BRATISLAVA . Vedci z Oxfordskej univerzity vyvinuli vakcínu proti malárii, ktorá má podľa nich potenciál „zmeniť svet“.
Na základe uskutočnených testov, do ktorých bolo zapojených viac ako 400 detí v africkom štáte Burkina Faso, očkovacia látka preukázala až 80-percentnú ochranu pred touto smrteľnou chorobou.
Tím expertov očakáva, že vakcína by mohla byť na trhu na budúci rok. Navyše tvrdia, že ich vakcína bude lacná a už teraz majú zakontrahovanú produkciu viac ako 100 miliónov dávok ročne.
Vývoj účinných vakcín proti malárii trval viac ako storočie, keďže parazit malárie, ktorý šíria komáre, má mimoriadne zložitú štruktúru a je ťažko zachytiteľný. Tento parazit sa podľa vedcov neustále pohybuje a mení podoby vo vnútri tela. Imunizácia voči nemu je tak mimoriadne náročná.
Malária je po tisícročia jednou z najväčších pohrôm ľudstva a väčšinou zabíja bábätká a dojčatá. Ochorenie stále spôsobuje smrť viac ako 400-tisíc ľudí ročne, a to aj napriek používaniu posteľných sieťok, insekticídov a rôznych liekov.
Vedci začnú proces schvaľovania vakcíny v najbližších týždňoch, ale konečné rozhodnutie bude závisieť od výsledkov rozsiahlejšieho testu so 4 800 deťmi, ktorý sa má uskutočniť do konca tohto roka.
Najväčší svetový výrobca vakcín Serum Institute of India je však už teraz pripravený vyrobiť viac ako 100 miliónov dávok ročne.