SME
Sobota, 1. október, 2022 | Meniny má Arnold

Ukrajina Rusko Online: Briti v budúcom týždni nepredpokladajú výraznú zmenu na bojisku

Vojna na Ukrajine pokračuje.

Kľúčové udalosti:

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Najnovšie správy o vojne na Ukrajine minúta po minúte:

Minútu po minúte sme ukončili, ďakujeme za pozornosť. Vojnu na Ukrajine budeme opäť podrobnejšie sledovať od rána.

SkryťVypnúť reklamu
20. 8. 2022
|
23:37
|
Svet

Po šiestich mesiacoch vojny proti Rusku majú byť Ukrajinci na čo hrdí, vyhlásil v tradičnom nočnom prejave prezident Zelenskyj. Zároveň varoval, že pri príležitosti polročného míľnika by mohli Rusi spáchať nejaký krutý čin.

Prezident sa poďakoval všetkým, ktorí bojujú alebo Ukrajinu inak podporujú. Ukrajinci podľa neho už dokázali, že sú neporaziteľní.

"Za víťazstvo Ukrajiny musíme bojovať, je toho ešte veľa, čo musíme urobiť. Musíme vytrvať a bohužiaľ zniesť ešte veľa bolesti," povedal Zelenskyj a vyzval na súdržnosť a solidaritu. "Je dôležité ani na okamih neustúpiť nepriateľskému tlaku, neukázať slabosť," dodal.

"Tento rok je vo vzduchu na Kryme cítiť, že tamojšia okupácia je dočasná a Ukrajina sa vracia," vyhlásil Zelenskyj.

Ukrajina 24. augusta oslavuje Deň nezávislosti a zároveň to bude presne šesť mesiacov od začiatku ruskej invázie. (ČTK)

20. 8. 2022
|
21:50
|
Svet

Úvahy o zákaze vstupu Rusov do Európskej únie sú prejavom nacistickej politiky, vyhlásil ruský minister obrany Sergej Šojgu. Boj proti akýmkoľvek prejavom nacizmu musí byť podľa neho "nekompromisný a všezahŕňajúci".

"Dnes sme svedkami ďalšieho jasného prejavu nacistickej politiky, kedy sa z vysokých európskych tribún aktívne presadzuje rusofóbna myšlienka zákazu vstupu všetkých ruských občanov do krajín Európskej únie," povedal Šojgu na zasadnutí Prvého medzinárodného antifašistického kongresu neďaleko Moskvy. 

Medzinárodný antifašistický kongres sa koná v rámci fóra Armija-2022, ktoré organizuje ruské ministerstvo obrany. Podľa neho má byť kongres platformou pre "obhajobu historickej pravdy o rozhodujúcom podiele Sovietskeho zväzu na porážke fašizmu za druhej svetovej vojny" a tiež pre "boj proti šíreniu nacistickej ideológie". Zúčastňujú sa na ňom zástupcovia ruských inštitúcií, mimovládnych organizácií, náboženských združení či vojenských delegácií zo spriatelených krajín, uvádza ministerstvo.

Potreba "denacifikovať" Ukrajinu je jedným z argumentov, ktorý Rusko používa pre ospravedlnenie ozbrojeného útoku voči svojmu susedovi. (ČTK)

20. 8. 2022
|
19:17
|
Svet

Ruskom dosadený starosta ukrajinského Mariupoľa Kosťantin Ivaščenko prežil pokus o atentát, uviedol predstaviteľ ukrajinskej správy mesta Petro Andrjuščenko. Dodal, že útok "nebol príliš úspešný... ale to je len začiatok".

Ruské telegramové kanály podľa agentúry Unian uviedli, že pri vchode do mariupoľskej zoologickej záhrady vybuchlo nástražné zariadenie, keď sa k nemu Ivaščenko blížil. Z incidentu údajne vyviazol bez zranení.

Terčom atentátu sa v minulých mesiacoch stalo viacero činiteľov, ktorých Kyjev viní z kolaborácie s Ruskom. Pred dvoma týždňami zomrel po zásahu strelca zástupca vedúceho ruskej správy v okupovanom meste Nova Kachovka Vitalij Hura. (ČTK)

20. 8. 2022
|
18:53
|
Svet

V Gibraltáre budú dražiť ruskú superjachtu v hodnote 63 miliónov libier. Plavidlo Axioma tam v marci zhabali po tom, ako americká banka JP Morgan vyhlásila, že jej majiteľ Pumpjanskij nezaplatil pôžičku vo výške 17 miliónov libier.

Keďže je dražba jachty uvedená len na jeden deň v utorok, očakáva sa, že sa predá za menej, ako je jej odhadovaná hodnota.

Superjachta, ktorá má 72,5 metra, môže ubytovať 12 ľudí v šiestich kajutách. Má bazén, vírivku, kúpele, 3D kino, vodný skúter, vybavenie na potápanie a priestor pre 20-člennú posádku. Hoci loď vlastnil Pumpjanskij, bola dostupná pre milionárov na prenájom vo výške do 465-tisíc libier týždenne plus výdavky.

Je to prvá luxusná loď, ktorú predávajú po uvalení sankcií na mocných Rusov po začiatku ruskej invázie na Ukrajinu. Niektoré vlády, vrátane tej britskej, už čelili výzvam, aby výnosy zo zabaveného ruského majetku išli na pomoc ukrajinským utečencom. Peniaze z predaja Axiomy by mala dostať JP Morgan.

Dmitrij Pumpjanskij je majiteľ a predseda výrobcu oceľových rúr OAO TMK, ktorý je dodávateľom ruského energetického giganta Gazprom.

Päťdesiatosemročný Rus, ktorého bohatstvo odhadujú na 1,84 miliardy libier, sa dostal na sankčný zoznam Spojeného kráľovstva, USA aj Európskej únie. (SITA)

Zdroj Twitter
20. 8. 2022
|
18:33
|
Svet

Z ukrajinského prístavu Čornomorsk vyplávali ďalšie dve lode prepravujúce obilie a slnečnicový olej. V troch ukrajinských prístavoch sa začalo s nakládkou ďalších siedmich lodí. Celkovo už z Ukrajiny vyplávalo 27 lodí s obilím.

Agentúra Reuters s odvolaním sa na turecké ministerstvo obrany uviedla, že lode Zumrut Ana a MV Ocean S sú naložené 6300 tonami oleja a 25-tisíc tonami pšenice.

Ukrajinský minister infraštruktúry Olexandr Kubrakov v piatok uviedol, že z troch ukrajinských prístavov už bolo vypravených 25 lodí so 630-tisíc tonami poľnohospodárskych produktov, dodal Reuters. (TASR)

20. 8. 2022
|
18:18
|
Svet

Umožnenie prepravy potravín a hnojív z Ruska je podľa šéfa OSN kritické. Guterres upozornil, že kríza životných nákladov sa prehlbuje. Je podľa neho dôležité, aby všetky vlády a súkromný sektor spolupracovali a priniesli spomenuté ruské tovary na trh.

António Guterres mal tlačovú konferenciu v spoločnom koordinačnom centre v Istanbule po tom, ako z Ukrajiny vyplávali ďalšie dve lode s obilím. Bezpečný priechod takýchto lodí cez Čierne more garantuje dohoda Ukrajiny, Ruska, Turecka a OSN z minulého mesiaca.

Šéf OSN sa vyjadril, že bol „hlboko dojatý“, keď počas návštevy Ukrajiny videl vyplávať loď s obilím pre Africký roh. Podľa jeho slov to má „obrovský význam pre ľudstvo“ a pomáha poskytnúť „naliehavo potrebnú pomoc tým, ktorí trpia akútnym hladom“ na celom svete. (SITA)

20. 8. 2022
|
17:27
|
Svet

Ruské ministerstvo obrany obvinilo Ukrajinu, že koncom júla spôsobila otrávenie niektorých ruských vojakov pôsobiacich v Ruskom obsadenej časti Záporožskej oblasti na juhovýchode Ukrajiny.

Agentúra Reuters súčasne s touto správou priniesla aj reakciu poradcu ukrajinského ministerstva vnútra Antona Heraščenka, podľa ktorého údajnú otravu si mohli ruskí vojaci spôsobiť sami, ak konzumovali mäso z konzervy po dátume odporúčanej spotreby.

Ruské ministerstvo obrany vo svojom vyhlásení uviedlo, že 31. júla bolo do vojenskej nemocnice prevezených niekoľko ruských vojakov s príznakmi vážnej otravy. Testy preukázali v ich telách toxickú látku botulotoxín typu B.

Moskva neuviedla, koľko vojakov bolo údajne otrávených, ani aký je ich súčasný stav. Nešpecifikovala ani, o aké "podporné dôkazy" ide.

Botulotoxín typu B je neurotoxín, ktorý môže pri požití predtým kontaminovaných potravín spôsobiť botulizmus. Táto látka však môže mať aj lekárske využitie.

Vo svojom statuse zverejnenom prostredníctvom aplikácie Telegram Heraščenko pripomenul, že ruskí vojaci na Ukrajine sa od prvých dní invázie na Ukrajinu sťažujú, že dostávajú potravinové balíčky, ktoré sú dávno po dátume spotreby stanovujúcom, dokedy je bezpečné potravinu jesť.

Ruské ministerstvo obrany tiež uviedlo, že vedie dodatočné vyšetrovanie okolností, za akých ochorel Ruskom dosadený šéf administratívy okupovanej Chersonskej oblasti Volodymyr Saľdo. Saľda, ktorý bol v minulosti primátorom Chersonu, začiatkom augusta vo vážnom stave hospitalizovali s príznakmi otravy. (TASR)

20. 8. 2022
|
17:11
|
Domov

Správy pre ľudí z Ukrajiny: Словаччина згадує вторгнення військ Варшавського договору. Пожежа лютує на виноградниках в Братиславі, ще один танкер зрідженого газу для Словаччини прибув до Хорватії, а Офіс президента хоче подати приклад населенню та скорочує споживання енергії.

Сьогоднішній випуск «Актуальні новини» готовий. Anglickú verziu si môžete prečítať tu. (SME)

20. 8. 2022
|
17:05
|
Svet

Nemecký kancelár odsúdil ruské potláčanie slobody prejavu. Vyjadril sa tak pri príležitosti druhého výročia pokusu o otravu väzneného kritika Kremľa Alexeja Navaľného, ktorý je podľa neho odvážny človek.

Vo videoodkaze Olaf Scholz povedal, že hovoril s Navaľným, keď sa v Berlíne zotavoval z otravy. Podľa jeho slov zistil, že je to odvážny muž, ktorý sa chcel vrátiť do vlasti, aby tam bojoval za demokraciu, slobodu a právny štát, informuje spravodajský portál Sky News.

„Vojna, ktorú Rusko začalo proti Ukrajine, je vojnou, ktorá má tiež následky pre Rusko,“ povedal okrem iného Scholz.

„Sloboda a demokracia už boli predtým ohrozené. Teraz je však sloboda prejavu oveľa ohrozenejšia a mnohí sa boja povedať svoj vlastný názor,“ dodal s tým, že je dôležité pamätať na Navaľného, pretože bojoval za svoje presvedčenie, že „najlepšie sa žije v demokracii a krajine, kde vládne právny štát“. (SITA)

20. 8. 2022
|
16:59
|
Domov

V Bratislave budú v nedeľu ľudia pochodovať po stopách preliatej krvi. Iniciatívy Mier Ukrajine a Dokončime to organizujú podujatie pri príležitosti 54. výročia vpádu vojsk Varšavskej zmluvy na územie bývalého Československa. (SITA)

20. 8. 2022
|
16:28
|
Svet

Ruský diplomat vo Viedni vyvolal pobúrenie. Na poďakovanie ukrajinského prezidenta Zelenského za ďalšiu tranžu vojenskej pomoci z USA zareagoval vetou: "Žiadne zľutovanie s ukrajinským národom!"

Michail Ulianov neskôr svoj tvít vymazal a ospravedlnil sa zaň s tým, že bol nepochopený.Vysvetlil, že reagoval na novú vojenskú pomoc Spojených štátov pre Ukrajinu a nedávny výrok prezidenta Zelenského, ktorý v súčasnej situácii vylúčil akékoľvek mierové rozhovory.

Ulianov tvrdí, že mal na mysli fakt, že to USA a Zelenskyj "v skutočnosti nemajú zľutovanie s ukrajinským obyvateľstvom" trpiacim vo vojne.

Poradca šéfa kancelárie ukrajinského prezidenta Mychajlo Podoľak označil Ulianovov status za výzvu na genocídu ukrajinského národa a predseda ukrajinského parlamentu Ruslan Stefančuk žiada vyhlásiť Ulianova za nežiaducu osobu a deportovať ho z Rakúska do Ruska.

Uznal, že na status Zelenského reagoval emotívne. Vysvetlil, že ním chce vyjadriť myšlienku: "Opäť len zbrane, nie diplomacia."

Dodal, že možno by stačilo, keby svoju vetu v komentári namiesto výkričníka ukončil otáznikom.

Na svoju obranu tiež uviedol, že v jeho statusoch na Twitteri "za posledné roky sa nenájde žiadne opovrhnutiahodné vyjadrenie o ukrajinskom ľude." (TASR)

20. 8. 2022
|
16:06
|
Svet

Ukrajina počas osláv 31. výročia vzniku samostatného štátu urobí prehliadku zničenej ruskej vojenskej technikyV ten istý deň uplynie presne pol roka od momentu, keď do krajiny vtrhli ruské invázne vojská.

"Rusi pri útoku na Ukrajinu plánovali o niekoľko dní usporiadať slávnostnú prehliadku na Chreščatyku. Po pol roku vojny ukrajinské úrady takúto prehliadku ´zorganizovali´, ale technika Rusov je zničená a už zhrdzavela," píše server Ukrajinska pravda.

Na Deň nezávislosti úrady tiež nasvietia významné miesta v Kyjeve farbami ukrajinskej vlajky a kňazi všetkých cirkví sa budú v areáli pri chráme svätej Sofie modliť za Ukrajinu, napísal ukrajinský server Hordon s odvolaním sa na ministerstvo kultúry. Za padlých v boji proti ruským inváznym jednotkám budú ľudia držať minútu ticha.

"Tohtoročný Deň nezávislosti Ukrajiny má pre všetkých Ukrajincov osobitný význam. Trvá u nás vojna a okupanti zúria nad svojou bezmocnosťou," uviedol minister kultúry Oleksandr Tkačenko.

"Prežívame teraz historický moment, náš národ sa v boji zoceluje," vyhlásil.

Ukrajina sa zároveň pripravuje na zvýšenú hrozbu raketových úderov z Ruska a prípadne z Bieloruska. Kyjevské úrady radšej zakázali verejné hromadné akcie od 22. do 25. augusta, napísala BBC.

Ukrajinské centrum pre strategickú komunikáciu Stratcom podľa serveru The Kyiv Post nedávno varovalo, že Rusko sústredí pri hraniciach s Ukrajinou množstvo rakiet a munície.

"Hrozba masívneho ostreľovania územia Ukrajiny raketami S-300 je zrejmá. Vzhľadom na príchod niekoľkých vlakov (z Ruska) pred 20. augustom, je jasné, že sa Rusi chystajú k útoku na Ukrajinu 24. augusta, "uviedlo stredisko. (ČTK)

20. 8. 2022
|
15:34
|
Svet

Mesto Voznesensk na juhu Ukrajiny sa stalo terčom útoku. Jedna z rakiet zasiahla päťposchodový bytový dom. Zásah dostalo aj viacero rodinných domov. Zranenia utrpelo deväť ľudí vrátane štyroch detí vo veku od troch do 17 rokov.

Zranenia všetkých detí lekári označili za vážne. Na svojom Telegrame o tom informoval šéf Mykolajevskej oblasti Vitalij Kim.

Britská stanica BBC v sobotu citovala najnovšiu súhrnnú správu ukrajinskej generálnej prokuratúry, podľa ktorej od začiatku vojny na Ukrajine zomrelo 363 detí a viac ako 718 ich bolo zranených.

Väčšina detí prišla o život alebo utrpela zranenia v Doneckej, Charkovskej, Kyjevskej, Černihevskej, Luhanskej, Mykolajevskej, Chersonskej a Záporožskej oblasti.

BBC dodala, že tieto údaje nie sú úplné: ide len o tie obete, ktorých mená sú potvrdené. V mnohých regiónoch, kde pokračujú boje, a na okupovaných územiach je takéto sčítanie nemožné.

Podľa BBC bolo v dôsledku bombardovania a ostreľovania na Ukrajine poškodených viac ako 2328 vzdelávacích inštitúcií, pričom 289 z nich je úplne zničených.

OSN vo svojej bilancii uvádza, že v dôsledku ruskej agresie bolo na Ukrajine zabitých 5514 civilistov vrátane 356 detí.

OSN tiež upozorňuje, že mŕtvych a zranených na Ukrajine je oveľa viac, v prípade uvedených čísel ide o presne zdokumentované a potvrdené obete vojny. (SITA)

20. 8. 2022
|
15:02
|
Ekonomika

Wizz Air až do odvolania pozastavil svoje plány obnoviť lety medzi ruskou Moskvou a Abú Zabí v Spojených arabských emirátoch. Obnovením linky chcela uspokojiť dopyt pasažierov. Krok si však vyžiadal kritiku, niektorí vyzvali na bojkot (Sky News)

20. 8. 2022
|
14:25
|
Svet

Spojené štáty sa v nadchádzajúcich týždňoch chystajú kúpiť zhruba 150-tisíc ton obilia z Ukrajiny na potravinovú pomoc, povedal šéf Svetového potravinového programu David Beasley. Stále sa diskutuje o konečných destináciách.

Plánovaná dodávka je viac ako šesťnásobne väčšia ako množstvo obilia na lodi smerujúcej z Ukrajiny k Africkému rohu, ktorú ako prvú vybavil WFP.

Loď vezie 23-tisíc ton obilia, čo je podľa Beasleyho dosť na plné dávky pre 1,5 milióna ľudí na celý mesiac. Očakáva sa, že zakotví v Džibutsku 26. alebo 27. augusta.

Odtiaľ by mala pšenica smerovať do severnej Etiópie, kde milióny ľudí čelia nielen suchu ale aj smrteľnému konfliktu.

Vývoz obilia z ukrajinských prístavov umožnila dohoda Ruska, Ukrajiny, Turecka a OSN. Pomalé otvorenie ukrajinských prístavov a opatrný pohyb lodí cez zamínované Čierne more nevyriešia svetovú potravinovú krízu, skonštatoval Beasley.

Bohaté krajiny musia podľa neho urobiť viac, aby obilie a ďalšia pomoc naďalej smerovali do hladom sužovaných oblastí sveta. (TASR)

20. 8. 2022
|
12:00
|
Domov

Ruská potopa kulminuje, Putinova vojna na Ukrajine môže pokračovať troma spôsobmi, hovorí výskumník Matúš Halás. V rozhovore vysvetľuje aj to, či by mohlo prípadné ukrajinské víťazstvo dopomôcť k zmene režimu v Rusku.
(SME)

20. 8. 2022
|
11:30
|
Svet

Ruský výsadkár Pavel Filatjev sa pridal k hŕstke ruských vojakov, ktorí odsúdili vojnu na Ukrajine. Ako prvý z nich svoju kritiku spísal, 140-stranové svedectvo nazval podľa písmen na ruskej vojenskej technike ZOV. Zverejnil ho po úteku z Ruska. (SME)

20. 8. 2022
|
11:12
|
Svet

Nad veliteľstvom ruskej čiernomorskej flotily v Sevastopoli na Kryme zostrelili bezpilotné lietadlo, informoval mestský guvernér Razvojaev. Podľa informácií jedného z exilových vodcov krymských Tatárov Čubarova narazilo do budovy.

"Spadol na strechu (veliteľstva) a začal horieť,“ uviedol Razvožajev. Z pokusu o útok obvinil ukrajinské sily. Podľa neho nedošlo k väčším škodám ani k obetiam.

Ide o druhý útok dronom na veliteľstvo ruskej Čiernomorskej flotily v Sevastopoli počas necelého mesiaca. Na konci júla podľa ruských úradov vletel na nádvorie budovy velenia dronu a pri incidente utrpelo zranenie šesť ľudí. (TASR)

20. 8. 2022
|
10:57
|
Domov

Cez hranice  prišlo 3 607 ľudí z Ukrajiny, späť sa vrátilo 3 578 ľudí. O dočasné útočisko požiadalo 191 žiadateľov, celkovo ho dostalo 90 368 ľudí. Priechodmi z Ukrajiny spolu prišlo 715-tisíc ľudí, späť sa vrátilo 477-tisíc ľudí. (SME)

20. 8. 2022
|
10:37
|
Svet

V uplynulom týždni zaznamenali na frontoch len minimálne zmeny, konštatuje britské ministerstvo obrany v analýze bojov. Pozdĺž frontovej línie v Chersonskej oblasti nepostúpila ani jedna zo strán konfliktu.

"Na Donbase sa ruské sily po malých postupoch zo začiatku augusta priblížili k okraju mesta Bachmut, ale do zastavanej oblasti zatiaľ neprenikli," píše britské ministerstvo obrany, podľa ktorého Rusko nevyvinulo žiadne väčšie úsilie o postup v Záporožskej alebo Charkovskej oblasti.

"Čoraz častejšie explózie za ruskými líniami však pravdepodobne zaťažujú ruskú logistiku a letecké základne na juhu," upozorňuje britské ministerstvo a dodáva, že v budúcom týždni je výrazná zmena situácie na bojisku nepravdepodobná.

Ruské sily sú podľa Británie pravdepodobne pripravené podnikať iba obmedzené lokálne útoky, ktorých sa zriedkavo zúčastňuje viac ako rota vojakov. (ČTK)

20. 8. 2022
|
10:27
|
Ekonomika

Dovoz uhlia z Ruska do Číny sa v júli vyšplhal na najvyššiu úroveň za  päť rokov. Rusko si taktiež tretí mesiac po sebe udržalo pozíciu najväčšieho dodávateľa ropy do Číny. Rusko dodáva uhlie aj ropu so zľavou.

Reaguje tak na pokles dopytu zo strany západných krajín, ktorý je dôsledkom ruského útoku na Ukrajinu. Vyplýva to podľa agentúry Reuters z colných údajov.

Dovoz ruského uhlia do Číny v júli medziročne stúpol o 14 percent na 7,42 milióna ton, dovoz ropy sa medziročne zvýšil o 7,6 percenta na 7,15 milióna ton, čo zodpovedá zhruba 1,68 milióna barelov denne.

Bol ale nižší ako májový rekord, ktorý predstavoval takmer dva milióny barelov denne, uvádza Reuters. (Reuters)

20. 8. 2022
|
08:46
|
Svet

Ukrajinská armáda na viacerých miestach frontovej línie odrazila ruské útoky. Vyplýva to z najnovšej správy ukrajinského generálneho štábu. Podľa agentúry Unian Rusko začalo na Donbase rozsiahlu ofenzívu v niekoľkých smeroch.

Ruské sily podľa Reuters pokračovali v útočných operáciách v smere na Kramatorsk a Bachmut, ktoré sa nachádzajú západne od Luhanskej oblasti.

"Okupanti vykonávali útočné a prepadové akcie v oblastiach miest Bachmut, Zajceve a Kodema. Bez úspechu, boje pokračujú," hlási okrem iného ukrajinský generálny štáb. Boje podľa neho pokračujú tiež napríklad okolo obce Opytne.

Ukrajinskí obrancovia odrazili ruské útočné akcie pri Nove Dmytrivky, Virnopillje a Kurulky pri hraniciach medzi Doneckou a Charkovskou oblasťou. A tiež pri obci Zolota Nyva, kde útočiace jednotky ustúpili, hlási ukrajinský generálny štáb.

"Nepriateľský personál je demoralizovaný kvôli neustálemu odkladaniu termínov ich rotácie a zavádzania ohľadom sľubovaných platieb. To vedie k tomu, že sa okupanti odmietajú zúčastňovať bojových operácií," tvrdí ukrajinské vojenské velenie.

Podobné informácie poskytnuté jednotlivými stranami konfliktu nie je možné priamo overiť z nezávislých zdrojov. (ČTK)

20. 8. 2022
|
07:00
|
Svet

Dôsledky vojny na Ukrajine pretrvávajú, upozornil francúzsky prezident Macron. Obyvateľov Francúzska vyzval, aby akceptovali, že súčasné problémy sú "cenou, ktorú musia zaplatiť za slobodu v Európe".

Ako informovala agentúra AFP, Macron prišiel s touto výzvou len niekoľko hodín po rozhovore s ruským prezidentom Vladimirom Putinom.

V prejave pri príležitosti 78. výročia oslobodenia mesta Bormes-les-Mimosas v departemente Var, ktoré leží v regióne Provence-Alpes-Côte d'Azur, Macron označil útok ruskej armády na Ukrajinu za brutálny a deklaroval, že 24. februára sa do Európy vrátila vojna, ktorá zúri "len niekoľko hodín cesty od našich hraníc".

Podľa Macrona sa Putin snaží vnútiť Európe svoju "imperiálnu svojvôľu". Porušovaním suverenity štátov a "neakceptovateľným pohŕdaním národmi" Putin privoláva z minulosti "prízraky pomsty" a chce, aby sa stali súčasťou každodenného života "Európy, našich susedov, našich priateľov", vyhlásil Macron.

Macron, ktorý dlho zdôrazňoval dôležitosť dialógu s Putinom, je voči ruskému prezidentovi čoraz kritickejší, pripomenula AFP.

V najnovšom telefonáte s Putinom Macron naliehal na Rusko, aby prijalo ukrajinské podmienky a umožnilo jadrovým inšpektorom OSN, aby navštívili najväčšiu európsku jadrovú elektráreň v meste Záporožie, ktorú obsadili ruské jednotky. Prítomnosť ruských vojakov v objekte a neprehľadná situácia vyvolávajú veľké znepokojenie medzinárodného spoločenstva, pripomenula AFP.

Putin a Macron diskutovali aj o preprave obilia a iných potravinových komodít z Ruska, na ktoré sa vzťahujú výnimky zo sankcií uvalených na Rusko po jeho vpáde na Ukrajinu.

Ako pripomenula agentúra AFP, šlo o 20. telefonický rozhovor Macrona s Putinom v tomto roku, ale prvý za posledné tri mesiace. (SME)

Francúzsky prezident Emmanuel Macron.
Zdroj TASR/AP
20. 8. 2022
|
06:24
|
Svet

Zelenskyj sa poďakoval Spojeným štátom za najnovšiu vojenskú pomoc. "Podnikli sme ďalší dôležitý krok k porážke ruského agresora. Ukrajina bude slobodná," napísal Zelenskyj v statuse na twitteri.

Spojené štáty v piatok oznámili, že Ukrajine poskytnú ďalšiu vojenskú pomoc v hodnote 775 miliónov dolárov (približne 772 miliónov eur). Ako podľa agentúry AFP povedal nemenovaný vysoký predstaviteľ amerického ministerstva obrany, nová tranža pomoci zahŕňa ďalšie rakety pre americké systémy presného delostrelectva HIMARS, ktoré "zmenili situáciu na bojisku".

Hoci USA doteraz poskytovali Ukrajine len tzv. obranné zbrane, predstaviteľ Pentagónu naznačil, že cieľom teraz je pomôcť ukrajinským ozbrojeným silám v protiofenzíve, ktorú pripravujú na znovudobytie strategicky dôležitého mesta Cherson na juhu Ukrajiny.

"Tieto kapacity sú starostlivo zvolené tak, aby čo najviac zmenili situáciu na bojisku a posilnili pozíciu Ukrajiny pri rokovacom stole," spresnil šéf americkej diplomacie Antony Blinken pri oficiálnom oznámení nových dodávok zbraní.

Nový balík pomoci zahŕňa aj mobilné delostrelecké systémy a 105 mm granáty kompatibilné so zbraňami dodávanými Spojeným kráľovstvom. Washington poskytne Kyjevu aj 15 prieskumných dronov Scan Eagle, ktoré majú dosah viac ako 100 kilometrov a umožňujú pozorovanie bojiska aj za zlého počasia, ako aj tisíc protitankových rakiet Javelin.

Táto nová tranža vojenskej pomoci, devätnásta od augusta 2021, po prvýkrát zahŕňa aj obrnené vozidlá MaxxPro, odolné voči mínam a určené na prepravu jednotiek v zamínovanom teréne.

Obsahuje aj protiradarové rakety vzduch-zem, ktoré sa Ukrajincom podarilo prispôsobiť pre ich bombardéry MiG ruskej výroby, uviedol podľa denníka Le Monde vysokopostavený americký predstaviteľ, ktorý hovoril pod podmienkou zachovania anonymity. (SME)

20. 8. 2022
|
06:05
|
Svet

Generálny riaditeľ Medzinárodnej agentúry pre atómovú energiu Rafael Grossi uvítal nedávne vyhlásenia Ukrajiny a Ruska, v ktorých naznačujú, že podporujú cieľ agentúry vyslať misiu do jadrovej elektrárne v ukrajinskom meste Záporožie. Uvádza sa to vo vyhlásení agentúry vydanom v piatok večer.

Medzinárodná agentúra pre atómovú energiu v ňom podľa webu denníka Le Monde špecifikuje, že aktívne konzultuje so všetkými zainteresovanými stranami, aby do Záporožia čo najskôr vyslala tím vedený samotným Grossim.

"V tejto veľmi nestabilnej situácii je životne dôležité, aby sa neprijali žiadne ďalšie opatrenia, ktoré by mohli ešte viac ohroziť jednu z najväčších jadrových elektrární na svete," zdôraznil Grossi.

"Obnovenie plnej bezpečnosti na mieste "sa môže začať po tom, ako misia začne svoju prácu," komentoval situáciu v piatok večer ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj.

Počas telefonického rozhovoru s francúzskym prezidentom Emmanuelom Macronom ruský prezident Vladimir Putin povedal, že Rusko je "pripravené poskytnúť inšpektorom všetku potrebnú pomoc". Podľa Elyzejského paláca Putin súhlasil s tým, že inšpektori pôjdu "cez Ukrajinu", a nie cez Rusko, čo predtým požadoval. (TASR)

20. 8. 2022
|
06:01
|
Svet

Primátori ôsmich európskych veľkomiest pricestovali v piatok do Kyjeva. V prítomnosti prezidenta Zelenského ratifikovali memorandum o porozumení na podporu udržateľnosti obnovy ukrajinských miest.

Do ukrajinskej metropoly zavítali starostovia Marseille, Lyonu, Atén, Florencie, Helsínk, Osla, Rigy a Tirany, spresnil na svojom webe denník Le Monde.

Asociácia európskych miest Eurocities plánuje združiť viac ako dvesto veľkých európskych miest, ktoré by potom s ukrajinskými partnerskými mestami realizovali projekty na rekonštrukciu objektov zničených alebo poškodených v dôsledku ruskej vojenskej agresie. Táto iniciatíva umožní aj lepšiu koordináciu kanálov humanitárnej pomoci medzi európskymi a ukrajinskými mestami.

Zelenskyj v príhovore k delegácii Eurocities označil za dôležité, aby sa s obnovou na Ukrajine začalo nie po vojne, ale práve teraz. "Je potrebné zabezpečiť humanitárne opatrenia, ktoré ľuďom na Ukrajine vrátia normálny život." zdôraznil.

Ukrajinský prezident vyjadril európskym mestám vďaku za útočisko, ktoré poskytli ukrajinským občanom núteným utiecť pred vojnou. Zároveň poznamenal, že ukrajinské vedenie sa snaží vytvárať podmienky pre návrat Ukrajincov domov. Preto je podľa jeho názoru veľmi dôležité znovu otvárať školy, škôlky, univerzity a pomáhať ľuďom renovovať ich domy zničené v dôsledku ruskej agresie.

Upozornil však, že pre ukrajinský rozpočet je obnova vojnou zničenej krajiny veľmi ťažká, pretože takmer všetky prostriedky sa vynakladajú na posilnenie armády. "Takže budeme vďační za vašu pomoc," poznamenal Zelenskyj.

Asociácia európskych miest Eurocities je politická platforma, ktorá združuje samosprávy viac ako 150 najväčších miest v Európe a viac ako 50 partnerských miest. V členských mestách žije takmer 140 miliónov občanov v 38 krajinách. Členmi asociácie z Ukrajiny sú Kyjev, Ľvov, Odesa a Charkov. (TASR)

19. 8. 2022
|
22:06
|
Svet

Na Rusmi anektovanom Kryme opäť počuť výbuchy. Svedkovia hovoria o explóziách v Jevpatoriji, ktoré leží na západe polostrova na čiernomorskom pobreží. Explózie sa podľa ukrajinských médií ozývajú aj v Sevastopoli.

"V Jevpatoriji pravdepodobne zafungoval systém protivzdušnej obrany. Krym je spoľahlivo chránený," uviedol na sociálnej sieti Telegram bez ďalších podrobností Oleg Krjučkov, poradca šéfa správy anektovaného polostrova.

Protivzdušná obrana bola podľa ruskej správy spustená aj v Sevastopole, najväčšom meste polostrova. Gubernátor Michail Razvožajev na Telegrame napísal, že systém podľa prvých správ zničil nad Sevastopolom bezpilotné lietadlo. (ČTK)

Súvisiaci článok Ukrajina Rusko Online: Dodávky plynu do Únie cez Nord Stream 1 sa opäť pre údržbu zastavia Čítajte 

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Svet

Inzercia - Tlačové správy

 1. Atos má „platinovú“ medailu EcoVadis za postoj k udržateľnosti
 2. Púštne kráľovstvo: Prečo by ste mali navštíviť Jordánsko?
 3. Dochádzate do Bratislavy? Auto nechajte doma
 4. Notebook s dvomi obrazovkami. Ako dlho si naň budete zvykať?
 5. 5 príkladov, kedy banke nejde len o peniaze
 6. Školy môžu získať podporu pre zelené projekty
 7. Európska noc výskumníkov prináša zážitky s vedou opäť naživo
 8. Riskovali viac než iní. Jeden z nich sa slávy nedožil
 1. KOSIT hľadá do svojho tímu ďalších vodičov
 2. Náklady na domácnosť pomôže ušetriť aj kompostér FoodCycler
 3. Notebook s dvomi obrazovkami. Ako dlho si naň budete zvykať?
 4. Dochádzate do Bratislavy? Auto nechajte doma
 5. Púštne kráľovstvo: Prečo by ste mali navštíviť Jordánsko?
 6. SITA Slovenská tlačová agentúra zlepšuje dostupnosť služieb
 7. 4 veci, na ktoré si treba dať pozor pri zateplení šikmej strechy
 8. 5 príkladov, kedy banke nejde len o peniaze
 1. Osem cestovateľských tipov, kam sa vybrať cez jesenné prázdniny 8 111
 2. Európska noc výskumníkov prináša zážitky s vedou opäť naživo 4 935
 3. Riskovali viac než iní. Jeden z nich sa slávy nedožil 4 876
 4. Piešťanská firma ovládla svet zubárskych kresiel 4 589
 5. Digitálne dvojča v Konštrukta-TireTech 3 875
 6. Vyskúšajte vylepšenú aplikáciu SME aj s novou SME Minútou 3 761
 7. Púštne kráľovstvo: Prečo by ste mali navštíviť Jordánsko? 3 611
 8. Najradšej by ste sa pri čítaní správ nechali zahrabať? 2 496
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu