SME

Bieloruská aktivistka: Víťazstvo Ukrajiny v budúcnosti pomôže aj nám

V bieloruských väzniciach držia zhruba 1500 politických väzňov.

(Zdroj: Taciana Chomičová)

Začiatkom roka 2020 nemala TACIANA CHOMIČOVÁ žiadne skúsenosti s politikou. Stala sa však členkou tímu Viktara Babaryku, vtedajšieho kandidáta na prezidenta Bieloruska, ktorý sa postavil proti dlhoročnému autoritárskemu lídrovi Alexandrovi Lukašenkovi.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

"Pochopila som, že akákoľvek zmena, ktorú som chcela dosiahnuť, závisela aj odo mňa," opisuje v rozhovore dôvod, prečo sa v kampani angažovala.

Babaryku ešte pred voľbami zatvorili do väzenia a polícia zatkla aj Chomičovej sestru, prominentnú opozičnú aktivistku Maryju Kalesnikavovú. Súd ju vlani odsúdil na jedenásť rokov väzenia.

Z Chomičovej sa vtedy stala aktivistka, ktorá volá nielen po prepustení svojej sestry, ale aj stoviek ďalších politických väzňov v Bielorusku.

Od posledných volieb, ktoré mnohí považujú za zmanipulované a od najväčších protivládnych protestov ubehli dva roky. Ako sa odvtedy Bielorusko zmenilo?

Represie neprestávajú, naďalej zatýkajú ľudí za ich účasť na protivládnych protestoch z roku 2020. Nájdu ich cez fotografie a videá z protestov na sociálnych sieťach a odsúdia ich na niekoľko rokov väzenia.

Zatýkajú aj ľudí, ktorí sú súčasťou hnutia proti vojne na Ukrajine alebo sa proti nej vyslovili. Je dôležité povedať, že Bielorusko prepožičalo územie na to, aby Rusko napadlo Ukrajinu.

Protesty prestali. Od augusta do októbra 2020 v uliciach protestovalo množstvo ľudí, mnohých sme videli s červeno-bielymi vlajkami nezávislého Bieloruska. Nanešťastie, úroveň represií sa tak zvýšila, že ľudia už nemôžu verejne demonštrovať. Vedia, že by ich zatkli.

Polícia mnohých zatkla aj za komentáre na sociálnych sieťach, v ktorých kritizovali činy bieloruských úradov za posledné dva roky. Odsúdia ich na dva až tri roky vo väzení.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Nezávislé médiá bieloruská vláda označila za extrémistické organizácie, ktoré šíria extrémistickú propagandu. Znamená to, že ľudí, ktorí ich sledujú alebo komentujú pod ich príspevkami, môžu zatknúť.

Pred rokom vláda začala podnikať kroky aj proti organizáciám občianskej spoločnosti. Zlikvidovala ich asi päťsto. Nejde pritom o politických aktivistov, ale aktivistov, ktorí sa zaoberajú právami žien či ľudí s postihnutiami alebo ochranou životného prostredia.

Súvisiaci článok Bieloruská disidentka: Neprehrali sme, pred rokom sme ešte neboli pripravení Čítajte 

Prečo ste sa pridali k prezidentskej kampani Viktara Babaryku?

Keď Viktar spolu s ďalšími oznámil, že bude kandidovať za prezidenta, došlo mi, že v tom roku sa situácia a výsledok volieb môže zmeniť. Naozaj som tomu verila. Pochopila som, že akákoľvek zmena, ktorú som chcela dosiahnuť, závisela aj odo mňa. Bola to pre mňa šanca ovplyvniť situáciu a priniesť zmenu.

Babaryka vtedy povedal, že na to, aby sa stal kandidátom, potrebujeme stotisíc podpisov. Znamenalo to, že toľko ľudí sa môže pripojiť k jeho iniciatíve. Akákoľvek zmena teda závisela od každej osoby.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Je to malý krok, ktorý som mohla urobiť, ale zmenil by veľa. Bolo inšpiratívne, že v prvých dňoch kampane sa pridalo množstvo ľudí. Pochádzali z rozličných sfér života, takmer vôbec nešlo o aktivistov. Boli to IT špecialisti, inžinieri, umelci, účtovníci aj pracovníci tovární. Prišli z rôznych oblastí Bieloruska, nielen z hlavného mesta.

Keď to vidíte, pochopíte, že nie ste sama, kto chce priniesť zmenu. Dalo nám to silu pokračovať ďalej, aj keď Babaryku zatkli.

V súčasnosti ste v exile. Prečo ste sa rozhodli odísť z Bieloruska?

V jednom momente som pochopila, že môžem mať problémy s bezpečnosťou. Moja sestra Maryja sa stala dosť známou a bieloruské úrady mohli využiť rodinných príslušníkov, aby vyvíjali tlak na lídrov opozície.

Už máte účet? Prihláste sa.
Dočítajte tento článok s predplatným SME.sk
Odomknite článok za pár sekúnd cez SMS predplatné za 5 € každý mesiac.
Pošlite SMS s textom C94MG na číslo 8787.
Zaplatením potvrdíte oboznámenie sa s VOP a Zásadami OOÚ.
Najobľúbenejšie
Prémium bez reklamy
2 ,00 / týždenne
Prémium
1 ,50 / týždenne
Štandard
1 ,00 / týždenne
Ak nebudete s predplatným SME.sk spokojný, môžete ho kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Ilustračný obrázok

Návrh počíta aj s odstránením niektorých pracovných nevýhod.


TASR
Dánska polícia

Dánsko prvýkrát zaviedlo hraničné kontroly začiatkom roka 2016 počas utečeneckej krízy.


TASR
Záchranári a humanitárni pracovníci prišli do Mjanmarska zo 17 krajín s takmer 1000 tonami zásob a humanitárneho materiálu.

Výzva sa zameriava na najzraniteľnejších 1,1 milióna ľudí s dôrazom na ženy a dievčatá.


TASR
Americký prezident Donald Trump.

Vyšetrenie sa uskutočnilo v Národnom vojenskom zdravotníckom centre Waltera Reeda v meste Bethesde.


TASR 5

Sportnet

Juraj Slafkovský v drese Montreal Canadiens. V pozadí tréner Martin St. Louis.

Montreal mohol potvrdiť postup do play-off, ale jeho víťazná séria sa skončila na čísle 6.


TASR
Brankár Samuel Hlavaj v drese Iowa Wild.

Regenda sa blysol dvoma gólmi, Hlavaj predviedol 25 úspešných zákrokov.


TASR
Gabriel Landeskog v drese Colorado Avalanche so Stanleyho pohárom po finále play-off NHL v sezóne 2021/2022.

Jeho zápas po návrate sledovali naživo v aréne aj spoluhráči MacKinnon a Makar.


TASR
SkryťZatvoriť reklamu