PRAHA. Šírenie požiaru v Národnom parku České Švajčiarsko sa podarilo zastaviť, uviedol na štvrtkovom tlačovom brífingu šéf hasičov Úsťanského kraja Roman Vyskočil.
Vyskočil priblížil, že hasiči sú na úrovni obcí Hluboký Důl, Mezná a Mezní louka a pri Zámečku východne od obce Hřensko, nad ktorou stále na skalách vznikajú nové malé ohniská.
Situáciu komplikovalo počasie
Počas štvrtka bude v nasadení približne 80 jednotiek, 450 hasičov, sedem vrtuľníkov a štyri lietadlá, povedal Vyskočil. Dodal, že situáciu pri hasení v posledných dňoch komplikovalo počasie, najmä meniaci sa smer vetra.
Slovenský vrtuľník nasadený na hasenie požiaru vykonal v stredu 90 zhodov na požiarisko. Vo štvrtok sa pre silné zadymenie oblasti začalo s leteckým hasením až pred obedom. Informovali z Prezídia Hasičského a záchranného zboru (HaZZ).
"Z dôvodu vyššej efektivity boli naši hasiči požiadaní o vytvorenie druhého plniaceho miesta pomocou nádrže fireflex," priblížili hasiči.
Ako pripomenul HaZZ, hasiči z modulu hasenia požiarov v prírodnom prostredí sa aktívne podieľajú na zdolávaní rozsiahlych požiarov v českom národnom parku už druhý deň.
Do medzinárodnej spolupráce pri likvidovaní požiaru v národnom parku České Švajčiarsko sa zapoja aj slovenskí vojaci. Vláda vo štvrtok schválila vyslanie do 30 príslušníkov Ozbrojených síl SR.
Dosiaľ bolo podľa Vyskočilových slov ošetrených osem hasičov, pričom traja z nich dostali kyslíkovú terapiu. Zdôraznil, že išlo o menšie zranenia.
Z obcí ohrozených požiarom bolo evakuovaných približne 500 osôb, pričom ďalší ľudia sa evakuovali svojpomocne, priblížil Vyskočil. Do svojich domovov sa budú môcť ľudia vrátiť vtedy, keď to bude úplne bezpečné, doplnil šéf krajských hasičov.
Stanica ČT24 uvádza, že z letiska v obci Vodochody už odštartovali obe špeciálne hasičské lietadlá Canadair, ktoré prileteli v stredu z Talianska.
Tieto lietadlá dokážu uniesť zhruba 6000 litrov vody a na rozdiel od dosiaľ používaných antonovov, ktoré sa musia plniť hadicami, môžu vodu čerpať priamo z hladiny. Využívať budú vodu z jazera Milada pri meste Ústí nad Labem.
Vyskočil verí, že vďaka nasadeniu týchto lietadiel sa podarí začať hasiť požiar do hĺbky.
Nemecké územie je zasiahnuté menej
Rozsah územia, ktoré zasiahol požiar v nemeckom Národnom parku Saské Švajčiarsko, je asi štvrtinový v porovnaní s územím v Českom Švajčiarsku, odkiaľ sa plamene rozšírili.
V obci Hřensko to na tlačovej konferencii povedal saský minister vnútra Armin Schuster.
Zdôraznil tiež potrebu spolupráce pri hasení požiaru na oboch stranách národného parku.
Podľa Schusterových slov zasahuje v Saskom Švajčiarsku deväť nemeckých vrtuľníkov. O medzinárodnú pomoc chce región požiadať až v prípade, že dôjde k vyčerpaniu nemeckých kapacít.
Agentúra DPA predtým informovala, že Drážďany – hlavné mesto spolkovej krajiny Sasko – pre napätú situáciu okolo požiaru sprísnili podmienky vstupu do tamojších lesov.
Zakázané je napríklad opustiť vyznačené lesné chodníky, pretože riziko požiaru je mimo nich na voľných plochách väčšie. Nie je povolené ani parkovanie mimo vyznačených parkovacích miest.
V okrese Saské Švajčiarsko–Východné Krušné hory platí navyše až do odvolania zákaz vstupu do lesov.

Pomôcť môže dážď
V oblasti Českého Švajčiarska, kde momentálne horí les na ploche zhruba päťkrát dva kilometre, by malo podľa meteorologičky Českej televízie Aleny Zárybnickej začať pršať v piatok popoludní a zrážky očakávajú aj v sobotu.
Pôjde však zrejme o menšie zrážky, než predpovede ukazovali v stredu, poznamenala.
Doplnila, že okrem pomoci pri hasení požiaru by zrážky mohli pomôcť aj s prečistením vzduchu, pretože oblasť zahalil dym. Pre nižšie teploty sa prachové častice rozptyľujú pomalšie, vysvetlila Zárybnická.