SME
Sobota, 8. október, 2022 | Meniny má Brigita

Dodávky plynu do Únie cez Nord Stream 1 sa opäť pre údržbu zastavia (SME Minúta)

Vojna na Ukrajine pokračuje.

Kľúčové udalosti:

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Najnovšie správy o vojne na Ukrajine minúta po minúte:

Minútu po minúte sme ukončili, ďakujeme za pozornosť.

SkryťVypnúť reklamu
19. 8. 2022
|
22:06
|
Svet

Na Rusmi anektovanom Kryme opäť počuť výbuchy. Svedkovia hovoria o explóziách v Jevpatoriji, ktoré leží na západe polostrova na čiernomorskom pobreží. Explózie sa podľa ukrajinských médií ozývajú aj v Sevastopoli.

"V Jevpatoriji pravdepodobne zafungoval systém protivzdušnej obrany. Krym je spoľahlivo chránený," uviedol na sociálnej sieti Telegram bez ďalších podrobností Oleg Krjučkov, poradca šéfa správy anektovaného polostrova.

Protivzdušná obrana bola podľa ruskej správy spustená aj v Sevastopole, najväčšom meste polostrova. Gubernátor Michail Razvožajev na Telegrame napísal, že systém podľa prvých správ zničil nad Sevastopolom bezpilotné lietadlo. (ČTK)

19. 8. 2022
|
20:13
|
Svet

Charkov má prvú zastávku verejnej dopravy s krytom, je v ňom aj obrazovka. Je v ňom 12 miest na sedenie a pri ostreľovaní môže poskytnúť ochranu až 30 ľuďom. Mesto pravidelne čelí ruskému ostreľovaniu. 

"Je jasné, že neochráni pred priamym raketovým úderom, ale pred strelami zo salvových raketometov životy ľudí zachráni," uviedol starosta Charkova Ihor Těrechov.

Kryt je podľa neho vybavený sieťou wi-fi a televíznou obrazovkou, na ktorej je možné sledovať, ako verejné dopravné prostriedky prichádzajú k zastávke. Bude v ňom tiež takmer sto kilogramov piesku na hasenie požiarov, poznamenal sever Ukrajinska pravda.

Steny krytu, ktorý je podľa starostu postavený zo železobetónu, vyzdobil kresbami Jaroslav Jefremov. 

Podľa agentúry Ukrinform ruské invázne sily opakovane ostreľovali zastávky verejnej dopravy v meste, čo si vyžiadalo mnoho mŕtvych a ranených. Radnica preto vypracovala projekt s krytmi, ktoré sa objavia na 25 miestach. (ČTK)

19. 8. 2022
|
19:35
|
Svet

Spojené štáty plánujú poslať Ukrajine ďalšiu vojenskú pomoc za takmer 800 miliónov dolárov. Prevažnú časť balíka by podľa anonymných predstaviteľov vlády mali tvoriť ďalšie húfnice a munícia vrátane rakiet Javelin.

USA by Ukrajine mali poskytnúť aj špeciálne drony s dlhou výdržou. Washington už poslal Kyjevu zbraňové systémy, muníciu a ďalšie vybavenie v hodnote dovedna 9 miliárd dolárov. (SITA)

19. 8. 2022
|
18:57
|
Ekonomika

Cena plynu pre európsky trh uzavrela na rekordných 257 eur za megawatthodinu. Trh zareagoval na správy o prerušení dodávok cez Nord Stream 1. (ČTK)

19. 8. 2022
|
18:08
|
Ekonomika
Dôležité

Dodávky plynu cez Nord Stream 1 do Európskej únie sa kvôli údržbe opäť zastavia. Dôvodom je podľa Gazpromu oprava jediného funkčného kompresora na stanici Portovaja. Odstávka potrvá od konca augusta do 2. septembra. (ČTK)

19. 8. 2022
|
17:58
|
Svet

Ukrajinská bezpečnostná služba objavila v Kyjeve serverovňu ruských hackerov. V zariadení bolo viac ako sto serverov, ktoré sa používali na kybernetické útoky. Skonfiškované boli aj mobily a počítačové vybavenie. (SITA)

19. 8. 2022
|
17:24
|
Svet

Putin a francúzsky prezident Macron rokovali o situácii v Záporožskej elektrárni. Putin vraj povedal, že ostreľovanie vytvára riziko "rozsiahlej katastrofy". Elysejský palác tiež oznámil, šéf Kremľa súhlasil s vyslaním expertov do elektrárne.

Prezidenti Francúzska a Ruska sa podľa Elyzejského paláca dohodli, že v najbližších dňoch budú v hovoroch pokračovať. Štátnici dnes spolu podľa Kremľa telefonicky hovorili z iniciatívy Paríža.

Bol to ich prvý rozhovor po takmer troch mesiacoch. Podľa Reuters sa Putin sťažoval na prekážky v dodávkach ruských potravín a hnojív na svetové trhy. (ČTK)

19. 8. 2022
|
16:56
|
Svet
Dôležité

Výbuchy na Kryme vyradili z prevádzky viac ako polovicu stíhačiek Čiernomorskej flotily, tvrdí nemenovaný západný predstaviteľ. Zničenie veľkej časti vzdušných síl ruského námorníctva potvrdila aj Británia.

Leteckou základňou Saky pri Novofedorivke na západnom pobreží okupovaného polostrova 9. augusta otriaslo viacero výbuchov. (SITA)

19. 8. 2022
|
16:38
|
Svet

Ruský dozorný orgán Roskomnadzor prijíma opatrenia voči TikToku, Telgramu, Zoomu, Discordu a Pinterestu. Spoločnosti podľa neho odmietli odstrániť zakázaný obsah a šírili "nepravdivé informácie" o ruskej armáde.

Aké opatrenia budú presne prijaté Roskomnadzor nespresnil. (The Guardian)

19. 8. 2022
|
16:30
|
Svet

V Rusku otvorili náhradu Starbucksu s názvom Stars Coffee. Prevádzky majú podobný názov, logo aj jedálny lístok. Aktíva spoločne odkúpili reper Timati a majiteľ reštaurácií Anton Pinsky, ktorí prisľúbili otvoriť všetkých asi 130 prevádzok. (Associated Press)

19. 8. 2022
|
16:12
|
Svet

Delegácia agentúry pre jadrovú energiu by mohla navštíviť Záporožskú elektráreň začiatkom septembra. Povedal to ruský diplomat Michail Uľjanov. Hovoriť o podrobnostiach je podľa neho ešte príliš skoro.

V spojitosti s termínom misie pripomenul, že predpovede sa nie vždy naplnia. "Podľa mojich pocitov môžeme celkom realisticky hovoriť o prvých dňoch septembra, ak sa opäť nevyskytnú vedľajšie činitele, ktoré nemajú spojitosť s cieľmi," povedal diplomat.

Uľjanov je stály predstaviteľ Ruska pre medzinárodné organizácie vo Viedni. (TASR)

19. 8. 2022
|
15:16
|
Svet

Šéf OSN navštívil prístave v Odese, odkiaľ vďaka dohode medzi Ukrajinou, Ruskom, Tureckom a OSN odchádzajú lode s ukrajinským obilím. Guterres vyzval Rusko, aby neodpojilo záporožskú elektráreň od Ukrajiny. (NEXTA)

19. 8. 2022
|
14:46
|
Svet

Aj zamestnanci záporožskej elektrárne zverejnili výzvu. Svetové spoločenstvo žiadajú, aby "zabránilo nenapraviteľnému".

Výzva poukazuje na porušovanie početných právnych noriem, zásad a predpisov na zaistenie bezpečnosti pri nakladaní s mierovým atómom počas piatich mesiacov od dobytia elektrárne Rusmi.

Návšteva delegácie Medzinárodnej agentúry pre atómovú energiu by sa mohla uskutočniť na začiatku septembra, "ak opäť nevzniknú nejaké vedľajšie faktory, nesúvisiace s cieľmi a úlohami návštevy MAAE", vyhlásil ruský predstaviteľ pri medzinárodných organizáciách so sídlom vo Viedni Michail Uljanov. (ČTK)

Na satelitnej snímke spoločnosti Maxar Technologies šesť reaktorov Záporožskej jadrovej elektrárne.
Zdroj TASR/AP
19. 8. 2022
|
14:33
|
Svet

Česko má zásoby plynu na 11 mesiacov. Vystačiť by mali aj v prípade, že by Rusko úplne zastavilo dodávky, povedal minister financií Zbyněk Stanjura. Zásobníky sú naplnené na 80 percent. (SITA)

19. 8. 2022
|
14:06
|
Svet

Nemecko by malo spustiť zablokovaný plynovod Nord Stream 2, tvrdí Kubicki. Podpredseda nemeckého parlamentu chce dosiahnuť, "aby Nemci počas zimy nemrzli a priemysel neutrpel obrovské škody".

Plynovod je už dokončený, Nemecko však po útoku Ruska na Ukrajinu koncom februára rozhodlo, že neumožní spustenie projektu do prevádzky. Teraz Kubicki vyzval na spustenie plynovodu "v čo najkratšom čase," čo by Nemecku umožnilo naplniť zásobníky na zimu. To vyvolalo podráždené reakcie z Ukrajiny, kde minister zahraničných vecí Kuleba povedal, že "závislosť od ruského plynu zabíja".

Kubicki však vyhlásil, že "nevidí žiadny rozumný dôvod na nesprevádzkovanie plynovodu, keďže Nemecko aj tak odoberá plyn od Ruska prostredníctvom staršej plynovodnej tepny Severný prúd 1. Ten prechádza rovnakou trasou z Ruska do Nemecka po dne Baltického mora. "Dovoz ruského plynu prostredníctvom Severného prúdu 2 nie je o nič viac nemorálny ako jeho dovoz cez Severný prúd 1. Je to iba iné potrubie," povedal Kubicki.

Dodávky cez Nord Stream 1 klesli medzičasom na 20 percent jeho prepravnej kapacity, dôvodom čoho sú podľa plynárenského koncernu Gazprom sankcie Európskej únie a s tým spojené technické problémy na plynovode. Brusel aj Berlín však tieto tvrdenia odmietajú a poukazujú na politické dôvody výrazného zníženia dodávok. (TASR)

19. 8. 2022
|
13:49
|
Svet

Rishi Sunak vyhlásil, že Putinovi by nemali umožniť účasť na samite G20. Kandidát na britského premiéra reagoval na to, že Putin potvrdil, že na samite bude.

„Naši partneri v rámci G20 a spojenci majú kolektívnu zodpovednosť pri odmietnutí odporného správania sa Putina,“ povedal Sunakov hovorca. „Sedieť s ním pri jednom stole nie je dosť dobré, keď je zodpovedný za zabíjanie detí, zatiaľ čo spia vo svojich posteliach. Musíme poslať Putinovi silný odkaz, že nemá pri stole miesto, ak a kým neskočí svoju ilegálnu vojnu na Ukrajine,“ dodal. (TASR)

19. 8. 2022
|
13:04
|
Svet

Rusi v Mariupoli chystajú zinscenovaný proces i možný falošný raketový útok, tvrdí ukrajinská rozviedka. Ruské sily plánujú 24. augusta v Deň nezávislosti Ukrajiny „predstaviť proces“ s obrancami Azovstaľu.

Rusko by podľa Ukrajiny mohlo uskutočniť raketový útok na miesto počas falošného súdneho procesu a pokúsiť sa zvaliť vinu na Ukrajinu.

Okupanti podľa rozviedky na tento účel urgentne prerábajú zachované priestory mariupoľskej filharmónie. Na javisku inštalujú železné klietky, v ktorých budú držať zajatých ukrajinských vojakov. Aby Rusi tejto akcii dodali zdanie „legitímnosti“, pripravujú na vystúpenie špeciálne vyškolených „svedkov“ a plánujú pozvať zástupcov ruských „médií“. (TASR)

19. 8. 2022
|
12:56
|
Svet

Najmenej 19 osôb vrátane jedného dieťaťa zahynulo pri ruských raketových útokoch na dve ubytovne v Charkove v noci na štvrtok. Pod troskami by sa mohli v týchto chvíľach nachádzať ešte dve osoby.

Zranenia utrpelo celkovo 44 ľudí. Britský denník The Guardian sa odvoláva na ukrajinské noviny The Kyiv Independent a šéfa charkovskej oblastnej polície Volodymyra Tymoška. (TASR)

19. 8. 2022
|
12:24
|
Svet

Rozšírenie Európskej únie o krajiny západného Balkánu je "dlhodobý spoločný cieľ". Vyplýva to zo stretnutia šéfov parlamentov krajín Slavkovského formátu. Predstavitelia hovorili aj o situácii na Ukrajine a energetickej kríze. 

Podpredseda Národnej rady Laurenčík partnerov informoval, že Slovensko prijme z Ukrajiny približne 3000 utečencov denne. Veľká časť utečencov sa však zároveň vracia na Ukrajinu. V porovnaní s Rakúskom poskytuje Slovensko Ukrajine "masívnu" vojenskú podporu v podobe dodávok zbraní.

Ruský prezident Putin sa podľa Laurenčíka pokúša prostredníctvom krátenia dodávok plynu zneistiť a destabilizovať európske krajiny, čomu je potrebné zabrániť. 

Predsedníčka českej Poslaneckej snemovne Pekarová Adamová vyhlásila, že sankcie proti Rusku zaberajú a to v ich dôsledku trpí viac než krajiny Európskej únie. Šéf rakúskeho parlamentu Wolfgang Sobotka sa počas stretnutia vyslovil za spoločné nákupy plynu Európskou úniou. Podľa neho jednotný európsky postup zabráni vydieraniu jednotlivých krajín Ruskom. (TASR)

19. 8. 2022
|
11:55
|
Svet

Rusi sa chystajú odstaviť doteraz fungujúce reaktory v Záporožskej jadrovej elektrárni a odpojiť ju od ukrajinskej siete. Obmedzili kvôli tomu prístup personálu do elektrárne.

Na pracovisko smeli len zamestnanci, ktorí zabezpečujú prevádzku jadrových blokov, uviedla ukrajinská štátna spoločnosť Enerhoatom, ktorá za normálnych okolností túto najväčšiu jadrovú elektráreň v Európe spravuje.

Turecký prezident Erdogan po stretnutí so Zelenským prisľúbil, že o situácii okolo elektrárne bude rokovať s ruským vodcom Putinom.

Enerhoatom vo vyhlásení tiež varoval, že Rusi chystajú "rozsiahlu provokáciu". Vo štvrtok večer do Enerhodaru dorazil štáb ruských propagandistov, ktorí sa zišli so zástupcami tajnej služby FSB, a už štvrťhodinu po polnoci Rusi od autobusovej stanice a od vypúšťacieho kanála ostreľovali okolie elektrárne. "Je jasné, že to okupanti robia preto, aby v propagandistických médiách obvinili z ostreľovania ukrajinské sily," dodala spoločnosť.

"Znovu vyzývame medzinárodné spoločenstvo, aby čo najskôr prijalo všetky potrebné opatrenia na ukončenie okupácie Záporožskej jadrovej elektrárne. V stávke je jadrová a radiačná bezpečnosť celého ľudstva!" zdôraznil záverom Enerhoatom.

Rusko výzvy na demilitarizáciu elektrárne odmietlo, podľa neho bude elektráreň len viac zraniteľná. „Ich realizácia spôsobí, že elektráreň bude ešte viac zraniteľná,“ povedal novinárom zástupca riaditeľa informačného a tlačového oddelenia ruského rezortu zahraničia Ivan Nečajev.

Napriek obavám je však táto elektráreň podstatne bezpečnejšia ako černobyľská. Reaktor je v stavbe z betónu zosilneného oceľou, ktorá dokáže „odolať extrémnym vonkajším udalostiam, spôsobeným prírodou alebo ľuďmi, napríklad nárazu lietadla alebo explózii“, uviedli experti v marci pre BBC. (ČTK)

19. 8. 2022
|
11:51
|
Domov

Status odídenca získalo okolo 90-tisíc utečencov z Ukrajiny. Od konca februára prekročilo hranice viac ako 700-tisíc občanov utekajúcich pred vojnou z Ukrajiny. 

"Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny od začiatku invázie podáva ukrajinským občanom pomocnú ruku, aby sa ľahšie začlenili do našej spoločnosti a preklenuli toto náročné obdobie spojené s neistotou," uviedlo ministerstvo. Ide o priznávania sociálnych dávok, pomoc pre maloleté deti či prispôsobenie legislatívy pre jednoduchšie zamestnávanie alebo poskytovanie sociálnych služieb. 

Výraznú časť odídencov na Slovensku tvoria deti. So statusom dočasného útočiska je ich u nás dnes takmer 35-tisíc. Rezort práce aj preto umožnil zvýšiť kapacitu v zariadeniach starostlivosti o deti do troch rokov o desať percent, a to bez potreby zasahovania do prevádzkových podmienok zariadení. 

Rezort pripomenul, že odídenci z Ukrajiny majú na základe statusu dočasného útočiska rovnaký prístup k pracovnému trhu ako občania Slovenska. Aktuálne na Slovensku podľa ministerstva pracuje vyše 10-tisíc Ukrajincov. (TASR)

19. 8. 2022
|
10:32
|
Domov

Správy pre ľudí z UkrajinyХто боїться ліберальної демократії. Словацький спринтер без медалі та хто керуватиме зовнішньою політикою. Дізнайтеся більше в сьогоднішньому дайджесті.

Сьогоднішній випуск «Актуальні новини»  готовий. Anglickú verziu si môžete  prečítať  tu . (SME)

19. 8. 2022
|
10:16
|
Domov

Na Slovensko prišlo včera viac ako 3 300 osôb z Ukrajiny. Z toho bolo 789 mužov, 1 859 žien a 707 detí. O dočasné útočisko požiadalo 136 žiadateľov. Zo Slovenska na Ukrajinu prešlo hraničnými priechodmi 3 607 osôb.

Všetky činnosti v súvislosti s utečencami z Ukrajiny zabezpečovalo 25 policajtov, 17 hasičov, 65 colníkov, 83 vojakov, 44 dobrovoľníkov a 28 zamestnancov migračného úradu.

Celkovo už slovensko-ukrajinské hranice na vstupe na Slovensko od začiatku konfliktu 24. februára prekročilo viac ako 712-tisíc osôb, udelených bolo spolu 90 176 dočasných útočísk. Na výstupe zo Slovenska na Ukrajinu zaznamenali doteraz takmer 474-tisíc osôb. (TASR)

19. 8. 2022
|
10:15
|
Svet
Dôležité

Ruská armáda sa opäť neúspešne pokúšala útočiť v Donbase a pri Charkove, uvádza ukrajinský generálny štáb. Situácia na bojisku počas uplynulých 24 hodín nijako významne nezmenila.

Americký Inštitút pre štúdium vojny upozornil, že ruskí velitelia vo štvrtok prvýkrát od 6. júla neoznámili žiadne územné zisky. Tvrdenia znepriatelených strán nemožno vo vojnových podmienkach preveriť z nezávislých zdrojov.

Charkov sa ráno stal opäť terčom ruského ostreľovania. Ruské jednotky vystrelili najmenej päť rakiet, o život prišla žena, pracujúca v školskom zariadení ako členka stráže, jeden muž utrpel zranenia, napísal na svojom webe list Ukrajinska pravda s odvolaním sa na miestne úrady.

Vo štvrtok si ruské ostreľovanie druhého najväčšieho ukrajinského mesta vyžiadalo 17 životov a 42 zranených.

Charkov patrí k najdôslednejšie ostrieľaným ukrajinským mestám od začiatku invázie, keď ruské sily spočiatku usilovali o preniknutie na okraj mesta. Teraz mesto leží asi 15 kilometrov od frontovej línie, a tak zostáva v dostrele väčšiny ruských diel a raketometov, ktoré spôsobujú skazu vo veľkej časti mesta, uviedlo britské ministerstvo obrany.

Ruské jednotky pri Charkove pokračujú v náletoch a útokoch pravdepodobne v snahe prinútiť Ukrajinu, aby ponechala významné sily na tomto fronte, a tak zabrániť ich nasadeniu do protiútoku inde. (ČTK)

Zdroj TASR/AP
19. 8. 2022
|
09:27
|
Svet

USA plánujú poslať Ukrajine vojenskú pomoc za 800 miliónov dolárov. Malo by ísť o dodávku prebytočných zbraní z amerických skladov. Biely dom sa k týmto informáciám odmietol vyjadriť.

Zdroje agentúry Reuters uvádzajú, že oznámenie o zaslaní zbraní na Ukrajinu by mohla americká vláda odložiť na budúci týždeň, a to v prípade zmien vo výške pomoci. Washington už poslal Ukrajine vojenskú pomoc vo výške niekoľkých miliárd dolárov. (TASR)

19. 8. 2022
|
08:09
|
Svet

Estónsko pošle Ukrajine ďalšiu vojenskú pomoc. Krajina tiež plánuje podporiť britskú iniciatívu, ktorá zahŕňa výcvik ukrajinských vojakov a v spolupráci s Nemeckom darovanie druhej poľnej nemocnice Ukrajine.

Uviedlo to vo vyhlásení estónske ministerstvo obrany.

"Na Ukrajine stále prebiehajú intenzívne boje. Hoci sa na frontovú líniu dostáva čoraz viac zbraní zo Západu, je našou morálnou povinnosťou naďalej Ukrajinu podporovať," povedal estónsky minister obrany Hanno Pevkur. Dodal, že Ukrajinci bojujú za " naše spoločné hodnoty" a ak sa im dá pomôcť, treba to urobiť. (TASR)

19. 8. 2022
|
07:47
|
Svet

Putin a Si Ťin-pching sa zúčastnia na novembrovom summite G20. Predsedajúca Indonézia čelila tlaku na stiahnutie pozvania ruského lídra kvôli vojne na Ukrajine. Indonézsky prezident Widodo, ale potvrdil účasť Putina aj čínskeho lídra. 

Widodo sa snaží byť sprostredkovateľ medzi bojujúcimi krajinami a stretol sa s ukrajinským aj ruským prezidentom. Tento týždeň povedal, že obe krajiny prijali Indonéziu ako „most mieru“. (The Guardian)

19. 8. 2022
|
07:08
|
Svet

Veľká Británia poskytne 15 miliónov libier pre ukrajinských utečencov. Podpora má pomôcť až 200-tisíc ľuďom, ktorí museli opustiť svoje domovy a nachádzajú sa v Ukrajine a Poľsku. Oznámilo to britské ministerstvo zahraničných vecí. (Sky News)

19. 8. 2022
|
06:15
|
Svet

Spojené štáty darujú Česku osem vrtuľníkov, oznámila česká ministerka obrany. Tieto stroje venujú USA Česku nad rámec objednávky 12 vrtuľníkov.

"Moje rokovania s americkým ministrom obrany (Lloydom) Austinom na jar tohto roka boli úspešné... Prišiel nám na rezort obrany list, že nám americká strana venuje šesť bojových a dva transportné vrtuľníky," uviedla Černochová.

"S potešením potvrdzujeme prevedenie šiestich vrtuľníkov AH-1Z a dvoch vrtuľníkov UH-1Y v rámci programu Excess Defense Articles. Vďaka nemu bude Česká republika platiť iba za modernizáciu a prepravu strojov. Spoločne robíme našu alianciu výkonnejšou a schopnejšou podporovať Ukrajinu v jej boji za slobodu!" uviedlo veľvyslanectvo.

"Myslím, si že to ocenia aj vojaci. Neviem, či sa niekedy nejakému ministrovi podarilo vyjednať zadarmo 15 tankov Leopard a zadarmo osem vrtuľníkov," pripomenula Černochová aj darovanie nemeckých bojových tankov. (TASR)

19. 8. 2022
|
05:30
|
Svet
18. 8. 2022
|
22:48
|
Svet

Z Ruskom anektovaného Krymu sú hlásené explózie. Podľa agentúry Reuters, ktorá sa odvoláva na tri miestne zdroje, boli počuť najmenej štyri výbuchy v blízkosti letiska Belbek pri Sevastopoli. Tamojšie úrady hovoria o práci protivzdušnej obrany.

Ruskom dosadený sevastopoľský gubernátor Michail Razvožajev uviedol, že ruská protivzdušná obrana zostrelila ukrajinské bezpilotné lietadlo a že nie sú hlásené žiadne škody.

Ukrajinská agentúra Unian informovala, že podľa miestnych obyvateľov sa od letiska Belbek ozvali opakované výbuchy a že tam horí. Belbek je podľa Unian najväčšou leteckou základňou ruských okupačných síl na Kryme.

Ruskojazyčný web stanice BBC uviedol, že krymské úrady predtým informovali o operácii protivzdušnej obrany v Kerči, kde bolo podľa nich zostrelené bezpilotné lietadlo. Podľa serveru Ukrajinska pravda tamojší obyvatelia rovnako počuli explózie. (ČTK)

18. 8. 2022
|
22:02
|
Svet

Estónsky minister zahraničných vecí obhajoval vízové opatrenia voči Rusom. Turisti z Ruska sa podľa Reinsalu vyhýbajú morálnej zodpovednosti postaviť sa režimu ruského prezidenta a jeho "genocídnej vojne" na Ukrajine.

"Našim zámerom je dať znamenie všetkým našim európskym partnerom, všetkým našim partnerom v západnej komunite, aby sme zavreli naše hranice pred ruskými občanmi - okrem humanitárnych prípadov," povedal Reinsalu. "Ruskí občania v Európe nie sú vítaní. Ich krajina sa dopúšťa genocídnej vojny voči nevinným ľuďom," dodal.

Estónsko sa spolu s Lotyšskom a Fínskom, ktoré tiež hraničia s Ruskom, zasadzuje za celoeurópsky zákaz turistických víz pre Rusov po invázii Moskvy na Ukrajinu. Európska komisia a Nemecko sú zatiaľ proti tomuto návrhu.

Reinsalu povedal, že "státisíce" ruských občanov prechádzajúce územím Estónska predstavujú "bezpečnostnú hrozbu" a odmietol obavy, že bežní Rusi by sa pre zákaz udeľovania víz by mohli postaviť proti Európe a Západu. (TASR)

18. 8. 2022
|
21:48
|
Svet

V ruskej Belgorodskej oblasti pri hraniciach s Ukrajinou začalo horieť v muničnom sklade. Oznámil to miestny gubernátor Vjačeslav Gladkov. Incident si nevyžiadal mŕtvych ani zranených, úrady však evakuujú obyvateľov dvoch dedín.

"Blízko dediny Timonovo v Balujskom okrese začal horieť sklad munície. Podľa posledných správ na mieste nie sú mŕtvi ani zranení," uviedol Gladkov. "Vedenie okresu odváža obyvateľov dedín Timonovo a Soloti do bezpečnej vzdialenosti," dodal. Príčina požiaru sa podľa neho zisťuje.

Uvedené dediny ležia asi 15 kilometrov od ukrajinských hraníc. Ukrajinský spravodajský portál Ukrajinska pravda zverejnil videozáznam horiaceho skladu, jeho pravosť sa ale podľa agentúry Reuters zatiaľ nepodarilo overiť.

Gladkov už v uplynulých mesiacoch obvinil ukrajinské sily zo zodpovednosti za viacero výbuchov v Belgorode a okolí. (ČTK)

18. 8. 2022
|
20:50
|
Svet

Ukrajinský prezident nepripúšťa mier s Ruskom, kým Kremeľ nestiahne svojich vojakov.  Zelenskyj bol "veľmi prekvapený", keď od tureckého prezidenta Erdogana počul, že Rusko je pripravené na nejakú formu mieru.

"Najskôr musia opustiť naše územie a potom uvidíme," povedal ukrajinský prezident na spoločnej tlačovej konferencii s Erdoganom a generálnym tajomníkom OSN Guterresom.

Erdogan vyjadril presvedčenie, že vojna na Ukrajine by sa dala vyriešiť diplomatickou cestou a Turecko by mohlo pomôcť ako sprostredkovateľ.

"Dôležité je nájsť najkratšiu a najférovejšiu cestu k rokovaciemu stolu," povedal Erdogan a dodal, že o ďalších podrobnostiach bude hovoriť s ruským prezidentom Putinom. (TASR)

Súvisiaci článok SME Minúta: Rusko podľa ukrajinských tajných oznámilo zamestnancom záporožskej elektrárne, aby v piatok neprišli Čítajte 

Vojna na Ukrajine

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Svet

Inzercia - Tlačové správy

 1. Herečka Jana Oľhová: Je škoda, že ženy nedržia viac spolu
 2. Dizajnový krb či krbové kachle? Šetriť dokážu obe
 3. S Alžbetou II. odchádza aj kus osobných dejín Britov
 4. Láka na dvadsať kilometrov pláží. Varadero má aj ďalšie tromfy
 5. Nakúpte pre seba aj pre ľudí, ktorí potrebujú pomoc
 6. Certifikované vzdelávanie pomáha firmám v rozvoji zamestnancov
 7. Putinovi hackeri, biznis s krytmi a špekulácie s energiami
 8. Digitálne predplatné SME.sk so zľavou až -52%
 1. Herečka Jana Oľhová: Je škoda, že ženy nedržia viac spolu
 2. Dizajnový krb či krbové kachle? Šetriť dokážu obe
 3. Láka na dvadsať kilometrov pláží. Varadero má aj ďalšie tromfy
 4. Biometricky presné progresívne okuliarové šošovky Rodenstock
 5. S Alžbetou II. odchádza aj kus osobných dejín Britov
 6. Kedysi boli takéto šóry na práčku PHILCO. Dnes ju môžete VYHRAŤ!
 7. 8 najčastejších problémov ústnej dutiny a zubov
 8. Nakúpte pre seba aj pre ľudí, ktorí potrebujú pomoc
 1. Hasič vyrába knedle. Denne ich uvarí tisíc a má vypredané 22 131
 2. Digitálne predplatné SME.sk so zľavou až -52% 7 883
 3. Notebook s dvomi obrazovkami. Ako dlho si naň budete zvykať? 6 945
 4. Nakupovať viac ovocia a zeleniny sa oplatí každý deň 6 015
 5. Láka na dvadsať kilometrov pláží. Varadero má aj ďalšie tromfy 5 655
 6. Dôležitosť duševnej pohody 5 096
 7. Púštne kráľovstvo: Prečo by ste mali navštíviť Jordánsko? 3 773
 8. Putinovi hackeri, biznis s krytmi a špekulácie s energiami 3 210
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Vojna na Ukrajine

Vojna na Ukrajine pokračuje.


a 4 ďalší 58m
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj.

Ukrajinský prezident si však nemyslí, že Moskva sa naozaj chystá jadrové zbrane použiť.


TASR 3 h

Súd nariadil zhabať moskovské sídlo ľudskoprávnej organizácie Memorial v prospech štátu.


TASR 4 h
Ilustračné foto

Výpadky spojenia viedli v posledných týždňoch ku "katastrofálnej" strate komunikácie.


TASR 4 h
SkryťZatvoriť reklamu