LONDÝN. Nástupnícka rada v sobotu oficiálne oznámila úmrtie kráľovnej Alžbety II. a vyhlásila Karola III. za nového britského kráľa. Oznámenie prvýkrát v histórii vysielala televízia.
Vyhlásenie prvý podpísal William, princ z Walesu a nástupník trónu, nasledovaný kráľovnou manželkou Camillou a britskou premiérkou Liz Trussovou.
Karol III. sa stal kráľom automaticky ihneď po smrti Alžbety II., sobotňajší ceremoniál to oficiálne potvrdil.
Kráľovná Alžbeta II., ktorá stála na čele britskej monarchie 70 rokov, zomrela na škótskom zámku Balmoral vo veku 96 rokov vo štvrtok popoludní.

Karol III. predniesol vyhlásenie aj prísahu
"Pri plnení ťažkej úlohy, ktorá mi bola uložená a ktorej teraz venujem zvyšok svojho života, prosím o vedenie a pomoc všemohúceho boha," povedal v osobnom vyhlásení v druhej časti nástupníckeho ceremoniálu Karol III.
Zaviazal sa tiež, že bude nasledovať "inšpiratívny príklad" svojej matky, a predniesol formálnu prísahu o zachovaní Škótskej cirkvi.
Karol III. tiež schválil nariadenie, podľa ktorého bude pohreb kráľovnej Alžbety II. štátnym sviatkom. Dátum pohrebu doteraz nebol oznámený, britské médiá najčastejšie píšu o 19. septembri.
Oficiálne vyhlásenie o smrti kráľovnej Alžbety II. a o nástupe Karola III. na britský trón prečítal poverený predstaviteľ prvýkrát verejne z balkóna Svätojakubského paláca. Po oznámení naprieč Britániou zazneli salvy z diel.
Vyhlásenie o nástupe nového vladára sa bude následne čítať aj v budove londýnskej Kráľovskej burzy a na ďalších miestach krajiny, vrátane metropol Škótska, Severného Írska a Walesu.
Kráľovskú rodinu teraz čaká obdobie smútku a prípravy na korunováciu. Tej sa Karol III. dočká až o niekoľko mesiacov, dátum tiež nebol oznámený. Podľa tradícií by sa mala odohrať v londýnskom Westminsterskom opátstve, kde sa táto ceremónia koná už posledných 900 rokov.
Korunovácia kráľovnej Alžbety II. sa konala 2. júna 1953, 16 mesiacov po jej nástupe na trón 6. februára 1952, kedy zomrel jej otec kráľ Juraj VI.

Zasadnutie nástupníckej rady po smrti kráľovnej Alžbety II.
Nástupnícka rada sa zišla v sobotu o 11:00 vo Svätojakubskom paláci v Londýne. Zúčastniť sa na jej zasadnutiach môžu všetci členovia Štátnej rady (Privy Council), ktorý je hlavným poradným orgánom panovníka. Tento orgán má však teraz viac ako 700 členov, a tak boli vybrané iba dve stovky z nich, ktorí boli na zasadnutie pozvaní.
Medzi zúčastnenými boli aj bývalí britskí premiéri vrátane Borisa Johnsona, ktorý odovzdal svoju rezignáciu ešte do rúk kráľovnej tento týždeň v utorok. Po jeho boku stáli aj ďalší expremiéri Konzervatívnej strany Theresa Mayová, David Cameron a John Major a labouristi Tony Blair a Gordon Brown. Prítomní boli aj súčasní lídri opozície či škótska premiérka Sturgeonová.
Po vyhlásení plnou sálou odznelo oslavné "Bože, ochraňuj kráľa".
Labouristická poslankyňa Angela Raynerová denníku The Daily Telegraph povedala, že rokovanie Nástupníckej rady bolo "mimoriadnym" zážitkom, ktorý má človek len raz za život.

Trussová a členovia vlády zložili prísahu kráľovi Karolovi III.
Premiérka Trussová popoludní spolu s ministrami v Dolnej snemovni britského parlamentu zložila novému kráľovi prísahu.
"Zachovávať vernosť jeho veličenstvu kráľovi Karolovi, jeho dedičom a nástupcom," sľúbil tiež parlamentný predseda Lindsay Hoyle a najdlhšie slúžiaci poslanci.
Prísahu panovníkovi skladajú poslanci po zvolení, nový sľub v prípade nového monarchu zákon nevyžaduje. Všetkých 650 členov parlamentu tak ale v nasledujúcich dňoch môže urobiť, ak o to prejaví záujem.
Parlament v období smútku prerušil svoju bežnú činnosť, v sobotu sa však poslanci podobne ako v piatok zišli, aby vzdali hold kráľovnej.
Kráľ sa po oficiálnom programe za jasotu davu zhromaždenom pred londýnskym sídlom panovníka vrátil autom ozdobeným kráľovskou štandardou do Buckinghamského paláca.
