Londýn 15. júla (TASR) - Šéf britskej polície Ian Blair vyzval dnes moslimskú komunitu v krajine, aby prestala popierať, že v jej radoch sa nachádzajú extrémisti, a aktívne sa zapojila do boja proti terorizmu.
Moslimskí lídri vyjadrili zhrozenie nad tým, že štyria britskí moslimovia boli páchateľmi minulotýždňových útokov v Londýne, ktoré si vyžiadali najmenej 54 obetí na životoch.
Podľa komisára londýnskej polície by sa však moslimovia mohli viac snažiť pomôcť s nájdením tých, ktorí pripravujú ďalšie násilnosti.
"Sme teraz v momente, v ktorom môžeme spolupracovať s moslimskou komunitou a posunúť ich od toho, čo môže byť označené ako trocha odmietania, k aktívnej angažovanosti v boji proti terorizmu," povedal Blair pre televíziu BBC.
"Kto sú kazatelia nenávisti? Kto sú ľudia, ktorí chcú pripravovať bombových útočníkov?" opýtal sa Blair s tým, že mnoho britských moslimov bolo v Iraku a výcvikových táboroch v zahraničí.
"Moslimská komunita niekde bude vedieť, kto sú títo ľudia. Musíme teraz s nimi komunikovať, aby nám dali tieto informácie," dodal.
Umiernené moslimské skupiny už spolupracujú s políciou pri otázkach bezpečnosti, pripúšťajú však, že mnohí mladí moslimovia sa stali odcudzenými - čo súvisí s chudobou, nezamestnanosťou či slabým vzdelaním - a tak prístupní vštepovaniu názorov.