TOKIO. V nedeľu vybuchla sopka Sakuradžima na japonskom ostrove Kjúšu, pričom chrlí popol a skaly.
Úrady vyzvali obyvateľov na evakuáciu, keďže lávový prúd sa priblížil do vzdialenosti osem kilometrov od veľkého mesta Kagošima. Škody ani zranenia zatiaľ nehlásia.
Najvyšší stupeň výstrahy pred erupciou
Podľa japonského meteorologického ústavu erupcia nastala okolo 20:05 miestneho času (13:15 SELČ) a vychrlené skaly odleteli do diaľky až 2,5 kilometra.
Úrady zvýšili výstrahu pred erupciou na najvyššiu, piatu úroveň. Upozornili, že sopečné skaly môžu dopadať v okruhu troch kilometrov od krátera a v okruhu dvoch kilometrov môže prúdiť láva, popol a vytryskovať plyn.
Japonská meteorologická agentúra tiež uviedla, že v niektorých oblastiach v blízkosti sopky sa v pondelok očakáva dážď, ale nie taký výdatný, aby mohol spôsobiť zosuvy bahna.
Agentúra Reuters pripomenula, že približne 50 kilometrov od sopky sa nachádza atómová elektráreň Sendai.

Jedna z najsledovanejších sopiek
Sakuradžima sa nachádza približne tisíc kilometrov juhozápadne od Tokia a je jednou z najaktívnejších sopiek v Japonsku.
Erupcie rôznej úrovne sa tu vyskytujú pravidelne. Aj preto je hlavnou turistickou atrakciou, dodala agentúra AFP. Keďže priľahlá oblasť je husto osídlená, Sakuradžima je jednou z najlepšie sledovaných sopiek sveta.
Japonsko má množstvo aktívnych sopiek. Leží v takzvanom tichomorskom ohnivom kruhu podkovovitej skupine seizmických zlomových línií v oceáne -, kde dochádza k veľkej časti svetových zemetrasení a sopečných erupcií.
Sakuradžima bola predtým ostrovom. Pri erupcii v roku 1914 však z nej do mora vytieklo toľko lávy, že sa ostrov postupne spojil s pevninou, doplnil aReuters.