MOSKVA, BRATISLAVA. Po rokoch odlúčenia od našich rodičov spolu s manželkou netúžime po tom, aby nám hrozilo odlúčenie aj od dvoch synov, napísal v pondelok americký whistleblower Edward Snowden.
„Po dvoch rokoch čakania a takmer desiatich rokoch v exile urobí aj trochu stability pre moju rodinu veľký rozdiel. Modlím sa za súkromie pre nich a pre nás všetkých,“ dodal.
Paradoxne, tú trochu stability Snowdenovi a jeho rodine podpisom pridelil ruský prezident Vladimir Putin, ktorý od februára vedie brutálnu vojnu na Ukrajine a minulý týždeň oznámil mobilizáciu ruských občanov do boja. Podpísal totiž udelenie občianstva 75 cudzincom, medzi ktorými je aj Snowden.
Ten sa v Rusku schováva pred stíhaním už od roku 2013. V Spojených štátoch totiž bývalého kontraktora Národnej bezpečnostnej agentúry stíhajú podľa zákona o špionáži za to, že zverejnil státisíce dokumentov o americkom programe sledovania.

Mal by čeliť spravodlivosti
Edward Snowden ušiel s dokumentmi z Havaja, kde pracoval pre americkú tajnú službu, najprv vycestoval do Hongkongu a potom do Moskvy. Americká vláda mu vyčíta, že ponúkol tajné dokumenty o národnej bezpečnosti dvom najväčším geopolitickým rivalom Washingtonu – Číne a Rusku.
„Pán Snowden by sa mal vrátiť do Spojených štátov, kde by mal čeliť spravodlivosti ako každý iný americký občan,“ reagoval v pondelok na udelenie ruského občianstva Snowdenovi hovorca amerického ministerstva zahraničných vecí Ned Price.
Snowden si ponechal aj americké občianstvo a ako uviedol, dúfa, že sa jedného dňa bude môcť vrátiť do vlasti. Popiera, že by poskytol informácie ruským tajným službám.
Rusko v týchto dňoch udeľuje občianstvo cudzincom v zrýchlenom konaní, tí sa však musia upísať armáde a môžu skončiť na Ukrajine.