SME
Streda, 5. október, 2022 | Meniny má Viera

Cez Krymský most prúdi množstvo áut, mnohí Rusi zrejme utekajú späť do vlasti (SME Minúta)

Vojna na Ukrajine pokračuje.

Kľúčové udalosti:

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Najnovšie správy o vojne na Ukrajine minúta po minúte:

Minútu po minúte sme uzavreli, ďakujeme za pozornosť.

SkryťVypnúť reklamu
16. 8. 2022
|
22:57
|
Svet
Dôležité

Kyjev pred možnosťou ruskej invázie Ukrajincov nevaroval zámerne, uviedol prezident Zelenskyj. V krajine by sa podľa neho inak rozšírila panika a Rusko by krajinu ovládlo do niekoľkých dní, povedal v rozhovore s denníkom The Washington Post.

Medzinárodní partneri podľa Zelenského síce Ukrajinu s predstihom upozorňovali na potenciálny ruský vpád, konkrétne údaje ale neposkytli. "Ak by sme to zverejnili... dostali by nás o tri dni," povedal Zelenskyj. Ukrajinské vedenie malo podľa neho pocit, že nie je dobré vyvolávať paniku, ktorá by viedla k úteku ľudí z krajiny.

"Keď sa začala invázia, boli sme takí silní, ako len to išlo. Niektorí ľudia odišli, ale väčšina zostala, bojovala za svoj domov, "zdôraznil ukrajinský líder.

Zelenskyj na otázku, či osobne vedel o chystanej plnohodnotnej invázii na Ukrajinu, odpovedal, že nikto netušil, ako presne bude vojna vyzerať. "Ako by tomu niekto mohol uveriť? Že budú (ruskí vojaci) mučiť ľudí a že to je ich cieľ? Nikto neveril, že to bude také, a nikto to nevedel, "uviedol.

Keď sa podľa neho Kyjev pýtal zahraničných partnerov na detaily ich varovania, napríklad odkiaľ bude invázia vedená a koľko vojakov sa jej bude zúčastňovať, nedostalo sa mu viac informácií, ako už mal. Zelenskyj tiež kritizoval, že Ukrajina síce dostala varovanie, ale nie zbrane, aby sa na ruský vpád pripravila. (ČTK)

16. 8. 2022
|
21:31
|
Svet

Ukrajinský štátny podnik Enerhoatom, sa stal terčom "bezprecedentného kybernetického útoku" na svoju webovú stránku. Podľa vyhlásenia bola napadnutá z ruského územia.

Enerhoatom, ktorý prevádzkuje jadrové elektrárne v krajine, vo vyhlásení spresnil, že fungovanie agentúry napriek rozsiahlemu kyberútoku nebolo prerušené.

"K najsilnejšiemu kybernetickému útoku proti webovej stránke Enerhoatomu od začiatku ruskej invázie došlo 16. augusta 2022," napísala jadrová agentúra na Twittri. (TASR)

16. 8. 2022
|
21:24
|
Svet

Väznený ruský opozičný politik Navaľnyj považuje západné sankcie proti ruským oligarchom za slabé. "Sme svedkami silných vyjadrení lídrov, ale rozhodnutia niekde viaznu," napísal o prijímaní sankcií.

Západní predstavitelia by podľa neho mali prestať s "nekonečnými" rečami a začať rokovať.

Navaľnyj sa pozastavil nad tým, že z rebríčka dvesto najbohatších Rusov zostavených ruskou verziou časopisu Forbes sa ich na sankčné zoznamy Únie, USA a Británie dostalo podľa jeho zistení len 46. "Číslo dva nie je pod sankciami. Oligarcha Potanin verejne vychvaľuje Putina a chváli sa, že ho sankcie nemusia zaujímať," napísal Navaľnyj.

Na Potanina, ktorý vlastní významný podiel v metalurgickej spoločnosti Norilsk Nickel, v júni uvalila sankcie napríklad Británia, USA a Európska únia ale zatiaľ nie. Na americkom sankčnom zozname chýba tiež oligarcha Roman Abramovič, či šéf Gazrpomu Alexej Miller.

Väznený opozičník okrem toho upozornil, že bývalý ruský prezident Dmitrij Medvedev, ktorý je hlasným podporovateľom vojny na Ukrajine, sa vyhol uvaleniu sankcií na svoju jachtu Fotiniju tak, že ju previedol na náhodnú firmu. Podobne dcéra ruského prezidentského hovorcu Dmitrija Peskova zabezpečila svoj byt v Paríži, keď ho previedla na svoju matku.

Západné krajiny Navaľnyj vyzval, aby vzali do úvahy zoznam asi 6000 ľudí, ktorých jeho nová protikorupčná platforma označila za podporovateľov vojny. Okrem podnikateľov naň Navaľného spolupracovníci zaradili tiež stovky ľudí z médií vrátane regionálnych novinárov alebo poslanca, senátorov a gubernátorov. (ČTK)

16. 8. 2022
|
20:48
|
Svet

Poradca ukrajinského prezidenta tvrdí, že v nasledujúcich mesiacoch môže dôjsť k podobným útokom ako na anektovanom Kryme. Vojenskou stratégiou Ukrajiny je podľa Mychajla Podoľka "vytvoriť chaos".

Rusko uviedlo, že výbuchy v muničnom sklade neďaleko mesta Džankoj na severe Krymského polostrova spôsobil požiar.

Hoci sa Ukrajina neprihlásila k zodpovednosti za utorkové útoky, podľa Mychajla Podoľaka je incident "pripomenutím", že "Krym okupovaný Rusmi znamená ďalšie výbuchy skladov a vysoké riziko smrti pre votrelcov a zlodejov".

"Našou stratégiou je zničiť logistiku, zásobovacie trasy hlboko vo vnútrozemí Krymu, sklady munície a ďalšie objekty ich vojenskej infraštruktúry. Vytvára to chaos v ich vlastných ozbrojených silách," dodal Podoľak v exkluzívnom rozhovore pre The Guardian. Moskva anektovala ukrajinský Krymský polostrov v roku 2014. (TASR, The Guardian)

16. 8. 2022
|
20:45
|
Svet

Týždeň po útoku na leteckú základňu Saky zasiahli explózie na Kryme ďalšie letisko, muničný sklad aj trafostanicu. Podobné útoky komplikujú Rusom zásobovanie. Invázia trvá už 25 týždňov, aj posledné dni priniesli niekoľko kľúčových udalostí. (SME)

16. 8. 2022
|
19:40
|
Svet

Moskva varovala Spojené kráľovstvo, aby nerobilo plánovaný prelet prieskumného lietadla nad ruským územím. Vzdušné sily dostali podľa ministerstva obrany rozkazy, aby zabránili vniknutiu.

Ministerstvo uviedlo, že Veľká Británia zaslala oznámenie o plánovanom lete prieskumného lietadla RC-135 po trase, ktorá čiastočne prechádza cez ruské územie.

„Toto konanie vnímame ako úmyselnú provokáciu,“ konštatoval rezort a okrem iného uviedol, že „všetky možné dôsledky tejto zámernej provokácie budú ležať výlučne na britskej strane“. Termín a miesto plánovaného preletu ministerstvo neposkytlo.

V pondelok ministerstvo obrany uviedlo, že vyslali stíhačku k britskému prieskumnému lietadlu RC-135, ktoré prekročilo hranicu pri myse Sviatoj Nos medzi Barentsovým a Bielym morom. Stíhačka MiG-31 podľa neho vytlačila lietadlo preč. (SITA)

16. 8. 2022
|
19:07
|
Svet

Cez most, ktorý spája okupovaný Krym s Ruskom, prešiel rekordný počet áut, píšu ruské štátne média. To môže naznačovať, že Rusi, ktorí sa usadili v regióne po anexii v roku 2014, teraz utekajú. (The Guardian)

16. 8. 2022
|
18:53
|
Svet
Dôležité

Šéf OSN António Guterres navštívi Ukrajinu. V Ľvove sa stretne so Zelenským a tureckým prezidentom. Potom odcestuje do čiernomorského prístavu Odesa. Na Ukrajine strávi dva dni, pricestuje vo štvrtok. (TASR)

16. 8. 2022
|
18:48
|
Svet

Fínsko od septembra zníži počet víz vydávaných pre Rusov na 10 percent. Minister zahraničia vysvetlil, že veľa ruských turistov začalo využívať Fínsko a jeho letisko Helsinki-Vantaa ako bránu do európskych dovolenkových destinácií.

„To možno nie je veľmi vhodné, ak napríklad myslíme na obmedzenia vzdušného priestoru zavedené pre Rusko,“ skonštatoval. Fínsko bolo jednou z radu západných krajín, ktoré po vypuknutí vojny vo februári uzavreli svoj vzdušný priestor pre ruské lietadlá, čo Rusom sťažilo cestu do Európy. (SITA)

16. 8. 2022
|
18:20
|
Svet

Macron je znepokojený prítomnosťou ruských vojsk v Záporožskej jadrovej elektrárni. V posledných dňoch čelí zariadenie ostreľovaniu. Francúzsky prezident o situácii telefonoval s prezidentom Zelenským.

Macron sa v telefonáte zasadil o stiahnutie ruských vojsk z jadrového zariadenia a podporil návrh MAAE, že do zariadenia vyšle svojich odborníkov. Obaja prezidenti prerokovali detaily tejto prípadnej návštevy.

Zelenskyj napísal na Twitter, že Macrona informoval o ruskom "jadrovom terorizme" v elektrárni.

Zelenskyj, ktorý označuje konanie ruských síl v súvislosti s elektrárňou za terorizmus a vydieranie, v pondelok vyzval svetové spoločenstvo, aby nedopustilo haváriu zariadenia.

Prezidenti v dnešnom telefonáte hovorili aj o exporte ukrajinského obilia, ktoré je potrebné na zabezpečenie svetovej potravinovej bezpečnosti. Podľa vyhlásenia Elyzejského paláca vyjadrili spokojnosť so súčasným dojednaním, ktoré umožnilo obnoviť vývoz obilia z ukrajinských čiernomorských prístavov.

Privítali, že dnes z Ukrajiny vyplávalo pod záštitou OSN prvé plavidlo vezúce obilie k africkému pobrežiu v rámci humanitárneho programu. (ČTK)

16. 8. 2022
|
17:51
|
Svet

Litva prestala vydávať víza ruským turistom a vydáva ich len z humanitárnych dôvodov. Minister zahraničných vecí Landsbergis sa domnieva, že krajiny Európskej únie by mali urobiť to isté. 

Zdôraznil, že Vilnius tento krok neurobil len z politických, ale aj z praktických dôvodov. Od roku 2020 Litva „pociťuje obrovský prílev ľudí utekajúcich z Bieloruska a Ruska“.

„Našli sme spôsob spolupráce s mimovládnymi organizáciami a ďalšími partnermi, kde vieme skutočne posúdiť, kto má humanitárne potreby a uteká pred prenasledovaním,“ povedal Landsbergis.

Pobaltskí susedia Litvy - Lotyšsko a Estónsko už tiež nevydávajú turistické víza ruským občanom. Mnohé väčšie krajiny EÚ vrátane Nemecka však zostávajú skeptické. (SITA)

16. 8. 2022
|
17:31
|
Svet

Ukrajina identifikovala ďalších osem ruských vojakov, ktorí okradli civilistov v Buči neďaleko Kyjeva. Ukradnuté veci potom poslali svojim príbuzným z pošty v bieloruskom meste Mozyr.

Podľa rozviedky útočníci vykonali takzvané „čistenie“ osád v oblasti Kyjeva, keď rabovali majetok miestnych obyvateľov a drancovali opustené domy, aby to všetko neskôr poslali svojim príbuzným.

Medzi ukradnutými „trofejami“ boli napríklad počítače a domáce spotrebiče, šperky, pomôcky, oblečenie či jedlo. Balíky boli určené pre príjemcov v Altajskom a Chabarovskom kraji a na Sachaline. Ruským vojakom hrozí osem až dvanásť rokov za mrežami. (SITA)

16. 8. 2022
|
17:21
|
Ekonomika
Dôležité

Nemecko kvôli energetickej kríze odložilo odstavenie posledných troch jadrových elektrární. Zatiaľ ich plánuje ponechať v prevádzke aj po konci tohto roka, kedy mali byť pôvodne odstavené.

Informoval o tom The Wall Street Journal, ktorý sa odvoláva na nemenovaných nemeckých vládnych predstaviteľov.

Nemecký kancelár Olaf Scholz pred týždňom povedal, že Nemecko zvažuje, či má zmysel ponechať jadrové elektrárne v prevádzke. Uviedol tiež, že príslušné rozhodnutie bude prijaté rýchlo. (ČTK)

16. 8. 2022
|
16:53
|
Svet

Ukrajina údajne vyhodila do vzduchu šesť stožiarov vysokého napätia, ktoré boli súčasťou prenosovej sústavy vedúcej od Kurskej jadrovej elektrárne v západnej časti Ruska, uviedla to ruská tajná služba FSB.

Tri útoky, ktoré sa odohrali predminulý a minulý týždeň, narušili podľa FSB "technologický proces fungovania elektrárne". Miestne úrady hovoria o teroristickom čine. (ČTK)

16. 8. 2022
|
16:46
|
Svet

Ruské úrady na Kryme rozšírili núdzovú zónu na regionálnej úrovni. Výnimočný stav prvýkrát zaviedli 9. augusta po výbuchoch v obci Novofedorovka, dnes jeho zónu rozšírili v okrese Džankoj. (NEXTA)

16. 8. 2022
|
15:51
|
Ekonomika
Dôležité

Cena elektriny na burze v Nemecku prvýkrát presiahla 500 eur za megawatthodinu. Za posledný rok sa tak zvýšila zhruba o 500 percent, nahor ju tlačí hlavne obmedzovanie dodávok ruského plynu. (ČTK)

16. 8. 2022
|
15:41
|
Svet

Fínsko od septembra zníži počet turistických víz pre Rusov na desať percent ich súčasného počtu. Fínsko je v  jedinou krajinou EÚ, ktorá doteraz takéto obmedzenia nezaviedla. (TASR)

16. 8. 2022
|
15:14
|
Svet

Ukrajina tvrdí, že Rusi kradli elektrinu zo Záporožskej jadrovej elektrárne a posielali ju na Krym. Slúžiť na to mala rozvodná stanica, ktorá bola zasiahnutá pri výbuchu v muničnom sklade v dedine Majske.

Povedal to poradca ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského Mychajlo Podoľak. „Myslím si a verím, že toto je karmická odplata. Všetko, čo sa kradne, neprináša bohatstvo,“ dodal.

Jeho tvrdenia nie je možné nezávisle overiť. (SITA)

16. 8. 2022
|
15:10
|
Svet

Ukrajinský veľvyslanec vo Vatikáne Andrij Juraš pozval pápeža Františka do Buče, aby na vlastné oči videl dôkazy vojnových zločinov, ktorých sa na Ukrajine malo dopustiť Rusko. 

Ako Juraš spresnil, o pápežskej návšteve sa stále rokuje.

Ukrajinskí predstavitelia by však od Františka očakávali, že bude "cestovať tam, kde ležia nevinné obete, zmasakrované ruskou armádou v Buči, len 15 kilometrov od Kyjeva, kde sa našlo približne 1 400 obetí". (TASR)

16. 8. 2022
|
14:50
|
Svet

Za výbuchmi v ruskom muničnom sklade na okupovanom Kryme stojí elitná ukrajinská vojenská jednotka, ktorá operuje za nepriateľskými líniami. Pod podmienkou anonymity to denníku NY Times povedal vysoký ukrajinský predstaviteľ.

Ruské ministerstvo obrany už skôr uviedlo, že výbuchy boli spôsobené "sabotážou". (NY Times)

16. 8. 2022
|
14:35
|
Svet

Rusko nepotrebuje použiť jadrové zbrane na dosiahnutie svojich cieľov na Ukrajine, povedal ruský minister obrany Sergej Šojgu. Dodal tiež, raketové systémy HIMARS, ktoré dodali USA Ukrajine, nemajú na bojisku „významný vplyv“.

„Hlavným účelom ruských jadrových zbraní je odradiť jadrový útok, ich použitie je obmedzené na mimoriadne okolnosti, ktoré sú definované v ruských sprievodných dokumentoch a tie sú prístupné verejnosti,“ dodal. (SITA)

16. 8. 2022
|
14:33
|
Svet

Ruské sily zasiahli mesto Žitomir na severozápade Ukrajiny. Nachádza sa v blízkosti Bieloruska, kde Rusko v posledných dňoch premiestnilo množstvo vojenského vybavenia. (The Guardian)

16. 8. 2022
|
14:09
|
Ekonomika

Česko odobralo 13 firmám kapacitu na plyn v zásobníkoch, ktorú nevyužívali. O kapacitu prišla okrem iného Moravia Gas Storage, ktorú spoluvlastní ruský Gazprom.

Firmy prišli o kapacitu v celkovom objeme 261 miliónov metrov kubických plynu. Ročná spotreba plynu v Česku predstavuje asi 9,4 miliardy metrov kubických plynu, z Ruska pochádza zhruba 98 percent z nej.

Štát využil nový princíp "usa it or lose it", teda "využi to, alebo o to prídeš". Zaviedla ho novela energetického zákona, ktorú v júni podpísal prezident Miloš zeman. (ČTK)

16. 8. 2022
|
13:43
|
Svet

V estónskom meste Narva odstránili sovietsky pamätník, aby sa predišlo vzniku napätia. V meste, v ktorom prevažujú rusky hovoriaci obyvatelia, je umiestnená replika sovietskeho tanku T-34 s červenou hviezdou.

Monument je venovaný pamiatke sovietskych vojakov, ktorí zahynuli pri oslobodzovaní Estónska od nacistov počas druhej svetovej vojny.

"Nikto nechce, aby náš militantný a nepriateľský sused (Rusko) podnecoval vznik napätia u nás doma. Neponúkneme Rusku možnosť na to, aby použilo minulosť na narušenie mieru v Estónsku," uviedla estónska premiérka Kaja Kallasová. Zároveň dodala, že jej krajina nechce Rusku ponúknuť príležitosť na otváranie starých rán.

Tank bol rozobraný a následne bude prevezený do múzea vo Viimsi, ktoré leží severne od metropoly Tallin. "Proces prebehne dôstojným spôsobom. Napríklad kvety a sviečky umiestnené k pamätníku bude prenesené na cintorín, nevyhodíme ich," uviedol estónsky minister vnútra Lauri Läänemets. (TASR)

Odstránenie sovietskeho tanku T-34 z pamätníka v estónskom meste Narva.
Zdroj TASR/AP
16. 8. 2022
|
13:20
|
Svet

Na východe Ukrajiny prišla o život mladá ruská novinárka pracujúca pre prokremeľské médiá. Zemfira Sulejmanovová zrejme zahynula pri výbuchu nastraženej míny.

O smrti tejto novinárky, narodenej v roku 1997, informovali aj úrady samozvanej proruskej Doneckej ľudovej republiky, ktoré však neuviedli jej meno. V DĽR špecifikovali, že šlo o novinárku prokremeľskej televízie RT, tá to však neskôr poprela.

Úrady DĽR spresnili, že novinárka prišla o život pri výbuchu protipechotnej trhavotrieštivej míny PFM-1, známej pre svoj tvar aj ako motýlia mína. Mladá žena pri výbuchu utrpela zranenia nezlučiteľné so životom. (TASR)

16. 8. 2022
|
12:58
|
Svet

Ruský rocker Jurij Ševčuk musí zaplatiť pokutu 50-tisíc rubľov za diskreditáciu ruskej armády. Ševčuk na koncerte spochybnil ciele vojny a vyhlásil, že "vlasť nie je prezidentov zadok, do ktorého treba neustále liezť a bozkávať ho".

Uviedol, že stelesnením vlasti je babka, ktorá predáva zemiaky na železničnej stanici. "To je vlasť," dodal Ševčuk. Hneď po koncerte prišla do zákulisia koncertnej sály za spevákom polícia, ktorá s ním spísala protokol o priestupku.

Ševčuk sa v utorok na pojednávaní súdu nezúčastnil, ale jeho advokát ešte pred vynesením rozsudku prečítal jeho vyhlásenie, v ktorom spevák vyjadril svoj odmietavý postoj k akýmkoľvek vojnám kdekoľvek vo svete a zopakoval, že aj proti osem rokov trvajúcej vojne v Donbase i proti súčasnej tzv. špeciálnej vojenskej operácii ruskej armády na Ukrajine. (TASR)

16. 8. 2022
|
12:45
|
Domov

Vojna na Ukrajine zmiernila názory Slovákov a Sloveniek na migračnú a azylovú politiku. Vyplýva to z výskumu vedcov Slovenskej akadémie vied.

Slováci sú viac ochotní pomôcť a väčšmi súcitia s ľuďmi, s ktorými zdieľajú spoločné hodnoty, geografický priestor i históriu. Hoci u nich pretrváva strach, prípadne nepokoj zo samotných migrantov, sú ochotní prekonať ho a súhlasiť s tým, aby sa na Slovensku aspoň dočasne usadili Ukrajinci.

„V konečnom dôsledku sa zdá, že subjektívne pocity ohrozenia vojnou napomáhajú ľuďom lepšie si predstaviť, čo prežívajú samotní utečenci. A možno práve toto uvedomenie vedie Slovákov k tomu, aby ponúkli útočisko pre tých, ktorých doma ohrozuje vojnový teror,“ vysvetlili vedci. (SITA)

16. 8. 2022
|
12:40
|
Svet
Dôležité

Svedkovia hlásia výbuchy a čierny dym aj z vojenského letiska pri Simferopole v centrálnej časti Krymu. Je to asi 93 kilometrov od výbuchu pri meste Džankoj. 

Úrady podľa zdrojov denníka Kommersant preverujú, či nešlo o útok malého bezpilotného lietadla na muničný sklad na letisku Hvardijske. Oficiálni predstavitelia sa zatiaľ nevyjadrili, dodal denník.

Ruské ministerstvo obrany ešte skôr označilo výbuchy vo vojenskom sklade pri meste Džankoj za výsledok sabotáže. (ČTK)

16. 8. 2022
|
11:14
|
Svet

Výbuch na Kryme zrejme poškodil železničnú trať. Informoval o tom ruský šéf polostrova Sergej Aksenov, ktorý dodal, že cestujúcich budú prevážať náhradné autobusy. (The Guardian)

16. 8. 2022
|
11:02
|
Domov

Zdražovanie elektrickej energie pokračuje extrémne rýchlo. Na pražskej burze PXE sa elektrina pre Slovensko s dodávkou v budúcom roku predávala za 504 eur za megawatthodinu. Pred rokom sa obchodovala približne za 70 eur/MWh. (TASR)

16. 8. 2022
|
10:50
|
Svet

Ruské sily na Kryme začali po výbuchoch evakuovať obyvateľov, do bezpečia poslali približne dvetisíc ľudí. Ku Krymskému mostu v Kerčskom prielive údajne smerujú tisícky občanov Ruska.

„Z Melitopoľa vedie jediný pozemný koridor na Krym. Keď nebude Melitopoľ, nebude Krym! Pri Džankoji sa začala evakuácia obyvateľstva po tom, ako tam vybuchla munícia. Nikto sa nestihne skryť. A čoskoro nebude kam ustúpiť,“ odkázal Rusom legitímny starosta okupovaného Melitopoľa Ivan Fedorov, ktorý sa z bezpečnostných dôvodov nenachádza v meste. (SITA)

16. 8. 2022
|
10:39
|
Svet

Ukrajina nepotvrdila ani nevyvrátila zodpovednosť za výbuchy na Kryme. Poradca prezidenta Podoľak však na Twitteri napísal, že okupácia Krymu má za následok aj výbuchy skladov a vysoké riziko smrti pre "votrelcov a zlodejov". (TASR)

16. 8. 2022
|
10:10
|
Svet

Prezident Putin obvinil Washington, že sa snaží predlžovať konflikt na Ukrajine a roznecovať napätie aj v iných častiach sveta. Spomenul napríklad návštevu Nancy Pelosiovej na Taiwane.

"Situácia na Ukrajine ukazuje, že Spojené štáty sa pokúšajú predĺžiť tento konflikt. A presne takto isto sa snažia zvyšovať potenciál konfliktov v Ázii, Afrike a Latinskej Amerike," povedal Putin na bezpečnostnej konferencii v Moskve. (TASR)

16. 8. 2022
|
10:04
|
Domov

Hraničnými priechodmi z Ukrajiny na Slovensko prešlo 2 644 ľudí, z toho 698 mužov, 1 360 žien a 586 detí. Od začiatku vojny to je 702 518 osôb. Dočasné útočisko získalo 89 702 ľudí. Zo Slovenska na Ukrajinu prešlo 3 081 osôb. (TASR)

16. 8. 2022
|
09:46
|
Svet

Z Ukrajiny vyplávala do Afriky prvá loď s obilím prenajatá Spojenými národmi. Loď MV Brave Commander naložená 23-tisícami ton pšenice vyplávala z prístavu Pivdennyj a smeruje k pobrežiu Džibuti, odkiaľ bude náklad prepravený do Etiópie.

Z Ukrajiny okrem nej vyplávalo ďalších päť lodí s nákladom kukurice a pšenice. Oznámilo to turecké ministerstvo obrany. (TASR)

Loď Navi-Star naložená obilím.
Zdroj SITA/AP
16. 8. 2022
|
09:20
|
Domov
Dôležité

Školy dostanú v septembri na žiakov z Ukrajiny finančný príspevok. Pôjde o financie z eurofondov za predchádzajúce obdobie marec až august v objeme viac než desať miliónov eur.

V novom školskom roku budú financie vyčleňované podľa počtu detí z Ukrajiny, ktoré vykáže škola ku koncu mesiaca. Financie budú školy dostávať každý štvrťrok.

Na tlačovej konferencii to uviedol minister školstva Branislav Gröhling. Príspevok na jedného žiaka bude zhruba 200 eur. (TASR)

16. 8. 2022
|
08:30
|
Svet

Maďarsko patrí k najväčším zástancom Ruska v EÚ. Bolo by zvláštne, keby práve nemu Rusko odpojilo ropu, myslí si ekonóm Lukáš Kovanda. V rozhovore vysvetľuje, kedy zaúčinkujú sankcie a čo majú spoločné s Čínou. (Index)

Lukáš Kovanda.
Zdroj Martin Sekanina
16. 8. 2022
|
08:09
|
Svet
Dôležité

Severnou časťou okupovaného ukrajinského polostrova Krym otriasli výbuchy. Podľa agentúry TASS vybuchol bývalý statok, ktorý armáda používala ako muničný sklad. Ruské ministerstvo obrany uviedlo, že v sklade vypukol požiar.

Agentúra RIA Novosti s odvolaním sa na miestne úrady informovala o explózii, ktorá spôsobila požiar transformačnej stanice v meste Džankoj. Príčiny výbuchov ani ďalšie podrobnosti zatiaľ nie sú známe.

Výbuch munície si podľa agentúry TASS vyžiadala evakuáciu obyvateľov neďalekej obce Majske. Ruské ministerstvo obrany uviedlo, že požiar skladu nespôsobil nikomu vážne zranenia.

Súvisiaci článokKrymom opäť otriasli výbuchy, poškodili aj železničnú traťČítajte 

Jeden z predákov krymských Tatárov podľa ukrajinských médií tvrdí, že explózie v muničnom sklade sú výsledkom presného zásahu ukrajinských síl.

"V tejto chvíli detonácie pokračujú. Sú dvaja zranení medzi civilistami, ich životy nie sú v ohrození. Pokračuje evakuácia obyvateľov, kvôli bezpečnosti ľudí odvážajú za päťkilometrovú zónu (okolo skladu)," uviedol šéf okupovaného Krymu Sergej Aksjonov podľa agentúry Interfax.

Video s výbuchom zverejnil aj poradca ministerstva vnútra Anton Gerašenko. (ČTK)

16. 8. 2022
|
07:36
|
Svet

Ruské jednotky podľa starostu Ihora Terekhova ostreľovali niekoľko okresov Charkova. Výbuchy sú hlásené aj z okupovaného Donecka. (SME)

16. 8. 2022
|
07:34
|
Svet

Medzi proruskými separatistami na Donbase sa objavujú známky rozkolu. Niektoré jednotky samozvanej Luhanskej ľudovej republiky údajne odmietli pokračovať v bojoch s ukrajinskou armádou v Doneckej oblasti.

Uviedol to vo svojom pravidelnom hodnotení vojny na Ukrajine americký Inštitút pre štúdium vojny.

Ľudia v LNR majú dosť ofenzív za hranicami, ktoré si tamojší separatisti nárokujú. Inštitút to uviedol s odvolaním sa na video zverejnené v ukrajinských médiách, podľa ktorého príslušníci jedného z práporov odmietajú bojovať za samozvanú Doneckú ľudovú republiku. Vojaci na ňom tvrdia, že s 3. júlom, keď Moskva oznámila dobytie celej ukrajinskej Luhanskej oblasti, sa ich práca skončila.

Podľa inštitútu tak ide o pokles úsilia pri podpore ruskej invázie na Ukrajine a jej morálky. "Tento trend je obzvlášť nebezpečný pre ruské sily, ktoré sa snažia naverbovať čo najviac nových vojakov z Luhanskej oblasti, aby nahradili nedávne straty. Ďalší rozkol vo vnútri Ruskom vedených síl tiež hrozí ďalej znížiť efektivitu ruského vojnového úsilia," dodáva inštitút. (ČTK)

16. 8. 2022
|
06:33
|
Svet

Francúzsko je pripravené pomôcť pri odmínovaní okupovaných území Ukrajiny a pri obnove regiónu Černihiv, uvádza zástupca vedúceho kancelárie prezidenta Kyrylo Tymošenko. (NEXTA)

16. 8. 2022
|
06:11
|
Svet

 Ruská vesmírna agentúra Roskosmos po prvýkrát predstavila model vlastnej vesmírnej stanice, čo podľa agentúry Reuters naznačuje, že Moskva to s opustením Medzinárodnej vesmírnej stanice a samostatnou činnosťou myslí vážne.

Roskosmos predstavil daný model, ruskými štátnymi médiami prezývaný "ROSS", na vojensko-priemyselnej výstave pri Moskve. Šéf Roskosmosu Jurij Borisov vyhlásil, že Rusko odíde z ISS po roku 2024 a pracuje na vývoji vlastnej orbitálnej stanice.

Roskosmos vo svojom vyhlásení bez uvedenia termínov oznámil, že nová vesmírna stanica bude spustená v dvoch fázach.

Rusko sa usiluje znížiť svoju závislosť od západných krajín a napredovať samostatne alebo spolupracovať s krajinami ako Čína a Irán, konštatuje Reuters. (TASR)

16. 8. 2022
|
06:08
|
Svet

Fínsko na samite s ďalšími severskými krajinami a Nemeckom presadzovalo zákaz vstupu ruských turistov do EÚ. Nemecký kancelár sa však vyslovil proti zákazu s odvolaním sa na občanov utekajúcich pred režimom ruského prezidenta.

"Ruskí občania nezačali vojnu, ale zároveň si musíme uvedomiť, že ju podporujú," povedala fínska premiérka Sanna Marinová a zopakovala tak výzvu, ktorú pred niekoľkými dňami vyslovilo v tejto súvislosti aj pobaltské Estónsko.

"Podľa mňa nie je správne, že ruskí občania môžu vstúpiť do EÚ a schengenského priestoru ako turisti a prezerať si pamiatky, zatiaľ čo Rusko zabíja ľudí na Ukrajine," dodala.

Fínsko, ktoré hraničí s Ruskom a po invázii Moskvy na Ukrajinu vstupuje do Severoatlantickej aliancie, už zvažuje možnosti jednostranného obmedzenia turistických víz pre ruských občanov.

"Naše rozhodnutia by im nemali komplikovať hľadanie slobody a únik z krajiny, kde vládne diktátor. Nie je to vojna ruského ľudu, je to Putinova vojna," povedal nemecký kancelár Olaf Scholz na samite. (TASR)

15. 8. 2022
|
23:55
|
Svet

Zelenskyj opäť vyzval medzinárodné spoločenstvo, aby zaistilo ochranu Záporožskej elektrárne a predišlo tak jadrovej havárii. Urobil tak v reakcii na informácie o opätovnom ostreľovaní elektrárne.

"Ak svet teraz nenájde dostatok sily a odhodlania, aby ochránil jednu jadrovú elektráreň, bude to znamenať, že prehral. Prehral s teroristami a nedokázal čeliť ich jadrovému vydieraniu," vyhlásil Zelenskyj. Vo svojom tradičnom nočnom prejave dodal, že ak svet teraz zlyhá, mohol by sa z toho stať nebezpečný precedens. (ČTK)

15. 8. 2022
|
22:59
|
Svet

Ukrajina dostala od Lotyšska štyri vojenské vrtuľníky sovietskej výroby. Ide o dva viacúčelové stroje Mi-17 a dva ľahké vrtuľníky Mi-2. Helikoptéry boli odovzdané čiastočne v rozobratom stave, jedna z nich prešla celkovou opravou.

"Teraz, keď ukrajinskí vojaci na mnohých miestach podnikajú protiútoky, pomôžu naše darované vrtuľníky pri vykonávaní vojenských operácií a záchrane životov," uviedol lotyšský minister obrany Artis Pabriks. "Podpora Ukrajiny zo strany západných krajín nesmie skončiť, kým Ukrajina neoslobodí celé svoje územie od ruskej okupácie," dodal.

Lotyšsko, ktoré je členským štátom NATO a Európskej únie, podľa vlastných údajov poskytlo Ukrajine od začiatku ruskej invázie vojenskú pomoc v hodnote viac ako 200 miliónov eur. Medzi dodanými zbraňami boli protilietadlové strely Stinger a protitankové zbrane. (ČTK)

15. 8. 2022
|
21:46
|
Svet

Z oblasti Záporožskej jadrovej elektrárne znovu prichádzajú správy o ostreľovaní. Predstavitelia proruskej a ukrajinskej strany sa opäť navzájom obviňujú.

"Ukrajinské ozbrojené sily vedú masívnu paľbu z delostreleckých systémov. V Enerhodare boli zaznamenané výbuchy v blízkosti Záporožskej jadrovej elektrárne, pri obytných častiach mesta a v priemyselnej zóne," uviedla podľa BBC tlačová služba proruskej správy. Zároveň tvrdí, že paľba prišla z opačnej strany rieky Dnepr, kde sa nachádza Nikopol.

Šéf nikopoľskej správy Jevhen Jevtušenko z ostreľovania obviňuje Rusov. "Priatelia, na náprotivnom brehu pokračuje inscenácia ruských vojsk pod názvom 'Ukrajinské ozbrojené sily ostreľujú mesto Enerhodar z mesta Nikopol. V skutočnosti ostreľovanie vykonávajú ruskí vojaci," napísal Jevtušenko na sociálnej platforme telegram. (ČTK)

Súvisiaci článok Ukrajina Rusko Online: Z oblasti Záporožskej elektrárne znovu hlásia ostreľovanie Čítajte 

Vojna na Ukrajine

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Svet

Inzercia - Tlačové správy

 1. Slováci a peniaze: Na čo sporíme a koľko investujeme?
 2. Digitálne predplatné SME.sk so zľavou až -52%
 3. Putinovi hackeri, biznis s krytmi a špekulácie s energiami
 4. Certifikované vzdelávanie pomáha firmám v rozvoji zamestnancov
 5. Hasič vyrába knedle. Denne ich uvarí tisíc a má vypredané
 6. Dôležitosť duševnej pohody
 7. V Žiline projektujú železnice pre Londýn, Austráliu i Čínu
 8. Druhý diel komiksu Posledný Follower v denníku SME
 1. Certifikované vzdelávanie pomáha firmám v rozvoji zamestnancov
 2. Putinovi hackeri, biznis s krytmi a špekulácie s energiami
 3. Digitálne predplatné SME.sk so zľavou až -52%
 4. Nivy oslávili prvé narodeniny a takmer 13 miliónov návštevníkov
 5. Zuzana Bednárová: V Prešove je ešte veľa vecí na zlepšovanie
 6. Dni nezábudiek prispejú na zachovanie prevádzky Linky dôvery
 7. Hasič vyrába knedle. Denne ich uvarí tisíc a má vypredané
 8. V Žiline projektujú železnice pre Londýn, Austráliu i Čínu
 1. Hasič vyrába knedle. Denne ich uvarí tisíc a má vypredané 14 506
 2. Notebook s dvomi obrazovkami. Ako dlho si naň budete zvykať? 7 328
 3. Púštne kráľovstvo: Prečo by ste mali navštíviť Jordánsko? 7 247
 4. Nakupovať viac ovocia a zeleniny sa oplatí každý deň 5 950
 5. Riskovali viac než iní. Jeden z nich sa slávy nedožil 5 947
 6. Piešťanská firma ovládla svet zubárskych kresiel 5 381
 7. Európska noc výskumníkov prináša zážitky s vedou opäť naživo 5 085
 8. Dôležitosť duševnej pohody 4 868
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Traja poslanci zo strany Život nehlasovali za Matovičovo odvolanie.

Po hlasovaní o Matovičovi tarabovcom prešli tri návrhy.


a 1 ďalší 13 h
Peter Tkačenko

Čo nevyšlo pri Matovičovi, mohlo by sa podariť s Hegerom.


16 h
Reťazec Nay dlhé roky kraľuje rebríčkom najväčších nepotravinových reťazcov u nás.

Na prvých miestach sú známe mená.


14 h
Logo podcastu Dobré ráno.

Odvolávanie Matoviča spečatilo zrodenie novej koalície s fašistami.


a 2 ďalší 2 h

Neprehliadnite tiež

Ukrajinskí vojaci pri Siversku.

Vojna na Ukrajine pokračuje.


a 4 ďalší 8 h
Ukrajinský spravodaj

Rusku utekajú vojaci aj pracovná sila.


14 h
Protesty v Iráne.

Podľa Esfandiariovej je dôležité, že protesty vedú ženy.


15 h
Alexej Navaľnyj.

Tím väzneného ruského opozičného politika Alexeja Navaľného má v úmysle obnoviť prácu štábov jeho podporovateľov v Rusku.


TASR 15 h
SkryťZatvoriť reklamu