Teherán 16. júla (TASR) - Iracký premiér Džafárí pricestoval dnes na trojdňovú návštevu susedného Iránu. Na historickej návšteve Teheránu za ostatné desaťročia sprevádza Džafárího početná delegácia ministrov vládneho kabinetu.
Počas prvého dňa v Teheráne sa iracký premiér stretol s iránskymi predstaviteľmi, pričom označil vzťah svojej krajiny s Iránom za "neoddeliteľnú súčasť irackých zahraničných vzťahov".
Očakáva sa, že v rámci historickej návštevy irackej delegácie na vysokej úrovni Irak podpíše so svojím niekdajším úhlavným nepriateľom dohodu o bezpečnosti.
Oba susedné moslimské štáty majú svoju históriu plnú vzájomných konfliktov a vojen, ktoré sa tiahli stáročiami. Posledným veľkým konfliktom bola iracko-iránska vojna v rokoch 1980-1988, ktorá sa začala vpádom vojsk vtedajšieho irackého režimu Saddáma Husajna do Iránu a skončila prímerím až po zásahu OSN. Obe strany utrpeli v krvavom konflikte státisíce obetí a veľké časti juhozápadného Iránu zostali zničené.
Džafárího privítal na teheránskom letisku vysokopostavený minister iránskeho vládneho kabinetu a neskôr sa šéf irackej vlády stretol s prvým viceprezidentom Iránu Muhammadom Rézom Aréfom.
Po schôdzke s Džafárím iránsky viceprezident vyhlásil, že obe krajiny by sa mali za chladnosť svojich vzťahov z minulosti odškodniť tým, že sa stanú modelom susedských vzťahov pre celý región.
Mať dobré vzťahy je podľa Aréfa výhodné tak pre obe zúčastnené krajiny, ako aj pre celý región a islamský svet. Aréf vyjadril pripravenosť Iránu spolupracovať s Irakom v otázke bezpečnosti a pomôcť mu aj v politickej a hospodárskej oblasti. "Toto je nová kapitola vo vzťahoch s Irakom a v budúcnosti budeme svedkami ich výraznej zmeny a rozkvetu," dodal Aréf.
Džafárí podobne pripomenul dlhú históriu oboch krajín. "Je to dlhoročný vzťah založený na vzájomných záujmoch a čelíme aj rovnakým problémom v oblasti bezpečnosti," pripomenul iracký premiér.
Ako uviedol iránsky minister pre spravodajské služby a bezpečnostné otázky Alí Júnisí, Teherán vkladá do dlho plánovanej návštevy irackého premiéra veľké nádeje. "Všetko je pripravené pre bilaterálnu spoluprácu s Irakom a sme pripravení podpísať dohodu o bezpečnosti," potvrdil Júnisí.
Iránski analytici veria, že návšteva irackej delegácie pomôže zlepšiť vzťahy medzi oboma susednými krajinami vo všetkých smeroch, keďže spoločná hranica je podľa politológov nevyhnutnosťou dobrých susedských vzťahov. Zároveň veria, že prispeje aj k zlepšeniu bezpečnostnej spolupráce, keďže oba štáty oddeľuje pomerne priepustná hranica, cez ktorú voľne prúdia militanti a infiltrujú do Iraku.
Počas minulotýždňového pobytu irackého ministra obrany Sádúna al-Dulajmího v Teheráne, ktorý predchádzal návšteve Džafárího a jeho delegácie, podpísali oba kedysi znepriatelené štáty historické dohody o spolupráci v oblasti bezpečnosti a prisľúbili si, že už nikdy medzi sebou nebudú viesť vojny.
Iracký minister sa Iránu ospravedlnil za vojnové zločiny, ktorých sa na Iráne dopustil Irak za Husajnovho režimu. Irán na znak prijatia ospravedlnenia sľúbil Iraku jednu miliardu dolárov finančnej pomoci na povojnovú obnovu.