SME
Nedeľa, 2. október, 2022 | Meniny má Levoslav

Rusko podľa Britov čoraz viac cieli na civilnú infraštruktúru (SME Minúta)

Vojna na Ukrajine pokračuje.

Kľúčové udalosti:

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Najnovšie správy o vojne na Ukrajine minúta po minúte

Minútu po minúte sme ukončili, ďakujeme za pozornosť.

18. 9. 2022
|
22:28
|
Svet

Členovia ruskej Rady pre rozvoj občianskej spoločnosti a ľudských práv, pôsobiacej pri kancelárii prezidenta Ruskej federácie, žiadajú vysvetlenie nasadenia odsúdených osôb do bojových operácií ruskej armády na Ukrajine.

Vo svojej žiadosti sa členovia rady odvolávajú na informácie, ktoré zverejnili viaceré prokremeľské televízne kanály

Ruské televízie priniesli reportáže o mužoch odsúdených na nepodmienečné tresty väzenia, ktorí boli nasadení do bojov na Ukrajine.

Signatári výzvy pripomínajú, že väzňa, ktorý si neodpykal celý trest, je možné prepustiť len na základe milosti udelenej prezidentom, vyhlásením amnestie schválenej parlamentom, prípadne zmenou trestu na podmienečný, o čom rozhoduje súd.

Autori dovolania žiadajú teraz generálneho prokurátora, aby "vysvetlil, na základe čoho sú tieto osoby prepustené z výkonu trestu - ak sú tieto informácie pravdivé".

Prvé správy o tom, že do vojny na Ukrajine boli nasadení aj odsúdení, ktorým za to ponúkali peniaze a amnestiu, sa objavili už v júli, pripomenula BBC. Na federálnej úrovni sa ruské úrady k týmto obvineniam nevyjadrili a neodpovedali ani na otázky médií. Regionálne oddelenia federálnej väzenskej služby označili správy o nábore väzňov za dezinformácie a nezmysly.

BBC však poukázala na to, že pred pár dňami sa na rôznych sociálnych sieťach objavilo video, na ktorom muž nápadne podobný oligarchovi Jevgenijovi Prigožinovi agituje v jednej z ruských väzníc, aby sa väzni pridali k súkromnej polovojenskej organizácii známej ako Vagnerova skupina.

V uniknutom videu Prigožin, známy aj pod prezývkou Putinov kuchár, ponúka väzňom slobodu výmenou za šesť mesiacov služby v žoldnierskej organizácii spájanej s jeho menom. (TASR)

18. 9. 2022
|
21:13
|
Svet

Poctu zosnulej britskej kráľovnej Alžbete II. vzdala v nedeľu vo Westminsterskej sále v Londýne aj manželka ukrajinského prezidenta Olena Zelenská. Následne ju v Buckinghamskom paláci prijala Catherine, princezná z Walesu. (TASR)

Olena Zelenská v Londýne.
Zdroj TASR/AP
18. 9. 2022
|
20:39
|
Svet
Dôležité

Česká vláda chce zastropovanie cien energií zaplatiť zo zvýšenej dividendy plynúcej z podielu v štátom vlastnených spoločnostiach vrátane spoločnosti ČEZ a z mimoriadnych ziskov niektorých firiem. Povedal to premiér Petr Fiala. (TASR)

18. 9. 2022
|
19:34
|
Svet

Pri zásahu psychiatrickej liečebne v ukrajinskej Strileči zahynuli štyria zdravotníci. Zranenia utrpeli dvaja pacienti, oznámil gubernátor Charkovskej oblasti Synehubov.

Synehubov spresnil, že zdravotnícke zariadenie "bolo v procese evakuácie a zdravotnícky personál odvážal pacientov z objektu, ktorý bol pod silnou paľbou". Synehubov napísal, že areál liečebne ostreľovali ruské jednotky.

Z akého územia bola obec ostreľovaná, Synehubov neuviedol. Dodal, že zo 600 pacientov sa ich podarilo evakuovať len 30. (TASR)

18. 9. 2022
|
19:15
|
Svet
18. 9. 2022
|
18:48
|
Svet

Exhumácia tiel z masového pohrebiska v Izjume bude trvať ďalšie dva týždne. V Izjume podľa slov tamojšieho starostu Marčenko nenašli žiadne ďalšie hroby, no „sú informácie, že existujú, pátranie pokračuje“.

Ukrajinské ministerstvo obrany uviedlo, že v meste našli najmenej 440 neoznačených hrobov. Ukrajinský prezident Zelenskyj v piatok povedal, že niektoré telá, ktoré tam našli, mali stopy po mučení, pričom obvinil Rusko z „krutosti a terorizmu“.

„Veľa ľudí, ktorí odišli z mesta, teraz hlási nezvestných príbuzných. K dnešnému dňu má Izjum 11-tisíc až 15-tisíc obyvateľov. Ľudia sa do mesta začínajú vracať. Myslím, že o mesiac tam bude až 30-tisíc obyvateľov. Nie všetci sa vrátia, pretože veľa domov bolo zničených." opísal situáciu v meste Marčenko. V súčasnosti v meste nie je elektrina ani plyn. Elektrina bude poskytnutá najskôr o dva týždne. (CNN)

18. 9. 2022
|
17:20
|
Svet

Ruská diva Pugačovová chce, aby aj ju zapísali do zoznamu zahraničných agentov. Pugačovová reaguje na zapísanie jej manžela Maxima Galkina, ktorý sa venuje politickej satire a je známy parodistom a moderátorom.

Moskva tvrdí, že Galkin vykonáva politické aktivity a je za to platený Ukrajinou. Po začatí ruskej invázie na Ukrajinu Galkin vystúpil s ostrou kritikou tejto vojny. Neskôr komentoval aj brutalitu odhalenú v Buči.

Pugačovová oznámila, že je solidárna so svojím manželom, "ktorý praje svojej vlasti prosperitu, mierový život, slobodu prejavu a to, aby naši chlapci (vojakov) prestali umierať pre iluzórne ciele, ktoré robia z našej krajiny vyvrheľa a sťažujú život našim občanom."

Pugačovová je tak zrejme vôbec prvou osobou, ktorá požiadala o zaradenie do tohto zoznamu. Po vypuknutí vojny na Ukrajine ruské médiá informovali, že Pugačovová a Galkin so svojimi deťmi-dvojčatami z Ruska odcestovali. (TASR)

18. 9. 2022
|
16:39
|
Svet

Ukrajinskí vojaci ukončili pôsobenie v mierovej misii OSN v Konžskej demokratickej republike. Po ohlásení stiahnutia ukrajinskej leteckej jednotky v marci diplomati varovali, že misia OSN v krajina bude mať vážny nedostatok vrtuľníkov.

Tie sú dôležité pri boji proti povstaleckým skupinám v hustých lesoch východnej časti rozľahlej africkej krajiny. Osem ukrajinských helikoptér tvorilo približne tretinu letky, ktorou disponuje stabilizačná misia MONUSCO. (TASR)

18. 9. 2022
|
16:14
|
Svet

Pápežský almužník sa dostal pod raketovú paľbu, keď na Ukrajine rozvážal pomoc. Kardinál Konrad Krajewski a jeho sprievod vyviazli z nej bez zranení.

Incident sa odohral včera neďaleko ukrajinského mesta Záporožie, v lokalite vo vzdialenosti asi 20 kilometrov od frontovej línie. Vatikán dodal, že kardinál so sprievodom boli nútení vyhľadať úkryt.

"Prvýkrát v živote som nevedel, kam mám utekať. Pretože nestačí utekať, musíte vedieť kam," povedal kardinál poľského pôvodu, ktorý z pozície pápežského almužníka získava pre Vatikán financie, napr. aj z milodarov či lotérie, a má na starosti aj charitatívnu pomoc.

Krajewski dodal, že v kritickej situácii im pomohol vojak z ich sprievodu, ktorý vedel, kde presne sa nachádza najbližší kryt. Dovezená humanitárna pomoc a potraviny je určená pre asi 4000 ľudí, ktorým sa z danej oblasti odtiaľ z rôznych dôvodov neevakuovali.

Krajewski je na Ukrajine v mene pápeža Františka. V programe mal návštevu miest Odesa, Žytomyr, Charkov i iných lokalít na východe Ukrajiny. (TASR)

18. 9. 2022
|
16:00
|
Ekonomika

Na základe dohody po Čiernom mori odišlo zhruba 3,7 milióna ton obilia. Ukrajinské ministerstvo infraštruktúry uviedlo, že dnes by malo z ukrajinských prístavov odísť desať lodí so 169 300 tonami poľnohospodárskych produktov.

Ukrajinský export obilia sa prepadol po tom, čo Rusko vo februári napadlo krajinu a zablokovalo jej prístavy, čo zvýšilo globálne ceny potravín a vyvolalo obavy z nedostatku v Afrike a na Blízkom východe. Pred vojnou Ukrajina, ktorá je svetový významný producent a vývozca obilia, expedovala až šesť miliónov ton mesačne.

Na základe dohody podpísanej Moskvou a Kyjevom v júli otvorili tri ukrajinské prístavy v Čiernom mori. Ministerstvo uviedlo, že tieto prístavy sú schopné naložiť a poslať do zahraničia 100 až 150 nákladných lodí mesačne. (TASR, Sky News)

18. 9. 2022
|
15:57
|
Svet

Na oslobodených územiach v Charkovskej oblasti našli viac ako desať mučiarní. Ukrajinský prezident vo svojom sobotnom nočnom prejave povedal, že jedna z nich bola napríklad na vlakovej stanici v meste Kozača Lopaň.

Podobne ako Zelenskyj sa vyjadrila aj regionálna prokuratúra v Charkove. Ruská armáda podľa nej mučila ľudí v pivnici takzvaných „ľudových milícií“ v meste Kozača Lopaň, keď bolo obkľúčené.

„Predstavitelia Ruskej federácie vytvorili pseudoagentúru presadzovania zákona, v suteréne ktorej bola zriadená mučiareň, kde boli civilisti vystavení neľudskému mučeniu. Pri prehliadke boli zaistené dokumenty potvrdzujúce fungovanie pseudopolicajného oddelenia a zariadenie, ktorým okupanti týrali civilistov elektrickým prúdom,“ uviedla prokuratúra. (CNN, TASR)

18. 9. 2022
|
10:43
|
Svet

Rusko zrejme rozšírilo okruh lokalít, na ktoré je pripravené udrieť, aby oslabilo morálku Ukrajiny. Rusko podľa britského ministerstva obrany čoraz viac cieli na civilnú infraštruktúru aj tam, kde to nemá vojenský účinok. (ČTK)

18. 9. 2022
|
10:19
|
Domov

Hraničnými priechodmi prešlo včera 3515 ľudí z Ukrajiny. O dočasné útočisko požiadali traja žiadatelia. Zo Slovenska na Ukrajinu prešlo 3799 osôb.

Celkový počet osôb, ktoré vstúpili na územie Slovenska od februárového vypuknutia vojny na Ukrajine, je 809 192. Dočasné útočisko udelili 94 021 žiadateľom. Zo Slovenska na Ukrajinu prešlo 578 156 ľudí. (TASR)

18. 9. 2022
|
10:18
|
Svet

Rusi vykonávajú nezmyselné ofenzívne operácie okolo Donecka a Bachmutu, namiesto toho, aby sa sústredili na obranu proti postupujúcim ukrajinským protiofenzívam v Charkovskej oblasti. Uvádza to americký Inštitút pre štúdium vojny. (ČTK)

18. 9. 2022
|
09:41
|
Svet

Hovorkyňa ruského ministerstva zahraničia Maria Zacharovová odsúdila rozhodnutie Britov nepozvať Rusov na pohreb Alžbety II. Podľa jej slov je hlboko nemorálne využiť pohreb "na geopolitické účely na vyrovnanie účtov“ s Ruskom. (TASR)

18. 9. 2022
|
08:15
|
Svet

Austrália nezakáže ruským turistom vstup do krajiny v rámci sankcií súvisiacich s vojnou na Ukrajine. Od začiatku konfliktu Austrália uvalila sankcie na stovky ruských občanov a firiem vrátane väčšiny ruského bankového sektora. (TASR)

18. 9. 2022
|
06:10
|
Svet

Zelenskyj obvinil ruské sily, ktoré predtým okupovali veľkú časť Charkovskej oblasti, z rozsiahleho používania mučenia. V tomto oslobodenom regióne objavili dosiaľ najmenej desať lokalít, kde došlo k mučeniu, uviedol prezident.

"Mučenie bolo na tomto okupovanom území rozšírenou praxou," povedal prezident, pričom ruských okupantov, ktorí pred týždňom utiekli pred ukrajinskou protiofenzívou, označil za "fašistov" a ich správanie prirovnal k nacistom.

Tak ako nacisti aj Rusi sa budú za svoje zločiny zodpovedať pred súdom, povedal Zelenskyj. "Zistíme totožnosť všetkých tých, ktorí mučili a týrali ľudí; ktorí tieto zverstvá priniesli z Ruska sem, na ukrajinské územie," dodal.

Zelenskyj ďalej povedal, že ruskí agresori pri svojom úteku zanechali mučiace zariadenia. Ukrajinské úrady zverejnili fotografie týchto zariadení a miest, kde podľa nich došlo k mučeniu.

Medzi telami objavenými v jednom z masových hrobov neďaleko mesta Izium sa našli aj dôkazy o mučení, povedal Zelenskyj a dodal, že exhumácia mŕtvych pokračovala aj v sobotu. (TASR)

17. 9. 2022
|
22:58
|
Svet

Ruské ministerstvo spravodlivosti pridalo do registra fyzických osôb označovaných za tzv. zahraničných agentov aj manžela stálice ruského popu Ally Pugačovovej - stand-upového komika Maxima Galkina.

Galkin kritizoval ruskú ozbrojenú inváziu na Ukrajinu hneď v jej prvý deň, 24. februára 2022. Po odchode s rodinou do zahraničia začal koncertovať, pričom časť honorárov dal posielať na pomoc ukrajinským utečencom.

V reakcii na svoje zaradenie medzi "agentov" Galkin na sociálnej platforme Instagram napísal, že do zoznamu bol zapísaný na základe tvrdenia, že vykonáva politické aktivity a že je za ne platený Ukrajinou.

Galkin však tvrdí, že sa venuje výlučne politickej satire. Dodal, že peniaze z Ukrajiny dostal "raz, aj to zhruba pred desiatimi rokmi, keď tam mal vystúpenia".

Vo svojom statuse Galkin uistil, že humoru a satire na politické témy sa bude venovať aj naďalej, pričom pripomenul, že ide o súčasť jeho práva na slobodu prejavu zakotveného v ruskej ústave, na ktorej dodržiavanie je povinné dohliadať práve ministerstvo spravodlivosti.

Galkin a Pugačovová spolu so svojimi deťmi-dvojčatami opustili Rusko začiatkom marca - krátko po vypuknutí vojny na Ukrajine - a usadili sa v Izraeli.

Pugačovová sa vrátila do Ruska koncom augusta - špekulovalo sa, že kvôli dvojčatám, ktoré sú školopovinné. Po návrate do Moskvy sa zúčastnila aj na rozlúčke so zosnulým bývalým sovietskym prezidentom Michailom Gorbačovom. Galkin je stále v zahraničí.

Štatút "zahraničný agent" podľa AFP pripomína termín "nepriateľ ľudu" zo sovietskych čias. Má sa vzťahovať na osoby alebo skupiny, ktoré dostávajú finančné prostriedky zo zahraničia a vykonávajú politickú činnosť rôzneho druhu. (TASR)

Súvisiaci článok Obnovili jedno z hlavných elektrických vedení v Záporožskej elektrárni (SME Minúta) Čítajte 

Vojna na Ukrajine

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Svet

Inzercia - Tlačové správy

 1. Púštne kráľovstvo: Prečo by ste mali navštíviť Jordánsko?
 2. Notebook s dvomi obrazovkami. Ako dlho si naň budete zvykať?
 3. Dochádzate do Bratislavy? Auto nechajte doma
 4. 5 príkladov, kedy banke nejde len o peniaze
 5. Školy môžu získať podporu pre zelené projekty
 6. Európska noc výskumníkov prináša zážitky s vedou opäť naživo
 7. Riskovali viac než iní. Jeden z nich sa slávy nedožil
 8. Takto si nastavíte, aby vám maily od SME nekončili v spame
 1. KOSIT hľadá do svojho tímu ďalších vodičov
 2. Náklady na domácnosť pomôže ušetriť aj kompostér FoodCycler
 3. Notebook s dvomi obrazovkami. Ako dlho si naň budete zvykať?
 4. Dochádzate do Bratislavy? Auto nechajte doma
 5. Púštne kráľovstvo: Prečo by ste mali navštíviť Jordánsko?
 6. SITA Slovenská tlačová agentúra zlepšuje dostupnosť služieb
 7. 4 veci, na ktoré si treba dať pozor pri zateplení šikmej strechy
 8. 5 príkladov, kedy banke nejde len o peniaze
 1. Púštne kráľovstvo: Prečo by ste mali navštíviť Jordánsko? 6 232
 2. Riskovali viac než iní. Jeden z nich sa slávy nedožil 5 694
 3. Európska noc výskumníkov prináša zážitky s vedou opäť naživo 5 052
 4. Piešťanská firma ovládla svet zubárskych kresiel 4 671
 5. Digitálne dvojča v Konštrukta-TireTech 3 923
 6. Vyskúšajte vylepšenú aplikáciu SME aj s novou SME Minútou 3 797
 7. Najradšej by ste sa pri čítaní správ nechali zahrabať? 2 544
 8. Osem cestovateľských tipov, kam sa vybrať cez jesenné prázdniny 2 288
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Falošná fotka, falošné údaje a falošná neexistujúca osoba. Polícia Slovenskej republiky na facebookovom profile pravidelne upozorňuje na podvodníkov na internete.

Čo robia pre obete banky a polícia?


29. sep
Peter Tkačenko

Koalícii prajeme dobrú chuť pri konzumácii moci s "tvrdými kresťanmi".


5 h
Štefan Czucz

Podnikateľ bol považovaný za mecenáša SMK, neskôr za vplyvného muža v pozadí strany Most-Híd.


27. sep
Húfnica Zuzana 2.

Vojna na Ukrajine pokračuje.


a 4 ďalší 18 h

Neprehliadnite tiež

Pápež František počas prejavu na Námestí sv. Petra.

Pápež odsúdil hrozbu jadrovej vojny.


TASR 4 h
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj.

Pre ruskú armádu je strata Lymanu ďalším veľkým neúspechom.


TASR 5 h
Hurikán zničil mesto Fort Myers.

Prezident Biden navštívi Floridu na budúci týždeň-


TASR 9 h
Ukrajinskí vojaci v Lymane, na budovách vztyčujú ukrajinské vlajky.

Na pád Lymanu môže doplatiť aj minister obrany Šojgu.


12 h
SkryťZatvoriť reklamu