SME
Utorok, 4. október, 2022 | Meniny má František

Ukrajina Rusko Online: Ukrajinská armáda zničila strategický most v Chersonskej oblasti

Vojna na Ukrajine pokračuje.

Kľúčové udalosti:

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Najnovšie správy o vojne na Ukrajine minúta po minúte

Minútu po minúte sme ukončili, ďakujeme za pozornosť.

13. 8. 2022
|
19:33
|
Svet

V obci Pisky na východe Ukrajiny pokračujú tvrdé boje, tvrdí ukrajinská armáda. Kremeľ predtým oznámil, že túto obec sa ruským ozbrojeným silám podarilo obsadiť.

"Okupanti sa snažia prelomiť obranu našich jednotiek v smere na Oleksandropil, Krasnohorivku, Avdijivku, Marjinku a Pisky," napísal ukrajinský generálny štáb. (TASR)

13. 8. 2022
|
18:15
|
Svet

Moskva podľa ruských médií hlási úplné ovládnutie obce Pisky v Doneckej oblasti. Reuters píše, že informáciou o obsadení tejto obce nebola schopná bezprostredne overiť.

Ruské a pro-ruské sily už získanie Piskov pred kontrolu hlásili pred viac než týždňom, dodáva táto agentúra.

Ruský rezort obrany takisto v sobotu uviedol, že ruská armáda v okolí mesta Kramatorsk na severe DĽR zničila americký salvový raketomet HIMARS a sklad munície k tomuto zariadeniu. Tieto raketomety Ukrajine poslali USA v rámci pomoci pre túto krajinu zasiahnutú ruskou inváziou. (TASR)

13. 8. 2022
|
18:08
|
Svet

Samospráva ukrajinského Enerhodaru varovala ľudí, aby sa nezdržiavali na uliciach. Kyjev a Moskva sa navzájom obviňovali z útokov na Záporožskú jadrovú elektráreň, ktorá bola za posledný týždeň opakovane ostreľovaná. 

Táto elektráreň v meste Enerhodar je najväčšou jadrovou elektrárňou na Ukrajine a v Európe. Pod kontrolou Rusov je od marca a Ukrajina obviňuje Moskvu, že tam zriadila základňu pre stovky svojich vojakov a že tam skladuje zbrane.

"Obmedzte svoju prítomnosť v uliciach Enerhodaru! Dostali sme informácie o nových provokáciách (ruských) okupantov," napísal miestny šéf v Enerhodare.

Mesto je stále verné vláde v Kyjeve. "Podľa obyvateľov prebieha nové ostreľovanie v smere jadrovej elektrárne... čas medzi začiatkom ostreľovania a dopadom striel je tri až päť sekúnd," uvádza sa vo varovaní.

Promoskovskí predstavitelia na okupovaných územiach Záporožskej oblasti však z ostreľovania obviňujú ukrajinské sily. "Enerhodar a Záporožská jadrová elektráreň sú pod paľbou militantov (ukrajinského prezidenta Volodymyra) Zelenského," uviedol člen Moskvou dosadenej samosprávy Rogov.

"Strely dopadli na priestranstvá nachádzajúce sa na brehoch rieky Dneper a v elektrárni," dodal Rogov, pričom nehlásil žiadne obete ani škody. (TASR)

13. 8. 2022
|
17:11
|
Svet

Rusi, ktorých znepokojuje Zelenského návrh, by sa mali sťažovať Kremľu, vyhlásil Kuleba. Ukrajinský minister zahraničných vecí dodal, že nikto nenavrhuje zakázať vstup niekoľkým Rusom, ktorí by mohli potrebovať azyl.

"Rusi, ktorých znepokojuje vyhliadka na zákaz cestovania do Európy, môžu svoje sťažnosti nasmerovať Kremľu a viac ako 70 percentám svojich krajanov, ktorí podporujú vojnu (na Ukrajine)," vyjadril sa Kuleba.

Zelenskyj znova vyzval členské štáty EÚ, aby zakázali vydávanie víz ruským občanom. Podľa jeho slov by mali zabrániť tomu, aby sa z Únie stal "supermarket" otvorený pre všetkých s dostatkom financií na vstup. V utorok na margo takejto výzvy povedal, že Rusi by mali žiť vo vlastnom svete, pokým nezmenia svoju filozofiu.

Hovorca Kremľa Dmitrij Peskov v utorok v reakcii na vyjadrenia Zelenského uviedol, že nie je možné, aby Rusi boli izolovaní od zbytku sveta. Dodal, že Európa si skôr či neskôr "začne klásť otázku, či Zelenskyj robí všetko správne a či by jej občania mali platiť za jeho rozmary". (TASR)

13. 8. 2022
|
17:00
|
Svet

Ukrajinská bandura bola terčom ruskej nenávisti takmer dve storočia. Za cára ju zakázali, boľševici banduristov dokonca strieľali. Bandura totiž nie je len hudobný nástroj, to je hlas Ukrajiny. Dnes patrí k symbolom vzdoru proti ruskej invázii. (SME)

Bandura ako zbraň na ilustrácii Oleksiya Kustovského.
Zdroj Oleksiy Kustovsky
13. 8. 2022
|
16:58
|
Svet
Dôležité

Z Ukrajiny vyplávali ďalšie dve lode, oznámilo Turecko. Dve ďalšie lode vezú náklad obilnín a slnečnicových semien. Celkový počet lodí s obilninami, ktoré opustili Ukrajinu na základe dohody, stúpol na 16. 

Loď Fulmar S, plaviaca sa pod vlajkou Barbadosu, vyplávala z ukrajinského prístavného mesta Čornomorsk s 12 000 tonami obilnín a smerovala do juhotureckého mesta Iskenderun, dodalo ministerstvo.

Z toho istého ukrajinského prístavu vyplávala pod vlajkou Marshallových ostrovov aj loď Thoe a jej cieľom je turecké mesto Tekirdag. Vezie 3000 ton slnečnicových semien. Vo vyhlásení tureckého ministerstva obrany sa dodávalo, že sa vydá na plavbu z Turecka na Ukrajinu iná loď a nakúpi tam obilie. (TASR)

13. 8. 2022
|
15:12
|
Svet
Dôležité

Ukrajina dostala prvé z ôsmich objednaných húfnic Zuzana 2, oznámilo ministerstvo obrany. Tie sa Slovensko zaviazalo dodať Ukrajine na základe kontraktu na komerčný predaj, ktorý bol uzatvorený v júni. (TASR)

13. 8. 2022
|
15:10
|
Svet

NATO pripravuje špeciálne opatrenia na pomoc Bosne a Hercegovine, oznámil Stoltenberg. Ministerka zahraničných vecí Turkovičová informovala, že dostala od generálneho tajomníka NATO list s prísľubom.

Toto Stoltenbergovo vyjadrenie bolo odpoveďou na list, ktorý bosnianska ministerka zahraničných vecí poslala NATO a lídrom EÚ ešte v apríli, píše HINA. Upozornila v ňom na hrozbu pre národnú bezpečnosť po vypuknutí vojny na Ukrajine a na obnovené ambície lídrov srbských separatistov v Bosne.

Stoltenberg vo svojom liste vyjadril zo strany aliancie jednoznačnú podporu úsiliu Bosny a Hercegoviny vstúpiť do NATO a EÚ. Takisto oznámil pokračovanie spolupráce pri zavádzaní reforiem, ktoré sú na to potrebné. (TASR)

13. 8. 2022
|
15:04
|
Svet

Po tom, čo prežila druhú svetovú vojnu, žila Marija Nikolajevna rušný a spokojný život. Vychovala deti, pracovala ako inžinierka a zveľaďovala záhradu pri dome v Charkove. No teraz sa jej život vďaka Rusom scvrkol na pivnicu. (ČTK)

13. 8. 2022
|
14:52
|
Svet

Ukrajinské protiútoky na strategické mosty oslabili ruské pozície, tvrdí britské ministerstvo obrany. Dva hlavné mosty na rieke Dneper v Chersonskej oblasti sa už zrejme nedajú použiť na prepravu ruskej vojenskej techniky.

Dodal, že Moskve sa v uplynulých dňoch podarilo vykonať len povrchové opravy kľúčového mosta v Antonivke. Druhý dôležitý most v oblasti sa stal podľa Británie po ukrajinských útokoch nepriechodným pre ťažké vojenské vozidlá. Poškodený bol údajne aj hlavný železničný most pri meste Cherson. Pri organizovaní vojenských dodávok sa preto Moskva v súčasnosti spolieha najmä na trajektové spojenie.

Mosty na rieke Dneper by zrejme aj po rozsiahlejších opravách zostali slabým miestom ruskej ofenzívy, uviedlo ministerstvo. Doplnilo, že dodávky zásob pre tisíce ruských vojakov na západnej strane Dnepra v súčasnosti závisia od dvoch dočasných trajektových spojení. (TASR)

13. 8. 2022
|
12:28
|
Domov

V slovenskom aj v európskom záujme je okamžitá demilitarizácia záporožskej elektrárne. Uviedol to štátny tajomník ministerstva obrany v súvislosti s obsadením ukrajinskej elektrárne ruskými jednotkami.

Medzinárodná agentúra pre atómovú energiu spoločne s podporou veľkej časti medzinárodného spoločenstva vyzýva na ukončenie všetkých vojenských aktivít, ktoré ohrozujú jadrovú bezpečnosť. „Privlastnenie si ruskej kontroly nad jadrovou elektrárňou podkopáva schopnosť Medzinárodnej agentúry pre atómovú energiu. Pokračovanie nezákonnej a nevyprovokovanej invázie ruských vojsk na Ukrajine má okrem každodennej humanitárnej, bezpečnostnej a energetickej dimenzie aj mimoriadne znepokojujúci jadrový rozmer. Od momentu obsadenia elektrárne ruským vojskom je situácia obzvlášť problematická. Neustále pretrváva aj pocit neistoty o ďalšom vývoji v komplexe zo strany Ruska," uviedol Majer

Podľa Majera sa doteraz nikdy v dejinách moderných konfliktov nestalo, že by niekto vojensky okupoval jadrovú elektráreň. Taktiež nikdy neboli zaznamenávané opakované vojenské aktivity v bezprostrednom okolí jadrovej elektrárne. (TASR)

13. 8. 2022
|
12:23
|
Svet

Fínsko a Švédsko posilnia oblasť Baltského mora, tvrdí estónsky minister obrany. Estónsko a Fínsko podľa Pevkurových slov prepoja svoje obranné plány pre zvýšenie bezpečnosti.

Estónsko na jeseň nakúpi izraelské strely odpaľované z pevniny na ciele na mori, ktoré majú dosah 290 kilometrov. Fínske strely MTO 85M majú dosah viac než 100 kilometrov.

Prepojenie systémov oboch krajín podľa Pevkura umožní v prípade potreby uzavrieť pred ruskými vojenskými loďami Fínsky záliv. Táto časť Baltského mora sa nachádza medzi Fínskom a Estónskom siaha až k územiu Ruska.

"Baltské more sa po vstupe Fínska a Švédska do NATO stane vnútorným morom NATO," povedal Pevkur.

Fínsko rovnako ako susedné Švédsko plánujú vstúpiť do NATO. Na schválenie ich vstupu do Aliancie je potrebný súhlas všetkých jej 30 členov. Estónsky minister obrany takisto pripomenul zabezpečenie vzdušného priestoru v oblasti Baltského mora členskými krajinami NATO. (TASR)

13. 8. 2022
|
12:11
|
Svet

Rusko blokuje prístup k liekom, tvrdí ukrajinský minister zdravotníctva. Ľaško uviedol, že Rusi opakovane blokujú úsilie o poskytnutie štátom dotovaných liekov ľuďom v okupovaných mestách a dedinách.

„Počas celých šiestich mesiacov vojny Rusko nepovolilo riadne humanitárne koridory, aby sme mohli poskytnúť naše vlastné lieky pacientom, ktorí ich potrebujú,“ vyhlásil Ľaško. „Domnievame sa, že tieto kroky Rusko podniká zámerne a považujeme ich za zločiny proti ľudskosti a vojnové zločiny, ktoré budú zdokumentované a identifikované,“ dodal minister.

Vojna na Ukrajine spôsobila vážne narušenie štátnej zdravotnej služby v krajine. WHO uviedla, že k 11. augustu zaznamenala 445 útokov na nemocnice a iné zdravotnícke zariadenia, ktoré si priamo vyžiadali 86 úmrtí a 105 zranení.

Ľaško poznamenal, že sekundárne dôsledky boli oveľa závažnejšie. "V oblastiach, ktoré sú síce teraz pod kontrolou ukrajinských síl, sú poškodené cesty a mosty, a je ťažké dostať do nemocnice niekoho, kto mal infarkt alebo mŕtvicu. Niekedy to nestihneme, sanitka sa tam skrátka nedostane včas. Vojna preto spôsobuje oveľa viac obetí ako tých, ktorí zahynuli v bojoch. Toto číslo sa nedá spočítať,“ skonštatoval minister. (TASR)

13. 8. 2022
|
11:47
|
Svet

Ukrajinská armáda zničila strategický most pri Kachovke v Chersonskej oblasti. Most používali ruské sily používali na presun vojenského vybavenia. Taktiež zasiahli ruské muničné sklady a logistické body v Chersonskej oblasti.

V najnovšej aktualizácii to tvrdí americký Inštitút pre štúdium vojny. Inštitút naznačuje, že ukrajinskí partizáni sa pravdepodobne zameriavajú na ruských zástupcov a proruských kolaborantov, aby sabotovali pripravované fingované referendá o anexii v dočasne okupovaných regiónoch. (SITA)

13. 8. 2022
|
10:39
|
Svet

Rusi kupujú posledný tovar od H&M, IKEA, keďže odchádzajú z krajiny. Predaj IKEA prebieha iba online, zatiaľ čo do obchodu H&M v moskovskom nákupnom centre Aviapark stále prúdia zákazníci.

Regály odevnej siete sú pritom stále dobre zásobené. Neďaleké obchody konkurenčných značiek Zara, Oysho, Bershka, Pull&Bear a Uniqlo sú zatvorené, zatiaľ čo New Yorker, Finn Flare, Marks &Spencer a Mango majú ešte tiež otvorené.

Obe škandinávske spoločnosti prepúšťajú zamestnancov v rámci zatvárania prevádzok v Rusku. H&M odhaduje, že sa to dotkne 6000 ľudí. IKEA už v júni informovala, že mnohí zamestnanci prídu o prácu a zaručila im šesťmesačnú mzdu, ako aj základné výhody. Tento týždeň uviedla, že má 15 000 pracovníkov v Rusku a Bielorusku, no nespresnila, koľko z nich bude prepustených.

Niektoré západné spoločnosti však zostali v Rusku alebo fungujú len čiastočne. Francúzsky maloobchodný predajca domácich potrieb Leroy Merlin napríklad ponechal otvorených svojich 112 obchodov v krajine, zatiaľ čo PepsiCo, Nestlé a výrobca liekov Johnson & Johnson dodávajú iba základné produkty, ako sú lieky a dojčenská výživa, pričom zastavili predaj tzv. nepodstatných produktov.

H&M odhaduje, že náklady na odchod z Ruska dosiahnu približne 191,36 milióna eur, čo bude zahrnuté ako jednorazový náklad do ziskov za 3. štvrťrok. (TASR)

13. 8. 2022
|
10:33
|
Domov

Hraničnými priechodmi prešlo včera 3216 ľudí z Ukrajiny. Z toho bolo 744 mužov, 1760 žien a 712 detí. O dočasné útočisko požiadalo 123 žiadateľov. Zo Slovenska na Ukrajinu prešlo 3303 osôb.

Celkový počet osôb, ktoré vstúpili na územie Slovenska od vypuknutia vojny na Ukrajine, je 692 341. Počet udelených dočasných útočísk predstavuje 89 375. Zo Slovenska na Ukrajinu odišlo od začiatku vojny 451 888 osôb. (TASR)

13. 8. 2022
|
10:15
|
Domov

Správy pre ľudí z Ukrajiny: Дайджест новин: Історичний сад Коха в Братиславі відкривається для відвідувачів. 

МВС повідомляє про незвичні запити, понад 500 тисяч автомобілів зійшли зі словацьких виробничих конвеєрів за шість місяців, а правляча коаліція обговорює власне майбутнє.

Сьогоднішній випуск «Актуальні новини» готовий. Anglickú verziu si môžete prečítať tu. (SME)

13. 8. 2022
|
09:20
|
Svet

Volodymyr Zelenskyj znova vyzval štáty EÚ, aby zakázali vydávanie víz ruským občanom. Podľa jeho slov by tak mali zabrániť tomu, že sa EÚ stane "supermarketom" otvoreným pre všetkých s dostatkom financií na vstup. (TASR)

13. 8. 2022
|
09:00
|
Regióny

Mladí manželia sa na príchod trojičiek pripravovali doma v Černihive. Správa o začatí vojny zastihla mamu Annu tesne pred cisárskym rezom. S párhodinovými deťmi musela pred bombardovaním utekať do krytu. Teraz žijú v Kežmarku. (Korzár)

13. 8. 2022
|
08:19
|
Svet

Moskva upozornila USA, že v prípade, ak by označili Rusko za "štátneho podporovateľa terorizmu", viedlo by to k vážnemu poškodeniu či dokonca úplnému prerušeniu diplomatických stykov. (TASR)

13. 8. 2022
|
06:42
|
Svet
Dôležité

Utorkové výbuchy na ruskej leteckej základni Saky na okupovanom Kryme spôsobil ukrajinský útok. Uviedlo to americké ministerstvo obrany, podľa ktorého ukrajinská armáda vyvíja na juhu krajiny silný tlak na protivníka.

Už skôr ale ukrajinskí predstavitelia odmietli, že by ich jednotky stáli za výbuchmi na Kryme. Ruské úrady potom hovorili o explózii niekoľkých kusov leteckej munície v úložisku na letisku.

"Ukrajina 9. augusta bombardovala ruskú leteckú základňu Saky, ktorá sa nachádza v oblasti Krymu, ktorý Rusko obsadilo a anektovalo v roku 2014. Bombardovanie malo výrazný dopad na ruskú vzdušnú silu a personál, "stojí v texte zverejnenom Pentagónom.

Podľa analýzy zverejnenej na stránkach amerického ministerstva obrany ukrajinská armáda v posledných dňoch zaznamenala územné zisky na severe krajiny pri Charkove a vyvíja silný tlak na ruské jednotky na juhu krajiny pri Chersone. "Rusko pokračuje v náhodnej paľbe na ukrajinské územie, čo spôsobuje rozsiahle straty medzi civilistami," uviedla analýza. (ČTK)

12. 8. 2022
|
22:23
|
Svet

USA nevedia, čo spôsobilo mohutné výbuchy na ruskej leteckej základni Novofedorivka na Kryme. Vylučujú však, že by explózie mohli byť spôsobené zbraňami, ktoré Kyjevu dodal Washington.

Uviedol to vysokopostavený predstaviteľ Pentagónu, ktorého citovala agentúra AFP. USA dodali ukrajinskej armáde už značné množstvo munície a zbraní, avšak žiadne z nich by podľa neho Ukrajincom neumožnili útočiť tak hlboko na územiach ovládaných Ruskom.

"Neposkytli sme nič, čo by (Ukrajincom) umožnilo zaútočiť na Krym," povedal novinárom predstaviteľ Pentagónu, ktorý si neželal byť menovaný.

Konkrétne vylúčil, že by výbuchy na Kryme mohli spôsobiť americké taktické balistické strely ATACMS, ktoré je možné odpaľovať z mobilných raketometov HIMARS. T

Pentagón podľa neho nedisponuje informáciami, na základe ktorých by mohol stanoviť, či na Kryme došlo k raketovému útoku, alebo išlo o akt sabotáže. Výbuchy však mali "dosť výrazný vplyv na operácie a personál ruského letectva".

Úrady na Ruskom anektovanom Kryme popierajú, že by výbuchy na leteckej základni spôsobil ukrajinský útok. (TASR)

Súvisiaci článok Ukrajina Rusko Online: Zelenskyj telefonoval s pápežom, hovoril mu o vojnových zločinoch Ruska Čítajte 

Vojna na Ukrajine

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Svet

Inzercia - Tlačové správy

 1. Slováci a peniaze: Na čo sporíme a koľko investujeme?
 2. Hasič vyrába knedle. Denne ich uvarí tisíc a má vypredané
 3. Dôležitosť duševnej pohody
 4. V Žiline projektujú železnice pre Londýn, Austráliu i Čínu
 5. Nakupovať viac ovocia a zeleniny sa oplatí každý deň
 6. Druhý diel komiksu Posledný Follower v denníku SME
 7. Púštne kráľovstvo: Prečo by ste mali navštíviť Jordánsko?
 8. Notebook s dvomi obrazovkami. Ako dlho si naň budete zvykať?
 1. Nivy oslávili prvé narodeniny a takmer 13 miliónov návštevníkov
 2. Zuzana Bednárová: V Prešove je ešte veľa vecí na zlepšovanie
 3. Dni nezábudiek prispejú na zachovanie prevádzky Linky dôvery
 4. Hasič vyrába knedle. Denne ich uvarí tisíc a má vypredané
 5. V Žiline projektujú železnice pre Londýn, Austráliu i Čínu
 6. Dôležitosť duševnej pohody
 7. Slováci a peniaze: Na čo sporíme a koľko investujeme?
 8. Metropolis ostáva bez inflačnej doložky
 1. Hasič vyrába knedle. Denne ich uvarí tisíc a má vypredané 10 248
 2. Notebook s dvomi obrazovkami. Ako dlho si naň budete zvykať? 7 281
 3. Púštne kráľovstvo: Prečo by ste mali navštíviť Jordánsko? 7 178
 4. Riskovali viac než iní. Jeden z nich sa slávy nedožil 5 935
 5. Nakupovať viac ovocia a zeleniny sa oplatí každý deň 5 879
 6. Piešťanská firma ovládla svet zubárskych kresiel 5 833
 7. Európska noc výskumníkov prináša zážitky s vedou opäť naživo 5 083
 8. Dôležitosť duševnej pohody 3 917
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Ľuboš Machaj.

S názorom, že Fico by nemal byť hosťom diskusií v RTVS, sa nestotožňuje.


30. sep
Za to všetko môže prezidentka a Sulík a médiá.

Máme takého ministra vnútra, volá sa Roman Mikulec. To je dobre.


2. okt

Zažili necitlivé reakcie úradov.


a 1 ďalší 2 h
Ukrajinskí vojaci na juhu krajiny postupujú.

Vojna na Ukrajine pokračuje.


a 5 ďalší 18 h

Neprehliadnite tiež

Ukrajinský spravodaj

Rusku utekajú vojaci aj pracovná sila.


5m
Protesty v Iráne.

Podľa Esfandiariovej je dôležité, že protesty vedú ženy.


1 h
Alexej Navaľnyj.

Tím väzneného ruského opozičného politika Alexeja Navaľného má v úmysle obnoviť prácu štábov jeho podporovateľov v Rusku.


TASR 1 h
Zničený príves v meste Fort Myers Beach.

Hurikán si vyžiadal najmenej 68 obetí.


a 3 ďalší 2 h
SkryťZatvoriť reklamu