaľ neuviedol, v akom rozsahu anektuje ukrajinskú Chersonskú a Záporožskú oblasť. Rusko chce Doneckú a Luhanskú oblasť anektovať v celom rozsahu.

Z týchto štyroch ukrajinských oblastí Rusko takmer úplne okupuje len Luhanskú. Zvyšné tri Moskva ovláda iba čiastočne a musí tam stále zvádzať boje s ukrajinskou armádou. Kremeľ bude považovať útoky na anektované územia za agresiu voči Rusku.

Podľa Kyjeva aj Západu išlo v prípade referend v skutočnosti o nelegitímne pseudohlasovania, ktoré boli narýchlo zorganizované v reakcii na úspešnú protiofenzívu ukrajinskej armády v Charkovskej oblasti. (TASR)

30. 9. 2022
|
13:47
|
Domov
Dôležité

Traja najvyšší ústavní činitelia odsudzujú snahu anektovať časti Ukrajiny. Výsledky pseudoreferend nemajú podľa prezidentky Čaputovej, predsedu Národnej rady Kollára a premiéra Hegera podľa nich žiaden platný právny účinok. (TASR)

30. 9. 2022
|
13:38
|
Svet

Kremeľ vyzval na medzinárodné vyšetrovanie výbuchov na oboch plynovodoch Nord Stream. Ruská civilná rozviedka Sergeja Naryškina má údajne informácie, ktoré poukazujú na Západ ako na vinníka, dôkazy však nezverejnili.

Agentúra Reuters označila Naryškinove tvrdenia za doteraz najpriamejšie obvinenia Západu zo strany ruských predstaviteľov. Západné krajiny však vidia ako vinníka Rusko. (TASR)

30. 9. 2022
|
13:28
|
Svet
Dôležité

Počet obetí ruského útoku na humanitárny konvoj pri Záporoží stúpol na 25, oznámila ukrajinská prokuratúra. Medzi obeťami sú podľa nej aj deti. Zranenia utrpelo päťdesiat ľudí. (ČTK)

30. 9. 2022
|
13:03
|
Svet

Fínsko zatvorilo hranice pre turistov z Ruska. Toto opatrenie by malo výrazne obmedziť osobnú dopravu na fínsko-ruských hraniciach.

Na záznamoch fínskej televízie Yle bolo dve minúty po polnoci vidieť len sedem vozidiel a jedného muža na bicykli, ako prešli cez hranice na priechode Vaalimaa. Následne závora spadla - pre Fínsko, ktoré po stáročia spájala s Ruskom zložitá a premenlivá história, to bol historický moment.

Fínska vláda vo štvrtok v súvislosti s ruskou útočnou vojnou proti Ukrajine oznámila, že od polnoci už ruskí turisti nebudú môcť do krajiny tisícich jazier pricestovať. Výnimky však platia v prípade návštevy člena rodiny alebo poskytnutia zdravotnej starostlivosti.

Počas uplynulých dní prišli do Fínska podľa štatistík tisícky Rusov denne, kým výrazne menej ich z Fínska vycestovalo. (TASR)

30. 9. 2022
|
12:23
|
Svet

Ruské jednotky v Lymane sú "čiastočne obkľúčené", oznámil vodca doneckých separatistov. "Správy z Lymanu sú znepokojujúce. V tomto momente je Lyman čiastočne obkľúčený," uviedol Pušilin.

Zároveň dodal, že dve neďaleké dediny "nie sú plne pod našou kontrolou".

Ako píšu experti z amerického Inštitútu pre štúdium vojny, ukrajinským vojakom sa podarilo prelomiť obranu Lymanu a zablokovať cestu, ktorá zostala poslednou možnosťou zásobovania skupiny ruských vojakov. (TASR)

30. 9. 2022
|
12:19
|
Šport

Niekdajší majster sveta v boxe Nikolaj Valujev dostal povolávací rozkaz do ruskej armády. Mal sa dostaviť už pred dvomi týždňami, zdržiaval sa však v zahraničí. Jeho povolanie údajne nesúvisí s mobilizáciou, ktorú ohlásil Putin. (Sportnet)

30. 9. 2022
|
11:58
|
Svet

Rusko pre vojnu na Ukrajine menej útočí v Sýrii, tvrdí Sýrske pozorovateľské centrum pre ľudské práva. Pri ruských útokoch v Sýrii tento rok podľa centra zahynulo zatiaľ 241 ľudí.

Ide o najnižší počet obetí od roku 2015, keď Moskva začala intervenciu v Sýrii na podporu prezidenta Bašára Asada, ktorá zvrátila priebeh tamojšej občianskej vojny v prospech jeho režimu.

Medzi 241 obeťami sú prevažne džihádisti z tzv. Islamského štátu, ale aj 28 civilistov. "Angažovanie sa Ruska v Sýrii od začiatku vojny na Ukrajine vo všeobecnosti kleslo", čo viedlo k "výraznému poklesu počtu ruských útokov v oblasti sýrskej púšte", uvádza sa vo vyhlásení centrum. (TASR)

30. 9. 2022
|
11:33
|
Svet

Ukrajinský prezident Zelenskyj odsúdil útok na konvoj civilistov v Záporoží. "Zaplatíte!", odkázal Rusom. Pri útoku prišlo o život 23 ľudí a ďalších najmenej 28 utrpelo zranenia.

"Teroristický štát vypaľuje rakety na civilné obyvateľstvo v Záporoží, Mykolajive a Dnepropetrovsku. Útočí na ukrajinské oblasti z raketometov a dronov. Okupanti vystrelili ráno 16 rakiet len na okres Záporožie. Toto môžu urobiť len absolútni teroristi, ktorí by v civilizovanom svete nemali mať miesto," napísal v reakcii na útok Zelenskyj.

"Nepriateľ zúri a požaduje pomstu za našu nezlomnosť a jeho zlyhania. Cynicky ničí mierumilovných Ukrajincov, pretože už dávno stratil všetko ľudské. Krvilačná zberba, definitívne zaplatíš za každý stratený ukrajinský život!" dodal Zelenskyj. (The Guardian, TASR)

30. 9. 2022
|
11:27
|
Domov

Správy pre ľudí z Ukrajiny: Лікарі масово звільняються. Голосування про довіру Матовичу відкладено до наступного тижня. Міста скорочують, туристичні об’єкти тьмяніють, оскільки влада намагається заощадити енергію. Дізнайтеся більше в сьогоднішньому дайджесті.

Сьогоднішній випуск «Актуальні новини» готовий. Anglickú verziu si môžete prečítať tu. (SME)

30. 9. 2022
|
11:19
|
Svet

Na ceste zostali zničené autá plné osobných vecí, referoval reportér ČT Černohorský z miesta ruského ataku na humanitárny konvoj s civilistami. V čase útoku bola na mieste zhromaždená približne stovka ľudí.

Ľudia čakali v rade na vstup do okupovaných území, aby vyzdvihli svojich príbuzných alebo im doručili pomoc.

(SME)
30. 9. 2022
|
10:48
|
Svet

Ruský prezident Putin vydáva protichodné rozkazy a údajne nedôveruje ministerstvu obrany, tvrdí americký Inštitút pre štúdium vojny.

Putin ako vrchný veliteľ zrejme komunikuje priamo s ruskými veliteľmi na miestach, kde sú potrebné posily. Obchádza tak štandardné vojenské postupy, do ktorých patrí i výcvik brancov pred ich odoslaním na front.

Inštitút už skôr informoval, že Putin opakovane obchádzal ruský reťazec velenia pri rozhodovaní o vedení vojny na Ukrajine, pravdepodobne preto, že stratil dôveru v ruské ministerstvo obrany a jeho šéfa Šojgua. (TASR)

30. 9. 2022
|
10:26
|
Svet

V Záporoží vyhlásili v sobotu po útoku na konvoj deň smútku. Rusko zodpovednosť popiera, snaží sa obviniť ukrajinské jednotky. 

"Režim v Kyjeve sa pokúša to, čo sa stalo, vykresliť ako ostreľovanie ruskými vojakmi, pričom sa uchyľuje k ohavnej provokácii," napísal proruský predstaviteľ ukrajinskej Záporožskej oblasti Rogov.

"Dnes ráno rasisti strieľali na civilistov, ktorí čakali v civilnom humanitárnom konvoji na odchod z oblastného centra. Títo ľudia prišli k svojim príbuzným na okupované územia, priniesli humanitárnu pomoc. Chystali sa vziať našich občanov na slobodné územie Ukrajiny. Okupanti zaútočili na bezbranných Ukrajincov. Je to ďalší teroristický útok zo strany teroristického štátu," napísal ukrajinský gubernátor Záporožskej oblasti Staruch.

Poradca ukrajinského prezidenta Tymošenko zároveň spresnil, že na konvoj bolo vystrelených 16 rakiet s použitím protivzdušnej obrany S-300. (TASR)

30. 9. 2022
|
09:54
|
Domov
Dôležité

Slovensko neuzná anexiu ukrajinských okupovaných území, vyhlásilo ministerstvo zahraničných vecí. Tento krok považuje za ďalšie hrubé porušenie medzinárodného práva vrátane Charty OSN. Ukrajine vyjadrujeme podporu. (SME)

30. 9. 2022
|
09:13
|
Svet

Ukrajinská armáda zlikvidovala proruského funkcionára z Chersonu. Alexej Kateriničev bol okupantmi dosadený na post podpredsedu civilno-vojenskej správy v okupovanom meste na juhu Ukrajiny. (NEXTA)

30. 9. 2022
|
09:01
|
Domov

Hraničnými priechodmi prešlo vo štvrtok z Ukrajiny na Slovensko 3 005 ľudí. O dočasné útočisko požiadalo 170 žiadateľov. Zo Slovenska na Ukrajinu prešlo 2 764 osôb, informovala hovorkyňa ministerstva vnútra Zuzana Eliášová.

Celkový počet osôb, ktoré vstúpili na územie Slovenska od februárového vypuknutia vojny na Ukrajine, je 843 435. Dočasné útočisko udelili 95 608 žiadateľom. Zo Slovenska na Ukrajinu prešlo 612 963 ľudí. (TASR)

30. 9. 2022
|
08:51
|
Svet

Od vyhlásenia čiastočnej mobilizácie v Rusku sa prudko zvýšila pozornosť obyvateľov k udalostiam týkajúcim sa Ukrajiny a výrazne vzrástli ich obavy z vývoja. Správy o mobilizácii vyvolali podľa prieskumu v spoločnosti úzkosť a strach. (ČTK)

30. 9. 2022
|
08:41
|
Svet

Okupanti v priebehu dňa prišli o ďalších 500 vojakov, of začiatku vojny o 59 080, oznámilo velenie Ukrajiny. Agresorom zničili aj 13 tankov, šesť delostreleckých, dva raketové a jeden protivzdušný systém, dve lietadlá aj vrtuľník.

(SME)
30. 9. 2022
|
08:26
|
Svet
Dôležité

Ruský útok zasiahol humanitárny konvoj východne od Záporožia. Podľa predbežných údajov zomrelo 23 ľudí a 28 utrpelo zranenia. Ľudia čakali v rade na vstup do okupovaných území, aby vyzdvihli svojich príbuzných alebo im doručili pomoc.

(NEXTA, TASR)
Kráter na mieste útoku.
Zdroj TASR/AP
30. 9. 2022
|
08:20
|
Domov

Putinova mobilizácia vyzerá ako čisté zúfalstvo. "Rusko odvedencov cvičiť nebude, rovno ich navozia na Ukrajinu a kto prežije, získa bojové skúsenosti, kto neprežije, bude nahradený niekým ďalším," hovorí bezpečnostný analytik Milan Mikulecký. (SME)

30. 9. 2022
|
07:58
|
Svet

Bezpečnostná rada OSN bude hlasovať o rezolúcii, ktorá má odsúdiť  Rusko za takzvané referendá. Vypracovali ju USA a Albánsko.  Predpokladá sa, že Rusko bude rezolúciu vetovať.

Americká veľvyslankyňa pri OSN Linda Thomasová-Greenfieldová uviedla, že ak Rusko využije právo veta, USA a Albánsko predložia rezolúciu na hlasovanie vo Valnom zhromaždení OSN, v ktorom práva veta neplatia. (SITA)

30. 9. 2022
|
07:21
|
Domov

Slovensko by mohlo Ukrajine poskytnúť oveľa viac techniky, než urobilo doteraz. Nejde len o húfnice Zuzana 2 ale aj raketomety RM-70 Modular. Navyše by tým mohlo spropagovať a podporiť slovenský priemysel. (SME)

30. 9. 2022
|
07:03
|
Svet

Ukrajinský prezident Zelenskyj vyzval ruských občanov, aby zastavili svojho prezidenta. „Budete musieť zastaviť toho, kto chce viac vojnu ako život, váš život," povedal Zelenskyj po vyhlásení Kremľa o anexii okupovaných území.

(SITA)
30. 9. 2022
|
06:37
|
Svet

Ukrajinské jednotky prelomili obranu Lymanu a zablokovali poslednú možnosť zásobovania ruských vojsk. Mesto na severe Doneckej oblasti je dôležitým oporným bodom ruskej armády, oznámil americký Inštitút pre štúdium vojny.

Inštitút cituje správy ruských "vojenských blogerov", ktorí majú informácie o vývoji na fronte priamo z bojiska. Blogeri označujú situáciu v oblasti za "mimoriadne zložitú".

Expert z Inštitútu zahraničnej politiky vo Washingtone Rob Lee upozornil, že "Rusko zápasí v Donbase s nedostatkom živej sily i záloh" a ak Rusko utrpí v tzv. lymanskej kapse straty, "môže to viesť k ďalšiemu postupu Ukrajiny hlboko do Donbasu".

Situácia by mohla mať pre ruské sily vážne následky a ukrajinským jednotkám by zrejme umožnila ohroziť ruské pozície na západe Luhanskej oblasti, v okolí súmestia Lysyčansk-Severodoneck. Tým by opäť utrpela aj bojová morálka okupantov.

(TASR)
30. 9. 2022
|
06:10
|
Svet

Nočný raketový útok na mesto Dnipro si vyžiadal jednu obeť a najmenej dvoch zranených. Rakety zasiahli obytnú štvrť a dopravný podnik. Zhorelo viac ako 50 autobusov, oznámil šéf správy Dnepropetrovskej oblasti Valentyn Rezničenko. 

Rezničenko poznamenal, že táto štvrť bola terčom ruského útoku aj pred niekoľkými týždňami.

Primátor mesta Dnipro Borys Filatov na Telegrame napísal, že útok na dopravný podnik bol vykonaný raketami Iskander.

(TASR)
29. 9. 2022
|
23:55
|
Svet
Dôležité

Prezident Putin podpísal dekréty, Rusmi okupované časti Záporožskej a Chersonskej oblasti na Ukrajine sú krok od anexie, ktorú Kremeľ plánuje na piatok.

Putin vo výnosoch nariadil, aby bola uznaná "štátna zvrchovanosť a nezávislosť" dvojice oblastí na juhu Ukrajiny, uviedla agentúra TASS. Dekréty nadobudnú účinnosť dňom ich podpisu. (ČTK)

29. 9. 2022
|
22:56
|
Svet

Senát amerického Kongresu schválil nový balík hospodárskej a vojenskej pomoci pre Ukrajinu v hodnote 12 miliárd eur. Prešli aj dočasné rozpočtové opatrenia, ktorých cieľom je predísť čiastočnému zastaveniu financovania federálnych inštitúcií.

Americký Kongres už v dvoch predchádzajúcich balíkoch odobril pomoc pre Ukrajinu v hodnote približne 54 miliárd dolárov. Ak schváli aj tretí balík, bude to najvyššia vojenská pomoc od vojny vo Vietname, píše denník The New York Times.

Líder republikánov v Senáte Mitch McConnel povedal, že pomoc Ukrajine nie je len "symbolické gesto", ale investícia do bezpečnosti USA a ich spojencov.

Demokratickí aj republikánski senátori sa vo štvrtok dohodli na predĺžení rozpočtového obdobia pomerom hlasov 72 ku 25. Ide o dočasné riešenie s cieľom vyhnúť sa tzv. shutdownu - zatvoreniu federálnych inštitúcií pre neschválenie rozpočtu. Toto opatrenie umožní fungovanie inštitúcií do polovice decembra, píše AFP.

Balík musí ešte odobriť Snemovňa reprezentantov Kongresu a prezident Joe Biden - čas na to má do polnoci 30. septembra, píše The New York Times. Ak to Biden neurobí, bude nasledovať shutdown. (TASR)

29. 9. 2022
|
22:10
|
Ekonomika

Hoci logistický trh nie je až tak na očiach ako ostatné segmenty realitného biznisu, točia sa v ňom milióny eur. Kým pre niektoré odvetvia znamenal príchod pandémie ochladenie, logistika sa rozbehla naplno. (Index)

29. 9. 2022
|
22:07
|
Svet

USA nikdy neuznajú územné nároky Ruska na Ukrajine, povedal americký prezident Biden v súvislosti s Kremľom ohlásenou anexiou ďalších okupovaných ukrajinských oblastí.

"Spojené štáty, a to chcem povedať úplne jasne, nikdy, nikdy, nikdy neuznajú nároky Ruska na zvrchované územie Ukrajiny," povedal Biden.

(ČTK)

Súvisiaci článok Ukrajina Rusko Online: Ukrajina bude bojovať o územia, ktoré Rusko anektuje, odkázal Zelenského poradca Čítajte 

Vojna na Ukrajine

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Svet

Inzercia - Tlačové správy

 1. V Danteho pekle sa našlo miesto pre každého
 2. Polovicu dovolenky zaplatíme od pondelka za Vás
 3. Gizka Oňová: Pre mnohých som ideálna babka a lichotí mi to
 4. Strážia ho divé opice. Gibraltár vás prenesie do Británie
 5. Deti potrebujú rodinu na optimálny vývoj
 6. Mikuláš prinesie plné vrece prekvapení aj v novej rodinnej telke
 7. Konečne moderná životná poisťovňa bez nepríjemných prekvapení
 8. Ako sa dostať k darčeku výhodnejšie? Skúste túto možnosť.
 1. Polovicu dovolenky zaplatíme od pondelka za Vás
 2. V Danteho pekle sa našlo miesto pre každého
 3. V dôsledku nadmerného užívania alkoholu umiera čoraz viac ľudí
 4. Ikonický projekt Metropolis vyhral CIJ Awards
 5. Gizka Oňová: Pre mnohých som ideálna babka a lichotí mi to
 6. Strážia ho divé opice. Gibraltár vás prenesie do Británie
 7. dm a jej zákazníci podporili inštaláciu fotovoltických panelov
 8. Zimná ríša divov Maďarska
 1. Polovicu dovolenky zaplatíme od pondelka za Vás 11 585
 2. Po pohlavnom styku by sa ženy mali čo najskôr vymočiť. Muži nie 9 874
 3. Strážia ho divé opice. Gibraltár vás prenesie do Británie 6 052
 4. Gizka Oňová: Pre mnohých som ideálna babka a lichotí mi to 2 717
 5. Niektorí ľudia nemajú pracovné návyky. Ako dlho trvá zmeniť to? 2 606
 6. Zarábame milióny, no jachtu na Malorke nemám 1 993
 7. V Danteho pekle sa našlo miesto pre každého 1 858
 8. Hotely, strava, pláže, služby. Aká je dovolenka v Punta Cana? 1 765
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Psychologička na klinike Psyon a neurovedkyňa Eva Kozáková.

Psychedeliká môžu pomôcť liečiť závislosť od alkoholu.


1. dec
Ana Montesová.

Montesová dodávala informácie Kube takmer sedemnásť rokov.


a 2 ďalší 1. dec
Holandská radosť po góle Denzela Dumfriesa.

Do štvrťfinále postúpili Holandsko a Argentína.


3 h
Ilustračné foto.

Prečo sme uviazli v pasci stredného príjmu?


23. nov

Neprehliadnite tiež

Raketové systémy Himars vyrába americká zbrojovka Lockheed Martin.

Kontrakt má hodnotu viac ako dvesto miliónov dolárov.


TASR 10 h
Zničené divadlo v Mariupole.

Mesto vážne poškodilo ostreľovanie a bombardovanie ruských okupantov.


ČTK 11 h
Predstavenie bombardéra B-21 Raider.

Lietadlo bude schopné niesť konvenčné aj jadrové zbrane.


ČTK 17 h
Ruská základňa v Mariupole.

Vojna na Ukrajine pokračuje.


a 4 ďalší 21 h
SkryťZatvoriť reklamu