Washington 5. februára (TASR) - Americká armáda vyšetruje tvrdenia, že jej jednotky pri zásahu v Afganistane zabili nesprávnych ľudí. Vyhlásil to dnes minister obrany USA Donald Rumsfeld s tým, že armáda by sa mala v prípade potvrdenia týchto obvinení ihneď ospravedlniť.
Ako Rumsfeld uviedol na tlačovej konferencii v Pentagóne, americkí vojaci sa vrátili do oblasti v provincii Uruzgan, kde špeciálne jednotky pred dvoma týždňami počas nočného zásahu zabili 15 alebo 16 osôb a zadržali ďalších 27 ľudí.
Rumsfeld podľa vlastných slov nemá informácie o tom, že sa Američania ospravedlňujú za omyly a platia 1000 dolárov rodine každej obete útoku. Zároveň vyjadril nádej, že v prípade potvrdenia obvinení sa armáda ospravedlní.
Predstavitelia Pentagónu pôvodne trvali na tom, že muničný sklad bol legitímnym cieľom, keďže podľa spravodajských analytikov ho používala al-Káida alebo Taliban. Minulý týždeň však oznámili, že vyšetria incident, ktorý skúma aj dočasná afganská vláda premiéra Hamída Karzaja.
Zdroje z Afganistanu však hovoria o tom, že na mieste útoku sa zastavila vládou poverená delegácia pri návrate z úspešnej misie s cieľom rokovať o odovzdaní zbraní Talibanu. Medzi obeťami mali byť provládni predstavitelia, pričom k zadržaným patrili aj šéf miestnej polície, jeho zástupca a členovia okresnej rady.
Podľa dnešnej správy televízia ABC americká armáda údajne potvrdila, že pri útoku na dedinu Hazar Kadam neďaleko juhoafganského Kandaháru urobila vážnu chybu a jej príslušníci zabili najmenej 15 ľudí, ktorých mylne považovali za bojovníkov Talibanu.
ABC s odvolaním sa na zdroje z ministerstva obrany USA oznámila, že americkí vojaci sa do dediny vrátili a vyjadrili ľútosť nad stratou životov nevinných civilistov. Ich rodinným príslušníkom mali vyplatiť po 1000 dolárov. Z 27 zadržaných už väčšinu armáda prepustila, podľa Pentagónu však najmenej dvaja z nich patria k Talibanu a ostanú vo väzbe.
Afganské zdroje hovorili o 21 mŕtvych pri incidente. Rozdielne informácie sa objavili aj o pôvode prostriedkov na odškodnenie. Pokým americké úrady tvrdia, že peniaze obetiam zaplatila dočasná vláda, afganské zdroje hovoria o CIA, ktorá to však popiera.