TCHAJ-PEJ. Predsedníčka americkej Snemovne reprezentantov Nancy Pelosiová pricestovala v utorok na Taiwan aj napriek varovaniam Číny pred "vážnymi dôsledkami" takejto návštevy. TASR o tom informuje na základe správ agentúry AP a denníka Financial Times.
Pelosiovej lietadlo pristálo v taiwanskej metropole Tchaj-pej neskoro večer miestneho času. Šéfka dolnej komory amerického Kongresu sa tak stala najvyššie postavenou predstaviteľkou Spojených štátov na návšteve tohto samosprávneho ostrova za 25 rokov.
Pelosiová a delegácia Kongresu, ktorá ju sprevádza, po príchode na Taiwan zverejnili vyhlásenie, v ktorom uviedli, že návšteva „je prejavom neochvejného záväzku USA voči podpore rozvíjajúcej sa demokracie Taiwanu".
„Naše diskusie s lídrami Taiwanu sa sústredia na potvrdenie podpory našim partnerom a posilnenie našich spoločných záujmov, vrátane slobodného a otvoreného indo-tichomorského regiónu," konštatuje vyhlásenie.
„Solidarita USA s 23 miliónmi obyvateľov Taiwanu je dnes dôležitejšia ako kedykoľvek doteraz, keďže svet čelí voľbe medzi autokraciou a demokraciou," dodáva vyhlásenie.
Peking hovorí o narušení zvrchovanosti Číny
Čínske ministerstvo zahraničných vecí Pelosiovej návštevu ostro odsúdilo. Vo vyhlásení uviedlo, že táto cesta má závažný dopad na politické základy čínsko-amerických vzťahov a narúša zvrchovanosť Číny.
"Návšteva podkopáva mier a stabilitu v Taiwanskej úžine a vysiela vážne mienený signál separatistickým silám usilujúcim sa o nezávislosť Taiwanu," napísalo čínske ministerstvo vo vyhlásení, ktoré zverejnila oficiálna tlačová agentúra Nová Čína.
"Čína sa proti tomu dôrazne ohradzuje a ostro to odsudzuje. Na svete existuje iba jedna Čína, Taiwan je neodcudziteľnou súčasťou čínskeho územia a vláda Čínskej ľudovej republiky je jedinou legálnou vládou zastupujúcou celú Čínu," dodalo ministerstvo.

Čína spustila vojenské operácie
Čínska armáda bola v reakcii uvedená do stavu zvýšenej pohotovosti. Na šiestich miestach okolo Taiwanu spustila cvičné manévre, ktoré potrvajú do nedele. Podľa čínskeho rezortu obrany v niektorých prípadoch armáda použije aj ostrú muníciu.
Cvičenie podľa hovorcu ministerstva slúži na obranu čínskej národnej zvrchovanosti a územnej integrity a ako "vážne odstrašenie po nedávnom navýšení negatívnych krokov Spojených štátov v otázke Taiwanu". Peking sa podľa hovorcu bráni "zasahovaniu zahraničných síl a separatistickým pokusom síl pre nezávislosť od Taiwanu".
Taiwanské ministerstvo obrany neskôr na sociálnej sieti twitter uviedlo, že 21 lietadiel čínskej armády, z toho 18 stíhačiek, vstúpilo do takzvanej identifikačnej zóny vzdušnej obrany (ADIZ).
ADIZ nie je to isté ako vzdušný priestor Taiwanu. Identifikačná zóna vzdušnej obrany zaberá oveľa väčšiu oblasť, ktorá sa dokonca prekrýva aj s čínskou identifikačnou zónou protivzdušnej obrany, vysvetľuje agentúra AFP.
Napätie medzi USA a Čínou
Čína považuje Taiwan za súčasť svojho územia a snaží sa ho diplomaticky izolovať. Nevylučuje ani použitie sily.
Už v predchádzajúcich dňoch Peking čoraz dôraznejšie varoval Washington, aby sa "nezahrával s ohňom". Správy o plánoch americkej političky vyvolali zvýšené napätie medzi oboma veľmocami.
Peking vníma cesty zahraničných predstaviteľov na Taiwan ako prejav uznania nezávislosti ostrova. Pelosiovej cestu preto berie ako provokáciu, za ktorú USA "zaplatia".
Washington sa snažil Peking uistiť, že politika Spojených štátov voči Taiwanu sa nijako nemení.