SME
Utorok, 4. október, 2022 | Meniny má František

Ukrajina Rusko Online: Ukrajinskí vojaci oslobodili ďalšie časti Doneckej oblasti

Vojna na Ukrajine pokračuje.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Kľúčové udalosti:

Načítavam... Putin si mobilizáciou píli pod sebou konár (+ poslucháčske otázky, 22. 9. 2022)"
Počúvajte v aplikácii SME alebo cez Apple, Google, Spotify a RSS. Iné podcasty SME.

Najnovšie správy o vojne na Ukrajine minúta po minúte:

Minútu po minúte sme ukončili, ďakujeme za pozornosť. Vojnu na Ukrajine budeme podrobnejšie sledovať opäť od rána.

SkryťVypnúť reklamu
23. 9. 2022
|
23:30
|
Svet

Ukrajinské sily podnikajú v Doneckej oblasti na východe krajiny útoky na mesto Lyman, ktoré Rusko ovládlo v máji. Tvrdí to britské ministerstvo obrany, ktoré sa odvoláva na informácie britskej vojenskej rozviedky.

V Charkovskej oblasti na severovýchode Ukrajiny sa ukrajinským vojakom podľa Londýna podarilo preniknúť na východný breh rieky Oskil. Práve túto rieku sa snažili ruské sily začleniť do svojej obrannej línie po tom, ako ich Ukrajinci tento mesiac vytlačili z veľkej časti Charkovskej oblasti.

"Situácia na bojisku je naďalej zložitá, ale Ukrajina teraz vytvára tlak na území, ktoré Rusko považuje za zásadné pre splnenie svojich vojnových cieľov," uviedlo britské ministerstvo.

Velenie ukrajinskej armády potom oznámilo, že ukrajinské sily odrazili nepriateľské útoky v okolí ôsmich obcí, pričom zmienilo miesta prevažne v Doneckej oblasti, vrátane Avdijivky. Ukrajincom sa tiež podľa hlásenia generálneho štábu armády podarilo zničiť ruský vrtuľník Mi-8.

Ruské sily okrem toho v noci na piatok, rovnako ako tú predchádzajúcu, ostreľovali Záporožie, uviedol podľa agentúry Unian predstaviteľ záporožskej radnice Anatolij Kurtev. Útok podľa neho poškodil civilnú infraštruktúru v meste a sedem domov. Gubernátor Záporožskej oblasti Oleksandr Staruch dodal, že zranenia utrpeli traja ľudia.

Neskôr popoludní ukrajinská armáda informovala o ruskom útoku na prístavné mesto Odesa pomocou iránskeho dronu Šáhid-136. Pri útoku zomrel jeden civilista. "Útok na Odesu vykonali kamikadze drony z mora. Dva drony zničili administratívnu budovu v prístave," uviedlo južné operačné velenie ukrajinskej armády na telegrame. Ako dodalo, ďalší takzvaný samovražedný dron sa im podarilo zostreliť nad morom.

Ako "samovražedný dron" sa označuje také bezpilotné lietadlo, ktoré je zvyčajne od začiatku skonštruované tak, aby samo poslúžil na priamy útok na cieľ. Môže byť zostrojený aj ako "vyčkávacia munícia", ktorá je vypustená do vzduchu s cieľom čakať, kým nastane vhodný moment na útok.

Irán nadviazal s Ruskom užšiu spoluprácu v kontexte sankcií, ktorým obe krajiny zhodne čelia zo strany Západu. Podľa amerických médií, ktoré sa odvolávajú na predstaviteľov tajných služieb, dodal Teherán Moskve prvé bezpilotné prostriedky v prvej polovici augusta.

Teherán teraz za zbrojné dodávky Rusku kritizoval hovorca ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského Serhij Nykyforov. Irán podľa neho svojím správaním narúša "suverenitu a územnú celistvosť" Ukrajiny a navyše "ohrozuje životy a zdravie ukrajinských občanov", citovala Nykyforova agentúra AFP.

Ukrajina v tejto súvislosti oznámila, že obmedzí diplomatické vzťahy s Iránom. "Zásobovať Rusko zbraňami, aby mohlo viesť vojnu proti Ukrajine, je nepriateľský čin, ktorý znamená vážne poškodenie vzťahov medzi Ukrajinou a Iránom," uviedla ukrajinská diplomacia.

"V reakcii na takýto nepriateľský čin sa ukrajinská strana rozhodla odobrať iránskemu veľvyslancovi jeho akreditáciu a tiež významne znížiť počet diplomatických pracovníkov iránskej ambasády v Kyjeve," dodala.

Ukrajina a Spojené štáty už niekoľkokrát obvinili Irán z toho, že dodáva Rusku samovražedné drony používané na Ukrajine. Teherán to popiera. (ČTK)

23. 9. 2022
|
23:00
|
Svet

Ak bude Rusko pokračovať v pripájaní ukrajinských území, USA sú pripravené spôsobiť mu ďalšie ekonomické straty. Urobia tak v spolupráci so spojencami, oznámil Biely dom.

Moskva naplánovala v častiach východnej a juhovýchodnej Ukrajiny referendá o pripojení k Rusku. Washington ich označuje za podvodné a právne neúčinné a vníma ich ako krok Ruska k zabratiu ďalšieho ukrajinského územia.

"Vieme, že tieto referendá budú zmanipulované," uviedla tlačová tajomníčka Bieleho domu Karine Jean-Pierreová. (TASR)

23. 9. 2022
|
21:38
|
Svet

Zelenskyj je "šokovaný" nedostatkom podpory od Izraela. "Nerozumiem, prečo nám nemôžu dodať protilietadlové strely. Izrael nám nedal nič. Nič. Nula," podotkol ukrajinský prezident.

"Neobviňujem lídrov, uvádzam fakty: viedli sa rokovania. Vidno tu vplyv Ruska na Izrael. Chápem, že (Izraelčania) potrebujú chrániť svoju krajinu, ale podľa mojich spravodajských informácií naďalej vyvážajú zbrane do iných krajín," uviedol ukrajinský prezident. (TASR)

23. 9. 2022
|
20:32
|
Svet

Fínsko zakáže vstup Rusom so schengenskými turistickými vízami. "Zakážeme vstup tým, ktorí prekračujú hranicu len za účelom turizmu," povedal fínsky minister zahraničných vecí Haavisto. (TASR)

23. 9. 2022
|
20:06
|
Svet

Nikdy neuznáme fingované referendá na Ukrajine, zhodli sa krajiny G7. Skupina siedmich priemyselne najvyspelejších krajín sveta odsúdila ruské referendá ako "fingované" a "bez akéhokoľvek právneho účinku či legitímnosti". (TASR)

23. 9. 2022
|
20:02
|
Svet

Poľsko neposkytne útočisko Rusom utekajúcim pred mobilizáciou . Zdôraznil, že s ohľadom na národnú bezpečnosť Poľska nemožno otvoriť hranice krajiny pre všetkých Rusov, ktorí sa chcú vyhnúť odvodu do armády a vyslaniu do bojov na Ukrajine.

"Nedáme plošné povolenie na to, aby skupiny Rusov vstupovali do Poľska; a to ani tým, ktorí tvrdia, že utekajú pred mobilizáciou," povedal pre poľský verejnoprávny rozhlas viceminister vnútra Wasik.

Podľa Wasika totiž nemožno vylúčiť riziko, že by sa takýmto spôsobom mohli dostať do Poľska osoby pracujúce pre ruské tajné služby. Podľa neho neexistujú spôsoby na rýchle odhalenie takýchto osôb.

Poľsko bude preto azylové žiadosti Rusov posudzovať len na individuálnej báze. Právo na udelenie azylu budú mať len tí ruskí občania, ktorí budú môcť dokázať, že im vo vlasti hrozí pre ich politické názory prenasledovanie alebo mučenie. (TASR)

23. 9. 2022
|
19:20
|
Svet

Obyvatelia okupovaných ukrajinských oblastí ignorujú referendá. V niektorých prípadoch sú obyvatelia týchto oblastí nútení hlasovať. 

Hlasovanie v referendách v samozvaných republikách Doneckej a Luhanskej a v častiach Záporožskej a Chersonskej oblasti sa začalo v ranných hodinách. Obyvatelia spomínaných oblastí sa do utorka budúceho týždňa môžu rozhodnúť, či sú za alebo proti pričleneniu sa k Ruskej federácii. Referendá, ktoré neuznáva Ukrajina ani západné krajiny, potrvajú do utorka.

"Tu nie je referendum v pravom slova zmysle. Toto je imitácia. Miestni obyvatelia to ignorujú. Niektorí ľudia sú jednoducho prinútení hlasovať. Boli tu autobusy s ľuďmi privezenými z Krymu, aby odovzdali hlasovacie lístky," povedal predstaviteľ ukrajinskej vojenskej rozviedky Jusov.

Bezpečnostná služba Ukrajiny podľa vlastných vyjadrení odhalila dokumenty preukazujúce, že Ruskom podporovaná samozvaná Donecká ľudová republika plánovala rozšíriť elektorát zapojením občanov mladších než 18 rokov. S cieľom posilniť kontrolu nad volebnou účasťou predstavitelia DĽR rozhodli, že neplnoletých by mali do referendových miestností sprevádzať ich rodičia, opatrovníci alebo zástupcovia detských domovov. (TASR)

23. 9. 2022
|
19:05
|
Svet

Ukrajina kritizuje Irán za dodávky dronov Rusku. Pri ruskom ruskom útoku v Odese zahynul jeden civilista. Irán pritom opakovane deklaroval svoju neutralitu v rusko-ukrajinskom konflikte a ochotu sprostredkovať jeho ukončenie.

"Irán takto koná proti zvrchovanosti a územnej celistvosti nášho štátu, ako aj proti životom a zdraviu ukrajinských občanov," vyhlásil Nykyforov, tlačový tajomník ukrajinského prezidenta Zelenského. (TASR)

23. 9. 2022
|
18:51
|
Svet

Ukrajinský prezident Zelenskyj vymenoval nového veľvyslanca Ukrajiny v Nemecku. Bude ním diplomat Makejev. Od roku 2020 pôsobil ako osobitný predstaviteľ ukrajinského ministerstva zahraničných vecí pre sprísnenie sankcií voči Rusku.

Nomináciu Makejeva schválil nemecký prezident Steinmeier. Doterajší ambasádor Melnyk ostane podľa informácií nemeckých médií v Berlíne do polovice októbra a následne prevezme novú funkciu na ministerstve zahraničných vecí v Kyjeve. Pravdepodobne sa stane jedným z niekoľkých námestníkov šéfa diplomacie. (TASR)

23. 9. 2022
|
17:36
|
Svet

Fínsko obmedzí vstup ruských občanov na svoje územie.  Po vyhlásení mobilizácie sa totiž zdvojnásobil počet Rusov vstupujúcich do Fínska, čo  vážne poškodzuje medzinárodné postavenie krajiny, znie v odôvodnení opatrenia.

Bližšie podrobnosti o chystaných reštrikciách vláda bezprostredne neoznámila.

Rozhodnutie o výraznom obmedzení počtu ruských občanov prijal výbor ministrov pre zahraničnú a bezpečnostnú politiku. Súčasne odporučil, aby sa obmedzilo vydávanie nových víz pre ruských občanov.

Len vo štvrtok pozemné hranice Fínska prekročilo 6 470 ruských občanov. Oproti začiatku tohto týždňa to predstavuje vyše stopercentný nárast. (TASR)

23. 9. 2022
|
17:32
|
Domov

V Bratislave sa 11. októbra uskutoční samit V4, príde aj český prezident Zeman.  Samit bude tematicky rozdelený na dva bloky. Budú sa venovať Ukrajine aj energetike.

Hoci je postoj Maďarska na aktuálny vojnový konflikt v niektorých aspektoch odlišný než postoj zvyšných štátov zoskupenia, riaditeľ zahraničného odboru Kancelárie prezidenta republiky Jindrák nepredpokladá, že by medzi prezidentmi malo dôjsť k sporom.

"Nepredpokladám, že tam bude nejaká hádka alebo spor, ale môže tam byť trochu iný pohľad Maďarska. Ale sme demokrati a táto diskusia je na to, aby sme si prípadné rozdielne veci medzi sebou povedali," dodal Jindrák.

Pre Zemana to bude pravdepodobne posledné stretnutie s maďarskou a poľskou hlavou štátu vo funkcii českého prezidenta. "Čo sa týka slovenskej pani prezidentky, tak dúfam, že tradícia bude splnená tým, že jeho posledná cesta vo funkcii bude na Slovensko," povedal šéf zahraničného odboru KPR.

Ako doplnil, prezidenti krajín V4 sa v tomto formáte stretnú po šiesty raz. Od 1. júla 2022 predsedá Vyšehradskej štvorke Slovensko. Od 1. júla 2023 ho vystrieda Česká republika. (TASR)

23. 9. 2022
|
17:24
|
Svet

Okupanti doplnia ľuďmi front v priebehu mesiaca a pol. Nie je vylúčené, že časť mobilizovaných zaradia k Federálnej bezpečnostnej službe na hraniciach a tá tak môže poslať na front svojich vycvičených členov, tvrdí velenie Ukrajiny.

"Najväčšiu časť mobilizovaných budú predstavovať poddôstojníci a poddôstojníci, ako aj nižší dôstojníci – to je kategória, ktorá utrpela vo vojne najviac strát." oznámil Oleksyj Hromov, zástupca náčelníka Hlavného operačného oddelenia Generálneho štábu Ozbrojených síl Ukrajiny.

„V súčasnosti nepriateľ nemá dostatok špecialistov a ich výcvik bude trvať dlho. V prvom rade preto sa zameria na formovanie kombinovaných vojenských jednotiek, jednotiek raketových vojsk a delostrelectva,“ poznamenal Hromov. (Radio Sloboda)

23. 9. 2022
|
17:18
|
Svet

V Burjatsku hovoria o totálnej mobilizácii. V regióne, ktorý pravidelne zásobuje ruskú armádu živou silou, dostávajú povolávacie rozkazy aj muži, ktorí nemajú žiadny výcvik. Pôsobí to ako etnické čistky, hovorí analytik. Vo veľkých mestách je mobilizácia mierna. (SME)

23. 9. 2022
|
17:04
|
Svet

USA už niekoľko mesiacov varujú Rusko pred použitím jadrových zbraní. Do komunikácie s Rusmi sa zapojilo ministerstvo zahraničných vecí. Biely dom sa opieral najmä o údaje od rozviedky, tvrdí nemenovaný zdroj.

Poprední predstavitelia CIA verejne povedali, že nevideli žiadne známky toho, že by sa Rusko chystalo použiť jadrové zbrane. Niektorí vojenskí analytici sa však obávajú, že Rusko sa môže pokúsiť použiť takzvanú taktickú alebo bojovú jadrovú zbraň v reakcii na jeho slabý výkon na Ukrajine.

Predstavitelia spravodajských služieb sa domnievajú, že Putin by sa na jadrové zbrane pravdepodobne obrátil len vtedy, keď by cítil, že je existencia Ruska alebo jeho režimu v ohrození, a nie je jasné, či by do týchto kategórii spadala aj prehra vo vojne na Ukrajine. (SITA)

23. 9. 2022
|
16:42
|
Svet

NATO neuzná výsledky referend na východe Ukrajiny, považuje ich za zmanipulované. Pripomenulo rezolúciu OSN z marca s názvom "Agresia proti Ukrajine" s tým, že žiadne nadobudnutie územia použitím hrozby alebo sily nie je zákonné.

"Nemajú žiadnu legitimitu a budú očividným porušením Charty OSN. Tieto oblasti sú Ukrajina. Vyzývame všetky štáty, aby odmietli očividné pokusy Ruska o územné zisky," uvádza sa v oficiálnom vyhlásení.

Podľa stanoviska Aliancie ruské rozhodnutia o referendách na Ukrajine vrátane čiastočnej vojenskej mobilizácie sú ďalšou eskaláciou nezákonnej vojny vedenej proti Ukrajine.

NATO zároveň zdôraznilo, že odmieta nezodpovednú "jadrovú rétoriku" Ruska.

"Rusko nesie plnú zodpovednosť za vojnu, za obrovské utrpenie, ktoré jeho agresia prináša ukrajinskému ľudu, ako aj za cenu vojny pre ruský ľud, ktorý sa teraz mobilizuje. Rusko má vo svojich rukách ukončenie konfliktu. Rusko musí okamžite zastaviť túto vojnu a stiahnuť sa z Ukrajiny," uvádza sa vo výzve Aliancie. (TASR)

23. 9. 2022
|
16:21
|
Svet

Do Odesy dopadli dva kamikadze drony, zahynul jeden človek. Okupanti podnikli útok tromi dronmi typu Shahed-136 z mora, obrana jeden zneškodnila.  Zásah dostala aj administratívna budova v prístave, oznámilo operačné veliteľstvo "Juh". (Kyiv Independent)

23. 9. 2022
|
16:10
|
Svet

Mobilizácia v Rusku sa netýka IT pracovníkov, bankárov a novinárov v štátnych médiách. Ministerstvo obrany uviedlo, že zamestnávatelia musia zostaviť zoznam pracovníkov, ktorí spĺňajú kritériá a predložiť ho úradom.

Akceptovalo však, že niektorých sektorov by sa mobilizácia nemala týkať, aby sa „zabezpečila činnosť špecifických odvetví a ruského finančného systému“. (SITA)

23. 9. 2022
|
15:46
|
Svet

Ukrajinská armáda znovu obsadila stratené pozície južne od Bachmutu v Doneckej oblasti, oznámil zástupca generálneho štábu Alexej Gromov, ktorý potvrdil oslobodenie obce Jackivka. (NEXTA)

23. 9. 2022
|
15:09
|
Svet

Rusko sa nevyhráža jadrovými zbraňami a konfrontácia s USA a NATO nie je v našom záujme, vyhlásil námestník ministra zahraničných vecí Sergej Rjabkov. Povedal, že nukleárna vojna nebude mať víťazov a svet ju nesmie dopustiť.

Aj ruský veľvyslanec v Spojených štátoch Anatolij Antonov povedal, že chce veriť, že Moskva a Washington nie sú na pokraji pádu do "priepasti jadrového konfliktu", uviedla tlačová agentúra RIA Novosti. (Sky News)

23. 9. 2022
|
15:04
|
Svet

Vyhlásením "čiastočnej mobilizácie" Putin získava čas a naznačuje ochotu konflikt eskalovať inak ako použitím jadrových zbraní, analyzuje rozhodnutie ruského prezidenta Caitlin Talmadgeová v komentári denníka Washington post. (SME)

23. 9. 2022
|
14:58
|
Svet

Na juhu Ukrajiny prebiehajú ťažké boje a okupanti ustupujú. To ich stresuje a pália zo všetkého, čo im zostane po ukrajinských úderoch na sklady zbraní, vyhlásila Natalija Hemeňuková, hovorkyňa južného velenia Ukrajiny.

"Zmierňujeme následky okupácie na oslobodených územiach a nútime ruské vojská k odchodu alebo kapitulácii," povedala hovorkyňa.

Dodala, že 22. septembra sa ukrajinským silám podarilo spôsobiť okupantom značné škody zásahmi do oblastí, kde sa sústredila ich technika a zbrane. Letectvo zasiahlo sedem systémov protivzdušnej obrany, ktoré mali chrániť muníciu.

Jednotky raketových a delostreleckých síl vykonali 99 palebných misií a zničili dve nepriateľské veliteľské stanovištia v okresoch Heničesk a Kachovka. Velenie potvrdilo zneškodnenie deviatich vojakov a dvoch mínometov. (Hromadske)

23. 9. 2022
|
14:25
|
Svet

Kazachstan eviduje zvýšený počet príchodov zo susedného Ruska. Štyri z 30 cestných hraničných priechodov sú podľa pohraničníkov preťažené. Počet ľudí, ktorí prešiel hranicami nezverejnili.

Jeden zo svedkov, ktorý si neželal byť menovaný, pre Reuters uviedol, že čaká so svojimi spolucestujúcimi v rade už od štvrtkového rána. Zároveň povedal, že videl nezvyčajne hustú premávku na ruskej strane hraníc, kde autá kontrolujú ruskí pohraničníci. Väčšinu ľudí, ktorí sa snažia prekročiť kazašské hranice, tvoria muži v povolávacom veku, teda mladší než 35 rokov. (TASR)

23. 9. 2022
|
14:11
|
Svet

Z masového pohrebiska v ukrajinskom meste Izium exhumovali 436 tiel. Tridsať z nich malo viditeľné známky mučenia, oznámil gubernátor Charkovskej oblasti Oleh Synjehubov s tým, že v oslobodených oblastiach objavili tri ďalšie pohrebiská. (SITA)

Exhumované neidentifikované hroby civilistov a ukrajinských vojakov na cintoríne v meste Izium.
Zdroj TASR/AP
23. 9. 2022
|
14:04
|
Svet

Autá s nálepkami „Z“ a „V“ nemajú povolený prejazd z Ruska do Gruzínska, informovali médiá s odvolaním sa na svedkov, ako Rusi nálepky pred prekročením hranice odstraňovali. (NEXTA)

23. 9. 2022
|
13:43
|
Domov

Slovensko ešte stále neratifikovalo vstup Fínska do NATO, pripomína minister Naď. "Práve ma opäť raz kontaktoval fínsky minister obrany, kedy už ratifikujeme ich vstup do NATO," uviedol. (TASR)

23. 9. 2022
|
13:34
|
Svet

Proti mobilizácii sa postavil aj väznený ruský politik a kritik režimu Alexej Navaľnyj. "Toto je zločin voči mojej krajine. Nebudem mlčať. Mobilizáciou a falošnými referendami sú ohrozené státisíce Rusov," odkázal vo videu z väzenia. (NEXTA)

23. 9. 2022
|
13:20
|
Svet

Ukrajinské sily zaútočili na okupované mesto Lymaň v Doneckej oblasti. „Ukrajina teraz vyvíja tlak na územie, ktoré Rusko považuje za nevyhnutné pre svoje vojnové ciele,“ napísalo britské ministerstvo obrany.

Postup ukrajinských jednotiek smerom k Doneckej oblasti potvrdil i vodca samozvanej Doneckej ľudovej republiky Denis Pušilin. Povedal, že je veľmi znepokojený „mimoriadne zložitou situáciou“ na severe „republiky“.

„Ukrajinská armáda zoskupila značné sily na severe Doneckej oblasti a môže prejsť do ofenzívy,“ povedal. (SITA)

23. 9. 2022
|
12:53
|
Svet

Pri správach o únose detí z Ukrajiny do Ruska ma zamrazilo. Nemohlo mi napadnúť iné, len to, že si Rusi zvyšujú počet ruských obyvateľov. Tá myšlienka nebola náhodná. Píše právnička Katarína Zavacká. (SME)

23. 9. 2022
|
12:51
|
Svet

Bieloruský diktátor Lukašenko zatiaľ mobilizáciu záloh do armády nevyhlási. "Mobilizácia je v Rusku. U nás k mobilizácii nedôjde," vyhlásil spojenec ruského režimu. (Sky News)

23. 9. 2022
|
12:49
|
Svet
Dôležité

Kremeľ bude považovať pokusy Kyjeva o návrat územia Donbasu po pripojení k federácii za útok na Rusko, uviedol na brífingu hovorca prezidenta Dmitrij Peskov. Moskva sa snaží o pripojenie okupovaných území pseudoreferendami. (SME)

23. 9. 2022
|
12:37
|
Svet

Okupanti útočia pod vplyvom tvrdých drog a alkoholu. Svedčia o tom nespochybniteľné dôkazy. „Môžem to potvrdiť. V opustených zákopoch ruskej armády som našiel injekčné striekačky a veľké množstvo alkoholu,“ povedal český kriminalista Petr Pojman. (Idnes.cz)

23. 9. 2022
|
12:29
|
Domov

Čína rešpektuje suverenitu a územnú celistvosť Ukrajiny a odmieta použitie sily na riešenie sporov, informoval ukrajinský šéf diplomacie Dmytro Kuleba po rokovaní s čínskym rezortným kolegom.

Čínsky minister zahraničných vecí Wang Li povedal, že sa musí  rešpektovať suverenita a územná celistvosť všetkých krajín, potvrdila aj . štátna tlačová agentúra Xinhua.

Čínsky predstaviteľ Kulebovi povedal, že je nutné podporiť všetky snahy vedúce k mierovému urovnaniu vojny na Ukrajine. (SME, Sky News)

23. 9. 2022
|
12:02
|
Svet

Ruský prezident Putin bol k vojne na Ukrajine dotlačený, aby nastolil v Kyjeve novú vládu, vyhlásil taliansky pravicový politik Silvio Berlusconi. Pôvodný plán Moskvy bol podľa bývalého premiéra dobyť Kyjev za týždeň.

"Nerozumel som tomu, prečo sa ruské jednotky rozptýlili po Ukrajine, zatiaľ čo som si myslel, že by sa mali držať len okolo Kyjeva," uviedol.

Berlusconiho politická strana Vpred Taliansko (Forza Italia; FI) je súčasťou pravicovej trojkoalície, ktorá je v nedeľných parlamentných voľbách v Taliansku favoritom. (TASR)

23. 9. 2022
|
11:45
|
Svet

Útoky okupantov na Ukrajine zabili počas uplynulého dňa jedenásť civilistov a 44 utrpelo zranenia, informoval zástupca vedúceho prezidentskej kancelárie Kyrylo Tymošenko.

Podľa údajov regionálnych vojenských správ zahynuli dvaja ľudia a ďalších desať bolo zranených v Dnepropetrovskej oblasti, v Doneckej oblasti zabili útoky sedem ľudí a 17 zranili, v Záporožskej oblasti zahynula jedna osoba a štyria sa zranili, štyria ľudia boli zranení v regióne Sumy, jedna osoba zomrela a deviati ľudia sa zranili v regióne Charkova.

Ruské jednotky minulú noc opäť zaútočili na Mykolajiv raketami, pričom zničili domy, administratívnu budovu, vodovod a elektrické vedenie. (Ukrinform)

23. 9. 2022
|
11:39
|
Svet
Dôležité

Na Ukrajine sa po ruskej invázii páchali vojnové zločiny, tvrdí vyšetrovacia komisia OSN. Znásilňované, mučené a protizákonne zadržiavané boli aj deti. Komisia sa bude zaoberať aj tvrdeniami o nútených prepravách a adopciách detí. (ČTK)

23. 9. 2022
|
11:21
|
Svet

Kolóna áut na rusko-gruzínskej hranici je dlhá už viac ako šesť kilometrov. Rusi utekajúci pred mobilizáciou v nej strávia aj pol dňa. Niektorí dokonca presadajú na bicykle, aby sa dostali na druhú stranu rýchlejšie. Cez hranicu sa nedá prejsť pešo.

Cesta cez priechod Verchnij Lars-Kazbegi je jediná možnosť na prekonanie pozemnej hranice z Ruska do Gruzínska.

"V rade som stál od deviatej od (štvrtkového) rána a dostal som sa na druhú stranu rýchlejšie, pretože, ako vidno, tak som použil prostriedok," povedal novinárom Rus z Voroneže, ktorému sa podarilo prejsť do Gruzínska na bicykli vo štvrtok neskoro večer.

"Zatiaľ si prenajmem byt, potom sa uvidí. Ja mám ešte šťastie, lebo môžem viac-menej pracovať z domova," opísal svoje plány.

Väčšina z tých, s ktorými hovorila BBC na hranici, vysvetlila svoj odchod z Ruska práve vyhlásením čiastočnej mobilizácie. "Naposledy sme strávili na hranici asi hodinu a teraz nám to trvalo približne 12 hodín," uviedol mladý pár, ktorý bol nedávno v Gruzínsku na dovolenke.

Ruskí pohraničníci podľa nich nechali všetkých viac-menej bez problémov prejsť. (ČTK)

23. 9. 2022
|
10:52
|
Svet

Na ruskej hranici s juhom Fínska je pomerne rušná prevádzka. V porovnaní s minulým týždňom prekročilo hranicu zhruba dvakrát viac ľudí. Vo štvrtok to bolo zhruba sedemtisíc ľudí, z toho šesťtisíc malo ruský pas. Traja požiadali o azyl. (ČTK)

Hraničný priechod Nuijamaa.
Zdroj TASR/AP
23. 9. 2022
|
10:49
|
Svet

Estónsko je napojené na ruskú elektrickú sieť a môže na to doplatiť. Premiérka Kaja Kallasová varuje pred výpadkami elektriny v prípade, ak Rusko odpojí pobaltské štáty od spoločnej siete.

Projekt v hodnote 1,6 miliardy eur financovaný zo zdrojov EÚ má za cieľ odpojiť pobaltské štáty od spoločnej energetickej siete s Ruskom a Bieloruskom do roku 2025.

Premiérka Kallasová oznámila aj cvičenie pripravenosti estónskej obrany. Na každoročné týždňové manévre povolali takmer 3 000 záložníkov

Kallasová vyzvala ruských občanov žijúcich v Estónsku, aby ignorovali akékoľvek predvolania do bojov na Ukrajine. "Nechoďte, lebo niet cesty späť," povedala. (TASR)

23. 9. 2022
|
10:37
|
Svet

Ľudia na okupovaných územiach hlasujú v pseudoreferendách o pripojení sa k Rusku pri dverách svojich domovov, prípadne v provizórnych volebných stánkoch. Dôvodom je podľa okupantov bezpečnosť.

V utorok bude jediným dňom, keď sa otvoria volebné miestnosti. Volebné miestnosti sa otvorili aj v Rusku, kde môžu voliť tí, ktorí prišli z okupovaných oblastí. (Sky News)

V štyroch regiónoch, ktoré na Ukrajine okupujú ruské sily, sa začali referendá o ich pripojení k Rusku.
Zdroj TASR/AP
23. 9. 2022
|
10:14
|
Svet

V priebehu štvrtka prišlo z Ukrajiny na Slovensko 2 704 ľudí. O dočasné útočisko požiadalo 136 žiadateľov. Zo Slovenska na Ukrajinu prešlo 2 649 osôb, informovala hovorkyňa ministerstva vnútra Zuzana Eliášová.

Celkový počet osôb, ktoré vstúpili na územie Slovenska od februárového vypuknutia vojny na Ukrajine, je 822 613. Dočasné útočisko udelili 94 699 žiadateľom. Zo Slovenska na Ukrajinu prešlo 592 534 ľudí. (TASR)

23. 9. 2022
|
10:09
|
Svet

Čečenský líder Kadyrov oznámil, že sa do vyhlásenej mobilizácie nezapojí. Odôvodnil to tým, že doteraz naplnil plán Kremľa na 254 percent.  (NEXTA)

23. 9. 2022
|
09:51
|
Svet

Personálne straty okupantov vzrástli o 550 vojakov na 56 060, tvrdí ukrajinské velenie. Ruská armáda prišla za deň aj o 18 tankov, 20 obrnených vozidiel, 14 delostreleckých, osem raketových systémov, lietadlo vrtuľník aj deväť dronov. (SME)

23. 9. 2022
|
09:44
|
Svet

Z krajín EÚ rokovalo na pôde OSN s Ruskom iba Maďarsko. Minister  zahraničia Szijjártó stretnutie s Lavrovom odôvodnil tým, že bez dialógu sa nedá dosiahnuť mier a bez energetických komodít z Ruska ani ekonomický rast.

"Domnievam sa, že mier nevznikne bez dialógu. Ak v nasledujúcom období nedôjde k mierovým rokovaniam, svet čakajú ešte vážnejšie následky, ktorým by bolo dobré predísť," vyhlásil Szijjártó vo videu zverejnenom na Facebooku.

Szijjártó upozornil na to, že maďarská ekonomika by nemohla fungovať bez ruských energií. Podčiarkol, že Gazprom naďalej bez prerušenia zásobuje Maďarsko a v súlade s dohodou dodáva denne 5,8 milióna kubických metrov plynu navyše oproti pôvodnému množstvu.

Ministri hovorili aj o spolupráci v oblasti atómovej energie. "Uvedením nových reaktorových blokov v Paksi do prevádzky v roku 2030 sa Maďarsko bude môcť čiastočne osamostatniť od neistoty a zvyšovania cien, ktoré charakterizujú medzinárodný trh s energiou," dodal Szijjártó. (TASR)

23. 9. 2022
|
09:35
|
Svet

Správy pre ľudí z Ukrajiny: Словаччині вистачить енергетики, каже прем'єр-міністр. Гірські рятувальники попереджають про зимові умови на високогір’ї. Дізнайтеся більше в сьогоднішньому дайджесті.

Сьогоднішній випуск «Актуальні новини» готовий. Anglickú verziu si môžete prečítať tu. (SME)

23. 9. 2022
|
09:30
|
Svet

Putin sa snaží mobilizovať, ale nikdy nedosiahne takú úroveň mobilizácie ako jeho predchodcovia Hitler či Mussolini. Okrem peňazí totiž nedokáže ponúknuť nič - nemá silnú myšlienku či ideológiu, ktorou by Rusov motivoval ísť do vojny proti Ukrajine, píše novinár Leonid Beršidskij. (SME)

23. 9. 2022
|
08:35
|
Domov

Mnohí si po Putinovom prejave k národu uvedomovali, že sa udialo niečo dôležité. Málokto z poslucháčov ostal mimo emócií. Spozorneli aj tí, čo boli správami o ruskej agresii na Ukrajine presýtení, píše šéfredaktora Beata Balogová. (SME)

23. 9. 2022
|
08:33
|
Svet

Mexiko navrhlo, aby India a Vatikán viedli dialóg podporovaný OSN v snahe dospieť k mierovej dohode medzi Ruskom a Ukrajinou. Mexiko podľa ministra zahraničia urobí čokoľvek potrebné, aby zorganizovalo rokovania.

Minister zahraničia Marcelo Ebrard v OSN vyhlásil, že „nemožno zatvoriť dvere politickému dialógu a diplomatickému vyjednávaniu“, pretože súčasné medzinárodné napätie sa nedá vyriešiť silou. Je zároveň toho názoru, že OSN a ďalší aktéri by rokovania mali viesť. 

Úsilie Mexika o sprostredkovanie rokovaní sa ešte pred jeho formálnym oznámením stretlo s kritikou zo strany Ukrajiny. Poradca ukrajinského prezidenta Mychajlo Podoľak minulý týždeň obvinil mexického prezidenta Manuela Lópeza Obradora z toho, že predložil ruský plán a využil vojnu pre svoje vlastné vzťahy s verejnosťou.

„Máte v pláne udržať milióny ľudí pod okupáciou, zvýšiť počet masových hrobov a poskytnúť Rusku čas na obnovenie zásob pred ďalšou ofenzívou?“ vyjadril sa Podoľak. (TASR)

23. 9. 2022
|
08:15
|
Svet

Pravdepodobnosť ruského jadrového útoku je teraz jedno-dve percentá, hovorí v rozhovore odborník na Rusko Keir Giles. Nových vojakov nemusí dobre vybaviť, rovno ich pošle do boja. Zrejme si môže dovoliť straty, aké sú pre Západ nepredstaviteľné. (SME)

23. 9. 2022
|
07:31
|
Svet
Dôležité

V Moskvou ovládaných či okupovaných častiach Ukrajiny sa začali pseudoreferendá o pripojení k Rusku, uvádza agentúra AFP. Západné krajiny už pri oznámení o konaní pseudoreferend oznámili, že ich výsledky neuznajú.

Hlasovať môžu až do utorka ľudia v Doneckej ľudovej republike a Luhanskej ľudovej republike, samozvaných štátnych útvaroch, ktoré od roku 2014 ovládajú proruskí separatisti.

Referendum sa koná tiež v častiach ukrajinskej Záporožskej a Chersonskej oblasti okupovaných ruskou armádou.

Proruské úrady rozhodli o dočasnom pripojení niektorých častí Mykolajivskej oblasti k Chersonskej oblasti, čo umožnilo usporiadať referendum aj tam. (ČTK)

23. 9. 2022
|
06:17
|
Svet

Otvorené prenasledovanie občianskej spoločnosti v Rusku zo strany tamojšieho režimu dosiahlo za posledné mesiace novú vrcholnú úroveň. Od začiatku invázie došlo k nárastu represií voči opozícii, médiám i nezávislým organizáciám.

Vyplýva to z najnovšej správy, ktorú pre Organizáciu pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe vypracovala nemecká právnička Angelika Nussbergerová.

"Hlavná stratégia ruských úradov je postavená na zastrašovaní," uviedla Nussbergerová vo svojej analýze, ktorej zistenia prezentovala vo štvrtok vo Viedni. Vypracovaním tejto správy o ľudských právach, právnom štáte a demokracii v Rusku ju v júli poverilo 38 z 57 členských štátov organizácie.

Moskva s ňou však spolupracovať odmietla, a nepovolila jej ani vycestovať do Ruska. Nussbergerovej analýza je založená na rozhovoroch s predstaviteľmi občianskej spoločnosti, ako aj bývalými či súčasnými ruskými činiteľmi, ktorí v nej pre ochranu ich bezpečnosti nie sú menovaní.

Nussbergerová vo svojej správe uvádza, že ruský prezident Vladimir Putin má priamu kontrolu nad všetkými orgánmi činnými v trestnom konaní.

Právnička dodáva, že od roku 2012, keď sa Putin po prestávke, počas ktorej bol premiérom, stal opätovne prezidentom, vzniklo v Rusku množstvo represívnych zákonov. Propaganda a násilie pritom medzičasom podľa jej správy vytvorili v tejto krajine "atmosféru strachu a zastrašovania". (TASR)

23. 9. 2022
|
06:15
|
Svet

Ukrajinský prezident Zelenskyj vyzval Rusov, aby odolali čiastočnej mobilizácii, ktorá už vyvolala protesty aj odchody mužov v brannom veku z Ruska.

"Počas týchto šiestich mesiacov vojny zomrelo 55-tisíc ruských vojakov... Chcete (ich) viac? Nie? Tak protestujte, bojujte proti tomu. Utečte. Alebo sa vzdajte (ukrajinskej armáde)," povedal Zelenskyj vo svojom pravidelnom nočnom prejave.

"Už teraz ste spolupáchateľmi všetkých týchto zločinov, vrážd a mučenia Ukrajincov. Pretože ste mlčali. Pretože (stále) mlčíte," pokračoval ďalej ukrajinský prezident.

"A teraz je čas, aby ste si vybrali: pre mužov v Rusku je to voľba medzi tým, či zomrieť alebo žiť, či sa stať mrzákom alebo si uchovať zdravie... Pre ženy v Rusku ide o voľbu toho, či navždy stratiť svojich manželov, synov, vnukov, alebo či sa ich ešte snažiť ochrániť pred smrťou, vojnou, pred jedným človekom (Putinom)," dodal Zelenskyj. (TASR)

23. 9. 2022
|
06:10
|
Svet

Ruské úrady začali porušovať podmienky čiastočnej mobilizácie hneď prvý deň po jej vyhlásení, uvádza americký Inštitút pre štúdium vojny.

Stanovené kvóty pre jednotlivé regióny sa zrejme podarí naplniť, čo však neznamená, že Moskva mobilizáciou získa efektívnu bojovú silu.

Západné a niektoré ruské médiá informovali o prípadoch, keď ruskí vojenskí komisári rozdávali povolávacie rozkazy zatknutým demonštrantom v Moskve a Voroneži.

Ruské opozičné médiá tiež informovali o bankovom IT špecialistovi, ktorý dostal povolávací rozkaz, hoci nikdy neslúžil v armáde ani nenavštevoval vojenské vzdelávacie kurzy.

Študent univerzity v Burjatsku zverejnil zábery, na ktorých polícia údajne vyťahuje študentov priamo z výučby, hoci ruský minister obrany Sergej Šojgu opakovane vyhlásil, že ruskí študenti mobilizovaní nebudú.

"Kremľom stanovené kvóty pravdepodobne donútia regionálnych predstaviteľov mobilizovať akýchkoľvek mužov bez ohľadu na ich vojenské skúsenosti," uviedol inštitút s tým, že množstvo regrútov vstúpi do armády už rovno s biednou morálkou.

"Prístup Kremľa (...) pravdepodobne nevytvorí efektívnych vojakov a bez väčšieho prínosu vyvolá negatívne reakcie na domácej scéne, "dodal inštitút.

Náboroví úradníci a polícia podľa niektorých svedectiev tiež uplatňujú bezohľadné mobilizačné postupy, keď predvolania oznamujú telefonicky, vydávajú ho uprostred noci či mužom oznamujú mobilizáciu prostredníctvom internetovej stránky na sociálne dávky. (ČTK)

23. 9. 2022
|
05:30
|
Svet
22. 9. 2022
|
22:14
|
Svet

Rusko zaútočilo iránskymi kamikadze dronmi na Kryvyj Rih a prístav v meste Očakiv. Najmenej štyri sa protivzdušnej obrane podarilo zostreliť, tvrdí ukrajinská armáda s tým, že Rusi útoky stupňujú.

Rusi vo štvrtok zasiahli iránskymi dronmi Šáhid-136 prístavný remorkér v Očakive v Mykolajivskej oblasti, druhý útočiaci stroj sa podarilo zostreliť. Dron zasiahol aj nebytový dom v meste Kryvyj Rih v Dnepropetrovskej oblasti. Veliteľstvo ukrajinskej protivzdušnej obrany v Odese uviedlo, že nad Mykolajivskou oblasťou zostrelili štyri iránske drony.

Podľa ukrajinských médií dodal Irán Rusku tisíc bezpilotných lietadiel. Minulý týždeň ukrajinská armáda oznámila, že blízko Kupjansku zostrelila prvú z nich. Ukrajinská armáda potvrdila, že lietadlá Šáhid-136, Rusmi pomenované ako Geraň-2, sú čoraz častejšie videné v blízkosti pozícií ukrajinskej obrnenej techniky a delostrelectva. Možno ich však zostreliť rôznymi prostriedkami protivzdušnej obrany, aj ručnými zbraňami.

Ako samovražedný dron sa označuje také bezpilotné lietadlo, ktoré je zvyčajne od konštruované tak, aby sám poslúžil na priamy útok na cieľ. (ČTK)

Súvisiaci článok Ukrajina Rusko Online: Ukrajina a Rusko si vymenili zajatcov vrátane obrancov Azovstaľu a Medvedčuka Čítajte 

Vojna na Ukrajine

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Svet

Inzercia - Tlačové správy

 1. Slováci a peniaze: Na čo sporíme a koľko investujeme?
 2. Hasič vyrába knedle. Denne ich uvarí tisíc a má vypredané
 3. Dôležitosť duševnej pohody
 4. V Žiline projektujú železnice pre Londýn, Austráliu i Čínu
 5. Nakupovať viac ovocia a zeleniny sa oplatí každý deň
 6. Druhý diel komiksu Posledný Follower v denníku SME
 7. Púštne kráľovstvo: Prečo by ste mali navštíviť Jordánsko?
 8. Notebook s dvomi obrazovkami. Ako dlho si naň budete zvykať?
 1. Nivy oslávili prvé narodeniny a takmer 13 miliónov návštevníkov
 2. Zuzana Bednárová: V Prešove je ešte veľa vecí na zlepšovanie
 3. Dni nezábudiek prispejú na zachovanie prevádzky Linky dôvery
 4. Hasič vyrába knedle. Denne ich uvarí tisíc a má vypredané
 5. V Žiline projektujú železnice pre Londýn, Austráliu i Čínu
 6. Dôležitosť duševnej pohody
 7. Slováci a peniaze: Na čo sporíme a koľko investujeme?
 8. Metropolis ostáva bez inflačnej doložky
 1. Hasič vyrába knedle. Denne ich uvarí tisíc a má vypredané 9 777
 2. Notebook s dvomi obrazovkami. Ako dlho si naň budete zvykať? 7 276
 3. Púštne kráľovstvo: Prečo by ste mali navštíviť Jordánsko? 7 173
 4. Riskovali viac než iní. Jeden z nich sa slávy nedožil 5 935
 5. Nakupovať viac ovocia a zeleniny sa oplatí každý deň 5 873
 6. Piešťanská firma ovládla svet zubárskych kresiel 5 833
 7. Európska noc výskumníkov prináša zážitky s vedou opäť naživo 5 083
 8. Dôležitosť duševnej pohody 3 791
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Ľuboš Machaj.

Predchádzajúce vedenie ho ubezpečovalo o ekonomickej stabilite RTVS, opak je pravdou.


30. sep
Peter Schutz.

Podstatnejšia je zvýšená pravdepodobnosť predčasných volieb, len chýba voliteľná alternatíva.


2 h
Za to všetko môže prezidentka a Sulík a médiá.

Máme takého ministra vnútra, volá sa Roman Mikulec. To je dobre.


2. okt
Šéfredaktorka denníka SME Beata Balogová.

Parlament si zvolil pomalý rozklad.


3 h

Neprehliadnite tiež

Protesty v Iráne.

Podľa Esfandiariovej je dôležité, že protesty vedú ženy.


12m
Alexej Navaľnyj.

Tím väzneného ruského opozičného politika Alexeja Navaľného má v úmysle obnoviť prácu štábov jeho podporovateľov v Rusku.


TASR 40m
Zničený príves v meste Fort Myers Beach.

Hurikán si vyžiadal najmenej 68 obetí.


a 3 ďalší 51m
Česká ministerka obrany Jana Černochová.

Jana Černochová podľa Dugina nevhodne reagovala na smrť jeho dcéry.


TASR 1 h
SkryťZatvoriť reklamu