BRATISLAVA. V piatok vo veku 67 rokov zomrel bývalý japonský premiér Šinzó Abe. Najdlhšie slúžiaci líder Japonska podľahol strelným zraneniam, ktoré utrpel pri atentáte počas prejavu v rámci predvolebnej kampane v meste Nara. Agentúra SITA prináša reakcie na jeho úmrtie.
Fumio Kišida, japonský premiér
Kišida zosnulého Abeho označil za osobného priateľa, s ktorým strávil veľa času. Na tlačovej konferencii povedal, že má „veľkú úctu k odkazu, ktorý po sebe zanechal“, a dodal, že od svojho predchodcu dostal veľa rád a je vďačný za jeho vrelú podporu.
Útok na Abeho už skôr označil za „ohavný a barbarský“.
Joe Biden, americký prezident
Biden je podľa svojich slov „šokovaný, nahnevaný a hlboko zarmútený“ úmrtím bývalého japonského premiéra.
Abemu „hlboko záležalo na Japoncoch a venoval svoj život službe pre nich. Dokonca aj vo chvíli, keď bol napadnutý, sa angažoval v práci demokracie“, uviedol vo vyhlásení šéf Bieleho domu a okrem iného poznamenal, že je známe, že „násilné útoky nie sú nikdy prijateľné a že násilie so zbraňami vždy zanechá hlbokú jazvu v komunitách, ktoré sú ním zasiahnuté“.

Barack Obama, bývalý americký prezident
Obama, ktorý s Abem spolupracoval počas jeho úradovania, tiež vyjadril šok a smútok z atentátu na jeho „priateľa a dlhoročného partnera“.
„Bývalý premiér Abe bol oddaný krajine, ktorej slúžil, aj mimoriadnemu spojenectvu medzi Spojenými štátmi a Japonskom. Vždy si budem pamätať prácu, ktorú sme urobili, aby sme posilnili našu alianciu, dojemný zážitok zo spoločného cestovania do Hirošimy a Pearl Harbor a dôstojnosť, ktorú on a jeho manželka Akie Abeová preukázali mne a Michelle. Michelle a ja vyjadrujeme hlbokú sústrasť japonskému ľudu, na ktorý v tejto bolestnej chvíli myslíme,“ cituje vyhlásenie bývalého prezidenta spravodajský portál BBC.
Ursula von der Leyenová, predsedníčka Európskej komisie
„Zomrel úžasný človek, veľký demokrat a zástanca multilaterálneho svetového poriadku. Smútim s jeho rodinou, jeho priateľmi a celým japonským ľudom. Táto brutálna a zbabelá vražda Šinzóa Abeho šokovala celý svet,“ vyjadrila sa von der Leyenová na sociálnej a mikroblogovacej sieti twitter.
Jens Stoltenberg, generálny tajomník NATO
„Som hlboko zarmútený z ohavného zabitia Šinzóa Abeho, obrancu demokracie a môjho dlhoročného priateľa a kolegu,“ napísal na twitteri Stoltenberg.
Boris Johnson, britský premiér
„Jeho globálne líderstvo v neistých časoch si mnohí budú pamätať. Moje myšlienky sú s jeho rodinou, priateľmi a japonským ľudom. Spojené kráľovstvo stojí pri vás v tomto temnom a smutnom čase,“ uviedol Johnson.
Emmanuel Macron, francúzsky prezident
„V mene francúzskeho ľudu vyjadrujem sústrasť japonským úradom a ľudu po atentáte na Šinzóa Abeho. Japonsko prichádza o veľkého premiéra, ktorý zasvätil svoj život svojej krajine a snažil sa priniesť svetu rovnováhu,“ vyhlásil Macron.
Olaf Scholz, nemecký kancelár
Scholz povedal, že je „veľmi zarmútený a šokovaný“ z toho, čo sa stalo Abemu. Nemecko bude podľa jeho slov „v týchto ťažkých hodinách stáť tesne po boku Japonska“.
Volodymyr Zelenskyj, ukrajinský prezident
Sústrasť vyjadril aj ukrajinský prezident, ktorý natwitteri označil „brutálny atentát“ na niekdajšieho japonského premiéra za „ohavný násilný čin“, ktorý nemá ospravedlnenie.
Klaus Iohannis, rumunský prezident
Podľa Iohannisa bol Abe „silný obranca demokracie a multilateralizmu a tiež naozajstný priateľ“.
Recep Tayyip Erdogan, turecký prezident
Drahým priateľom zosnulého politika nazval aj turecký prezident Erdogan, ktorý tiež vyhlásil, že odsudzuje „tých, čo vykonali tento ohavný útok“.
Vladimir Putin, ruský prezident
Ruský prezident Vladimir Putin vyjadril sústrasť Abeho rodine v liste, v ktorom ho nazval „vynikajúcim štátnikom“.
Jair Lapid, izraelský premiér
Izraelský premiér označil zosnulého premiéra za „jedného z najdôležitejších lídrov moderného Japonska“ a pravého priateľa Izraela.
Jicchak Herzog, izraelský prezident
Prezident Jicchak Herzog vo vyhlásení uviedol, že je „zhrozený z opovrhnutiahodnej vraždy Šinzóa Abeho, jedného z najvýznamnejších japonských vodcov modernej doby“.
Jun Sok-jol, juhokórejský prezident
„Vyjadrujem úprimnú sústrasť pozostalej rodine a japonskému ľudu, ktorí prišli o najdlhšie slúžiaceho premiéra a uznávaného politika v histórii japonskej ústavy,“ uviedol vo vyhlásení juhokórejský prezident Jun Sok-jol.
Dodal, že streľba, pri ktorej zomrel, je „neprijateľný zločin“.
Naréndra Módí, indický premiér
Módí oznámil, že si v krajine Abeho uctia v sobotu celonárodným smútkom.
Abe bol „impozantným globálnym štátnikom, vynikajúcim vodcom a pozoruhodným správcom“, povedal okrem iného predseda indickej vlády.
Anthony Albanese, austrálsky premiér
Abe bol „veľký priateľ a spojenec Austrálie“, povedal Albanese. „Smútime s vami,“ odkázal Japoncom.