SME
Utorok, 4. október, 2022 | Meniny má František

Obnovili jedno z hlavných elektrických vedení v Záporožskej elektrárni (SME Minúta)

Vojna na Ukrajine pokračuje.

Kľúčové udalosti:

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Najnovšie správy o vojne na Ukrajine minúta po minúte

Minútu po minúte sme ukončili, ďakujeme za pozornosť.

17. 9. 2022
|
22:58
|
Svet

Ruské ministerstvo spravodlivosti pridalo do registra fyzických osôb označovaných za tzv. zahraničných agentov aj manžela stálice ruského popu Ally Pugačovovej - stand-upového komika Maxima Galkina.

Galkin kritizoval ruskú ozbrojenú inváziu na Ukrajinu hneď v jej prvý deň, 24. februára 2022. Po odchode s rodinou do zahraničia začal koncertovať, pričom časť honorárov dal posielať na pomoc ukrajinským utečencom.

V reakcii na svoje zaradenie medzi "agentov" Galkin na sociálnej platforme Instagram napísal, že do zoznamu bol zapísaný na základe tvrdenia, že vykonáva politické aktivity a že je za ne platený Ukrajinou.

Galkin však tvrdí, že sa venuje výlučne politickej satire. Dodal, že peniaze z Ukrajiny dostal "raz, aj to zhruba pred desiatimi rokmi, keď tam mal vystúpenia".

Vo svojom statuse Galkin uistil, že humoru a satire na politické témy sa bude venovať aj naďalej, pričom pripomenul, že ide o súčasť jeho práva na slobodu prejavu zakotveného v ruskej ústave, na ktorej dodržiavanie je povinné dohliadať práve ministerstvo spravodlivosti.

Galkin a Pugačovová spolu so svojimi deťmi-dvojčatami opustili Rusko začiatkom marca - krátko po vypuknutí vojny na Ukrajine - a usadili sa v Izraeli.

Pugačovová sa vrátila do Ruska koncom augusta - špekulovalo sa, že kvôli dvojčatám, ktoré sú školopovinné. Po návrate do Moskvy sa zúčastnila aj na rozlúčke so zosnulým bývalým sovietskym prezidentom Michailom Gorbačovom. Galkin je stále v zahraničí.

Štatút "zahraničný agent" podľa AFP pripomína termín "nepriateľ ľudu" zo sovietskych čias. Má sa vzťahovať na osoby alebo skupiny, ktoré dostávajú finančné prostriedky zo zahraničia a vykonávajú politickú činnosť rôzneho druhu. (TASR)

17. 9. 2022
|
20:43
|
Svet

Turecko má záujem stať sa členom Šanghajskej organizácie spolupráce, uviedol Erdogan. Turecko by sa stalo prvou členskou krajinou NATO, ktorá by súčasne patrila do osemčlenného bloku, kde majú dominantné postavenie Čína a Rusko. (TASR)

17. 9. 2022
|
18:48
|
Regióny
17. 9. 2022
|
18:47
|
Svet
Dôležité

Obnovili jedno z hlavných elektrických vedení v Záporožskej jadrovej elektrárne.  Dva týždne po jeho výpadku tak znovu začalo napájať elektráreň elektrinou z ukrajinskej siete.

„Vďaka opätovnému zapojeniu hlavného vedenia včera popoludní sú tri záložné elektrické vedenia opäť v zálohe,“ vysvetlila Medzinárodná agentúra pre atómovú energiu. Ako ďalej uviedla, zvyšné tri hlavné externé 750-kilovoltové vedenia, o ktoré elektráreň prišla v dôsledku vojny zostávajú odpojené.

Zaporožská jadrová elektráreň je od marca pod kontrolou ruských síl. V ostatných týždňoch čelila spolu s okolitými oblasťami ostreľovaniu, čo vyvolalo obavy z možnej jadrovej katastrofy. (TASR)

17. 9. 2022
|
18:20
|
Svet

Mexiko chce v OSN navrhnúť mierový plán pre Ukrajinu. Prvá reakcia Kyjeva je skeptická. Mexiko navrhuje vznik výboru pre dialóg a mier, ktorý by tvorili pápež František, generálny tajomník OSN Guterres a indický premiér Módí.

"Ide o naliehavé hľadanie dohody, ktorá by zastavila vojnu na Ukrajine," uviedol mexický prezident. "Mierotvorná misia" by sa podľa neho mala okamžite snažiť o zastavenie bojov a priame rozhovory s ukrajinským prezidentom a ruským prezidentom.

Obrador, ktorého krajina je v súčasnosti nestálym členom Bezpečnostnej rady OSN, tiež kritizoval svetovú organizáciu za podľa jeho slov nečinnosť, pokiaľ ide o vojnu na Ukrajine. 

"'Mierotvorcovia', ktorí využívajú vojnu ako tému na vlastnú propagáciu, vyvolávajú len prekvapenie. López Obrador, je vaším plánom udržať milióny ľudí pod okupáciou, zvýšiť počet masových pohrebov a dať Rusku čas na obnovenie rezerv pred ďalšou ofenzívou? Potom je váš 'plán' plánom," reagoval Podoľak. (TASR)

17. 9. 2022
|
18:07
|
Svet

Lipavský pre objav masových hrobov v Iziume vyzval na zriadenie medzinárodného tribunálu. Český minister zahraničia vyzýval k vyvodeniu zodpovednosti.

„V 21. storočí sú takéto útoky proti civilnému obyvateľstvu nemysliteľné a ohavné. Nemôžeme ich prehliadať. Sme za potrestanie všetkých vojnových zločincov. Stojíme pri Ukrajine,“ uviedol Lipavský. (TASR)

17. 9. 2022
|
17:48
|
Svet
Dôležité

Biden varoval ruského prezidenta pred použitím jadrových zbraní na Ukrajine. "Zmenili by ste tvár vojenského konfliktu ako nič iné od druhej svetovej vojny," povedal Biden.

"Nerobte to," zopakoval americký prezident trikrát v rozhovore pre americkú televíziu CBS.  Odmietol špecifikovať, čo by USA robili, ak by Putin zašiel tak ďaleko. Dodal však, že by to malo dôsledky primerané rozsahu toho, čo by sa Moskva rozhodla urobiť. Rusko by sa podľa neho tiež stalo vo svete "ešte väčším vyvrheľom". (TASR)

17. 9. 2022
|
16:05
|
Svet

Paríž skráti čas osvetlenia múzea Louvre a zámku Versailles. Týmto symbolickým gestom chce verejnosť upozorniť na energetickú krízu, ktorá je dôsledkom vojny na Ukrajine. (TASR)

17. 9. 2022
|
15:43
|
Svet

Poľsko otvára novú morskú trasu s cieľom znížiť svoju závislosť od Ruska. Kanál ešte nie je dokončený, je prístupný len pre malé lode a jachty. Slávnostné podujatie sa uskutočnilo v symbolický dátum.

Otvorenie sa konalo v deň 83. výročia vpádu sovietskych jednotiek na územie Poľska a má byť symbolicky prejavom konca vplyvu Moskvy na ekonomiku a rozvoj daného poľského regiónu, ktorý hraničí s Kaliningradskou oblasťou - ruskou exklávou na pobreží Baltického mora.

Nákladné lode prieplav nebudú môcť využívať, kým sa prístup do prístavu Elbląg neprehĺbi na päť metrov. Očakáva sa, že tieto práce budú stáť 21 miliónov eur. Výška tejto sumy je zdrojom sporov medzi vládou a mestskými orgánmi.

Na slávnostnom otvorení novej námornej trasy sa zúčastnili prezident Duda, premiér Morawiecki a predseda vládnej strany Právo a spravodlivosť Kaczyňski. Podujatie sprevádza niekoľko kultúrnych podujatí a na večer je naplánovaná dronová šou. (TASR)

17. 9. 2022
|
14:53
|
Ekonomika

Regulované ceny potravín a pohonných látok v Maďarsku zostávajú. Vláda rozhodla, že zastropovanie zostane, kým budú v platnosti sankcie voči Rusku.

"Sankcie Európskej únie viedli k brutálnemu zdražovaniu, najmä potravín, no výrazne vzrástli aj ceny benzínu a nafty. V tejto situácii považuje vláda za svoju najdôležitejšiu úlohu chrániť maďarské rodiny. Kým budú tieto sankcie v platnosti, nie je možné zrušiť zastropovanie cien," povedal šéf úradu vlády Gulyás.

Maďarská vláda s platnosťou od 15. novembra 2021 nariadila úradnú cenu základných druhov pohonných látok vo výške 480 forintov (1,19 eura) za liter. Od 30. júla však regulované ceny môžu využívať už iba súkromné vozidlá s maďarským evidenčným číslom, poľnohospodárske stroje a taxíky. (TASR)

17. 9. 2022
|
13:55
|
Svet

Rusko si na severovýchode Ukrajiny buduje obrannú líniu. Britské ministerstvo obrany informuje, že táto línia je pravdepodobne medzi riekou Oskil a mestom Svatove, ktoré leží zhruba 150 kilometrov od Charkova.

Moskva „pravdepodobne považuje zachovanie kontroly nad touto zónou za dôležité, pretože ňou prechádza jedna z mála hlavných zásobovacích trás, ktoré Rusko stále kontroluje, z Belgorodskej oblasti v Rusku,“ uviedol rezort. Podľa neho je pravdepodobné, že sa Rusko pokúsi „tvrdohlavo brániť túto oblasť“, ale nie je jasné, či Rusi dokážu odolať ďalšiemu sústredenému ukrajinskému útoku.

Medzičasom ukrajinské sily napredujú v protiofenzíve a pokračujú v prekračovaní rieky Oskil v Charkovskej oblasti, informuje americký Inštitút pre štúdium vojny. Ten vo svojej správe uviedol, že satelitné snímky, ktoré preskúmal, naznačujú, že ukrajinské sily prešli na východný breh rieky Oskil v Kupiansku a umiestnili tam delostrelectvo.

. „Ruské sily sú pravdepodobne príliš slabé na to, aby zabránili ďalšiemu ukrajinskému postupu pozdĺž celej rieky Oskil, ak sa ukrajinské sily rozhodnú obnoviť útočné operácie,“ skonštatoval ISW. (TASR)

17. 9. 2022
|
13:25
|
Svet

Telefonáty s ruským prezidentom prebiehajú vždy v priateľskom duchu, tvrdí nemecký kancelár. Rozhovory boli podľa Scholza priateľské aj vtedy, keď mali obaja politici "skutočne veľmi odlišný a rozdielny názor na vec".

Na otázku, ako by telefonáty s Putinom zhrnul, kancelár odpovedal, že na strane šéfa Kremľa "jednoznačne došlo k pokroku", ktorý však "k ničomu neviedol".

Scholz naposledy telefonoval s Putinom v utorok po niekoľkomesačnej prestávke. Telefonát trval 90 minút. Kancelár nástojil na vyriešení konfliktu diplomatickou cestou, ktorá by mala zahŕňať zastavenie paľby, úplné stiahnutie sa ruských vojsk z ukrajinského územia a rešpektovanie územnej celistvosti a zvrchovanosti Ukrajiny.

Scholz tiež uviedol, že Nemecko sa snaží vyjednať podmienky dodávky zbraní na Ukrajinu, pričom práve výzbroj z Nemecka podľa neho "umožnila Ukrajine dosiahnuť súčasné úspechy". (TASR)

17. 9. 2022
|
12:52
|
Svet

Úspech Ukrajiny je fenomenálny a problém Ruska obrovský, hovorí bezpečnostný analytik a politológ z Masarykovej univerzity. Z údajne druhej najsilnejšej armády na svete to vyzerá na druhú najsilnejšiu na Ukrajine, hovorí Kraus. (SME)

17. 9. 2022
|
11:51
|
Domov

Správy pre ľudí z Ukrajiny: Фламінго, якого помітили у Словаччині, додадуть до списку фауни. Для отримання ковід-сертифікату достатньо буде здати антигеновий тест, а особняк Кобурга в Єлшаві стане ще більшою туристичною атракцією.

Сьогоднішній випуск «Актуальні новини» готовий. Anglickú verziu si môžete prečítať tu. (SME)

17. 9. 2022
|
11:38
|
Svet

Estónsko vyzýva, aby Západ nepoľavoval vo vojenskej pomoci Ukrajine. "Prebiehajúca protiofenzíva dokazuje, že vojenská pomoc posúva Ukrajinu bližšie k víťazstvu a mieru, " tvrdí estónska premiérka Kallasová.

"My musíme našu pomoc a dodávky zbraní zvyšovať, aby sa agresia Ruska skončila čo najrýchlejšie," povedala Kallasová. Ukrajinská armáda v rámci svojej protiofenzívy v poslednom čase znovudobyla územie na východe krajiny. "Nedávna bojová porážka Ruska (v Charkove)... ukazuje, že pomoc Západu je účinná," vyhlásila.

V pokračovaní pomoci vyzval svojich kolegov z členských štátov NATO aj náčelník generálneho štábu estónskych ozbrojených síl generálporučík Herem. "Ak chceme zachovať svetový poriadok tak, ako ho poznáme, Ukrajina musí zvíťaziť... Všetci si musíme uvedomiť, že (pomoc Ukrajine) nie je šprint, ale maratón," povedal. (TASR)

17. 9. 2022
|
10:59
|
Svet

Poľsko prijalo od začiatku ukrajinskej vojny už 6,34 milióna ľudí. Poľská Pohraničná stráž vykonala v priebehu piatka približne 26 300 kontrol a v sobotu k 07:00 dosiahol počet príchodzích osôb okolo 8300.

Pohraničná stráž tiež tweetovala, že včera odišlo z Poľska na Ukrajinu zhruba 25 200 ľudí. A z poľského územia na ukrajinské prešlo už dovedna 4,56 milióna osôb.

Tajomník poľského ministerstva vnútra Szefernaker hovoril o pripravovanej novele zákona o vojnových z utečencoch z Ukrajiny. Poľsko podľa jeho slov plánuje digitalizáciu určitých činností, ktorých zámerom je skrátiť rady na mnohých miestach, na ktorých sa pre ľudí utekajúcich pred vojnou vybavujú úradné veci. (TASR)

17. 9. 2022
|
10:33
|
Domov

Hraničnými priechodmi prešlo včera 3238 ľudí z Ukrajiny. O dočasné útočisko požiadalo 165 žiadateľov. Zo Slovenska na Ukrajinu prešlo 3228 osôb.

Celkový počet osôb, ktoré vstúpili na územie SR od februárového vypuknutia vojny na Ukrajine, je 805 677. Dočasné útočisko udelili 94 018 žiadateľom. Zo Slovenska na Ukrajinu prešlo 574 357 ľudí. (TASR)

17. 9. 2022
|
09:53
|
Svet

Brazílsky prezident podporuje mierové riešenie vojny na Ukrajine. "Veríme v mier a Brazília urobí všetko, čo robí aj doteraz, s cieľom dosiahnuť mier," povedal Bolsonaro. .

Prezidentské voľby sa v amazonskej krajine konajú o niekoľko týždňov. Prvé kolo je na pláne 2. októbra a prípadné druhé kolo 30. októbra.

V Brazílii podľa odhadov žije približne 600-tisíc ukrajinských obyvateľov, najmä v štáte Paraná na juhu krajiny. Tam sa nachádza aj mesto Prudentópolis, ktoré prijíma utečencov z Ukrajiny. Tri štvrtiny z celkového počtu približne 53-tisíc obyvateľov Prudentópolisu majú ukrajinských predkov a v meste sa nachádzajú desiatky chrámov s vežami s cibuľovitými kupolami.

Bolsonaro krátko po začiatku ruskej invázie na Ukrajinu vyhlásil, že jeho krajina zostane v otázke vpádu ruskej armády "neutrálna". (TASR)

17. 9. 2022
|
06:10
|
Svet

Emmanuel Macron odsúdil "zverstvá" v meste Izium, kde úrady po odchode ruských vojsk hlásili objavenie stoviek masových hrobov. "Tvrdo odsudzujem zverstvá spáchané v Iziume, na Ukrajine, počas ruskej okupácie," napísal. (TASR)

16. 9. 2022
|
23:51
|
Svet

Biely dom označil správy o nájdení hromadných hrobov v ukrajinskom meste Izjum za "hrozivé". Šéf diplomacie Európskej únie Josep Borell vo vyhlásení odsúdil krutosti páchané na civilistoch a všetci zapletení do nich ponesú zodpovednosť.

Josep Borell vyhlásil, že "Európska únia je hlboko šokovaná" týmito správami. "Politické vedenie Ruska a všetci zapletení do porušovania medzinárodného a humanitárneho práva na Ukrajine ponesú zodpovednosť. EÚ podporuje každú snahu v tomto smere, "povedal Borell.

Nález v Izjume je "hrozivý, odporný a bohužiaľ zodpovedajúci zvrátenosti, s akou ruské sily vedú vojnu proti Ukrajine a ukrajinskému ľudu," uviedol dnes na stretnutí s novinármi bezpečnostný hovorca Bieleho domu John Kirby. Na twitteri ho citovala reportérka CNN v Bielom dome.

Emmanuel Macron večer napísal, že "páchatelia sa za svoje činy budú musieť zodpovedať". "Bez spravodlivosti nie je mieru," dodal Macron. (ČTK)

Súvisiaci článok Putin napriek ukrajinskému protiútoku trvá na ofenzíve (SME Minúta) Čítajte 

Vojna na Ukrajine

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Svet

Inzercia - Tlačové správy

 1. Slováci a peniaze: Na čo sporíme a koľko investujeme?
 2. Hasič vyrába knedle. Denne ich uvarí tisíc a má vypredané
 3. V Žiline projektujú železnice pre Londýn, Austráliu i Čínu
 4. Dôležitosť duševnej pohody
 5. Nakupovať viac ovocia a zeleniny sa oplatí každý deň
 6. Druhý diel komiksu Posledný Follower v denníku SME
 7. Dochádzate do Bratislavy? Auto nechajte doma
 8. Púštne kráľovstvo: Prečo by ste mali navštíviť Jordánsko?
 1. Nivy oslávili prvé narodeniny a takmer 13 miliónov návštevníkov
 2. Zuzana Bednárová: V Prešove je ešte veľa vecí na zlepšovanie
 3. Dni nezábudiek prispejú na zachovanie prevádzky Linky dôvery
 4. Hasič vyrába knedle. Denne ich uvarí tisíc a má vypredané
 5. V Žiline projektujú železnice pre Londýn, Austráliu i Čínu
 6. Dôležitosť duševnej pohody
 7. Slováci a peniaze: Na čo sporíme a koľko investujeme?
 8. Metropolis ostáva bez inflačnej doložky
 1. Hasič vyrába knedle. Denne ich uvarí tisíc a má vypredané 10 819
 2. Notebook s dvomi obrazovkami. Ako dlho si naň budete zvykať? 7 285
 3. Púštne kráľovstvo: Prečo by ste mali navštíviť Jordánsko? 7 186
 4. Riskovali viac než iní. Jeden z nich sa slávy nedožil 5 935
 5. Nakupovať viac ovocia a zeleniny sa oplatí každý deň 5 886
 6. Piešťanská firma ovládla svet zubárskych kresiel 5 831
 7. Európska noc výskumníkov prináša zážitky s vedou opäť naživo 5 084
 8. Dôležitosť duševnej pohody 4 089
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Ukrajinský spravodaj

Rusku utekajú vojaci aj pracovná sila.


55m
Protesty v Iráne.

Podľa Esfandiariovej je dôležité, že protesty vedú ženy.


2 h
Alexej Navaľnyj.

Tím väzneného ruského opozičného politika Alexeja Navaľného má v úmysle obnoviť prácu štábov jeho podporovateľov v Rusku.


TASR 2 h
Zničený príves v meste Fort Myers Beach.

Hurikán si vyžiadal najmenej 68 obetí.


a 3 ďalší 3 h
SkryťZatvoriť reklamu