NARVA, BRATISLAVA. Estónske mesto Narva na hraniciach s Ruskom zažilo minulý utorok rušné ráno. Tamojšie úrady posilnili v meste prítomnosť policajtov a na niekoľko hodín uzatvorili hraničný priechod.
Obávali sa totiž protestov, ktoré by podľa nich mohlo vyvolať odstránenie viacerých pamätníkov z čias socializmu, najmä však sovietskeho tanku Červenej armády, ktorá v júli 1944 oslobodila mesto spod fašistickej nadvlády.
Odstránenie pamätníkov je súčasťou celoštátnej kampane, ktorú estónska vláda schválila začiatkom augusta. Podobné sochy či dokonca plakety podľa predstaviteľov velebia sovietsku okupáciu a v čase ruskej invázie na Ukrajinu môžu len prispieť k zvýšenému napätiu v spoločnosti.

Symbol okupácie alebo oslobodenia?
Rozhodnutie o odstránení tanku z mesta Narva sa však nestretlo so súhlasom tamojšieho obyvateľstva, ktoré z takmer 90 percent tvoria etnickí Rusi. Argumentovali najmä tým, že pamätník predstavuje víťazstvo proti fašizmu či "identitu mesta".
Ľudia zvykli pri pamätníku klásť kvety na Deň víťazstva nad fašizmom, ktorý ruská menšina v Estónsku oslavuje 9. mája. Pri tanku sa často fotili novomanželia a na jeho delo viazali stužky, približuje ruský nezávislý denník Novaja Gazeta.
“Obyvatelia Narvy nechcú, aby sa pamätníku čokoľvek stalo. Mesto má pálčivejšie problémy,” povedala starostka Narvy Katri Raiková. "Estónska spoločnosť to však vidí inak".