SME

Britská kráľovná oslavuje 50. výročie nástupu na trón (fíčer)

Londýn 5. februára (TASR) - Keď Alžbeta II. zdedila v roku 1952 britský trón, v kinách sa hrávala kráľovská hymna, pri ktorej diváci povstali a súkromie ...

Londýn 5. februára (TASR) - Keď Alžbeta II. zdedila v roku 1952 britský trón, v kinách sa hrávala kráľovská hymna, pri ktorej diváci povstali a súkromie panovníckej rodiny bolo prísne strážený tajomstvom.

Dnes je kráľovná, ale najmä jej rodina, vďačnou témou pre bulvárnu tlač a turisti si za 16 dolárov môžu prezrieť komnaty v Buckinghamskom paláci.

No aspoň pri príležitosti 50. výročia nástupu na trón si môže na chvíľu vydýchnuť - prieskum verejnej mienky totiž ukázal, že dve tretiny Britov si veľmi vážia panovníčku, aj jej rodinu.

Alžbete II. sa darí udržať si podporu väčšiny Britov aj napriek tomu, že jej vytýkajú odstup a chlad. Jej najstarší syn princ Charles sa neraz posťažoval na nedostatok matkinho záujmu. Aj preto vraj už 18 rokov žije vo svojom vidieckom sídle Highgrove. Kráľovná ho za celé tie roky údajne navštívila len dvakrát.

Alžbeta II. má radšej psov a kone. Každé ráno o 09.00 h ju budí pod oknami Buckinghanského paláca gajdoš. Nasleduje ranný "rozhovor" so psami. S ľuďmi sa údajne ťažšie komunikuje.

"Charles zúfalo túži po matkinom uznaní a vie, že ho nikdy nedosiahne. Je príliš zraniteľný, emotívny komplikovaný - teda presne ten typ človeka, ktorý kráľovná nemôže vystáť," uviedol nemenovaný princov priateľ.

Zato má však Alžbeta II. zmysel pre humor. "Radšej sa ozvite. Mohlo by to byť niečo dôležité," povedala vraj zahanbenej žene, ktorej mobilný telefón zazvonil práve v momente, keď ju predstavovali kráľovnej.

Oficiálne výročie nástupu Alžbety II. na trón pripadá na 6. februára, teda na deň, keď jej otec Juraj VI. zomrel na rakovinu. Tento deň zvyčajne trávi v kráľovskej rezidencii Sandringham, kde kráľ skonal, v stredu však urobí výnimku a otvorí centrum pre chorých na rakovinu v neďalekom King's Lynn.

Británia je známa svojim daždivým počasím, a tak organizátori väčšinu osláv presunuli na jarné a letné mesiace, keď je na britských ostrovoch predsa len príjemnejšie.

Podľa denníka Daily Mail Briti však nemajú na oslavy náladu - trápi ich stav verejných služieb, Windsorovci ich sklamali, a ani z politikov nie sú práve nadšení.

Monarchia sa za 50 rokov radikálne zmenila. Z impéria zostal len Commonwealth, dobrovoľné spoločenstvo niekdajších kolónií a závislých území. A povesť kráľovskej rodiny naštrbili početné škandály. Kedysi verní poddaní reptajú, že panovnícka rodina predstavuje pre daňových poplatníkov príliš veľkú záťaž.

Kráľovná sa preto rozhodla, že bude platiť dane a vyplácať aj väčšinu svojich príbuzných. Luxusná kráľovská jachta Britannia odišla v roku 1997 do dôchodku. Panovníčka zriedkavejšie používa aj vlastný luxusný vlak a častejšie cestuje vo vagónoch britských železníc. Pri stretnutí s obyčajnými smrteľníkmi už vraj ani nevyžaduje úklony a "pukerlíky".

No aj keď približne polovica poddaných má pochybnosti o tom, ako dlho monarchia prežije, pri nedávnej ankete sa väčšina opýtaných vyslovila za jej zachovanie. Aj preto sa britskí politici vyhýbajú protimonarchistickým poznámkam.

Premiér Tony Blair síce zrušil stáročné právo šľachticov dediť kreslo v Snemovni lordov, ale keď sa na Alžbetu II. zosypala lavína kritiky po smrti princeznej Diany, zastal sa kráľovnej a netají sa tým, že je jej veľký stúpencom.

Keď 25-ročná Alžbeta v roku 1952 vystriedala na tróne svojho otca Británia sa ešte spamätávala z druhej svetovej vojny. Po rokoch ničenia, zomierania, úsporných opatrení a potravín na prídel ľudia túžili po lepšej budúcnosti.

Korunováciu mladej panovníčky preto privítala aj inak cynická tlač s optimizmom. A skoro sa ukázalo, že mladá kráľovná je rovnako pracovitá a má rovnaký zmysel pre povinnosť ako jej rodičia.

Toto pozlátko dokonalosti však bolo v ére teleobjektívov odsúdené k záhube a úplne sa zosypalo v 90. rokoch minulého storočia, keď sa lásky a manželské problémy kráľovniných potomkov pretriasali na titulných stránkach tlače.

Tie isté noviny dnes upozorňujú, že ľudia nemajú záujem o pouličné oslavy zlatého jubilea. Podľa iných sú oslavy zle zorganizované.

Buckinghamský palác plánuje usporiadať koncerty populárnej hudby, slávnostné pochody i ohňostroje. Oslavy vyvrcholia prvý júnový víkend a na pondelok 3. júna vláda dokonca vyhlásila štátny sviatok. Podľa prieskumov však o tieto podujatia nie je taký záujem, ako organizátori očakávali. Väčšina Britov si plánuje užiť predĺžený víkend po svojom.

No zatiaľ je len február a všetko sa ešte môže zmeniť. Veď strieborné jubileum oslávili v uliciach milióny Britov.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Svet

Komerčné články

  1. Špičkové pokrytie v záhrade či v pivnici? Takto internet rozšírite do každého kúta
  2. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  3. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  4. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  5. Wellness v prírode: máme tip, kde si na jar najlepšie oddýchnete
  6. Do ZWIRN OFFICE sa sťahuje špičková zubná klinika 3SDent
  7. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur
  8. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár
  1. Leťte priamo z KOŠÍC a dovolenkujte na najkrajších plážach
  2. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  3. Výlet 2 v 1: Jednou nohou na Slovensku, druhou v Rakúsku
  4. Ahoj, TABI! Kto je záhadný digitvor?
  5. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  6. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  7. Dobrovoľníci z MetLife vysadili nové stromy a kríky
  8. MISSia splnená. Projekt Kesselbauer ožíva spokojnými majiteľmi
  1. Fellner otvorene: Manželka mi vyčítala, že zo mňa nič nemá 30 710
  2. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár 17 180
  3. Do utorka za vás uhradia polovicu exotickej dovolenky 16 541
  4. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur 10 862
  5. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové? 10 154
  6. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu 10 024
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur 7 756
  8. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe 5 951
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Sportnet

Miloš Roman.

Na gól čakali fanúšikovia 50 minút.


TASR
Futbalisti FK Humenné.

Domáci Považania inkasovali tri góly v úvodnom polčase.


TASR
Máté Lékai (vľavo) a Lukáš Urban v prvom štvrťfinále Európskeho pohára EHF FTC-Green Collect Budapešť - Tatran Prešov.

Hádzanárov Tatrana čaká domáca odveta vo štvrťfinále Európskeho pohára EHF.


Larry Lloyd.

Po skončení v Nottinghame pôsobil ako hrajúci tréner vo Wigane, ktorý dostal zo štvrtej do tretej ligy.


TASR
SkryťZatvoriť reklamu