SME
Nedeľa, 2. október, 2022 | Meniny má Levoslav

Putin napriek ukrajinskému protiútoku trvá na ofenzíve (SME Minúta)

Vojna na Ukrajine pokračuje.

Kľúčové udalosti:

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Najnovšie správy o vojne na Ukrajine minúta po minúte:

Minútu po minúte sme uzavreli, ďakujeme za pozornosť.

SkryťVypnúť reklamu
16. 9. 2022
|
23:51
|
Svet

Biely dom označil správy o nájdení hromadných hrobov v ukrajinskom meste Izjum za "hrozivé". Šéf diplomacie Európskej únie Josep Borell vo vyhlásení odsúdil krutosti páchané na civilistoch a všetci zapletení do nich ponesú zodpovednosť.

Josep Borell vyhlásil, že "Európska únia je hlboko šokovaná" týmito správami. "Politické vedenie Ruska a všetci zapletení do porušovania medzinárodného a humanitárneho práva na Ukrajine ponesú zodpovednosť. EÚ podporuje každú snahu v tomto smere, "povedal Borell.

Nález v Izjume je "hrozivý, odporný a bohužiaľ zodpovedajúci zvrátenosti, s akou ruské sily vedú vojnu proti Ukrajine a ukrajinskému ľudu," uviedol dnes na stretnutí s novinármi bezpečnostný hovorca Bieleho domu John Kirby. Na twitteri ho citovala reportérka CNN v Bielom dome.

Emmanuel Macron večer napísal, že "páchatelia sa za svoje činy budú musieť zodpovedať". "Bez spravodlivosti nie je mieru," dodal Macron. (ČTK)

16. 9. 2022
|
21:41
|
Svet

EÚ a je "hlboko znepokojená" objavom masových hrobov v znovu dobytom meste Izium, uviedol  šéf zahraničnej politiky bloku Josep Borrell.

Kyjevskí predstavitelia uviedli, že napočítali 450 hrobov. Deväťdesiatdeväť percent exhumovaných tiel malo známky násilnej smrti. (The Guardian)

16. 9. 2022
|
20:49
|
Svet

Ukrajinské ozbrojené sily zasiahli štyri oblasti s ruskými vojakmi, informoval generálny štáb ukrajinských ozbrojených síl.

Ozbrojené sily sa zamerali aj na vykladaciu stanicu, čím zabránili ruským silám rozmiestniť dodatočné zálohy. (The Guardian)

16. 9. 2022
|
19:56
|
Svet

V Charkovskej oblasti bolo počas ruskej okupácie mučených a zabitých vyše tisíc civilistov, povedal ukrajinský ombudsman Dmytro Lubinec.

V oblasti sa po odchode ruských vojakov našlo desať mučiarní, uviedol tiež podľa ruskojazyčného webu BBC šéf ukrajinskej polície Ihor Klymenko.

Kyjevu sa v uplynulých dňoch podarilo obnoviť kontrolu nad veľkou časťou Charkovskej oblasti na severovýchode krajiny počas rýchlej protiofenzívy. Z oslobodených území začali prichádzať správy o hrôzach, ktorými si za okupácie podľa ukrajinských predstaviteľov prešli miestni obyvatelia, podobne ako tomu bolo v prípade miest v okolí Kyjeva oslobodených v apríli. (ČTK)

16. 9. 2022
|
19:33
|
Svet

Členské štáty OSN povolili ukrajinskému prezidentovi Volodymyrovi Zelenskému, ktorého krajina sa bráni ruskej invázii, aby vystúpil na Valnom zhromaždení OSN v New Yorku výnimočne na diaľku prostredníctvom videozáznamu.

Informovala o tom agentúra AFP. Programom všeobecnej rozpravy tento rok zamieša aj pohreb britskej kráľovnej Alžbety II., ktorého sa zúčastnia mnohí svetoví štátnici. (ČTK)

16. 9. 2022
|
19:30
|
Šport

Medzinárodná biatlonová únia predĺžila dištanc Ruska a Bieloruska v reakcii na vojenský konflikt na území Ukrajiny. Rusi a Bielorusi sa môžu zbaviť suspendácie tým, že sa verejne dištancujú od ozbrojeného konfliktu. (TASR)

16. 9. 2022
|
18:53
|
Svet

Turecko bude za približne štvrtinu dodávok ruského plynu platiť v rubľoch. Povedal to ruský prezident Vladimir Putin, ktorý dodal, že príslušná dohoda by mala do platnosti vstúpiť už čoskoro. 

"Naša dohoda o dodávkach ruského zemného plynu do Turecka by mala do platnosti vstúpiť v najbližšom období, pričom 25 percent z celkového objemu platieb za tieto dodávky bude v rubľoch," povedal Putin počas stretnutia so svojim tureckým náprotivkom Recepom Tayyipom Erdoganom na okraj samitu Šanghajskej organizácie spolupráce v uzbeckom Samarkande. (TASR)

16. 9. 2022
|
18:39
|
Svet

Rusko nie je podľa Putina zodpovedné za energetickú krízu v Európe. Kríza podľa šéfa Kremľa vznikla ešte pred inváziou na Ukrajinu. Putin dodal, že ak chcú krajiny Únie viac plynu, mali by zrušiť sankcie, ktoré bránia prevádzey nového plynovodu Nord Stream 2. (ČTK)

16. 9. 2022
|
18:30
|
Domov

„Rusi sa stále zarputilo držia starého rigidneho systému velenia. Majú veľmi zlú komunikáciu a koordináciu jednotiek a strašnú logistiku. Ukrajinci si naopak veľmi rýchlo osvojili moderný spôsob velenia,“ hovorí generál Macko. (SME)

16. 9. 2022
|
18:25
|
Svet

Predsedovia parlamentov G7 prisľúbili Ukrajine pokračujúcu podporu. "Ľudia na Ukrajine nebránia len svoju demokraciu, ale aj demokraciu nás všetkých, takže cena, ktorú musíme platiť my, je nízka," uviedla Nancy Pelosiová.

"Samozrejme, že nás znepokojujú vysoké ceny energií, ale títo ľudia riskujú svoje životy," doplnila predsedníčka Snemovne reprezentantov USA na stretnutí s kolegami v Berlíne s tým, že je potrebná významná bezpečnostná podpora Ukrajiny, humanitárna a ekonomická pomoc, ako aj "sankcie, sankcie, sankcie", ktoré musí Rusko pocítiť.

Predsedníčka nemeckého Spolkového snemu Bärbel Basová povedala, že ruský prezident Putin vedie boj proti všetkým liberálnym demokraciám Západu a ničí pritom vlastnú krajinu. "A v tomto boji nezvíťazí," vyhlásila. (TASR)

16. 9. 2022
|
18:17
|
Svet

Bol som vašim fanúšikom, ale po tomto stretnutí vás mám ešte radšej, povedal starosta ukrajinského hlavného mesta Kyjev Vitalij Kličko českému premiérovi Petrovi Fialovi. Uviedol to premiérov hovorca Václav Smolka.

Fiala ho privítal v Kramářovej vile, svojej oficiálnej rezidencii. "Česká republika vďaka svojej historickej skúsenosti chápe, že ruského agresora je potrebné zastaviť a že Ukrajinci bojujú aj za slobodu a demokraciu v celej Európe," napísal po stretnutí Fiala na Twitteri.

Starosta Kyjeva pricestoval do Prahy na konferenciu Európskeho výboru regiónov. V piatok ju v rámci českého predsedníctva v Rade Európskej únie zorganizoval minister pre miestny rozvoj Ivan Bartoš. Cieľom stretnutia podľa neho bolo hľadať riešenia na podporu rozvoja regiónov. (TASR)

16. 9. 2022
|
18:09
|
Svet
Dôležité

Rusko bude ďalej pokračovať vo svojej ofenzíve na ukrajinskom Donbase napriek pokusom Kyjeva o protiútok, vyhlásil podľa agentúry TASS ruský prezident Vladimir Putin.

 Ten je v uzbeckom Samarkande na summite Šanghajskej organizácie pre spoluprácu. Pred novinármi ruský prezident tiež vyhlásil, že plán "špeciálnej vojenskej operácie", ako Moskva svoju inváziu označuje, zostáva rovnaký a nemení sa. (ČTK)

16. 9. 2022
|
18:03
|
Svet

Ruskí vojaci v oslobodenom meste Izium okrem techniky nechali aj rukou písané listy, zistil Washington post. Dá sa z nich vyčítať zúfalstvo a neochota bojovať v Putinovej vojne. (SME)

16. 9. 2022
|
17:37
|
Svet

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj zverejnil zábery exhumovaných tiel z miesta masového hrobu objaveného v meste Izium, pričom Rusko odsúdil ako „vrahov“ a „mučiteľov“.

Oleg Synegubov, regionálny guvernér, uviedol, že niektoré z viac ako 440 tiel pochovaných v lese neďaleko severovýchodného mesta mali tiež zviazané ruky za chrbtom, čo naznačuje, že niektorí z pochovaných na tomto mieste možno nezomreli počas ostreľovania a náletov, ako sa doteraz predpokladalo.

„Celý svet by to mal vidieť,“ napísal Zelenskyj na Telegrame. „Svet, v ktorom by nemala existovať krutosť a terorizmus. Ale toto všetko tam je. A volá sa Rusko." (The Guardian)

Zdroj TASR/AP
16. 9. 2022
|
17:32
|
Svet

Medzinárodné protiruské sankcie sú účinné a podpora napadnutej Ukrajiny musí pokračovať, kým nevyhrá vojnu, uviedol dnes dosluhujúci taliansky premiér Mario Draghi.

Dodal, že ruská propaganda sa snaží ukázať nefunkčnosť sankcií, ale bezvýsledne. Premiér tiež uviedol, že Taliansko podľa neho nejaví známky ekonomickej recesie.

Draghiho vláda v júli prišla o dôveru a Taliansko 25. septembra čakajú predčasné parlamentné voľby. Draghi dnes vylúčil, že by sa po voľbách uchádzal o post premiéra. "Talianska demokracia je silná. Neobávam sa, že by Rusko mohlo zasahovať do talianskej politiky financovaním niektorých strán," povedal. (ČTK)

16. 9. 2022
|
16:59
|
Svet

Švajčiarsko sa pripojilo k EÚ v pozastavení dohody z roku 2009, ktorá uľahčovala pravidlá vstupu ruských občanov do alpskej krajiny.

"Pozastavenie dohody neznamená všeobecné zmrazenie víz pre Rusov, ale skôr budú musieť na vstup do Švajčiarska použiť bežný vízový postup," uviedla vo vyhlásení švajčiarska federálna rada.

EÚ urobila podobný krok už skôr, pozastavila dohodu o zjednodušení vízového režimu s Ruskom, ale zastavila sa pred širším zákazom v reakcii na inváziu Moskvy na Ukrajinu. (The Guardian)

16. 9. 2022
|
16:53
|
Svet

Niektoré z tiel vykopaných z masového pohrebiska v lese pri ukrajinskom meste Izium vykazujú známky mučenia. Ukrajinský prokurátor uviedol, že niektorí mŕtvi mali ruky zviazané za chrbtom a povrazy okolo krku.

Prezident Volodymyr Zelenskyj povedal, že toto miesto je príkladom toho, „k čomu viedla ruská okupácia“.

V spomenutom Iziume po jeho oslobodení spod ruskej kontroly objavili masové pohrebisko, ktoré podľa ukrajinskej polície malo 445 hrobov. Hlavný policajný vyšetrovateľ v Charkovskej oblasti Serhij Bolvinov informoval, že všetky telá exhumujú a odvezú na forenzné vyšetrenie. (SITA)

16. 9. 2022
|
16:08
|
Svet

Indický premiér Naréndra Módí povedal ruskému prezidentovi Vladimirovi Putinovi, že teraz "nie je čas na vojnu". Šéf Kremľa reagoval, že chce čo najskôr ukončiť konflikt na Ukrajine.

Agentúra AFP o tom informovala na základe záberov zo stretnutia oboch lídrov popri summite Šanghajskej organizácie pre spoluprácu v Uzbekistane.

"Excelencia, viem, že dnešok nie je časom na vojnu," uviedol Módí na úvod prvého stretnutia s Putinom od začiatku ruskej invázie na Ukrajinu. Podľa záberov odvysielaných indickou verejnoprávnou televíziou zdôraznil význam demokracie, diplomacie a dialógu s tým, že obaja budú hovoriť o tom, "ako pokročiť na ceste mieru".

"Poznám váš postoj ku konfliktu na Ukrajine, vaše obavy... Urobíme všetko pre to, aby sme ho čo najskôr ukončili," povedal Putin indickému premiérovi. "Žiaľ, práve opačná strana, vedenie Ukrajiny, oznámila, že odmieta rokovací proces, a vyhlásila, že chce dosiahnuť svoje ciele vojenskými prostriedkami, na bojisku," dodal. (TASR)

16. 9. 2022
|
15:40
|
Svet

Veliteľ súkromnej vojenskej skupiny Vagnerovcov obhajuje myšlienku verbovania väzňov do bojov na Ukrajine. Informuje o tom spravodajský portál BBC.

Jevgenij Prigožin pritom skonštatoval, že tí, ktorí nechcú, aby do bojov posielali odsúdencov, majú miesto nich poslať vlastné deti. Vyjadril sa tak po tom, ako sa na internete objavilo video, ako verbuje bojovníkov vo väzení.

V uniknutom videu Prigožin ponúka väzňom slobodu výmenou za šesť mesiacov služby v jeho žoldnierskej skupine. Vagnerovci údajne na Ukrajine bojujú už od roku 2014.

Vo vyhlásení, ktoré Prigožin zverejnil na sociálnych médiách po tom, ako sa na verejnosť dostalo spomenuté video, uvádza, že ak by on sám bol vo väzení, „sníval by“ o tom, aby sa mohol pripojiť k Vagnerovcom a „splatiť svoj dlh vlasti“. Tým, ktorí si neželajú, aby bojovali žoldnieri alebo väzni, pritom odkázal: „Buď sú to súkromné vojenské spoločnosti a väzni alebo vaše deti - sami sa rozhodnite.“ Nevyjadril sa však priamo k samotnému videu ani nepotvrdil, či je pravé. (SITA)

16. 9. 2022
|
14:28
|
Svet

Za posledných niekoľko hodín bolo na Ruskom okupovaných územiach v Luhansku, Chersone a Berdiansku, zabitých najmenej päť dosadených úradníkov. Separatistické úrady podporované Ruskom vinia z týchto úmrtí Kyjev. (The Guardian)

16. 9. 2022
|
13:50
|
Svet

Po oslobodení okupovaných časti Ukrajiny objavili lokality, kde prebiehalo mučenie. Má ísť o najmenej desať takých miest v obciach Charkovskej oblasti, oznámil šéf ukrajinskej polície Ihor Klymenko.

Priblížil, že dve takéto lokality boli nájdené v meste Balaklija na severovýchode Ukrajiny.

Klymenko doplnil, že príslušné orgány otvorili za posledný týždeň 204 kriminálnych prípadov vyšetrujúcich možné spáchanie vojnových zločinov ruskou armádou. (TASR)

16. 9. 2022
|
12:59
|
Svet

OSN požiadalo o preskúmanie masových hrobov v Iziume. Ukrajinské orgány tvrdia, že našla lokalitu s pochovaných 450 ľudmi. Reportéri agentúry AFP informovali, že stovky hrobov s krížmi a číslami sú v lesoch za mestom.

Hovorkyňa Úradu vysokého komisára OSN pre ľudské práva Elizabeth Throssellová označila správy o masových hroboch v Iziume za "šokujúce".

"Je dôležité, aby sme zistili okolnosti smrti ľudí pochovaných v týchto kolektívnych hroboch," povedala s tým, že experti OSN chcú tiež zistiť, či išlo o vojakov alebo civilistov. (TASR)

16. 9. 2022
|
12:34
|
Svet

Výbuch v budove prokuratúry v okupovanom Luhansku neprežil generálny prokurátor samozvanej Luhanskej republiky Sergej Gorenko, informovali ruské štátne médiá. (NEXTA)

16. 9. 2022
|
11:43
|
Svet

Ukrajinský protiútok proti ruským silám je veľmi efektívny, povedal šéf NATO. Jens Stoltenberg ale zdôraznil, že toto neznamená začiatok konca vojny a treba byť pripravený na dlhý konflikt. (SITA)

16. 9. 2022
|
11:27
|
Domov

V okupovanom Chersone dostala zásah budova súdu. Sídlia v nej Ruskom zriadené samosprávne orgány. Proruský šéf oblasti Kiril Stremousov povedal, že rakety zasiahli jeho kanceláriu. Ukrajinská strana útok nepotvrdila.

Zranenie utrpela Alla Barchatnovová, takzvaná vedúca oddelenia práce.

Podľa zástupkyne šéfa Moskvou dosadenej regionálnej správy Jekateriny Gubarevovej pri útoku zahynula minimálne jedna osoba a ďalšia utrpela zranenia. K útoku vraj došlo počas zasadnutia popredných činiteľov miestnej a oblastnej správy.

Ruské tlačové agentúry tvrdia, že centrum Chersonu zasiahli dopoludnia strely z amerických raketometov HIMARS, ktoré vypálila ukrajinská armáda. Do blízkosti sídla regionálnej správy podľa nich dopadlo najmenej päť rakiet, uvádza denník The Guardian. (NEXTA, TASR)

16. 9. 2022
|
10:16
|
Svet

Ruská armáda v noci ostreľovala aj mestá Kryvyj Rih a Nikopoľ v Dnepropetrovskej oblasti. Nepriateľ použil salvové rakety Grad, uviedol gubernátor Valentyn Rezničenýko.

Najviac úderov zaznamenali obyvatelia Nikopoľa ležiacom na brehu Dnepra, kam dopadlo 40 striel. Pri ostreľovaní bola podľa gubernátora zranená 57-ročná žena a poškodený jeden viacposchodový dom, niekoľko menších domov, gymnázium, škôlka, niekoľko podnikov a plynové potrubie naprieč mestom. (ČTK)

16. 9. 2022
|
09:10
|
Svet

Personálne straty okupantov sa zvýšili o 200 na 54 050, tvrdí ukrajinské velenie. Prišli aj o vrtuľník, osem obrnených bojových vozidiel, jeden protivzdušný a sedem delostreleckých systémov. Najväčšie ruské straty boli v Doneckej oblasti. (SME)

16. 9. 2022
|
08:59
|
Domov

Z Ukrajiny prišlo vo štvrtok na Slovensko 2 695 osôb. O dočasné útočisko požiadalo 15 osôb. Naopak na výstupe zo Slovenska na Ukrajinu prešlo hraničnými priechodmi za včerajší deň 2 750 ľudí, oznámil rezort vnútra.

Od začiatku vojny prišlo z Ukrajiny 802 439 osôb, odišlo 571 129. Štatút dočasného útočiska získalo 93 852. (SME)

16. 9. 2022
|
08:43
|
Svet

Okupanti na východe Ukrajiny budú mať pravdepodobne problémy s udržaním svojich obranných línií, ak bude Ukrajina pokračovať v útokoch, hlási v pravidelnom reporte americký Inštitút pre výskum vojny.

Ukrajinská armáda sa momentálne sústreďuje na eliminovanie ruských pozícií a logistiky na východe Charkovskej oblasti, severe Luhanskej oblasti a východe Doneckej oblasti.

Kremeľ reaguje na porážky v Charkovskej oblasti intenzívnou lokálnou mobilizáciou, dodáva inštitút. (SME)

16. 9. 2022
|
08:30
|
Svet

Ruština je skrátka zlozvyk, tak ako fajčenie, zaznie z pódia v kyjevskom divadle. Zvládnuť vojnu pomáha Ukrajincom humor. Ruská agresia neumlčala ani stand-up komikov, skôr naopak. Komici sa často zameriavajú na pomoc armáde. (SME)

16. 9. 2022
|
08:22
|
Svet

V Charkovskej oblasti bolo počas uplynulého dňa zranených 12 ľudí pri ruskom ostreľovaní. V okrese Kupjansk sú medzi 10 zranenými dve deti vo veku 12 a 13 rokov. (Hromadske)

16. 9. 2022
|
08:12
|
Svet

Medzinárodná agentúra pre atómovú energiu vyzýva Rusko na okamžité ukončenie okupácie Záporožskej jadrovej elektrárne. Rezolúciu v mene Ukrajiny, ktorá nie je členom rady, navrhli Poľsko a Kanada a dostala napokon 26 hlasov za.

Rusko a Čína hlasovali proti nej a sedem ázijských a afrických krajín sa zdržalo.

Ruská misia pri medzinárodných organizáciách vo Viedni rezolúciu skritizovala ako protiruskú. Ukrajinskí predstavitelia ju zas privítali ako dôkaz „adekvátnej reakcie“ na situáciu s elektrárňou. (SITA)

16. 9. 2022
|
07:59
|
Svet

Spoločnosť Wizz Air uskutočnila let z ukrajinského Ľvova do poľských Katovíc. Ide o prvý let komerčného lietadla z Ukrajiny od apríla. Aerolinky majú v Kyjeve ešte tri lietadlá s maďarskou registráciou.

Ukrajinské ministerstvo pre infraštruktúru uviedlo, že je pripravené na obnovenie prevádzky letiska v Ľvove, ak bude letisko disponovať západnými bezpečnostnými zárukami. Doposiaľ nie jasné, akým spôsobom budú tieto opatrenia zabezpečené. (TASR)

16. 9. 2022
|
07:26
|
Svet

V blízkosti letiska okupovaného Melitopoľa v Záporožskej oblasti zaznamenali explózie, oznámil primátor mesta Ivan Fedorov. (NEXTA)

16. 9. 2022
|
07:20
|
Svet

Bez podpory zbraní túto vojnu nevyhráme, vyhlásil Vladimir Kličko.  Bývalý ukrajinský boxer si v Postupime prevzal mediálnu cenu M100 a stretol sa s kancelárom Scholzom, ktorého požiadal o viac zbraní pre Ukrajinu.

"Dnes toto ocenenie využívam ako zástupca ukrajinského ľudu, ktorý sa opäť obracia na Európsku úniu, takzvaný slobodný svet, Nemcov a nemeckú vládu. Stále nedostávame to, čo vo vojne potrebujeme. Je dôležité, aby svet znova neuhol pohľadom, ako tomu bolo v roku 2014 po ruskej anexii Krymu. Bez podpory zbraní túto vojnu nevyhráme" povedal Vladimir Kličko.

"Pomáhame s ťažkou vojenskou technikou, s muníciou, s výcvikom ukrajinských vojakov, pretože ich boj je aj naším bojom," povedal kancelár Olaf Scholz.

Zdôraznil, že Nemecko bude Ukrajinu naďalej podporovať "spoľahlivo a tak dlho, ako to bude potrebné". (TASR)

16. 9. 2022
|
06:50
|
Svet

Ruské mesto Valujki v Belgorodskej oblasti zasiahlo viac ako 20 rakiet, tvrdia miestne médiá. Explózie spôsobili výpadky pouličného osvetlenia.

Sídlo sa nachádza 30 kilometrov od hraníc s ukrajinskou Charkovskou oblasťou.

Gubernátor regiónu Vjačeslav Gladkov informoval, že pri útokoch zomrela jedna osoba a dve ďalšieutrpeli zranenia. Následné požiare spôsobili požiare ôsmich domov a troch áut.  (NEXTA, ČTK)

16. 9. 2022
|
06:30
|
Svet

Rusko sa vyhráža odvetou, ak USA poskytnú Ukrajine rakety s dlhším doletom. Rezort diplomacie oznámil, že by sa Washington takýmto krokom stal priamym účastníkom konfliktu.

"Ak Washington prijme rozhodnutie o doručení rakiet väčšieho doletu do Kyjeva, prekročí červenú čiaru. V takomto prípade budeme nútení adekvátne reagovať," povedala hovorkyňa Marija Zacharovová. Dodala, že Moskva sa bude brániť všetkými možnými prostriedkami. (TASR)

16. 9. 2022
|
06:15
|
Svet

Americký prezident Biden schválil nový balík vojenskej pomoci pre Ukrajinu vo výške 600 miliónov dolárov. Pozostáva z vybavenia a služieb, ako aj z tréningu ukrajinských vojakov.

Americké ministerstvo obrany neskôr uviedlo, že balík pomoci pre Kyjev bude zahŕňať 37 000 delostreleckých nábojov, z ktorých bude 1000 presne navádzaných, štyri protidelostrelecké radary i ďalšie zbrane a vojenské vybavenie.

Pentagón dodal, že Washington Kyjevu poskytne aj ďalšiu muníciu pre salvové raketové systémy HIMARS. Rezort obrany však neuviedol, či pôjde aj o taktické balistické strely ATACMS, ktoré Kyjev žiada už niekoľko mesiacov.

Washington poskytol Kyjevu od začiatku ruskej vojenskej invázie na Ukrajinu vojenskú pomoc v hodnote viac ako 15 miliárd dolárov. (TASR)

16. 9. 2022
|
06:10
|
Svet

Ukrajina má morálne právo na obranu pomocou zbraní zo Západu, tvrdí pápež František počas návratu z trojdňovej apoštolskej návštevy Kazachstanu.

"Ide o politické rozhodnutie, ktoré môže byť morálne prijateľné, ak je urobené pod podmienkami morálky," odpovedal pápež na otázku týkajúcu sa dodávok zbraní na Ukrajinu.

František tiež vysvetlil princípy "spravodlivej vojny" rímskokatolíckej cirkvi, ktoré umožňujú proporcionálne použitie smrtiacich zbraní na sebaobranu proti národu agresora. "Sebaobrana je nielen oprávnená, ale aj prejavom lásky k vlasti. Tí, ktorí niečo bránia, to milujú," dodal.

Pápež tiež vysvetlil, kedy sú dodávky zbraní inej krajine nemorálne. "Môžu byť nemorálne, ak je ich zámerom vyprovokovať ďalšiu vojnu alebo ak krajina predáva či vyhadzuje zbrane, ktoré už nepotrebuje. Motivácia je tým, čo z veľkej časti kvalifikuje morálku takéhoto konania," povedal.

František taktiež vyzval Kyjev, aby bol otvorený prípadnému dialógu s Moskvou aj napriek tomu, že by to bolo pre Ukrajinu náročné.

"Vždy je ťažké porozumieť dialógu s krajinami, ktoré začali vojnu... je to ťažké, ale netreba to zahadzovať," uviedol. Dodal, že by nevylúčil dialóg so žiadnou mocnosťou, ktorá je vo vojne, aj keď ide o agresora.

Podľa Františka je dialóg vždy krokom vpred, pretože otvára cestu k mieru. "Niekedy (agresor) dialóg neakceptuje. Aká škoda. Dialóg by sa však mal vždy viesť, alebo aspoň ponúkať," zdôraznil pápež. (TASR)

15. 9. 2022
|
23:50
|
Svet

V ukrajinskom Izjume našli po jeho oslobodení ukrajinskými silami provizórne pohrebisko so 440 hrobmi. Stanici Sky News to povedal náčelník policajného vyšetrovacieho oddelenia pre Charkovskú oblasť Serhij Bolvinov.

Fotografie a zábery drevených krížov na väčšinou nijako neoznačených hroboch zverejnila stanica Nastojaščeje vremja, ktorej o náleze cintorína povedal splnomocnenec pre nezvestné osoby Oleh Kotenko. Na svojom twitteri publikoval fotografie aj známy reportér Iľja Ponomarenko.

O nájdení hrobu hovoril aj prezident Zelenskyj. "Chceme, aby svet vedel, čo spôsobila ruská okupácia," povedal. Počet nájdených tiel či príčinu ich smrti však nešpecifikoval.

Zelenskyj prirovnal Izjum k mestám Buča a Mariupoľ, ktoré sa stali symbolmi zverstiev spáchaných počas ruskej invázie na Ukrajinu. Rusko musí podľa jeho slov niesť zodpovednosť za túto vojnu. "Urobíme pre to všetko," dodal.

Všetky telá podľa policajného náčelníka Bolvinova plánujú úrady vyzdvihnúť a podrobiť ich forenznému vyšetrovaniu.

"Je to pre mňa naozaj šokujúce a hrozné. Je to zločin proti ľudskosti. V civilizovanom svete v roku 2022 by to tak nemalo byť," povedal pre Sky News Bolvinov.

"Vieme, že niektorí ľudia boli zabití, ďalší zomreli kvôli delostreleckej paľbe, takzvaným traumám z výbuchu míny. Ďalší kvôli náletom," odpovedal Bolvinov na otázku, ako pochovaní ľudia zomreli. Doplnil, že presnú príčinu smrti vyjaví až vyšetrovanie. (ČTK)

Zdroj TWITTER - IĽJA PONOMARENKO
15. 9. 2022
|
23:00
|
Svet

Spojené štáty zaviedli nové sankcie voči desiatkam jednotlivcov a spoločností, ktoré podporovali ruskú vojnu na Ukrajine. Opatrenia zahŕňajú zmrazenie aktív a zákaz pre americké spoločnosti, aby obchodovali s týmito osobami a firmami.

Americké ministerstvo zahraničných vecí uviedlo, že zaviedlo sankcie voči najmenej 23 predstaviteľom úradov a 31 ruským vládnym úradom a firmám za ich úlohu v podpore vojny. Na niektoré z týchto osôb a spoločností sa už vzťahovali sankcie, ktoré USA prijali predtým.

Medzi zasiahnutými osobami je 17 predstaviteľov ruských a ukrajinských úradov, ktorí údajne spolupracovali s ruskou vládou pri destabilizácii Ukrajiny. Ďalších päť osôb sa podieľalo na údajnom odcudzení ukrajinského obilia.

Americký minister zahraničných vecí Antony Blinken uviedol, že "Spojené štáty budú aj naďalej podnikať kroky proti tým", ktorí podporujú ruský obranný priemysel, porušovanie ľudských práv zo strany Ruska a jeho pokusy legitimizovať okupáciu ukrajinského územia. (TASR)

15. 9. 2022
|
22:30
|
Svet

Predsedníčka Európskej komisie chce, aby sa Putin postavil pred Medzinárodný trestný súd za vojnové zločiny na Ukrajine. Uviedla to agentúra AFP s odvolaním sa na rozhovor, ktorý von der Leyenová poskytla televíznemu kanálu nemeckého denníka Bild.

"To, že Putin musí túto vojnu prehrať a čeliť zodpovednosti za svoje činy, je pre mňa dôležité," povedala.

Von der Leyenová podľa svojich vyjadrení považuje za "možné", že ruský prezident sa jedného dňa postaví pred Medzinárodný trestný súd, pretože "je zodpovedný" za vojnové zločiny na Ukrajine.

Šéfka eurokomisie pre Bild takisto uviedla, že Ukrajina urýchlene potrebuje aj finančnú podporu. Povedala tiež, že Ukrajina má ohromnú motiváciu. "Vedia, za čo bojujú," vyhlásila a dodala, že "priatelia vo svete robia všetko pre to, aby Ukrajina dostala tie správne zbraňové systémy", píše Bild. (TASR)

Vojna na Ukrajine

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Svet

Inzercia - Tlačové správy

 1. Notebook s dvomi obrazovkami. Ako dlho si naň budete zvykať?
 2. Dochádzate do Bratislavy? Auto nechajte doma
 3. Púštne kráľovstvo: Prečo by ste mali navštíviť Jordánsko?
 4. 5 príkladov, kedy banke nejde len o peniaze
 5. Školy môžu získať podporu pre zelené projekty
 6. Európska noc výskumníkov prináša zážitky s vedou opäť naživo
 7. Riskovali viac než iní. Jeden z nich sa slávy nedožil
 8. Takto si nastavíte, aby vám maily od SME nekončili v spame
 1. KOSIT hľadá do svojho tímu ďalších vodičov
 2. Náklady na domácnosť pomôže ušetriť aj kompostér FoodCycler
 3. Notebook s dvomi obrazovkami. Ako dlho si naň budete zvykať?
 4. Dochádzate do Bratislavy? Auto nechajte doma
 5. Púštne kráľovstvo: Prečo by ste mali navštíviť Jordánsko?
 6. SITA Slovenská tlačová agentúra zlepšuje dostupnosť služieb
 7. 4 veci, na ktoré si treba dať pozor pri zateplení šikmej strechy
 8. 5 príkladov, kedy banke nejde len o peniaze
 1. Púštne kráľovstvo: Prečo by ste mali navštíviť Jordánsko? 6 312
 2. Riskovali viac než iní. Jeden z nich sa slávy nedožil 5 729
 3. Európska noc výskumníkov prináša zážitky s vedou opäť naživo 5 057
 4. Piešťanská firma ovládla svet zubárskych kresiel 4 675
 5. Digitálne dvojča v Konštrukta-TireTech 3 923
 6. Vyskúšajte vylepšenú aplikáciu SME aj s novou SME Minútou 3 798
 7. Najradšej by ste sa pri čítaní správ nechali zahrabať? 2 546
 8. Osem cestovateľských tipov, kam sa vybrať cez jesenné prázdniny 2 090
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Falošná fotka, falošné údaje a falošná neexistujúca osoba. Polícia Slovenskej republiky na facebookovom profile pravidelne upozorňuje na podvodníkov na internete.

Čo robia pre obete banky a polícia?


29. sep
Peter Tkačenko

Koalícii prajeme dobrú chuť pri konzumácii moci s "tvrdými kresťanmi".


6 h
Štefan Czucz

Podnikateľ bol považovaný za mecenáša SMK, neskôr za vplyvného muža v pozadí strany Most-Híd.


27. sep
Húfnica Zuzana 2.

Vojna na Ukrajine pokračuje.


a 4 ďalší 19 h

Neprehliadnite tiež

Pápež František počas prejavu na Námestí sv. Petra.

Pápež odsúdil hrozbu jadrovej vojny.


TASR 6 h
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj.

Pre ruskú armádu je strata Lymanu ďalším veľkým neúspechom.


TASR 6 h
Hurikán zničil mesto Fort Myers.

Prezident Biden navštívi Floridu na budúci týždeň-


TASR 10 h
Ukrajinskí vojaci v Lymane, na budovách vztyčujú ukrajinské vlajky.

Na pád Lymanu môže doplatiť aj minister obrany Šojgu.


13 h
SkryťZatvoriť reklamu