SOUL, BRATISLAVA. Väčšinou majú tak málo slnečného svetla, že musia svietiť celý deň. Extrémna vlhkosť navyše vytvára plesne, v niektorých miestnostiach tak musia byť sklonení a ich najväčšou nočnou morou sú intenzívne dažde a záplavy. Nielen najnižšia trieda, ale aj mladí ľudia sú v hlavnom meste Južnej Kórey často odkázaní na malé byty v suterénoch budov.
Na život v zanedbaných bytoch pod úrovňou ulice, ktoré sa nazývajú bandžíha, upozornil v roku 2019 v oscarovom filme Parazit juhokórejský režisér Pong Čun-ho. Príbeh chudobnej rodiny Kimovcov, ktorá šikovnými podvodmi zneužíva bohatú elitársku rodinu Parkovcov, poukázal aj na jeden z najväčších problémov juhokórejskej spoločnosti – veľkú sociálnu nerovnosť.
Aj keď juhokórejská vláda už po premiére filmu sľúbila, že situáciu s provizórnymi bytmi vyrieši, deje sa tak až teraz, keď masívne prívalové dažde zaplavili stovky podobných bytov a vyžiadali si obete.
Odplavilo im aj príbory
Ešte v pondelok stihlo 13-ročné dievča napísať svojej starej mame, aby sa v nemocnici rýchlo uzdravila. Bola to jej posledná správa – o niekoľko hodín po intenzívnych dažďoch v Soule sa voda valila cez ulice a zaplavila aj polopodzemný byt, kde dievča žilo s mamou a tetou.