SME
Nedeľa, 14. august, 2022 | Meniny má Mojmír

Návrat turbíny nie je možný, tvrdí Gazprom a vyhovára sa na sankcie (SME Minúta)

Vojna na Ukrajine pokračuje.

Kľúčové udalosti:

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Najnovšie správy o vojne na Ukrajine minúta po minúte:

Minútu po minúte sme ukončili, ďakujeme za pozornosť.

SkryťVypnúť reklamu
3. 8. 2022
|
23:47
|
Svet

Prezident Zelenskyj skritizoval globálnu bezpečnostnú architektúru aj Schrödera. "Je jednoducho nechutné, keď bývalí predstavitelia mocných štátov s európskymi hodnotami pracujú pre Rusko, ktoré proti týmto hodnotám bojuje," uviedol.

Ukrajinský prezident bývalého nemeckého kancelára nemenoval, no ten na svojej nedávnej ceste do Moskvy vyhlásil, že Rusko je ochotné vyjednávať o prímerí. Schröder je považovaný za osobného priateľa ruského prezidenta Putina.

Zelenskyj tiež tvrdí, že konfliktné situácie na Balkáne a okolo Taiwanu a potenciálne aj na Kaukaze sú dôsledkom nefunkčnej globálnej bezpečnostnej architektúry. Znovu obvinil Rusko z porušovania medzinárodného práva vedením agresívnej vojny proti Ukrajine.

"Sloboda každého národa v Európe i inde vo svete je krehká. Túto krehkosť je možné ochrániť len spoločným postupom a aby to dlhodobo fungovalo, musí existovať účinná globálna bezpečnostná architektúra, ktorá zabezpečí, že žiadny štát sa už nikdy nebude môcť uchýliť k teroru voči inému štátu, "povedal Zelenskyj. (ČTK)

3. 8. 2022
|
23:32
|
Svet

Generálny tajomník OSN António Guterres vytvorí misiu, ktorá má zhromaždiť fakty o útoku na väznicu v Rusmi okupovanej Olenivke na východe Ukrajiny. V zariadení zahynuli desiatky ukrajinských vojnových zajatcov.

Z útoku sa navzájom obviňujú Kyjev a Moskva. "Dostali sme od Ruskej federácie aj od Ukrajiny žiadosti o vyšetrovanie," povedal Guterres na tlačovke..

"Rozhodol som sa zriadiť v súlade s mojimi kompetenciami a právomocami misiu na zhromažďovanie faktov," pokračoval Guterres s tým, že nemá právomoc vyšetrovať trestné činy. Podmienky misie sa spresňujú a ako šéf OSN doplnil, dúfa, že Rusko a Ukrajina sa na nich dohodnú. (TASR)

3. 8. 2022
|
20:27
|
Svet

Ukrajina začne sťahovanie svojich síl z mierovej misie pod vedením NATO v Kosove, v súčastnosti tam má kontingent 40 vojakov. Zelenskyj vydal nariadenie ešte v marci, po napadnutí Ruskom. (TASR)

3. 8. 2022
|
19:01
|
Svet

Ukrajinské prístavy môžu opustiť tri lode s obilninami denne. Podľa hovorcu OSN  Dujarrica čaká na vyplávanie v ukrajinských prístavoch približne 27 naložených lodí, ktoré majú potrebné povolenia. (Sky News)

3. 8. 2022
|
18:34
|
Svet
Dôležité

Gazprom tvrdí, že návrat turbíny pre plynovod Nord Stream 1 do Ruska je pre západné sankcie nemožný. Podnik chýbajúcou turbínou odôvodňuje obmedzenie dodávok. Sankcie sa podľa Nemecka na turbínu nevzťahujú. (ČTK)

3. 8. 2022
|
18:27
|
Svet

Akékoľvek rokovania o mieri by boli podmienené prímerím a stiahnutím ruských jednotiek z Ukrajiny, povedal Zelenského poradca Podoľak v reakcii na vyjadrenia bývalého nemeckého kancelára Schrödera.

"Moskva jednou rukou zvyšuje úroveň teroru a druhou vyzýva na kapituláciu. Ak chce Moskva dialóg, je to na nich. Najprv prímerie a stiahnutie jednotiek, potom - konštruktívne," napísal Podoľak v príspevku na sociálnej sieti Twitter. Schrödera v ňom nazval "hlasom ruského cárskeho dvora".

Schröder, ktorý je priateľom prezidenta Putina, povedal, že dohoda o obnovení vývozu ukrajinského obilia by mohla otvoriť cestu k dosiahnutiu prímeria. Zároveň potvrdil, že sa so šéfom Kremľa minulý týždeň stretol v Moskve. (TASR)

3. 8. 2022
|
16:55
|
Svet

Rusko pošle svoje jednotky smerom k Zelenského rodného mestu Kryvyj Rih, ktoré je v Dnepropetrovskej oblasti. Ukrajinská armáda varuje, že ruské sily pripravujú protiofenzívu s cieľom dostať sa k hranici Chersonského regiónu.

Ukrajina sa snaží oslabiť ruské pozície v tomto regióne útočením na zásobovanie a skládky munície raketami od západných spojencov.

Ruskí vojaci podľa ukrajinskej armády skúmajú pivnice, aby ich premenili na bombové kryty na uskladnenie munície. (The Guardian)

3. 8. 2022
|
15:05
|
Svet

Ukrajinský prezident mierne spochybnil dôležitosť prvej lode s obilím. Podľa Zelenského zásielka podľa neho predstavuje len zlomok z úrody, ktoré musí Kyjev predať, aby mohol zachrániť ekonomiku.

Zelenskyj sa takto vyjadril v online prejave k študentom 21 austrálskych univerzít na podujatí Austrálskej národnej univerzity v Canberre. Podľa prezidenta bude potrebný dlhší čas, aby sa ukázalo, či dôjde aj k ďalším zásielkam obilia. "Len nedávno sa nám podarilo, vďaka partnerstvu s OSN a Tureckom, (vyplaviť) prvú loď so zásielkou obilia, no to je stále nič. Dúfame však, že ide o trend, ktorý bude pokračovať," povedal.

Ukrajinský prezident dodal, že Kyjev musí vyviezť minimálne desať miliónov ton obilia, aby mohol znížiť rozpočtový deficit, ktorý sa mesačne pohybuje na úrovni päť miliárd dolárov. (TASR)

3. 8. 2022
|
14:46
|
Svet

Ukrajinským utečencom hrozí v hostiteľských krajinách dezinformačná kampaň. Vyplýva to z najnovšej správy charitatívnej humanitárnej organizácie World Vision.

Nepravdivé správy zveličujúce skutočnosti o tom, koľko pomoci dostávajú utečenci v porovnaní s miestnymi obyvateľmi, ako aj spájanie týchto utečencov s násilnými trestnými činmi či politickým extrémizmom by mohli spôsobiť vyhrotenie ich vzťahov s miestnymi obyvateľmi.

Zmienená organizácia to uvádza vo svojej správe nazvanej "Warm Welcomes, Lurking Tensions" (Srdečné prijatie, číhajúce napätie). Upozorňuje v nej tiež na skutočnosť, že tvrdenia zamerané proti ukrajinským utečencom sa už šíria na sociálnych sieťach či aj v niektorých úzko zameraných "špecifických" médiách v okolitých krajinách.

Tvrdenia, aké by mohli podnietiť protiutečenecké nálady, sa podľa správy tejto organizácie už šíria v Rumunsku, Moldavsku, Poľsku a ďalších krajinách strednej a východnej Európy. 

Už vo februári 2023 by podľa správy mohlo medzi deťmi utečencov a miestnych dochádzať k slovným či fyzickým útokom, a deti utečencov by tiež mohli byť vystavené obchodovaniu s ľuďmi a ďalším obdobným nebezpečenstvám. (TASR)

3. 8. 2022
|
14:09
|
Svet

Z Ukrajiny prišlo v utorok do Maďarska 12 659 ľudí. Potvrdenie na dočasný pobyt v Maďarsku s platnosťou na 30 dní vystavili 274 osobám.

Počet utečencov, ktorí pricestovali z Ukrajiny do Maďarska od vypuknutia vojny prekročil 900-tisíc. Vyše 26-tisíc osobám z nich udelili maďarské orgány štatút utečenca, ostatní pokračovali v ceste do iných európskych krajín. (TASR)

3. 8. 2022
|
13:50
|
Svet

Fínski colníci zhabali na hranici s Ruskom drony a ďalšie sankcionované predmety, ktoré by mohli byť použité na posilnenie "priemyselných a vojenských schopností" Moskvy.

Colná správa priblížila, že od 22. do 27. júla vykonala na hraniciach s Ruskom vyše 2 500 kontrol, pričom zistili zhruba sto prípadov, keď cestujúci prevážali tovar zasiahnutý sankciami.

Colníci zaistili okrem iného luxusné predmety či objekty, ktoré by sa dali využiť na vojenské účely, ako napríklad "nástroje využívané v námornej doprave". Predstaviteľ fínskej colnej správy Mikko Gronberg uviedol, že zhabané boli aj drony a ďalšie predmety, ktoré momentálne nemôže bližšie komentovať. (TASR)

3. 8. 2022
|
13:21
|
Svet

Od začiatku vojny prišlo o svoje byty a domy 3,5 milióna ľudí. Uviedlo to ukrajinské ministerstvo obrany. Rezort dodal, že od začiatku vojny bolo na Ukrajine zničených alebo poškodených najmenej 140-tisíc obytných budov. (Sky News)

3. 8. 2022
|
13:06
|
Svet

Rusko tvrdí, že v Ľvovskej oblasti zničilo sklad zbraní dodaných Západom. Ruské ministerstvo obrany nešpecifikovalo, aké druhy zbraní boli pri útoku zničené.

"Vysoko presné rakety dlhého doletu odpálené zo vzduchu zničili v blízkosti mesta Radechiv v Ľvovskej oblasti sklad zbraní a munície zahraničnej výroby dodaných kyjevskému režimu z Poľska," uviedlo ruské ministerstvo obrany.

Gubernátor Ľvovskej oblasti Maksym Kozyckyj podľa denníka Guardian v stredu ráno prostredníctvom aplikácie Telegram potvrdil, že Ľvovská oblasť bola v utorok večer terčom útoku, pri ktorom bol zasiahnutý objekt vojenskej infraštruktúry neďaleko Radechiva. K zraneniu osôb nedošlo. (TASR)

3. 8. 2022
|
12:47
|
Svet

Hraničnými priechodmi prešlo včera 2837 ľudí z Ukrajiny. Z toho bolo 694 mužov, 1549 žien a 594 detí. O dočasné útočisko požiadalo 154 žiadateľov. Zo Slovenska na Ukrajinu prešlo hranicu 3216 osôb.

Celkový počet osôb, ktoré vstúpili na územie Slovenska od začiatku vojny na Ukrajine, je 662 241. Počet udelených dočasných útočísk predstavuje 88 043. Zo Slovenska na Ukrajinu odišlo od začiatku vojny 420 981 osôb. (TASR)

3. 8. 2022
|
12:28
|
Svet

Čína nesmie pomáhať Rusku vo vojne na Ukrajine, vyhlásil Zelenskyj. Ukrajinský prezident v online prejave k austrálskym študentom povedal, že by bol rád, keby sa Čína pridala ku krajinám, ktoré inváziu ruských síl odsudzujú.

Na otázku jedného zo študentov, týkajúcu sa postoja Pekingu, Zelenskyj uviedol: "Čo sa týka aktuálnej situácie, Čína balansuje a skutočne si zachováva neutralitu. A budem úprimný, táto neutralita je lepšia, ako keby sa Čína pridala k Rusku." "Je pre nás dôležité, aby Čína Rusku nepomáhala," dodal prezident.

Čína sa odmietla kriticky vyjadrovať o vojne na Ukrajine a takisto ju ani neoznačuje pojmom invázia. Peking zároveň odsúdil sankcie voči Rusku. (SME)

3. 8. 2022
|
12:21
|
Svet

Ruské sily sa neúspešne snažia postúpiť k mestu Bachmut. Uviedol to generálny štáb ukrajinskej armády v aktualizácii správy o vývoji vojny. Podľa jeho vyjadrenia sa ruskí vojaci pohli k Bachmutu, ale boli zatlačení naspäť.

„Ofenzíva, ktorú nepriateľ začal v oblasti obce Berestove, bola neúspešná a ustúpil,“ uviedol generálny štáb.

Ukrajinská armáda dodala, že rovnaká situácia je východne od obcí Semyhirja a Kodema. „Ukrajinskí vojaci spôsobili škody v smeroch na Kodemu a Semyhirju a donútili okupantov ustúpiť,“ konštatovala armáda.

Ruské sily sa podľa Kyjiva pokúšali o postup aj smerom k mestu Avdijivka. „Nepriateľ bombardoval Avdijivku. Snažil sa zlepšiť svoju taktickú pozíciu, ale neúspešne a so stratami ustúpil,“ poznamenal štáb. (CNN)

3. 8. 2022
|
12:14
|
Svet
Dôležité

Prvá loď s ukrajinskou kukuricou môže pokračovať v plavbe, oznámilo turecké ministerstvo obrany. Loď prepláva cez Istanbulský Bosporský prieliv a zamieri do svojho konečného cieľa, Libanonu.

Ministerstvo uviedlo, že inšpekčný tím dokončil kontrolu na palube Razoni plávajúcej pod vlajkou Sierry Leone. V delegácii boli predstavitelia Ukrajiny, Ruska, Turecka a OSN. Razoni kotví pri pobreží Istanbulu v Čiernom mori, neďaleko ústia Bosporu. (Associated Press)

Zdroj TASR/AP
3. 8. 2022
|
11:58
|
Svet
Dôležité

Ponechanie zvyšných jadrových elektrární v prevádzke dáva zmysel, tvrdí nemecký kancelár. Scholz takisto uviedol, že argumenty Ruska pre zníženie dodávok plynu týkajúce sa chýbajúcej turbíny neobstoja.

"Pokiaľ ide o dodávky energií v Nemecku, tie posledné tri jadrové elektrárne sú relevantné výhradne na produkciu elektriny a len pre malú časť z nej. Avšak ich ponechanie v prevádzke dáva zmysel," uviedol Scholz.

Nemecko plánovalo zavrieť svoje atómové elektrárne 31. decembra. Ruský útok na Ukrajinu a následné západné sankcie proti Moskve a problémy s dodávkami ruských energií tento plán spochybnili.

Scholz takisto vyhlásil, že sporná turbína pre plynovod Nord Stream 1 je opravená a môže byť kedykoľvek dodaná do Ruska.

Nemecký kancelár v stredu navštívil závod spoločnosti Siemens Energy v meste Mülheim an der Ruhr, kde sa turbína po dodaní z Kanady nachádza. "Tá turbína je tu, čaká na odoslanie, len niekto musí povedať, že ju chce, a potom tam rýchlo bude." Scholz zdôraznil, že neexistuje dôvod, prečo by turbína nemohla byť poslaná do Ruska. Je vo výbornom stave a jej použitiu nebránia ani sankcie. (TASR)

Zdroj TASR/AP
3. 8. 2022
|
11:51
|
Svet

Loď s ukrajinskou kukuricou kotví pri Turecku a čaká na kontrolu. Razoni, ktorá sa plaví pod vlajkou Sierra Leone, vezie 26-tisíc ton kukurice a na plavbu z Odesy sa vydala v pondelok. Jej cieľovou destináciou je Libanon.

Predstavitelia Ukrajiny, Ruska, Turecka a OSN loď skontrolujú v súlade s dohodou z 22. júla o vývoze ukrajinského obilia, ako aj ruského obilia a hnojív, cez bezpečné koridory v Čiernom mori. (SME)

3. 8. 2022
|
11:47
|
Svet

Rusko podporuje snahu junty "stabilizovať" situáciu v Mjanmarsku, vyhlásil Lavrov. Zatiaľ čo sa vzťahy Moskvy so Západom zhoršujú pre inváziu na Ukrajine, Kremeľ sa usiluje posilňovať kontakty s krajinami Blízkeho východu, Ázie a Afriky.

Lavrov sa v hlavnom meste Mjanmarska Nepjito stretol so svojím rezortným kolegom U Njan Winom a dvoma ďalšími vysokopostavenými predstaviteľmi, uviedol ruský rezort diplomacie. Lavrovova hovorkyňa Marija Zacharovová predtým uviedla, že na programe bude okrem iného spolupráca v oblasti obrany a bezpečnosti.

"Budúci rok uskutočníte parlamentné voľby a želáme vám, aby sa vám podarilo urobiť vašu krajinu ešte silnejšou a prosperujúcejšou," povedal Lavrov ohľadom volieb naplánovaných na august 2023, ktoré podľa oponentov režimu nebudú slobodné ani spravodlivé.

Rusko a jeho spojenec Čína čelia obvineniam z vyzbrojovania mjanmarskej junty, ktorá od minuloročného prevratu tieto zbrane využíva aj na útoky voči civilistom. 

V júli Lavrov navštívil Egypt, Kongo, Ugandu a Etiópiu. Minulý mesiac bol na "súkromnej" návšteve v Moskve vodca mjanmarskej junty Min Aun Hlain, ktorý sa údajne stretol so zástupcami tamojších vesmírnych a jadrových agentúr. (TASR)

3. 8. 2022
|
10:29
|
Svet
Dôležité

Záporožská atómová elektráreň je úplne bez kontroly, tvrdí šéf Medzinárodnej agentúry pre atómovú energiu. Grossi zároveň vyzval Rusko a Ukrajinu, aby povolili odborníkom elektráreň prezrieť s cieľom stabilizovať situáciu. (TASR)

Záporožská atómová elektráreň.
Zdroj TASR/AP
3. 8. 2022
|
10:15
|
Svet

V dôsledku ukrajinského úderu na ruský muničný vlak v Chersonskej oblasti je veľmi nepravdepodobné, že železničné spojenie spájajúce Cherson a Krym zostane funkčné, píše britské ministerstvo obrany v pravidelnom reporte.

Ruské sily pravdepodobne opravia železničnú trať v priebehu niekoľkých dní, ale miesto zostane zraniteľné pre ruské sily a ich logistickú zásobovaciu trasu z Krymu do Chersonu.

Rusko propagovalo trajektový prechod, ktorý bol nedávno zriadený ako náhrada za poškodený Antonovský most cez rieku Dnipro v Chersone na civilné použitie.

Ruské vojenské sily ho však takmer určite využijú na presuny vojsk a logistické zásobovanie.

Je pravdepodobné, že budeme svedkami nárastu civilistov pokúšajúcich sa utiecť z Chersonu a okolia, keďže Rusko bude v útokoch pokračovať a nedostatok potravín sa zhorší. To vytvorí tlak na dopravné uzly a trasy, čo povedie k realizácii opatrení na kontrolu pohybu. (SME)

3. 8. 2022
|
09:57
|
Svet

Z Ukrajiny prišlo doteraz do Poľska 5,22 milióna ľudí. Príslušníci pohraničnej stráže vykonali včera na poľskej strane zhruba 22-tisíc kontrol ľudí, ktorí smerovali z Ukrajiny do Poľska.

Dnes do siedmej hodiny ráno prišlo na územie Poľska približne 7200 osôb.

Poľská pohraničná stráž spresnila, že od začiatku vojny vo februári opustilo územie Poľska smerom na Ukrajinu viac než 3,33 milióna ľudí. V utorok to bolo približne 25-tisíc osôb. (TASR)

3. 8. 2022
|
09:36
|
Svet

Ruská armáda prišla o ďalších 180 osôb, od začiatku invázie o 41 350, tvrdí ukrajinské velenie. Okupanti stratili ďalších sedem tankov, osem bojových vozidiel, tri delostrelecké a jeden protivzdušný systém, dron a šesť rakiet. (SME)

3. 8. 2022
|
09:01
|
Svet

Rusko chce dosiahnuť riešenie vojny na Ukrajine vyjednávaním, vyhlásil bývalý nemecký kancelár Gerhard Schröder, ktorý je priateľom Vladimira Putina. Dodal, že dohoda o preprave ukrajinského obilia môže ponúknuť cestu vpred.

„Dobrou správou je to, že Kremeľ chce riešenie dosiahnuté vyjednávaním," povedal Schröder, ktorý sa minulý týždeň v Moskve stretol s Putinom. „Prvým úspechom je dohoda o obilí, možno by sa to mohlo pomaly rozšíriť na prímerie," poznamenal. Informuje o tom portál news.sky.com.

Gerhard Schröder však konštatoval, že riešenia kritických problémov, ako je napríklad otázka anektovaného ukrajinského polostrova Krym, zaberú čas.

„Možno nie viac ako 99 rokov, ako v prípade Hongkongu, ale v nasledujúcej generácii," povedal 78-ročný bývalý šéf sociálnych demokratov, ktorý viedol Nemecko v rokoch 1998 až 2005. (SITA)

Gerhard Schröder.
Zdroj TASR/AP
3. 8. 2022
|
08:57
|
Domov

Správy pre ľudí z Ukrajiny: Словаччина вшановує жертв Голокосту ромів. Гей-історія кохання, найбільші забудовники та виставка королеви Єлизавети II.

Сьогоднішній випуск «Актуальні новини» готовий. Anglickú verziu si môžete prečítať tu. (SME)

3. 8. 2022
|
08:45
|
Svet

Ruská armáda zrejme priamo zaútočí na mesto Avdijivka v Doneckej oblasti. Má ísť o zmenu taktiky, keďže predtým sa okupanti spoliehali na obkľúčenie mesta, tvrdí americký Inštitút pre štúdium vojny.

V noci pokračovalo ruské ostreľovanie. V obci Krasnohorivka juhozápadne od Avdijivky zomreli štyria civilisti a sedem ich bolo zranených, uviedol gubernátor Doneckej oblasti Pavlo Kyrylenko.

Ruské zdroje a zdroje proruských separatistov v Donbase zverejnili videá, ktoré naznačujú, že ukrajinskí obrancovia boli vytlačení z pozícií okolo vetracej šachty uhoľnej bane Butivka juhozápadne od Avdijivky.

Toto miesto sa považuje za najbližšie ukrajinské postavenie k mestu Doneck a zároveň kľúčovú obrannú pozíciu pre samotnú Avdijivku. Ukrajinci ju držali od roku 2015.

Inštitút upozorňuje, že aj ukrajinský generálny štáb pripustil čiastočne úspešný postup ruských síl v tejto oblasti.

Rusko podľa ukrajinského veliteľstva Juh začalo sústrediť vojská v smere na Kryvyj Rih v snahe podniknúť protiofenzívu a postúpiť za hranice Chersonskej oblasti.

Terčom ostreľovania bol opäť Mykolajiv na juhu Ukrajiny a druhé najväčšie mesto Charkov, z ktorého počas noci hlásili dve silné explózie. (ČTK)

3. 8. 2022
|
07:57
|
Svet

Irán poskytol Rusku bezpilotné lietadlá. Spolu s bezpilotnými lietadlami išli do Ruska aj piloti, ktorí sa budú školiť na ruské stíhačky Su-35, uviedol americký inštitút pre štúdium vojny s tým, že správy nemá oficiálne potvrdené.

O odovzdaní bojových dronov z Iránu do Ruska v júli informovala americká administratíva.

Inštitút naznačuje, že Irán výmenou za drony získa viacúčelové bojové lietadlá Su-35. Ide o možnú súčasť dohody, ktorú predstavitelia oboch strán podpísali minulý týždeň. Dohoda predpokladá, že Irán zvýši počet civilných letov do Ruska a navyše bude opravovať ruské lietadlá. (ČTK)

3. 8. 2022
|
06:59
|
Svet

Ukrajinský pluk Azov deklaroval, že Rusko hľadá ospravedlnenia pre svoje vojnové zločiny. Rusko zaradilo pluk na svoj zoznam teroristických organizácií. Pluk opäť vyzval USA, aby vyhlásili Rusko za teroristický štát. 

"Po verejnej poprave vojnových zajatcov z pluku Azov v Olenivke Rusko hľadá nové ospravedlnenia a vysvetlenia pre svoje vojnové zločiny," uviedol pluk vo svojom príspevku, pričom narážal na minulotýždňový výbuch na mieste, kde sa nachádzali ukrajinskí vojnoví zajatci a pri ktorom podľa Moskvy zahynulo viac ako 50 ľudí.

Pluk Azov, ktorý má krajne pravicové a ultranacionalistické korene, začal ako polovojenská jednotka bojujúca proti proruským povstalcom v roku 2014. Neskôr bol začlenený do ukrajinskej národnej gardy.

Kyjev tvrdí, že pluk sa zreformoval, vzdal sa svojich radikálnych postojov a je apolitický. Aj samotný pluk sa dištancoval od názorov svojho nacionalistického zakladateľa. (TASR)

3. 8. 2022
|
06:33
|
Svet

USA popreli tvrdenie Ruska o zničení šiestich raketových systémov HIMARS. "Sme si vedomí týchto najnovších tvrdení ministra Šojgua a sú opäť zjavne nepravdivé," povedal hovorca Pentagónu Todd Breasseale.

Rusko pravidelne deklaruje, že zasiahlo alebo zničilo niektorý zo systémov HIMARS, ale zatiaľ o tom nepredložilo žiadny dôkaz.

Šojgu pre Interfax uviedol, že od začiatku tzv. špeciálnej vojenskej operácie ruských ozbrojených zložiek na Ukrajine Rusko zničilo aj päť protilodných raketových systémov Harpoon a 33 húfnic M777.

Ukrajinskí predstavitelia informovali, že prevádzkujú až dvanásť systémov HIMARS. Hovorca Pentagónu vyzdvihol, že každý z raketových systémov, ktoré USA, spojenci a partneri poskytli na obranu Ukrajiny, sa používajú "so zničujúcou presnosťou a účinnosťou". (TASR)

2. 8. 2022
|
23:42
|
Svet
Dôležité

Na bratislavskom letisku M. R. Štefánika ešte v utorok popoludní pristálo nákladné lietadlo Iljušin IL-76 z Moskvy. Udialo sa to napriek sankciám, ktoré slovenský vzdušný priestor pre ruské lietadlá uzatvárajú. Informovala o tom televízia Markíza.

Pri lietadle sa po pristátí pohybovali policajné hliadky, ktoré potom sprevádzali aj dva kamióny, ktoré z letiska vyrazili o dve hodiny neskôr. Má ísť o zásielku paliva do jadrových elektrární Jaslovské Bohunice a Mochovce.

Ani bratislavské letisko, ani ministerstvo hospodárstva zatiaľ na žiadosť o vyjadrenie serveru tvnoviny.sk nereagovali.

Podobný transport paliva do jadrových elektrární sa uskutočnil už na začiatku marca. Sankcie proti Rusku boli v platnosti aj vtedy, ale pre prepravu jadrového paliva z nich bola urobená výnimka.

Podľa serveru pre sledovanie lietadiel FlightRadar24 ruský stroj do Bratislavy letel cez Baltské more, Nemecko a Česko.

Premiér Eduard Heger nedávno uviedol, že Slovensko sa chce zbaviť závislosti od ruského paliva do jadrových elektrární. Vláda podľa neho už niekoľko mesiacov rokuje s alternatívnymi dodávateľmi. Prechod na palivo iného dodávateľa podľa Hegera zvyčajne trvá tri až šesť rokov, doba krízy však štáty núti hľadať iné riešenia. (TV Markíza)

2. 8. 2022
|
23:32
|
Svet

Zelenskyj požiadal vládu, aby preskúmala, či by sa mali na Ukrajine legalizovať manželstvá osôb rovnakého pohlavia. Zároveň však uviedol, že v tejto oblasti nebude možné prijať nijaké kroky, pokiaľ pokračuje vojna s Ruskom.

Podľa agentúry Reuters Zelenskyj o tomto kroku informoval v reakcii na internetovú petíciu vyzývajúcu na zavedenie manželstiev osôb rovnakého pohlavia. Agentúra DPA dodala, že petíciu svojím podpisom podporilo 28-tisíc ľudí.

"Požiadal som premiéra Šmyhaľa o posúdenie záležitosti spomínanej v elektronickej petícii a o to, aby ma informoval o relevantnom rozhodnutí," uviedol Zelenskyj vo vyhlásení.

Ukrajinský prezident upozornil, že v ukrajinskej ústave je manželstvo definované ako zväzok muža a ženy. "V čase vojenského alebo výnimočného stavu nie je možné ústavu Ukrajiny meniť," zdôraznil.

"V modernom svete sa úroveň demokratickosti spoločnosti meria aj na základe politiky štátu zameranej na zabezpečenie rovnakých práv pre všetkých jej občanov," píše sa ďalej vo vyhlásení ukrajinského prezidenta.

Vláda v Kyjeve začala viac podporovať práva LGBTQ+ komunity po tom, ako sa vlády v roku 2014 ujali prozápadní politici, píše agentúra Reuters. Ukrajinský parlament v roku 2015 zakázal diskrimináciu členov tejto komunity na pracoviskách, no manželstvá osôb rovnakého pohlavia zatiaľ nelegalizoval.

Podľa prieskumu sociologického inštitútu Rejtynh z vlaňajšieho augusta vnímalo LGBTQ+ komunitu negatívne 47 percent ukrajinských respondentov. (TASR)

2. 8. 2022
|
22:37
|
Svet

Na Ukrajine je v súčasnosti bez domova 3,5 milióna ľudí. Oznámilo to ukrajinské ministerstvo obrany. Na twitteri tiež uviedlo, že od začiatku ruskej invázie bolo zničených alebo poškodených najmenej 140-tisíc obytných budov.

Rusko podniklo inváziu 24. februára, pričom Moskva odvtedy opakovane popiera, že by sa na Ukrajine zameriavala na civilné ciele, píše Sky News. (TASR)

2. 8. 2022
|
21:43
|
Svet

Prvá loď s obilninami z Ukrajiny zakotvila pri pobreží Turecka. Vysokopostavený predstaviteľ uviedol, že Ankara očakáva zhruba jednu loď s obilninami z Ukrajiny každý deň, ak sa bude dohoda o vývoze dodržiavať.

Prvá loď nazvaná Razoni s 26 527 tonami obilnín určených pre Libanon zakotvila okolo 20:00 SELČ pri vstupe do Bosporskej úžiny z Čierneho mora, teda 36 hodín po vyplávaní z ukrajinského prístavu Odesa.

Delegácia zo Spoločného koordinačného centra v tureckom Istanbule, kde pracujú Rusi, Ukrajinci, Turci a zamestnanci OSN, loď prekontroluje v stredu ráno o 9:00 SELČ, uviedlo turecké ministerstvo obrany. (TASR)

Zdroj TASR/AP
2. 8. 2022
|
21:31
|
Svet

Dolná komora talianskeho parlamentu odobrila vstup Fínska a Švédska do NATO. Poslanecká snemovňa hlasovala v pomere 398 hlasov ku 20 za ratifikáciu protokolov. Tie musí teraz schváliť taliansky Senát.

"Tvárou v tvár ruskej agresii proti Ukrajine je posilnenie európskeho frontu Aliancie dôležitým krokom, ktorý môže fungovať odstrašujúco proti novým ruským hrozbám," uviedla líderka krajne pravicovej strany Bratia Talianska Meloniová, ktorá je považovaná za favorita nadchádzajúcich volieb. Tie sú naplánované na 25. septembra.

Meloniová podporila aj rozhodnutie súčasného talianskeho premiéra Maria Draghiho dodávať Ukrajine zbrane. Jej dvaja hlavní spojenci – pravicové strany Vpred Taliansko a Liga – sa však vzhľadom na blízke väzby s ruským prezidentom Vladimirom Putinom k tejto téme jasnejšie nevyjadrujú. (TASR)

2. 8. 2022
|
20:50
|
Svet

Ukrajina opäť dobyla 53 obcí v Chersonskej oblasti, tvrdí šéf tamojšej správy. Ukrajinská armáda, posilnená modernými delostreleckými zbraňami zo Západu, v uplynulých dňoch spustila na juhu krajiny protiútok.

Ruská armáda obsadila strategicky dôležitú Chersonskú oblasť, ktorá susedí s anektovaným polostrovom Krym, v prvých dňoch invázie. Hlavné mesto oblasti Cherson Rusi dobyli 3. marca.

Ukrajinskí vojaci dokážu účinne ničiť ruské vojenské sklady a pozície za frontovou líniou a podarilo sa im tiež zničiť mosty, cez ktoré Moskva zásobuje svojich vojakov v Chersone. (SME)

Súvisiaci článok Ukrajina Rusko Online: Od začiatku vojny prekročilo hranicu z Ukrajiny desať miliónov ľudí Čítajte 

Vojna na Ukrajine

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Svet

Inzercia - Tlačové správy

 1. Domčeky trulli mali byť dočasným bývaním v snahe neplatiť dane
 2. Energetici prinavrátia Pečnianskemu lesu pôvodnú biodiverzitu
 3. Kupón na cestu do Thajska, USA a Vietnamu so zľavou 888 eur
 4. Najbohatšie mesto v stredoveku, divoký západ na Slovensku
 5. Kam príde, tam vypredá. Nitran vymýšľal vlastný cider dva roky
 6. Prehľad a automatizácia
 7. Odomknite si články na mobile a počítači. Stačí jedno predplatné
 8. Na Oravskej priehrade s Kalim aj Spievankovom. Vidíme sa naživo
 1. Domčeky trulli mali byť dočasným bývaním v snahe neplatiť dane
 2. Energetici prinavrátia Pečnianskemu lesu pôvodnú biodiverzitu
 3. Z vývoja paliva pre Formulu 1 ťažia aj bežní vodiči
 4. Trenčín potrebuje nový impulz!
 5. Shell: So znižovaním emisií to myslíme vážne
 6. Sezóna slovenského ovocia je v plnom prúde
 7. Kupón na cestu do Thajska, USA a Vietnamu so zľavou 888 eur
 8. Najbohatšie mesto v stredoveku, divoký západ na Slovensku
 1. Domčeky trulli mali byť dočasným bývaním v snahe neplatiť dane 19 203
 2. Kam príde, tam vypredá. Nitran vymýšľal vlastný cider dva roky 15 390
 3. Najbohatšie mesto v stredoveku, divoký západ na Slovensku 13 055
 4. Kupón na cestu do Thajska, USA a Vietnamu so zľavou 888 eur 7 721
 5. 100 ovocných druhov, ktoré u nás dokážeme pestovať 3 994
 6. Dráčik nepúta príbehom, ale perlami ducha 2 758
 7. Pláže Dominikánskej republiky kraľujú medzi najlepšími na svete 2 682
 8. Odomknite si články na mobile a počítači. Stačí jedno predplatné 2 305
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Ukrajinci pochovávajú obete ruskej agresie už štyri mesiace.

Rubižne patrí do ukrajinskej Luhanskej oblasti.


TASR 7m
Proroctvo je veda o tom, ako sa mýliť v predpovediach o budúcnosti. Budúcnosť je vždy prekvapením, takže uvidíme. Každopádne, ja to mám s proroctvami veľmi zlé, hovorí Salman Rushdie.

Kritike čelia bezpečnostné opatrenia podujatia, kde na spisovateľa zaútočili.


1 h
J.K. Rowlingová

Podozrivý účet na Twitteri si užívateľ založil údajne v Pakistane a zverejnil na ňom aj príspevky vychvaľujúce útočníka na Rushdieho.


TASR 2 h
Hasiči zasahujú pri požiari v Egypte.

Presná príčina požiaru ešte nie je známa.


TASR 3 h
SkryťZatvoriť reklamu