PRIŠTINA, BRATISLAVA. Keď sa ruský prezident Vladimir Putin v apríli v Moskve stretol s generálnym tajomníkom OSN Antoniom Guterresom, svojho blízkeho spojenca, srbského prezidenta Aleksandra Vučiča, zarmútil.
Útok na Ukrajinu totiž ospravedlňoval aj zásahom NATO na území bývalej Juhoslávie.

Tvrdil, že uznanie Kosova a snaha ochrániť kosovských Albáncov pred etnickými čistkami je podobná jeho zásahu na Ukrajine a uznaniu nezávislých separatistických republík v Donbase. Rusko pritom Kosovo neuznáva.
Srbsko však ani potom na svojho spojenca Rusko nezanevrelo – nezaviedlo proti nemu pre vojnu na Ukrajine žiadne sankcie a pred letom podpísalo výhodné dohody o lacnom ruskom plyne.
O víkendovom napätí na kosovsko-srbských hraniciach pre opatrenie o dokladoch a evidenčných číslach vozidiel tak dramaticky informovali najmä ruské médiá. Obnovený konflikt na Balkáne by navyše Rusku podľa expertov vyhovoval.
Medzi Ruskom a Úniou
Na severe Kosova, v takmer stotisícovej Mitrovici, sú dnes mosty cez rieku Ibar symbolom rozdelenia – kým vo väčšine mesta žijú etnickí Albánci, Severná Mitrovica patrí prevažne etnickým Srbom.
„Ak to nepodnieti nejaká medzinárodná organizácia, Srbi a Albánci medzi sebou veľmi nekomunikujú. Odcudzenie je tu dôsledkom nacionalistickej rétoriky a polarizácie názorov na vojnu a konflikt,“ opisuje pre SME Abit Hoxha, odborník na médiá a konflikt z nórskej Adgerskej univerzity, ktorý z Mitrovice pochádza.