SME
Utorok, 4. október, 2022 | Meniny má František

Ukrajina Rusko Online: Ruskou leteckou základňou na okupovanom Kryme otriasli výbuchy

Vojna na Ukrajine pokračuje.

Kľúčové udalosti:

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Najnovšie správy o vojne na Ukrajine minúta po minúte:

Minútu po minúte sme ukončili, ďakujeme za sledovanie.

9. 8. 2022
|
23:08
|
Svet
Dôležité

"Ruská vojna proti Ukrajine a proti celej slobodnej Európe sa začala na Kryme a má sa skončiť na Kryme, jeho oslobodením," pripomenul v prejave ukrajinský prezident Zelenskyj.

"Dnes neviem povedať, kedy sa tak stane, ale postupne pridávame dôležité súčasti k programu, ktorého cieľom je oslobodenie Krymu," povedal.

Rusko polostrov anektovalo pred ôsmimi rokmi. Zelenskyj dodal, že Rusko z jedného z najkrajších miest v Európe urobilo jedno z najnebezpečnejších miest, kde ruská vojenská základňa predstavuje riziko pre Čiernomorie aj Stredozemie. (ČTK)

9. 8. 2022
|
21:33
|
Svet

Vysoký ukrajinský vojenský predstaviteľ pre denník New York Times povedal, že za útokom na kľúčovú ruskú vojenskú základňu na okupovanom Kryme boli ukrajinské sily.

"Bola to letecká základňa, z ktorej pravidelne vzlietali lietadlá na útoky proti našim silám na juhu krajiny," povedal pod podmienkou anonymity. Pri útoku bolo podľa neho použité "zariadenie výlučne ukrajinskej výroby“.

Ruské ministerstvo obrany tvrdí, že výbuchy neboli spôsobené ostreľovaním. Všetko vysvetlilo explóziou niekoľkých kusov leteckej munície v sklade na letisku. Za hlavnú príčinu sa považuje porušenie pravidiel požiarnej bezpečnosti, uviedol zasa pre ruskú agentúru RIA Novosti zdroj z ruského vojenského prostredia. (NY Times)

9. 8. 2022
|
21:16
|
Svet

Niekdajšia filmová hviezda Steven Seagal, ktorý je známy ako prívrženca ruského prezidenta Putina, navštívil separatistami ovládanú čas Donbasu. Pozrel si aj väznicu Olenivka, kde prišlo o život viac ako 50 ukrajinských vojnových zajatcov.

Hercovi na mieste ukázali okrem iného "črepiny amerických rakiet," uviedol o hercovej návšteve v Olenivke známy prokremeľský moderátor Vladimir Solovjov. Seagal podľa šéfa doneckých separatistov Denisa Pušilina nakrúca dokumentárny film o Donbase. (ČTK)

9. 8. 2022
|
21:15
|
Svet
Dôležité

Biden za USA zavŕšil ratifikáciu vstupu Fínska a Švédska do NATO. Spojené štáty sa tak stali 23. krajinou, ktorá vstup schválila. Potrebný je súhlas všetkých 30 členských krajín.

Za vstup týchto dvoch severských krajín do NATO sa nedávno vyslovil americký Senát. Hlasovalo zaň 95 senátorov, iba jeden bol proti.

Biden v súvislosti s ratifikáciou uviedol, že Fínsko i Švédsko budú "silnými a veľmi spoľahlivými spojencami" v rámci Aliancie. Ocenil "silné demokratické inštitúcie, silné ozbrojené sily a silné a transparentné ekonomiky" týchto krajín, ktoré budú podľa neho prínosom pre NATO.

Ako pokračoval, ruský prezident Vladimir Putin inváziou na Ukrajinu otriasol mierom a bezpečnosťou v Európe. "Myslel si, že nás rozbije. A namiesto toho teraz dostáva, čo nechcel," povedal Biden. (TASR)

9. 8. 2022
|
20:59
|
Svet

Pápež nie je proruský, iba volá po mieri, tvrdí vatikánsky štátny sekretár. Parolin zdôraznil, že pápež "ruskú agresiu na Ukrajine od prvej chvíle jednoznačne odsúdil a nikdy nekládol útočníkov a napadnutých na jednu úroveň".

"Je pápež proruský preto, že volá po mieri? Pretože nás pozýva zamyslieť sa, čo k tomuto znepokojivému vývoju viedlo?" pýtal sa Parolin v rozhovore, ktorý poskytol talianskemu geopolitickému časopisu Limes.

Použitie zbraní je podľa kardinála za určitých podmienok prípustné, vrátane obrany alebo prípadov, keď sa "všetky ostatné prostriedky na ukončenie agresie ukážu ako neúčinné, existujú reálne vyhliadky na úspech a použitie zbraní nespôsobí väčšie zlo a neporiadok než to, ktoré sa nimi má odstrániť". Parolin pritom kritizoval "bezohľadné" používanie zbraní v mnohých častiach sveta.

Tlmočil pápežov pohľad, že "vojna začína v srdci človeka" a "každý útok odďaľuje mier a komplikuje prípadné vyjednávania". Hlava katolíckej cirkvi tieto výzvy podľa neho často opakuje, avšak cíti sa byť s nimi ako "hlas volajúceho na púšti".

V súvislosti s konfliktom na Ukrajine Parolin kritizoval "neochotu k skutočným mierovým rozhovorom" a prijatiu ponuky nezávislej mediácie. Ohľadne špekulácií o možnej návšteve pápeža Františka na Ukrajine Parolin uviedol, že pontifikove cesty sú zamerané na dosiahnutie konkrétnych výsledkov. (TASR)

9. 8. 2022
|
19:27
|
Svet

Netušíme, či pozastavenie toku Družby potrvá pár dní či mesiacov. Keby sucho v rúre bolo na dlhšie, paradoxne by sám Putin vypálil rybník Maďarsku, Česku a Slovensku. Kremeľ aplikuje nástroj vydierania. Píše v komentári Peter Schutz. (SME)

9. 8. 2022
|
19:20
|
Svet

Scenár z Černobyľu je v Záporožskej jadrovej elektrárni krajne nepravdepodobný, hovorí jadrový fyzik Martin Venhart. Boje však môžu mať závažné dosahy na blízke okolie elektrárne. (SME)

9. 8. 2022
|
19:10
|
Svet
Dôležité

Z ruskej leteckej základne na západe anektovaného Krymu boli ohlásené explózie a požiar. Príčiny nie sú zatiaľ známe a špekulácie o možnom ukrajinskom útoku zostávajú nepotvrdené.

Ruské ministerstvo obrany všetko vysvetlilo explóziou niekoľkých kusov leteckej munície v úložisku na letisku Saky pri Novofedorivke. Neoficiálne sa podľa ruských médií hovorí o porušení pravidiel požiarnej bezpečnosti.

K udalostiam na vojenskom letisku na Kryme sa ukrajinská vojenská rozviedka odmietla vyjadriť. "Explózie postihli leteckú základňu okupantov, odkiaľ vzlietali lietadlá bombardujúce Záporožskú, Mykolajivskú a Chersonskú oblasť," zdôraznila ukrajinská tlačová agentúra Unian.

"Ukrajina dostala rakety o dolete 200-300 kilometrov a použila ich," napísal bývalý poradca ukrajinského ministra vnútra Viktor Andrusiv, ale ruské ministerstvo obrany tvrdí, že munícia na letisku jednoducho vybuchla, bez prispenia ďalšieho faktora, dodala Unian.

Oleksij Arestovyč z ukrajinskej prezidentskej kancelárie zažartoval o zhubnosti ruského zvyku fajčiť v blízkosti strelného prachu a naznačil, že nabudúce by na rade mohol byť Kremeľ. K účasti na explóziách sa neprihlásilo ani ukrajinské ministerstvo obrany, ktoré vydalo vyhlásenie, že "nemôže určiť príčinu (požiaru a explózií na letisku), ale pripomína pravidlá požiarnej bezpečnosti a zákaz fajčenia".

"Mnohí predpokladajú, že séria silných výbuchov a požiar na ruskej leteckej základni na Kryme, vzdialenej najmenej 200 kilometrov od najbližších ukrajinských pozícií, je výsledkom útoku, ktorý podnikli Ukrajinci. Ale dôkazy o tom chýbajú a ani doteraz neboli informácie, že by spojenci odovzdali Ukrajine rakety s takýmto doletom. A ruské ministerstvo obrany tvrdí, že explózie sú výsledkom nehody,“ napísala stanica BBC na svojom ruskojazyčnom webe.

Na letisku sú podľa ruskej agentúry TASS vojenské lietadlá a vrtuľníky, vrátane strojov vojenského námorníctva, a nachádza sa tu tiež výcvikové stredisko pilotov námorníctva. (ČTK)

(zdroj: SME/Dominika Colombová)
9. 8. 2022
|
19:00
|
Svet

Pred tridsiatimi rokmi sa Rusko otvorilo svetu a svet Rusku, ruskú kuchyňu zachvátila móda západného štýlu varenia. Teraz sa pod ruskou kuchyňou trasie stôl. A nielen kuchyňou, aj „mekáčom“, kolou a Ikeou. Píše Petra Procházková. (SME)

9. 8. 2022
|
18:44
|
Svet
Dôležité

Rusov na okupovanom Kryme prekvapili výbuchy na základni dvesto kilometrov za frontovou líniou. K výbuchom dochádza v čase, keď sa ruské vojská presúvajú z Donbasu na juh Ukrajiny. Analytici hovoria o tretej fáze vojny. (SME)

9. 8. 2022
|
18:16
|
Ekonomika

Ruská ropa netečie na Slovensko. Analytici upozorňujú, že Kremeľ môže rozohrávať ďalšiu hru a dodávky obmedzuje umelo. Rovnako ako v prípade plynu cez Nord Stream, kde sa Rusi vyhovárajú na chybnú turbínu napriek tomu, že je opravená. (Index)

9. 8. 2022
|
18:14
|
Svet

Cichanovská vyzýva Západ, aby pokračoval v tlaku na Lukašenkov režim. Exilová bieloruská opozičná líderka súčasne apelovala, aby v súvislosti s vojnou na Ukrajine Západ nespájal jej vlasť s Ruskom.

Cichanovská zdôraznila, že "Lukašenko nesmie byť za žiadnych okolností legitimizovaný na medzinárodnej scéne." Cichanovská vyslovila názor, že sankcie, ktoré Západ uvalil voči Bielorusku, nie sú ideálne, keďže režim nedonútili k prepusteniu politických väzňov. Upozornila tiež, že sankčné opatrenia majú veľa "dier" a možností, ako ich obísť.

Politička konštatovala, že tým, že Bielorusko umožnilo ruským jednotkám zaútočiť zo svojho územia na Ukrajinu, ruská invázia posilnila závislosť Bieloruska od Kremľa. Podľa Cichanovskej je Lukašenko Moskve zrejme lojálnejší ako kedykoľvek doteraz.

"Západ nesmie hádzať Bielorusko do jedného vreca s Ruskom..., ale mal by dať Kremľu jasne najavo, že anexia Bieloruska Ruskom je nemysliteľná," zdôraznila Cichanovská. (TASR)

9. 8. 2022
|
17:50
|
Svet

Pri výbuchoch letisku Novofedorivka na Kryme zahynula jedna osoba, vyhlásil miestny gubernátor Aksionov. Agentúra AP predtým napísala, že zranených bolo najmenej päť osôb vrátane jedného dieťaťa, pričom jedného zo zranených odviezli do nemocnice.

Situácia po výbuchoch je podľa Aksionova pod kontrolou. Úrady evakuovali obyvateľov domov z bezprostrednej blízkosti základne. Oblasť uzavreli v okruhu piatich kilometrov.

Ruské ministerstvo obrany tvrdí, že výbuchy nespôsobilo ostreľovanie. Ukrajinské orgány sa zatiaľ nevyjadrili. (TASR)

9. 8. 2022
|
16:29
|
Svet

Na vojenskom letisku Novofedorivka na Kryme došlo v k výbuchom munície, tvrdí to ruské ministerstvo obrany. Príčiny výbuchov vyšetrujú, požiar sa už podarilo uhasiť.

Agentúra Reuters predtým napísala, že výbuchov bolo najmenej 12 a došlo k nim okolo 15.30 h miestneho času.

Tri z nich boli podľa svedkov obzvlášť silné. Najsilnejší výbuch prišiel o pol hodiny neskôr. Agentúra citovala aj informáciu ruskej agentúry TASS, že na miesto boli vyslané záchranné zložky. Miestni obyvatelia hlásili v oblasti upchaté cesty. (TASR)

9. 8. 2022
|
15:56
|
Svet

Rusko v piatok obnovilo dodávky zemného plynu do Lotyšska. Ukazujú záznamy prevádzkovateľa systému na prepravu plynu Conexus Baltic Grid. Zatiaľ nie je jasné, prečo sa dodávky obnovili. 

Podľa agentúry Reuters to Ruská štátna plynárenská spoločnosť Gazprom zastavila dodávky do Lotyšska 30. júla, zdôvodnila to porušením podmienok na odber suroviny.

Lotyšská plynárenská spoločnosť Latvijas Gaze deň pred prerušením dodávok uviedla, že za plyn odoberaný z Ruska platí v eurách, teda nie v rubľoch, ako Moskva požaduje. (ČTK)

9. 8. 2022
|
15:39
|
Svet
Dôležité

Vojenským letiskom v Novofedorivke na Kryme otriasli výbuchy, ukrajinské ozbrojené sily pravdepodobne začali útočiť na ruské pozície na okupovanom polostrove. Podľa miestnych obyvateľov explózie stále pokračujú.

Krymu sa doteraz útoky vyhýbali.  (SITA, Ukrajinská pravda)

9. 8. 2022
|
15:15
|
Ekonomika

Ceny ropy sa vrátili k rastu, pričom cena Brentu sa priblížila k hranici 98 dolárov za barel. Trhy zareagovali na najnovšie informácie o čiastočnom zastavení prepravy ruskej ropy cez územie Ukrajiny. (Reuters)

9. 8. 2022
|
15:15
|
Svet

Cynická obluda: Gremlini obsadili atómovú elektráreň v Záporoží a v duchu svojich najlepších tradícií sa vyhrážajú, že spôsobia nukleárnu katastrofu. (SME)

9. 8. 2022
|
15:07
|
Svet

Obyvatelia Severedonecka za súčasných podmienok neprežijú najbližšiu zimu. V meste boli zničené areály obchodných reťazcov, z tohto dôvodu musia produkty dovážať z iných obcí. Chýba elektrina, voda aj kanalizácia. 

„Mestu chýbajú špecialisti potrebnej úrovne na obnovu komunikácií. Takmer všetci ľudia, ktorí sa pokúsili vrátiť do mesta, tam zostali niekoľko dní, a potom si uvedomili, že v týchto podmienkach sa nedá prezimovať a opäť odišli,“ uviedol regionálny šéf vojenskej správy v Luhanskej oblasti Serhij Hajdaj na platforme Telegram.

Hajdaj dodal, že okupačné úrady sa v meste snažia vytvoriť obraz „obnoveného života“.

Dialo sa to napríklad vtedy, keď do Severodnecka prišla ruská televízia nakrútiť reportáž, ako Rusi rozdávajú miestnym obyvateľom balíčky s jedlom. (SITA)

Žena prechádza okolo zničenej budovy v Severodonecku.
Zdroj TASR/AP
9. 8. 2022
|
14:49
|
Svet

Francúzske ministerstvo obrany zakázalo ruským občanom vstup do Chateau de Vincennes, stredovekej pevnosti a turistickej atrakcie na okraji Paríža. Prípad vyšiel najavo, keď 28. júla odmietli dnu vpustiť dve Rusky.

. "Strážnik pri detektore kovov chcel vidieť môj pas," uviedla jedna zo žien. Pracuje ako novinárka a vo Francúzsku žije päť mesiacov, keďže Rusko opustila "pre vojnu".

Po kontrole dokladu jej strážnik oznámil, že nemôže vojsť. Ďalší strážnik jej tiež odmietol vstup a ako dôvod uviedol "pretože ste Ruska", povedala žena. Dodala, že nemohla uveriť tomu, čo počuje.

Francúzske ministerstvo obrany potvrdilo, že po invázii na Ukrajinu "obmedzilo prístup ruských občanov do vojenských zariadení". Novinári môžu požiadať o výnimku, dodal predstaviteľ ministerstva. (TASR)

9. 8. 2022
|
14:20
|
Svet

Líderky Estónska a Fínska vyzvali európske štáty, aby prestali ruským občanom vydávať turistické víza. Podľa nich by nemali dovolenkovať v Európe, zatiaľ čo ruská vláda vedie vojnu na Ukrajine.

Estónska premiérka Kaja Kallas na Twitteri napísala, že „návšteva Európy je privilégium, nie ľudské právo“ a je teraz „načase ukončiť turizmus z Ruska“.

Predsedníčka fínskej vlády Sanna Marin zas pre fínskeho vysielateľa YLE povedala, že „nie je správne, že kým Rusko vedie agresívnu, brutálnu agresívnu vojnu v Európe, Rusi môžu žiť normálny život, cestovať v Európe, byť turistami“.

O vízach pre Rusov by mali diskutovať ministri zahraničia členských štátov EÚ na neformálnom stretnutí 31. augusta, informoval tiež YLE.

Niektoré krajiny EÚ už nevydávajú víza pre ruských občanov. Medzi nimi je Lotyšsko, ktoré tak spravilo tento mesiac pre vojnu na Ukrajine. (TASR)

9. 8. 2022
|
14:05
|
Svet

Od začiatku ruskej vojny na Ukrajine z krajiny utieklo viac ako 10,5 milióna ľudí. UNHCR uviedol, že najviac ľudí odišlo cez Ľvov do Poľska. Ďalší smerovali do Rumunska, Moldavska, Maďarska a ďalších európskych krajín. (Sky News)

9. 8. 2022
|
13:45
|
Svet

Väčšina Rusov si želá mier s Ukrajinou, ukázal prieskum zverejnený ruskými médiami. Za mierovú dohodu by bolo 65 percent Rusov, ak by ju Putin navrhol. Za pokračovanie konfliktu je vyše polovica opýtaných Rusov.

Prieskum Ruskej sociologickej agentúry však tiež ukázal, že 60 percent opýtaných by schvaľovalo Putinovo rozhodnutie spustiť nový útok na Kyjev.

Prieskum takisto zistil, že 59 percent Rusov je presvedčených, že takzvaná "špeciálna vojenská operácia" trvá už príliš dlho - s takýmto hodnotením nesúhlasí 28 percent ľudí. Približne 30 percent respondentov si myslí, že vojna bude trvať aj ďalší rok. (TASR)

9. 8. 2022
|
13:06
|
Svet
Dôležité

Rusko začiatkom augusta prerušilo export ropy prostredníctvom južnej vetvy ropovodu Družba, ktorý vedie do troch krajín Európskej únie - Maďarska, Česka a Slovenska. Dôvodom prerušenia dodávok sú problémy okolo tranzitných poplatkov.

Agentúre Reuters to oznámili zdroje oboznámené so situáciou a následne potvrdila ruská spoločnosť Transnefť.

Podľa oznámenia sa platba od ruského prevádzkovateľa ropovodov Transnefť ukrajinskému prevádzkovateľovi ropovodov Ukrtransnafta neuskutočnila. Ukrajina tak ropu neposlala ďalej.

Ropovod Družba začína v Rusku na východnom brehu Volgy a v Bielorusku sa delí na dve vetvy - severnú vedie do Poľska a Nemecka, južnú cez Ukrajinu do Maďarska, na Slovensko a do Česka. (ČTK)

9. 8. 2022
|
13:04
|
Svet

Ruské dezinformácie a propaganda sa šíria v Európskej Únii ďalej aj napriek zákazu hlavných kanálov RT a Sputnik. Identifikovali 250 aktívnych stránok, pričom desiatky z nich pribudli v uplynulých mesiacoch.

Spoločnosť NewsGuard sídliaca v New Yorku, ktorá sa venuje dezinformáciám na internete, zistila, že existuje viacero webstránok, ktoré zverejňujú rovnaký obsah a dosiaľ nemali žiadne očividné väzby na Rusko.

Niektoré webstránky sa vydávali za nezávislé think tanky alebo spravodajské médiá. Zhruba polovica z nich bola v angličtine a ďalšie vo francúzštine, nemčine či taliančine.

Mnohé vznikli už pred vojnou, ale neboli očividne naviazané na ruskú vládu, až kým zrazu nezačali opakovať vyhlásenia Kremľa.

Podľa jedného z výkonných riaditeľov NewsGuardu Gordona Crovitza môžu dezinformátori zakladať takzvané spiace stránky, ktoré sú z veľkej časti nečinné, pomaly si budujú publikum prostredníctvom neškodných alebo nesúvisiacich príspevkov a potom v určenom čase prechádzajú na propagandu alebo dezinformácie.

Hoci analytici z NewsGuard zistili, že väčšina dezinformácií o vojne na Ukrajine pochádza z Ruska, narazili aj na prípady falošných tvrdení v prospech Ukrajiny.

Medzi ne patria napríklad tvrdenia o špičkovom bojovom pilotovi známom ako Duch Kyjeva, ktorého existenciu úrady neskôr zamietli ako mýtus. (TASR)

9. 8. 2022
|
12:34
|
Svet

Ruské aerolínie rozoberajú lietadlá, aby si zabezpečili náhradné dielce. Pre západné sankcie ich totiž nemôžu kúpiť v zahraničí. V júni ruská vláda odporučila vyčleniť lietadlá na udržanie zvyšných strojov aspoň do konca roka 2025.

Minimálne jeden v Rusku vyrobený stroj Suchoj Superjet 100 a jeden takmer úplne nový Airbus A350, oba prevádzkované Aeroflotom, sú aktuálne uzemnené a rozoberajú sa, uviedol pre Reuters zdroj oboznámený so situáciou.

Aeroflot takisto vybral zariadenia z dvojice Boeingov 737 a Airbusov A320, pretože potrebuje náhradné dielce pre lietadlá týchto modelov.

Väčšinu ruskej flotily lietadiel tvoria zahraničné dopravné lietadlá, od súčiastok zo zahraničia sú však závislé aj lietadlá Suchoj ruskej výroby.

Experti predpokladajú, že je len otázkou času, kým sa čoraz viac lietadiel bude musieť rozoberať, aby zvyšné mohli zostať v prevádzke.

Navyše, novšie generácie lietadiel A320neo, A350 rovnako ako Boeing 737 MAX a 787, majú technológie, ktoré sa musia neustále aktualizovať. (Reuters, TASR)

Archívna snímka Suchoj Superjet 100 spoločnosti Aeroflot, ktoré núdzovo pristálo na moskovskom letisku Šeremetievo.
Zdroj TASR/AP
9. 8. 2022
|
12:32
|
Svet

Na Ruskom okupovaných oblastiach silnie ukrajinské hnutie odporu, zabíjajú dosadených promoskovských predstaviteľov, vyhadzujú do vzduchu mosty a vlaky a pomáhajú ukrajinskej armáde identifikovať kľúčové ciele. (TASR)

9. 8. 2022
|
11:37
|
Svet

V doterajšom priebehu vojny na Ukrajine zabila tamojšia armáda 42 640 ruských vojakov. Iba počas pondelka prišlo o život 300 ruských vojakov. Najviac strát zaznamenali v oblastiach okolo miest Bachmut a Doneck v Doneckej oblasti.

Na Facebooku o tom informoval generálny štáb ukrajinských ozbrojených síl.

Rusko podľa ukrajinského generálneho štábu dosiaľ prišlo aj o 1817 tankov, 4076 bojových obrnených vozidiel, 2998 vozidiel a palivových nádrží, 964 delostreleckých systémov, 261 odpaľovacích raketových systémov, 133 systémov protivzdušnej obrany, 193 vrtuľníkov, 223 lietadiel, 757 dronov, 185 striel s plochou dráhou letu, 15 lodí a 87 kusov špeciálnej techniky. (SITA)

9. 8. 2022
|
11:00
|
Šport

Zatiaľ šesť slovenských hokejistov sa rozhodlo, že nasledujúcu sezónu začnú v ruskej KHL. Zlákali ich vysoké finančné odmeny, ale budú čeliť aj kritike. Množstvo cudzincov v KHL už teraz slúži ruskej propagande. (Sportnet)

9. 8. 2022
|
09:57
|
Svet

Správy pre ľudí z Ukrajiny: Помер єдиний кардинал Словаччини. Екстремістська партія ĽSNS не буде розпущена. Нове популярне місце в Татрах.

Сьогоднішній випуск «Актуальні новини» готовий. Anglickú verziu si môžete prečítať tu. (SME)

9. 8. 2022
|
09:39
|
Domov

Cez slovenské hranice prišlo z Ukrajiny 2 421 ľudí. Späť ich odišlo 2 989. O dočasné útočisko požiadalo 282 žiadateľov. Spolu ho dostalo 88 816 ľudí. Celkovo na Slovensko prišlo 680 201 ľudí z Ukrajiny a späť sa vrátilo 439 544. (SME)

9. 8. 2022
|
09:22
|
Ekonomika

Z ukrajinského prístavu Čornomorsk vyplávali ďalšie dve lode s obilninami, oznámilo Turecko. Nákladná loď Ocean Lion vezie 64 720 ton obilnín do Južnej Kórey a plavidlo Rahmi Yagci preváža 5 300 ton slnečnicovej múky do Istanbulu.

Štyri lode s obilninami, ktoré vyplávali z Ukrajiny v nedeľu, už kotvia pri Istanbule a inšpektori ich skontrolujú v priebehu utorka, dodalo ministerstvo obrany. (TASR)

9. 8. 2022
|
08:36
|
Svet

Volodymyr Zelenskyj vyzval západné štáty, aby zakázali vstup všetkým ruským občanom. Zdôraznil, že by to boli najdôležitejšie sankcie. Rusi by podľa neho mali „žiť vo svojom vlastnom svete, kým nezmenia svoju filozofiu“. (The Guardian)

9. 8. 2022
|
07:57
|
Svet

Ruské sily v noci opäť ostreľovali Charkov a poškodili elektrický stĺp a električkové koľaje. Poškodený bol aj dvojposchodový dom, v ktorom sa nenachádzala vojenská infraštruktúra. Zatiaľ nie sú správy o obetiach alebo zranených.

"V noci bol Charkov znovu ostreľovaný. Desať minút po druhej hodine ráno sa ozvala séria výbuchov, boli najmenej štyri, "uviedol na sociálnej sieti Telegram starosta Charkova Ihor Terechov. (ČTK)

9. 8. 2022
|
07:51
|
Svet

Útok Ruska na Bachmut na východe Ukrajiny bol za posledný mesiac najúspešnejší v regióne Donbas, uviedlo britské ministerstvo obrany. Podarilo sa im však získať iba 10 kilometrov, teda postup bol menší, ako sa zrejme plánovalo.

Rusko tiež cez víkend pokračovalo v presúvaní síl na juhu Ukrajiny a zároveň v útokoch na ukrajinské pozície v Doneckej oblasti. (The Guardian)

9. 8. 2022
|
07:36
|
Svet

Spojené štáty poslali Ukrajine protiradarové strely, aby jej lietadlá mohli útočiť na ruské radarové systémy. Je to po prvý raz, čo Pentagon priznal poslanie predtým neoznámených striel Ukrajine.

Zástupca ministra obrany pre politiku Colin Kahl uviedol, že Spojené štáty poslali niekoľko striel, ale nespresnil koľko, kedy ich poslali ani aký druh to bol.

Nemenovaný predstaviteľ z oblasti obrany pre televíziu CNN povedal, že to boli strely AGM-88 HARM, ktoré majú dolet viac ako 48 kilometrov. Ukrajina zatiaľ verejne nepriznala, že by dostala alebo použila tieto strely (SITA)

9. 8. 2022
|
06:33
|
Svet

Populácia Mariupoľa by sa mala do roku 2025 zvýšiť na 350-tisíc ľudí, povedal podpredseda ruskej vlády Marat Khusnullin. Pred ruskou inváziou malo mesto 430-tisic obyvateľov. (NEXTA)

9. 8. 2022
|
06:26
|
Svet

Newyorský sudca podpísal rozkaz na zhabanie lietadla ruského oligarchu Andreja Skoča. Lietadlo Airbus A319-100 sa údajne nachádza v Kazachstane. Majetok oceliarskeho magnáta sa odhaduje na približne 6,6 miliardy dolárov.

USA už v júni schválil príkaz na zhabanie dvoch súkromných lietadiel oligarchu Romana Abramoviča a v máji sa zmocnili superjachty s názvom Amadea za asi 300 miliónov dolárov, ktorú vlastní oligarcha Sulejman Kerimov.

V apríli bola v prístave v Španielsku skonfiškovaná jachta Tango za 90 miliónov dolárov patriaca Viktorovi Vekseľbergovi, miliardárovi s úzkymi väzbami na ruského prezidenta Vladimira Putina. (TASR)

9. 8. 2022
|
06:13
|
Svet

Ukrajinský prezident Zelenskyj v tradičnom príhovore pripomenul jadrovú katastrofu v Černobyli. Poukázal tým na situáciu v Záporožskej atómovej elektrárne. Západ vyzval na prijatie ďalších sankcií voči Rusku.

Záporožská atómová elektráreň je najväčšou svojho druhu v Európe. Ruské invázne sily sa jej zmocnili ešte v marci. V uplynulých dňoch došlo v dôsledku ostreľovania k "vážnemu poškodeniu" niektorých jej objektov a musel byť vypnutý jeden z reaktorov.

Z ostreľovania sa navzájom obviňujú Kyjev s Moskvou.

"Svet by nemal zabúdať na Černobyľ a mal by si (tiež) pamätať, že Záporožská atómová elektráreň je najväčšou (svojho druhu) v Európe. Černobyľská katastrofa, to bol výbuch jedného reaktora. Záporožská elektráreň má šesť reaktorov," povedal Zelenskyj. (TASR)

Súvisiaci článok Ukrajina Rusko Online: Ukrajina útočila na ruské pozície v Melitopoli, okupanti dosiahli zisky pri Donecku Čítajte 

Vojna na Ukrajine

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Svet

Inzercia - Tlačové správy

 1. Slováci a peniaze: Na čo sporíme a koľko investujeme?
 2. Hasič vyrába knedle. Denne ich uvarí tisíc a má vypredané
 3. Dôležitosť duševnej pohody
 4. V Žiline projektujú železnice pre Londýn, Austráliu i Čínu
 5. Nakupovať viac ovocia a zeleniny sa oplatí každý deň
 6. Druhý diel komiksu Posledný Follower v denníku SME
 7. Púštne kráľovstvo: Prečo by ste mali navštíviť Jordánsko?
 8. Notebook s dvomi obrazovkami. Ako dlho si naň budete zvykať?
 1. Nivy oslávili prvé narodeniny a takmer 13 miliónov návštevníkov
 2. Zuzana Bednárová: V Prešove je ešte veľa vecí na zlepšovanie
 3. Dni nezábudiek prispejú na zachovanie prevádzky Linky dôvery
 4. Hasič vyrába knedle. Denne ich uvarí tisíc a má vypredané
 5. V Žiline projektujú železnice pre Londýn, Austráliu i Čínu
 6. Dôležitosť duševnej pohody
 7. Slováci a peniaze: Na čo sporíme a koľko investujeme?
 8. Metropolis ostáva bez inflačnej doložky
 1. Hasič vyrába knedle. Denne ich uvarí tisíc a má vypredané 10 819
 2. Notebook s dvomi obrazovkami. Ako dlho si naň budete zvykať? 7 285
 3. Púštne kráľovstvo: Prečo by ste mali navštíviť Jordánsko? 7 186
 4. Riskovali viac než iní. Jeden z nich sa slávy nedožil 5 935
 5. Nakupovať viac ovocia a zeleniny sa oplatí každý deň 5 886
 6. Piešťanská firma ovládla svet zubárskych kresiel 5 831
 7. Európska noc výskumníkov prináša zážitky s vedou opäť naživo 5 084
 8. Dôležitosť duševnej pohody 4 089
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Ukrajinský spravodaj

Rusku utekajú vojaci aj pracovná sila.


55m
Protesty v Iráne.

Podľa Esfandiariovej je dôležité, že protesty vedú ženy.


2 h
Alexej Navaľnyj.

Tím väzneného ruského opozičného politika Alexeja Navaľného má v úmysle obnoviť prácu štábov jeho podporovateľov v Rusku.


TASR 2 h
Zničený príves v meste Fort Myers Beach.

Hurikán si vyžiadal najmenej 68 obetí.


a 3 ďalší 3 h
SkryťZatvoriť reklamu