SME
Streda, 5. október, 2022 | Meniny má Viera

Ukrajina Rusko Online: Ruskí velitelia sa dali na ústup na ľavý breh Dnipra

Vojna na Ukrajine pokračuje.

Kľúčové udalosti:

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Najnovšie správy o vojne na Ukrajine minúta po minúte

Minútu po minúte sme ukončili, ďakujeme za pozornosť.

14. 8. 2022
|
23:12
|
Svet

Raketomety HIMARS, ktoré používa ukrajinská armáda, údajne zasiahli základňu ruskej žoldnierskej Wagnerovej skupiny v okupovanej Popasne. Na twitteri o tom informoval napríklad poradca ministra vnútra Anton Heraščenko.

Na sociálnych sieťach okrem toho kolujú špekulácie, že pri útoku mohol byť zabitý aj majiteľ skupiny Jevgenij Prigožin.

Heraščenko pripomína, že wagnerovci sú považovaní za súkromnú "armádu" ruského prezidenta Vladimira Putina a že sú zodpovední za páchanie zverstiev na celom svete, vrátane Ukrajiny.

O ukrajinskom útoku na základňu v Popasne v Luhanskej oblasti informoval na sieti Telegram aj ruský propagandista Jurij Kotenok. Zrejme na základe fotografií, ktoré iný ruský propagandista, Sergej Sreda, umiestnil na sociálne siete, bola podľa Heraščenka základňa lokalizovaná. Informáciu o zásahu na mieste zatiaľ nepotvrdili nezávislé zdroje. (ČTK)

14. 8. 2022
|
21:26
|
Svet

Loď  Brave Commander s nákladom 23-tisíc ton obilia vyplávala pod vlajkou Libérie z prístavu v ukrajinskej Odeskej oblasti. Smeruje do Etiópie v rámci potravinového programu OSN. (TASR)

14. 8. 2022
|
19:30
|
Svet

"Vládu nebudeme zaujímať, dokým nenatočíme nejaké šialené video na šialenú tému. Hneď, ako také natočíme, prezrú si všetky naše videá a nájdu také, v ktorom sme použili slovo vojna a zavrú nás do väzenia," vraví v rozhovore ruský youtuber Danil Orain. (SME)

Zdroj Danil Orain
14. 8. 2022
|
19:14
|
Svet

Riga chce eliminovať používanie ruského jazyka. Podľa lotyšského ministra spravodlivosti Bordansa sa návrh zákona snaží obmedziť používanie ruštiny na pracovisku a na verejných miestach.

Uviedol, že takmer 75 % občanov hlasovalo v referende v roku 2012 proti používaniu ruštiny ako druhého štátneho jazyka. (TASR)

14. 8. 2022
|
18:59
|
Svet

Viac ako 40 krajín vyzvalo Rusko na stiahnutie vojakov zo Záporožskej jadrovej elektrárne. Štáty argumentujú, že ruská kontrola nad elektrárňou v okupovanom Enerhodare predstavuje hrozbu pre jadrovú bezpečnosť.

K vyhláseniu sa pripojili všetci členovia Európskej únie, Nórsko, Veľká Británia, Spojené štáty, Kanada, Japonsko, Kórejská republika, Austrália, Nový Zéland, Gruzínsko, Moldavsko, Severné Macedónsko či Turecko. Rusko neustále ostreľuje ukrajinské pozície z územia elektrárne a mnohí ho obvinili z toho, že používa jadrovú elektráreň ako štít a nástroj vydierania. (TASR)

14. 8. 2022
|
18:53
|
Svet

Riziko katastrofy v Záporožskej elektrárni sa stále zvyšuje, varuje starosta Enerhodaru."To, čo sa tam deje, je vyslovene jadrový terorizmus a môže sa kedykoľvek nepredvídateľne skončiť. Riziká sa zvyšujú každým dňom," povedal Orlov.

Moskva a Kyjev sa navzájom obviňujú z ostreľovania tejto elektrárne, ktoré v uplynulých dňoch poškodilo niektoré jej objekty a musel byť vypnutý jeden z reaktorov. "Situácia je nebezpečná a najväčšie obavy vyvoláva skutočnosť, že neexistuje proces deeskalácie," dodal Orlov.

Ukrajina obvinila Rusko, že v komplexe elektrárne umiestňuje svojich vojakov a zbrane, podniká útoky a využíva ju ako štít pred opätovaním paľby.

Ukrajinský prezident Zelenskyj včera povedal, že Moskva využíva Záporožskú elektráreň na "extrémne cynické zastrašovanie ľudí". (TASR)

14. 8. 2022
|
18:09
|
Ekonomika

Španielsko a Portugalsko privítali výzvu Berlína na plynovod do strednej Európy. Madrid pritom uviedol, že jeho časť projektu by mohla byť funkčná v priebehu niekoľkých mesiacov. 

Návrh prišiel v čase, keď sa Európa snaží nájsť spôsoby, ako čo najrýchlejšie znížiť svoju energetickú závislosť od Ruska po jeho invázii na Ukrajinu. Tá zasiahla nielen trh s plynom, ale aj s elektrinou, pričom ich ceny prudko stúpli. Štáty v Európe sa snažia zabezpečiť si dodávky plynu od iných exportérov ako od Ruska.

Nemecký kancelár Olaf Scholz vo štvrtok skonštatoval, že plynovod vedúci cez Portugalsko, Španielsko a Francúzsko do strednej Európy "viditeľne chýba". Ak by existoval, mohol by "veľmi prispieť" k zmierneniu krízy dodávok.

Španielsko má v súčasnosti šesť terminálov na spracovanie skvapalneného zemného plynu (LNG), ktorý prichádza po mori. To by mohlo pomôcť EÚ zvýšiť dovoz.

Má však len dve spojenia a aj tie s nízkou kapacitou, s francúzskou plynárenskou sieťou, ktorá je napojená na zvyšok Európy. (TASR)

14. 8. 2022
|
17:57
|
Svet

Ľudia v Rubižnom exhumujú narýchlo pochované telá, dajú ich do hrobov. Pátranie po telách koordinujú separatisti podporovaní Ruskom. Vytvorený tím pracuje v meste už desať dní a exhumoval 104 pozostatkov ľudí. (TASR)

14. 8. 2022
|
13:33
|
Ekonomika

Zásobníky plynu v Nemecku sú už naplnené na vyše 75 percent. Úroveň naplnenia na túto mieru sa podarilo dosiahnuť približne dva týždne pred plánovaným termínom.

Na základe nových predpisov do 1. októbra musia byť zásobníky naplnené na minimálne 85 % a do 1. novembra na najmenej 95 % kapacity.

Zásobníky pomáhajú vyrovnávať výkyvy v spotrebe plynu a tvoria tak akýsi nárazník pre trh s plynom. Nemecká vláda sa snaží zabezpečiť, aby boli zásobníky plynu takmer plné pred príchodom chladného počasia. Cieľom je pomôcť krajine lepšie sa pripraviť na možnú úplnú stratu ruských dodávok počas zimy. (TASR)

14. 8. 2022
|
13:26
|
Svet

Ruskí velitelia na juhu Ukrajiny sa dali na ústup na ľavý breh rieky Dnipro. Informoval o tom gubernátor Mykolajivskej oblasti Kim.

„Nie naozaj, ale trochu je mi ľúto tých hlúpych ´orkov´, ktorých ´nechali v štichu´ na pravom brehu Dnipra. Celý veliteľský štáb sa sťahuje za Dnipro,“ napísal.

Kim i generál Dmytro Marčenko, ktorý má na starosti obranu regiónu, v sobotu naznačili „určité výsledky“ v blízkej budúcnosti a sľúbili, že o nich budú informovať. (TASR)

14. 8. 2022
|
13:16
|
Ekonomika

Nemecký minister hospodárstva vyzýva na šetrenie plynom počas nadchádzajúcej zimy. Nemecké podniky a verejné inštitúcie by v zime nemali vykurovať kancelárie na viac ako 19 stupňov Celzia, uviedol Habeck.

Nemecko sa v nadväznosti na ruský útok na Ukrajinu usiluje o „odstrihnutie sa“ od plynu z Ruska. Pre najsilnejšiu európsku ekonomiku je to však náročná situácia, keďže sa spolieha na dovoz ruského plynu viac ako mnohé iné krajiny Európskej únie.

Rusko už zastavilo vývoz plynu do niekoľkých krajín EÚ a jej predstavitelia sa obávajú, že Moskva použije vývoz plynu ako politickú zbraň, aby si vynútilo zmiernenie sankcií voči Rusku, alebo dokonca úplne zastaví export do Európy v zime, keď je dopyt po plyne najvýraznejší.

Habeck uviedol, že zatiaľ čo 27 krajín EÚ sa zaviazalo znížiť spotrebu plynu od augusta o 15 % v porovnaní s predchádzajúcim päťročným priemerom, Nemecko potrebuje znížiť svoju spotrebu až o 20 %.

Habeck tiež navrhuje zákaz vyhrievania nekomerčných súkromných bazénov, vypínanie kúrenia v spoločných priestoroch verejných budov a vypínanie svetiel na verejných bilbordoch medzi 22:00 a 6:00. (TASR)

14. 8. 2022
|
12:29
|
Domov

Naď odmieta, že by boli slovenské stíhačky MiG-29 na Ukrajine. Minister obrany tak reagoval tak na správy, ktoré sa objavili na sociálnych sieťach.

"Naše stíhacie lietadlá MiG-29 nie sú na Ukrajine. Ide o nepravdivú informáciu. Sú stále na Sliači. Do konca augusta budú chrániť náš vzdušný priestor, 27. augusta ich uvidíte na SIAF-e, kde sa aj oficiálne rozlúčia," uviedol. Dodal, že s partnermi naďalej rokujú, čo so stíhačkami ďalej.

"Žiadne rozhodnutie nateraz nebolo urobené. Keď sa to zmení, budeme vás informovať," doplnil Naď. (TASR)

14. 8. 2022
|
12:03
|
Svet

Návšteva Fínska ruským turistom na viacerých miestach trochu zhorkla. Fíni ich totiž pri niektorých atrakciách vítajú ukrajinskou hymnou. Navyše je Fínsko jedna z krajín, ktoré plánujú obmedziť vydávanie víz Rusom. (ČTK)

14. 8. 2022
|
11:45
|
Svet

Poľsko plánuje obmedziť vydávanie víz ruským občanom. Rozhodnutie padne v najbližších týždňoch. Krajina tiež podporuje, aby Európska únia pre vojnu na Ukrajine uvalila ďalšie sankcie na Rusko. 

"Poľsko pracuje na koncepcii, ktorá umožní nevydávať víza Rusom," povedal štátny tajomník ministerstva zahraničných vecí  Wawrzyk.

K novým opatreniam EÚ voči Rusku by podľa Wawrzyka mohlo patriť pozastavenie platnosti zmluvy o zjednodušenom vydávaní víz pre ruských občanov. "Proti tomu sú však veľké členské štáty vrátane Nemecka, Francúzska a Holandska," povedal Wawrzyk. Dodal, že Poľsko rokuje s ostatnými členskými krajinami a zistilo, že okrem troch pobaltských štátov sa s jeho názorom stotožňujú aj Slovensko a Česko. (TASR)

14. 8. 2022
|
10:54
|
Svet

Rusko posilňovalo pozície na juhu Ukrajiny, v Donbase pokračovali boje, tvrdí Británia ja ukrajinský prezident. V Donbase na východe však proruské sily pokračovali v pokusoch o útoky severne od mesta Doneck.

Mimoriadne ťažké boje prebiehali v oblasti dediny Pisky neďaleko doneckého letiska, ktorá je na frontovej línii už od roku 2014, keď na východe Ukrajiny vypuklo separatistické povstanie.

O túto obec sa podľa britského vojenského spravodajstva zrejme naďalej bojuje a cieľom ruského útoku je pravdepodobne získať kontrolu nad diaľnicou M04, ktorá je hlavým prístupom do Donecka zo západu.

Ukrajinská armáda v sobotu podľa agentúry Reuters uviedla, že v obci Pisky v Doneckej oblasti pokračujú tvrdé boje. Reagovala na tvrdenie ruského ministerstva obrany, podľa ktorého túto dedinu úplne obsadili ruské ozbrojené sily. (TASR)

14. 8. 2022
|
10:11
|
Svet

Hranicami včera prešlo 3693 ľudí z Ukrajiny. Z toho bolo 764 mužov, 2095 žien a 834 detí. O dočasné útočisko požiadalo osem žiadateľov. Zo Slovenska na Ukrajinu prešlo hraničnými priechodmi 4001 osôb.

Celkový počet osôb, ktoré vstúpili na územie Slovenska od začiatku vojny na Ukrajine, je 696 034. Celkový počet udelených dočasných útočísk od 1. marca je 89 383. Počet ľudí, ktorí odišli zo Slovenska na Ukrajinu od vypuknutia vojny, je 455 889. (TASR)

14. 8. 2022
|
08:29
|
Svet

Založil kanál, na ktorom sa náhodných okoloidúcich na ruských uliciach pýta na ich názor na vtipné či neškodné otázky. Po začiatku vojny na Ukrajine však ruský youtuber Danil Orain pritvrdil. Obáva sa zatknutia. (SME)

14. 8. 2022
|
07:55
|
Svet

Ukrajina si berie na mušku ruských vojakov, ktorí ostreľujú okupovanú Záporožskú jadrovú elektráreň alebo ju naopak využívajú ako základňu. Povedal to ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj.

Ukrajina a Rusko sa navzájom obviňujú z ostreľovania najväčšej jadrovej elektrárne v Európe. "Každý ruský vojak, ktorý buď strieľa na elektráreň, alebo strieľa s využitím elektrárne ako štítu, musí pochopiť, že sa stáva zvláštnym terčom pre našich spravodajcov, pre naše špeciálne sily, pre našu armádu," povedal Zelenskyj vo svojom pravidelnom večernom príhovore.

Ukrajinský prezident zopakoval tvrdenia, že Rusko zneužíva elektrárne na jadrové vydieranie. Ukrajinskí vojenskí spravodajcovia predtým varovali pred novými ruskými "provokáciami" okolo elektrárne. (ČTK)

Súvisiaci článok Ukrajina Rusko Online: Ukrajinská armáda zničila strategický most v Chersonskej oblasti Čítajte 

Vojna na Ukrajine

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Svet

Inzercia - Tlačové správy

 1. Slováci a peniaze: Na čo sporíme a koľko investujeme?
 2. Digitálne predplatné SME.sk so zľavou až -52%
 3. Putinovi hackeri, biznis s krytmi a špekulácie s energiami
 4. Certifikované vzdelávanie pomáha firmám v rozvoji zamestnancov
 5. Hasič vyrába knedle. Denne ich uvarí tisíc a má vypredané
 6. Dôležitosť duševnej pohody
 7. V Žiline projektujú železnice pre Londýn, Austráliu i Čínu
 8. Druhý diel komiksu Posledný Follower v denníku SME
 1. Certifikované vzdelávanie pomáha firmám v rozvoji zamestnancov
 2. Putinovi hackeri, biznis s krytmi a špekulácie s energiami
 3. Digitálne predplatné SME.sk so zľavou až -52%
 4. Nivy oslávili prvé narodeniny a takmer 13 miliónov návštevníkov
 5. Zuzana Bednárová: V Prešove je ešte veľa vecí na zlepšovanie
 6. Dni nezábudiek prispejú na zachovanie prevádzky Linky dôvery
 7. Hasič vyrába knedle. Denne ich uvarí tisíc a má vypredané
 8. V Žiline projektujú železnice pre Londýn, Austráliu i Čínu
 1. Hasič vyrába knedle. Denne ich uvarí tisíc a má vypredané 14 153
 2. Notebook s dvomi obrazovkami. Ako dlho si naň budete zvykať? 7 326
 3. Púštne kráľovstvo: Prečo by ste mali navštíviť Jordánsko? 7 247
 4. Riskovali viac než iní. Jeden z nich sa slávy nedožil 5 947
 5. Nakupovať viac ovocia a zeleniny sa oplatí každý deň 5 937
 6. Piešťanská firma ovládla svet zubárskych kresiel 5 515
 7. Európska noc výskumníkov prináša zážitky s vedou opäť naživo 5 085
 8. Dôležitosť duševnej pohody 4 853
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Traja poslanci zo strany Život nehlasovali za Matovičovo odvolanie.

Po hlasovaní o Matovičovi tarabovcom prešli tri návrhy.


a 1 ďalší 12 h
Peter Tkačenko

Čo nevyšlo pri Matovičovi, mohlo by sa podariť s Hegerom.


15 h
Reťazec Nay dlhé roky kraľuje rebríčkom najväčších nepotravinových reťazcov u nás.

Na prvých miestach sú známe mená.


12 h
Logo podcastu Dobré ráno.

Odvolávanie Matoviča spečatilo zrodenie novej koalície s fašistami.


a 2 ďalší 40m

Neprehliadnite tiež

Ukrajinskí vojaci pri Siversku.

Vojna na Ukrajine pokračuje.


a 4 ďalší 7 h
Ukrajinský spravodaj

Rusku utekajú vojaci aj pracovná sila.


12 h
Protesty v Iráne.

Podľa Esfandiariovej je dôležité, že protesty vedú ženy.


13 h
Alexej Navaľnyj.

Tím väzneného ruského opozičného politika Alexeja Navaľného má v úmysle obnoviť prácu štábov jeho podporovateľov v Rusku.


TASR 14 h
SkryťZatvoriť reklamu