LONDÝN. Britskí ministri zdravotníctva a financií odstupujú z funkcie. Sajid Javid aj Rishi Sunak odkázali, že nechcú pokračovať vo vláde premiéra Borisa Johnsona, ktorou v posledných mesiacoch zmietalo niekoľko škandálov.
Javid oznámil rezignáciu vo vyhlásení, v ktorom uviedol, že už nemôže s čistým svedomím pokračovať. O chvíľu neskôr oznámil odchod z vlády aj Sunak.
Javid Johnsonovi: Stratili ste moju dôveru
"Verejnosť právom očakáva, že vláda bude vykonávaná riadne, kompetentne a seriózne. Uznávam, že toto môže byť moja posledná ministerská práca, ale verím, že za tieto štandardy stojí za to bojovať, a preto rezignujem," uviedol vo vyhlásení Sunak.
Podľa agentúry Reuters sa minister financií údajne s Johnsonom stretol v súkromí kvôli štátnym výdavkom.
“Možno sme (Konzervatívna strana) neboli vždy populárni, ale boli sme kompetentní konať v národnom záujme. Žiaľ, za súčasných okolností verejnosť dochádza k záveru, že teraz nie sme ani jedno, ani druhé.
„
"Možno sme (Konzervatívna strana) neboli vždy populárni, ale boli sme kompetentní konať v národnom záujme. Žiaľ, za súčasných okolností verejnosť dochádza k záveru, že teraz nie sme ani jedno, ani druhé," napísal v rezignačnom liste Javid.
"Hlasovanie o dôvere, ktoré sa konalo minulý mesiac, ukázalo, že veľká časť našich kolegov s tým súhlasí. S ľútosťou však musím konštatovať, že je mi jasné, že sa táto situácia pod vaším vedením nezmení, a preto ste stratili aj moju dôveru," dodal.
Zhruba hodinu a pol po Javidovom vyhlásení oznámil rezignáciu aj jeden z podpredsedov Konzervatívnej strany Bim Afolami.
Kto sú nástupcovia
Nástupcov Javida a Sunaka oznámil Johnson ešte v utorok večer. Za nového ministra financií vymenoval doterajšieho šéfa rezortu školstva Nadhima Zahawiho. Ministerstvo zdravotníctva povedie Steve Barclay.
Uvoľnený post v rezorte školstva zveril premiér Michelle Donelanovej.
Ako poznamenala agentúra AFP, Zahawi, Barclay a Donelanová sú považovaní za lojálnych voči Johnsonovi.

Kauzy Borisa Johnsona
Rezignácia dvoch z najvyššie postavených ministrov by mohla znamenať Johnsonov koniec vo vláde, napísala agentúra AP. Johnsonovou autoritou už minulý mesiac otriaslo hlasovanie o nedôvere, ktoré premiér síce ustál, ale 41 percent konzervatívcov hlasovalo za jeho odvolanie z funkcie.
Johnson momentálne čelí obvineniu, že na vládny post námestníka hlavného whipa dosadil niekdajšieho konzervatívca Christophera Pinchera, ktorý v tom čase čelil obvineniu zo sexuálneho napadnutia. Whip je vybraným poslancom, ktorý dohliada na to, aby príslušníci jeho strany hlasovali podľa straníckych záujmov.
Johnson najprv tvrdil, že o vyšetrovaní Pinchera nič nevedel. Downing Street neskôr uviedla, že na prípad zabudol. Sunak a Javid svoje rezignácie na twitteri oznámili práve vo chvíli, keď sa Johnson za svoje pochybenia ospravedlnil.
"Pri spätnom pohľade to bola zlá vec. Ospravedlňujem sa všetkým, ktorých to zasiahlo," odkázal Johnson. Vraj si neuvedomil, že Pincher na túto vplyvnú pozíciu nie je vhodný.
Pincher, ktorý v súčasnosti čelí ďalšej oficiálnej sťažnosti, že sexuálne napadol dvoch mužov, ktorých zrejme v opitosti obchytkával v straníckom klube v centre Londýna, už na funkciu rezignoval. Z poslaneckého klubu ho následne vylúčila aj Konzervatívna strana.
Kríze dôvery vo vlastnej strane čelí Johnson od chvíle, ako je od novembra minulého roka súčasťou škandálu známeho ako Partygate. Ten vyvolali správy o večierkoch a stretnutiach v premiérovom sídle na Downing Street v čase, keď bola Británia v prísnom koronavírusovom lockdowne.
Imunitný výbor britského parlamentu minulý týždeň začal vyšetrovanie, či Johnson klamal parlamentu, keď vlani v decembri tvrdil, že jeho kancelária neporušila žiadne koronavírusové opatrenia. Johnsona, Sunaka a ďalších konzervatívcov už za účasť pokutovala britská polícia.
Reakcie
Líder liberálnych demokratov Ed Davey a šéf opozičnej Labouristickej strany Keir Starmer vyzvali Johnsona na rezignáciu. "Už ste našu skvelú krajinu diskreditovali dosť dlho," napísal Davey na twitteri.
Podľa Starmera je jasné, že sa konzervatívna vláda rozpadá. "Po všetkých tých špinavostiach, škandáloch a zlyhaniach je jasné, že sa táto vláda teraz rúca," uviedol Starmer vo vyhlásení.
"Skončil," povedal agentúre Reuters pod podmienkou zachovania anonymity jeden z predtým lojálnych konzervatívnych poslancov. "Nemal by tú agóniu predlžovať. Je to neúctivé voči jeho kolegom, strane i krajine," dodal.
"Je koniec. Čudoval by som sa, keby teraz vydržal až do leta, "doplnil ďalší zdroj.
Podľa médií má však Johnson stále podporu iných vysokopostavených ministrov, vrátane ministra obrany Bena Wallaca a šéfky diplomacie Liz Trussovej, ktorá aj v utorok uviedla, že za ním stopercentne stojí. Medzi zákonodarcami sa však objavili špekulácie, že by mohli skončiť niektorí nižšie postavení členovia vlády.