PEKING. Čínska armáda v pondelok oznámila, že pokračuje vo vojenskom cvičení v mori a vo vzduchu v oblastiach okolo Taiwanu. Rozsiahle manévre sa mali pôvodne skončiť v nedeľu.
Východné velenie armády a čínska štátna televízia uviedli, že pondelkové cvičenie je zamerané na nácvik útokov proti ponorkám, ako aj vojenských úderov na mori.

Potrebné varovanie pre USA a Taiwan
Pri ohlásení tohto bezprecedentného námorného a leteckého cvičenia v okolí Taiwanu minulý štvrtok Čína uviedla, že potrvá do nedele. Dosiaľ však oficiálne neoznámila jeho koniec.
Niektorí bezpečnostní analytici sa obávajú, že situácia v Taiwanskom prielive, najmä v oblasti neoficiálnej "stredovej línie", zostane napätá. Čínski komentátori sa vyjadrili, že takéto manévre by sa mohli konávať pravidelne.
Hovorca čínskeho ministerstva obrany označil v pondelok toto cvičenie za "potrebné varovanie" pre Spojené štáty a Taiwan. Podľa jeho slov ide o primeranú reakciu na ich "provokácie".
Hnev Pekingu vyvolala minulý týždeň návšteva predsedníčky americkej Snemovne reprezentantov Nancy Pelosiovej na Taiwane. Čínske vedenie takéto oficiálne kontakty iných krajín s Tchaj-pejom odmieta, pretože Peking považuje samosprávny ostrov Taiwan za súčasť jedinej ľudovej republiky.

Čína obhajuje pozastavenie rozhovorov s USA
Peking v reakcii na Pelosiovej návštevu po prvý raz skúšobne odpálil balistické rakety ponad Tchaj-pej a zastavil dialóg s Washingtonom vo viacerých oblastiach.
Tento krok čínske ministerstvo obrany v pondelok obhajovalo. Vyhlásilo, že Washington musí znášať "vážne dôsledky", informovala agentúra Reuters.
"Súčasná napätá situácia v Taiwanskom prielive je úplne vyprovokovaná a vytvorená americkou stranou z jej vlastnej iniciatívy a americká strana za to musí niesť plnú zodpovednosť a vážne dôsledky," vyhlásil hovorca čínskeho rezortu obrany.
Čínske vojenské cvičenia pri Taiwane
V nedeľu sa v blízkosti "stredovej línie" pohybovalo približne po desať vojenských lodí z Číny a Taiwanu, informoval podľa Reuters zdroj oboznámený so situáciou a zapojený do bezpečnostného plánovania.
Taiwanské ministerstvo obrany uviedlo, že čínske vojenské lode, lietadlá a drony simulovali útoky na ostrov a jeho námorné sily. Dodalo, že vyslalo lietadlá a lode v rámci "primeranej" reakcie.