SME
Štvrtok, 6. október, 2022 | Meniny má Natália

Ukrajina Rusko Online: Rusko podľa ukrajinských tajných oznámilo zamestnancom záporožskej elektrárne, aby v piatok neprišli

Vojna na Ukrajine pokračuje.

Kľúčové udalosti:

Načítavam... Toto je famózne zlyhanie Rusov (17. 8. 2022)"
Počúvajte v aplikácii SME alebo cez Apple, Google, Spotify a RSS. Iné podcasty SME.
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Najnovšie správy o vojne na Ukrajine minúta po minúte:

Minútu po minúte sme ukončili, ďakujeme za pozornosť. Vojnu na Ukrajine budeme podrobnejšie sledovať opäť od rána.

SkryťVypnúť reklamu
18. 8. 2022
|
22:48
|
Svet

Z Ruskom anektovaného Krymu sú hlásené explózie. Podľa agentúry Reuters, ktorá sa odvoláva na tri miestne zdroje, boli počuť najmenej štyri výbuchy v blízkosti letiska Belbek pri Sevastopoli. Tamojšie úrady hovoria o práci protivzdušnej obrany.

Ruskom dosadený sevastopoľský gubernátor Michail Razvožajev uviedol, že ruská protivzdušná obrana zostrelila ukrajinské bezpilotné lietadlo a že nie sú hlásené žiadne škody.

Ukrajinská agentúra Unian informovala, že podľa miestnych obyvateľov sa od letiska Belbek ozvali opakované výbuchy a že tam horí. Belbek je podľa Unian najväčšou leteckou základňou ruských okupačných síl na Kryme.

Ruskojazyčný web stanice BBC uviedol, že krymské úrady predtým informovali o operácii protivzdušnej obrany v Kerči, kde bolo podľa nich zostrelené bezpilotné lietadlo. Podľa serveru Ukrajinska pravda tamojší obyvatelia rovnako počuli explózie. (ČTK)

18. 8. 2022
|
22:02
|
Svet

Estónsky minister zahraničných vecí obhajoval vízové opatrenia voči Rusom . Turisti z Ruska sa podľa Reinsalu vyhýbajú morálnej zodpovednosti postaviť sa režimu ruského prezidenta a jeho "genocídnej vojne" na Ukrajine.

"Našim zámerom je dať znamenie všetkým našim európskym partnerom, všetkým našim partnerom v západnej komunite, aby sme zavreli naše hranice pred ruskými občanmi - okrem humanitárnych prípadov," povedal Reinsalu. "Ruskí občania v Európe nie sú vítaní. Ich krajina sa dopúšťa genocídnej vojny voči nevinným ľuďom," dodal.

Estónsko sa spolu s Lotyšskom a Fínskom, ktoré tiež hraničia s Ruskom, zasadzuje za celoeurópsky zákaz turistických víz pre Rusov po invázii Moskvy na Ukrajinu. Európska komisia a Nemecko sú zatiaľ proti tomuto návrhu.

Reinsalu povedal, že "státisíce" ruských občanov prechádzajúce územím Estónska predstavujú "bezpečnostnú hrozbu" a odmietol obavy, že bežní Rusi by sa pre zákaz udeľovania víz by mohli postaviť proti Európe a Západu. (TASR)

18. 8. 2022
|
21:48
|
Svet

V ruskej Belgorodskej oblasti pri hraniciach s Ukrajinou začalo horieť v muničnom sklade. Oznámil to miestny gubernátor Vjačeslav Gladkov. Incident si nevyžiadal mŕtvych ani zranených, úrady však evakuujú obyvateľov dvoch dedín.

"Blízko dediny Timonovo v Balujskom okrese začal horieť sklad munície. Podľa posledných správ na mieste nie sú mŕtvi ani zranení," uviedol Gladkov. "Vedenie okresu odváža obyvateľov dedín Timonovo a Soloti do bezpečnej vzdialenosti," dodal. Príčina požiaru sa podľa neho zisťuje.

Uvedené dediny ležia asi 15 kilometrov od ukrajinských hraníc. Ukrajinský spravodajský portál Ukrajinska pravda zverejnil videozáznam horiaceho skladu, jeho pravosť sa ale podľa agentúry Reuters zatiaľ nepodarilo overiť.

Gladkov už v uplynulých mesiacoch obvinil ukrajinské sily zo zodpovednosti za viacero výbuchov v Belgorode a okolí. (ČTK)

18. 8. 2022
|
20:50
|
Svet

Ukrajinský prezident nepripúšťa mier s Ruskom, kým Kremeľ nestiahne svojich vojakov.  Zelenskyj bol "veľmi prekvapený", keď od tureckého prezidenta Erdogana počul, že Rusko je pripravené na nejakú formu mieru.

"Najskôr musia opustiť naše územie a potom uvidíme," povedal ukrajinský prezident na spoločnej tlačovej konferencii s Erdoganom a generálnym tajomníkom OSN Guterresom.

Erdogan vyjadril presvedčenie, že vojna na Ukrajine by sa dala vyriešiť diplomatickou cestou a Turecko by mohlo pomôcť ako sprostredkovateľ.

"Dôležité je nájsť najkratšiu a najférovejšiu cestu k rokovaciemu stolu," povedal Erdogan a dodal, že o ďalších podrobnostiach bude hovoriť s ruským prezidentom Putinom. (TASR)

18. 8. 2022
|
19:53
|
Svet

OSN pred zimou plánuje zvýšiť vývoz obilia z Ukrajiny, vyhlásil Guterres. Generálny tajomník OSN tiež vyjadril tiež znepokojenie nad bojmi v okolí Záporožskej jadrovej elektrárne. 

Guterres popoludní absolvoval v Ľvove trojstranné rokovania s Zelenským a tureckým prezidentom Erdoganom. Diplomatické úsilie spojené s júlovou dohodou o vývoze obilia z ukrajinských prístavov je podľa jeho slov len začiatok pozitívnej dynamiky.

OSN podľa Guterresa plánuje navýšiť ešte pred príchodom zimy objem vývozu obilia z Ukrajiny. "Urobíme, čo je v našich silách, na zvýšenie rozsahu našich operácií, aby sme mohli čeliť... prichádzajúcej zime," povedal.

Guterres vyjadril znepokojenie nad pokračujúcimi bojmi v okolí Záporožskej jadrovej elektrárne a povedal, že musí byť demilitarizovaná. "Musíme to povedať tak, ako to je - akékoľvek prípadné poškodenie Záporožskej elektrárne je samovražda," povedal.

Ukrajinský prezident Zelenskyj predtým vo štvrtok na spoločnom stretnutí s Guterresom požiadal OSN, aby zaistila bezpečnosť tohto strategického objektu, jeho demilitarizáciu a úplné oslobodenie od ruských vojakov. (TASR)

18. 8. 2022
|
19:46
|
Svet

Turecko je pevne na strane Ukrajiny, vyhlásil v Ľvove Erdogan. Zároveň varoval pred hrozbou nového Černobyľa. Turecký prezident na rozhovoroch s lídrami Ukrajiny a OSN hovoril aj o možných spôsoboch ukončenia vojny. (TASR)

Ukrajinský prezident Zelenskyj sa v Ľvove stretol s tureckým prezidentom Erdoganom a šéfom OSN Guterresom.
Zdroj TASR/AP
18. 8. 2022
|
19:45
|
Svet
Dôležité

Rusko oznámilo zamestnancom Záporožskej jadrovej elektrárne, aby v piatok do zariadenia neprišli. Ukrajinská tajná služba to potvrdila americkej televízii NBC News. Kyjev obvinil Moskvu, že v elektrárni plánuje "provokáciu".

Rusko sa už skôr vyhrážalo, že elektráreň odstaví a z prípravy provokácie obvinilo Ukrajinu. Kyjev ju údajne chce načasovať počas návštevy generálneho tajomníka OSN Antónia Guterresa na Ukrajine.

Počas Guterresovej predchádzajúcej cesty na Ukrajine Rusko ostreľovalo Kyjev, ktorý šéf OSN navštívil, a to sotva hodinu po jeho spoločnej tlačovej konferencii s ukrajinským prezidentom Zelenským.

Rusko elektráreň na juhu Ukrajiny obsadilo ešte v marci. Kyjev Moskvu obviňuje, že toto zariadenie využíva ako ochranný štít, spoza ktorého delostrelecky útočí na ukrajinské ciele. (TASR)

18. 8. 2022
|
19:03
|
Ekonomika

Česko zvažuje reguláciu marží pohonných látok, má podozrenie z kartelu. O regulácií bude rozhodnuté podľa vývoja cien v nasledujúcich týždňoch. Uviedol to český minister financií Stanjura.

Pripravená regulácia sa týka oboch častí distribučného reťazca, teda jednak čerpacích staníc, ale aj distribútorov palív. "Teraz je ropa aj z dôvodu globálneho ochladenia ekonomiky lacnejšia než na začiatku vojny, ale ceny pohonných látok na to u nás dostatočne nereagujú. Sú stále vysoké a hlavne veľkí predajcovia zlacňujú len veľmi neochotne," kritizoval situáciu český minister.

Stanjura tiež uviedol, že ministerstvo podá podnet na Úrad pre ochranu hospodárskej súťaže. "Máme podozrenie z kartelovej dohody niektorých sietí čerpacích staníc," vysvetlil minister. Kontroly podľa neho preukázali veľmi podobné alebo totožné ceny palív, ktoré neodrážajú konkurenčné prostredie.

"Považujem to za zneužitie prázdninovej sezóny, keď šoféri na diaľniciach jednoducho nemali iné riešenie, než drahé palivo tankovať," dodal minister. Upozornil, že ceny palív spolu s energiami výrazne zvyšujú infláciu. (TASR)

18. 8. 2022
|
17:57
|
Svet

Z Ukrajiny od 1. augusta vyviezli viac ako 600-tisíc ton obilia, oznámilo turecké ministerstvo obrany. Ministerstvo uviedlo, že za sedemnásť dní bolo na prevoz obilia použitých 43 plavidiel.

Z nich 25 už opustilo ukrajinské prístavy a 18 do prístavov smeruje. Prvá loď plaviaca sa pod vlajkou Sierry Leone vyplávala z Odesy 1. augusta, uviedlo turecké ministerstvo obrany a dodalo, že po nej z ukrajinských prístavov vyplávali aj ďalšie lode.

"Každá loď, ktorá ukrajinské prístavy opúšťa, alebo do nich smeruje, je podrobená rozsiahlej kontrole na severe Istanbulu," oznámilo ministerstvo. V tomto tureckom meste bolo zriadené koordinačné stredisko, v ktorom majú zastúpenie predstavitelia Ruska, Ukrajiny, Turecka i OSN. (TASR)

18. 8. 2022
|
17:26
|
Svet

Návšteva tureckého prezidenta je podľa Zelenského silný odkaz podpory. V Ľvove sa popoludní začalo trojstranné rokovanie medzi Zelenským, Guterresom a Erdoganom. (TASR)

18. 8. 2022
|
16:55
|
Svet

Poľsko zadržalo muža podozrivého zo špionáže pre Rusko. Jaroslaw A. bol obvinený z toho, že deklaroval svoju pripravenosť vykonávať spravodajské aktivity pre Rusko.

Hlavným motívom podozrivého mal byť finančný zisk, ale očakával aj pomoc "pri likvidácii svojich osobných nepriateľov".

Jaroslawa A. zadržali v Dolnom Sliezsku 11. júla a k obvineniam sa priznal. Okresný súd vo Varšave nariadil jeho vzatie do väzby na tri mesiace. V prípade dokázania viny mu hrozí osemročný trest odňatia slobody. (TASR)

18. 8. 2022
|
16:16
|
Svet
Dôležité

Kým západné tajné služby vlani na jeseň varovali pred možnou ruskou inváziou na Ukrajinu, Kyjev ľudí opakovane vyzýval, aby zachovali pokoj. Zelenskyj teraz priznáva, že hoci si nebezpečenstvo invázie pripúšťal, odmietal vyvolávať paniku. (SME)

18. 8. 2022
|
16:07
|
Svet
Dôležité

Zelenskyj vyzval OSN, aby zabezpečila úplné oslobodenie jadrovej elektrárne v Záporoží. Povedal to na stretnutí so šéfom OSN Guterresom. Dohodli sa aj na pokračovaní vývozu obilia

"Tento zámerný teror zo strany agresora môže mať globálne katastrofické následky pre celý svet," napísal Zelenskyj na sociálnej sieti Telegram.

Rusko Záporožskú jadrovú elektráreň obsadilo ešte v marci. Kyjev Moskvu obviňuje, že toto zariadenie využíva ako ochranný štít, spoza ktorého delostrelecky ostreľuje ukrajinské ciele, píše Reuters. Rusko a Ukrajina sa takisto navzájom obviňujú z ostreľovania samotnej elektrárne.

Rusko vo štvrtok varovalo, že ak ukrajinská armáda bude pokračovať v ostreľovaní elektrárne, bude nútené zastaviť jej prevádzku. Kyjev ostreľovanie elektrárne popiera a tvrdí, že to robí Rusko.

Venovali sa aj záležitosti nezákonných a násilných deportácií Ukrajincov a prepustenia ukrajinských vojakov a zdravotníkov zo zajatia. (Sky News, TASR)

18. 8. 2022
|
15:41
|
Svet

Rusko rozmiestnilo v Kaliningrade tri stíhačky vyzbrojené hypersonickými raketami. Oznámilo to ministerstvo obrany. Západní vojenskí experti však spochybňujú ich dôležitosť.

Ministerstvo obrany už predtým uviedlo, že rakety Kinžal nie je možné zaregistrovať alebo zničiť žiadnymi prostriedkami vzdušnej a protiraketovej obrany nepriateľa, cituje CNN ruskú agentúru.

Rakety Kinžal použilo Rusko prvýkrát v polovici marca. Podľa britského ministra obrany sú rakety Kinžal v skutočnosti len verziou balistických rakiet Iskander, ktoré ruská armáda na Ukrajine používa opakovane. (TASR)

18. 8. 2022
|
15:29
|
Svet

Rusko by použilo jadrový arzenál jedine v reakcii na agresiu alebo pri ohrození svojej existencie, uviedlo podľa RIA Novosti ruské ministerstvo zahraničia. (ČT24)

18. 8. 2022
|
14:55
|
Svet

Ukrajinské médiá zverejnili prvú fotografiu zo stretnutia Zelenského s Erdoganom. (NEXTA)

18. 8. 2022
|
14:46
|
Svet

Fínsky vzdušný priestor pravdepodobne narušili dve ruské stíhačky. V oblasti nad zálivom pri meste Porvoo sa zdržali približne dve minúty. Vojenské letectvo následne spustilo "operačnú misiu" s cieľom identifikovať lietadlá. (TASR)

18. 8. 2022
|
13:58
|
Svet

Do ukrajinského Ľvova pricestoval turecký prezident Erdogan. Rokovať bude s prezidentom Zelenským a šéfom OSN Guterresom. Ukrajinský prezident pred rokovaním navštívil veteránov v nemocnici v Ľvove. (SME)

18. 8. 2022
|
13:41
|
Svet

Medzi obeťami ruského ostreľovania Charkovskej oblasti je aj mama známej ukrajinskej atlétky. „Ruský svet vzal život mojej matke. Oslobodili ma od môjho domova a celého môjho života,“ napísala skokanka do výšky Katarina Tabašniková. (SME)

18. 8. 2022
|
12:16
|
Svet

Ruské ministerstvo obrany obvinilo ukrajinskú armádu, že počas návštevy generálneho tajomníka OSN Antónia Guterresa na Ukrajine chcú podniknúť "rozsiahlu provokáciu" v záporožskej elektrárni, ktorá by mohla viesť k jadrovej havárii.

Oznámili to ruské médiá. Moskva tvrdí, že prípadná havária by mohla spôsobiť, že rádioaktívne látky zasiahnu aj Poľsko, Nemecko a Slovensko, napísala agentúra Reuters. Dodala, že ruské obvinenia nemôže overiť.

Rusko tiež varovalo, že ak ukrajinská armáda bude pokračovať v ostreľovaní elektrárne, bude nútené zastaviť jej prevádzku. Kyjev popiera ostreľovanie elektrárne a tvrdí, že to robí Rusko, ktoré elektráreň od marca okupuje.

Ukrajinský minister vnútra Denys Monastyrskyj medzitým vyhlásil, že Ukrajina sa musí "pripraviť na všetky možné scenáre". Ukrajinské záchranné zložky preto nacvičovali zásah v prípade havárie jadrovej elektrárne.

"Nikto nepredpokladal, že ruské jednotky budú z tankov páliť na jadrové reaktory. Je to neuveriteľné," povedal minister. Dodal, že kým elektráreň ovládajú Rusi, sú tu "veľké riziká".

Kvôli ostreľovaniu, z ktorého sa od začiatku augusta pravidelne obviňujú obe strany, ukrajinský personál elektrárne zastavil jeden z reaktorov a znížil výkon ďalších dvoch, poznamenal denník Kommersant. Hoci reaktory sú chránené a ich poškodenie v prípade ostreľovania je nepravdepodobné, poškodenie systému chladenia či úložiska vyhoreného jadrového paliva by podľa ruskej strany mohlo viesť ku kontaminácii 5 500 kilometrov štvorcových, dodal denník. (ČTK, TASR)

Zdroj TASR/AP
18. 8. 2022
|
12:02
|
Svet

Estónsko zasiahli rozsiahle kyberútoky po odstránení sovietskeho pamätníka z regiónu, ktorého obyvateľstvo tvoria prevažne etnickí Rusi. Replika tanku podľa vlády ohrozovala verejný poriadok.

K zodpovednosti za útok sa prihlásila ruská hackerská skupina Killnet, ktorá podľa nej zablokovala prístup k viac ako 200 štátnym a súkromným estónskym inštitúciám.

Estónska vláda trvala na tom, že dopad útoku bol obmedzený a zostal „z veľkej časti nepovšimnutý“. (The Guardian)

18. 8. 2022
|
11:35
|
Svet

Vojenská pomoc Ukrajine zo strany veľkých európskych krajín od apríla klesá. Šesť najväčších štátov v Európe za júl vôbec po prvýkrát od začiatku ruskej invázie neposkytlo Ukrajine žiadne nové bilaterálne vojenské záväzky. 

Magazín Politico čerpal údaje z Kielskeho inštitútu pre svetovú ekonomiku.

Ako upozorňuje Politico, vojenská pomoc klesá práve v čase, keď Kyjev ohlasuje plány na veľkú protiofenzívu. Táto skutočnosť potvrdzuje aj opakované sťažnosti ukrajinských predstaviteľov, že európske krajiny vo vojenskej pomoci zaostávajú za Spojenými štátmi.

Západné krajiny sa na darcovskej konferencii v Kodani minulý týždeň dohodli na ďalších dodávkach vojenskej pomoci Ukrajine v hodnote 1,5 miliardy eur. Vedúci tímu kielskeho inštitútu skúmajúceho podporu Ukrajine Christoph Trebesch však upozornil, že táto suma je oveľa skromnejšia v porovnaní s podporou sľúbenou na predchádzajúcich konferenciách.

Podľa Trebescha je uvedená suma nízka aj v porovnaní s európskym plánom obnovy po koronavírusovej pandémii, v ktorom je zhruba 800 miliárd eur.

Lotyšský minister obrany Artis Pabriks nedávno v rozhovore pre Politico vyzval Francúzsko a Nemecko na intenzívnejšiu vojenskú podporu Ukrajine a za vzor im dal Poľsko, Slovensko a Česko. (TASR)

18. 8. 2022
|
11:31
|
Svet

Odborníci z Medzinárodnej agentúry pre atómovú energiu sú pripravení navštíviť záporožskú elektráreň, ktorú okupujú Rusi. Po telefonáte so šéfom agentúry to uviedol ukrajinský minister zahraničia Dmytro Kuleba.

Generálny riaditeľ MAAE Rafael Grossi je podľa neho „pripravený viesť“ delegáciu agentúry do elektrárne. „Zdôraznil som naliehavosť misie riešiť hrozby jadrovej bezpečnosti spôsobené nepriateľskými akciami Ruska,“ cituje šéfa ukrajinskej diplomacie spravodajský web CNN.

MAAE žiada prístup do elektrárne, ktorú majú od marca pod kontrolou Rusi, keďže boje okolo nej sa v ostatných týždňoch zintenzívnili. Ukrajina a Rusko sa navzájom obviňujú z hrozby jadrového terorizmu.  (SITA)

18. 8. 2022
|
11:28
|
Domov

Správy pre ľudí z Ukrajiny: ЛГБТ+ людям живеться краще на Мальті. З Братислави до Комарно з новим залізничним оператором. Погляньте на нестаріючі чехословацькі окуляри.

Сьогоднішній випуск «Актуальні новини» готовий. Anglickú verziu si môžete prečítať tu. (SME)

18. 8. 2022
|
10:32
|
Svet

Ruské jednotky v Záporožskej elektrárni nemajú podľa Moskvy ťažké zbrane. Najväčšia jadrová elektráreň v Európe sa počas uplynulých dní stala terčom ostreľovania, z ktorého sa obviňujú Kyjev s Moskvou. (TASR)

18. 8. 2022
|
10:11
|
Domov

Hraničnými priechodmi na Slovensko 3 270 ľudí z Ukrajiny, z toho 773 mužov, 1 872 žien a 625 detí. Od začiatku vojny to je 708 875 ľudí. Dočasné útočisko získalo 90 039. Smerom späť na Ukrajinu prešlo 469 918. (TASR)

18. 8. 2022
|
10:09
|
Svet

Za posledný deň vypálila ruská armáda na región Sumy 176 rakiet, informoval miestny šéf vojenskej správy Dmytro Zhyvytskyi. (NEXTA)

Sumský región zasiahli desiatky ruských rakiet.
Zdroj Twitter/NEXTA
18. 8. 2022
|
09:30
|
Svet

Ruské jednotky sa pokúsili o útoky pri Kramatorsku, Bachmute a Avdijivke v Donbase na východe Ukrajiny, ale neuspeli. Ukrajinské sily im spôsobili citeľné straty a donútili ich sa stiahnuť, tvrdí ukrajinský generálny štáb.

Britské ministerstvo obrany s odvolaním sa na poznatky vojenskej rozviedky píše na Twitteri, že straty ruských tankov sú pravdepodobne čiastočne spôsobené aj tým, že posádkam tankov zrejme chýba správny výcvik a nedokážu správne používať doplnkovú dynamickú ochranu, nazvanú tiež reaktívne pancierovanie (ERA).

Vojna svedčí o početných zlyhaniach ruských veliteľov pri presadzovaní bojovej disciplíny, ako je použitie ERA. Kumulatívny účinok týchto zlyhaní pravdepodobne predstavuje dôležitý faktor, stojaci za zlým výkonom ruských síl, súdi Londýn.

Rusko podľa odhadu ukrajinského velenia prišlo počas takmer polročného vojny na Ukrajine o takmer 1900 tankov.

Tieto tvrdenia ale nemožno vo vojnových podmienkach overiť z nezávislých zdrojov. Rusko aj Ukrajina vlastné straty taja a nepriateľské straty podľa britskej rozviedky zveličujú. (ČTK)

18. 8. 2022
|
09:01
|
Ekonomika

Vyšší export ropy a rastúce ceny plynu by mali zvýšiť tohtoročné príjmy Ruska z vývozu energií na viac než 337 miliárd dolárov, čo predstavuje rast o takmer 40 percent, predpokladá ruské ministerstvo hospodárstva.

Ak sa prognóza ministerstva potvrdí, bude to pre ruskú ekonomiku nemalý prínos v situácii, keď štát dopláca na sankcie Západu a pre vládu prezidenta Vladimira Putina možnosť uvoľniť v čase vojny na Ukrajine ďalšie peniaze na armádu, prípadne na zvýšenie platov a dôchodkov.

Ako však upozornili analytici, vyššie príjmy z vývozu energií iba čiastočne vykompenzujú škody spôsobené sankciami západných štátov za útok Ruska na Ukrajinu.

"Vplyv sankcií na ruskú ekonomiku sa líši od oblasti k oblasti. V niektorých sektoroch, ako napríklad automobilový, sú dôsledky katastrofálne, na druhej strane, ropný sektor zvláda sankcie zatiaľ celkom dobre," povedal Janis Kluge z nemeckého Inštitútu pre medzinárodné a bezpečnostné otázky.

Okrem automobilového sektora sa sankcie výrazne dotkli ešte IT sektora a oblasti financií. "Tieto sektory boli so Západom najviac prepojené, takže v dôsledku sankcií aj najviac utrpeli," dodal Kluge.

Čo sa týka príjmov z exportu energií v budúcom roku, tie by sa mali znížiť, stále by však mali byť vyššie, než v roku 2021. Ministerstvo odhaduje, že v roku 2023 dosiahnu príjmy z vývozu energií 255,8 miliardy USD, zatiaľ čo v roku 2021 dosiahli 244,2 miliardy USD. (TASR)

18. 8. 2022
|
08:17
|
Svet
Dôležité

Ukrajinský prezident Zelenskyj opätovne vyzval Moskvu na stiahnutie vojakov zo Záporožskej atómovej elektrárne. Kyjev sa usiluje o to, aby elektráreň mohli navštíviť experti z agentúry pre atómovú energiu.

"Ruská armáda sa musí stiahnuť z areálu atómovej elektrárne a všetkých priľahlých oblastí, rovnako odtiaľ musí odstrániť aj svoje vojenské vybavenie," napísal Zelenskyj na Telegrame. Dodal, že sa tak musí stať "bezpodmienečne a čo najskôr".

"Iba totálna transparentnosť a kontrolovaná situácia v Záporožskej atómovej elektrárni zaručí Ukrajine, medzinárodnému spoločenstvu a organizácii MAAE postupný návrat k normálnej jadrovej bezpečnosti," dodal Zelenskyj. (TASR)

18. 8. 2022
|
06:53
|
Svet
Dôležité

Rusko sa snaží vzbudiť zdanie, že útoky na vojenské zariadenia na anektovanom Kryme sú teroristické činy. Snaží sa takto podľa amerického Inštitútu pre štúdium vojny odvrátiť pozornosť od porušovania medzinárodného práva Moskvou.

"Ruskí predstavitelia budú pravdepodobne čoraz častejšie spájať útoky ukrajinských partizánov na okupované územia s operáciami vykonávanými organizáciami spojenými s islamistickým extrémizmom v snahe odcudziť ukrajinské partizánske hnutie medzinárodnému spoločenstvu," píše Inštitút.

Útoky proti legitímnym ruským vojenským sú podľa inštitútu legálne a nič nenaznačuje tomu, že by útoky na Ukrajine viedli islamistickí extrémisti.

Ruské jednotky sa neúspešne pokúsili postúpiť na hraniciach Charkovskej a Doneckej oblasti, ich snahu komplikuje náročný lesnatý terén.

Ruské sily dosiahli obmedzené úspechy severozápadne od mesta Doneck a v blízkosti administratívnej hranice Záporožskej a Doneckej oblasti, píše inštitút. (ČTK)

18. 8. 2022
|
06:37
|
Svet

Súd na Kryme uložil pokutu 50-tisíc rubľov návštevníkovi karaoke baru, ktorý si vyžiadal ukrajinskú pieseň s vlasteneckou tematikou. Muž sa podľa súdu dopustil diskreditácie ruských ozbrojených síl.

Napísal o tom list Kommersant.

Návštevník podniku Krab v meste Ščolkine si podľa obžaloby vyžiadal pieseň Dyke pole (Divoké pole). Keď pieseň hrala, na plátne sa objavil vizuálny záznam, ktorý údajne zdiskreditoval použitie ruských ozbrojených síl, a tiež symbolika ukrajinského pluku Azov.

Ten Rusko radí medzi zakázané organizácie. Odsúdený priznal vinu a uviedol, že bol v silne podguráženom stave. Trest zadržania na desať dní dostal aj DJ baru.  (ČTK)

18. 8. 2022
|
06:35
|
Svet

Estónsko sprísnilo obmedzenia pre Rusov, ktorí chcú vstúpiť do krajiny. Ruskí štátni príslušníci s vízami vydanými jednou z krajín Schengenu alebo tí, ktorí sa už v nich nachádzajú, však do Estónska budú môcť vstúpiť.

Vláda v Tallinne začiatkom tohto týždňa oznámila, že prestane vydávať estónske víza ruským občanom a zakáže vstup Rusom, ktorí majú estónske turistické, obchodné, športové alebo kultúrne víza.

Estónsko bude aj naďalej vydávať víza v určitých prípadoch, napríklad pre ruských diplomatov a ich rodiny, ako aj pre Rusov, ktorí budú chcieť navštíviť svojho blízkeho príbuzného s estónskym občianstvom alebo osobu s dlhodobým pobytom v Estónsku.

Dodatočné vízové kontroly sa budú vykonávať na troch hraničných priechodoch medzi Ruskom a Estónskom - sú nimi Narva, Luhamaa a Koidula, uviedlo estónske ministerstvo vnútra.

Podľa estónskych pohraničných a policajných orgánov prekročí hranice do Estónska každý deň približne 2500 ruských občanov - takmer polovica z nich na turistické víza. (TASR)

18. 8. 2022
|
06:21
|
Svet

Na Charkov nad ránom dopadlo ďalších päť rakiet. Po zásahu vypukli požiare. Ruský útok si vyžiadal najmenej dvoch mŕtvych, jednou z obetí je dieťa, tvrdí gubernátor Charkovskej oblasti Oleh Synehubov.

"O 04: 32 prvá a potom najmenej štyri ďalšie raketové útoky na Charkov. Informácie sa stále spresňujú. Došlo minimálne k piatim explóziám, "napísal starosta Charkova Ihor Těrechov na sociálnej platforme Telegram. (ČTK)

18. 8. 2022
|
06:10
|
Svet

Austrálske úrady zastavili výstavbu novej budovy ruského veľvyslanectva v Canberre a požiadali, aby bola do 20 dní vyprázdnená.  Rusko nedodržalo trojročný posledný termín na dohotovenie stavby, a preto bola zmluva o nájme ukončená.

Moskva dostala súhlas na stavbu v roku 2011, ale výstavbu potom celé roky postihovali odklady a meškania.

Ruské veľvyslanectvo reagovalo vyhlásením, že sa poradí s právnikmi, ako sa môže brániť proti tomuto "neslýchanému a mimoriadne nežiaducemu kroku" zo strany Austrálie. (TASR)

17. 8. 2022
|
23:40
|
Svet

Pri ruskom ostreľovaní obytnej štvrte Charkova zahynulo šesť ľudí a ďalších 16 utrpelo zranenia. Oznámil gubernátor Charkovskej oblasti Oleh Synehubov.

"Počet mŕtvych a ranených pri ostreľovaní štvrte Saltivka žiaľ stúpol na šesť mŕtvych a 16 ranených," informoval Synehubov na Telegrame. Starosta mesta predtým písal o najmenej troch mŕtvych a desiatich ranených. V mieste dopadu rakiet na obytný dom podľa neho prepukol mohutný požiar.

Útok odsúdil aj prezident Zelenskyj. "Je to neospravedlniteľný a cynický útok na civilistov, ktorý ukazuje bezmocnosť agresora. Nemôžeme mu odpustiť. Pomstíme sa zaň," dodal. (ČTK)

17. 8. 2022
|
22:50
|
Svet

Poradca ukrajinského prezidenta znova vyzval na zničenie mosta spájajúceho Moskvou okupovaný Krym s Ruskom. Počas uplynulej noci most uzatvorili po tom, ako na Kryme došlo k niekoľkým útokom na ruské vojenské základne.

Podoľak na sociálnej sieti Twitter uviedol, že Ukrajina nikdy nevydala povolenie na výstavbu Krymského mosta, a ide preto o nelegálnu stavbu.

"Škodí životnému prostrediu na polostrove, a preto ho treba demontovať. Nie je dôležité ako - či dobrovoľne alebo nie," uviedol poradca ukrajinského prezidenta.

Krymský most bol postavený po ruskej anexii Krymu v roku 2014. Most vedie ponad Kerčský prieliv a spája Krym s ruskou pevninou. Počas uplynulej noci bol most uzatvorený po tom, ako na Kryme došlo k niekoľkým útokom na ruské vojenské základne a infraštruktúru. Uzatvorenie mosta tiež súviselo s obavami, že by na neho mohli byť zacielené ďalšie útoky. (TASR)

Súvisiaci článok Ukrajina Rusko Online: Kyjev pred možnosťou ruskej invázie Ukrajincov nevaroval zámerne, tvrdí Zelenskyj Čítajte 

Vojna na Ukrajine

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Svet

Inzercia - Tlačové správy

 1. Slováci a peniaze: Na čo sporíme a koľko investujeme?
 2. 8 najčastejších problémov ústnej dutiny a zubov
 3. Nakúpte pre seba aj pre ľudí, ktorí potrebujú pomoc
 4. Certifikované vzdelávanie pomáha firmám v rozvoji zamestnancov
 5. Digitálne predplatné SME.sk so zľavou až -52%
 6. Putinovi hackeri, biznis s krytmi a špekulácie s energiami
 7. Hasič vyrába knedle. Denne ich uvarí tisíc a má vypredané
 8. V Žiline projektujú železnice pre Londýn, Austráliu i Čínu
 1. 8 najčastejších problémov ústnej dutiny a zubov
 2. Nakúpte pre seba aj pre ľudí, ktorí potrebujú pomoc
 3. Riešenie Atosu zachraňuje životy
 4. Nechajte sa zelektrizovať!
 5. Certifikované vzdelávanie pomáha firmám v rozvoji zamestnancov
 6. Putinovi hackeri, biznis s krytmi a špekulácie s energiami
 7. Digitálne predplatné SME.sk so zľavou až -52%
 8. Nivy oslávili prvé narodeniny a takmer 13 miliónov návštevníkov
 1. Hasič vyrába knedle. Denne ich uvarí tisíc a má vypredané 18 755
 2. Digitálne predplatné SME.sk so zľavou až -52% 7 433
 3. Notebook s dvomi obrazovkami. Ako dlho si naň budete zvykať? 7 340
 4. Púštne kráľovstvo: Prečo by ste mali navštíviť Jordánsko? 7 273
 5. Nakupovať viac ovocia a zeleniny sa oplatí každý deň 5 999
 6. Európska noc výskumníkov prináša zážitky s vedou opäť naživo 5 053
 7. Dôležitosť duševnej pohody 4 997
 8. Piešťanská firma ovládla svet zubárskych kresiel 3 723
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Ukrajinskí vojaci, ktorí sedia na obrnenom vozidle, držia ukrajinskú vlajku na ceste medzi nedávno oslobodenými mestami Izium a Lyman.

Vojna na Ukrajine pokračuje.


a 5 ďalší 19m
Alec Baldwin

Baldwin nechtiac zastrelil 42-ročnú Hutchinsovú, keď v októbri 2021 nakrúcali v americkom štáte Nové Mexiko nezávislý film Rust.


TASR 4 h
Zničená Varšava na konci druhej svetovej vojny.

Nemecko tvrdí, že otázku odškodnenia uzavreli.


5 h
Jaroslav Kurfürst.

S Putinom sa bude dať rokovať, len ak prehrá vojnu.


6 h
SkryťZatvoriť reklamu