TOKIO. Bývalý japonský premiér Šinzó Abe, ktorého v piatok postrelil atentátnik, zomrel. Informovala o tom japonská štátna televízia NHK a agentúra Kjódó, ktorá sa odvoláva na zdroj z vládnej Liberálnodemokratickej strany.
Útok už skôr odsúdil japonský premiér Fumio Kišida a mnoho svetových politikov.
Atentát na politickom mítingu
Abe bol približne o 11:30 miestneho času (3:30 SELČ) postrelený počas politickej kampane v prefektúre Nara na západe Japonska.
Miestna hasičská stanica uviedla, že Abe bol zasiahnutý na pravej strane krku a ľavej strany hrudníka, konkrétne ľavej kľúčnej kosti. Politik krvácal a skolaboval, previezli ho do nemocnice.
Kišida na tlačovej konferencii uviedol, že Abe je vo vážnom zdravotnom stave. Médiá potom informovali, že expremiér zomrel.
"Je to barbarský čin uprostred volebnej kampane, ktorá je základom demokracie, a je absolútne neodpustiteľný," uviedol k atentátu Kišida.
Motív muža podozrivého z činu nie je jasný. Podozrivý, ktorého médiá označujú ako bývalého člena námorných síl Tecuju Jamagamiho, nebol podľa NHK s Abom spokojný a chcel ho zabiť. Agentúra Kjódó s odvolaním sa na svoje policajné zdroje ale uviedla, že podozrivého k činu neviedla zášť voči politickému presvedčeniu bývalého premiéra. Štyridsaťjedenročný muž na útok zrejme použil podomácky vyrobenú zbraň.
Abe bol najdlhšie slúžiacim japonským premiérom. Na čele vlády stál v rokoch 2006 až 2007 a od roku 2012 do septembra 2020, keď odstúpil. O mesiac skôr ohlásil, že pre zdravotný stav plánuje podať demisiu.
Nikdy sa nič podobné nestalo
Čin odsúdilo mnoho svetových politikov, vrátane amerického ministra zahraničia Antonyho Blinkena, austrálskeho premiéra AnthonyAlbanesa či taiwanskej prezidentky Cchaj Jing-wen.
"Som šokovaný odporným a zbabelým útokom na bývalého japonského premiéra Šinzóa Abeho. Dôrazne odsudzujem akýkoľvek druh násilia, najmä politicky alebo ideologicky motivovaný," uviedol vo vyhlásení český premiér Petr Fiala.
Britský premiér Boris Johnson a francúzsky prezident Emmanuel Macron predtým vyhlásili, že ich útok hlboko šokoval. Moskva útok odsúdila a označila ho za otrasný čin a "teroristický akt".
Profesor politológie na tokijskej univerzite Waseda Airo Hino uviedol, že takáto streľba nemá v Japonsku obdoby. "Nikdy sa nič podobné nestalo," povedal.
Politické násilie je v Japonsku, krajine s prísnymi predpismi o držbe zbraní, zriedkavé. Takmer nulová tolerancia podľa odborníkov prispieva k mimoriadne nízkemu počtu trestných činov so zbraňou. Medzi niekoľko málo výnimiek patrí brokovnica pre lov a šport.
Aj v tomto prípade musia budúci majitelia absolvovať kurzy a zložiť písomné aj praktické skúšky či psychologické vyšetrenia, uviedol denník The Guardian.