MOSKVA, KYJEV, BRATISLAVA. Ešte v predvečer vojny Vladimir Putin vyhlasoval, že Rusko chce hľadať diplomatické riešenie. Kremeľská propaganda celé týždne hovorila o "hystérii Západu" a do poslednej chvíle klamala, že ruské vojská sa od ukrajinských hraníc sťahujú.
Skoro ráno 24. februára Rusi napadli Ukrajinu a začali ju bombardovať od východu až po Ivano-Frankivsk na západe, neďaleko slovenských hraníc.
Od Putinovho rozkazu k plnoformátovej invázii uplynulo pol roka. Ruská federácia odvtedy musela niekoľkokrát meniť stratégiu, pretože pôvodné ciele sa jej nedarilo napĺňať.
V prvých dňoch vojny Putin vyzýval ukrajinskú armádu na prevrat. Mala podľa neho zvrhnúť "bandu narkomanov v Kyjeve". Výzvy sa však nestretli s odpoveďou, akú šéf Kremľa – vybavený skreslenými informáciami ruských tajných služieb – očakával.
Kyjevu zostala lojálna armáda aj drvivá väčšina civilistov, niektorí sa snažili postup okupantov zabrzdiť Molotovovými kokteilmi, ale aj vlastnými telami.
Šesť mesiacov od začiatku vojny je otázne, ako dlho môže konflikt potrvať. Vývoj na fronte však ukazuje, že Rusi sú nútení improvizovať, hovorí Matúš Halás, výskumník z Ústavu medzinárodných vzťahov v Prahe.