SME
Nedeľa, 14. august, 2022 | Meniny má Mojmír

Po atentáte zomrel zástupca chersonskej okupačnej správy Vitalij Gura (SME Minúta)

Vojna na Ukrajine pokračuje.

Kľúčové udalosti:

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Najnovšie správy o vojne na Ukrajine minúta po minúte:

Minútu po minúte sme ukončili, ďakujeme za pozornosť.

SkryťVypnúť reklamu
6. 8. 2022
|
23:00
|
Svet

Z Doneckej oblasti evakuovali počas prvého týždňa viac ako dvetisíc civilistov. Podľa ukrajinského ministerstva pre reintegráciu dočasne okupovaných území medzi evakuovanými boli ženy, deti, starší ľudia a ľudia so zdravotným postihnutím.

Povinná evakuácia z Doneckej oblasti začala 2. augusta. Ministerka pre reintegráciu Iryna Vereščuková ešte skôr uviedla, že z oblasti je potrebné evakuovať 200-tisíc ľudí. (SME)

6. 8. 2022
|
21:42
|
Svet
Dôležité

Prvýkrát od začiatku ruskej invázie v ukrajinskom prístave zakotvila loď plaviaca sa pod cudzou vlajkou, ktorá naloží tovar. Loď na prepravu sypkého materiálu Fulmar S plaviaca sa pod vlajkou Barbadosu naložia obilím.

Plavbu do ukrajinského prístavu Čornomorsk jej umožnila dohoda o obnove vývozu potravín, uviedol ukrajinský minister dopravy Oleksandr Kubrakov a poďakoval ukrajinským činiteľom a zástupcom Turecka a OSN, ktorí sa na dohode podieľali. V nasledujúcich týždňoch plánuje Kyjev zvýšiť počet priplávajúcich nákladných lodí na tri až päť za deň.

Ako prvá od začiatku invázie tento týždeň vyplávala z ukrajinského morského prístavu s nákladom ukrajinských poľnohospodárskych produktov loď Razoni. Plavidlo naložené kukuricou zvládlo inšpekciu v Istanbule a teraz mieri do libanonského prístavu. Ďalšie tri lode s kukuricou vyplávali z ukrajinských prístavov v piatok, momentálne čakajú na kontrolu pri čiernomorskom ústí Bosporskej úžiny. (ČTK)

Zdroj Facebook/Міністерство інфраструктури України
6. 8. 2022
|
21:30
|
Svet

Ukrajinská bezpečnostná služba zadržala dvoch mužov, podozrieva ich, že sú agentmi ruskej tajnej služby. Rusom mali pomáhať identifikovať ciele pre raketové útoky, ktoré zničili lodiarsku infraštruktúru v meste Mykolajiv na juhu Ukrajiny.

Zadržaní "nazhromaždili a nepriateľovi odovzdali dôležité spravodajské informácie o zariadeniach infraštruktúry, palivových skladoch, rozmiestnení a pohyboch personálu a o vybavení ukrajinských ozbrojených síl," uviedla bezpečnostná služba vo vyhlásení zverejnenom na platforme Telegram.

Rusi mali s pomocou dvojice zadržaných zničiť či poškodiť niekoľko podnikov na stavbu lodí a skladov paliva. Kedy k týmto útokom došlo, ukrajinská bezpečnostná služba nespresnila. Dodala len to, že obaja muži sú momentálne vo väzbe. (TASR)

6. 8. 2022
|
21:07
|
Svet

Cieľom ruských útokov je odpojiť Záporožskú elektráreň od ukrajinského energetického systému, tvrdí Energoatom. Ukrajinská štátna spoločnosť uvádza, že Rusi chcú zničiť infraštruktúru a prenos energie. (SME)

6. 8. 2022
|
17:52
|
Svet
Dôležité

Po atentáte zomrel zástupca chersonskej okupačnej správy Vitalij Gura, ktorý kolaboroval s Moskvou. Guru postrelili pred jeho domov v Novej Kachovke, zomrel v nemocnici na následky strelných poranení, píšu ruské médiá.

Kachovský okres leží pri brehoch rieky Dnepr, asi 70 kilometrov východne od Chersonu. (SME)

6. 8. 2022
|
17:11
|
Svet

Severné Macedónsko dodalo Ukrajine tanky a bojové lietadlá, informoval Zelenského poradca Mychajlo Podoľak. Už skôr sa podľa agentúry Nexta uvádzalo, že Skopje odovzdá Kyjevu štyri útočné lietadlá Su-24.

"Nezáleží na tom, aká veľká je krajina alebo aké veľké je jej HDP, dôležité je, aké máte srdce. Mnohé štáty dnes prejavujú viac odvahy ako polovica G20," uviedol. (SME)

6. 8. 2022
|
16:27
|
Svet

Turecko bude za časť dodávok ruského zemného plynu platiť v rubľoch, potvrdil turecký prezident. Krajina je veľmi závislá od ruských energií, preto sa snaží zachovať v sporoch Moskvy so Západom nestrannosť.

"Naše dvere sú otvorené pre každého... Jedna dobrá správa týkajúca sa tejto návštevy v Soči je, že sme sa s pánom Putinom dohodli na rubli," povedal podľa AFP Erdogan tureckým novinárom počas spiatočného letu zo Soči.

"Keďže budeme tento obchod vykonávať v rubľoch, samozrejme to prinesie peniaze Turecku a Rusku," dodal turecký prezident, ktorý s Putinom rokoval viac ako štyri hodiny. (TASR)

6. 8. 2022
|
16:25
|
Svet

Ukrajinskí partizáni spáchali atentát na zástupcu chersonskej okupačnej správy, ktorý kolaboroval s Moskvou po ruskej invázii do Ukrajiny. Vitalija Guru postrelili pred jeho domov v Novej Kachovke, je vo vážnom stave. (SME)

6. 8. 2022
|
16:06
|
Domov

Radiačná situácia je na Slovensku stabilná, vraví hlavný hygienik Mikas v súvislosti s požiarom v Záporožskej jadrovej elektrárni. Úrad verejného zdravotníctva radiačnú situáciu naďalej monitoruje.

"Aj napriek už medializovaným delostreleckým útokom na Záporožskú jadrovú elektráreň neboli na našom území prostredníctvom siete včasného varovania detegované odchýlky od dlhodobých priemerov hodnôt dávkových príkonov gama žiarenia v ovzduší," povedal Mikas. (TASR)

6. 8. 2022
|
12:55
|
Svet
Dôležité

V Záporožskej elektrárni hrozí únik radiácie. Energoatom odstavil po ostreľovaní jeden z troch prevádzkovaných blokov. "Existuje riziko úniku vodíka a rozprášenia rádioaktívnych látok. Hrozí vysoké nebezpečenstvo požiaru,“ uviedol ukrajinský prevádzkovateľ.

Elektrárni sa aktivovali núdzové ochranné opatrenia. Pri ostreľovaní bola p oškodená aj "dusíkovo-kyslíková stanica a spoločná pomocná budova".

Záporožskú elektráreň v piatok opäť ohrozili rakety. "Okolo 14:30 boli zaznamenané tri zásahy blízko priemyselného areálu Záporožskej jadrovej elektrárne," uviedla firma, podľa ktorej bolo pri útoku poškodené vedenie vysokého napätia.

Večer spoločnosť informovala, že ruské sily ostreľovali areál druhýkrát. "Existuje nebezpečenstvo úniku vodíka a rozptylu rádioaktívnych látok," uviedla firma. (SME)

6. 8. 2022
|
12:18
|
Svet

Spoločnosť Meta odstránila sieť instagramových účtov prevádzkovaných trollou farmou v Petrohrade v Rusku, uvádza the Kyiv Independent podľa najnovšej správy o globálnych hrozbách. (The Guardian)

6. 8. 2022
|
12:06
|
Svet

Európska komisia pripravila nový projekt finančnej pomoci Ukrajine vo výške osem miliárd eur, informovali Politico a Reuters. (NEXTA)

6. 8. 2022
|
11:54
|
Svet

Predseda OSN varoval pred hrozbou, ktorú predstavujú jadrové zbrane. "Ľudstvo sa hrá s nabitou zbraňou," povedal Guterres v hirošimskom Parku mieru pri príležitosti 77. výročia zhodenia atómovej bomby.

"Krízy s vážnym jadrovým podtextom sa rýchlo šíria — od Blízkeho východu cez Kórejský polostrov až po ruskú inváziu na Ukrajinu." dodal.

Jadrové odzbrojenie stroskotalo podľa Guterresa už predtým, ako Rusko spustilo vojnu proti Ukrajine. Zníženie počtu takmer 13-tisíc jadrových zbraní na celom svete je tak ešte zložitejšie.

"Vždy musíme mať na pamäti hrôzy Hirošimy a uznať, že jediným riešením, ako sa zbaviť jadrovej hrozby, je nemať žiadne jadrové zbrane," vyhlásil Guterres, ktorý za svoj prejav zožal potlesk. (TASR)

António Guterres počas prejavu v Hirošime.
Zdroj Twitter/António Guterres
6. 8. 2022
|
11:32
|
Svet

Vojna na Ukrajine vstúpi do novej fázy, predpokladá britské ministerstvo obrany. Ukrajinské sily sa zameriavajú na ničenie mostov, muničných skladov a železničné spojenia s rastúcou frekvenciou v južných regiónoch Ukrajiny.

Ukrajinské sily sa snažia narušiť logistiku ruskej armády. Najťažšie boje sa podľa Britov presunú na približne 350 kilometrov dlhú frontovú líniu, ktorá sa tiahne juhozápadne od Záporožia po Cherson paralelne s riekou Dneper. (The Guardian)

6. 8. 2022
|
10:48
|
Domov

Hraničnými priechodmi prešlo na Slovensko v piatok z Ukrajiny 2806 ľudí. Z toho bolo 706 mužov, 1471 žien a 629 detí. Zo Slovenska na Ukrajinu prešlo hranicu 2992 osôb. (TASR)

6. 8. 2022
|
10:20
|
Svet

Regionálna šéfka Amnesty International na Ukrajine Oksana Pokaľčuková rezignovala na svoju funkciu po kritike organizácie na adresu ukrajinskej armády.

Organizácia totiž uviedla, že ukrajinské jednotky ohrozujú civilistov nasadením svojich vojakov v obývaných oblastiach.

Správa, ktorú vydala, nijakým spôsobom nezohľadňovala pozíciu ukrajinského ministerstva obrany, uviedla Pokaľčuková v noci na sociálnej sieti Facebook.

"Výsledkom tohto organizácia nevedomky vytvorila materiál, ktorý znel ako podpora pre ruské naratívy. V úsilí chrániť civilistov sa táto štúdia stala nástrojom propagandy," konštatovala.

"Bolí ma to priznať, ale s vedením Amnesty International sme sa nezhodli na hodnotách. Preto som sa rozhodla z organizácie odísť," dodala. (TASR)

6. 8. 2022
|
09:06
|
Domov

Správy pre ľudí z Ukrajiny: Затверджено нового посла США. Споживання пива падає, але курки на трасі все ще бігають.

Сьогоднішній випуск «Актуальні новини» готовий. Anglickú verziu si môžete prečítať tu. (SME)

6. 8. 2022
|
07:56
|
Svet

Ruskí vojaci sa na východe Ukrajiny snažia o útočné operácie, na juhu sa chystajú k obrane už obsadených území, tvrdí Kyjev. V noci ruské delostrelecké, raketové a letecké útoky zasiahli mestá Mykolajiv, Záporožie a Nikopol, ostreľovaná bola aj Sumská oblasť.

Gubernátor Dnepropetrovskej oblasti Valentyn Rezničenko na sociálnych sieťach informoval o troch zranených po nočnom ostreľovaní oblasti. Nikopol a okolie podľa neho ruská armáda ostreľovala z raketometov Grad, na oblasť okolo mesta Kryvyj Rih mierila delostrelecká paľba. V Nikopole bolo poničených päť činžiakov a asi 40 menších obytných domov a škôlka, bez prúdu aj tečúcej vody zostalo niekoľko tisíc domácností, dodal Rezničenko.

Ruská armáda a separatisti na východe pokračujú podľa ukrajinského štábu v snahe o útok predovšetkým v okolí Bachmutu a Avdijivky neďaleko Donecka. Pri Bachmute pokračovali letecké a delostrelecké útoky na pozície ukrajinských obrancov. Na obce Pervomajske, Voďane, Opytne dopadali rakety a delostrelecké granáty.

Podľa ukrajinského veliteľstva "Juh" pokračujú ukrajinské útoky na veliteľstvo okupačných jednotiek v okolí Chersonu a tiež na sklady munície, Ukrajinci tvrdia, že zničili šesť skladov.

Na sociálnych sieťach sa tiež objavili informácie o explóziách v blízkosti mosta cez rieku Inhulec v obci Darivka východne od Chersonu. Kyjev už niekoľko dní hovorí o začiatku ofenzívnych operácií mieriacich k oslobodeniu kľúčového Chersonu, ukrajinské sily získali späť niekoľko desiatok obcí v jeho okolí a ruská strana do oblasti presúva ďalšie jednotky v snahe posilniť obranu. (ČTK)

6. 8. 2022
|
06:20
|
Svet

USA pripravujú ďalšiu vojenskú pomoc pre Ukrajinu vo výške jednej miliardy dolárov, informovala agentúra Reuters s odvolaním sa na tri anonymné zdroje oboznámené so situáciou. Detaily balíka pomoci by mali byť oznámiť v pondelok.

Podľa Reuters by mal obsahovať muníciu do mobilných raketových systémov HIMARS, až 50 pásových obrnených transportérov M113 a muníciu do systémov protivzdušnej obrany NASAMS. Americký prezident Joe Biden ešte tento balík nepodpísal a jeho hodnota i konkrétny vojenský materiál sa tak môže do budúceho týždňa zmeniť, dodáva agentúra.

Spojené štáty naposledy oznámili nový balík vojenskej pomoci pre Ukrajinu v hodnote 550 miliónov dolárov (538 miliónov eur) v pondelok. Hovorca americkej Rady pre národnú bezpečnosť John Kirby vtedy novinárom povedal, že hodnota vojenskej pomoci USA pre Ukrajinu od nástupu prezidenta Bidena do funkcie tak presiahne osem miliárd dolárov. (TASR)

5. 8. 2022
|
23:52
|
Svet

Rusko musí prevziať zodpovednosť za akt teroru, vyhlásil ukrajinský prezident Zelenskyj. Vyjadril sa tak po tom, ako sa Moskva a Kyjev navzájom obvinili z ostreľovania najväčšej jadrovej elektrárne v Európe.

"Dnes sa okupanti postarali o ďalšiu mimoriadne rizikovú situáciu pre celú Európu: zasiahli Záporožskú atómovú elektráreň až dvakrát. Akékoľvek bombardovanie tohto miesta je nehanebný zločin, akt teroru," uviedol Zelenskyj vo svojom video prejave.

Rusko už predtým obvinilo z útoku na Záporožskú atómovú elektráreň ukrajinské sily a Zelenského vládu obvinilo z "jadrového terorizmu".

"Rusko musí prevziať zodpovednosť za samotný fakt, že vytvára hrozbu pre atómovú elektráreň. A to nie je len ďalší argument v prospech uznania Ruska ako štátneho sponzora terorizmu. Je to tiež argument v prospech uplatňovania prísnych sankcií voči celému ruskému jadrovému priemyslu – počnúc ruskou štátnou jadrovou spoločnosťou Rosatomom, až po všetky súvisiace spoločnosti a jednotlivcov," vyhlásil ukrajinský prezident. (TASR)

Vojna na Ukrajine

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Svet

Inzercia - Tlačové správy

 1. Domčeky trulli mali byť dočasným bývaním v snahe neplatiť dane
 2. Energetici prinavrátia Pečnianskemu lesu pôvodnú biodiverzitu
 3. Kupón na cestu do Thajska, USA a Vietnamu so zľavou 888 eur
 4. Najbohatšie mesto v stredoveku, divoký západ na Slovensku
 5. Kam príde, tam vypredá. Nitran vymýšľal vlastný cider dva roky
 6. Prehľad a automatizácia
 7. Odomknite si články na mobile a počítači. Stačí jedno predplatné
 8. Na Oravskej priehrade s Kalim aj Spievankovom. Vidíme sa naživo
 1. Domčeky trulli mali byť dočasným bývaním v snahe neplatiť dane
 2. Energetici prinavrátia Pečnianskemu lesu pôvodnú biodiverzitu
 3. Z vývoja paliva pre Formulu 1 ťažia aj bežní vodiči
 4. Trenčín potrebuje nový impulz!
 5. Shell: So znižovaním emisií to myslíme vážne
 6. Sezóna slovenského ovocia je v plnom prúde
 7. Kupón na cestu do Thajska, USA a Vietnamu so zľavou 888 eur
 8. Najbohatšie mesto v stredoveku, divoký západ na Slovensku
 1. Domčeky trulli mali byť dočasným bývaním v snahe neplatiť dane 19 263
 2. Kam príde, tam vypredá. Nitran vymýšľal vlastný cider dva roky 15 401
 3. Najbohatšie mesto v stredoveku, divoký západ na Slovensku 13 077
 4. Kupón na cestu do Thajska, USA a Vietnamu so zľavou 888 eur 7 721
 5. 100 ovocných druhov, ktoré u nás dokážeme pestovať 3 986
 6. Dráčik nepúta príbehom, ale perlami ducha 2 749
 7. Pláže Dominikánskej republiky kraľujú medzi najlepšími na svete 2 665
 8. Odomknite si články na mobile a počítači. Stačí jedno predplatné 2 308
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Ukrajinci pochovávajú obete ruskej agresie už štyri mesiace.

Rubižne patrí do ukrajinskej Luhanskej oblasti.


TASR 28m
Proroctvo je veda o tom, ako sa mýliť v predpovediach o budúcnosti. Budúcnosť je vždy prekvapením, takže uvidíme. Každopádne, ja to mám s proroctvami veľmi zlé, hovorí Salman Rushdie.

Kritike čelia bezpečnostné opatrenia podujatia, kde na spisovateľa zaútočili.


2 h
J.K. Rowlingová

Podozrivý účet na Twitteri si užívateľ založil údajne v Pakistane a zverejnil na ňom aj príspevky vychvaľujúce útočníka na Rushdieho.


TASR 3 h
Hasiči zasahujú pri požiari v Egypte.

Presná príčina požiaru ešte nie je známa.


TASR 4 h
SkryťZatvoriť reklamu