BRASÍLIA. V Brazílii zomrel domorodý muž, ktorý posledných 26 rokov žil v amazonskom pralese v úplnej izolácii, napísal web stanice BBC.
Odhadom mal asi 60 rokov. Na jeho tele, ktoré sa našlo 23. augusta v hojdacej sieti pred slamenou chatrčou, neboli viditeľné známky násilia. Muž smrť zrejme očakával, a kým si ľahol, pokryl svoje telo perím papagájov Ara.
V médiách bol známy ako "najväčší samotár na svete" alebo tiež "muž z dier". Patril do domorodého kmeňa, ktorý bol z väčšiny vyvraždený rančermi, ktorí v 70. rokoch v západobrazílskom štáte Rondonia rozširovali svoje územia.
Posledných šesť jeho členov zahynulo v roku 1995 pri útoku nelegálnych ťažiarov. "Muž z dier" bol jediným preživším.
Hoci nie je jasné, akým jazykom zosnulý muž hovoril alebo príslušníkom akého etnika bol, jeho kmeň mal prezývku "kmeň dier" pre jamy, ktoré títo indiáni kopali pri love zveri v džungli alebo ako miesta pre úkryt.
Podľa Altaira Josého Algayera, zamestnanca Národnej nadácie pre indiánov (Funai), ktorý mužovo telo objavil, mohli mať až trojmetrové jamy pre samotára náboženský význam. Funai oblasť od roku 1996 kvôli mužovej bezpečnosti sledovala.
Muža živého naposledy videli v roku 2018, keď ho pracovníci Funai natočili na kameru, ako sekerou rúbe strom. Odvtedy Funai nachádzala iba desiatky slamených chatrčí, ktoré v džungli postavil, muža ale nevidela.
Neriadená kolonizácia v oblastiach Amazónie v 80. rokoch minulého storočia stála život viacerých príslušníkov tamojších domorodých kmeňov.
Podľa Funai je v Brazílii zhruba 70 izolovaných indiánskych kmeňov, ktoré žijú v amazonských štátoch Acre, Amazonas, Mato Grosso, Roraima, Rondonia a Maranhao. Nie všetky tieto kmene ale boli doteraz objavené.
Na celom svete žije podľa odhadu britskej mimovládnej organizácie Survival International asi stovka izolovaných kmeňov, najmä v Južnej Amerike, južnej Ázii a v Oceánii.