SME
Nedeľa, 4. december, 2022 | Meniny má Barbora, Barbara

Ukrajina Rusko Online: Do armády povolali aj starých a chorých, ruské úrady po kritike sľubujú nápravu

Vojna na Ukrajine pokračuje.

Kľúčové udalosti:

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Najnovšie správy o vojne na Ukrajine minúta po minúte:

Minútu po minúte sme ukončili. Ďakujeme za pozornosť.

25. 9. 2022
|
23:02
|
Svet

Od vyhlásenia mobilizácie utieklo z Ruska už viac ako 260-tisíc mužov. Predstavitelia bezpečnostných zložiek a silových ministerstiev podľa opozičného denníka Novaja Gazeta navrhujú uzavrieť hranice.

Denník sa odvoláva na zdroj blízky Kremľu, ktorý cituje štatistiky tajnej služby FSB. Tie aktuálne hovoria o počte 261 000 mužov, ktorí od stredy do sobotňajšieho večera opustili krajinu.

O uzavretí hraníc pre mužov v brannom veku sa v Putinovej administratíve začalo diskutovať už v stredu, keď od bezpečnostných zložiek začali prichádzať prvé údaje o počte mužov opúšťajúcich Rusko.

Zdroj vyjadril istú nedôveru k týmto údajom vzhľadom na to, že pohraničná služba FSB predtým nebola schopná spracovávať údaje o cezhraničnom pohybe takto rýchlo.

Na jar sa snažila spoliehať na dáta mobilných operátorov, ktoré však prichádzajú s oneskorením. Atmosféra je ale podľa zdroja teraz taká, že Putina sa snažia presvedčiť, aby hranice uzavrel, "kým bude neskoro".

Niektoré ruské médiá citovali zdroje, podľa ktorých ruské úrady uzavrú hranice pre osoby v brannom veku už po referendách o pripojení k Rusku na okupovaných územiach Ukrajiny, čo by malo byť v utorok.

Situácia sa však podľa opozičného serveru Meduza môže zmeniť, ak nastane hromadný exodus z Ruska. Referendum v oblastiach na východe Ukrajiny neuznáva Kyjev ani západné štáty.

Denník pripomína, že niektorým ruským občanom, na ktorých sa vzťahuje mobilizácia a ktorí sa pokúšajú opustiť Rusko, začali na hraniciach vydávať oznámenia, že im je na základe rozhodnutia vojenskej správy zakázané vycestovať. Takýchto prípadov list zaznamenal už najmenej päť. (ČTK)

25. 9. 2022
|
21:38
|
Svet

Ukrajinský prezident Zelenskyj si nemyslí, že jeho ruský náprotivok Putin blafuje v súvislosti s hrozbami použitia jadrových zbraní. Medzinárodné spoločenstvo mu však nedovoľuje tieto hrozby naplniť.

"Putin chce vydesiť celý svet. To sú prvé kroky jeho jadrového vydierania. Nemyslím si, že blafuje. Myslím si, že svet ho drží späť a zadržiava túto hrozbu. Musíme naň vyvíjať tlak a nedovoliť mu, aby v tom pokračoval," povedal ukrajinský prezident pre americkú stanicu CBS.

Zelenskyj tiež povedal, že Rusko vydiera nielen svojim jadrovým arzenálom, ale aj okupáciou Záporožskej jadrovej elektrárne a nedávnymi vzdušnými útokmi na Juhoukrajinskú jadrovú elektráreň. (ČTK)

25. 9. 2022
|
20:19
|
Svet

Český prezident Zeman nesúhlasí s ministrom zahraničných vecí Lipavským v otázke udeľovania víz Rusom, ktorí utekajú zo svojej domoviny pred mobilizáciou. Zeman by utečencov prijímal.

"Nesúhlasím s pánom ministrom Lipavským, ktorý vyhlásil, že by sme týmto utečencom nemali dávať humanitárne víza. On hovoril o ľuďoch, ktorí utekajú pred povolávacím rozkazom," vyhlásil Zeman v rozhovore pre spravodajskú stanicu CNN Prima News.

Na otázku, či by Česko malo prijímať ruských utečencov, ktorí sa útekom zo svojej krajiny snažia vyhnúť nútenému narukovaniu do armády, Zeman zareagoval slovami: "Určite áno."

"Myslím si, že by sme týmto ľuďom, podobne ako ukrajinským utečencom, víza dávať mali," doplnil prezident s tým, že pre Česko títo ľudia podľa neho nepredstavujú bezpečnostné riziko.

"Táto mobilizácia zahŕňa viac ako milión vojakov, celkom jasne ide o potravu pre delá so všetkými dôsledkami," uviedol Zeman s tým, že zmena vedenia v Rusku je možná, pričom úlohu v tom môže zohrať buď armáda alebo "biznis".

"Armáda však predviedla takú obrovskú neschopnosť, že nebude iniciátorom žiadnej zmeny. Možnosti obchodu sú sankciami obmedzené. Ak by došlo k politickým zmenám, videl by som to skôr ako tlak z ekonomických kruhov," uviedol Zeman. (TASR)

25. 9. 2022
|
18:32
|
Svet

USA a ich spojenci budú „rozhodne" konať, ak Rusko na Ukrajine použije taktické jadrové zbrane, povedal poradca amerického prezidenta pre národnú bezpečnosť Sullivan. Potvrdil tak predošlú reakciu Bieleho domu.

 „Komunikovali sme Kremľu priamo, súkromne a na veľmi vysokých úrovniach, že akékoľvek použitie jadrových zbraní bude znamenať pre Rusko katastrofálne následky, že USA a ich spojenci bude reagovať rozhodne. Jasne a konkrétne sme povedali, čo to bude znamenať," povedal Sulivan pre americkú televíziu CBS.

Sulivan dodal, že ruský líder „mával jadrovou kartou v rôznych okamihoch tohto konfliktu" a je to vec, ktorú administratíva prezidenta Joea Bidena musí „brať úplne vážne, pretože ide o vec najvyššej vážnosti, a to možného použitia jadrových zbraní prvýkrát od druhej svetovej vojny". (SITA, The Guardian)

25. 9. 2022
|
18:30
|
Svet

Keď Vladimir Putin vo februári oznamoval „špeciálnu vojenskú operáciu“, so svojskou zvrátenosťou tvrdil, že sa nedá inak, lebo Západ zatlačil Rusko do kúta a nedal mu na výber. Dnes už nemá na výber Západ, dedukuje Peter Tkačenko. (SME)

25. 9. 2022
|
17:42
|
Svet

Ruské úrady prisľúbili, že odstránia chyby, ku ktorým prišlo pri mobilizácii po tom, čo boli do armády omylom povolaní aj študenti či postarší a chorí ľudia. Putin totiž uviedol, že povolaní budú len ľudia s príslušnými schopnosťami.

Úrady vo Volgogradskej oblasti na juhozápade Ruska napríklad poslali na vojenský výcvik aj 63 ročného bývalého zamestnanca armády, ktorý trpí cukrovkou, a to aj napriek jeho zdravotnému stavu. Podľa agentúry RIA Novosti bolo tomuto mužovi neskôr povolené odísť a v piatok sa vrátil domov.

Povolávací rozkaz poslali aj 58-ročnému riaditeľovi školy Alexandrovi Faltinovi, ktorý nemá žiadne vojenské skúsenosti. Jeho dcéra o tom zverejnila na sociálnych sieťach video, ktoré sa stalo virálne. Po preskúmaní dokumentov bolo Faltinovi neskôr povolené vrátiť sa domov, píšu ruské médiá.

"Chybné prípady mobilizácie... vyvolávajú v spoločnosti právom prudké reakcie," uviedla predsedníčka Rady federácie - hornej komory ruského parlamentu - Valentina Matvijenková. Zároveň vyzvala úrady, aby zaistili, že k takýmto chybám nebude dochádzať.

Ruského ministra obrany Sergeja Šojgua vyzval na nápravu aj predseda ruskej vládnej Rady pre rozvoj občianskej spoločnosti a ľudských práv Valerij Fadejev. Ten spomenul napríklad povolanie 70 otcov mnohopočetných rodín v Buriatsku na ruskom Ďalekom východe.

Niekoľko ruských študentov pre AFP uviedlo, že dostali povolávací rozkaz aj napriek tomu, že ruský prezident Vladimir Putin podpísal v sobotu výnos, ktorý potvrdzuje, že do armády nebudú povolávaní študenti inštitúcií poskytujúcich vyššie vzdelanie.

Podľa agentúry AFP sú tieto prípady len posledným príkladom problémov ruskej armády spojených s logistikou. Ruský rezort obrany pritom v sobotu oznámil výmenu najvyššieho generála zodpovedného za logistiku, pripomína AFP. (TASR)

25. 9. 2022
|
17:07
|
Svet

Srbský minister zahraničných vecí sa v nedeľu snažil bagatelizovať dôležitosť dohody s Ruskom, ktorú podpísal v piatok. Označil ju za "technickú" a netýka sa bezpečnostných otázok.

Nikola Selakovič podpísal dohodu s ruským ministrom zahraničných vecí Sergejom Lavrovom v New Yorku v rámci zasadania Valného zhromaždenia OSN. Väčšina západných diplomatov sa dvojstranným rokovaniam s Ruskom vyhýba.

Európska únia pripravuje ďalšie sprísnenie sankcií voči Moskve v súvislosti s inváziou na Ukrajinu. Srbsko je pritom oficiálne kandidátom na členstvo v EÚ, ale udržiava aj dobré vzťahy s Moskvou. Konzultačný plán, na ktorý sa vzťahuje dohoda s Ruskom potrvá dva roky.

"Vláda mohla takýto plán odmietnuť, ale nie je v ňom nič sporné," povedal minister. "Kritizujú to tí, ktorí to nevideli," dodal.

Postup vlády ostro kritizovala srbská proeurópska opozícia aj niektorí politici EÚ. Slovenský europoslanec Vladimír Bilčík označil dohodu s Ruskom za "vážnu ranu" pre prístupový proces na západnom Balkáne.

"Toto je vážny škandál. Uprostred zúriacej vojny Srbsko podpisuje plán budúcej spolupráce s agresorom," uviedla nemecká europoslankyňa Viola von Cramonová na Twitteri. Dodala, že "možno je to pre nás len signál, aby sme (Srbsku) zmrazili prístupové rozhovory do EÚ, keďže vstup do EÚ neprebieha cez Moskvu" (TASR)

25. 9. 2022
|
16:49
|
Svet

Počas protestov v Rusku zadržali viac ako dvetisíc ľudí v 33 mestách, informovala nezávislá skupina OVD-Info. Minister zahraničných vecí Lavrov na otázku, prečo toľko Rusov odchádza z krajiny, poukázal na slobodu pohybu. (The Guardian)

Polícia zadržala demonštrantku počas protestu proti čiastočnej mobilizácii v Moskve.
Zdroj TASR/AP
25. 9. 2022
|
15:05
|
Svet

Z ukrajinských prístavov Odesa, Čornomorsk a Pivdennyj vyplávalo ďalších sedem lodí s nákladom 146 200 ton poľnohospodárskych produktov pre Afriku, Áziu a Európu, oznámilo ministerstvo poľnohospodárstva na Facebooku.

Ministerstvo konštatovalo, že od augustovej dohody o bezpečnom koridore v Čiernom mori, ktorú sprostredkovala OSN, z ukrajinských prístavov už vyplávalo 218 lodí s celkovým nákladom 4,85 milióna ton. Pred vojnou Ukrajina cez Čierne more exportovala do 6 miliónov ton obilia mesačne. (SITA, The Guardian)

25. 9. 2022
|
15:02
|
Svet

Fínska pohraničná stráž stále hlási zhustenú premávku na fínsko-ruských hraniciach. Na najvyťaženejšom hraničnom priechode Vaalimaa sa začali na ruskej strane tvoriť kolóny okolo 8.00 h miestneho času.

V sobotu prekročilo pozemné hranice z Ruska do Fínska 8572 ľudí, čo je viac ako pred týždňom, keď hranice prekročilo v sobotu 5286 ľudí, uviedol vedúci oddelenia medzinárodných záležitostí Fínskej pohraničnej stráže Matti Pitkäniitty na Twitteri. Opačným smerom - z Fínska do Ruska - odišlo približne 4199 Rusov.

"Malý počet prípadov falšovania dokumentov a (nulové) nelegálne prechádzanie cez zelené hranice (zalesnené oblasti) svedčí o tom, že legálne cesty sú v súčasnosti dostačujúce... To sa však môže zmeniť," napísal Pitkäniitty ešte v sobotu na Twitteri.

Hraničný priechod Vaalimaa sa používa pri priamej ceste do fínskej metropoly Helsinki, odkiaľ mnohí cestujú ďalej do iných krajín schengenského priestoru.

Mnoho Rusov vstupuje do Fínska s vízami, ktoré im vydali iné krajiny schengenského priestoru, a cez Fínsko len prechádzajú, uviedol Pitkäniitty. (TASR)

Kolóny na fínsko-ruských hraniciach.
Zdroj TARS/AP
25. 9. 2022
|
13:41
|
Svet

Veľká Británia zvýši objem svojich výdavkov na ozbrojené sily o najmenej 52 miliárd libier v reakcii na ruskú agresiu proti Ukrajine, zároveň sa zväčší aj armáda, oznámil britský minister obrany Wallace.

Potvrdil, že nová premiérka plní svoj sľub z kampane o zvýšení výdavkov na obranu. (SME)

25. 9. 2022
|
13:30
|
Svet

Dostal na výber medzi rýchlou a krásnou smrťou. Britský občan Aiden Aslin v prvom rozhovore po prepustení z ruského zajatia opísal, ako ho ruskí vojaci zajali a potom týrali. "Nemyslel som si, že vyviaznem živý," uviedol Aslin. (ČTK)

Aiden Aslin.
Zdroj SITA/AP
25. 9. 2022
|
12:45
|
Svet

Spoluzakladateľ Pink Floyd Roger Waters zrušil plánované koncerty v Krakove. Mestské zastupiteľstvo v Krakove pripravovalo na stredu hlasovanie, v ktorom mali hudobníka označiť za neželanú osobu pre výroky na adresu Ukrajiny.

"S vedomím ruského zločinného útoku na Ukrajinu a vojnových zločinov spáchaných ruskými vojakmi..., vyjadrujú poslanci v Krakove rozhorčenie nad vyhláseniami pána Rogera Watersa o ruskej invázii," píše sa v návrhu.

Dva koncerty v rámci turné This Is Not A Drill mali byť v krakovskej Tauron Arene 21. a 22. apríla. Hudobníkov manažér však bez udania dôvodu informoval, že sa neuskutočnia, povedal zástupca Tauron Areny Lukasz Pytko pre PAP.

"Takáto akcia by bola pre naše mesto hanbou. Nech spieva v Moskve a hrá sa na Putinovho priateľa,“ vysvetlil poslanec Lukasz Wantuch pre poľské médiá.

Waters začiatkom septembra napísal otvorený list manželke ukrajinského prezidenta Zelenského, v ktorom obvinil "extrémnych nacionalistov", že priviedli Ukrajinu do "zničujúcej vojny". Vyzval ju, aby "hľadala inú cestu" s cieľom "zastaviť zabíjanie".

Zelenská v reakcii napísala, že to Rusko "spustilo agresiu proti Ukrajine. Ukrajinci chránia svoju krajinu a budúcnosť svojich detí. Ak sa vzdáme boja, zajtra nebudeme. Ak sa vzdá Ruská federácia, vojna sa skončí." (TASR)

25. 9. 2022
|
12:04
|
Svet

Ruské velenie sa na okupovaných ukrajinských územiach snaží obmedziť práva vojakov, ktorí podpísali krátkodobé zmluvy, tvrdí ukrajinský generálny štáb.

"V jednotkách okupantov v Záporožskej oblasti bolo oznámené, že doba pobytu v bojovej zóne odteraz závisí od rozhodnutia velenia," informuje ukrajinská strana.

Čiastočná mobilizácia podľa Ukrajincov viedla k meškaniu dovoleniek a výplat, čo zhoršilo morálku u vojakov. (ČTK)

25. 9. 2022
|
12:00
|
Svet

Dvaja vysokopostavení ruskí zákonodarcovia reagovali na množstvo sťažností ohľadom mobilizácie v Rusku. Predstavitelia nariadili regionálnym úradníkom, aby sa situáciou zaoberali a vyriešili excesy, ktoré vyvolali hnev verejnosti.

Uviedla to dnes agentúra Reuters. Mobilizácia zapríčinila v ruských mestách protesty a mnoho ľudí začalo utekať do susedných štátov, čo spôsobilo dlhé rady na hraniciach.

Objavili sa správy, že predvolania na vojenskú správu dostávajú ľudia bez predchádzajúcej vojenskej skúsenosti. To je v rozpore s tým, čo tvrdil Putin a minister obrany Sergej Šojgu - a síce, že mobilizácia sa týka ľudí s určitou vojenskou špecializáciou či bojovou skúsenosťou.

To prinútilo dvoch politikov k tomu, aby verejne vyjadrili svoje znepokojenie. Predsedníčka hornej komory ruského parlamentu Valentina Matvijenková uviedla, že si je vedomá správ o povolávaní mužov, ktorí by nemali byť spôsobilí na odvod.

"Takéto excesy sú absolútne neprijateľné. A považujem za úplne správne, že v spoločnosti vyvolávajú ostrú reakciu," uviedla politička na platforme Telegram, kde zároveň vyzvala oblastných gubernátorov, aby zabezpečili, že čiastočná mobilizácia bude v "plnom súlade s načrtnutými kritériami".

"Ak sa udeje chyba, je nevyhnutné ju napraviť," napísal na telegrame predseda dolnej komory ruského parlamentu Vjačeslav Volodin. Zároveň prisľúbil, že úrady budú na odvolanie ľudí reagovať. (ČTK)

25. 9. 2022
|
10:50
|
Svet

Pri raketovom útoku v Chersone zomreli dvaja ľudia, medzi nimi aj bývalý ukrajinský poslanec Oleksij Žuravko. Informujú proruské úrady aj ukrajinské médiá. Kyjev sa zatiaľ nevyjadril. 

Ukrajinský generálny štáb vo svojej pravidelnej rannej správe o vývoji bojov uviedol, že ruské sily pokračujú v snahe plne obsadiť Doneckú oblasť a udržať dobyté územia.

"Podľa predbežných údajov bol zaznamenaný jeden zásah zo systému HIMARS na hotel v centre Chersonu, kde žili obyčajní civilisti. 2000. Dvaja mŕtvi vrátane Oleksija Žuravka," povedal podľa agentúry Interfax zástupca záchrannej služby.

"Áno, Žuravko, žiaľ, zomrel," povedal agentúre TASS zástupca šéfa Ruskom dosadenej správy Kirill Stremousov.

Žuravko je podľa médií bývalý ukrajinský poslanec a člen Strany regiónov bývalého proruského prezidenta Viktora Janukovyča, ktorého Ukrajinci pri protestoch v roku 2014 zvrhli.

V roku 2015 Žuravko odišiel do Ruska a ukrajinské bezpečnostné služby ho v neprítomnosti vyšetrovali, píše bez ďalších podrobností stanica BBC. Do Chersonu sa Žuravko vrátil po tom, ako mesto obsadili ruskí vojaci.

Ukrajinské úrady zatiaľ informácie o jeho smrti nekomentovali. Ukrajinské operačné veliteľstvo Juh predtým podľa ukrajinskej agentúry Ukrinform informovalo o pokračujúcich bojoch na južnom fronte a oznámilo, že za uplynulý deň zlikvidovalo 57 členov inváznej armády, pričom útočilo na ozbrojené sily. V Chersone podľa Ukrinformu zasiahlo stanovište ruskej národnej gardy.

"Okupanti naďalej sústredia svoje úsilie na pokusy plne obsadiť Doneckú oblasť a udržať dobyté územia, ako aj narušiť aktívne operácie (ukrajinských) obranných síl v určitých smeroch. Ostreľujú pozície našej armády pozdĺž línie dotyku, vykonávajú letecký prieskum a pokúšajú sa získať späť kontrolu nad stratenými pozíciami v určitých smeroch, " uviedol ráno na Facebooku ukrajinský generálny štáb.

Ruské sily podľa neho za posledný deň podnikli desiatky raketových a leteckých útokov, ktoré zasiahli 35 obcí vrátane miest Záporožie alebo Mykolajev. Velenie ukrajinských síl tiež hlási, že jeho vojaci odrazili pozemné ruské útoky na šiestich miestach.

Okrem toho ukrajinské úrady ráno uviedli, že ruské sily zaútočili pomocou samovražedných bezpilotných lietadiel na prístavné mesto Odesa a zasiahli administratívnu budovu.

Podobné tvrdenia jednotlivých strán konfliktu nie je možné bezprostredne nezávisle overiť.

(ČTK)
25. 9. 2022
|
10:28
|
Domov
Dôležité

Slovensko nebude udeľovať humanitárne víza občanom Ruska utekajúcim pred čiastočnou vojenskou mobilizáciou, či iným prenasledovaním Putinovým režimom. Víza nebude udeľovať ani Česko či Litva, Lotyšsko a Estónsko.

„Kategória humanitárnych víz nie je presná definícia. Existuje totiž len udeľovanie víz v humanitárnom záujme, pričom v súčasnosti platí všade vo svete, že Slovensko posudzuje každý prípad osobitne. V prípade tejto kategórie víz nie je ministerstvo jediným rozhodovacím orgánom,“ povedal pre SITA hovorca ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí Juraj Tomaga. (SITA)

25. 9. 2022
|
10:09
|
Domov

Cez hranice  prišlo 3 780 ľudí z Ukrajiny, späť sa vrátilo 3495 ľudí. O dočasné útočisko požiadalo 12 žiadateľov, celkovo ho dostalo 94 861 ľudí. Priechodmi z Ukrajiny spolu prišlo 829-tisíc ľudí, späť sa vrátilo 599-tisíc ľudí. (SME)

25. 9. 2022
|
09:54
|
Svet

Ukrajina a Rusko sa navzájom obvinili z raketových útokov a ostreľovania v rôznych oblastiach na juhu a východe Ukrajiny. Agentúre Reuters sa tvrdenia ani jednej strany nepodarilo nezávisle overiť.

Ukrajinská armáda v nedeľu skoro ráno uviedla, že ruské jednotky podnikli za posledných 24 hodín desiatky raketových útokov a náletov na vojenské a civilné ciele vrátane 35 "osád".

Rusko popiera, že by jeho jednotky zámerne útočili na civilistov. Ruská tlačová agentúra RIA Novosti s odvolaním sa na neznáme zdroje už skôr uviedla, že ukrajinské sily ostreľovali sýpku a sklady hnojív. (TASR)

25. 9. 2022
|
08:33
|
Svet

Rusko opäť zaútočilo na Odesu pomocou samovražedných bezpilotných lietadiel. V centre prístavného mesta trikrát zasiahli administratívnu budovu. Správy o prípadných obetiach zatiaľ nie sú. Na mieste pokračujú záchranné práce.

Informoval o tom ukrajinský server Kyiv Independent s odvolaním sa na hovorcu správy Odeskej oblasti Serhija Bratčuka.

Ukrajinci tvrdia, že bezpilotné lietadlá využívané ruskou armádou pochádzajú z Iránu, Teherán to ale popiera.

Irán nadviazal s Ruskom užšiu spoluprácu v kontexte sankcií, ktorým obe krajiny čelia zo strany Západu. Podľa amerických médií, ktoré sa odvolávajú na predstaviteľov tajných služieb, dodal Teherán Moskve prvé drony v prvej polovici augusta. (ČTK)

25. 9. 2022
|
08:14
|
Svet

Estónsko upozornilo ruských občanov s trvalým pobytom v tejto pobaltskej krajine, že ak sa pridajú k ruskej armáde, budú mať zakázaný vstup do Európskej únie. Vyhlásil to estónsky politik a diplomat Eerik-Niiles Kross.

V Estónsku žije približne 20 000 obyvateľov s ruským občianstvom, ktorí by mohli byť v Rusku povolaní do vojenskej služby.

"Nikomu nebudeme brániť v tom, aby nariadenie (o mobilizácii) poslúchol, no účasť na zločine proti mieru je v estónskom právnom systéme trestným činom," uviedol Kross.

Dodal, že každý obyvateľ Estónska, ktorý vstúpi do ruskej armády vo vojne proti Ukrajine, "príde o povolenie na pobyt a rovnako bude mať zakázaný vstup do EÚ... Pre tých, čo sa rozhodnú odísť, už niet cesty späť".

"Všetci ruskí občania s platným povolením na pobyt v Estónsku majú nárok na ústavnú ochranu a rovnaké práva, ako všetci ostatní obyvatelia," uviedol Kross. (TASR)

25. 9. 2022
|
08:10
|
Svet
Dôležité

Podomová anketa či hlasovanie pod dohľadom samopalov. Na okupovaných ukrajinských územiach pokračujú Ruskom zinscenované referendá. V roli “pozorovateľov” sa im snaží dodať legitimitu aj neúspešná kandidátka na slovenskú prezidentku. (SME)

Referendum v Luhansku.
Zdroj TASR/AP
25. 9. 2022
|
07:28
|
Svet

Ruský parlament by mohol o návrhu zákona potrebnom na anexiu okupovaných území na Ukrajine rokovať už vo štvrtok, teda len dva dni po skončení hlasovania v tzv. referendách.

Informovala o tom agentúra Reuters a denník The Guardian, ktoré sa odvolávajú na ruské médiá. Agentúra Interfax predpokladá, že o návrhu zákona by mohla vo štvrtok rokovať aj horná komora parlamentu. (TASR)

25. 9. 2022
|
07:24
|
Svet

Čína požiadala Rusko a Ukrajinu, aby zaistili, že dôsledky ich konfliktu nezasiahnu iné krajiny. Zároveň vyzvala na ukončenie vojny diplomatickou cestou.

Na Valnom zhromaždení OSN v New Yorku to vyhlásil čínsky minister zahraničných vecí Wang I.

"Vyzývame všetky zainteresované krajiny, aby zabránili rozšíreniu tejto krízy a aby chránili legitímne práva a záujmy rozvojových krajín," uviedol Wang I.

Dodal, že "Čína podporuje všetky riešenia zamerané na ukončenie ukrajinskej krízy mierovou cestou". Hlavnou prioritou je podľa neho sprostredkovanie mierových rokovaní.

"Základným riešením je venovanie sa oprávneným bezpečnostným obavám všetkých zainteresovaných strán a vytvorenie vyváženej, efektívnej a udržateľnej bezpečnostnej štruktúry," zdôraznil Wang I. (TASR)

25. 9. 2022
|
07:13
|
Svet

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj označil nariadenie Kremľa o čiastočnej mobilizácii za "zločin". Ruských vojakov zároveň vyzval, aby zložili zbrane. Uviedol to vo videopríhovore v ruskom jazyku.

"Je lepšie odmietnuť povolanie do vojenskej služby, než zomrieť na cudzom území ako vojnový zločinec," vyhlásil Zelenskyj. Dodal, že ak sa ruské jednotky vzdajú, Ukrajina s nimi bude zaobchádzať "civilizovaným spôsobom, pričom sa nikto nedozvie, za akých okolností sa vzdali".

Zelenskyj Rusov tiež upozornil, že Putin ich "vedome posiela na smrť". Dodal, že je lepšie "vyhnúť sa zločinnej mobilizácii, než sa nechať zmrzačiť a následne sa ešte aj zodpovedať za svoju účasť vo vojne pred súdom".

(TASR)

Vojna na Ukrajine

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Svet

Inzercia - Tlačové správy

 1. V Danteho pekle sa našlo miesto pre každého
 2. Polovicu dovolenky zaplatíme od pondelka za Vás
 3. Gizka Oňová: Pre mnohých som ideálna babka a lichotí mi to
 4. Strážia ho divé opice. Gibraltár vás prenesie do Británie
 5. Konečne moderná životná poisťovňa bez nepríjemných prekvapení
 6. Mikuláš prinesie plné vrece prekvapení aj v novej rodinnej telke
 7. Deti potrebujú rodinu na optimálny vývoj
 8. Ako sa dostať k darčeku výhodnejšie? Skúste túto možnosť.
 1. Polovicu dovolenky zaplatíme od pondelka za Vás
 2. V Danteho pekle sa našlo miesto pre každého
 3. V dôsledku nadmerného užívania alkoholu umiera čoraz viac ľudí
 4. Ikonický projekt Metropolis vyhral CIJ Awards
 5. Gizka Oňová: Pre mnohých som ideálna babka a lichotí mi to
 6. Strážia ho divé opice. Gibraltár vás prenesie do Británie
 7. dm a jej zákazníci podporili inštaláciu fotovoltických panelov
 8. Zimná ríša divov Maďarska
 1. Polovicu dovolenky zaplatíme od pondelka za Vás 11 622
 2. Po pohlavnom styku by sa ženy mali čo najskôr vymočiť. Muži nie 9 841
 3. Strážia ho divé opice. Gibraltár vás prenesie do Británie 6 076
 4. Gizka Oňová: Pre mnohých som ideálna babka a lichotí mi to 2 733
 5. Niektorí ľudia nemajú pracovné návyky. Ako dlho trvá zmeniť to? 2 599
 6. Zarábame milióny, no jachtu na Malorke nemám 1 981
 7. V Danteho pekle sa našlo miesto pre každého 1 880
 8. Hotely, strava, pláže, služby. Aká je dovolenka v Punta Cana? 1 748
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Psychologička na klinike Psyon a neurovedkyňa Eva Kozáková.

Psychedeliká môžu pomôcť liečiť závislosť od alkoholu.


1. dec
Ana Montesová.

Montesová dodávala informácie Kube takmer sedemnásť rokov.


a 2 ďalší 1. dec
Holandská radosť po góle Denzela Dumfriesa.

Do štvrťfinále postúpili Holandsko a Argentína.


4 h
Ilustračné foto.

Prečo sme uviazli v pasci stredného príjmu?


23. nov

Neprehliadnite tiež

Raketové systémy Himars vyrába americká zbrojovka Lockheed Martin.

Kontrakt má hodnotu viac ako dvesto miliónov dolárov.


TASR 12 h
Zničené divadlo v Mariupole.

Mesto vážne poškodilo ostreľovanie a bombardovanie ruských okupantov.


ČTK 12 h
Predstavenie bombardéra B-21 Raider.

Lietadlo bude schopné niesť konvenčné aj jadrové zbrane.


ČTK 19 h
Ruská základňa v Mariupole.

Vojna na Ukrajine pokračuje.


a 4 ďalší 22 h
SkryťZatvoriť reklamu