SME

Verná, múdra, oddaná. Bola to skutočná kráľovná Alžbeta Veľká (reakcie zo sveta)

Na úmrtie britskej kráľovnej Alžbety II. reagovali lídri z celého sveta.

Na sídle amerického Kongresu - Kapitole spustili americkú vlajku na pol žrde.Na sídle amerického Kongresu - Kapitole spustili americkú vlajku na pol žrde. (Zdroj: TASR/AP)
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

BRATISLAVA. Keď britská kráľovská rodina oznámila, že panovníčka Alžbeta II. po 70 rokoch na tróne zomrela vo veku 96 rokov, kondolovať a spomínať začali lídri z celého sveta.

Prečítajte si ich vyjadrenia.

Súvisiaci článok Odvážna a úprimná. Zomrela Alžbeta II., panovníčka, ktorá vzbudzovala sympatie celého sveta Čítajte 

Ursula von der Leyenová, predsedníčka Európskej komisie

Ursula von der Leyenová vo svojom vyhlásení na twitteri uviedla, že kráľovná Alžbeta II. bola svedkom vojny aj zmierenia v Európe a aj mimo nej a hlbokých premien na našej planéte i v našej spoločnosti.

"Bola majákom kontinuity počas týchto zmien, neprestávala prejavovať pokoj a oddanosť, ktoré mnohým dodávali silu. Nech odpočíva v pokoji," uviedla šéfka exekutívy Európskej únie.

SkryťVypnúť reklamu

Charles Michel, predseda Európskej rady

Michel vo svojom sústrastnom prejave na twitteri pripomenul, že zosnulá britská panovníčka mala prezývku aj "Alžbeta Stála", a to aj preto, že "svojou službou a oddanosťou nám nikdy nezabudla ukázať dôležitosť trvalých hodnôt v modernom svete".

Roberta Metsolová, predsedníčka Európskeho parlamentu

Predsedníčka Európskeho parlamentu Roberta Metsolová vo vyhlásení pre médiá pripomenula, že len málokto formoval históriu sveta ako Jej Veličenstvo kráľovná Alžbeta II.

"Jej nezlomný záväzok k povinnostiam a službe bol príkladom pre všetkých. Svet smúti spolu s ľuďmi v Spojenom kráľovstve aj mimo neho. Bola to skutočná kráľovná Alžbeta Veľká," odkázala šéfka europarlamentu.

SkryťVypnúť reklamu

Josep Borell, šéf európskej diplomacie

Borrell vo svojom oficiálnom vyhlásení skonštatoval, že "pozoruhodné panovanie" kráľovnej Alžbety II. bolo svedkom kľúčových udalosti 20. a 21. storočia.

"Európska únia vzdáva hold jej jedinečnému príspevku k budovaniu mieru a zmierenia. Kým jej stratu pociťuje celý svet, naše bezprostredné myšlienky sú s jej rodinou a obyvateľmi Spojeného kráľovstva," uviedol Borrell.

Jens Stoltenberg, generálny tajomník NATO

Stoltenberg vyjadril úprimnú sústrasť, pričom ocenil vládnutie Alžbety II. počas siedmich desaťročí.

"Som hlboko zarmútený úmrtím Jej Veličenstva kráľovnej Alžbety II. Počas viac než 70 rokov bola príkladom nezištného vládnutia a služby verejnosti," napísal Stoltenberg na sociálnej sieti twitter.

SkryťVypnúť reklamu

"Moja úprimná sústrasť kráľovskej rodine, našim spojencom v NATO Spojenému kráľovstvu a Kanade a ľudu Spoločenstva národov," dodal.

António Guterres, generálny tajomník OSN

"Ako najdlhšie žijúca a najdlhšie panujúca hlava štátu v Spojenom kráľovstve bola kráľovná Alžbeta II. na celom svete obdivovaná pre svoj pôvab, dôstojnosť a oddanosť. Bola upokojujúcou prítomnosťou počas desaťročí rozsiahlych zmien," uviedol Guterres vo vyhlásení.

Liz Trussová, britská premiérka

Britská premiérka Liz Trussová krátko po oznámení Alžbetinho úmrtia uviedla, že britská panovníčka bola "milovaná a obdivovaná na celom svete".

"Smrť Jej Veličenstva kráľovnej je obrovským šokom pre národ a pre svet," povedala Trussová v krátkom prejave na schodoch svojho sídla na Downing Street - len dva dni po tom, čo ju kráľovná Alžbeta II. vymenovala za novú premiérku krajiny, píše AFP.

SkryťVypnúť reklamu

Boris Johnson, bývalý britský premiér

Johnson označil deň úmrtia kráľovnej Alžbety II. za najsmutnejší deň Británie, keďže zosnulá panovníčka mala podľa neho "jedinečnú moc robiť ľudí šťastnými". Johnson to uviedol na svojom účte na twitteri.

"(Kráľovná) bola taká nadčasová a úžasná, až sa obávam, že sme ako deti verili tomu, že bude pokračovať stále ďalej a ďalej," napísal Johnson. Dodal, že Alžbeta II. bola v mnohých ohľadoch najlepšou panovníčkou v britských dejinách.

"Nielenže zmodernizovala konštitučnú monarchiu, ale dala krajine následníka trónu, ktorý ponesie jej dedičstvo a ktorého zmysel pre povinnosť je v súlade s (hodnotami) jeho matky a vlasti," dodal bývalý premiér.

Justin Trudeau, kanadský premiér

Trudeau vzdal úctu "múdrosti, dobrosrdečnosti a vrúcnosti" britskej panovníčky. Uviedol, že v Kanade sa o smrti kráľovnej dozvedeli so zarmúteným srdcom.

SkryťVypnúť reklamu

"Bola stálou prítomnosťou v našich životoch a jej služba Kanaďanom navždy zostane významnou súčasťou histórie našej krajiny," zdôraznil.

"Keď sa obzrieme späť na jej život a jej vládu, ktorá trvala toľko desaťročí, Kanaďania si budú vždy pamätať a vážiť múdrosť, oddanosť a vrúcnosť Jej Veličenstva. Naše myšlienky sú s kráľovskou rodinou v týchto najťažších chvíľach," napísal kanadský premiér na twitteri.

Emmanuel Macron, francúzsky prezident

Francúzsky prezident Emmanuel Macron vo svojej reakcii na úmrtie britskej panovníčky Alžbety II. uviedol, že "stelesňovala kontinuitu a jednotu britského národa počas 70 rokov".

"Zachovám si spomienku na priateľku Francúzska, kráľovnú sŕdc, ktorá ovplyvnila svoju krajinu a svoje storočie ako nikto predtým," napísal na twitteri.

SkryťVypnúť reklamu

Joe Biden, americký prezident

Biden nazval Alžbetu II. "štátničkou neprekonateľnej dôstojnosti". Dodal, že sa teší na spoluprácu s novým panovníkom, kráľom Karolom III, s ktorým ho už teraz podľa jeho slov spája "blízke priateľstvo".

Biden vo vyhlásení s manželkou Jill povedal, že kráľovná Alžbeta II., ktorá bola na tróne 70 rokov, prehĺbila spojenectvo Británie a Spojených štátov. Dodal, že prispela k tomu, aby bol vzťah oboch krajín mimoriadny.

Ako sa ďalej píše vo vyhlásení Bieleho domu, Alžbeta II. bola "viac než panovníčkou" a bola zdrojom hrdosti pre mnohé generácie Britov.

Donald Trump, bývalý americký prezident

Bidenov predchodca v Bielom dome Donald Trump vo vyhlásení uviedol, že Alžbeta II. zostane v pamäti "pre jej vernosť svojej krajine a jej neochvejnú oddanosť svojim krajanom", píše agentúra AP.

SkryťVypnúť reklamu

"Melania a ja si navždy budeme vážiť čas strávený s kráľovnou a nikdy nezabudneme na veľkorysé priateľstvo, veľkú múdrosť a úžasný zmysel pre humor Jej Veličenstva," dodal Trump.

Barack Obama, bývalý americký prezident

Americký exprezident Barack Obama ocenil Alžbetu II. za jej "neúnavnú, dôstojnú verejnú službu".

"(Moja manželka) Michelle a ja sme mali to šťastie, že sme spoznali Jej Veličenstvo a veľa pre nás znamenala," uviedol Obama vo vyhlásení.

Vláda Alžbety II. sa podľa slov Obamu vyznačovala "pôvabom, eleganciou a neúnavnou pracovnou etikou", pričom "vzdorovala nástrahám a očakávaniam kladeným na ženy jej generácie".

Súvisiaci článok Boh ochraňuj kráľovnú! Keď sa Lilibet stala Alžbetou II. Čítajte 

Mario Draghi, taliansky premiér

Draghi v kondolenčnej správe vyzdvihol zosnulú britskú kráľovnú ako "výraznú protagonistku svetových dejín posledných 70 rokov".

SkryťVypnúť reklamu

Draghi, ktorý talianskej vláde predsedá do predčasných volieb, uviedol, že Alžbeta II. reprezentovala Spojené kráľovstvo a britské Spoločenstvo národov "s vyrovnanosťou, múdrosťou, rešpektom k inštitúciám a demokracii".

Olaf Scholz, nemecký kancelár

Britská kráľovná Alžbeta II. bola podľa nemeckého kancelára Olafa Scholza inšpiráciou pre milióny ľudí vrátane Nemcov.

"Jej záväzok k nemecko-britskému zmiereniu po hrôzach druhej svetovej vojny zostane nezabudnutý," konštatoval. "Naša krajina za ňou smúti."

Annalena Baerbocková, nemecká ministerka zahraničných vecí

Nemecká ministerka zahraničných vecí Annalena Baerbocková vyjadrila smútok nad správou o kráľovninom úmrtí.

"Nemecko jej zostane navždy vďačné, že nám po hrôze druhej svetovej vojny podala ruku na zmierenie," napísala v tvíte.

SkryťVypnúť reklamu

Frank-Walter Steinmeier, nemecký prezident

Steinmeier uviedol, že štátna návšteva kráľovnej v povojnovom Nemecku v roku 1965 bola "dôležitým signálom zmierenia po dvoch zničujúcich svetových vojnách".

Volodymyr Zelenskyj, ukrajinský prezident

Ukrajinský prezident Zelenskyj prijal správu o smrti kráľovnej Alžbety II. s hlbokým smútkom a jej skon označil za nenapraviteľnú stratu. Svoju sústrasť britskej kráľovskej rodine, ako aj národom Británie a Spoločenstva národov vyjadril prostredníctvom sociálnych sietí.

Pedro Sánchez, španielsky premiér

Alžbeta II. bola podľa Sáncheza osobnosťou celosvetového významu, "svedkyňou a tvorkyňou britskej a európskej histórie".

Mateusz Morawiecki, poľský premiér

Morawiecki označil zosnulú kráľovnú Alžbetu II. za ikonu a dodal, že považuje za česť, že sa s ňou mohol osobne stretnúť.

SkryťVypnúť reklamu

"Ikona, symbol moci, kultúry a tradícií Spojeného kráľovstva... Mal som tú česť sa s ňou osobne stretnúť. Nech odpočíva v pokoji," napísal Morawiecki na svojom facebooku.

Árif Alví, pakistanský prezident

Alví vo svojej reakcii označil kráľovnú Alžbetu II. za "veľkú a dobrotivú vládkyňu".

Dodal, že jej odchod zanecháva "obrovské prázdno". Uviedol však, že Alžbeta II. bude "zlatými písmenami zapísaná v análoch svetových dejín".

Jair Lapid, izraelský premiér

Sústrasť britskej kráľovskej rodine vyjadril aj izraelský premiér Jair Lapid, podľa ktorého zosnulá panovníčka "zanecháva po sebe jedinečné dedičstvo vodcovstva a služby."

Miloš Zeman, český prezident

Hlboký zármutok nad smrťou britskej panovníčky vyjadril aj český prezident Miloš Zeman. Uviedol to jeho hovorca Jiří Ovčáček na sociálnej sieti twitter.

SkryťVypnúť reklamu

"Jej oddaná služba monarchii, nesmierna pokora a vznešenosť zostane navždy v našich srdciach," odkázal český prezident prostredníctvom hovorcu.

Petr Fiala, český premiér

Sústrasť britskej kráľovskej rodine, obyvateľom Británie a Spoločenstvu národov vyjadril aj český premiér Petr Fiala.

"Odišla veľká osobnosť svetových dejín. So šarmom, gráciou a silou veľkej panovníčky previedla Spojené kráľovstvo ťažkými aj dobrými časmi," dodal úrad vlády.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Svet

Komerčné články

  1. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu
  2. Bývanie vytesané do kameňa? V Kapadócii tak žijú po stáročia
  3. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  4. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  5. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  6. Wellness v prírode: máme tip, kde si na jar najlepšie oddýchnete
  7. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár
  8. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur
  1. Bývanie vytesané do kameňa? V Kapadócii tak žijú po stáročia
  2. E-recept, evolúcia v zdravotnej starostlivosti
  3. Leťte priamo z KOŠÍC a dovolenkujte na najkrajších plážach
  4. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  5. Výlet 2 v 1: Jednou nohou na Slovensku, druhou v Rakúsku
  6. Ahoj, TABI! Kto je záhadný digitvor?
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  8. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  1. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár 17 973
  2. Fellner otvorene: Manželka mi vyčítala, že zo mňa nič nemá 17 142
  3. Do utorka za vás uhradia polovicu exotickej dovolenky 16 547
  4. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur 10 976
  5. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu 10 520
  6. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové? 10 454
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur 7 965
  8. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe 5 463
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Český premiér Petr Fiala.

Vojna na Ukrajine pokračuje.


a 4 ďalší

Toto je ten typ prezidenta, akého chcem, povedal o Bidenovi Obama.


TASR
Vlajka OSN.

Kráľovská rodina v Saudskej Arábii vládne v duchu ultrakonzervatívnej interpretácie islamu.


TASR
Ilustračné foto.

Príčina nehody je stále nejasná.


TASR

Sportnet

Dalibor Dvorský v drese Sudbury.

Slovenský útočník strelil svoj premiérový gól v play-off OHL v kariére.


Nemeckí futbalisti v nových dresoch ešte od Adidasu.

Nemecká futbalová reprezentácia urobila odvážny krok pred domácim EURO 2024.


Luboš Brabec
Carlos Alcaraz.

S turnajom sa lúči aj maďarský tenista Fábián Marozsán.


TASR
Miroslav Benko (vpravo) spolu s Viktorom Pečovským.

Miroslav Benko oslavuje 50 rokov.


SkryťZatvoriť reklamu