TCHAJ-PEJ, BRATISLAVA. V banke v centre Tchaj-peja sa v utorok zastavilo niekoľko ľudí a chceli si vybrať svoje úspory. Obávali sa totiž, že v stredu vypukne konflikt medzi Čínou a Taiwanom a banka brány zatvorí. Neprišlo ich však výnimočne veľa.
V utorok totiž ešte nebolo isté, či na ostrov príde predsedníčka americkej Snemovne reprezentantov Nancy Pelosiová. Nakoniec prišla ešte pred polnocou.
Išlo o najvyššie postavenú americkú političku na Taiwane za 25 rokov a Čína varovala, že tento krok bude považovať za nepriateľský a hodný odvetných opatrení.
Bankový úradník Joseph Čchiou v utorok počas fajčiarskej prestávky pre Guardian hovoril, že sa vojnového scenára neobáva, a preto on osobne s úsporami nepanikári. Taiwanci sú na vyhrážky, že Čína ostrov napadne, zvyknutí.
Počúvajú ich od roku 1949, keď sa ostrov od pevninskej Číny po občianskej vojne oddelil.
Ak má byť vojna, tak bude
„Nemá význam mať prehnané obavy. Videli sme to už pri ruskom napadnutí Ukrajiny. Ak sa to má stať, tak sa to stane,“ povedal Čchiou stoicky v čase, keď svetové médiá opakovali, že môže ísť o najväčšiu hrozbu vypuknutia konfliktu o Taiwan od jeho de facto nezávislosti.
Komunistická Čína tvrdí, že Taiwan je jej provinciou, aj keď na ostrove komunisti nikdy nevládli. Po príchode nacionalistov pod vedením Čankajšeka tu fungovala pravicová diktatúra.

Od 80. rokov minulého storočia je Taiwan liberálnou demokraciou. Ostrov je regionálnym spojencom a obchodným partnerom západného sveta.
Aj Taiwan, ktorý sa oficiálne nazýva Čínska republika, v ústave tvrdí, že má právo ovládať aj pevninskú Čínu. Týmto smerom však nekoná a namiesto toho sa snaží budovať obchodné vzťahy s pevninou.
Prieskumy na Taiwane ukazujú, že súčasný stav miestnym vyhovuje a v rovnakom duchu sa vyjadruje aj prezidentka Cchaj Jing-wen. „Nemusíme sa označovať za nezávislý štát, nezávislí už sme,“ cituje ju Guardian.