SME
Nedeľa, 2. október, 2022 | Meniny má Levoslav

Aktivovanie jadrových zbraní by malo pre Rusko bezprecedentné následky, varuje šéf NATO (SME Minúta)

Vojna na Ukrajine pokračuje.

Kľúčové udalosti:

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
Načítavam... Ukrajinský spravodaj: Našli ďalší masový hrob, Putin stráca územia aj spojencov"
Počúvajte v aplikácii SME alebo cez Apple, Google, Spotify a RSS. Iné podcasty SME.

Najnovšie správy o vojne na Ukrajine minúta po minúte:

21. 9. 2022
|
23:35
|
Svet
Dôležité

Ukrajina vymenila Viktora Medvedčuka za viac ako sto obrancov Mariupoľa, píše agentúra Nexta. Zo zajatia prepustili aj veliteľa pluku Azov Denysa Prokopenka, jeho zástupcu, kapitána Svyatoslava Palamara a veliteľa 36. samostatnej brigády námornej pechoty Serhiya Volynského.

Za prokremeľského politika a 55 ruských zajatcov Ukrajina vymenila celkovo 215 vojakov. Medzi nimi bolo päť Britov a dvaja Američania.

Viktora Medvedčuka zatkli Ukrajinci v polovici apríla a obvinili z vlastizrady a sprenevery. Je považovaný za najbližšieho spojenca ruského prezidenta Vladimira Putina na Ukrajine. (SME)

Velitelia obrancov Mariupoľa.
Zdroj Twitter
21. 9. 2022
|
23:27
|
Svet
Dôležité

Ukrajinský prezident Zelenskyj v prejave na Valnom zhromaždení v OSN vyzýva na "spravodlivé potrestanie" Ruska a zriadenie tribunálu. "Rusko musí zaplatiť za túto vojnu," povedal.

Zelenskyj vyzval svetových lídrov , aby Rusku odobrali hlasovacie právo v medzinárodných inštitúciách aj možnosť práva veta v Bezpečnostnej rade OSN. Agresorov treba potrestať a izolovať, povedal.

Ukrajinský prezident sa na stretnutí nezúčastňuje osobne, vystúpil ale prostredníctvom vopred nahraného videozáznamu. Počas svojej reči uviedol, že existuje päť podmienok pre mier, o ktorých sa nerokuje. Patrí medzi ne potrestanie ruskej agresie, obnovenie ukrajinskej bezpečnosti a územnej celistvosti a tiež bezpečnostné záruky.

"Zločin bol spáchaný proti našim hraniciam, našim ľuďom, ženám, mužom, deťom. Chceme len trest za ukradnutie nášho územia, za mučenie našich mužov i žien. My sme túto vojnu nevyprovokovali," zdôraznil Zelenskyj. "Ukrajina chce mier, Európa chce mier, svet chce mier. Je ale vidieť, kto je ten jediný, kto chce vojnu, "dodal. (SME, ČTK)

21. 9. 2022
|
22:39
|
Svet

Ostreľovanie poškodilo káble dodávajúce elektrinu do reaktora Záporožskej jadrovej elektrárne. Blok dočasne bežal na núdzové dieselové generátory, kým obnovili vonkajšie napájanie.

Ostreľovanie sa nijako nedotklo piatich ďalších reaktorov Záporožskej jadrovej elektrárne, povedal podľa agentúry Reuters šéf Medzinárodnej agentúry pre atómovú energiu Rafael Grossi. Elektráreň okupujú ruské invázne sily.

Elektráreň bola minulý týždeň po dvoch týždňoch opäť pripojená na ukrajinskú rozvodnú sieť. Energiu potrebuje na chladenie reaktorov a udržanie chodu.

Grossi vyjadril nádej, že čoskoro pôjde na Ukrajinu a do Ruska, aby presadil dohodu o vytvorení ochrannej zóny v jadrovej elektrárni. Novinárom dnes v sídle OSN v New Yorku povedal, že teraz vystupuje do "skutočnej" fázy rokovaní s oboma krajinami a chce dohodu uzavrieť čo najskôr. (ČTK)

21. 9. 2022
|
22:12
|
Svet
Dôležité

Počet zatknutých na protestoch proti čiastočnej mobilizácii v Rusku pribúda. V policajnej cele skončilo najmenej 1300 ľudí. Demonštrácie sa konajú v najmenej 38 mestách. Ide o najväčšie protesty od začiatku invázie na Ukrajinu. (TASR)

21. 9. 2022
|
22:00
|
Svet

Kyjev pohrozil, že zničí všetkých, čo prídu na Ukrajinu so zbraňou v ruke. Veliteľ ozbrojených síl Valerij Zalužnyj dodal, že ich armáda bude ničiť ruských vojakov, a to bez ohľadu na to, či boli nasadení dobrovoľne alebo ako súčasť mobilizácie.

"Neexistuje vyhlásenie armády či politického vedenia agresorskej krajiny, ktoré dokáže ovplyvniť našu ochotu bojovať za našu slobodu," napísal Zalužnyj na sociálnej sieti Facebook. "Zničíme každého, kto príde do našej krajiny so zbraňami - či už dobrovoľne alebo v rámci mobilizácie," uviedol. (TASR)

21. 9. 2022
|
21:53
|
Svet

Starosta okupovaného Melitipoľa vyzval miestnych mužov, aby evakuovali mesto. Očakáva totiž, že Rusko na okupovaných územiach spustí čiastočnú mobilizáciu. Na evakuáciu vyzval aj guvernér Chersonskej oblasti Jaroslav Januševič. (The Guardian)

21. 9. 2022
|
21:23
|
Svet

Rusko sa zrejme bude podieľať na činnosti ISS do roku 2028, uviedol šéf Roskosmosu. Desiatky rokov trvajúcu spoluprácu na obežnej dráhe Zeme poznamenáva napätie medzi Moskvou a Západom kvôli ruskej agresii na Ukrajine.

V júli riaditeľ agentúry Jurij Borisov oznámil, že sa Moskva z medzinárodného projektu začne sťahovať po roku 2024. Teraz uviedol, že Rusko bude na projekte spolupracovať aj po roku 2024 v závislosti od technického stavu ISS, ale "s vysokou pravdepodobnosťou" zostane až do roku 2028.

Roskosmos predtým oznámil, že Rusko chce vybudovať vlastnú orbitálnu stanicu, čo má byť hlavnou prioritou agentúry v oblasti pilotovanej kozmonautiky.

ISS je od roku 1998 spoločným projektom americkej vesmírnej agentúry NASA, Roskomosu, Európskej vesmírnej agentúry, Japonska a Kanady. (ČTK)

21. 9. 2022
|
21:16
|
Svet
Dôležité

V Rusku zadržali na protestoch proti mobilizácii už vyše tisíc ľudí. Vyplýva to z údajov na webe OVD-Info, ktorý monitoruje policajné zásahy. Najmenej 490 protestujúcich zadržali v Petrohrade a 424 v Moskve.

S niektorými zadržanými policajti zaobchádzali veľmi tvrdo a násilím ich odnášali do pristavených áut alebo ich bili obuškami, upozornil projekt OVD-Info a ďalšie ruské médiá. (ČTK)

Policajti zatýkajú demonštranta počas protestu proti mobilizácii v Rusku.
Zdroj TASR/AP
21. 9. 2022
|
21:05
|
Ekonomika

Európska únia chystá nový balík sankcií proti Rusku, píše server Politico s odvolaním sa na diplomatické zdroje. Konzultácie členských štátov by sa mali začať v priebehu niekoľkých dní.

Diplomati očakávajú diskusiu o pláne na zastropovanie ceny ruskej ropy. Práve o tom nedávno rokovala aj skupina G7. Spojené štáty tlačia na Úniu, aby zaviedla strop ešte predtým, ako začne na začiatku decembra v rámci šiesteho sankčného balíka platiť čiastočné embargo na dovoz ruskej ropy do Európskej únie. USA vyhlásili zákaz dovozu ruskej ropy už v marci.

Ďalšími opatreniami, o ktorých by sa mohlo diskutovať, sú zákaz dovozu ruských diamantov a ďalšieho luxusného tovaru. (ČTK)

21. 9. 2022
|
20:51
|
Svet

Fínsko chce obmedziť alebo úplne zastaviť vstup pre ruských turistov. Nová legislatíva by mala byť podľa ministra zahraničia Haavista prijatá rýchlo. Krajina od septembra drasticky znížila počet víz pre Rusov, a to na desatinu z bežného množstva.

Ruskí turisti napriek tomu do Fínska prichádzajú s vízami vydanými niektorou z krajín Únie, vďaka ktorým sa môžu pohybovať v schengenskom priestore.

"Fínsko nechce byť tranzitnou krajinou pre schengenské víza vydané inými krajinami," povedal Haavisto. Z prieskumu fínskeho denníka Ilta-Sanomat vyplýva, že asi 70 percent Fínov chce, aby ich krajina prestala udeľovať Rusom turistické víza. Helsinki volajú po celoeurópskom rozhodnutí, ale šéf fínskej diplomacie tvrdí, že "nie je možné zaručiť, že by sa tak udialo veľmi rýchlo".

Pobaltské štáty Litva, Lotyšsko a Estónsko, ktoré hraničia s Ruskom, už sprísnili vízové pravidlá pre Rusov. Fínsko je tak poslednou susednou krajinou Ruska, kadiaľ môžu prechádzať držitelia schengenských víz.

Fínska pohraničná stráž v stredu uviedla, že situácia na hraniciach sa napriek vyhláseniu Moskvy o čiastočnej mobilizácii "značne nezmenila". Popreli tak informácie, že by sa na fínsko-ruských hraniciach tvorili dlhé rady. (TASR)

21. 9. 2022
|
20:10
|
Svet

Ministri zahraničia Európskej únie budú mať v New Yorku mimoriadne stretnutie, tvrdia zdroje agentúry Reuters. Dôvodom na rýchlo zvolaného stretnutia je čiastočná mobilizácia v Rusku, ktorú nariadil prezident Putin. (The Guardian)

21. 9. 2022
|
20:05
|
Domov

Slovensko neuzná referendá, ktoré by pripojili časti Ukrajiny k Rusku, vyhlásilo ministerstvo zahraničia. Podobne ako pri Kryme, zostanú podľa ministerstva neuznané a ich jediným dôsledkom bude hrozba ďalšej eskalácie konfliktu. (TASR)

21. 9. 2022
|
20:00
|
Svet
Dôležité

Rusko definitívne mobilizuje. Vladimir Putin tak verejne priznal dve veci. Pred Rusmi, že sú vo vojne. A pred celým svetom, že ju prehráva. Mobilizácia sa môže stať významným míľnikom vo vojne na Ukrajine, ale aj v samotnom Rusku. (SME)

21. 9. 2022
|
19:50
|
Svet

Ukrajinskí predstavitelia vyzvali svetových lídrov, aby dôrazne varovali prezidenta Putina a dali jasne najavo, že akýkoľvek pokus použiť jadrové zbrane na Ukrajine by mal pre Rusko katastrofálne následky.

Mychajlo Podoľak, hlavný poradca ukrajinského prezidenta, povedal, že ostatné jadrové štáty musia veľmi rozhodne povedať, že akonáhle Rusko čo i len pomyslí na uskutočnenie jadrových útokov na cudzom území, v tomto prípade na území Ukrajiny, dôjde k rýchlym odvetným jadrovým útokom na zničenie odpaľovacích zariadení v Rusku. (The Guardian)

21. 9. 2022
|
19:44
|
Svet
Dôležité

Rusko prepustilo desiatku cudzincov zadržaných na Ukrajine ako vojnových zajatcov, oznámila Saudská Arábia. Podľa britského politika Roberta Jenricka je medzi prepustenými aj Brit Aiden Aslin, ktorého v júni separatisti v Donecku neprávoplatne odsúdili na smrť.

Prepustenie mal sprostredkovať saudskoarabský korunný princ Muhammad bin Salmán. Na zozname prepustených zajatcov sú podľa vyhlásenia Rijádu občania USA, Británie, Chorvátska, Maroka a Švédska.

Britská premiérka Liz Trussová potvrdila, že medzi prepustenými je päť Britov. Agentúra Reuters píše, že boli prepustení tiež dvaja Američania. (ČTK)

21. 9. 2022
|
19:39
|
Svet

Rozhodnutie ruského prezidenta Putina vyhlásiť čiastočnú mobilizáciu je chyba, ktorá povedie k ďalšej izolácii Ruska, tvrdí francúzsky prezident Macron. "Jeho rozhodnutie je zlou správou pre ruský ľud, mladých ľudí a zvýši izoláciu jeho krajiny," povedal.

Macron, ktorý je v New Yorku na Valnom zhromaždení OSN, vo svojom prvom komentári po Putinovom oznámení o čiastočnej mobilizácii uviedol, že jadrové mocnosti sa teraz musia správať zodpovedne.

Francúzsky prezident vyzval medzinárodné spoločenstvo, aby na Putina vyvinulo maximálny tlak. Vyhlásil to po rokovaní so šéfom Medzinárodnej agentúry pre atómovú energiu. (TASR)

21. 9. 2022
|
19:38
|
Svet
Dôležité

Ruská polícia zadržala na protestoch proti mobilizácii už viac ako päťsto ľudí. Viac ako dvesto ľudí zadržali v Petrohrade a najmenej 135 v Moskve. Mnohí demonštrujú nielen proti mobilizácii, ale aj proti samotnej vojne na Ukrajine.

"Do zákopov s Putinom! "skandovali ľudia podľa videí zverejnených na sociálnych sieťach na moskovskom bulvári Arbat. Ďalšie videozáznamy zobrazujú policajtov vo vestách, prilbách a s obuškami, ako odvádzajú demonštrantov z Moskvy do pristavených áut.

Z Petrohradu, kde sa protestanti zhromaždili pri chráme svätého Izáka, prišla správa o tom, že policajti bili niektorých demonštrantov obuškami.

Protesty zvolala na siedmu hodinu miestneho času ľudskoprávna organizácia Vesna. Vzhľadom na to, že v Rusku je niekoľko časových pásiem, vyšli do ulíc ako prví ľudia v mestách na ruskom Ďalekom východe a Sibíri. K nim sa postupne pripájajú obyvatelia miest v európskej časti Ruska. (ČTK)

Protestujúci v Novosibirsku.
Zdroj Twitter
21. 9. 2022
|
19:18
|
Svet
21. 9. 2022
|
19:10
|
Svet

Rusko zachová suverenitu a nenechá sa nikým vydierať ani zastrašovať, povedal prezident Putin pri oslavách 1160 rokov ruskej štátnosti, v deň, keď v krajine vyhlásil čiastočnú mobilizáciu pre vojnu na Ukrajine.

Hovoril tiež o svojbytnosti ruskej civilizácie, ktorú treba brániť a bojovať za ňu, lebo byť jej súčasťou je "šťastie, ale aj zodpovednosť".

Uviedol tiež, že podpora vlády v kľúčových otázkach domácej i zahraničnej politiky zo strany ruského ľudu je "zárukou úspešného a bezpečného rozvoja krajiny".

Dobytie východoukrajinského Donbasu deklaruje Moskva za jeden z cieľov svojho vojnového úsilia. (ČTK)

21. 9. 2022
|
18:41
|
Svet

V Moskve sa zhromaždili demonštranti protestujúci proti ohlásenej čiastočnej mobilizácii.

  (Sky News, ČTK)

21. 9. 2022
|
18:32
|
Svet

Rusko sa nesnaží mier chrániť, ale ho priamo ohrozuje, povedal prezidentka Čaputová v reakcii na vyhlásenie Vladimira Putina. Zároveň odsúdila snahy zmeniť hranice Ukrajiny referendami o pripojení k Rusku. (TASR)

21. 9. 2022
|
17:46
|
Svet
Dôležité

Prezident USA Biden v prejave na Valnom zhromaždení OSN vyhlásil, že Rusko "brutálnou a zbytočnou vojnou" na Ukrajine "hanebne porušilo základné princípy" Charty OSN. Podľa šéfa Bieleho domu je to vojna ruského prezidenta a jeho cieľom je vymazať Ukrajinu z mapy. (ČTK)

21. 9. 2022
|
17:31
|
Svet

V okupovanom meste Novoajdar v Luhanskej oblasti vybuchol sklad s muníciou. Mesto sa nachádza zhruba 60 kilometrov od metropoly oblasti Luhansk. (NEXTA)

21. 9. 2022
|
16:59
|
Svet

Aktivovanie jadrových zbraní by malo pre Rusko bezprecedentné následky, vyhlásil šéf NATO. Jens Stoltenberg obvinil ruského prezidenta z nebezpečnej rétoriky v súvislosti s vyhrážaním sa jadrovými zbraňami.

"Veľmi dobre vie, že jadrová vojna by sa nikdy nemala viesť a nie je možné v nej zvíťaziť, a mala by pre Rusko bezprecedentné následky," uviedol generálny tajomník Aliancie.

Stoltenberg ďalej povedal, že NATO zatiaľ nezaznamenalo žiadne zmeny v ruskom jadrovom postoji, "ale veľmi pozorne to sledujeme a sme v strehu". Uistil tiež, že Severoatlantická aliancia zabezpečí, aby "v Moskve nedošlo k nepochopeniu čo sa týka toho, ako zareagujeme". To bude závisieť od konkrétne situácie a typu zbraní, ktoré by Rusko použilo, priblížil.

Stoltenberg prisľúbil, že spojenci NATO budú Ukrajine naďalej poskytovať "bezprecedentnú podporu". (TASR)

21. 9. 2022
|
16:50
|
Svet

Nemecký kancelár Olaf Scholz označil kroky Moskvy za prejav zúfalstva. Mobilizácia je podľa neho následkom vojenského zlyhania Ruska. O fingovaných referendách povedal, že "vo svete musí vyhrať právo nad silou".

Počas zasadnutia Valného zhromaždenia OSN v New Yorku tiež trval na tom, že "Putin túto zločinnú vojnu nemôže vyhrať", pričom dodal, že nedávne nariadenia šéfa Kremľa celú situáciu len zhoršili. (TASR)

21. 9. 2022
|
16:38
|
Svet

Na ISS vyštartovala ruská raketa Sojuz s ruskou-americkou posádkou. Dvaja ruskí a jeden americký astronaut sa pripoja ku kolegom z USA, Ruska aj Európy. Na ISS majú stráviť pol roka.

Z kozmodrómu Bajkonur v Kazachstane odštartovali Rusi Dmitrij Petelin a Sergej Prokopiev spolu s Američanom Frankom Rubiom. Vesmírna spolupráca USA a Ruska tak naďalej pokračuje.

Rusko v júli oznámilo, že po roku 2024 ukončí vesmírnu spoluprácu s USA, pričom v nasledujúcich rokoch plánuje vybudovať vlastnú vesmírnu stanicu.

Vesmírna stanica má od roku 2000 stálu ľudskú posádku, ktorá sa stará o jej riadne fungovanie a tiež vedecké experimenty. (TASR)

Zdroj TASR/AP
21. 9. 2022
|
16:28
|
Svet

Moskovská prokuratúra varuje, že účasť na protivojnových protestoch je trestná. Môže podľa nej viesť k odňatiu slobody až do 15 rokov.

Na ruskom Ďalekom východe už prebehlo niekoľko protestov a zadržali na nich údajne desať osôb.

Spolupracovník uväzneného lídra ruskej opozície Alexeja Navaľného Ivan Ždanov vyzval Rusov, aby išli na pouličné zhromaždenia a na znak protestu podpálili vojenské komisariáty.

„Náš tím podporí akúkoľvek formu protestu proti tomuto. Ak utečiete pred povolávacím rozkazom, je to v poriadku, podporujeme vás a sme pripravení poskytnúť informačnú a právnu pomoc. Ak pôjdete na protest, podporíme ho a sme pripravení poskytnúť potrebnú koordinačnú pomoc,“ povedal Ždanov.

Nezávislý ľudskoprávny mediálny projekt OVD-info odhaduje, že od začiatku ruskej ofenzívy na Ukrajine, ktorá trvá už takmer sedem mesiacov, bolo v Rusku zadržaných 16 437 ľudí. (TASR, SITA)

21. 9. 2022
|
16:15
|
Svet

Pápež František označil hrozby Ruska v súvislosti s jadrovými zbraňami za šialenstvo. Po rozhovore s kardinálom, ktorý na Ukrajine poskytuje humanitárnu pomoc, opäť označil činy okupantov voči ukrajinskému národu za obludné.

Pápež na záver generálnej audiencie na Námestí sv. Petra hovoril o stretnutí s vatikánskym almužníkom kardinálom Konradom Krajewským, ktorý na Ukrajine rozváža humanitárnu pomoc.

Vatikánske médiá uviedli, že Poliak Krajewski sa minulý týždeň spolu so svojím sprievodom na Ukrajine dostal pod paľbu a musel vyhľadať úkryt. Kardinál tiež uviedol, že navštívil aj masové hroby pri meste Izium na severovýchode Ukrajiny.

"Povedal mi o bolesti týchto ľudí, o barbarských činoch, obludnostiach a umučených telách, ktoré tam boli nájdené," uviedol František. (TASR)

21. 9. 2022
|
16:04
|
Svet

Mobilizácia spôsobila dočasné odstavenie hutníckeho závodu v okupovanom Jenakijeve pri meste Donbas. Povolali 200 z 500 pracovníkov. Na Kryme majú muži zakázané odísť bez povolenia ruského vojenského komisára, oznámila ukrajinská rozviedka.

Podľa správy ukrajinského ministerstva obrany okupačná správa Doneckej oblasti zrušila predtým vydané doklady o odklade či oslobodení od mobilizácie. Z tohto dôvodu sa rozhodli zmobilizovať 200 až 500 pracovníkov len medzi zamestnancami hutníckeho závodu. (Hromadske)

21. 9. 2022
|
15:48
|
Svet

Rusko podľa Zelenského nepoužije na Ukrajine jadrové zbrane. "Neverím tomu, že ich použije. Nemyslím si, že svet dovolí, aby tieto zbrane nasadilo," povedal k nepriamymi hrozbám, ktoré vyslovil Vladimir Putin.

Podotkol však, že Putinovi nikto do hlavy nevidí a riziká sú stále prítomné. "Putin môže zajtra povedať: Okrem Ukrajiny chceme aj časť Poľska, inak použijeme jadrové zbrane," konštatoval Volodymyr Zelenskyj. Dodal, že tieto kompromisy nemožno akceptovať.

Zelenskyj vyzval Západ, aby sa nenechal vydierať Putinom. Poznamenal, že Putin "chce Ukrajinu utopiť v krvi, vrátane krvi jeho vlastných vojakov".

Čiastočná mobilizácia v Rusku podľa Zelenského znamená, že Moskva má "problémy s dôstojníkmi a ďalším vojenským personálom". "Vieme, že mobilizovali kadetov, chlapcov, ktorí nevedeli bojovať. Títo kadeti padli. Prišli k nám a zomreli," povedal Zelenskyj.

Dodal, že Rusko potrebuje na Ukrajinu poslať miliónovú armádu, pretože Putin podľa neho vidí, že veľká časť jednotiek jednoducho opúšťa bojisko. (TASR)

21. 9. 2022
|
15:46
|
Svet

Západ sa sústredil na Ukrajinu, no vedenie OSN upozorňuje, že krízy v zbytku sveta by nemali zostať v tieni ruskej agresie. Valné zhromaždenie OSN zasadá vo vypätej atmosfére. (SME)

21. 9. 2022
|
15:36
|
Svet

Spojené štáty berú vážne nepriame vyhrážky ruského prezidenta o možnom použití jadrových zbraní. Vyhlásil to hovorca Národnej bezpečnostnej rady Bieleho domu John Kirby. Takéto vyjadrovanie považuje za nezodpovedné.

"Je nezodpovedné, ak sa jadrová veľmoc takto vyjadruje. Nie je to však netypické vzhľadom na to, ako sa Putin vyjadroval počas uplynulých siedmich mesiacov. Berieme to vážne," povedal Kirby.

"Monitorujeme ich strategický postoj najlepšie, ako vieme. Takže ak bude treba, môžeme aj my zmeniť ten náš. Zatiaľ však nevidíme náznaky, že by to bolo v týchto chvíľach potrebné," cituje Kirbyho agentúra AFP. (TASR)

21. 9. 2022
|
15:24
|
Svet

Odpoveďou na mobilizáciu v Rusku by malo byť zvýšenie pomoci Ukrajine, ale nielen vo vojenskej oblasti, odkázal český prezident. "Ruská mobilizácia je zrejme dôsledkom ukrajinských vojenských úspechov," myslí si Miloš Zeman.

Český premiér Petr Fiala na to reagoval slovami, že je potrebné pokračovať vo všetkých druhoch pomoci. Pripomenul, že európski ministri financií sa dohodli na poskytnutí pôžičky Ukrajine vo výške päť miliárd eur.

Český minister financií Zbyněk Stanjura chce podľa Fialu presadzovať na európskej úrovni uvoľnenie ďalších troch miliárd eur.

"Nič sa nemení. Posilnenie obranyschopnosti ukrajinskej armády je úlohou číslo jedna," napísalo na Twitteri ukrajinské veľvyslanectvo v Prahe.

Pripomenulo zbierku na nákup vojenského materiálu, ktorú organizuje v spolupráci s ministerstvom obrany. (TASR)

21. 9. 2022
|
15:15
|
Šport

Klub Neftechimik Nižnekamsk z KHL rozviaže zmluvu so Samuelom Bučekom. Najužitočnejší hráč posledného play off slovenskej Tipos Extraligy si pôsobenie v Rusku vybral napriek tomu, že mal ísť do zámoria. (Sportnet)

21. 9. 2022
|
15:02
|
Svet

Na ruskej verzii vyhľadávača Google je jedným z najhľadanejších výrazov „kam odísť z Ruska“. Ceny leteniek do Tbilisi a Baku prudko vzrástli. Najkratšie lety do Gruzínska stoja takmer dvetisíc eur, do Azerbajdžanu štyritisíc eur.

Na stredu nie sú žiadne letenky do arménskeho Jerevanu, minimálna cena za let vo štvrtok je 1400 eur. Už predtým sa vypredali letenky do Istanbulu a Belehradu.

Na sociálnych sieťach sa tiež šíria správy, že ruské železnice prestali predávať lístky bez potvrdenia miestneho vojenského komisára. Ruské ministerstvo obrany však tieto informácie poprelo. (SITA)

21. 9. 2022
|
14:54
|
Svet

Rusi by sa mali vzoprieť nútenému odchodu do nezmyselnej vojny, odkázal Navaľnyj. Uväznený kritik Kremľa odsúdil mobilizáciu a vyhlásil, že ruský prezident posiela ďalších Rusov na smrť.

"Je jasné, že táto zločinecká vojna sa zhoršuje, prehlbuje a Putin sa snaží do nej vtiahnuť čo najviac ľudí. Chce touto krvou pošpiniť státisíce ľudí," vyhlásil Navaľnyj vo videoodkaze z väzenia. (TASR)

21. 9. 2022
|
14:45
|
Svet

V Bielorusku nie je potrebná mobilizácia, oznámil Alexander Volfovič, štátny tajomník Bezpečnostnej rady. Prezident Lukašenko v utorok v diskusii o novej vojenskej koncepcii nervózne sľuboval, že naďalej bude podporovať Rusko. (NEXTA)

21. 9. 2022
|
14:35
|
Svet

Vo Svatove v Luhanskej oblasti bola zničená kancelária okupačného veliteľa, oznámil šéf regionálnej vojenskej správy Serhyj Hajdaj. Svatove sa nachádza zhruba 70 kilometrov od miest Lysyčansk a Severodoneck. (Radio Sloboda)

21. 9. 2022
|
14:06
|
Svet

Arménsko, Vietnam a Kazachstan pozastavili používanie ruského platobného systému Mir, informoval ruským režimom kontrolovaný denník Izvestija. (Kyiv Independent)

21. 9. 2022
|
14:02
|
Svet

Ruské jednotky zaútočili na Záporožie, oznámil šéf regionálnej vojenskej správy Oleksandr Staruch. Rakety podľa neho zasiahli objekty infraštruktúry, bližšie informácie neuviedol. (Hromadske)

21. 9. 2022
|
13:51
|
Svet

Čiastočná mobilizácia a urýchlené snahy o anexiu ukrajinských území svedčia o zúfalstve režimu v Moskve, vyhlásil hovorca EÚ Peter Stano. Podľa jeho slov je to dôkaz, že Putin nemá záujem o mier.

"Je to len ďalší dôkaz toho, že Putin nemá záujem o mier; že má záujem o eskaláciu svojej agresívnej vojny. Aj toto je ďalší znak jeho zúfalstva z toho, ako sa vyvíja jeho agresia voči Ukrajine," povedal Stano.

Úrad britskej premiérky konštatoval, že činy prezidenta Putina sú „jasným priznaním“, že invázia na Ukrajinu zlyháva.

„Spojené kráľovstvo spolu s našimi medzinárodnými partnermi jednotne odsudzujú kroky ruskej vlády. Budeme naďalej podporovať ukrajinskú vládu v boji za suverenitu Ukrajiny," uviedla hovorkyňa premiérky Liz Trussovej. (TASR, Sky News)

21. 9. 2022
|
13:15
|
Svet

Málokto by čakal, že sa Rusi začiatkom apríla stiahnu od Kyjeva a že už na jeseň ich Ukrajinci poženú od Charkova. Dnes je aj preto najpravdepodobnejším výsledkom vojny na Ukrajine práve ruská porážka. Píše Matúš Halás. (SME)

21. 9. 2022
|
13:08
|
Svet
Dôležité

Rusi už reagujú na Putinovu mobilizáciu. Stúpa predaj leteniek aj internetové vyhľadávanie možností ako opustiť krajinu. Experti hovoria o prejave zúfalstva na ruskej strane, podľa niektorých môže ísť o poslednú veľkú chybu režimu. (SME)

21. 9. 2022
|
13:06
|
Svet

Rusko údajne plánuje zaútočiť na zdroje elektriny a tepla v Kyjeve. V metropole Ukrajiny odhalili spravodajskú skupinu, ktorá poskytla nepriateľovi fotografie objektov a ich súradnice v elektronických mapách a opisom okolia.

Získané informácie plánovali okupanti využiť na sériu raketových útokov na Kyjev pred vykurovacou sezónou. (Hromadske)

21. 9. 2022
|
12:48
|
Domov

Vyhlásením mobilizácie stráca prezident Putin nervy aj možnosti, tvrdí minister obrany Naď. Verí, že si to začnú ešte viac uvedomovať bežní ľudia v Rusku a urobia kroky k tomu, aby mu zabránili ubližovať krajine a obyvateľom.

"Tým, že režim začne povolávať synov ruských matiek, dostane sa do veľmi ťažkej politickej situácie. Predpokladám, že sa to skončí zvrhnutím prezidenta Vladimíra Putina," doplnil Naď.

Vo vyjadrení ministra sa ďalej píše, že sa Kremeľ snaží o ďalšiu anexiu územia Ukrajiny. Potvrdzujú to avizované referendá v okupovaných oblastiach. Tie môžu poslúžiť Moskve, aby sa vyhrážala použitím jadrového arzenálu. (SITA)

21. 9. 2022
|
12:34
|
Domov

Mobilizácia nie je prekvapujúci krok od prezidenta Putina, hovorí Marián Majer, štátny tajomník ministerstva obrany. Rusko má podľa neho veľké problémy vysporiadať sa s ukrajinskými útokmi a má problém aj s personálom a technikou.

"Týmto rozhodnutím ruský prezident, žiaľ, ukázal, že je odhodlaný pokračovať vo vojne, takže návrhy na mier zo strany Ruska sa zatiaľ nedajú očakávať," okomentoval Majer dianie v Rusku. (SME)

21. 9. 2022
|
12:19
|
Svet

Po vyhlásení mobilizácie prudko vzrástli ceny leteniek z Ruska do zahraničia a mnoho letov je vypredaných. Už nie sú voľné miesta v najbližších letoch Turkish Airlines smerujúcich z Moskvy do Istanbulu.

Obranný analytik Konrad Muzyka zdieľal fotku, podľa ktorej stála letenka z Moskvy do Istanbulu 80-tisíc rubľov, teda zhruba 1 300 eur. (Sky News)

21. 9. 2022
|
12:05
|
Svet

Na Putina čaká náročné vysvetľovanie ústupu ruských jednotiek v Chersonskej a Luhanskej oblasti, uviedol poradca ukrajinského ministra vnútra Rostyslav Smirnov. Mobilizácia v Rusku podľa neho nevyvolá žiadnu zmenu ukrajinských cieľov.

Smirnov povedal, že základným kameňom úspešných akcií na fronte je oslobodenie území v Charkovskej oblasti a vpád ukrajinských jednotiek do Luhanskej oblasti.

„Vieme, že Putin bol veľmi hrdý na ovládnutie Luhanskej oblasti a hrozby protiofenzívy a oslobodenia zo severu, ktoré mieria priamo k metropole Luhansk, privádzajú Putina do hystérie. Pretože, verte mi, všetky tieto straty budú pre neho mimoriadne ťažké vysvetliť,“ povedal Smirnov.

Smirnov poznamenal, že takzvaná čiastočná mobilizácia v Rusku nevyvolá žiadnu zmenu cieľov, ktoré chce Ukrajina dosiahnuť. "Tým, ktorých povolajú, bude chýbať príprava a motivácia. Ale ako sa hovorí, musíme si robiť svoju prácu a oslobodiť naše územia. A určite to urobíme,“ povedal poradca ministra vnútra. (Ukrinform)

21. 9. 2022
|
11:47
|
Ekonomika

Ruský rubeľ spadol oproti doláru najnižšie za viac ako dva mesiace. Trhy tým podľa analytikov reagujú na oznámenie prezidenta Putina o čiastočnej mobilizácii. (ČTK)

21. 9. 2022
|
11:44
|
Svet

Litva uviedla do pohotovosti ozbrojené zložky v súvislosti s mobilizáciou v ruskej enkláve Kaliningrad. Minister obrany Arvydas Anušauskas uviedol, že cieľom je zabrániť provokáciám zo strany Ruska. (Sky News)

21. 9. 2022
|
11:34
|
Svet

Lotyšsko odmietne všetky žiadosti o humanitárne víza od Rusov, ktorí sa budú chcieť vyhnúť mobilizácii, oznámil minister zahraničných vecí Edgars Rinkievičs. Nezmierni ani obmedzenia pre ruských občanov so schengenskými vízami.

V spojitosti s „čiastočnou mobilizáciou“ v Rusku plánuje Lotyšsko konzultovať spoločné kroky so spojencami a partnermi, uviedol tiež Rinkevičs.

„Je potrebné diskutovať o ďalšej podpore pre Ukrajinu a o prípadných dodatočných bezpečnostných opatreniach v regióne,“ skonštatoval.

Šéf lotyšskej diplomacie tiež vyzval, na odolanie ruskému vydieraniu a skonštatoval, že „Rusko je dnes pre Európu a svetový mier také nebezpečné, ako bolo nacistické Nemecko v minulom storočí“. (Sky News)

21. 9. 2022
|
11:32
|
Svet

Nedá sa predpokladať, že takto si to Vladimir Putin naplánoval. Ruského prezidenta do prejavu o mobilizácii dotlačili skôr úspechy ukrajinskej armády na východe krajiny, no napriek tomu je to paradoxné. Píše Matúš Krčmárik. (SME)

21. 9. 2022
|
11:31
|
Domov

Správy pre ľudí z Ukrajiny: Кабмін готує план з подолання високих цін на енергію. Як отримати державну субвенцію на ремонт нерухомості? Дізнайтеся більше в сьогоднішньому дайджесті.

Сьогоднішній випуск «Актуальні новини» готовий. Anglickú verziu si môžete prečítať tu. (SME)

21. 9. 2022
|
10:46
|
Svet

V Nemecku vykonali razie vo vile a ďalších nehnuteľnostiach ruského oligarchu Ališera Usmanova. Je podozrivý z daňových únikov a prania špinavých peňazí. Usmanov je zaradený na sankčný zoznam Európskej únie.

Mníchovský štátny prokurátor uviedol, že razie sa uskutočnili v rezidencii ruského občana a štyroch ďalších podozrivých. Úrady prehľadali 24 nehnuteľností v štyroch štátoch vrátane Bavorska, pričom sa do operácie zapojilo 250 policajtov, informovala agentúra Reuters a nemecký Spiegel..

Usmanov je podozrivý z toho, že poveril bezpečnostnú spoločnosť pozorovaním nehnuteľností v Hornom Bavorsku, ktoré sú s ním finančne prepojené. Predpokladá sa, že jeho platba tejto bezpečnostnej firme porušila zákaz používania zmrazených finančných prostriedkov, uvádza sa vo vyhlásení. (Reuters, NEXTA)

21. 9. 2022
|
10:35
|
Svet

V Rusku už platí čiastočná mobilizácia. Prezidentom podpísaný dekrét sa týka zhruba 300-tisíc osôb s vojenskými skúsenosťami, ktoré sa majú pripojiť k armáde. Dátum konca mobilizácie dekrét neuvádza, ale myslí na výnimky. (Sky News, NEXTA)

21. 9. 2022
|
10:22
|
Svet

Ruský raketový útok zasiahol obytnú budovu v meste Kurachovo v Doneckej oblasti, informoval Pavlo Klymenko, šéf regionálnej vojenskej správy. Zranených bolo predbežne 12 ľudí, z toho dve deti. Pod troskami môže byť ďalšia osoba.

Kurachovo je vzdialené 50 kilometrov západne od okupovanej regionálnej metropoly Doneck. (Hromadske)

21. 9. 2022
|
09:54
|
Domov

V utorok prišlo z Ukrajiny na Slovensko 2 691 osôb. O dočasné útočisko požiadalo 157 žiadateľov. Na výstupe zo Slovenska na Ukrajinu prešlo 3 099 ľudí, informoval rezort vnútra.

Celkovo už slovensko-ukrajinské hranice na vstupe na Slovensko od začiatku konfliktu na Ukrajine prekročilo 817 439 osôb, udelených bolo 94 422 dočasných útočísk. Na výstupe zo Slovenska na Ukrajinu zaznamenali 586 954 osôb. (SITA)

21. 9. 2022
|
09:46
|
Svet

Straty ruskej armády vzrástli o 300 vojakov na 55 110, tvrdí ukrajinské velenie. Okupanti prišli počas 24 hodín o lietadlo, 17 delostreleckých systémov, 24 obrnených vozidiel aj sedem dronov. Najväčšie straty utrpeli v Doneckej oblasti. (SME)

21. 9. 2022
|
09:38
|
Svet

Ruské protivojnové hnutie Vesna vyzvalo na protesty proti mobilizácii. Zhromaždenia sú ohlásené na 19. hodinu vo centrách miest. (NEXTA)

21. 9. 2022
|
09:32
|
Domov

Ruská mobilizácia bola predvídateľným krokom, tvrdí poradca ukrajinského prezidenta. Rozhodnutie sa podľa Podoljaka ukáže ako mimoriadne nepopulárne a len podčiarkuje, že vojna neprebieha podľa plánu Moskvy.

Podoljak uviedol, že ruský prezident Putin sa snaží presunúť vinu na Západ za začatie „nevyprovokovanej vojny“ a zhoršujúcu sa ekonomickú situáciu Ruska. (The Guardian)

21. 9. 2022
|
09:21
|
Svet

Dôvodom náhlenia sa do referend na okupovaných územiach Ukrajiny sú obavy z ukrajinského útoku, myslí si britské ministerstvo obrany. Ruskí separatisti sa snažia referendami pripojiť časti Ukrajiny k Rusku.

Britský rezort obrany zároveň tvrdí, že ruské sily naďalej „pociťujú nedostatok personálu“. „Putin akceptuje väčšie politické riziko podkopaním fikcie, že Rusko nie je vo vojne ani v národnej kríze, v nádeji, že vygeneruje viac bojovej sily,“ dodalo ministerstvo. (Sky News, TASR)

21. 9. 2022
|
09:05
|
Svet

Ministri Bukureštskej deviatky rokovali v New Yorku o Ukrajine. Ministri prediskutovali posilňovanie východného krídla NATO.

Na zasadnutí sa zúčastnila aj námestníčka ministerstva zahraničných vecí USA Shermanová.

„Naše stretnutie potvrdilo odhodlanie demokratických krajín vrátane Slovenska, pokračovať s pomocou Ukrajine. Utrpenie ukrajinského ľudu, hrdinstvo ukrajinskej armády a rozvážnosť ukrajinského vedenia nás k tomu motivuje,“ uviedol minister Káčer.

Ministri vyjadrili spokojnosť s budovaním predsunutej obrany NATO na východnej hranici postavenej na osem bojových skupinách od Baltského po Čierne more – vrátane Slovenska.

„Chcem zdôrazniť našu vďaku spojencom,“ uviedol Káčer. Ministri B9 taktiež plne podporili skorý vstup Fínska a Švédska do Aliancie. Privítali aj nový balík finančnej pomoci USA pre Ukrajinu, ako aj pre ďalších spojencov a partnerov v regióne, ktorí poskytujú napadnutej krajine vojenskú pomoc. (TASR)

21. 9. 2022
|
08:13
|
Svet
Dôležité

Ruský prezident Vladimir Putin ohlásil čiastočnú mobilizáciu v krajine. Západ chce podľa neho zničiť Rusko a nemá záujem o mier. Cieľom ruskej armády je podľa jeho slov oslobodiť Donbas. (ČTK)

Ruský prezident Vladimir Putin.
Zdroj SITA/AP
21. 9. 2022
|
07:35
|
Svet

Ruské rakety zasiahli obytné budovy v Charkove, uviedol starosta mesta Terechov. Informácie o obetiach podľa jeho slov neboli hneď k dispozícii.

Starosta dodal, že záchranári sa snažia o vyslobodenie niekoľkých ľudí, ktorí v jednej oblasti zostali uväznení pod troskami. Podľa tímu americkej televízie CNN v Charkove bolo o zhruba druhej v noci v meste počuť šesť až sedem „veľkých výbuchov". (CNN, TASR)

21. 9. 2022
|
07:16
|
Svet

Ruský prezident by sa mal prihovoriť k národu prvýkrát od začiatku invázie Ukrajiny. Príhovor prichádza v čase, kedy separatistickí lídri štyroch okupovaných regiónov Ukrajiny plánujú referendá o pripojení týchto území k Rusku.

Predpokladá sa, že Putin bude obhajovať tieto kroky, ktoré by otvorili cestu pre formálnu anexiu rozsiahlych území po takmer siedmich mesiacoch vojny.

Ruské média špekulovali, že o tom, že líder krajiny sa k obyvateľom prihovorí včera večer, ale nestalo sa to, pričom nezverejnili nijaký dôvod. (Sky News, TASR)

21. 9. 2022
|
06:57
|
Svet

Ruská vojna proti Ukrajine je číry imperializmus, povedal nemecký kancelár Olaf Scholz v OSN. Predstavuje podľa neho nebezpečenstvo nielen pre Európu, ale pre mier všade na svete.

Ruský prezident Putin sa vzdá svojich imperiálnych ambícií, až si prizná, že nemôže vyhrať vojnu proti Ukrajine. Za imperializmus kritizoval Rusko aj poľský prezident Duda.

Podľa japonského premiéra Kišidy útok Ruska, ktoré je stálym členom Bezpečnostnej rady OSN, ohrozil dôveryhodnosť tohto orgánu. Podľa neho nemožno ruskú inváziu Ukrajiny tolerovať.

Kišida tiež apeloval na zachovanie medzinárodného poriadku postaveného na práve a spoločných pravidlách. Za neprijateľné označil tiež ruské hrozby o použití jadrových zbraní.

Kišida tiež uviedol, že je ochotný začať rokovať so severokórejským vodcom Kim Čong-unom bez predbežných podmienok. (ČTK)

21. 9. 2022
|
06:38
|
Svet

Zelenskyj spochybnil význam "pseudoreferend" v obsadených častiach Ukrajiny. Separatisti v Doneckej, Luhanskej, Chersonskej a Záporožskej oblasti chcú referendá o pričlenení sa k Rusku.

"Našu pozíciu nezmení žiaden hukot ani oznámenia. Bránime Ukrajinu, oslobodzujeme našu krajinu a hlavne neprejavujeme nijakú slabosť," uviedol ukrajinský prezident v pravidelnom večernom videopríhovore.

Včerajšie "mimoriadne správy" o pripravovaných pseudoreferendách podľa neho neprinášajú nič nové a Moskva a jej spojenci s nimi neprišli po prvý raz. (TASR)

21. 9. 2022
|
00:08
|
Svet

Západní politici odkázali Rusku, že neuznajú chystané pseudoreferendum. Zelenskyj sa poďakoval "priateľom a partnerom" za pevné a masívne odmietnutie zámerov usporiadať "pseudoreferendum" chystané na Ruskom okupovaných územiach. (ČTK)

21. 9. 2022
|
00:00
|
Svet

Americký minister spravodlivosti Garland a ukrajinský generálny prokurátor Kostin sa počas stretnutia vo Washingtone dohodli na užšej spolupráci pri stíhaní osôb zapojených do vojnových zločinov a ďalších zverstiev na Ukrajine.

Garland a Kostin sa podľa vyhlásenia ministerstva "stretli, aby prerokovali snahu pohnať k zodpovednosti osoby zodpovedné za vojnové zločiny a ďalšie zverstvá po nevyprovokovanej a nespravodlivej ruskej invázii na Ukrajinu".

Ministerstvo v tejto súvislosti uviedlo, že tiež podpísali memorandum o porozumení, ktoré uľahčí užšiu spoluprácu.

"USA stoja po boku ukrajinského ľudu, ktorý neúnavne usiluje o dodržiavanie zásad právneho štátu a o spravodlivosť pre obete pokračujúcej ruskej agresie," uviedol Garland. (ČTK)

20. 9. 2022
|
23:00
|
Svet

Šéf slovenskej diplomacie Rastislav Káčer sa v New Yorku stretol s ministrami zahraničných vecí východného krídla NATO. Pri tejto príležitosti vyjadril presvedčenie, že Rusko vojnu na Ukrajine prehrá.

Ubezpečil tiež, že pomoc západných spojencov Kyjevu bude naďalej pokračovať.

Na zasadnutí sa zúčastnila aj námestníčka ministerstva zahraničných vecí USA Wendy R. Shermanová, z iniciatívy ktorej sa neformálne stretnutie uskutočnilo.

"Chcem zdôrazniť našu vďaku spojencom, ktorí vyslali svojich vojakov a techniku do bojovej jednotky NATO na našom území a ktorí chránia náš vzdušný priestor: konkrétne Česku, Nemecku, Holandsku, USA, Poľsku a Slovinsku. Aliancia je silná a jednotná, pripravená brániť sa voči akémukoľvek agresorovi, a Slovensko je jej pevnou súčasťou,“ uviedol Káčer.

Ministri z platformy, známej ako Bukureštská deviatka, prediskutovali posilňovanie východného krídla Aliancie. Vyjadrili spokojnosť s budovaním predsunutej obrany NATO na východnej hranici postavenej na 8 bojových skupinách od Baltského po Čierne more – vrátane Slovenska.

Hlavnou témou diskusie bola vojna na Ukrajine, jej súčasný vývoj a vyhliadky do budúcnosti.

"Naše stretnutie potvrdilo odhodlanie demokratických krajín, vrátane Slovenska, pokračovať s pomocou Ukrajine. Utrpenie ukrajinského ľudu, hrdinstvo ukrajinskej armády a rozvážnosť ukrajinského vedenia nás k tomu motivuje," uviedol slovenský minister.

Ministri B9 plne podporili skorý vstup Fínska a Švédska do Aliancie. Privítali tiež nový balík finančnej pomoci USA pre Ukrajinu, ako aj pre ďalších spojencov a partnerov v regióne, ktorí poskytujú napadnutej Ukrajine vojenskú pomoc.

B9 je neformálnym zoskupením deviatich krajín východného krídla Severoatlantickej aliancie - Slovenska, Česka, Poľska, Maďarska, Rumunska, Bulharska, Litvy, Lotyšska a Estónska. (TASR)

Vojna na Ukrajine

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Svet

Inzercia - Tlačové správy

 1. Púštne kráľovstvo: Prečo by ste mali navštíviť Jordánsko?
 2. Notebook s dvomi obrazovkami. Ako dlho si naň budete zvykať?
 3. Dochádzate do Bratislavy? Auto nechajte doma
 4. 5 príkladov, kedy banke nejde len o peniaze
 5. Školy môžu získať podporu pre zelené projekty
 6. Európska noc výskumníkov prináša zážitky s vedou opäť naživo
 7. Riskovali viac než iní. Jeden z nich sa slávy nedožil
 8. Takto si nastavíte, aby vám maily od SME nekončili v spame
 1. KOSIT hľadá do svojho tímu ďalších vodičov
 2. Náklady na domácnosť pomôže ušetriť aj kompostér FoodCycler
 3. Notebook s dvomi obrazovkami. Ako dlho si naň budete zvykať?
 4. Dochádzate do Bratislavy? Auto nechajte doma
 5. Púštne kráľovstvo: Prečo by ste mali navštíviť Jordánsko?
 6. SITA Slovenská tlačová agentúra zlepšuje dostupnosť služieb
 7. 4 veci, na ktoré si treba dať pozor pri zateplení šikmej strechy
 8. 5 príkladov, kedy banke nejde len o peniaze
 1. Púštne kráľovstvo: Prečo by ste mali navštíviť Jordánsko? 6 145
 2. Riskovali viac než iní. Jeden z nich sa slávy nedožil 5 673
 3. Európska noc výskumníkov prináša zážitky s vedou opäť naživo 5 047
 4. Piešťanská firma ovládla svet zubárskych kresiel 4 670
 5. Digitálne dvojča v Konštrukta-TireTech 3 923
 6. Vyskúšajte vylepšenú aplikáciu SME aj s novou SME Minútou 3 797
 7. Najradšej by ste sa pri čítaní správ nechali zahrabať? 2 543
 8. Osem cestovateľských tipov, kam sa vybrať cez jesenné prázdniny 2 446
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Štefan Czucz

Podnikateľ bol považovaný za mecenáša SMK, neskôr za vplyvného muža v pozadí strany Most-Híd.


27. sep

Predčasné voľby preferujú aj voliči SaS a Sme rodina.


4 h
Marián Zimmermann bol najlepší Slovák na MMM 2022.

Rozhovor s Mariánom Zimmermannom.


2 h
Húfnica Zuzana 2.

Vojna na Ukrajine pokračuje.


a 4 ďalší 17 h

Neprehliadnite tiež

Pápež František počas prejavu na Námestí sv. Petra.

Pápež odsúdil hrozbu jadrovej vojny.


TASR 3 h
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj.

Pre ruskú armádu je strata Lymanu ďalším veľkým neúspechom.


TASR 4 h
Hurikán zničil mesto Fort Myers.

Prezident Biden navštívi Floridu na budúci týždeň-


TASR 8 h
Ukrajinskí vojaci v Lymane, na budovách vztyčujú ukrajinské vlajky.

Na pád Lymanu môže doplatiť aj minister obrany Šojgu.


11 h
SkryťZatvoriť reklamu