SME
Utorok, 4. október, 2022 | Meniny má František

Ukrajina Rusko Online: Zelenskyj telefonoval s pápežom, hovoril mu o vojnových zločinoch Ruska

Vojna na Ukrajine pokračuje.

Kľúčové udalosti:

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Najnovšie správy o vojne na Ukrajine minúta po minúte:

Minútu po minúte sme ukončili, ďakujeme za sledovanie.

SkryťVypnúť reklamu
12. 8. 2022
|
22:23
|
Svet

USA nevedia, čo spôsobilo mohutné výbuchy na ruskej leteckej základni Novofedorivka na Kryme. Vylučujú však, že by explózie mohli byť spôsobené zbraňami, ktoré Kyjevu dodal Washington.

Uviedol to vysokopostavený predstaviteľ Pentagónu, ktorého citovala agentúra AFP. USA dodali ukrajinskej armáde už značné množstvo munície a zbraní, avšak žiadne z nich by podľa neho Ukrajincom neumožnili útočiť tak hlboko na územiach ovládaných Ruskom.

"Neposkytli sme nič, čo by (Ukrajincom) umožnilo zaútočiť na Krym," povedal novinárom predstaviteľ Pentagónu, ktorý si neželal byť menovaný.

Konkrétne vylúčil, že by výbuchy na Kryme mohli spôsobiť americké taktické balistické strely ATACMS, ktoré je možné odpaľovať z mobilných raketometov HIMARS. T

Pentagón podľa neho nedisponuje informáciami, na základe ktorých by mohol stanoviť, či na Kryme došlo k raketovému útoku, alebo išlo o akt sabotáže. Výbuchy však mali "dosť výrazný vplyv na operácie a personál ruského letectva".

Úrady na Ruskom anektovanom Kryme popierajú, že by výbuchy na leteckej základni spôsobil ukrajinský útok. (TASR)

12. 8. 2022
|
21:47
|
Svet

Rusko už začína s prípravami na takzvané referendá o pripojení okupovaných území. "Už inštruovali miestnych činiteľov, aby začali prípravu takýchto referend," uviedol nemenovaný zdroj z Rady pre národnú bezpečnosť USA.

Podľa neho by takéto hlasovania mali prebehnúť v mestách Cherson a Záporožie, a tiež v Luhanskej a časti Doneckej a Charkovskej oblasti, ktoré sú pod kontrolou Moskvy alebo ňou podporovaných separatistov.

"V rámci príprav na takéto referendá ruskí činitelia preverujú kandidátov, ktorí by mohli pôsobiť ako správcovia týchto území," uviedol citovaný zdroj, podľa ktorého sa kroky v tomto smere dajú očakávať už v priebehu nasledujúcich týždňov.

Výsledky "plebiscitov" budú podľa neho zmanipulované tak, aby sa navodil dojem, že si obyvatelia týchto okupovaných oblastí želajú pripojenie k Rusku.

Podľa správ amerických tajných služieb aj samotní ruskí činitelia očakávajú, že účasť na týchto "referendách" bude nízka a že si miestne ukrajinské obyvateľstvo ich konanie neželá. (TASR)

12. 8. 2022
|
21:22
|
Svet

Ruský útok v Kramatorsku v Doneckej oblasti zabil dvoch ľudí a 13 zranil. Podľa miestnych úradov ostreľovanie poškodilo najmenej 20 obytných budov. V obytnej štvrti vypukol požiar.

V piatok večer čelilo ostreľovaniu aj Mesto Záporožie, ktoré zasiahlo päť rakiet. Gubernátor Záporožskej oblasti Oleksandr Staruch oznámil, že je poškodená infraštruktúra. Informácie o zranených nie sú známe. (Kyiv Independent)

12. 8. 2022
|
20:31
|
Svet

Počas vojny na Ukrajine dosiaľ zostalo bez rodičovskej starostlivosti najmenej 3 182 detí. Informoval o tom zástupca riaditeľa odboru ochrany práv detí Národnej sociálnej služby Volodymyr Vovk.

V 541 prípadoch rodičia zomreli alebo sú nezvestní v dôsledku vojny.

„Máme 106 sirôt, ktorým zomreli rodičia, a taktiež 206 sirôt, ktorých rodičia zomreli, no neexistujú žiadne listinné dôkazy a stále je aspoň malá šanca, že týchto rodičov nájdeme, keď sa vojna skončí,“ povedal Vovk. (SITA)

12. 8. 2022
|
20:13
|
Svet

V ukrajinskom meste Buča tento týždeň pochovávali obete ruskej invázie, ktoré nikto doteraz neidentifikoval. Úrady ich preto uložili do hrobov označených číslami.

Mesto ležiace v Kyjevskej oblasti sa spolu s niekoľkými ďalšími obcami z regiónu stalo symbolom ruských vojnových zločinov na Ukrajine. Invázne jednotky sa z oblasti stiahli na prelome marca a apríla, vzápätí odtiaľ začali prichádzať správy o masakroch civilistov ruskými vojakmi a nálezoch masových hrobov. Svet šokovali snímky mŕtvych ľudí ležiacich na uliciach. Moskva zodpovednosť poprela.

V utorok Ukrajinci pochovali v Buči 14 neznámych a vo štvrtok ďalších 11 zabitých v čase ruskej okupácie mesta. Pôvodne ich väčšinou narýchlo pochovali miestni obyvatelia do hromadných hrobov, pretože kvôli prudkým bojom nemali inú možnosť, píše AFP. Ďalšie tri obrady sú naplánované, povedala agentúre Mychajlyna Skoryk-Škarivská z miestnej radnice. (ČTK)

Zdroj TASR/AP
12. 8. 2022
|
20:13
|
Svet

Ukrajinský prezident Zelenskyj telefonoval s pápežom Františkom. Informoval ho o ruských vojnových zločinoch na Ukrajine.

"Sme pápežovi vďační za modlitby za Ukrajinu. Náš národ potrebuje podporu od svetových duchovných lídrov, ktorí musia svetu hovoriť pravdu o hrôzach, ktoré agresor pácha na Ukrajine," uviedol Zelenskyj. (TASR)

12. 8. 2022
|
19:34
|
Svet

Okupanti pripravujú súdne procesy s ukrajinskými vojnovými zajatcami. Začnú sa v Mariupoli na Deň nezávislosti Ukrajiny 24. augusta, povedal starosta mesta Vadym Bojčenko.

"Okupanti pretvárajú budovu filharmónie v Mariupoli, kde sa konajú iba slávnostné podujatia, na dejisko súdnych procesov s našimi vojnovými zajatcami a civilistami," vyhlásil Bojčenko.

Predstavitelia samozvanej Doneckej ľudovej republiky taktiež naznačili, že procesy so zajatcami sa začnú čoskoro. (SITA)

12. 8. 2022
|
19:11
|
Ekonomika

Ruská ekonomika v 2. štvrťroku medziročne klesla o štyri percentá. Štatistický úrad Rosstat neposkytol ďalšie podrobnosti, ale podľa analytikov bol pokles spôsobený slabým dopytom spotrebiteľov a následkami sankcií.

"Údaje z júna naznačujú, že pokles v ruskej ekonomike dosiahol svoje dno, keďže situácia v niektorých odvetviach sa stabilizuje," povedal Sergej Konigin, ekonóm z investičnej banky Sinara.

Ruská centrálna banka očakávala, že HDP v 2. štvrťroku klesne o 4,3 percenta a v 3. štvrťroku odhaduje jeho pokles na 7 percent. Predpokladá, že ekonomika sa začne zotavovať v druhej polovici nasledujúceho roka. (TASR)

12. 8. 2022
|
18:55
|
Svet

Z okolia okupovaného Mariupoľa odchádzajú rodiny ruských vojakov. Opustili pobrežie medzi dedinami Melekyne a Bilosarajska Kosa, uviedol poradca mariupoľského starostu Petro Andriuščenko s tým, že kolaboranti majú strach.

Dodal, že Rusmi dosadený starosta Mariupoľa Kosťantyn Ivaščenko v uplynulých dňoch zdvojnásobil počet svojich ochrankárov.

Ruskí okupanti začali tento týždeň s evakuáciou svojich rodín aj v Chersonskej oblasti. (SITA)

12. 8. 2022
|
18:35
|
Svet

Ruský exprezident Medvedev sa vyhráža Európe nehodami v jadrových elektrárňach. Odmietol aj správy o používaní atómovej elektrárne v Záporoží ako štítu, spod ktorého ruská armáda ostreľuje ukrajinské pozície.

"Kyjev a spojenci hovoria, že za tým stojí Rusko. To je nezmysel. Neverí tomu ani OSN. Nemali by sme zabúdať, že atómové elektrárne sú aj v Európskej únii. A nehody sa môžu prihodiť aj tam," napísal Dmitrij Medvedev. (TASR)

12. 8. 2022
|
18:27
|
Svet

Ukrajinskú spoločnosť zablokovali za veľkoobchodný predaj ruských ropných produktov. Predávala aj produkciu ruského Gazpromu, oznámila Ukrajinská bezpečnostná služba.

Tá poznamenala, že zablokovaná spoločnosť bola súčasťou štruktúry ruského monopolu Gazprom Neft, ktorý je napojený na Kremeľ. Vyšetrovanie zistilo, že ukrajinská „pobočka“ dokonca previedla časť zisku do federálneho rozpočtu Ruska.

Spoločnosť predávala ruské palivá a mazivá, ktoré sa používajú na údržbu agregátov. Hotové výrobky boli prijaté od obchodných partnerov z Ruska a uskladnené vo vlastných skladoch.

Pri prehliadkach skladov pracovníci SBU objavili viac ako 27 ton ruských mazív, ktoré sa nachádzali v kontajneroch s označením „Gazprom“.

Hodnota skonfiškovaných produktov je takmer 10 miliónov hrivien. Všetok zhabaný tovar bude odovzdaný pre potreby ukrajinských ozbrojených síl. (SITA)

12. 8. 2022
|
18:00
|
Svet

Výbuchy na letisku na Kryme poškodili osem lietadiel - päť Su-24 a tri stíhačky Su-30. Samotné letisko je však zrejme schopné prevádzky, domnieva sa britské ministerstvo obrany po útokoch na základňu pri Novofedorivke.

"Takmer určite" vybuchli zrejme až štyri nekryté muničné sklady. Príčina výbuchov je naďalej neznáma, dodalo ministerstvo.

The Guardian pripomína, že strata ôsmich bojových lietadiel predstavuje iba zlomok celkového počtu strojov, ktoré má Rusko k dispozícii na vedenie vojny na Ukrajine.

Avšak letisko pri dedine Novofedorivka, ležiacej blízko mesta Saky na západe Krymského polostrova, používa najmä ruská Čiernomorská flotila, ktorá túto stratu už môže pocítiť, dodáva britský denník. (TASR)

12. 8. 2022
|
17:33
|
Svet

Výzvy na zastavenie vydávania víz pre Rusov do Schengenu zasiahli Moskvu na citlivom mieste, uviedla estónska premiérka Kaja Kallasová deň po tom, čo jej vláda schválila prísnejšie podmienky pre návštevníkov z Ruska. 

"Treba si uvedomiť, že do zahraničia cestuje len desať percent Rusov. Ide o presne tých ľudí – najmä z Moskvy a Petrohradu –, ktorých názor zaváži," povedala Kallasová.

Podľa Kallasovej je ostrá reakcia ruskej elity na požiadavku zakázať Rusom vstup do EÚ dôkazom, že ide o účinný sankčný nástroj.

"Ukázalo to, že toto je ich Achillova päta. Toho sa skutočne boja, takže je to efektívne," konštatovala estónska prezidentka.

Novým obmedzením chce Estónsko podľa šéfa svojej diplomacie Urmasa Reinsala dosiahnuť, aby bežný život v Rusku nemohol pokračovať ako doteraz ani na úrovni jeho občanov. (TASR)

12. 8. 2022
|
16:45
|
Svet

Ukrajina vrátila z oblastí bojov telá 522 ukrajinských vojakov, ktorí boli vedení v zoznamoch nezvestných, povedal ombudsman Oleh Kotenko, ktorý spresnil, že telá pochádzajú z oblastí okolo Donecka, Luhanska a Charkova.

"Poznáme presný počet našich obrancov, ktorých telá sme získali. Podarilo sa nám získať 522 tiel," povedal Kotenko. Ukrajina podľa neho usiluje o návrat tiel všetkých svojich padlých vojakov.

Ombudsman doplnil, že rozhovory o navrátení tiel s ruskými silami nie sú priame, ale sprostredkúva ich Medzinárodný výbor Červeného kríža.

V júli ministerka pre reintegráciu dočasne okupovaných území Ukrajiny Iryna Vereščuková uviedla, že od začiatku ruskej invázie na Ukrajinu sa podarilo navrátiť telá 400 zosnulých obrancov. (ČTK)

12. 8. 2022
|
16:07
|
Svet

Popredný predstaviteľ proruskej správy v Melitopoli Oleg Šostak utrpel vážne zranenia v dôsledku ranného útoku sabotéra. CNN sa odvoláva na starostu mesta Ivana Fedorova, ktorý sa ale nenachádza v Melitopoli.

Fedorov spresnil, že Šostak je jedným z vedúcich volebného štábu ruskej vládnej strany Jednotné Rusko v meste a šéfom oddelenia propagandy.

"Poľovačka na kolaborantov pripravujúcich pseudoreferendum (o pripojení oblasti k Rusku) sa začala," napísal Fedorov na sociálnej sieti Telegram. CNN dodala, že tieto tvrdenia nebolo možné nezávisle overiť.

Fedorov taktiež uviedol, že centrála Jednotného Ruska v Melitopoli pred pár dňami vyletela do vzduchu a zhorel aj dom istej ženy, ktorá kolaborovala s Rusmi na príprave referenda. (SITA, CNN)

12. 8. 2022
|
15:45
|
Svet

Na konci júla zahynulo podľa ruských úradov 53 ukrajinských vojnových zajatcov vo väznici v obci Olenivka. Moskva a Kyjev sa z útoku na zaraďovanie obvinili navzájom. Podľa vyšetrení CNN je ruská verzia udalostí vymyslená. 

Stanica CNN vykonala vyšetrovanie založené na analýze videozáznamov a fotografií z miesta, satelitných snímok z doby pred a po údere a na práci forenzných a zbrojných expertov.

Dospela k záveru, že je takmer vylúčené, že by poškodenie budovy, kde boli väzni držaní, spôsobila raketa zo systému HIMARS, píše vo svojej správe CNN.

Podľa moskovskej verzie udalostí Ukrajina zabila vlastných vojakov úderom rakiet HIMARS, pretože nechcela, aby sa priznali k vojnovým zločinom, a aby odradila ďalších od kapitulácie. 

Ruský reportér ukázal ráno po výbuchu úhľadne usporiadané úlomky, z ktorých jeden obsahoval sériové číslo rakety HIMARS v pozoruhodne dobrom stave - napriek intenzívnemu požiaru.

Predchádzajúce údery raketami HIMARS však po sebe zanechali krátery a rozsiahle škody, ktoré boli viditeľné na satelitných snímkach. Na satelitných fotografiách Olenivky po útoku je však viditeľná oveľa menšia deštrukcia.

Ukrajinci tvrdia, že Rusko sa útokom v Olenivku snaží obviniť ich krajinu z vojnových zločinov a zakryť mučenie a popravy väzňov.

Podľa odborníkov dostupné dôkazy naznačujú, že došlo k náhlemu a intenzívnemu požiaru vo vnútri budovy. A poznamenávajú, že podľa predstaviteľov DLR neboli zranení žiadni strážcovia. (ČTK, CNN)

12. 8. 2022
|
15:28
|
Domov

Správy pre ľudí z Ukrajiny: Словацький вчений про побоювання щодо української АЕС. Уряд меншості при владі, реформи та фінансування опинилися під загрозою. У Братиславі відкривається унікальний сад. Дізнайтеся більше в сьогоднішньому дайджесті.

Сьогоднішній випуск «Актуальні новини» готовий. Anglickú verziu si môžete prečítať tu. (SME)

12. 8. 2022
|
14:18
|
Svet

Ukrajinská bezpečnostná služba zistila totožnosť ďalšieho ruského vojaka z Čečenska, ktorý spáchal zverstvá v dedine Babyntsi neďaleko Buče v Kyjevskej oblasti.

Ukrajinci identifikovali útočníka ako Anzora Saladieviča Bisajeva. Podľa Ukrajiny bol tento veliteľ súčasťou najbližšieho sprievodu čečenského vodcu Ramzana Kadyrova.

Začiatkom marca sa v spomenutej dedine spolu s podriadenými vlámal do jedného z miestnych domov a uniesol tínedžera. Chlapca mučili a požadovali od neho, aby prezradil informácie o pozíciách ukrajinských vojakov.

Po oslobodení Kyjevskej oblasti utiekol Bisajev na územie Ruska, kde sa dodnes skrýva. V Kyjevskej oblasti dosiaľ objavili viac ako 1300 tiel civilistov, ktorí zomreli rukami ruských okupantov. (SITA)

12. 8. 2022
|
14:02
|
Svet

Ukrajina v konflikte s Ruskom prišla už o viac ako 60 percent svojich uhoľných ložísk, rovnako ako aj o 20 percent nálezísk zemného plynu a 11 percent ložísk ropy. O časť ložísk Ukrajina prišla už po ruskej anexii Krymu.

Podľa The Washington Post to vyplýva z analýzy, ktorú vypracovala kanadská organizácia SecDev, ktorá sa zaoberá vyhodnocovaním rizík.

Za šesť mesiacov bojov prinieslo Rusku jednu nespornú výhodu - najrozľahlejšia krajina sveta si rozšírila kontrolu nad územím s obrovským surovinovým bohatstvom.

Hoci Ukrajina je známa predovšetkým svojím poľnohospodárstvom, disponuje tiež náleziskami 117 zo 120 najpoužívanejších nerastov a kovov a významnými zdrojmi fosílnych palív.

Na Ukrajine sa nachádzajú jedny z najväčších zásob titánu a železnej rudy na svete, zatiaľ netkané ložiská lítia a rozsiahle ložiská uhlia. Celková hodnota surovín sa pohybuje v rádoch desiatok biliónov dolárov.

Väčšia časť uhoľných ložísk, ktorá desaťročia udržiavala v chode ukrajinský oceliarsky priemysel, sa nachádza na východe krajiny, kde tiež Rusko zaznamenáva významné územné zisky.

Rusko získalo kontrolu tiež nad zdrojmi energie a nerastov, ktoré nachádzajú široké využitie - od leteckého priemyslu až po výrobu chytrých telefónov.

Rusko od februárovej invázie zabralo okrem iného 41 uhoľných polí, 27 nálezísk zemného plynu, 14 nálezísk propánu, deväť ropných polí, šesť nálezísk železnej rudy, dve náleziská titánovej rudy, jedno nálezisko lítia a jedno uránové nálezisko.

"Podľa najhoršieho scenára Ukrajina kvôli strate územia príde o svoje komodity a stane sa... krajinou, ktorá nebude schopná udržať si priemyselné hospodárstvo," povedal generálny riaditeľ kyjevskej poradenskej spoločnosti GMK Stanislav Zinčenko. "A presne toto si Rusko želá - oslabiť nás," dodal. (ČTK)

12. 8. 2022
|
13:46
|
Svet

V Rusmi okupovanom meste Starobiľsk bol terčom bombového útoku miestny kolaborant. Ako na Telegrame uviedol regionálny šéf vojenskej správy v Luhanskej oblasti Serhij Hajdaj, jeho auto „vyhodili do vzduchu“.

Incident sa udial vo štvrtok. Nemenovaný kolaborant momentálne leží vo vážnom stave v nemocnici. Hajdaj poznamenal, že s Rusmi spolupracoval od roku 2014, a dodal, že partizáni v Luhanskej oblasti „fungujú perfektne“.

Týždeň predtým podľa Hajdaja partizáni strieľali v Bilovodsku na auto s miestnymi kolaborantmi. Dvaja z nich prišli o život. (SITA)

12. 8. 2022
|
12:59
|
Svet

Ukrajina potvrdila, že dostala peniaze za tranzit ruskej ropy ropovodom Družba, oznámila ruská štátna spoločnosť Transnefť, ktorá je monopolným prevádzkovateľom ropovodov v Rusku. (ČTK)

12. 8. 2022
|
12:57
|
Svet

V doterajšom priebehu vojny na Ukrajine zabila tamojšia armáda 43 200 ruských vojakov. Najväčšie straty zaznamenali včera Rusi v oblasti okolo mesta Doneck, uviedol ukrajinský generálny štáb.

Rusko podľa ukrajinského generálneho štábu dosiaľ prišlo aj o 1849 tankov, 4108 bojových obrnených vozidiel, 3021 vozidiel a palivových nádrží, 975 delostreleckých systémov, 261 odpaľovacích raketových systémov, 136 systémov protivzdušnej obrany, 193 vrtuľníkov, 233 lietadiel, 778 dronov, 185 striel s plochou dráhou letu, 15 lodí a 90 kusov špeciálnej techniky. (SITA)

12. 8. 2022
|
12:50
|
Svet

Mnohí obyvatelia východných častí Ukrajiny nepočúvajú výzvy na evakuáciu. Dostatočnou motiváciou k odchodu pre nich nie sú ani približujúce sa boje ani vyhliadky, že si v zime nezakúria. Niektorí sa do oblasti dokonca vracajú.

"Minula som všetky peniaze za nájom, som na mizine," vysvetľuje novinárom CNN pani Valentyna svoje pohnútky k návratu. "Musela som sa vrátiť, aj keď nám hovorili, že túto zimu tu nebude voda ani vykurovanie," dodáva.

"Pre našu armádu je ťažké brániť mesto, keď tu máme veľa civilných obyvateľov," vysvetľuje starosta Kramatorska v Doneckej oblasti Oleksandr Hončarenko. V Kramatorsku, kam pravidelne dopadajú ruské rakety, podľa neho zostáva ešte asi 65-tisíc obyvateľov.

Na konci júla ukrajinské úrady oznámili, že evakuácia z Doneckej oblasti je povinná, pretože región sa celkom určite v najbližšom čase stane dejiskom intenzívnych bojov. Ľudia však majú možnosť evakuáciu písomnou formou odmietnuť.

Podľa podpredsedníčky ukrajinskej vlády Vereščukovej je potrebné z Doneckej oblasti evakuovať 200-tisíc až 220-tisíc ľudí, teda asi dve tretiny z približne 350-tisíc obyvateľov. Medzi nimi je asi aj 52-tisíc detí. (ČTK)

V Doneckej oblasti ostáva asi 52-tisíc detí.
Zdroj TASR/AP
12. 8. 2022
|
12:43
|
Svet

Mesto Nikopoľ sa v noci opäť stalo terčom ruského raketového útoku. Ruská armáda ostreľovala dva okresy mesta raketometmi Grad a delostrelectvom. Do 40 rakiet dopadlo na neďaleké mesto Marhanec, pričom traja ľudia utrpeli zranenia.

Oblasť mesta Nikopoľ, ktorá je na opačnom brehu rieky Dneper ako Záporožská elektráreň, je takmer každú noc terčom ruských rakiet a delostrelectva, ktoré je rozmiestnené v blízkosti jadrovej elektrárne, uviedli ukrajinskí predstavitelia.

Zaporožská jadrová elektráreň, ktorá je najväčšia v Európe, pracuje so zníženou kapacitou od začiatku marca po tom, ako ju obsadila ruská armáda.

Šéf Medzinárodnej agentúry pre atómovú energiu Rafael Mariano Grossi upozornil, že časti elektrárne vyradili nedávne útoky, čím vzniklo riziko úniku rádioaktivity.

„Akákoľvek vojenská činnosť ohrozujúca jadrovú bezpečnosť sa musí okamžite zastaviť,“ uviedol Grossi. „Tieto vojenské akcie v blízkosti takej veľkej jadrovej elektrárne by mohli viesť k veľmi vážnym následkom,“ vyhlásil. (CNN, SITA)

12. 8. 2022
|
10:41
|
Svet

Na Ukrajinu dorazili raketové systémy M20 MLRS z Británie, oznámil ukrajinský minister obrany Reznikov na Twitteri. Poďakoval sa britskému ministrovi obrany Wallaceovi aj Britom. Avizoval aj dodanie ďalších "darčekov". (SME)

12. 8. 2022
|
09:53
|
Domov

Slovenskými hranicami prišlo 3 104 ľudí z Ukrajiny, 3 117 ľudí sa vrátilo späť. O dočasné útočisko požiadalo 130 žiadateľov, spolu ho dostalo 89 250 ľudí. Celkovo na Slovensko prišlo 689 125 ľudí z Ukrajiny a späť sa vrátilo 448 585 ľudí. (SME)

12. 8. 2022
|
09:48
|
Ekonomika

Ruský centrálny depozitár podal na Súdny dvor Európskej únie žalobu, v ktorej žiada zrušenie sankcií, ktoré na neho v júni uvalila Európska únia. Ich zavedenie Rusku znemožnilo uhradiť dlh zahraničným veriteľom.

Rusko malo na konci mája zaplatiť úroky z dvoch emisií zahraničných dlhopisov v celkovom objeme zhruba 100 miliónov dolárov. Veritelia však peniaze kvôli sankciám nedostali ani v 30-dňovej odkladnej lehote.

Medzinárodná ratingová agentúra Moody 's Investors Service potom Rusko označila za krajinu v platobnej neschopnosti, čo Moskva neuznáva.

Pri záväzkoch voči zahraničným veriteľom je to prvá platobná neschopnosť od boľševickej revolúcie spred viac ako 100 rokov. (ČTK)

12. 8. 2022
|
09:35
|
Ekonomika

Jedna z európskych bánk sa rozhodla spracovať platbu za tranzit ruskej ropy cez Ukrajinu. Odstránila tak príčinu prerušenia dodávok ropovodom Družba. Informovala o tom agentúra Reuters, ktorá sa odvoláva na Slovnaft a oboznámený zdroj.

V prípade potvrdenia všetkými stranami bude platba krokom k obnoveniu dodávok ropy aj do Česka. Podľa agentúrneho zdroja platbu odblokovala holandská banka ING a dodávky do Česka by sa mali obnoviť do soboty.

"Podľa našich informácií banka prehodnotila pôvodne zablokovanú platbu medzi tranzitnými spoločnosťami za tranzitný poplatok a nakoniec ju akceptovala," cituje Reuters hovorcu Slovnaftu Antona Molnára. (ČTK)

12. 8. 2022
|
09:24
|
Svet

Z ukrajinských prístavov v Čiernom mori vyplávali dve ďalšie lode prepravujúce obilniny. Loď s pšenicou pláva do Turecka, loď s nákladom kukurice do Iránu.

Obnovenie vývozu umožnila dohoda o odblokovaní ukrajinských prístavov, ktorú na konci júla uzavrela Ukrajina s Ruskom za pomoci Turecka a OSN. Podľa prepočtov agentúry Reuters vyplávalo z Ukrajiny od uzavretia dohody celkovo 14 lodí. (ČTK)

12. 8. 2022
|
08:02
|
Svet

Na ukrajinský Charkov dopadlo v noci päť ruských rakiet, informoval starosta Ihor Terechov. Nepokojnú noc zažil aj Cherson, kde sa v noci zatýkalo a prebiehali domové prehliadky, oznámil zástupca šéfa miestnej správy Jurij Sobolevskyj.

"Noc v Chersonskej oblasti bola nepokojná. Okrem leteckého poplachu a správ o explóziách v oblasti Novej Kachovky sú v samotnom Chersone informácie, že Rusi opäť vykonali sériu nočných prehliadok a zadržania. Všetko v najlepších tradíciách 30. rokov v Sovietskom zväze. Desivejší ako zvuk lietadiel je pre ľudí hluk motora vojenského Uralu, nadávky s ruským prízvukom na vlastnom dvore a úvahy, pre koho prišli tentoraz, "napísal Sobolevskyj.

Ruské sily ostreľovali aj dva okresy v Dnepropetrovskej oblasti. Blízko Nikipola dopadlo 40 rakiet, traja ľudia vrátane 12-ročného chlapca boli zranení. Informoval o tom šéf oblasti Valentín Rezničenýko. (ČTK)

12. 8. 2022
|
07:32
|
Svet

Vrchné štátne zastupiteľstvo v Prahe podalo obžalobu na Rusa Alexandra Franchettiho za účasť na anexii Krymu. V Sevastopole mal vytvoriť rozvednú skupinu. Muž je vo väzbe. (ČT24)

12. 8. 2022
|
07:00
|
Domov

V deň invázie Ruska na Ukrajinu vyzýval Heger na obozretnosť voči dezinformáciám. Štát následne viaceré známe konšpiračné stránky začal blokovať. Po pár mesiacoch však znovu fungujú a po obozretnosti voči nim už nikto nevolá.

Dá sa boj s dezinformáciami vôbec vyhrať a prečo kompetentní nič nerobia? Jana Maťková sa pýtala Jakuba Fila. (SME)

Načítavam... Ako obmedziť dezinfoweby, keď politici s nimi koketujú? (12. 8. 2022)"
Počúvajte v aplikácii SME alebo cez Apple, Google, Spotify a RSS. Iné podcasty SME.
12. 8. 2022
|
06:47
|
Svet

Ruský minister vnútra Vladimir Kolokolcev sa v Donbase stretol proruskými separatistami. Na stretnutí, ktoré sa uskutočnilo v meste Luhansk, sa zúčastnil okrem Kolokolceva aj bývalý ruský premiér Sergej Kirijenko.

Predstavitelia Kremľa údajne hovorili s proruskými separatistami o rekonštrukcii zničenej infraštruktúry a zosúladení zákonov dvoch samozvaných proruských republík, Doneckej a Luhanskej, s ruskou legislatívou. (TASR)

12. 8. 2022
|
06:23
|
Svet

Záporožská jadrová elektráreň v súčasnosti nepredstavuje bezpečnostné riziko, povedal šéf Medzinárodnej agentúry pre atómovú energiu Rafael Grossi na zasadnutí Bezpečnostnej rady OSN v New Yorku.

Experti agentúry predbežne zhodnotili, že neexistuje "žiadne bezprostredné ohrozenie" bezpečnosti elektrárne v dôsledku ostreľovania alebo iných vojenských akcií, vyhlásil Grossi. "To sa však môže kedykoľvek zmeniť," dodal. (TASR)

12. 8. 2022
|
06:10
|
Svet

Zelenskyj vyzval predstaviteľov Ukrajiny, aby verejne nehovorili o vojenských taktikách. Vynášanie takýchto informácií je podľa neho nezodpovedné.

"Vojna rozhodne nie je časom na namyslenosť a hlasné vyhlásenia. Čím menej podrobností o našich obranných plánoch prezradíte, tým lepšie to bude pre ich realizáciu," povedal Zelenskyj vo svojom pravidelnom videopríhovore.

Po tohtotýždňovej sérii výbuchov na Kryme, pri ktorých bola vážne poškodená ruská letecká základňa, povedali nemenovaní ukrajinskí predstavitelia pre americké denníky The New York Times a The Washington Post, že za predmetné útoky je zodpovedný Kyjev. Ukrajinská armáda sa však k zodpovednosti za tieto explózie neprihlásila.

Námestníčka ukrajinského ministra obrany Hanna Malyarová uviedla, že bezpečnostné služby začali vyšetrovanie jedného z prípadov, keď predstavitelia Ukrajiny hovorili o vojenských taktikách s novinármi.

"Takýto únik narúša plány ukrajinských ozbrojených síl, pretože nepriateľ prispôsobuje svoje akcie a používa tieto informácie proti nám," napísala v príspevku na sociálnej sieti facebook. (TASR)

12. 8. 2022
|
05:43
|
Svet

Moskva umožní expertom z Medzinárodnej agentúry pre atómovú energiu prístup k Záporožskej jadrovej elektrárni. Sľúbil to ruský veľvyslanec pri OSN Vasilij Nebenzia. Zariadenie by podľa neho mohli navštíviť ešte v auguste.

Nebenzia to uviedol na zasadnutí Bezpečnostnej rady OSN v New Yorku.

"Sme pripravení poskytnúť všetku možnú pomoc pri riešení organizačných záležitostí," povedal Nebenzia na zasadnutí Bezpečnostnej rady OSN v New Yorku. Zároveň ocenil, že žiadny z 15 členov bezpečnostnej rady neobvinil Moskvu z útokov na túto elektráreň.

Nebenzia povedal, že "zločinecké útoky Kyjeva na jadrovú infraštruktúru tlačia svet na pokraj jadrovej katastrofy". Ruský veľvyslanec obvinil ukrajinské ozbrojené sily z ostreľovania zariadenia v meste Enerhodar ťažkým delostrelectvom a raketovými systémami. Súčasne vyzval všetky štáty, ktoré podporujú Kyjev, aby svojich ukrajinských partnerov "udržali pod kontrolou a prinútili ich okamžite zastaviť útoky" na Záporožskú elektráreň.

Ukrajinský veľvyslanec pri OSN Serhij Kyslycia obvinil Moskvu z klamstiev a sabotáže na zinscenovanie ostreľovania v Záporoží, ktoré podľa neho predstavuje "bezprecedentnú jadrovú hrozbu pre Ukrajinu, Európu i celý svet". Bezpečnostnej rade OSN povedal, že jediným spôsobom, ako takúto hrozbu odstrániť, je stiahnutie ruských jednotiek zo zariadenia a vrátenie elektrárne Ukrajine.

Generálny tajomník Medzinárodnej agentúry pre atómovú energiu Rafael Grossi na záver zasadnutia povedal, že všetkých 15 členov Bezpečnostnej rady OSN súhlasí, aby experti agentúry navštívili Záporožskú elektráreň. "Otázkou už nie je či, ale kedy... Musí to byť čo najskôr," dodal.

Záporožská atómová elektráreň je najväčšou elektrárňou svojho druhu v Európe. Ruské invázne sily ju obsadili ešte v marci. Moskva a Kyjev sa navzájom obviňujú z ostreľovania tejto elektrárne, ktoré v uplynulých dňoch poškodilo niektoré jej objekty a musel byť vypnutý jeden z reaktorov. (TASR)

12. 8. 2022
|
00:17
|
Svet

Zelenskyj vyzval medzinárodné spoločenstvo, aby "okamžite reagovalo" a prinútilo ruské ozbrojené sily opustiť komplex Záporožskej jadrovej elektrárne. "Iba úplné stiahnutie Rusov... by zaručilo jadrovú bezpečnosť," povedal. (TASR)

Súvisiaci článok Ukrajina Rusko Online: Krátery a zničené lietadlá, satelitné zábery ukazujú ruskú základňu na Kryme Čítajte 

Vojna na Ukrajine

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Svet

Inzercia - Tlačové správy

 1. Slováci a peniaze: Na čo sporíme a koľko investujeme?
 2. Hasič vyrába knedle. Denne ich uvarí tisíc a má vypredané
 3. V Žiline projektujú železnice pre Londýn, Austráliu i Čínu
 4. Dôležitosť duševnej pohody
 5. Nakupovať viac ovocia a zeleniny sa oplatí každý deň
 6. Druhý diel komiksu Posledný Follower v denníku SME
 7. Púštne kráľovstvo: Prečo by ste mali navštíviť Jordánsko?
 8. Notebook s dvomi obrazovkami. Ako dlho si naň budete zvykať?
 1. Nivy oslávili prvé narodeniny a takmer 13 miliónov návštevníkov
 2. Zuzana Bednárová: V Prešove je ešte veľa vecí na zlepšovanie
 3. Dni nezábudiek prispejú na zachovanie prevádzky Linky dôvery
 4. Hasič vyrába knedle. Denne ich uvarí tisíc a má vypredané
 5. V Žiline projektujú železnice pre Londýn, Austráliu i Čínu
 6. Dôležitosť duševnej pohody
 7. Slováci a peniaze: Na čo sporíme a koľko investujeme?
 8. Metropolis ostáva bez inflačnej doložky
 1. Hasič vyrába knedle. Denne ich uvarí tisíc a má vypredané 9 777
 2. Notebook s dvomi obrazovkami. Ako dlho si naň budete zvykať? 7 276
 3. Púštne kráľovstvo: Prečo by ste mali navštíviť Jordánsko? 7 173
 4. Riskovali viac než iní. Jeden z nich sa slávy nedožil 5 935
 5. Nakupovať viac ovocia a zeleniny sa oplatí každý deň 5 873
 6. Piešťanská firma ovládla svet zubárskych kresiel 5 833
 7. Európska noc výskumníkov prináša zážitky s vedou opäť naživo 5 083
 8. Dôležitosť duševnej pohody 3 791
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Ľuboš Machaj.

Predchádzajúce vedenie ho ubezpečovalo o ekonomickej stabilite RTVS, opak je pravdou.


30. sep
Peter Schutz.

Podstatnejšia je zvýšená pravdepodobnosť predčasných volieb, len chýba voliteľná alternatíva.


2 h
Za to všetko môže prezidentka a Sulík a médiá.

Máme takého ministra vnútra, volá sa Roman Mikulec. To je dobre.


2. okt
Šéfredaktorka denníka SME Beata Balogová.

Parlament si zvolil pomalý rozklad.


3 h

Neprehliadnite tiež

Protesty v Iráne.

Podľa Esfandiariovej je dôležité, že protesty vedú ženy.


12m
Alexej Navaľnyj.

Tím väzneného ruského opozičného politika Alexeja Navaľného má v úmysle obnoviť prácu štábov jeho podporovateľov v Rusku.


TASR 40m
Zničený príves v meste Fort Myers Beach.

Hurikán si vyžiadal najmenej 68 obetí.


a 3 ďalší 51m
Česká ministerka obrany Jana Černochová.

Jana Černochová podľa Dugina nevhodne reagovala na smrť jeho dcéry.


TASR 1 h
SkryťZatvoriť reklamu