Autor je študent, novinár, napísal knihu Európa v kocke.
Snaha maďarskej vlády Viktora Orbána zadotovať ceny pohonných hmôt na čerpacích staniciach nedopadla tak, ako mnohí dúfali. Nepomohlo ani obmedzenie pre pre cudzincov, ktorí nemohli využiť nižšie ceny.
Výsledkom polročného opatrenia je, že k palivu sa nedostávajú ani miestni. „Situácia vyzerá čím ďalej, tým horšie. Je ťažké nájsť pumpu, kde nie je rad, alebo nie sú zásoby vypredané,” posťažoval sa vodič Ákos z dediny Lébény neďaleko Györu.
To nie je jediný problém, ktorý Maďarsko zažíva päť mesiacov od volieb, po ktorých sa Orbán stal piatykrát premiérom. Rozpočtový dlh sa za pol roka zvýšil o desať percent. „Na budúcoročnom rozpočte je vidieť, že sa bude zavádzať veľa úsporných opatrení,” podotýka Zsolt Sarkadi z nezávislého portálu Telex.
Jedným z nich je aj zrušenie daňových výhod pre drobných podnikateľov. Zmena zákona prešla parlamentom za deň, čo vyvolalo v júli vlnu odporu a protestov, ktoré mesiac paralyzovali Budapešť.

“Neviem, čo bude ďalej, sme v existenčnej kríze. Neviem, čo budem robiť,” rozhorčene hodnotí najnovšie kroky vlády Laura, ktorá sa zúčastnila na júlových protestoch. Aj ona sa cíti oklamaná a podvedená, lebo predvolebná kampaň sľubovala istoty.
Nie celkom demokratické voľby
Práve prísľub udržania životnej úrovne v čase vojny na Ukrajine bol hlavným tromfom Orbánovho Fideszu v aprílových voľbách. „Nemožno robiť nepremyslené kroky a návrhy, aké robí ľavicová opozícia,” argumentovali politici Fideszu pár dní nato, ako Rusko zaútočilo na Ukrajinu.
Voľby pritom podľa pozorovateľov Organizácie pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE) poznačilo viacero nedostatkov. Pozorovatelia Budapešti vyčítali predovšetkým zaujatosť médií či netransparentnosť financovania kampane.