BERLÍN. Nemecká ministerka zahraničných vecí Annalena Baerbocková označila klimatickú zmenu za "najväčší bezpečnostný problém" na svete.
Uviedla tak v pondelok na medzinárodnej konferencii Petersberg Climate Dialogue. TASR správu prevzala od agentúry DPA.
"Klimatická kríza sa nezastavuje na hraniciach, preto ani naše riešenia sa nesmú zastaviť na hraniciach," uviedla Baerbocková.
Svetový ochranný slnečník
Dodala, že ruská invázia na Ukrajinu spôsobila, že boj s klimatickou zmenou sa posunul o krok dozadu.
Nemecká vláda na konferencii predstavila aj koncept, ktorý nazvala "svetový ochranný slnečník". Zahŕňa rozvoj a posilnenie celosvetovej infraštruktúry poistenia a financovania klimatických rizík pre zraniteľné osoby a krajiny, uviedlo nemecké ministerstvo rozvoja.
"Otázkou nie je, či sa klimatická zmena uskutoční, ale aká bude častá, závažná a finančne náročná. A najmä – koho najviac zasiahne," uviedol predstaviteľ ministerstva rozvoja Jochen Flasbarth.
Konferencia Petersberg Climate Dialogue, ktorá sa koná v Berlíne, je dôležitým míľnikom pred Konferenciou OSN o zmene klímy v roku 2022, ktorá sa označuje aj ako COP27 a bude sa konať v novembri v egyptskom Šarm aš-Šajchu.
Zmeny spôsobujú obrovské škody
Extrémne poveternostné javy vyvolané klimatickou zmenou stáli Nemecko od roku 2018 už najmenej 80 miliárd eur. Vyplýva to z výsledkov štúdie, ktorú si dali vypracovať spolkové ministerstvá hospodárstva a životného prostredia.
Štúdia odhadla, že vplyv sucha, záplav a extrémnych horúčav, ktoré sa v Nemecku vyskytli v rokoch 2001–21, stáli spolkovú republiku takmer 145 miliárd eur.
Len od roku 2018 sa náklady za poškodené budovy, za infraštruktúru a za stratené tržby v sektoroch lesníctva a poľnohospodárstva a chovu vyšplhali na 80 miliárd eur.
Nemecká ministerka životného prostredia Steffi Lemkeová uviedla, že tieto "desivé vedecké údaje" vykresľujú "obrovské škody a náklady" klimatickej zmeny.
Udržanie dôsledkov na znesiteľnej úrovni
Minister hospodárstva Robert Habeck dodal, že opatrenia na celoštátnej úrovni musia byť v súlade s celosvetovou snahou o udržanie dôsledkov klimatickej zmeny na znesiteľných hodnotách.
Štúdia odhaduje, že extrémne suchá v rokoch 2018–19 Nemecko stáli 34,9 miliardy eura, záplavy 40,5 miliardy eura a silné búrky ďalších 5,2 miliardy eura.
Autori štúdie však upozorňujú, že ich odhady sú pravdepodobne prinízke, keďže do svojich výpočtov nezahrnuli vplyv na zdravie a druhovú rozmanitosť.