SME
Nedeľa, 14. august, 2022 | Meniny má Mojmír

Ukrajina Rusko Online: Turecko povolilo vyplávať ruskej lodi s obilím, Kyjev si predvolal veľvyslanca

Vojna na Ukrajine pokračuje.

Kľúčové udalosti:

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Najnovšie správy o vojne na Ukrajine minúta po minúte:

Minútu po minúte sme ukončili, ďakujeme za pozornosť. Vojnu na Ukrajine budeme opäť podrobnejšie sledovať od rána.

7. 7. 2022
|
23:51
|
Svet

Ukrajina si zaslúži podporu Nemecka v boji proti ruskej invázii, kým to bude potrebné. Vyhlásil to kancelár Olaf Scholz, ktorý je presvedčený, že napriek hospodárskym a energetickým ťažkostiam verejnosť takúto solidaritu Ukrajine poskytne.

"S Ukrajinou budeme solidárni tak dlho, ako bude treba, aby sa mohla brániť krvavej a brutálnej ruskej invázii," povedal Scholz v relácii verejnoprávnej televízie ZDF, v ktorej odpovedal na otázky verejnosti.

Na otázku, či sú obyvatelia Nemecka pripravení Ukrajinu dlhodobo podporovať vzhľadom na sankcie, ktoré tvrdo dopadajú aj na západné krajiny, kancelár odvetil, že v pokračujúcu solidaritu naďalej verí.

"Podpora verejnosti je nevyhnutná. Verím ale, že solidarita s Ukrajinou bude pokračovať, kým to bude potrebné," vyhlásil. Dodal, že k podpore demokracie a právneho štátu, za čo Ukrajina bojuje, je nemecká verejnosť zaviazaná. (ČTK)

7. 7. 2022
|
21:02
|
Svet

Traja ľudia zahynuli a päť osôb utrpelo zranenia pri ruskom raketovom útoku na Charkov. Oznámil to gubernátor Charkovskej oblasti Oleh Synehubov, 

"Traja civilisti zahynuli a päť utrpelo zranenia v dôsledku ostreľovania Charkova," napísal Synehubov na sociálnej sieti Telegram. (TASR)

7. 7. 2022
|
20:19
|
Svet

Ak chce Západ poraziť Rusko na bojovom poli, môže sa o to pokúsiť. "Počúvame, že nás chcú poraziť na bojovom poli. Čo na to povedať - nech to skúsia", vyhlásil ruský prezident Putin v príhovore lídrom ruského parlamentu.

Šéf Kremľa ďalej obvinil "kolektívny Západ" z rozpútania vojny na Ukrajine, pričom uviedol že, ruská intervencia na Ukrajine je začiatkom zmeny smerovania k "multipolárnemu svetu".

"Veľakrát sme počuli, že Západ sa s nami bude biť do posledného Ukrajinca. Pre ukrajinský ľud je to tragédia, no vyzerá to tak, že všetko k tomu smeruje," pokračoval Putin.

Zároveň dodal, že všetci by mali vedieť, že Rusko nezačalo na Ukrajine ešte nič vážne podnikať. "Zároveň však neodmietame mierové rokovania. No tí, ktorí ich odmietajú, by mali vedieť, že čím ďalej to zájde, tým ťažšie bude sa s nami dohodnúť," vyhlásil ruský prezident. (TASR)

Vladimir Putin v príhovore lídrom ruského parlamentu.
Zdroj TASR/AP
7. 7. 2022
|
19:19
|
Svet

EÚ zabráni Rusku, aby počas summitu G20 šírilo propagandu. Hlavnou témou stretnutia ministrov zahraničných vecí G20, aj s účasťou šéfa diplomacie EÚ Borrellom, je energetická a potravinová kríza, ktorú zhoršila ruská invázia.

"Odmietame ruské dezinformácie a pokus Moskvy zneužiť G20 ako propagandistické fórum, Politická účasť Ruska na vysokej úrovni na stretnutí môže predstavovať hrozbu pre dôveryhodnosť a relevantnosť G20"," uviedla hovorkyňa EÚ pre zahraničné záležitosti Nabila Massraliová.

Massraliová dodala: "Sme odhodlaní zabezpečiť úspech ministerského fóra G20 na Bali, ale nedovolíme Moskve, aby zneužila G20 ako svoju vlastnú propagandistickú platformu."

Joseph Borrell nemá počas summitu na indonézskom ostrove naplánované stretnutie s ruským ministrom zahraničných vecí Sergejom Lavrovom. (TASR)

7. 7. 2022
|
19:11
|
Domov

V piatok je posledný deň na predloženie výkazu o poskytnutí nocľahu odídencom z Ukrajiny v júni. Príspevok sa vlastníkom domov a bytov poskytuje vo výške ôsmich eur za noc u dospelých a štyroch eur za dieťa mladšie ako 15 rokov.

V praxi je od 570 do 1 430 eur v závislosti od počtu obytných miestností. Zariadeniam, ktoré nepodnikajú v oblasti ubytovania, obciam a vyšším územným celkom sa podľa slov Zuzany Eliášovej z rezortu vnútra príspevky poskytujú vo výške 12 eur za jednu noc u dospelých a šesť eur za dieťa do 15 rokov.

Ministerstvo vnútra opakovane upozorňuje, že ubytovatelia, ktorí mali s odídencom podpísanú zmluvu o ubytovaní do 30. júna, sú povinní podpísať dodatok k nej, respektíve uzatvoriť novú zmluvu, ktorú predložia obci zároveň s výkazom za mesiac jún.

"Takisto stále platí povinnosť odídenca raz za mesiac osobne oznámiť obci, že mu oprávnená osoba poskytuje ubytovanie," pripomenula Eliášová.

V týchto dňoch samosprávy rozosielajú príspevky za ubytovanie za mesiac máj, ktoré im ministerstvo vnútra doručilo na účty koncom júna. Celkovo ide o 5 674 328 eur. (TASR)

7. 7. 2022
|
18:36
|
Svet

Obrana Poľska a Litvy v pohraničnej oblasti s ruskou exklávou Kaliningrad je pripravená. Uviedol to poľský prezident Andrzej Duda so svojím litovským kolegom Gitanasom Nausédom.

Prezidenti navštívili mobilné veliteľstvo mnohonárodnej divízie NATO v poľskej obci Szypliszki pri hraniciach s ruskou Kaliningradskou oblasťou.

Mnoho ľudí sa v súčasnosti pýta, či je táto oblasť bezpečná, povedal poľský prezident. "Je bezpečná, a to preto, čo tu dnes môžete pozorovať: každodenná, tichá, ale absolútne ostražitá služba vojakov Poľska, Litvy a Severoatlantickej aliancie," uviedol Duda.

Počet jednotiek v regióne sa podľa jeho slov po plánovanom posilnení východného krídla NATO zvýši zo súčasných 40 000 na 300 000.

Oboch prezidentov pri návšteve sprevádzal poľský minister obrany Mariusz Blaszczak a jeho litovský kolega Arvydas Anušauskas.

Severoatlantická aliancia nazýva koridor na poľskom a litovskom území medzi Bieloruskom a Kaliningradom Suwalský koridor. Moskva by získaním tejto oblasti odrezala pobaltské štáty od ostatných členov NATO, vysvetľuje DPA.

Duda uviedol, že tento región je "extrémne dôležitý" pre celú Severoatlantickú alianciu. (TASR)

7. 7. 2022
|
18:14
|
Svet

Ruské sily okupujú zhruba 22 percent poľnohospodárskej pôdy na Ukrajine. Údaje poskytla NASA. Na území sa pestuje približne 28 percent ukrajinskej produkcie ozimín ako pšenica, jačmeň, raž a repka a asi 18 percent letných plodín.

Vedci z NASA zároveň upozornili, že vojna na Ukrajine ovplyvní dodávky potravín v celom svete. Vojna totiž narušila žatvu i výsadbu nových plodín na ukrajinských poliach, tamojšie poľnohospodárstvo má málo pracovnej sily. Mnohé polia sú navyše ostreľované.

"Svetová obilnica je vo vojne," skonštatovala Inbal Beckerová-Reshefová, riaditeľka programu NASA, ktorý prostredníctvom satelitných záberov Spojených štátov a Európy skúma celosvetovú produkciu potravín. (TASR)

7. 7. 2022
|
17:45
|
Svet

Rozbili gang, ktorý nútil ženy utekajúce pred vojnou na prostitúciu v zahraničí. Úrady v Kyjeve zatkli predpokladaného vodcu gangu po niekoľkomesačnom sledovaní.

Zločinecká skupina sa v oblasti Kyjeva zameriavala na zraniteľné ženy, ktorým falošne sľubovala legálne zamestnanie v zahraničí. Namiesto toho ich posielali do Turecka a nútili ich pôsobiť ako sexuálne pracovníčky.

Predpokladaného vodcu gangu pomohla usvedčiť 21-ročná slobodná matka, ktorá po ruskom vpáde na Ukrajinu stratila prácu. Vyšetrovatelia ju zachytili v momente, keď odchádzala z Ukrajiny. Cez Maďarsko sa mala dostať do Viedne a odtiaľ letecky do Istanbulu, kde jej členovia gangu sľubovali legálne zamestnanie.

V dome pravdepodobného šéfa zločineckej skupiny neďaleko Kyjeva sa našli tisíce dolárov v hotovosti a kreditné karty, z ktorých časť bola registrovaná v Číne.

Vyšetrovatelia z ukrajinskej prokuratúry tam našli aj zápisník, v ktorom boli informácie o zneužívaných ženách a ich "aktivitách" v Turecku. Do tohto denníka mal možnosť nahliadnuť aj denník The Guardian.

"Od začiatku vojny mnoho žien na Ukrajine zápasí s finančnými ťažkosťami. Mnohé prišli o prácu. Obzvlášť ťažké je to pre slobodné matky," uviedol prokurátor Kyjevskej oblasti Oleh Tkalenko, ktorý vedie vyšetrovanie prípadu.

Členovia gangu podľa neho v aplikácii Telegram ponúkali Ukrajinkám prácu v tzv. eskortných službách a ich úlohou bolo sprevádzať bohatých mužov na rôzne podujatia. "Keď tam ženy prišli, boli využívané na prostitúciu. Stali sa obeťou podvodu," objasnil Tkalenko.

Zatiaľ nie je jasné, koľko žien sa stalo obeťou gangu. V denníku jeho vodcu bolo najmenej desať ženských mien. K zneužívaniu obetí údajne dochádzalo okrem Turecka aj v niektorých členských krajinách EÚ. (TASR)

7. 7. 2022
|
17:27
|
Svet

Zelenskyj telefonoval s britským premiérom Johnsonom a poďakoval sa za podporu pre Ukrajinu. Prezident uviedol, že ukrajinský ľud je vďačný za úsilie Spojeného kráľovstva.

Johnson v rozhovore zdôraznil neotrasiteľnú podporu Spojeného kráľovstva ukrajinskému prezidentovi a povedal, že Británia bude pokračovať v poskytovaní životne dôležitej obrannej pomoci tak dlho, ako to bude potrebné, povedala hovorkyňa britskej vlády.

Britský premiér dodal, že v spolupráci s partnermi sa pokúsia ukončiť blokádu obilia v ukrajinských prístavoch. Zároveň poďakoval ukrajinskému prezidentovi za priateľstvo a za všetko čo robí pri boji za slobodu. "Si hrdina, všetci ťa majú radi," odkázal Zelenskému. (TASR)

7. 7. 2022
|
16:22
|
Šport
Dôležité

Americká basketbalistka Grinerová sa pred ruským súdom priznala k obvineniam z držania a pašovania drog. "Nebol to však žiadny úmysel. Nechcela som porušiť zákon," povedala. Športovkyni hrozí až desať rokov väzenia.

Brittney Grinerovú zadržali na letisku v Moskve v polovici februára pre držbu hašišového oleja. Kauza sa následne stala politickou záležitosťou nielen pre ruskú inváziu na Ukrajinu, ale aj pre to, že látka nie je v USA zakázaná. (Sportnet)

Brittney Grinerovú predvádzajú pred súd.
Zdroj SITA/AP
7. 7. 2022
|
15:23
|
Svet

Prezident Zelenskyj verí, že britská politika k Ukrajine sa napriek rezignácii premiéra nezmení. Johnson je "skutočným priateľom Ukrajiny", povedal pre CNN. Od začiatku ruskej invázie je považovaný za kľúčového spojenca Kyjeva.

Johnson presadzoval presuny zbraní na Ukrajinu od začiatku vojny a bol prvým svetovým lídrom, ktorý navštívil Kyjev. (SME)

7. 7. 2022
|
15:02
|
Svet

Ruská raketa zasiahla tanker s 500 tonami nafty unášaný bez posádky v Čiernom mori, tvrdí ukrajinská armáda. Loď Millenial Spirit, ktorá sa plavila pod vlajkou Moldavska, zasiahla raketa po druhýkrát.

Prvýkrát zasiahla loď ruská raketa niekoľko dní po invázii. Incident sa odohral asi 19 kilometrov od prístavu Pivdennyj neďaleko Odesy. Po zásahu na palube vypukol požiar, oheň zničil vybavenie a záchranné člny. Posádke do bezpečia pomohli v okolí sa plaviace lode. Dvaja členovia posádky sa pri útoku vážne zranili.

Loď odvtedy unášajú prúdy v Čiernom mori. Ukrajinská armáda označila loď za "environmentálnu časovanú bombu" a uviedla, že pravdepodobne zvyšok nákladu na palube Millenial Spirit horí. (SME)

7. 7. 2022
|
14:37
|
Svet

V centre Kramatorsku po ruskom nálete prišiel o život najmenej jeden človek a niekoľko ďalších osôb utrpelo zranenia. Explózia spôsobila podľa agentúry AFP veľký kráter medzi hotelom a obytnými budovami.

Kramatorsk je administratívnym centrom Doneckej oblasti, na dobytie ktorej sa po obsadení Luhanskej oblasti sústredí ruská okupačná armáda.

Agentúra Reuters citovala starostu Kramatorska Olexandra Hončarenka, podľa ktorého ruské jednotky vystrelili na centrum tohto mesta rakety. "Nálet raketami na centrálnu časť Kramatorska, sú tu obete," napísal Hončarenko na sociálnej sieti Facebook bez uvedenia ďalších podrobností. Zároveň vyzval obyvateľov, aby zostali v krytoch. (TASR)

Zničená nádvorie obytnej štvrte v Kramatorsku po ruskom nálete.
Zdroj SITA/AP
7. 7. 2022
|
12:50
|
Svet

Ukrajinskí vojaci znova vztýčili na Haďom ostrove vlajku Ukrajiny. Ten bol niekoľko mesiacov pod kontrolou ruskej armády. Rusi obsadili ostrov hneď v prvý deň invázie. (SME)

Ukrajinská vlajka veje znova na Haďom ostrove.
Zdroj TASR/AP
7. 7. 2022
|
12:27
|
Ekonomika

Habeck požiadal Kanadu, aby uvoľnila turbínu pre plynovod Nord Stream 1. Vzťahujú sa na ňu sankcie proti Rusku.

Podľa Habecka turbínu pre plynovod Nord Stream 1 je potrebné vrátiť pred začiatkom údržbárskych prác v pondelok , aby sa ruský prezident Vladimir Putin nemohol vyhovárať, že potrubie zostáva aj po skončení údržby zatvorené pre chýbajúcu turbínu.

"Budem prvý, kto bude bojovať za ďalší silný balík sankcií Európskej únie (proti Moskve), ale silné sankcie znamenajú, že to musí ublížiť a uškodiť Rusku a Putinovi viac ako našej ekonomike," povedal Habeck v telefonickom rozhovore v stredu (6. 7.) neskoro večer. "Preto žiadam o pochopenie, že túto výhovorku s turbínou musíme Putinovi vziať."

Nemecko čelí vyhliadke na prídel energie v najbližších mesiacoch, čo by mohlo zasiahnuť firmy aj spotrebiteľov a dostať najväčšiu európsku ekonomiku do recesie. Vládni predstavitelia varovali, že Rusko by mohlo nadlho uzavrieť Nord Stream 1 po dvojtýždňovej údržbe najväčšieho ruského plynovodu do Európy. Moskva už v júni znížila dodávky plynu cez toto potrubie o 60 %, pričom poukázala práve na chýbajúcu turbínu, ktorú nemecká firma Siemens poslala na opravu do Kanady. Tam však uviazla v dôsledku sankcií na ruský ropný a plynárenský priemysel, ktoré oznámila vláda premiéra Justina Trudeaua. To brzdí snahy Nemecka dostatočne naplniť zásobníky plynu pred zimou.

"Potrebujeme kapacity v Nord Stream 1, aby sme naplnili naše zásobníky," povedal Habeck. (TASR)

7. 7. 2022
|
11:35
|
Svet

Turecko povolilo vyplávať ruskej lodi naloženej obilím, ktoré podľa Kyjeva ukradli z Ukrajiny. Ministerstvo zahraničia si predvolalo tureckého diplomata.

„Je nám ľúto, že ruskej lodi Žibek Žoly, ktorá je plná ukradnutého ukrajinského obilia, bolo dovolené opustiť prístav Karasu napriek dôkazom o trestnom konaní predložených tureckým úradom,“ napísal na Twitteri hovorca ministerstva zahraničných vecí Oleg Nikolenko.

Loď vyplávala z ukrajinského prístavu Berďansk, ktorý okupujú ruské vojská. Predstaviteľ ukrajinského ministerstva zahraničia s odvolaním sa na informácie ukrajinských námorných úradov pred niekoľkými dňami oznámil, že loď bola v Berďansku ako prvá naložená nákladom 4500 ton obilia, ktoré patrí Ukrajine. (SME)

7. 7. 2022
|
11:06
|
Svet

Fínsky parlament schválil zákon, ktorý umožní vytvorenie bariér na hraniciach s Ruskom. Ide o reakciu na obavy z možných krokov Moskvy na vstup krajiny do NATO i inváziu na Ukrajinu. Štáty majú spolu viac ako 1 300 kilometrovú hranicu. (SME)

7. 7. 2022
|
09:51
|
Domov

Správy pre ľudí z Ukrajiny: Прем'єр-міністру Словаччини поставили ультиматум. Братиславський аеропорт один з найкращих в регіоні. Виробник ОФЗ звільняє десятки працівників.

Сьогоднішній випуск «Актуальні новини» готовий. Anglickú verziu si môžete prečítať tu. (SME)

7. 7. 2022
|
09:46
|
Svet

Ruské rakety zasiahli v Odese počas noci dve obilné silá, v jednom bolo uložených 35 ton obilia. Obete zatiaľ nehlásia. Nadránom tiež vypálili Rusi počas prieskumného letu na Hadí ostrov dve rakety, ktoré zničili mólo. (SME)

7. 7. 2022
|
09:39
|
Svet

Pod hranicu chudoby sa vo svete pre vojnu na Ukrajine prepadlo 71 miliónov ľudí. Uviedol to Rozvojový program OSN. Až 51 miliónov ľudí sa v prvých troch mesiacoch vojny prepadlo na úroveň, že na život majú denne 1,90 dolára alebo menej.

Podiel obyvateľstva sveta pod touto hranicou chudoby tak stúpol na deväť percent. Okrem toho sa 20 miliónov ľudí dostalo pod hranicu chudoby definovanú tým, že na jeden deň majú maximálne 3,20 dolára.

„Vplyv na životné náklady je za celú generáciu takmer bezpríkladný ... a preto je to také vážne,“ povedal pri zverejnení správy správca UNDP Achim Steiner. Rýchlosť, akou sa taký veľký počet ľudí prepadol pod hranicu chudoby, prekonala ekonomické ťažkosti pociťované počas pandémie koronavírusu.

UNDP poznamenal, že za zhruba 18 mesiacov protipandemických lockdownov sa do chudoby globálne dostalo 125 miliónov ľudí. Avšak pre ruskú inváziu na Ukrajinu, ktorá sa začala v závere februára, chudoba len za tri mesiace postihla viac ako 71 miliónov ľudí. (TASR)

7. 7. 2022
|
08:30
|
Svet

Mali by obnovu Ukrajiny zaplatiť ruskí oligarchovia a politici? Ich majetky v zahraničí sú zmrazené, no ich použitie na obnovu napadnutého štátu má právne prekážky. Niektoré štáty sa boja precedensu. (SME)

7. 7. 2022
|
08:02
|
Svet

Do Poľska dorazil britský systém protilietadlovej obrany Sky Sabre. Systém bude fungovať pod britským velením, primárne však bude slúžiť na zaistenie bezpečnosti poľského vzdušného priestoru.

"Je to výsledok našich pevných vzťahov s Veľkou Britániou a dôkaz (nášho) spoločného úsilia o bezpečnosť východného krídla (NATO)," napísal poľský minister obrany Mariusz Blaszczak na Twitteri na margo zásielky.

Doručenie a nasadenie systému spoločne s vyslaním 100 ďalších vojakov – členov jeho obslužného personálu – oznámil ešte v marci počas svojej návštevy vo Varšave britský minister obrany Ben Wallace. Sky Sabre je protilietadlový raketový systém stredného doletu, ktorý britská armáda využíva od vlaňajšieho decembra, uvádza PAP.

Wallace po marcových rozhovoroch s Blaszczakom povedal, že tento systém je schopný zasiahnuť cieľ veľkosti tenisovej loptičky letiacej rýchlosťou zvuku.

Blaszczak v stredu tiež oznámil, že tento týždeň do Poľska dorazí aj niekoľko britských tankov Challenger, ktoré tam poskytnú podporu britským vojakom. Británia už vo februári vyslala do Poľska 350 vojakov, ktorí sa pridali k 100 vojakom dovtedy pôsobiacim pri hraniciach s Bieloruskom. (TASR)

7. 7. 2022
|
07:02
|
Svet

Kyjev vyšetruje vyše 21-tisíc obvinení z vojnových zločinov spáchaných Ruskom. Ukrajinská generálna prokurátorka Venediktovová údajne dostáva denne oznámenia o 200 až 300 vojnových zločinoch.

Prokurátorka Venediktovová pripustila, že mnoho súdnych konaní sa bude musieť konať v neprítomnosti obvinených, zdôraznila ale, že stíhanie týchto zločinov je otázkou spravodlivosti.

"Je veľmi dôležité, aby ruskí vojaci, ktorí sa rozhodli zabíjať, mučiť a znásilňovať civilistov, pochopili, že je len otázkou času, kedy všetci stanú pred súdom," vyhlásila. Rusko všetky obvinenia z vojnových zločinov odmieta. (ČTK)

7. 7. 2022
|
06:46
|
Svet

Ruský raketový útok zničil pedagogickú univerzitu v Charkove. Rakety zasiahli hlavnú budovu, prednáškové sály, univerzitné múzeum aj vedeckú knižnicu. Tento útok podľa prezidenta Zelenského so "100-percentnou presnosťou charakterizuje ruskú inváziu" a najviac vystihuje "definíciu barbarstva". (TASR)

Vojna na Ukrajine - zničená univerzita v Charkove.
Zdroj TASR/AP
7. 7. 2022
|
06:37
|
Svet
Dôležité

Ruská armáda zosilňuje tlak na Sloviansk a okolie v Doneckej oblasti. Mesto čelí ťažkému ostreľovaniu, uviedol ukrajinský generálny štáb. Ukrajinským vojakom sa však zatiaľ darí ruskú ofenzívu odrážať.

Podľa stredajšieho večerného hlásenia ruské sily zintenzívňujú tlak na ukrajinských obrancov na severe Doneckej oblasti.

Ťažkými zbraňami ostreľujú niekoľko ukrajinských obcí, aby umožnili pozemným jednotkám postúpiť bližšie k Sloviansku. "Nepriateľ sa snaží vylepšiť svoje taktické pozície," uviedol štáb.

Ďalšie ruské oddiely sa snažia zmocniť dvoch obcí pri postupe na Kramatorsk, ktorý leží južne od Sloviansku. Pokúšajú sa tiež získať kontrolu nad hlavnou cestou spájajúcou Luhanskú a Doneckú oblasť.

V Sloviansku pokračovala evakuácia civilistov. Pred ruskou inváziou malo mesto viac ako 100-tisíc obyvateľov, teraz ich tam zostáva asi 23-tisíc. (ČTK)

7. 7. 2022
|
06:09
|
Svet

Z Ukrajiny ušlo od začiatku vojny už takmer deväť miliónov ľudí. Úrad vysokého komisára OSN pre utečencov tiež upozornil na to, že eskalujúce boje vyhnali v posledných týždňoch na Ukrajine milióny ľudí z ich domovov.

"Eskalácia konfliktu na Ukrajine zapríčinila civilné obete a tiež zničenú civilnú infraštruktúru, pričom ľudí prinútila utiecť zo svojich domovov v snahe nájsť bezpečie, ochranu a pomoc," uviedol UNHCR.

Dodal pritom, že situáciou ukrajinských utečencov sa vzhľadom na jej naliehavosť i rozsah ich humanitárnych potrieb zaoberá viacero agentúr OSN. (TASR)

7. 7. 2022
|
00:00
|
Svet

Zelenskyj chválil výsledky delostrelectva dodaného zo Západu. Vojenská technika už podľa ukrajinského prezidenta dosahuje hmatateľné výsledky a výrazne znižuje bojové schopnosti ruskej armády.

"Konečne je cítiť, že začalo vo veľkom pracovať západné delostrelectvo - zbrane, ktoré sme dostali od našich partnerov. Jeho presnosť je naozaj taká, aká má byť, "povedal Zelenskyj s tým, že ukrajinským obrancom sa darí zasahovať skladisko a ďalšie miesta dôležité pre logistiku ruských síl.

"To výrazne znižuje útočný potenciál ruskej armády. Straty okupantov budú s každým ďalším týždňom len narastať, rovnako ako obtiažnosť ich zásobovania, "citovala Zelenského agentúra Unian.

Ukrajinská armáda podľa agentúry v poslednom týždni zasiahla najmenej 11 skladísk zbraní či munície. Vďaka delám a raketometom s dlhým dostrelom sa mohla zamerať aj na ciele hlboko v tylu nepriateľa. (ČTK)

Vojna na Ukrajine

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Svet

Inzercia - Tlačové správy

 1. Domčeky trulli mali byť dočasným bývaním v snahe neplatiť dane
 2. Energetici prinavrátia Pečnianskemu lesu pôvodnú biodiverzitu
 3. Najbohatšie mesto v stredoveku, divoký západ na Slovensku
 4. Kupón na cestu do Thajska, USA a Vietnamu so zľavou 888 eur
 5. Kam príde, tam vypredá. Nitran vymýšľal vlastný cider dva roky
 6. Prehľad a automatizácia
 7. Odomknite si články na mobile a počítači. Stačí jedno predplatné
 8. Na Oravskej priehrade s Kalim aj Spievankovom. Vidíme sa naživo
 1. Domčeky trulli mali byť dočasným bývaním v snahe neplatiť dane
 2. Energetici prinavrátia Pečnianskemu lesu pôvodnú biodiverzitu
 3. Z vývoja paliva pre Formulu 1 ťažia aj bežní vodiči
 4. Trenčín potrebuje nový impulz!
 5. Shell: So znižovaním emisií to myslíme vážne
 6. Sezóna slovenského ovocia je v plnom prúde
 7. Kupón na cestu do Thajska, USA a Vietnamu so zľavou 888 eur
 8. Najbohatšie mesto v stredoveku, divoký západ na Slovensku
 1. Domčeky trulli mali byť dočasným bývaním v snahe neplatiť dane 18 083
 2. Kam príde, tam vypredá. Nitran vymýšľal vlastný cider dva roky 15 229
 3. Najbohatšie mesto v stredoveku, divoký západ na Slovensku 12 686
 4. Kupón na cestu do Thajska, USA a Vietnamu so zľavou 888 eur 7 703
 5. 100 ovocných druhov, ktoré u nás dokážeme pestovať 4 132
 6. Pláže Dominikánskej republiky kraľujú medzi najlepšími na svete 3 231
 7. Dráčik nepúta príbehom, ale perlami ducha 2 862
 8. Kde u nás kúpite domácke potraviny 2 306
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Ilustračné foto

Fínsko je jednou z krajín, ktorá má v pláne obmedziť vydávanie turistických víz Rusom.


ČTK 31m
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj.

Zelenskyj skonštatoval, že odblokovanie ukrajinských prístavov umožnilo znížiť závažnosť potravinovej krízy vo svete.


SITA 2 h
Rusko a Ukrajina sa navzájom obviňujú z poškodenia elektrárne.

Vojna na Ukrajine pokračuje.


a 4 ďalší 5 h
Salman Rushdie.

K útoku na Rushdieho došlo v piatok v kultúrnom centre v meste Chautauqua.


TASR 6 h
SkryťZatvoriť reklamu