ZHURIVKA, KYJEV. Oleksander Čubuk predpokladá, že túto sezónu zožne približne päťsto ton pšenice. Prvýkrát za 30 rokov hospodárenia na poli však nevie, čo si s úrodou počne. Jeho sklady by mali byť v čase pred nadchádzajúcou žatvou vyprázdnené a obilie by už dávno malo byť vyvezené v zahraničí.
Pre ruskú agresiu na Ukrajine a blokádu ukrajinských prístavov sú však Čubukove sklady stále plné ozimnej pšenice.
„Zostáva mi len dúfať,“ hodnotí Čubuk situáciu v rozhovore pre agentúru Associated Press.
Z početných svedectiev, investigatívnych reportáží, ale aj zo satelitných snímok navyše vyplýva, že ruskí okupanti ukrajinským poľnohospodárom obilie kradli a následne ho sami vyvážali.
Až po tom, čo sa Ukrajine podarilo znovu získať kontrolu nad Hadím ostrovom v Čiernom mori, sa situácia začala mierne zlepšovať.
Do ukrajinských prístavov totiž dorazilo prvých osem zahraničných lodí, ktoré prišli po obilie vypestované miestnymi farmármi. V pondelok o tom informoval denník Ukrajinska pravda s odvolaním sa na velenie námorníctva.

Znovudobytie Hadieho ostrova Ukrajincom pomohlo
„Na žiadosť ministerstva obrany sa námorníctvo Ozbrojených síl Ukrajiny zapojilo do organizácie zabezpečenia prepravy poľnohospodárskej produkcie civilnými plavidlami cez Dunajsko-čiernomorský prieplav. Prvých osem zahraničných lodí už dorazilo do ukrajinských prístavov,“ uviedlo námorníctvo.
Hadí ostrov leží asi 35 kilometrov na východ od ústia Dunaja. Rusi sa strategickej pevniny v Čiernom mori zmocnili hneď na začiatku invázie 24. februára. Koncom júna však boli okupačné jednotky nútené stiahnuť sa z ostrova, čo kremeľská propaganda nazvala „gestom dobrej vôle“.
Skalnatý výbežok umožňuje kontrolu obchodnej námornej trasy z ukrajinských prístavov Odesa alebo Mykolajiv, ktoré sú dôležité práve pre vývoz obilia.
Najviac ukrajinského obilia mieri do Ázie
Podľa ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského ruská agresia zabránila vývozu až 22 miliónov ton obilia z Ukrajiny, ktorá má tiež prívlastok „obilnica Európy“.