SME
Sobota, 1. október, 2022 | Meniny má Arnold

Ukrajina Rusko Online: Ruský raketový útok zasiahol vzdelávacie centrum v Charkove

Vojna na Ukrajine pokračuje.

Kľúčové udalosti:

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Najnovšie správy o vojne na Ukrajine minúta po minúte:

SME Minútu sme ukončili, ďakujeme za pozornosť.

30. 7. 2022
|
22:52
|
Svet
Dôležité

Zelenskyj vyzval na evakuáciu obyvateľov Doneckej oblasti, kde došlo k ťažkým bojom medzi ozbrojenými silami Ukrajiny a Ruska. Prezident v príhovore informoval, že povinnú evakuáciu obyvateľov z tejto oblasti už nariadila vláda. (TASR)

30. 7. 2022
|
19:17
|
Svet

Ukrajina pomôže Rusom s hľadaním svojich príbuzných. Vznikol projekt „Hľadaj svojich príbuzných“, ktorý sa snaží mapovať okupantov, ktorí na Ukrajine padli alebo sú v zajatí. Ruský cenzor Roskomnadzor tento web zablokoval.

V súčasnosti je viac ako milión ľudí prihlásených na odber telegramového kanála, 85 percent z nich je registrovaných v Rusku. (Radio Sloboda)

30. 7. 2022
|
19:02
|
Svet

Blinken vyjadril sústrasť nad zabitím viac ako 50 zajatých ukrajinských vojakov v zajateckom tábore Olenivka. Šéf diplomacie USA  zároveň opätovne potvrdil záväzok USA brať Rusko na zodpovednosť za zverstvá spáchané ich silami.

OSN deklarovala pripravenosť vyšetriť útok v Olenivke. "Sme pripravení vyslať tím expertov schopných viesť vyšetrovanie so súhlasom oboch strán," povedal pre ruské médiá Farhan Haq, zástupca hovorcu generálneho tajomníka OSN. (Kyiv Independent)

30. 7. 2022
|
18:08
|
Svet

Ukrajinskí predstavitelia odsúdili výzvu ruskej ambasády v Británii na obesenie zajatých bojovníkov z pluku Azov. Ambasáda vyzývala na ponižujúcu smrť ukrajinských zajatcov obesením.

Sociálna sieť Twitter príspevok následne skryla, pretože porušoval pravidlá týkajúce sa nenávistných prejavov. Tweet ale úplne nezmazala, lebo môže byť "potenciálne zaujímavý pre verejnosť".

"Prečítajte si to, keď vám budú hovoriť, že Rusko by nemalo byť izolované. Nie je rozdiel medzi tým, keď ruskí diplomati vyzývajú na popravu ukrajinských zajatcov, a tým, keď to robia ruskí vojaci v Olenivke. Všetci sa podieľajú na týchto vojnových zločinoch a musia byť hnaní k zodpovednosti, "uviedol na twitteri hovorca ukrajinského ministerstva zahraničia Oleh Nikolenko.

Kyjev odsúdil vyjadrenie ruskej ambasády deň po útoku na väznicu v obci Olenivka v okupovanej časti Doneckej oblasti, pri ktorom pravdepodobne zahynuli desiatky ukrajinských vojnových zajatcov, vrátane príslušníkov pluku Azov. Z útoku na väzenie sa vzájomne obviňujú obe strany konfliktu.

"Rusko je teroristický štát. V 21. storočí môžu len divosi a teroristi na diplomatickej úrovni hovoriť, že si ľudia zaslúžia popravu obesením, "uviedol šéf kancelárie ukrajinského prezidenta Andrij Jermak.

Prezident Volodymyr Zelenskyj označil piatkové bombardovanie väznice v Olenivke za úmyselný vojnový zločin. Uviedol, že Rusko by malo byť uznané za vykonávanie štátneho terorizmu. (ČTK)

30. 7. 2022
|
17:34
|
Svet

Ruská armáda presúva vojenskú techniku ​​po železnici do obce Sobolevka v ruskej Belgorodskej oblasti. Prihraničná obec sa nachádza 50 kilometrov od Charkova, druhého najväčšieho ukrajinského mesta, ktoré čelí ostreľovaniu.

O presune zbraní s odvolaním sa na satelitné snímky Planet Labs informoval investigatívny novinársky projekt "Scheme".

Na záberoch, je vidieť, že časť techniky sa prepravuje po železnici a odváža do obce Sobolevka. V budúcnosti môže ruská armáda použiť toto vybavenie najmä v smere na Izjum a Slovjansk, kde pokračujú bojové akcie. (Hromadske)

30. 7. 2022
|
17:05
|
Svet

Rusko nevpustí na svoje územie 32 novozélandských predstaviteľov a žurnalistov. Sú medzi nimi napríklad zástupca veliteľa novozélandských námorných síl Shane Arndell a starosta Wellingtonu Andy Foster.

„Vzhľadom na to, že Wellington nemá v úmysle vzdať sa svojho protiruského kurzu, ktorý vedie k novým sankciám proti Moskve, práca na aktualizácii 'čierneho zoznamu' bude pokračovať," uviedlo vo vyhlásení ruské ministerstvo zahraničia. (SITA)

30. 7. 2022
|
16:59
|
Svet

Vojenská pomoc Ukrajine nie je charita, je nevyhnutná pre dlhodobú bezpečnosť Európy. Uviedol to ukrajinský šéf diplomacie Dmytro Kuleba pre New York Times.

Kuleba vo svojom článku napísal, že západní spojenci potrebujú Ukrajinu vojensky posilniť urýchlením dodávok moderných zbraní. Vyjadril vďačnosť ministrovi zahraničia Antonymu Blinkenovi za poskytnutie rôznej formy pomoci, ktorú USA poskytli Ukrajine.

"Chcem zdôrazniť jedno. Vojenská pomoc Ukrajine nie je charita. Je to nevyhnutná investícia do dlhodobej bezpečnosti Európy. Ukrajinská armáda vyjde z tohto konfliktu, najväčšej pozemnej vojny v Európe od roku 1945, ako jedna z najschopnejších vojenských síl kontinentu. Po odrazení ruskej invázie sa ukrajinská armáda bude venovať bezpečnosti a stabilite v Európe a ochrane demokracie pred zásahmi autoritárskych režimov." (Sky News)

Ukrajinský minister zahraničných vecí Dmytro Kuleba.
Zdroj SITA/AP
30. 7. 2022
|
16:18
|
Svet

Ukrajinská armáda zostrelila ruské bojové lietadlo Suchoj Su-25. Podľa 25. výsadkovej brigády lietadlo, ktoré môže niesť jadrové zbrane, zostrelili 29. júla prenosným systémom protivzdušnej obrany 9K38 Igla v Doneckej oblasti. (Kyiv Independent)

30. 7. 2022
|
16:01
|
Svet

V Doneckej oblasti sa pravdepodobne nebude v zime vykurovať. Ukrajinská vláda preto vyhlásila povinnú evakuáciu. Podpredsedníčka vlády Iryna Vereščuková uviedla, že zničené plynovody sa nebudú dať obnoviť včas.

V oblasti, kde sa naďalej odohrávajú boje, zostáva približne 220-tisíc ľudí, z toho 52-tisíc detí.

"Plynové potrubia, ktoré sa dali opraviť, sa aj opravili, ale nepriateľ všetko znova ničí. Výpadky sú aj v dodávkach elektriny. V Doneckej oblasti preto v zime nebude teplo," zdôraznila Vereščuková.

Ďalej uviedla, že vláda vytvorila ústredie pre evakuáciu obyvateľov Doneckej oblasti, ktorú vedie. "Nasadzujeme sily a prostriedky. Regióny v strede a na západe krajiny sa pripravujú na prijatie našich ľudí z východu." (BBC)

30. 7. 2022
|
15:20
|
Svet

 

Na sedem sa zvýšil počet obetí útoku ruskej armády na zastávku verejnej dopravy v Mykolajive. Ako povedal primátor mesta Oleksandr Sienkovyč, dvaja muži zomreli v nemocnici deň po útoku. (DW News)

30. 7. 2022
|
13:32
|
Svet

Ruská armáda stráca dych, tvrdí šéf britskej tajnej služby MI6 Richard Moore. Poznamenal to k správe britského ministerstva obrany, podľa ktorej agresor už ostreľuje Ukrajinu zastaralými raketami. (SITA)

30. 7. 2022
|
13:15
|
Svet

Ruský raketový útok zasiahol vzdelávacie centrum v Charkove. Na mieste museli zasahovať hasiči pre požiar, ktorý po útoku vznikol. Neboli však hlásené žiadne obete.

Charkov sa nachádza na severovýchode Ukrajiny v blízkosti ruských hraníc a často je ostreľovaný ruskými vojakmi, ktorí sú rozmiestnení neďaleko.

V sobotu prišlo k útoku aj na mesto Sloviansk v Doneckej oblasti, ktoré je jedným z hlavných cieľov ruskej armády. Zásah dostala autobusová zastávka. Obete podobne ako v Charkove hlásené neboli. (TASR)

30. 7. 2022
|
13:10
|
Šport

Fanúšik FC Everton si vzal voľno z práce, aby pomohol ľuďom utekajúcim z Ukrajiny. V priateľskom zápase medzi Evertonom a Dynamom Kyjev ho za odmenu poslali kopať penaltu. (Sportnet)

30. 7. 2022
|
12:58
|
Svet

Rusko chce zničiť Ukrajinu a vymazať ju z mapy, vyhlásila americká veľvyslankyňa pri OSN. Uviedla, že pribúdajú signály, podľa ktorých sa pripravuje pokus o anexiu Doneckej, Luhanskej Chersonskej a Záporožskej oblasti.

Ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov „dokonca uviedol, že toto je cieľom ruskej vojny", pripomenula Linda Thomasová-Greenfieldová pred Bezpečnostnou radou OSN.

Lavrov šéfovi americkej diplomacie Antonymu Blinkenovi povedal, že „pokračujúce pumpovanie" zbraní z USA a krajín NATO do ozbrojených síl Ukrajiny len „predĺžilo agóniu režimu v Kyjive, predlžuje konflikt a zvyšuje počet obetí". (SITA)

30. 7. 2022
|
12:51
|
Svet

Jeden civilista zomrel pri ruskom ostreľovaní Mykolajivskej oblasti. Ďalších šesť je po ranných útokoch zranených, oznámil šéf juhoukrajinskej vojenskej správy Vitalyj Kim. Dodal, že viaceré výškové budovy sú značne poškodené. (Sky News)

30. 7. 2022
|
12:16
|
Svet

Rusko verbuje tisíce dobrovoľníkov. Chce vytvoriť 16 takých práporov, aby doplnili roty včerpané bojmi a pomáhali s udržiavaním okupácie na Donbase, tvrdí v situačnej správe americký Inštitút pre výskum vojny.

Ruská analytička z Inštitútu pre štúdium vojny vo Washingtone, Kateryna Stepanenková uviedla, že proces riadi Kremeľ a kvalifikácia potrebná na vstup sa líši podľa regiónov. 

"Niektoré prápory sa budú podieľať výlučne na bojových operáciách.  Posilnia už existujúce vojenské jednotky alebo vytvoria nové. Ďalšie budú mať na starosti logistiku a inú podporu.

"Krátkodobý výcvik pravdepodobne z dobrovoľníkov bez predchádzajúcich skúseností efektívnych vojakov nevytvorí," dodala analytička s tým, že . náboroví pracovníci dostávajú zmluvy na rok a zdvihli im mzdy. (Sky News)

30. 7. 2022
|
11:27
|
Svet

V Chersonskej oblasti padlo v piatok vyše sto ruských vojakov a zhoreli dva sklady munície. Ruská armáda prišla aj o sedem tankov a stratila železničné spojenie cez Dneper, tvrdí južné veliteľstvo ukrajinskej armády.

Znemožnenie železničného spojenia so západným brehom Dnepra tak ešte viac izoluje ruských vojakov od okupovaného polostrova Krym.

„Ukrajinská armáda udiera na Rusov a to je len začiatok," napísal na komunikačnej platforme Telegram prvý zástupca šéfa Chersonskej regionálnej rady Jurij Sobolevskyj. (SITA)

30. 7. 2022
|
11:14
|
Svet

Poľský prezident Andrzej Duda ratifikoval vstup Fínska a Švédska do NATO. Dolná komora poľského parlamentu schválila pripojenie oboch severských krajín k NATO 7. júla, horná komora tak urobila 20. júla.

Prezident potom 22. júla podpísal návrh zákona, ktorý ho oprávnil rozšírenie aliancie ratifikovať.

"Je to veľmi dôležitý deň nielen pre Severoatlantickú alianciu a pre našu časť Európy.. 2000. Je to dôležitý deň tiež pre budúce generácie Poliakov a tých, ktorí budú žiť v tejto časti Európy a vo svete, "vyhlásil pri ceremónii 22. júla Duda. (ČTK)

30. 7. 2022
|
10:58
|
Domov

V piatok prišlo z Ukrajiny na Slovensko 3 470 osôb. Z toho bolo 721 mužov, 2 053 žien a 696 detí. O dočasné útočisko požiadalo 147 žiadateľov. Zo Slovenska na Ukrajinu prešlo 3 542 osôb. 

Celkovo už slovensko-ukrajinské hranice na vstupe na Slovensko od začiatku konfliktu 24. februára prekročilo viac ako 649-tisíc osôb, udelených bolo spolu 87 621 dočasných útočísk.

Na výstupe zo Slovenska na Ukrajinu zaznamenali doteraz viac ako 406-tisíc osôb.

Všetky činnosti v súvislosti s utečencami z Ukrajiny zabezpečovalo 24 policajtov, 18 hasičov, 67 colníkov, 89 vojakov, 39 dobrovoľníkov a 18 zamestnancov migračného úradu, informovala hovorkyňa Ministerstva vnútra SR Zuzana Eliášová. (SITA)

30. 7. 2022
|
10:41
|
Svet

Ruská armáda prišla v priebehu dňa o ďalších 170 vojakov, celkovo už o 40 670, tvrdí velenie Ukrajiny. Okupanti stratili aj ďalších desať tankov, osem obrnených transportérov, šesť delostreleckých systémov a dve bezpilotné lietadlá. (SME)

30. 7. 2022
|
10:11
|
Svet

Ruskom dosadené úrady na území Ukrajiny sa chystajú na usporiadanie referend o pripojení sa k Rusku. "Nútia obyvateľov, aby zverejnili osobné údaje na zostavenie voličských zoznamov," uviedol britský rezort obrany.

Plánované referendá by sa mali uskutočniť koncom tohto roka.

Ukrajine sa podľa správy od britskej kontrarozviedky podarilo odraziť menšie ruské útoky na frontovej línii pri Doneckej oblasti. 

Zároveň ruské jednotky v Chersonskej oblasti pravdepodobne postavili dva pontónové mosty a spustili systém prepravy, čím sa snažia kompenzovať nedávno poškodené mosty v okolí, dodáva britský rezort obrany. (TASR)

30. 7. 2022
|
09:51
|
Ekonomika
Dôležité

Gazprom pozastavil dodávky zemného plynu do Lotyšska. Ruská firma oznámila, že Lotyšsko porušilo podmienky odberu. Plynárenská spoločnosť Latvijas Gaze uviedla, že za plyn platí v eurách namiesto rubľov, ako požaduje Rusko. (ČTK)

30. 7. 2022
|
09:16
|
Domov

Správy pre ľudí z Ukrajiny: Словаччина отримала перший платіж у розмірі 400 млн євро із плану відновлення ЄС. 

Штрафи для водіїв, які користуються мобільними телефонами, зростатимуть, розпочинається реконструкція Тренчинської, синагоги, незаконну пляжну хатину учасниці конкурсу краси у Братиславі зруйнують.

Сьогоднішній випуск «Актуальні новини» готовий. Anglickú verziu si môžete prečítať tu. (SME)

30. 7. 2022
|
09:12
|
Domov

Podmienky cestovania pre odídencov z Ukrajiny so zdravotným postihnutím sú podľa komisárky pre osoby so zdravotným postihnutím Zuzany Stavrovskej diskriminačné. Ministerstvo to odmieta.

Požiadala preto ministrov práce a dopravy o zmenu podmienok ich cestovania. Ministerstvo dopravy a výstavby (MDV) SR pre TASR reagovalo, že k cestujúcim so zdravotným postihnutím pristupuje rovnako bez ohľadu na to, z akej krajiny pochádzajú.

Štát by mal podľa Stavrovskej umožniť odídencom z Ukrajiny s ťažkým zdravotným postihnutím (ŤZP) naďalej cestovať zadarmo alebo im aspoň poskytnúť zľavu. "Odídenci z Ukrajiny zo zdravotným postihnutím sa buď nemôžu zamestnať pre svoje zdravotné postihnutie, alebo ak sa aj môžu zamestnať a prácu si hľadajú, na čo tiež máme podnety, nachádzajú si ju oveľa ťažšie, pretože ponúk práce pre ľudí so zdravotným postihnutím je vo všeobecnosti málo," vysvetlila.

Od 1. júla nemôžu odídenci z Ukrajiny cestovať na Slovensku bezplatne neobmedzene vrátane osôb so zdravotným postihnutím. "Pripomíname, že všetci občania Ukrajiny majú nárok na bezplatnú prepravu počas prvých piatich dní odo dňa vydania dokladu Slovak Help a ďalších päť dní po získaní statusu odídenca, to sa týka aj osôb s ťažkým zdravotným postihnutím," priblížila pre TASR Miriama Švikruhová z odboru komunikácie MDV.

Držitelia prvého vydania dokladu o dočasnom útočisku majú podľa úradu komisára naďalej zadarmo prepravu do zamestnania, ale len počas prvých 60 dní odo dňa, keď bol doklad vydaný. Výnimku z päťdňového obmedzenia bezplatných služieb majú žiaci materských, základných a stredných škôl s dokladom o dočasnom útočisku spolu s jednou sprevádzajúcou osobou. Rovnako bezplatnú prepravu vo vlakoch majú seniori nad 62 rokov.

Úrad komisára pre osoby so zdravotným postihnutím zároveň eviduje podnety, podľa ktorých niektorí Ukrajinci ešte stále nezačali dostávať finančné príspevky zohľadňujúce ich zdravotné postihnutie. "Tie im mali začať vyplácať medzinárodné organizácie od mája 2022, hoci to štát ohlásil ešte koncom apríla," spresnil úrad, podľa ktorého informácií by sa k týmto príspevkom mali Ukrajinci dostať do konca júla. Termín spustenia vyplácania mal byť predĺžený pre nastavovanie procesov a posudzovanie odkázanosti žiadateľov. (TASR)

30. 7. 2022
|
07:36
|
Svet

Americká veľvyslankyňa pri OSN Linda Thomasová Greenfieldová vyhlásila, že už nemôžu byť žiadne pochybnosti o tom, že Rusko má v úmysle rozobrať Ukrajinu a "úplne ju vymazať z mapy sveta".

Thomasová Greenfieldová pred Bezpečnostnou radou OSN povedala, že Spojené štáty pozorujú čoraz viac náznakov, že Rusko kladie základy pre pokus o anektovanie východoukrajinských oblastí, Doneckej a Luhanskej, ako aj južnej Chersonskej a Záporožskej. Podľa veľvyslankyne v okupovaných oblastiach tiež Moskva dosadzuje svojich "nezákonných predstaviteľov s cieľom usporiadať tam falošné referendá alebo nariadiť dekrétmi pripojenie k Rusku".

Ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov "dokonca vyhlásil, že toto je vojnový cieľ Ruska", dodala Thomasová Greenfieldová.

Lavrov v nedeľu na summite Ligy arabských štátov (LAŠ) v egyptskej Káhire povedal, že celkovým cieľom Moskvy na Ukrajine je oslobodiť jej ľud od "neprijateľného kyjevského režimu". (TASR)

30. 7. 2022
|
06:29
|
Svet

Poľský premiér Mateusz Morawiecki pripustil, že vojna na Ukrajine vyvolala napätie vo vzťahoch medzi Varšavou a Budapešťou, ktoré donedávna tvorili základ Vyšehradskej skupiny.

"Potvrdzujem slová (maďarského) premiéra (Viktora) Orbána o tom, že sa cesty Poľska a Maďarska rozišli," povedal Morawiecki počas stretnutia s poľnohospodármi v obci Grebków neďaleko Varšavy.

Morawiecki vyslovil nesúhlas s Orbánovým tvrdením, že Poliaci sa cítia byť súčasťou konfliktu na Ukrajine, zatiaľ čo Maďari ho vnímajú ako vojnu dvoch slovanských národov.

"Poľsko sa nijako nezapája do vojny na Ukrajine. Bojujú v nej sami Ukrajinci," zdôraznil predseda poľskej vlády. (TASR)

30. 7. 2022
|
06:19
|
Svet

Gazprom sa opäť sťažoval na problémy s turbínou, ktorá je údajne zásadná pre dodávky plynu do Nemecka. Moskva vraj môže prijať opravenú turbínu, iba ak dostane záruky, že sa v tomto prípade neuplatnia západné sankcie. (TASR)

30. 7. 2022
|
06:09
|
Svet

Zelenskyj oznámil, že ostreľovanie väznice na separatistami ovládanom východe krajiny, kde sú zadržiavaní ukrajinskí vojaci, bolo "úmyselným ruským vojnovým zločinom" a vyžiadalo si vyše 50 životov. (TASR)

Súvisiaci článok Ukrajina Rusko Online: Blinken telefonoval s Lavrovom, prvýkrát od začiatku vojny na Ukrajine Čítajte 

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Svet

Inzercia - Tlačové správy

 1. Atos má „platinovú“ medailu EcoVadis za postoj k udržateľnosti
 2. Notebook s dvomi obrazovkami. Ako dlho si naň budete zvykať?
 3. Púštne kráľovstvo: Prečo by ste mali navštíviť Jordánsko?
 4. Dochádzate do Bratislavy? Auto nechajte doma
 5. 5 príkladov, kedy banke nejde len o peniaze
 6. Školy môžu získať podporu pre zelené projekty
 7. Európska noc výskumníkov prináša zážitky s vedou opäť naživo
 8. Riskovali viac než iní. Jeden z nich sa slávy nedožil
 1. KOSIT hľadá do svojho tímu ďalších vodičov
 2. Náklady na domácnosť pomôže ušetriť aj kompostér FoodCycler
 3. Notebook s dvomi obrazovkami. Ako dlho si naň budete zvykať?
 4. Dochádzate do Bratislavy? Auto nechajte doma
 5. Púštne kráľovstvo: Prečo by ste mali navštíviť Jordánsko?
 6. SITA Slovenská tlačová agentúra zlepšuje dostupnosť služieb
 7. 4 veci, na ktoré si treba dať pozor pri zateplení šikmej strechy
 8. 5 príkladov, kedy banke nejde len o peniaze
 1. Osem cestovateľských tipov, kam sa vybrať cez jesenné prázdniny 8 162
 2. Európska noc výskumníkov prináša zážitky s vedou opäť naživo 4 934
 3. Riskovali viac než iní. Jeden z nich sa slávy nedožil 4 865
 4. Piešťanská firma ovládla svet zubárskych kresiel 4 588
 5. Digitálne dvojča v Konštrukta-TireTech 3 873
 6. Vyskúšajte vylepšenú aplikáciu SME aj s novou SME Minútou 3 761
 7. Púštne kráľovstvo: Prečo by ste mali navštíviť Jordánsko? 3 574
 8. Najradšej by ste sa pri čítaní správ nechali zahrabať? 2 496
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu