KYJEV. Keď sa Volodymyr Zelenskyj stal v roku 2019 ukrajinským prezidentom, z Ivana Bakanova urobil šéfa tajnej služby SBU. Priateľmi boli od detstva.
Od Bakanova sa očakávalo najmä to, že zreformuje kritizovanú spravodajskú agentúru, do ktorej sa postupne úspešne infiltrovalo množstvo ruských špiónov.
Situácia zašla až do bodu, keď sa po ôsmich rokoch hybridnej vojny a udržiavania konfliktu v Donbase Rusko napokon rozhodlo napadnúť celú Ukrajinu.
Z Kyjeva sa po vypuknutí vojny začalo postupne ozývať, že Bakanov nedokázal adekvátne reagovať na ruskú inváziu, ktorá sa začala 24. februára. A tieto hlasy silneli. Kritici dnes tvrdia, že viacerí dôstojníci sa pod jeho vedením dopustili strategických chýb, prípadne neuposlúchli prezidentove inštrukcie.
Séria pochybení a nejasností viedla napokon až k tomu, že Zelenskyj Bakanova v nedeľu uvoľnil z funkcie. Spolu s ním sa musela z úradu porúčať aj generálna prokurátorka Iryna Venediktová.
Zelenskyj to vysvetlil tým, že desiatky podriadených Bakanova a Venediktovovej pracovali proti Ukrajine na okupovaných územiach, priblížila agentúra Reuters.
„Viac ako šesťdesiat zamestnancov prokuratúry a SBU zostalo na okupovanom území a pracuje proti nášmu štátu,“ uviedol Zelenskyj vo večernom prejave.
Prezidentská kancelária neskôr upresnila, že v oboch prípadoch je „postavenie mimo službu dočasné“. Až v závere vyšetrovania sa Zelenskyj rozhodne, či požiada parlament o súhlas s odvolaním šéfa SBU a generálnej prokurátorky.

Problémom nie je iba Bakanov
Odvolaný šéf SBU Bakanov sa narodil v meste Kryvyj Rih rovnako ako Zelenskyj a bol aj súčasťou jeho kampane v prezidentských voľbách.
Na čele tajnej služby pôsobil tri roky.