PRAHA, BRATISLAVA. Spomínam si, že som chodila priamo po Pravčickej bráne, hovorí na jednej z tabúľ náučného chodníka Elisalex, manželka princa, ktorý sa v druhej polovici 19. storočia zaslúžil o rozvoj turistiky v Českom Švajčiarsku.
Aj týmto spôsobom približuje národný park na severozápade Česka návštevníkom minulosť a súčasnosť miestneho turizmu. Tabuľa stojí pri výhľade na najväčšiu pieskovcovú bránu v Európe. Dosahuje výšku 16 metrov.
„Pravčicku bránu navštevovali turisti viac ako 250 rokov,“ odpovedá jej na kreslenom obrázku správca národného parku zo súčasnosti.
„Za to obdobie vyšliapali v oblúku takmer 60 centimetrov silnú vrstvu pieskovca. Preto bol už v roku 1982 vstup na samotnú bránu zakázaný. Takto sme oddialili jej zánik a zachováme ju aj pre ďalšie generácie.“

Nechýbalo veľa a už to nemuselo platiť. Pravčická brána sa stala symbolom najväčšieho lesného požiaru, aký Česko zažilo. Niekoľko dní okolo nej horelo a keďže sa k nej nebolo možné dostať a cez dym nebolo nič vidno, nevedelo sa, či ešte stojí.
Pokojná noc
Stojí a hasiči sa v posledných dňoch zameriavajú na menšie požiare v jej okolí. Situáciu výrazne komplikujú horúčavy, vo štvrtok sa očakávalo až 36 stupňov. Hasiči však tvrdia, že oheň je už ako-tak pod kontrolou.
Pomohla aj pomoc zo zahraničia vrátane Slovenska, Talianska, Nemecka, Poľska či Švédska. Pred týždňom ešte horelo na tisícoch hektároch, v stredu večer už hovorili „len“ o 450 hektároch v rôznych častiach národného parku.