KYJEV, BRATISLAVA. Ešte v polovici januára na vojenskom letisku Antonov v Hostomeli, asi 30 kilometrov vzdušnou čiarou od centra Kyjeva, pristál šéf americkej tajnej služby CIA William J. Burns.
Stretol sa vtedy s ukrajinským prezidentom Volodymyrom Zelenským a varoval ho pred možnou ruskou inváziou. Napriek americkým varovaniam Zelenskyj riziko útoku zľahčoval a v spoločnosti nechcel vyvolávať paniku. Ukrajinská armáda sa však na riziko invázie v tom čase pripravovala.
Pár minút po tom, ako ruský prezident Vladimir Putin o pol šiestej ráno 24. februára oznámil začiatok "špeciálnej operácie", sa v okolí Hostomeľa rozozvučala streľba. O ôsmej už nad letiskom prelietavali ruské helikoptéry s vojakmi.
Aj keď pri prvých útokoch ukrajinskí vojaci o letisko rýchlo prišli, následná paľba na vrtuľníky aj sabotážne zničenie vzletovej a pristávacej dráhy spomalili postup ruských vojsk.
Americký denník Washington Post na základe rozhovorov s viac ako sto ľuďmi vrátane Zelenského, jeho ministrov či generálov zrekonštruoval, čo v prvých dňoch pomohlo Ukrajine ubrániť Kyjev, v čom sa Putin prepočítal a prečo sa pôvodne 72-hodinová operácia skončila 36-dňovým neúspechom.
V hre bola aj rezignácia
Pár hodín po začiatku ruského útoku už z Kyjeva utekali desaťtisíce ľudí, mosty cez Dneper prehradili barikádami a dobrovoľníci z teritoriálnych obrán si do skladov bežali po zbrane a výbavu.
V tom čase sa líder Ukrajiny Volodymyr Zelenskyj stretol v kryte vo vládnej štvrti na kopci nad Dneprom so svojimi hlavnými poradcami.